- J£'J '5 Chên sbib miao pu kb yen. Dobbelmann lekker... man! BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. p' zeggen ze in Singapore. Het beteekent„Won der ba ar lijk heerlijk". Ze zeggen dat in Sin gapore van een mooi meisje, van een heer- lijken maannacht, van een bloem, een sterren hemel, "muziek Degenen, die in Singa pore IBIS SHAG kennen, zeggen daarvan dan ook: „Chên shih miao pu k'o yen!" MOORD-BEVELAND. noodlottig geweerschot. doodendagboek van het verkeer. Duitschland en Italië en de Middellandsche zee-conferentie. Nog geen vorderingen der Japanners bij Sjanghai. BELGIE. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER DONDERDAG Amerika i JKoninkl, i H.V.A. -r Schepen - Markt - ObLMarkt- Unilever Suiker Philips wisselkoersen. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. Nieuwe geruchten omtrent het ^aftreden van dr. Schacht. ENGELAND. ITALIë. ZUID-AMERKA» PALESTINA. -•v^- (Ingez. Med. De Spaansche burgeroorlog, KRUININGEN, Woensdag reed de heer E. met zijn vrachtwagen bij het achteruitrijden op een stilstaanden per sonenwagen, Resultaat; een ingedrukt .spatbord, 1 Woensdagmorgen reed een auto op den grintweg te Kruiningen in de sloot, doordat een vóór hem rijdende wagen plotsel ng stilstond. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Door de politie is van een en ander proces verbaal opgemaakt. KAMPERLAND. De collecte ten ba te van het Sanatorium „Zonnegloren bracht alhier op f 22, Haanpal niet omgelegd. In den afgeloopen nacht heeft zich op het kazerneterrein te Amersfoort een ernstig ongeluk voorgedaan, dat een dienstplichtigen soldaat van het vijfde regiment infanterie het leven heeft ge kost De soldaat, in opleiding voor sergeant, stond als schildwacht bij het munitiege bouw. Zooals gewoonte is was zijn ge weer geladen met vijf scherpe patronen. Door tot nog toe niet bekende qor- zaak is het geweer, dat aan den voet was geplaatst, afgegaan. De soldaat werd in den rechterslaap doodelijk getroffen. Het stoffelijk overschot is naar het hospitaal te Amersfoort overgebracht. Den halswervel gebroken. Het tienjarig zoontje van den heer Nijkamp te Bathmen viel gisteravond, toen hij aan het visschen was, van een ongeveer drie en een halve meter hooge stuw in het water van de Schipbeek, die ter plaatse zeer ondiep is. De jongen kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij den halswervel brak. De dood trad vrij wel onmiddellijk in. Zedendelict. De 35-jarige W. V., hoofd van de open bare lagere school te Augustinusga in de gemeente Achtkarspelen is wegens een zedendelict door de marechaussee aangehouden en ter beschikking van den offic er van justitie te Leeuwarden ge steld. Klimmen: 1 doode, D nsdagnacht is in den bocht van den rijksweg te Klimmen (Zuid Limburg) de motorrijder J. K, uit Heerlen, door onbekende oorzaak tegen het trottoir en daarna tegen een hoop steenen ge reden. K. sloeg over den kop en over ieed spoedig daarna. Den Haag 1 doode Gisternamiddag is in de Jan Hendrik straat een 13-jarige jongen, T. I., met zijn fiets op de tramrails, waarin zand lag, uitgegleden en door een vracht auto overreden. Kort daarna is de jon gen in het ziekenhuis overleden. De antwoorden van Duitschland en Italië op de u tnoodiging van de Brit- sche en Fransche regeering, deel te ne men aan de Middellandsche zee confe rentie, welke Vrijdag te Nyon zou moe ten beginnen, zijn nog steeds niet te Londen en P,arijs ontvangen. Er heerscht momenteel geen enkele zekerheid of Duitschland en Italië wel of niet zullen deelnemen. In Duitsche kringen gelooft men dat het Duitsche antwoord, zonder bepaald een weigering in te houden, belangrijke reserves zal maken en in zonderheid terugkomt op het incident met den kruiser „Leipzig". De reserves en bezwaren zouden bovendien zoovele zijn, dat het antwoord gelijk zou staan met een afwijzing. Ook zou het ant woord de zaak naar de Londensche niet-inmengingscommissie verwijzen. Het antwoord