Onrechtmatig hyrft BINNENLAND. ZEELAND. KRONIEK van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1937. No. 213. DOROTHEA INRUILING ONBRUIKBAAR GEWORDEN BRIEFKAARTEN. Uit Nederlandsch-Indië uitgewezen. De K.N,A,C, dringt wederom aan op verlaging der personeele belasting op motorrijtuigen, Hoe zi{ het nieuws hoorde. ZEEÜWSCHE GRONDVERBETERINGS MAATSCHAPPIJ, MIDDELBURG. Looddieven in de val. VLISSINGEN. Uitgeputte zwerver. Zeebaden. WALCHEREN. VREEMDELINGENBEZOEK, ZUID-BEVELAND. RAAD VAN KLOETINGE. (Ingez. Med.) POLDER WALCHEREN. Difkgeschot- Qeruchten over Schacht. Het is weer eens zoo. Dr. Schacht, de Duitsche minister van economische za ken en president van de rijksbank, zal, volgens geruchten, aftreden. Namen van opvolgers werden zelfs al genoemd, Schwerin von Krosigk, de mi nister van financiën, als president van de Rijksbank; de heer Keppler, een van Hitler's voornaamste adviseurs op 't ge bied van industrie en handel, als mi nister van economische zaken. Het aantal keeren, dat Schacht vol gens geruchten al had, zullen aftre den, moet waarschijnlijk met twee cij fers geschreven worden. Heel gauw na dat hij van huis uit conservatief en vermoedelijk nog steeds niet overtuigd nationaal-socialist als vakminister in de nat.-soc. regeering werd opgenomen, is 't begonnen. Met geregelde tusschen- poozen gemiddeld een paar maanden doken de praatjes opnieuw op. Maar Schacht zit nóg op het mi nisterieele gestoelte. Erg raar is het intusschen niet, dat zooveel gemurmel de evoluties van den zeer bekenden financier en econoom op het trillend strakke koord der natio- naal-socialistische politiek vergezelde. Schacht's economische en politieke op vattingen loopen alleen op onbelangrijke onderdeelen parallel met die van de na zi's. Hij is als gezegd van conser vatieven huize en het bewind, dat hij voert of tracht te voeren, wijkt sterk af van wat overtuigde nationaal-socialisten voor het ware houden. Aan pogingen van de zijde dezer overtuigden, om hem van het regeeringsschip af te krijgen, heeft het dan ook nooit ontbroken. Soms werd in het openbaar scherpe critiek op zijn doen en laten uitgeoefend. Maar Hitier kon er tot dusver niet toe gebracht wor den, Schacht aan den dijk te zetten. Naar alle waarschijnlijkheid zijn de op vattingen des Führers op het stuk van economische zaken tamelijk wankelbaar. Het bewind van zijn conservatieven mi nister moet in elk geval zijn goedkeu ring voor een voornaam deel weggedra gen hebben, ondanks het feit, dat de na- tionaal-socialistische economen het voor ketterij scholden. Wel kon Hitier zich niet geheel aan den aandrang der laat- sten onttrekken en stelde hij ongeveer een jaar geleden Goering aan als een soort van toeziende voogd op Schachts's handelingen, terwijl onlangs, zooals men weet, Goering belast is met de leiding van een nieuwen dienst tot exploitatie van staatsbedrijven voor ertswinning etc. (zulks zonder twijfel tegen den zin van den minister van economische zaken in). De Führer zou ook met het oog op de handelsbetrekkingen met het buitenland er niet toe hebben kunnen komen, Schacht te ontslaan. In het buitenland heeft Schacht een goeden naam als eco noom en financier. Het weinige vertrou wen, dat men elders nog in het bewind der Duitsche regeering heeft, dankt zij aan dien goeden naam. Hitier vreest dus, dat de Duitsche handelsbetrekkingen op nieuw nadeelig beïnvloed zouden wor den, als Schacht verdween, - De geruchten, welke thans weer de ronde doen over zijn heengaan, houden verband met een artikel, dat de minister dezer dagen in zijn orgaan, de „Deutsche Volkswirt", publiceerde. Hij oefent daar in critiek uit op de weelde en overdaad, welke het nat.