WEK DE GAL 6EMENBD NIEUWS. IN UW LEVER OP RECHTSZAKEN. LANDBOUW. KUNST EN WETENSCHAP. Deze Courant DE TELEX DUITSCHLAND. BEURS VAN AMSTERDAM. beursthermometer vrijdag. H.V.A. Suiker ObLMarkt— en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal ln de sngewanden doen vloeien. Wanneer de galaf- scheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gas sen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw orga nisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen ztJn slechts lap middelen een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. v Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Eischt Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. (Ingez. Med.) wen duikbooien. Zij koopen deze en dal doen wij ook. Wij hebben er vier ge- kochi, en deze bevinden zich op hei oogenblik in de Middellandsche zee. De strijd in hei Verre Oosien. TOESTAND TE SJANGHAI ONVERANDERD. Chineesche vliegLuigen hebben giste- ren de iniernaiionale concessie in span ning gehouden LoL laai in den nachi. De Chineesche piloien daalden boven de Jap.ansche oorlogsschepen, die in de Wangpoe liggen en besiookien ze mei bommen. Een der bommen viel op een Briische opslagplaais, waardoor een brand onisLond, die een schade van naar schaii'ng een half millioen dollars aanrichiLe. De dag van gisleren werd overigens weer gekenmerki door hevig geschut- vuur en door luchibombardemenien uit Japansche vliegLuigen. De bloedigsie sirijd werd geleverd, ioen de Chineezen en de Japanners in een handgemeen raakten Lusschen de werf Joekong en de renbaan. De Chi neezen verklaren, dat zij de Japanners hebben teruggedrongen Toen zij echter verder oprukten en zonder dekking moesten opereeren, schoten de Japan sche oorlogsschepen een reeks grana ten af in de Chineesche gelederen, zood.at de Chineezen gedwongen wer den naar hun oorspronkelijke stellingen terug te keeren. In het Noorden, Inzake de gevechten in Noord-China maken de Japanners weer melding van successen, vooral ten N.W. van Peking1. Zij zouden in totaal n deze buurt 215,000 m,an in het veld hebben, Mijnwerkerstijdschrift verboden. De chef van de Gestapo, Himmler, heeft het mijnwerkersorgaan ,,Dei Kumpel" uit Forbach verboden. Ook de „Gazette Religieuse Suisse" is verboden. Politierechter te Middelburg. Zitting van 10 September. De volgende personen waren gedag vaard: M. van der H., 36 jaar, arbeider, Groede, wegens het niet voldoen aan de vordering van den marechaussée Schip per om van zijn rijwiel af te stappen, te Oostburg op 18 Juli 11. toen hij daar met 'n onverlicht rijwiel reed na zonsonder gang. Eisch en vonnis 15 b. s. 10 d.h. J. A. B., 30 jaar, leurder te Waal wijk, wegens mishandeling van L. van Loo te Goes op 1 Juli 1.1. Eisch en vonnis 15 b. s. 10 d.h. W. S., 27 jaar, vertegenwoordiger, Kloetingë, wegens vernieling van 3 glas ruiten en 2 luchtbanden, toebehoorende aan C, Luyks te Goes op 9 Juli 1.1. Eisch en vonnis 30 b. s. 15 d. h.; Fr. B., 45 jaar, timmerman, Arnemui- den, wegens beschadiging van een boom, toebehoorende aan J. Blaas, te Arnemuiden op 19 Juli 1.1. Eisch: 15 b. s. 10 d. h.; vonnis 10 b. s. 5 d, h. A. H., 43 jaar, werkman, zonder vas te woonplaats, wegens vernieling van een glasruit in den winkel van J. van de Kreeke te Middelburg op 8 Juli 1.1. Eisch en vonnis: 15 b. s. 10 d. h. „VRUCHTENAUTOMATEN" ONGEOORLOOFD. De rechtbank te Zutphen behandelde vandaag negen