van Italië zal, naar men aanneemt, van dezelfde strekking zijn. Er is namelijk overleg gepleegd tusschen Rome en Berlijn. Volgens het persagentschap Stefani had de Italiaansche regeering een gun stig standpunt ten aanzien van het voorstel tot het houden van een Mid dellandsche zee-conferentie aanvaard, doch door het uitdagende Russische ge baar, dat door Ital resoluut is afge wezen, is een nieuwe situatie gescha pen. In officieuze kringen te Rome acht men het gewenscht ,dat aan de voor gestelde besprekingen ook andere mo gendheden, zoo,als Portugal en Polen, deelnemen. De besprekingen zullen kunnen worden gehouden in de comm:s- sie voor 'de niet-inmenging, waaraan Italië bereid is te blijven medewerken. Het is hoogst onwaarschijnlijk, dat En geland zijn besluit de conFerent'e bij een te laten komen, zal wijzigen. En geland en Frankrijk zijn ervan over tuigd, dat de zeerooverij een kwestie is, die geheel onafhankelijk staat van de niet-inmenging, en dat het verspill ng van tijd zou zijn de twee kwesties door een te halen. De mogelijkheid zou bestaan, dat, wanneer Italië en Duitschland niet aan de Middellandsche zee-conferent'e deel nemen, deze in Genève zal worden ge houden. Het doel van Engeland op de confe rentie zar zijn zooveel mogelijk de be sprekingen te beperken tot het werke lijke probleem der veiligheid in de Middellandsche zee. De bschuldig'ngen van de Sovjet-regeering tegen Hitier worden in Britsche en Fransche kringen te Londen beschouwd als een diploma tieke kwestie, d e rechtstreeks geregeld moet worden tusschen Italië en Rusland en die bijgevolg niet behoort op de conferentie, welke zich zuiver moet be zig houden met de practische maatre gelen, welke noodzakelijk zijn om de zeeschu merij te doen ophouden. FRANSCH VERKEERSVLIEG TUIG DOOR RECHTSCHEN NEERGESCHOTEN. Een verkeersvliegtuig van de Fran sche maatschappij „Air Pyrenees", ,aan boord waarvan zich alleen de Fransche piloot Abel Guidez bevond en dat het vliegveld Parme bij Biarritz Woensdag had verfaten, is door een rechtsch es- cadr 11e achtervolgd, toen het in het gezicht van Gijon was aangekomen. On der het vuur der machinegeweren stort te het Fransche toestel brandende neer nabij het plaatsje Rib,a de Cella. De piloot kwam in de vlammen om. De onveiligheid ter zee. De gezagvoerder van het 3600 ton metende Britsche petroleumtankschip Pegasus", heeft medegedeeld, dat het sch'p ter hoogte van Kaap Sigri op het eiland Mytilene een duikboot ont moet heeft, die de vlag der Spaansche opstandelingen voerde. De duikboot dook voor het schip op, en verwijder de zich daarna weer. De „Pegasus" was met een lading Russische petrole um op weg van Batoem naar Alex,an- drië. Waarschuwing aan Amerikaan- sche koopvaardijschepen. Alle Amerikaansche koopvaardijsche pen zijn door de marine der Ver. Sta ten gewaarschuwd voor de aanvallen.op de scheepvaart in de Middellandsche zee. Het staatsdepartement te Washington verklaarde, dat deze waarschuwing geen wijziging inhoudt van de regee- ringspol'tiek, de erkenning te weige ren van de blokkade der Spaansche havens. De strijd in Asturië. De rechtsche afdeeling, die langs de kust optrekt, heeft naar uit Santander gemeld wordt, gisteren verscheidene dorpen en stellingen ten Zuiden en ten Zu'dwesten van Kaap Prieto bezet. Het schijnt, dat het linksche comman do al zijn troepen heeft geconcentreerd langs de Sella om daar slag te leveren. Deze slag zou beslissen over het lot van Asturië. Het communiqué van het ministerie van defensi.e te Valencia deelt mede, dat aan het Noordelijk front de vijand zijn druk op de gefïeële linie van de Picos de Europa tot aan de kust voort gezet heeft. De regeeringstroepen heb ben een zeer heftigen tegenaanval on dernomen en op deze wijze een stel ling terugveroverd en den vijand meer dan duizend dooden toegebracht. De strijd in het Verre Oosten, De berichten over de gevechten in de buurt van Sjanghai zijn tegenstrijdig. De