-soc. régime ten toon spreidt, door het oprichten overal van groote kostbare gebouwen, het aanleg gen van sportvelden etc. Zonder schroom eischt Schacht het aanzetten van de rem men op „de heroïeke begeerten van on zen tijd, die hun ideaal in steen en ijzer willen vereeuwigen". Hij laat uitkomen, dat het vierjarenplan, alvorens de veel besproken nieuwe grondstoffen op te le door 62). De beraadslaging in de kleedkamer was niet veel meer dan een formaliteit. Na verloop van vijf minuten van zulk een doodsche stilte, dat het geklots der ballen in de biljartkamer, waar de ge tuigen den tijd trachtten door te bren gen, was te hooren, hoorde Tadeusz, die nu alleen stond in de open ruimte van den parketvloer, als een droom een doodvonnis uitspreken, waarin onbe grijpelijkerwijs zijn naam voorkwam, vernam tevens, dat het vonnis binnen acht en veertig uur moest worden vol trokken, en dat alles zonder eenig ge voel van angst, eenvoudig omdat hij, de woorden zeer goed begrijpend, niet de eigenlijke beteekenis van dit afschuwe lijk gebeuren kon vatten. Hij had meer het gevoel van een toehoorder dan van een hoofdpersoon in de tragikomedie, die hier werd vertoond, te zijn. Na nog een korte wijle als van algemeene af wachting, gevoelde Tadeusz zich door een stomp in de ribben, afkomstig van de kolf van het geweer van een der schildwachts uit zijn overpeinzing ge wekt, maakte werktuigelijk een hoofd buiging naar de tafel, waarachter, wat hij zich nog niet ten volle bewust was, zijn moordenaars zaten en liet zich zon veren, het verbruik der reeds zeldzame materialen nog zal doen toenemen en hij waarschuwt tegen het inflatiegevaar, „Eind Juli", aldus Schacht, „hadden wij zeven milliard aan bankbiljetten in om loop, een cijfer, dat sinds het einde der inflatie nooit meer was bereikt." Het is zeer waarschijnlijk, dat dit ar tikel genoeg beroering in nazikringen heeft veroorzaakt, om den aandrang op Hitier, Schacht te ontslaan, opnieuw zeer hevig' te maken. De conservatieve mi nister heeft het nat.-socialisme hier op een zeer gevoelig punt gestoken. Bij alles, wat men hem reeds meent te moeten ver wijten, zou deze critiek inderdaad de druppel kunnen zijn, om den emmer te doen overloopen. Maar Schacht's minis- terieele leven is taai gebleken, heel taai. Niet voor we 't zien, kunnen we daarom gelooven, dat zijn ambtelijke dagen nu werkelijk geteld zouden zijn. Uit Den Haag wordt gemeld: Van rijkswege uitgegeven briefkaar ten, die om dè een of andere reden voor het gebruik ongeschikt zijn ge worden, kunnen, zooals bekend, wor den ingeru ld tegen nieuwe formulie ren v.an dezelfde soort tegen bijbeta ling van 1 cent per stuk, In verband met de jongste tariefsver laging behoeft voor de inwisseling van dergelijke briefkaarten met een zegel- afdruk van 5 cent, tegen nieuwe brief kaarten van 4 cent, geen bijbetal ng te geschieden. Deze regeling blijft ook n,a 31 October a.s. van kracht. Tot aan dezen datum kunnen geheel gave, onge schonden briefkaarten van 5 cent wor den ingewisseld tegen briefkaarten van 4 cent, met terugbetaling van 1 cent. Bij besluit van den gouverneur-gene raal dd. 28 Augs. 1937 is, in overeen stemming met den Raad van Neder landsch-Indië, krachtens artikel 35 der Indische staatsregeling aan Johannes Hermanus Philippo, geboren te Rotter dam, gewezen militair bij het Indische leger, laatstelijk werkzaam bij de N.V. W. M. H. Müller en Co.., te Batavia, wonende te Meester Cornells, in het be lang der openbare rust en orde het ver blijf in Nederlandsch-Indië ontzegd. Reeds bij schrijven dd. 16 Oct. 1936 heeft de K.N.A.C. aan de besturen van vrijwel alle