LANDBOUW. RECHTSZAKEN. KUNST EN WETENSSHAP. BELGIE. De affaire der Nationale Bank. Noodlottige stoeipartij. BIJ HET AANSCHOUWEN VAN HET ZEEUWSCHE GEDENKTEEKEN VOOR WIJLEN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Esther de Boer-van Rijk overleden. BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER WOENSDAG H.V.A. Philips Ameriks Tabak - Markt Suiker - Rubber - Filchner. Prof. Sauerbiuch en prof. Bier deelen een prijs van 100.000 rm. Voorts heeft Hitler ^bepaald, dat de architect prof, Ludwig Troost, die als eerste win naar van den nationaien prijs in aanmer king zou zijn gekomen, maar is overle den, symbolisch na zijn dood toch nog deze eer genieten zal lil zijn motiveer'ng van de toekenning van den prijs aan Alfred Rosenberg zei- de Goebbels: Als den eerste onder de levenden heeft Hitier den Duitschen na tionaien prijs verleend aan partijgenoot Alfred Rosenberg. Alfred Rosenberg heeft in zijn werken op de voortreffe lijkste wijze de wereldopvatting van het nationaal-socialisme wetenschappelijk en intuïtief helpen grondvesten, Buitengewone parlementszit- ting geopend. Gisteren is het Belgische parlement in buitengewone zitting bijeengekomen in verband met de campagne, welke sinds geruimen tijd gaande is tegen de direc tie van de Nationale Bank. Zooals men weet, gaat het hierbij hoofdzakelijk om twee dingen: le. Toen Van Zeeland minister-presi dent werd en aftrad als vice-gouverneur van de Nationale Bank, is er geen op volger benoemd. Het salaris, dat hij ge noot verdeelden de andere directie-le den onder elkaar. Aanvankelijk meende men, dat Van Zeeland zelf geen cent meer ontvangen had. Eenige dagen ge leden bleek echter, dat hij uit een speci aal fonds eenige tienduizenden franken heeft getoucheerd. Rechtens valt er te gen deze aangelegenheden echter niets te beginnen. Ze zijn niet in strijd met de statuten der Nat. Bank. 2e Gouverneur Franck heeft geruimen tijd geleden zijn toestemming gegeven voor transacties van de Nat. Bank met financieefe instellingen van den uit Duitschland uitgeweken en beruchten heer Julius Barmat. De Nat. Bank leed schade tot verscheidene honderdduizen den franken. Nadat gistermiddag de buitengewone zitting geopend was, las de heer Van Zeeland een verklaring voor, waarin o.a. het volgende wordt gezegd: „Wij zijn thans gekomen aan het hoog tepunt van een lange campagne, waar van het doel is, de regeering in haar ar beid te treffen. De regeering moet zich verweren tegen een dubbele manoeuvre, die welken den persoon van zijn chef beoogt, en die welke haar houding ten aanzien van de Nationale Bank betreft. Deze zaak is voor ons economisch le ven uiterst schadelijk. Ik acht het over bodig met u te spreken over de uitwer king hiervan in het buitenland. Het is tijd dat men inbindt. Over enkele dagen zullen wij u een rapport voorleggen over de werkzaamheden der regeering gedu rende de 15 maanden, die achter ons lig gen. Gij zult dan zien welk een aan zienlijke hoeveelheid werk verricht is. De minister van financiën spreekt. De minister van financiën, H. de Man, die vervolgens het woord voerde, ver klaarde, dat de conclusie, die uit de re cente gebeurtenissen getrokken moet worden, is, dat zij een schitterende be vestiging brengen, dat het parlementaire régime verre van zonder uitwerking of overbodig is geworden en voortgaat be ter in staat te zijn dan welk ander ré gime ook de controle der burgers op de overheidsinstanties te verwerkelijken. Een zekere schandaalpers zou minder lithtgeloovige lezers vinden, wanneer meer menschen. wisten, dat het geld der belastingbetalers niet op het spel staat bij de Nationale Bank en dat de staat niets heeft uit te staan met de belooning van de bankleiders. Wanneer geen enkel land ter wereld voor consolidaties lee ningen krijgt op zoo voordeelige voor waarden als België op dit oogenblik, is dat te danken aan het algemeen erken de feit, dat onze openbare financiën ge zond zijn, dat onze schatkist er schitte rend voor staat, dat onze rentemarkt