zaken tegen houders van zgn. „vruchtenautomaten". Zij waren ge dagvaard wegens het geven van gelegen heid tot hazardspel. De automaten kunnen gebruikt worden door penningen in te werpen, die door de caféhouders tegen vijf cent per stuk worden verkocht. Voor de penningen, die men kan win nen, als de vruchtenfiguren op de auto maat een bepaalden stand innemen, kun nen de spelers consumpties bekomen. De officier van justitie, die uit de ver klaringen van de getuigen en van een getuige-deskundige concludeerde, dat op de uitkomst van het spel geen invloed kan worden uitgeoefend, eischte tegen elk der verdachten 10 boete, subsidi air tien dagen hechtenis en verbeurd verklaring der automaten. Uitspraak over veertien dagen. Waardelooze muntstukken als rijks daalders uitgegeven. Geraffineerde oplichters, vermoedelijk ■afkomstig uit Den Kaag, hebben dezer dagen in Fr esland hun operatieterrein gezocht en getracht om buitenlandsche waardelooze muntstukken om te zet ten in goed Nederlandsch geld, meldt de N. R, C. Woensdag bezochten vier van deze heeren een boekhandelaar te Harlingen. Een van hen kocht eenige briefkaarten, waarvoor hij den winkelier een rijks daalder ter betaling aanbood. De winke lier, die den bezoeker juist twee gulden terug gaf, ontdekte na het vertrek der heeren, dat hem niet een rijksdaalder, maar een waardeloos, aan de circulatie onttrokken, Belgisch vijf francs stuk ter hand was gesteld, dat de beeltenis van den overleden koning Albert vertoonde De boekhandelaar wist den kooper te achterhalen, die het geldstuk terug nam en de kaarten met Nederlandsch geld betaalde. Enkele oogenblikken later werd in een sigarenwinkel te Harlingen door dezelfde bezoekers weer het waar delooze geldstuk in betaling gegeven en ook hier werd de „vergissing" door den winkelier op het laatste oogenblik ont dekt. De sigarenwinkelier stelde, om herhaling te voorkomen, de politie met een en ander in kennis, die een nader onderzoek heeft ingesteld, waarbij bleek, dat de heeren in het dorp Zurig benzine hadden gekocht, die, zonder dat de le verancier dit had bemerkt, met een waardeloos geldstuk was betaald. Men vermoedt, dat de oplichters ook te Dok- kum, waar dezer dagen valsche guldens in omloop zijn gebracht, hun slag hebben geslagen. De politie stelt een nader on derzoek in. Een man op het dak. Op het politiebureau in Den Bosch heerscht de rust van 'n rustigen nacht. Totdat circa twaalf uur de telefoon ner veus rinkelt en de agenten overeind vliegen, want een trillende stem deelt ïpede dat er „mannen op het dak" zijn. De politie de straat op, richting Papen hulst, waar de oude Casinoschouwburg het tooneel van een lugubere wandaad schijnt te worden. Kort daarna melden de agenten aan het hoofdbureau dat er inderdaad iets gaande is, maar dat zij assistentie noodig hebben om het terrein af te zetten. Een politiecolonne wordt in beweging gezet. Een geheele wijk wordt omsingeld. Het net wordt nauwer en nauwer toege haald. Tot eindelijk alleen het voorma lige Casino nog af te speuren blijft. Maar dat ligt in zoo ongunstige positie dat het levensgevaarlijk is zonder meer op dit onbekende terrein door te dringen. De zwakke zaklantaarns van de agenten sorteeren geen effect. Waarschuwings schoten hebben geen resultaat. Dan komt er een op het idee om de zoeklich ten van de brandweer te requireeren. En kort daarna komt de zware auto met den Magyrisladder