gemeenten in Nederland verzocht om, waar mogelijk, over te willen gaan tot verlaging van de perso neele belasting naar den grondslag mo torrijtuigen, zulks op grond van het feit, dat in den loop der laatste jaren in tal van gemeenten de grondslag' motorrij tuigen soms op onevenredige wijze was opgevoerd, eenerzijds om de gemeente lijke inkomsten te verhoogen, anderzijds ook veelal om andere categorieën van belastingplichtigen te ontlasten Hoewel van verschillende gemeentebesturen be richt werd ontvangen, dat verlaging de zer belasting reeds werd overwog'en, terwijl in enkele gemeenten reeds tot verlaging werd besloten, waartegenover echter het meerendeel berichtte, dat vooralsnog de bestaande tarieven niet konden worden verlaagd, heeft de K.N.A.C. deze kwestie door een adres aan vele gemeenteraden opnieuw aan hangig gemaakt. Daar de personeele belasting een be langrijke post op het belastingbudget voor den personenauto vormt en deze heffing naar de waarde plaats heeft, wordt in de hand gewerkt, dat de auto's langer in het bezit worden gehouden dan wenschelijk is, tot schade van handel en der woord of gebaar uit de zaal weg leiden. HOOFDSTUK V, Meeslepende muziek klonk door de ruime witte, met goud versierde zaal. De tafeltjes waren alle weer terugge bracht naar de souperzaal en op het podium lieten violen en cello's vrooli'ke wijzen hooren. „De zaal deugt niet meer zoo goed als vroeger voor den dans," zei een schit terend uitgedoste gardeluitenant tot zijn dame in de rustpoos na de eerste wals die was gespeeld. „Wegens de geesten, die door de ramen zouden kunnen kijken?" vroeg zij, terwijl zij even een blik van afschuw uit haar donkere oogen om zich heen wierp. Hij keek haar met en tikje veerbazing aan. „Geesten? Maar staat dat woord nog altijd in de dictioaire? Ik dacht, dat het er uit geschrapt was. Ik had het enkel over den vloer. Een modder die al die menschen, soldaten, Joden enzoovoorts als getuigen aan Hun schoenen binnen brengen! Ondanks het onvermoeide boenen met was, is het onmogelijk, dat de parketvloer er niet onder lijdt." „Is er vanochtend geen zitting van den krijgsraad geweest?" „Ja, een tamelijk interessante zelfs". „Zoo". Katya zei dit tamelijk onversc'ndlig. nijverheid en niet minder ook van de verkeersveiligheid. Mede in verband met het feit, dat reeds uit anderen hoofde op het motor- wegverkeer zeer zware lasten zijn ge legd, waardoor de overige inwoners des rijks voor belastingverzwaring in ande ren vorm worden gevrijwaard, terwijl daarnevens de prijzen voor motorrijtui gen door de getroffen monetaire maat regelen inmiddels zijn gestegen, meent de K.N.A.C. den gemeenteraden met aandrang te mogen verzoeken het daar heen te willen leiden, dat op bovenge noemde gronden een verlaging van de personeele belasting naar den grondslag motorrijtuigen zal worden ingevoerd. In de sociëteit „De Vergenoeging" te Middelburg werd Woensdagochtend jl. 'n bespreking gehouden inzake de oprich ting van een stichting Zeeuwsche Grond- verbeterings-Maatschappij. Deze bespreking, welke onder leiding stond van den heer jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford, Commissaris der Koningin in de prov. Zeeland, werd bij gewoond door de heeren ir. F, P. Mesu, directeur van den Cultuurtechnischen Dienst te Bilthoven, ir. A. J. Markvoort, inspecteur voor de Werkverschaffing in Zeeland, ir. A. Ovinge, Rijkslandbouw- consulent voor Zeeland, vertegenwoor digers van de gemeenten Middelburg. Vlissingen, Tholen, Goes en Zierikzee den secretaris van de afdeeling Zeeland van de Ver. van Ned. gemeenten, vertegen woordigers van verschit'ende landbouw organisaties in Zeeland en