solide is, en tevens aan een moreelen factor, welke sinds ruim een eeuw be staat en die tot uitdrukking komt in de handelstaal in de woorden: „De wissel op Brussel is goud waard". Wij moeten ons licht niet onder den korenmaat zet ten. Integendeel, een land als het onze toont zijn ware kracht en zijn werkelijke waardigheid door in het volle licht de verzwering door te steken, die zich kan voordoen in de gezondste organismen, Ik denk, dat mijn rapport van 26 Augus tus j.l. aangetoond heeft dat ik mij re kenschap gaf van den plicht de waar heid te moeten zeggen zonder rekening te houden met overwegingen van per soonlijken en politieken aard. De Natio nale Bank is geen staatsorgaan, maar een maatschappij, welker gestie uitgeoefenc wordt door organen, die afhankelijk zijn van de aandeelhouders, maar die onder worpen is aan de controle van den staat Minister De Man besloot zijn rede met te zeggen, dat het land de waarheid moet zoeken en den wil moet hebben fouten te voorkomen door hervormingen aan te brengen in het régime, dat ze in het le ven heeft geroepen. De eerste interpellant, de Rexist Le gros, maakte toespelingen op de Barmat- zaak en e schte een vervolging van den gouverneur der Nationale Bank, Franck, dien hij beschuldigde toegestemd te hebben in onbezonnen credieten aan tv/co bardier., die ciider controle stonden van den financier. De liberaal Van Glab- becke sprak over: „contradicties in de opvolgelijke verklaringen van minister De Man". Deze antwoordde, dat dit slechts schijn is en dat zij het gevolg zijn van de verschillende tijdvakken waarin de verklaringen werden afgelegd, t Nadat deze sprekers aan het woord waren geweest, werd de vergadering ge schorst. Rexist aangevallen. In de nachtzitting eischte de commu nist Relecom, dat een enquête-commissie van het parlement zou worden ingesteld voor de incidenten van de Nationale Bank en de betrekkingen van deze bank met particuliere banken. De vergadering werd nog voor mid dernacht gesloten en zou heden her opend worden. Er zijn nog veertien spre kers aangemeld. Kort voor het sluiten der vergadering werd een rexistisch af gevaardigde aangevallen door de meer derheid, omdat hij de achtbaarheid van den premier in twijfel had getrokken. Toen hij gesommeerd werd zich nader te verklaren, zeide hij zich te verbazen over „de gevoeligheid van de Kamer". De voorzitter Huysmans sloot het inci dent door te verklaren, dat minister Van Zeeland een achtbaar man is. Sluiting landbouwtentoonstelling te Hulst. HULST. Na een d,ag van zeer groote' drukte vond jl. Dinsdagavond om half acht te Hulst de sluiting der landbouw tentoonstelling plaats, welke aldaar van 3 tot en met 7 September gehou den werd. Des morgens h,ad de keuring der in geschreven runderen, varkens en gei ten plaats gehad, des middags werden reidansen opgevoerd, terwijl het h'sto- risch dierenspel „Van den vos Rei- naerde", ten laatste male in het open- luchttheater werd vertoond. Den ge- heelen d,ag bevonden zich vele belang stellenden op het terrein. Alleen uit de provincie Noord-Brabant waren meer dan 50 autobussen aangekomen. Naar men ons van bevoegde zijde w'st mede te deelen, is de landbouw- en ook de middenskandstentoonstelling in alle op zichten geslaagd, terwijl men over het bezoek zeer tevreden was. Des avonds vond nog een concert plaats op de Markt, gegeven door de Kon. Harmonie van Hulst, terwijl een schitterend vuurwerk de feestelijkhe den besloot. Heden bestond er nog ge legenheid voor scholieren om de ten toonstelling grat's te bezoeken. Verduistering door een belastingdeurwaarder. Voor de rechtbank te Amsterdam had zich vandaag een 41-jarig belas tingdeurwaarder en incasseerder van den gemeentelijken ophaaldienst der belastingen te Edam te verantwoorden, verdacht van verduistering van ruim 800 ten nadeele der gemeente. De off cier van justitie requireerde wegens verduistering in dienstbetrek king een gevangenisstraf van 114 jaar. Verdachte legde ter zitting een vol ledige bekenntenis af. In 1932 