aangestoven en maakt halt en front voor het Casino-in- ruste, maar nu vol leven. Felle lichtbun dels zwiepen door het nachtelijk duister en tasten voorzichtig over deuren en glaskappen, glijden over muren en langs slaapkamervensters waar nerveuse be woners met groote schrikoogen voor net raam verschijnen. Eindelijk rusten de stralen op de figuur van een jongen ke rel, die lak heeft aan alle politie en brandweer vertoon. Agenten met de revolvers in de vuisten klauteren door dakgoten en langs ladders naar voren, besluipen den wreeden dief.... die plotseling verdwijnt en via een dakgoot aan de achterzijde ontsnappen wil. Maar helaas komt hij in een tuintje terecht, waar bereids twee agenten tusschen de struiken hadden post gevat en die nu het looze diefje in den nekvel grepen. Dat is het einde van het drama. De zoeklichten trekken hun stralenbundels in. De brandweer keert haastig huistoe. De agenten brengen het boefje weg. De belangstelling gaat naar bed. Bookmakers ingerekend. Bij de gisteren in IJmuiden gehouden harddraverij is de politie opgetreden te gen bookmakers, die in grooten getale op de baan aanwezig waren. Vijf perso nen, die gelegenheid gaven tot hazard spel werden langs de baan aangehouden en naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Vervolgens werd een in val gedaan in een café aan den Wijk aan Zeescheweg, waar een bookmaker on der het oog van den caféhouder gele genheid gaf tot deelneming aan het mijn- en dijnspel. Ondanks de voor zorgsmaatregelen, .welke genomen wa ren om een overval te beletten, slaagde een rijksveldwachter er in onopgemerkt tusschen de bezoekers te komen. Hij kon een aantal gokkers op heeterdaacl betrappen. Een groote som gelds werd in beslag genomen, terwijl de bankhou der N. uit Scheveningen en later ook de caféhouder B. werden gearresteerd. Hij had nog al wat op zijn kerfstok Een te Delft wonende 35-jarige admi nistrateur werd dezer dagen aangehou den wegens verduistering van omstreeks 100 ten nadeele van een zijner klan ten. Uit een ingesteld onderzoek is thans gebleken, dat de man nog meer op zijn geweten heeft. Drie jaar geleden had hij zich dik in de schuld gewerkt door hem toevertrouwde gelden te gebruiken. Om de gaten te stoppen, bewoog hij een Delftenaar hem 1750 te leenen, van welk bedrag slechts 600 is terugbe taald. Voorts heeft hij 300 van zijn klanten gebruikt om zijn belasting te be talen. Een tenslotte heeft hij op een val sche acte nog 1300 aan gerestitueerde belastinggelden ontvangen en voor zich zelf gebruikt. De politie vermoedt dat nog meer knoeierijen aan het licht zullen komen en heeft den man voor den offi cier van justitie te 's-Gravenhage geleid. Twintig jaar geleden ontsnapte gevangene weder gearresteerd. De in 1916 ter dood veroordeelde ram- pokker Tjojokoesoemo, die twintig jaar geleden uit de gevangenis ontsnapte, werd thans weder te Malang (Java) ge arresteerd, Sinds eenige jaren leefde hij als landbouwer te Kepandjen. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Wuestwezel (B.): 1 doode. Gisteravond zijn tusschen de gemeen ten Gooreind en Wuestwezel, nabij de BelgischNederlandsche grens, twee Nederlandsche vrachtauto's hevig met elkander in botsing gekomen. De eene vrachtauto was ingericht voor vleesch- transport en kwam uit de richting Ant werpen, de ander had een lading haring en kwhm uit Nederland rraar Antwer pen toe. De gevolgen van de botsing waren vreeselijk. De auto met de lading haring vloog in brand en werd door de vlam men vrijwel totaal vernield. De chauf feur bekwam vrij ernstige brandwonden. Nog erger was het gesteld met de in zittenden van de vleeschauto. De heer J. Beymans n.l., die naast den chauf feur zat, werd vrijwel op slag gedood, terwijl de chauffeur ernstige verwondin gen bekwam. Het slachtoffer, de heer Beymans, was te Breukelen woonachtig. ZEEUWSCHE LANDBOUW MIJ. Vergadering dagelijksch be stuur. Kort verslag van de vergadering van het dagelijksch bestuur der Z.L.M., ge houden j.l. Woensdag te Middelburg, on der voorzitterschap van mr. P. Diele- man. Postbestelling ten plattelande. Het dagelijksch bestuur sprak de wensche- lijkheid uit van de wederinstelling van een tweede postbestelling op het platte land buiten de bebouwde kom der dor pen en besloot dienaangaande de noodige stappen te doen. Voorts zal worden ver zocht de extra-kosten welke verschul digd zijn voor het bestellen van een te legram op het platteland afgeschaft te krijgen. De Kring Hulst heeft bezwaren inge bracht tegen de wijze van postvervoer tusschen de gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen onderling. Zoo wordt b.v, de post van Terneuzen, welke bestemd is voor Hulst, via Zuid-Beveland vervoerd. Getracht zal worden hierin verandering te verkrijgen, daar het vervoer der post stukken langs bedoelde reisroute langen tijd vordert. Gezinsloonen in den landbouw. Een der bij het Landbouw-Comité aangeslo ten organisaties heeft medegedeeld dat in zijn werkgebied in een afgesloten collectief looncontract is opgenomen een bepaling, welke regelt een kindertoeslag op de loonen voor landarbeiders met groote gezinnen. Het dagelijksch bestuur heeft zijn reeds eerder uitgesproken standpunt ge handhaafd dat kindertoeslag z.i. moet worden beschouwd als sociale zorg en deze een taak van de Overheid dient te zijn, doch niet van den individueelen werkgever. Aardappelsteunregeling 1938, Uit voerig werd van gedachten gewisseld over de thans bestaande aardappelsteun regeling. Algemeen was men van oor deel dat voor 1938 de huidige regeling dient te worden behouden, met dien ver stande, dat de denaturatievergoeding voor aardappelen, behoorende tot ru briek A vroeger dient te worden be schikbaar gesteld, b.v. van 1 October af. Het dagelijksch bestuur wil de aardap pelsteunregeling in de eerste plaats zien als een prijsregeling en niet als een de- naturatieregeling. Het dagelijksch bestuur is van oordeel dat wanneer het Landbouwcrisisfonds niet toereikend zou zijn om alle ter de- naturatie aangeboden hoeveelheden aardappelen te vergoeden, slechts die aardappelen moeten worden gedenatu reerd, welke als consumptie-aardappe len kunnen worden aangemerkt en aard appelen, welke slechts aan veevoeder- eischen voldoen niet voor denaturatie in aanmerking te doen komen. Het dagelijksch bestuur sprak zich unaniem uit tegen een verhooging der teeltheffing per ha. Uitvoer gedenatureerde aardappelen. In verband met klachten, welke uit het buitenland zijn vernomen, heeft de Akkerbouwcentrale bepaald dat uitvoer van gedenatureerde aardappelen niet kan plaats hebben. Besloten werd om na te gaan of de wijze van denatureering van aardappe len niet zoodanig kan worden verbeterd dat de bezwaren welke tegen den uit voer van dergelijke aardaapelen bestaan, kunnen worden weggenomen. Richtprijs tarwe, oogst 1937. Het dagelijksch bestuur besloot bij het land- Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he.