vertegen woordiger van den Zeeuwsche?) Polder en Waterschopsbond. Naar men weet ligt He', in de bedoe ling een stichting in het leven te roepen, waarvan het initiatief is uitgegaan van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij, welke zal beoogen het in werkverschaf fing aanbrengen van cultuurtechnische verbeteringen, hetgeen niet alleen de werkloosheid in Zeeland ten goede zal komen, doch bovendien de productivi teit van den bodem zal verhoogen, waar van in de toekomst blijvend de vruchten zullen worden geplukt. Reeds in een eerste bespreking, wel ke gehouden is in Febr. jl. werd in prin cipe besloten een stichting, als boven bedoeld in het leven te roepen. 'Itn deze bespreking "konden de concept-statuten op enkele onderdeelen na reeds geheel worden vastgesteld. Een daartoe inge stelde commissie zal hierin nog enkele wijzigingen aanbrengen, waarna zoo spoedig mogelijk hierop een erkenning van den betrokken m'nister zal worden aangevraagd Wanneer deze erkenning zal zijn ver kregen zal onmiddellijk een aanvang worden gemaakt met de werkzaamhe den. Het was de politie alhier opgevallen, dat een inwoner dezer gemeente en diens broer, een zwerver, meermalen belangrijke hoeveelheden lood aan den man wisten te brengen en toen dit weer het geval was, werden beide mannen „geknipt". Zij verklaarden het lood te Vlissingen te hebben gekocht. Dit gaf de politie aanleiding eens te Vlissingen te informeeren en toen bleek dat men juist daar denzelfden morgen aangifte van looddiefstallen had gekregen. Een re chercheur uit Vlissingen kwam met een ter zake kundige naar Middelburg en deze herkende het lood als het gesto- lene. Hierop zijn de beide mannen door een rechercheur uit Middelburg en een uit Vlissingen naar de Scheldestad over gebracht en ter beschikking van den commissaris van politie aldaar gesteld. Op den Dam alhier is de hond van een der omwonenden onder een auto ge komen en spoedig daarna gestorven. Gisternacht trof de politie op een trot toir in de Paul Krugerstraat een man aan, die in uitgeputten toestand verkeerde. Het bleek een zwerver te zijn, gedomi cilieerd te Den Haag. Op advies van dr. Grippeling werd de man naar het zie kenhuis „Bethesda" overgebracht, waar hij zoover is opgeknapt, dat hij naar Den Haag is kunnen vertrekken. In de week van Vrijdag 3 tot en met Donderdag 9 September werden 2997 zeebaden genomen, n.l. 1791 in het ge wone en 1006 in het volksbad. Het prachtige zomerweer, dat Septem ber ons tot op heden heeft gegeven, zal wel de oorzaak zijn dat er nog heel wat gasten verblijven in de Belgische bad plaatsen. De animo voor het Donderdag- sche uitstapje naar Walcheren was dan ook gister nog vrij groot. De Provinciale boot van Breskens vervoerde niet min der dan 2100 passagiers, terwijl er 112 auto's werden overgezet. Vergeleken bij het vorige jaar, toen deze cijfers waren resp. 1800 en 94, dus een belangrijk verschil, KLOETINGE. De Raad dezer gemeen te kwam Donderdagavond in vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Zandee. Ingekomen was o.a. een dankbetui ging van de Oranjevereeniging voor de royale houding van het gemeentebestuur bij het op 29 Juni 1.1. gevierde Oranje feest. Van de „Centrale Esperanto Propa ganda Commissie" was een verzoek in gekomen om medewerking voor het or- ganiseeren van een cursus. B. en W. wil len die medewerking verleenen indien er behoefte aan bestaat, b.v. door het beschikbaar stellen van een leslokaal. Nadat de heer S t r a u b betoogd had, dat z.i. de volwassenen hun eigen lessen maar moeten bekostigen, werd volgens voorstel van B. en W. besloten. Een verzoek van de K.N.A.C. om den grondslag personeele