Japanners melden, dat zij eenige niet-onbelangrijke successen zouden hebben behaald. De Chineezen berich ten, dat zij alle Japansche aanvallen wisten af te slaan en zelfs op enkele plaatsen zouden zijn opgedrongen. Men zal wel het dichtst bij de waarheid zijn als men aanneemt, dat er nog steeds in de posities zoo goed als geen verande ring is gekomen. Dit feit is dan ongunstig voor de Ja panners. Zij toch hadden er op gerekend, in weinige dagen tijds de Chineesche troepen uit de omgeving van Sjanghai te zullen verdrijven. De strijd duurt nu ech ter al verscheidene weken en nog steeds laat die verdrijving op zich wachten. De Japanners zeggen intusschen, dat hun werkelijke groote offensief nog moet komen; zoodra er nieuwe verster kingen uit Tokio zullen zijn gearriveerd. Dit werd reeds eenige malen gezegd. Telkens blijken er meer versterkingen noodig te zijn. Vermoed wordt, dat de Japanners over enkele dagen niet min der dan 80.000 man bij Sjanghai zullen hebben geconcentreerd. Daartegenover liggen dan 150.000 minder goed bewa pende Chineezen, maar Chineezen, die blijkbaar kunnen vechten. Overigens zit Nanking ook niet stil met het laten aanrukken van nog meer troepen te Sjanghai. Zoo meldt een te legram uit Sjanghai, dat er een nieuw Chineesch leger gevormd is uit de vroe gere „roode" troepen, welke de zijde van de centrale regeering hebben geko zen en besloten zouden zijn „tot het einde toe te vechten voor de Chinee sche zaak onder de bevelen van maar schalk Tsjang Kai-sjek". Van de strijdtooneelen in Noord-Chi- na ontbreekt vandaag alle nieuws. De uitwerking van de blokka de der Chineesche kust. Hoewel practisch van geen invloed op het internationaal handelsverkeer van China, dat geheel door buitenlandsche schepen wordt onderhouden, brengt de Japansche blokkade aan het econo misch leven van China een zware slag toe. De blokkade heeft n.l. een einde ge maakt aan de vaart van talrijke jonken en 700 stoombooten, die onder Chinee sche vlag varen, en waarvan de totale tonnage op 180.000 ton wordt geschat. Millioenen visschers zijn tot ellende vervallen en 25.000 zeelieden zijn hun broodwinning kwijt. Ook de buitenlandsche belangen zijn getroffen, o.a. te Hongkong, waarvan de haven het vorige jaar bezocht werd door bijna 20.000 Chineesche schepen, hoofdzakelijk groote jonken. Muiterij der Mantsjoekwo-troe- pen. Het Chineesche agentschap Central News deelt mede, dat ondanks de stren ge censuur, door de Japanneezen inge steld, er berichten binnenkomen van muiterij onder de Mantsjoekwo-troepen in Jehol en Moekden. Den lsten Sep tember kwamen de soldaten van twee regimenten van het Sjanghaipin-leger in Jehol in opstand en doodden hun Japan sche officieren. Dienzelfden dag kwa men nog twee regimenten in opstand, terwijl den derden September te Ta- koesjan een regiment muitte. De opstan delingen hebben niet ver van Moekden de spoorlijn Szepingkai-Taonan bescha digd en het verkeer gedurende drie da gen onderbroken. Dagelijks komen nog berichten binnen over moordaanslagen door soldaten op Japansche officieren, beschadiging van verbindingsmiddelen, desertie en brandstichtingen. WERELD-VREDESCAMPAGNE, Uit New-York wordt gemeld: De be weging „Vrede door de Kerken" heeft medegedeeld, dat een wereld-campagne voor den vrede zal worden georgani seerd, die zal worden gevoerd door meer dan twintig organisaties met 25 millioen aanhangers. Deze campagne zal den 19en September worden geopend met een rede van Huil (den Amerikaanschen mi nister van buitenl. zaken) en toespraken door staatslieden uit andere landen, wel ke door de radio zullen worden overge bracht. VAN ZEELAND KRIJGT EEN MOTIE VAN VERTROUWEN, Gistermiddag en -avond heeft de Bel gische Kamer de debatten over de affai re der Nationale Bank voortgezet. Veel bijzonders is er niet meer gebeurd. Zoo als te verwachten viel, nam de Kamer tenslotte een motie van vertrouwen in de regeering aan. Zij luidt als volgt: De Kamer, kennis