- den; beteekent geen coteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 103%103 Amsterdam 1934-4 100%100% Zeeuws. Hyp. B-4 100 Cities Service Cy, P. 1958 5050 A Ams.terd. Bank 157%154% A Pref. Jurgens A 135 A Ned. Gist- en Spiritusf. 483% A De Schelde N.B. 48%48% C Am. Smelt en Ref, 60%61 A Born Sum. H.M. 201%—199% A Houth. Alberts 111%110 C Union Pac. Rr, 86%85 C Int. Nickel Cy. 42%—42% Ned. 1000-4 101—101 O. Indie 34 1000-4 100%—100% Engeland Bnk. 155—155 A N.I. Hbk. 1000 159%—160 C Ned. H. M. 1000 186—185 A v, Berkels Pat. 6059 C Calvé-Delft 89%—89% A Philips Gem. B. afg. 375-375-66 C Unilever 162%163-61 C Am. Car en Foundry 27%28%-27 C Anaconda Cop. 38%38%-37% C Bthlhem St. 63%64% -63% C Kennec Copper 41%42%-41% C U. States St. C. 73%—74%-73% C North Am. Cy. 16%—16% A Kon. Petr. Mpij. 406%—407-02 C Contin. 01 Cy. 29%—29%-% C Phillips Petr. Camp. 38%38% C Shell Union O.C. 17%—18%-17% C Tide Water Ass. Oil 1414%-13% A Ned. Scheepv. U. 147%146-43% A H.V. Amsterdam 516%517%-10 A Jaca Cult, Mij. 220—215% A N.I. Suiker U. 159—456% A Deli Batavia 243247-43 C Deli Mij. 1000 315-313-09 A Senembah 315%315%-12 Kouinkl. Philips Wettig 3aRubber Unilever Markt Amerika Schepen Tabak - Gedepou»?-- C Bait more en Ohio 15%—16 C Southern Pac. Cy. 25%—26%-26 A Sonthern Rlw. 16%>16% A Amst. Rubb. C. 282%—287-81% A Deli-Bat. Rubb. 230%—228% A Hessa Rubber 239239 A Srbadjadi S.R. 168165 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8.99% 8.89% Berlijn 73.72.83 Parijs 6.47 6.73% Brussel 30 62% 30.60 New-York 1.81% 1.81% Dagelijksche indexcijfers, (medege deeld door het centraal bureau voor de statistiek). 9 September; Aandeelkoer- sen: 110,5, goederen groothandelsprij- zen: 94.1. bouw-comité opnieuw aan te dringen op een verhooging van den richtprijs der tarwe op 10 per 100 kg met behoud van de geldende bewaarloonvergoeding. De opbrengst van de tarwe is in 1937 belangrijk lager dan in het voorafgaande jaar en een verhooging van den richt prijs acht het dagelijksch bestuur dan ook alleszins te billijken. Waardeering Zeeuwsche tarwe. In de op 7 Juli j.l. te Zierikzee gehouden algemeene vergadering der Z.L.M. is op gemerkt dat de kwaliteit van de Zeeuw sche tarwe door de Tarwe-organisatie onvoldoende wordt betaald, vergeleken met de waardeering van de Zeeuwsche tarwe op de vrije markt voor de inwer kingtreding van de Tarwewet 1931. Het dagelijksch bestuur heeft naar de waar deverhouding van Zeeuwsche tarwe te genover tarwe uit andere provincies een onderzoek laten instellen en gegevens daaromtrent verzameld. Deze zullen ter kennis worden gebracht van de Tarwe- Centrale. Pogingen zullen worden aan gewend om voor de betere kwaliteit tarwe een hoogeren uitbetalingsprijs te verkrijgen dan voor den vorigen oogst het geval is geweest. Kalverteeltbeperking. Het dage lijksch bestuur heeft zich ernstig bera den over de mogelijkheid om te komen tot een afschaffing der kalverteeltbeper king. Algemeen was men er van overtuigd, dat de moeilijkheden, welke zich bij de kalvertoewijzing voordoen, groot zijn en wellicht nog zullen toenemen, doch al vorens een beslissing te nemen, werd be sloten het rapport van een commissie uit de F.N.Z., die dit vraagstuk in studie heeft genomen, af te wachten. Vraagpunten. Besloten werd een tweetal vraagpunten