belasting motorrij tuigen te verlagen, werd v.k.g. aangeno men, omdat deze belasting te Kloetinge reeds aan den lagen kant is. Voorts werd nog een verzoek van de Gewestelijke Landstormcommissie om een bijdrage aangehouden tot de behandeling der be grooting. De gemeenterekening 1936 werd voor- loopig vastgesteld sluitende met 62591, De krijgsraad boezemde haar maar in het algemeen belang in, als niet liggen de binnen den kring van haar persoon lijke belangstelling, daar haar herhaal delijk was vezekerd, dat Tadeusz' zaak ressorteerde onder de gewone recht bank. In de laatste tien dagen had zij geen aanraking gehad met de buitenwe reld ten gevolge van een flinken aanval van griep. Vandaag voor het eerst had zij zich buitenshuis gewaagd, Le vroeg naar de dokter had verklaard, maar zij was er op gesteld niet te ontbreken op een der voornaamste bals van het sei zoen, waar alle gewichtige personen dei- Russische bureaucratie tegenwoordig zouden zijn. Daardoor toch had z'ij gele genheid belangrijke conneclties aan te knoopen, misschien ook wat nieuws op te doen. In den laatsten tijd toch had zij niets gehoord, wijl Witek, haar trouwe doch ietwat ongestadige helper, op zijn beurt door de epidemisch heerschende. ziekte was aangetast. Zij zag nog tamelijk bleek en haar trekken waren wat scherper geworden, maar in haar schitterend, wit gewaad, waarachter zulk een bezwaard hart klopte, was zij nog steeds schoon, zi) het ook op een andere, ontroerender wijze De glans in haar onrustige oogen en de roode bloemen, die boezem en haar ver sierden, schenen een weerspiegeling te zijn van de koorts, die nauwelijks was verdwenen, „Ja, werkelijk interessant. Men heeft eindelijk den kerel te pakken gekregen, die dat schot in November heeft g'elost op den Kozak, zooals u nog wel weten zult". „Zoo?" zei Katya weer, even onver schillig als daareven. Er waren sinds November zooveel schoten gelost, dat het moeilijk viel den tel er van het hou den. „Het was vrijwel een verrassing ook De man moest terecht staan voor een onbeduidende overtreding, gebruik van valsche papieren of iets dergelijks. Juist toen men op het punt stond hem met paar jaar gevangenisstraf te laten gaan, verried de domoor zichzelf door naar een gouden medaillon op tafel te grijpen dat bij een politieinval in een verdacht perceel was opgeraapt. Een der gene raals kreeg toen een inval en de kozak, waarop in November geschoten was, werd ontboden. Na een oog'enblik her kende hij in hem den man, dien hij had zien wegloopen". „En heeft hij bekend?" vroeg Katya, wier belangstelling nu ten zeerste was toegenomen. „Neen! Dat doen zij nooit". Hij zwoer, dat hij, zooals gewoonlijk, volko men onschuldig was. En nu spreekt het toch wel, dat het schot niet uit zich Zelf afgegaan kan zijn, en is het evenzeer be grijpelijk, dat er iemand voor moet han gen?" „Ja, maar als hij nu eens onschuldig was?" zei Katya plotseling door mede lijden met den onbekenden stakker ge troffen. w.o. een batig saldo van 4651. Voorts werden goedgekeurd de rekening van het B.A. over 1936, sluitende met een batig slot van 788 en de begrooting 1938 sluitende met 12.465. Bij de aanbieding der gemeentebegroo- ting 1938 deelde de voorzitter me de, dat deze sluitend is gemaakt zonder belastingverhooging. B. en W. hadden gaarne de opcenten personeele belasting eenigermate verlaagd, doch dit bleek vooralsnog onmogelijk te zijn. Bij de rondvraag zegde de v o o r z. den heer S t r a u b nog toe, dat dezer dagen de straatverlichting weer zal wor den ontstoken. Voor de op Zaterdag 25 September te Middelburg te houden algemeene ver gadering van het Polderbestuur van Wal cheren