was hij tot incasseerder benoemd Hij haalde de belastinggelden op, beginnende per 1 Januari, dus reeds voor de aanslagen waren rondgestuurd. De gestorte gelden werden dan aangeteekend in een boek je, Jarenlang had verdachte de gemeen te bedrogen en gelden ten eigen bate aangewend. Door verd. werd een lijst opgemaakt, welke bedragen aan belasting betaald moesten worden. Dikwijls klopten deze lijsten niet met de ingekomen gelden en verd. zeide dan, dat er een vergissing was begaan. Korten tijd later kwamen er dan weer gelden binnen, zoodat hij het eene gat met het andere kon stop pen. Zijn loon was tamelijk laag. Zijn vrouw hield een kruidenierswin kel om de inkomsten wat aan te vullen In totaal is de gemeente Edam ruim 800 te kort gekomen. Voor het Hoog Militair Gerechtshof stond gisteren in hooger beroep terecht de 19-jarige gewoon dienstplichtige sol daat bij de tirailleur-compagnie te Amersfoort H. P. G. M. S„ die door den krijgsraad wegens het veroorzaken van dood door schuld tot één maand voorwaardelijke gevangenisstraf is ver oordeeld. Op 26 Mei van dit jaar was hij in een zwembad te Amersfoort met eenige vrienden aan het stoeien en op een on gelukkig oogenblik duwde hij één van zijn kameraden, die bij het diepe bassin stond in het water. Deze kon echter niet zwemmen en omdat liet ongeval te laat werd opgemerkt, verdronk de jon geman jammerlijk.S. had in zijn vonni: berust, doch de auditeur-militair hac hooger beroep aangeteekend. De advocaat-fiscaal was het evenmin met het vonnis van den krijgsraad e.ens Spr, was van meening, dat beklaagde hier geen grove schuld te wijten is ge weest. Het slachtoffer stond in bad costuum bij het diepe gedeelte en deec mee aan een spel, dat allen speelden. Hierdoor nam hij een zeker risico, dat door een noodlottigen samenloop van •Tnclar-d^-ieden ie'; ri'n dc:>:l Icich Spr. vroeg daarom vrijspraak. Welk lief tafreel, dat hier onz' oogen treft, Dat 't Zeeuwsche hart ontroert, tot dank verheft! Wij zien het beeld van Haar, de fiere j Koningsvrouwe, Die allen alles was, zoowel bij vreugd als rouwe. In 't statig wit gezeten op Haar stoel, Meldt ons Haar lief gelaat Haar eêlst gevoel. Haar vaardige, milde hand rust op Haar Schoot. Verheven kalmte maakt Haar waarlijk groot. 't Is of Zij als weleer nog is in 't volle leven, Bereid zich voor het heil van Neêrlands Volk te geven. Nooit moe om aan te hooren beê en klacht Van elk die van Haar gunst of hulp verwacht'. O, lieflijk beeld van Haar, die als een bloem In Hollands tuin tot sieraad was, tot roem! Wij, Zeeuwen, danken God, die eens ons Emma schonk, Door Wie 't aloud Nassau met nieuwen luister blonk! M'burg. H. den Engelsman. Gisteravond om half twaalf is me vrouw Esther de BoerVtan Rijk in den ouderdom van ruim 84 jaar in haar woning aan het Oosteinde te Amster dam, na een ziekbed van enkele we ken, zacht en kalm ingeslapen. Met Esther de BoerVan Rijk is een bijzonder mensch en een groot en zeld zaam actrice heengegaan, zeldzaam zelfs in Nederland, waar ook andere tooneelmenschen langer dan vijftig jaar en tot op hoogen ouderdom hun krach ten aan het tooneel zijn blijven wijden. Weinigen echter kunnen terugzien op een bijna 60-jarigen tooneelloopbaan als die van mevrouw De BoerVan Rijk. Spelend tot slechts weinige maan den voor haar toch nog bijna onver wacht overlijden (tijdens de kermis trad ze nog in Middelburg op) was zij ook in den familiekring tot de laatste we ken toe de zelfde vlugge, geestige vrouw gebleven, die zij de laatste tien jaren was. Een geboren actrice, door een on weerstaanbare roeping gedreven naar het tooneel, waar zij ondanks alle moei lijkheden op jeugdigen leeftijd kwam, van onder op begon, carr'ère maakte, roem oogstte, en dat zij trouw bleef tot in den dood. Juli 1853 werd zij te Rotterdam ge boren als jongste dochter van een groot gezin, dat uit traditie en vanwege de toen nog bestaande vooroordeelen te gen het tooneel weinig ophad met de aspiraties van de jeugd ge Esther, die haar tooueelambities