aan de afdeelingen der Z.L.M. voor te leggen ter behande ling in hunne wintervergaderingen. Deze vraagpunten luiden: 1. Welke soorten van aardappelen worden in uw kring verbouwd en waar om? 2. Ligging van de gebouwen t.o.v. de bedrijven. Af deeling Tuinbouw der Z.L.M. Goedgekeurd werd de benoeming van de heeren H. van Toledo te Haamstede en M. Wattel te Middelburg als voor zitter, resp. secretaris van de afdeeling Tuinbouw der Z.L.M. Wegbedekking. Medegedeeld werd dat verschillende Rijkswegen van een zoodanig glad wegdek zijn voorzien, dat zulks gevaar oplevert voor de paarden- tractie. Besloten werd de bevoegde in stanties met deze klacht in kennis te stellen en te trachten hierin verbetering te verkrijgen. KERK EN SCHOOL. Tijdelijk leeraar R.H.B.S. te Middelburg. Bij K.B. is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R.H.B.S. te Middelburg, de heer H. P. H. Teesing te Groningen, j (Reeds geplaatst in een deel van ons vorig nummer.) Geref, Kerk. j A. B. C. Hofland cand. en hulppredi- ker te Naaldwijk is beroepen te Oost- kapelle. AFLOOP VERKOOPING. I Notaris Van Dijke heeft voor den 1 heer G. v. d. Sande uit Krabbendijke, 1 te B o r s s e 1 e een woonhuis ver- kocht, groot 2 a 21 ca, Kooper Jac. v. d. Ende voor f 1070. Onkosten 8 pet. plus overname enz. f 50. MEVR. ESTHER DE BOER—VAN RIJK TEN GRAVE GEDRAGEN. Van uit den stadsschouwburg te Am sterdam is gistermiddag het stoffelijk overschot van mevr. Esther de Boer Van Rijk naar de begraafplaats te Mui- derberg overgebracht. Duizenden ston den geschaard rondom het groote plein voor den stadsschouwburg om een laat- sten stillen groet te brengen aan de heengaande actrice. In de chapelle ardente werd voor de uitvaart namens het gemeentebestuur van Amsterdam gesproken door wet houder S. R. de Miranda. Spr. herdacht al het schoone en edele dat de ontsla pene den burgers van de hoofdstad ge schonken heeft en waarvan de herinne ring lang zal blijven voortleven. Vervolgens legde de heer Van Dellen aan den voet van de kist een grooten krans neer namens het pensioenfonds voor Nederlandsche tooneelisten. Een vertegenwoordiger van de kleinkunste naars-organisatie legde getuigenis af van de groote dankbaarheid jegens den overledene van de beoefenaars der kleinkunst. Nadat nog een vertegenwoordiger van het filmconcern, dat de film „Op hoop van zegen" produceerde dank had ge bracht voor hetgeen mevrouw De Boer Van Rijk geschonken heeft, werden de kransen en bloemstukken naar bui ten gedragen. Behalve de familie was nagenoeg de geheele tooneelspelerswereld bij de plechtigheid tegenwoordig. Langs den weg van de Stadsschouw burg naar de Israëlitische begraafplaats te Muiderberg was de belangstelling van het publiek zeer groot. In de aula op de begraafplaats heeft opperrabbijn Akiba Frank het gebruike lijke gebed uitgesproken en een rede gehouden. Verder spraken nog dr. A. van Raal- te, Herman Schwab namens alle too- neelspelers, Jan van Zutphen namens verschillende arbeidersorganisaties en de heer W. Paauw een der leden van het Den Boer—Van Rijk ensemble. Een schoonzoon van mevr. Den Boer Van Rijk dankte voor de betoonde belang stelling. krijgt dag en nacht wit alle oorden der wereld het nieuws toegezonden per vol-automatische verreschrijfmachine Abonneert U op de courant, die U het wereldnieuws snel en accuraat in uw huis brengt.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2