zijn oproepingsbrief en voorstel len verschenen. De ter vaststelling aangeboden pol- derreken,ing over 1936 jgeeft aan ge wone inkomsten ,aan f 427,100 en aan uitgaven f 435,869; de buitengewone inkomsten bedragen f 138,565 en u tga- ven f 136,182. Voor de straat- en zandwegen zijn de gewone inkomsten en uitgaven resp. f 19524 en f 15255 en de buitengewone f 34,492 en f 43,118. De rekening der inkomsten ten bate en der uitgaven ten laste van de ge bouwde eigendommen zijn resp. f 50,704 en f 47,996. Tene nde het dijkgeschot voor 1938 te kunnen vaststellen, heeft het dag. be stuur een voorloopige raming van de uitgaven en inkomsten voor 1938 opge maakt. Daaruit blijkt, dat de uitgaven te ramen zijn op f 379,207 tegen f 388,720 voor 1937. De inkomsten zijn te ramen op f 11,393 zonder dijkgeschot tegen f 388, 720 voor 1937 w.o, f 344,177 ,nan gewoon dijkgeschot en f 33,015 batig slot 1936, terwijl er nu een nadeelig saldo gewonen dienst 1936 's ad f 8768. De kosten der werken aan de Noord watering zijn f 7000 lager geraamd dan voör 1937, daar aangenomen is, d,at van den begin 1937 geleverden voor raad basalt ter waarde van f 30,000 voor een waarde van f 7000 in 1938 verwerkt zal worden in de gewone werken. A,an rente zal te betalen zijn f 55,973 waarvan f 12,531 ten laste van de ge bouwde eigendommen zal komen, wat voor de aflossing resp. f 76,065 en f 21,001 is. Ten laste van de gebouwde eigen dommen moet de helft van de u tgaven voor de werken, w,aarvan de kosten door gebouwd en ongebouwd samen worden gedragen, gebracht worden. Blijkens de specificatie is deze helft f 4500, tegen f 4589 vorig jaar, waarbij dan nog komen de bovengenoemde be dragen van rente en aflossing ad f 12,531 en f 21,001 ,alzoo totaal f 33,532. Totaal komt dus ten laste van de gebouwde eigendommen f 38,632 tegen f 36,674 voor 1937. Na aftrek van het batfg slot 1936 'ad f 2707 blijft nog f 35,324 door dijkgeschot te dekken tegen f 32,093 in 1937. Het dag. bes'tuur stelt voor, daartoe een bedr.ag van f 1,30 per f 100 belast bare opbrengst te heffen, Berekend naar een totale belastbare opbrengst van f 2,900,000 zal dan de ontvangst uit dijkgeschot van de gebouwde e'gendom- men zijn f 37,700. De cijfers van verle den i,aar zijn f 1,20, f 2,860,000 en f 34,320. Volgens de raming bedraagt het to taal aan uitgaven zonder onvoorzien f 379,207 en het totaal aan inkomsten „Dat zou zeker een hard gelag voor den man zijn maar tegenover hel groote publiek zou het toch wel zoo erg zijn, als de misdaad ongestraft bleef". „Dat kan u toch geen ernst zijn!" „Wat zal ik u er van zeggen? Het is een lastige tijd en dan kan men niet al te fijngevoelig zijn tegenover anar chist?" „Is de man dan een anarchist?" „Wel zoo iets in die richting, wat- nogal zonderling is, daar hij, naar ik hoorde, tot een der oudadellijke Pool- sche geslachten behoort. Een graaf Swi- gello, als ik het wel heb". „O, maar dat is onmogelijk!" zei Ka tya haastig en plotseling zat zij rechtop in haar stoel. „Toch niet Tadeusz Swi- gello?" „Tadeusz.... precies, een ingenieur van beroep. Het loopt den graaf niet bijster mee, nietwaar?" Een oogenblik bleef Katya roerloos zitten, haar oogen wijd open gesperd op haar cavalier gericht. In dat korte tijds bestek zag hij, hoe de verbazing, die er uit sprak, veranderde in twijfel om daar na over te slaan tot een ontzettenden angst, toen zij zich bewust werd, dat in dezen tijd en in deze stad niets onmoge lijk was. „Zeide u niet, dat hij veroordeeld was?" vroeg zij zacht en haastig. „Natuurlijk. Het vonnis moet binnen acht en veertig uren voltrokken worden. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5