nemende van de verklaringen van den eersten minister en den minister van financiën, brengt hulde aan de integriteit en de belange loosheid van den premier. Zij neemt ken nis van de maatregelen, welke vastge steld zijn met het oog op een verbete ring der procedure voor de benoemin gen voor de posten in de directie der Nationale Bank en der manier van be looning der directieleden. Zij rekent op de waakzaamheid der regeering om de functionneering van de bank te verze keren, beschut tegen iedere critiek, en gaat over tot de orde van den dag. De aanneming geschiedde met 130 te- Eerste noteering is vorige koers(en)j daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen, Denemarken Oblig. 1926-5 103103 Li Amsterdam 1934-4 100%100% Zeeuws, Hyp. B-4 100— Cities Service Cy. P, 1958 5 49%—50. A Amsterd. Bank. 155157% A Pref. Jurgens A 134%135 A Ned Gist, en Spiritusf. 483% A De Schelde N.B. 48%48% C Smelt en Ref. 59%60% A Born. Sum. H.M, 200201 A Houth, Alberts 111% C Union Pac. Rr. 86%86% C Int. Nickel Cy. 41%42% Ned. 1000-4 101—101 O. Indie 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 81%—81% A Koloniale Bnk 154155 A N.I. Hbk. 1000 161—159% C Ned. H. M. 1000 185%—186 A v. Berkels Pat. 6060 C Calvé-Delft 8989% A Ph lips Gem. B, afg. 370%—373-77 C Unilever 161%—162%-62 C Am. Car en Foundry 27%27%-% C Anaconda Cop. 37%38%-% C Bethlehem St. 62%—63%-62% C Kennec Copper 40%141%-% C U. States St. C. 72%—73%-% C North Am. Cy. 16%—16% A Kon, Petr. Mpij. 399%404%-08 C Contin. Oil Cy. 29%29-% C Phillips Petr. Comp. 38i%38% C Shell Union O.C, 17%—tl7%-18% C Tide Water Ass. Oil 13%13%-14% A Ned. Scheepv. U. 145%146%-48 A H.V. Amsterdam 512—515-18% A Jav,a Cult. Mij. 216220 A N.I. Suiker U. 156%159 A Deli Batav'a 246243 C Deli Mij. 1000 314%—315%-14% A Senembah 316315-16 Wettig Rubber i Tabak i —4 Gedeponeerd C Baltimore en Ohio 1615% C Southern Pac. Cy. 25%25% -26 A Southern Rlw. 16%46% A Amst. Rubb. C. 277%—281-84% A Deli-Bat. Rubb. 223%—230% A Hessa Rubber 235—239 A Serbadjadi S.R. 165168 Heden. Gister, Londen Berlijn Parijs Brussel New-York 8.89% 8.99 72.83 72.78 6.73% 6.75% 30,60 30.63 1.81% 1.81% Dagelijksche indexcijfers, medege deeld door het centraal bureau voor de statistiek, 8 September. Aandeelen- koersen: 109,6; goederen groothandels- prijzen: 94,1. gen 34 stemmen en 21 onthoudingen. De Kamer is hierna tot 5 October op reces gegaan, Directeur-generaal der bank voor internationale betalingen verdronken. De directeur-generaal van de bank voor internationale betalingen te Bazel, de heer Quesnay., is bij het baden in een vijver te Saint Leomer verdronken. Quesnay, die 44 jaar oud was, vertoef de als gast van den eere-directeur-gene- raal der Banque de France, Moreau, met zijn vrouw en kinderen te Saint Leomer. Gisteravond werd te Neurenberg weer eens gesproken over het aftreden van dr. Schacht. Voor eenige dagen heeft dr. Schacht in zijn tijdschrift „Der Deutsche Volks- wirt" een ernstige waarschuwing laten hooren en aangetoond, d,ut de economi sche moeilijkheden van Duitschland dagelijks toenemen en tengevolge van de buitengewoon groote uitgaven van het regiem onoverkomelijk worden. Een opmerkelijk feit was, zoo meldt het (Fransche) .agentschap Havas, dat er geen officieele tegenspraak van het aftreden van dr. Schacht te verkrijgen viel, VLIEGTUIG DER LUFTHANSA VERMIST, Het vliegtuig DANOY van de Duit sche Lufthansa, dat op 24 Aug. onder lei ding van Freiherr von Coblenz, kapitein Untucht en met als eersten marconist Kirchhoff binnen het kader van de ex- ploratievluchten voor een luchtweg naar het Verre Oosten onderweg van Kaboel (Afghanistan) naar Ansji (China) met succes over het Pamirgebergte, via den Wakhanpas, was gevlogen, is na zijn op dracht ten uitvoer te hebben gelegd, eenige dagen geleden uit Ansji vertrok ken om via Kaboel terug te vliegen. Het toestel heeft zijn plaats van be stemming niet bereikt. Ondanks het na- sporingswerk van Junkersvliegtuigen der Duitsch-Chineesche luchtverkeer- maatschappij Eurasia ontbreekt tot dus verre ieder bericht. Een uitgebreide op sporingsactie, met steun van de Britsche luchtvaart, is ingesteld. DE PARTIJDAG TE NEURENBERG. Op den rijkspartijdag te Neurenberg zijn gister de vergaderingen v,an het partijcongres begonnen. Gisteravond werden redevoeringen uitgesproken door „rijksleider" Alfred Rosenberg, den rijks,artsenleider dr. Wagner en den leider van het winter- hulpwerk, Hilgenfeldt. Alfred Rosenberg sprak een politie ke redevoering uit, waarin hij-het stand punt der democr.atie bestreedt en het fascsme tegenover het bolsjewisme stelde, en hij betoogde, dat het natio- naal-socialisme de beschermer van Eu ropa en het bolsjewisme de belichaming van ,alle omlaagsleurende driften is. De blokvorming is naar zijn meen'ng in Europa reeds bloedig aan het werk. Voorts wijdde Rosenberg een groot' deel van zijn rede aan een fel betoog te gen de Joden. De rijksartsenleider dr, Wagner ver dedigde in zijn rede het rassenst,andpunt van het nationaal-socialisme en deelde mede, dat een eereteeken voor de kin derrijke moeder zal worden ingesteld, aangezien zij, evenals de frontsoldaat 'lichaam en leven inzet. De directeur der rijksspoorwegen te Neurenberg deelt mede, dat tot Woens dagmorgen reeds ruim een half millioen deelnemers aan den rijksp,artijdag ver voerd zijn. Bloedige botsingen in Britsch-Indië. Uit Simla (Britsch Indië) wordt ge meld, dat het in de Indische Noordwest provincie opnieuw tot bloedige gevech ten is gekomen tusschen insurgenten en Britsche grenspolitie. Nadat de opstandelingen Maandag het plaatsje Sjaudwhan hadden overval len, en geplunderd, werden zij Woens dag op hun beurt aangevallen door twee bommenwerpers der politie. Aan Brit sche zijde vielen drie dooden. Vier personen omgekomen door uit hooi opstijgende giftige gassen. In de buurt van Bergamo heeft zich een vreemdsoortig ongeluk afgespeeld, dat aan vier personen het leven heeft gekost. Twee kinderen vielen in een met hooi gevulde schuur in zwijm. Daar men de kinderen miste, ging de eigenaar hen zoeken, Toen hij de schuur inging, verloor hij eveneens het bewust zijn, maar had nog de kracht om hulp te roepen. Drie andere personen tracht ten de slachtoffers weg te halen, maar vielen ook in zwijm toen zij de schuur inkwamen. Pas toen de brandweer kwam, konden de vijf personen uit de schuur gehaald worden. Een hunner bleek reeds overleden te zijn. Drie an deren stierven terstond daarop. Het on geluk werd veroorzaakt door giftige gassen welke zich bij het drogen van het hooi gevormd hadden. De opstandige beweging in Paraguay onderdrukt. In tegenstelling met de berichten van gister wordt gemeld, dat de opstand, die Dinsdag in Paraguay uitbrak, is on derdrukt en dat de regeering den toe stand opnieuw meester is. Regimenten, die op weg waren naar Asuncion om de regeering bij te staan, zijn naar hun garnizoenen teruggekeerd. Krachtige maatregelen worden genomen om nieu we onlusten te vermijden. ARABISCH EENHEIDSCONGRES TEGEN DE VERDEELING VAN PALESTINA. Te Beiroet in Syrië is gister een Ara bisch eenheidscongres tegen de verdee ling van Palestina geopend in aanwezig heid van vierhonderd vertegenwoordi gers uit Palestina, Irak, Syrië, den Li banon, Egypte en Transjordanië. De vroegere minister-president van Irak, Naji Soedi werd tot voorzitter van het congres gekozen. Nabih Azme, de voor zitter van de Syrische commissie tot verdediging van Palestina, getuigde van den wil der Arabische wereld lederen aanval op haar souvereiniteit te bestrij den. Hij verklaarde vervolgens, dat het Arabische volk den „zionistischen kan ker" niet zal toelaten, doch een minder heid, die volledige rechten geniet, zal tolereeren. Groot-Brittannië zal moeten kiezen tusschen de Arabische vriend schap en de zionistische politiek. In het laatste geval zouden de Arabieren

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2