aanvankelijk dan ook slechts kon uitleven bij het dilet- tanten-tooneel, waar zij echter zoodanig boven het gemiddelde uitstak, dat zij op 19-jarigen leeftijd tijdens een d'let- tanten-concours in de rol v,an „Mathil- de of een vrouwenhart" als lid van het Rotterdamsche Dilettantengezelschap „Olympia" de verguld zilveren medail le verwierf van de reederijkersk.amer „Nut en Genoegen" te Gorinchem. In haar autobiografie „Ik kijk terug" vertelt zij,, hoe zij het jaar daarop bij het werkelijke tooneel debuteerde in de ingenuerol van Laura in „Emma Berthold", bij het gezelschap van Le Gras, Van Zuylen en Haspels. Bij dit gezelschap, dat toentertijd een vooraan staande plaats in de Nederlandsche too neelwereld innam, doorliep zij een voor treffelijke leerschool en tal van jeugd- rollen speelde zij,, ten deele onder lei ding van de actrice mevr. Beersman Haar streven om vooruit te komen, bracht haar eenige jaren later buiten de landsgrenzen en in 1877 verbond zi) zich aan het gezelschap van Victor Driessens te Antwerpen en in 1880 trad zij zelfs eenigen tijd op in het Imperial Theatre en in het Dury Lane Theatre te Londen. In 1881 keerde zij terug bij Van Zuy len, die te Rotterdam een nieuw gezel schap vormde en in hetzelfde jaar trad zij in het huwelijk met den musicus Hen ry de Boer, die op betrekkelijk jeug digen leeftijd stierf, nadat zij hem een dochter, Sophie, geschonken had, die later ook de tooneelloopbaan koos. Inmiddels waren het moeilijke jaren voor Esther de BoerVan Rijk, die mede door het overlijden van haar man een periode van veel zorgen doormaak te, terwijl zij op het tooneel hard moest werken en de gezelschappen waaraan zij verbonden was dikwijls met tegen slagen te kampen hadden. In 1883 vestigde zij zich te Amsterdam en kreeg zij een engagement bij het be kende „Salon des Variétés" onder lei ding van Bamberg en Charlier, later van Kreukniet en Poolman. In 1893 werkte zij mede aan de op- r chting van de Nederlandsche Tooneel- vereeniging, waarvan zij tevens socié- tairo r.-:»r:l, nz\ werd oen oaricde van belangrijk werk. Geleidelijk .r.an was Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noleering van lie den; beteekent geen uoteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 103 Amsterdam 1934-4 100%100% Zeeuws. Hyp. B-4 100 Cities Serv ce Cy. P. 1958 5 51%49% A Amsterd. Bank 154%155 A Pref. Jurgens A 138%—134% A Ned. Gist- en Spiritusf. 483% A De Schelde N.B. 49%48% C Am. Smelt en Ref. 6259% A Born. Sum. H.M, 201%200 A Houth. Alberts 111 C Union Pac. Rr, 85%86% C Int. Nickel Cy. 42%—(41% Ned. 1000-4 101—101 O. Inrië 34 1000-4 100%—100 Engeland 1960-90 4 81%—81% A Koloniale Bnk. 157154 A N.I. Hbk. 1000 164%—161 C Ned. H. M. 1000 187—185% A v. Berkels Pat. 62%60 C Calvé-Delft 90%89 A Philips Gem. B. afg. 371%—373-68 C Unilever 164%160%-61% C Am, Car en Foundry 3027-28 C Anaconda Cop, 38%37%-% C Bethlehem St. 65—62%-63% C Kennec Copper 40%40%-% C U. States St, C. 75-72-% C North Am. Cy. 17%16% A Kon. Petr. Mpij, 401 400%-399 C Contin. Oil Cy. 30%29% C Phillips Petr.Comp, 39% e.d.—38% C Shell Union O.C. 17%17-% C Tide Water Ass. Oil 14%—14ll3% A Ned. Scheepv. U, 146145-46% A HjV. Amsterdam 511—512%-11% A Java Cult. Mij. 220216 A N.I. Suiker U. 159—156% A Deli Batavia 252%245-47 C Deli Mij. 1000 315%—313%-15 A Senembah 316%—315%-16% Obl.Mark! Koninkl. Wettig, C Baltimore en Ohio 16%16 C Southern Pac. Cy. 2826%-25% A Southern Rlw. 1816% A Amst. Rubb. C, 277%—276%-78% A Deli-Bat. Rubb. 226%—221-26 A Hessa Rubber 237%235 A Serbadjadi S,R. 166165 WISSELKOERSEN. Heden. Gister. Londen 8 98% 8.99 Berlijn 72.78 72.75 Parijs 6.75% 6.76% Brussel 30.63 30.60 New-York 1.81% 1.81% Dagelijksche indexcijfers, (medege deeld door het centraal bureau voor de statistiek) 7 September. Aandeelkoer- sen: 110,5, goederen groothandelsprij- zen: 93,4. Esther de BoerV.an Rijk een actrice van het eerste plan in Nederland ge worden die in 1895 de eervolle uitnoo- diging kreeg om naar Berlijn te komen voor een optreden in het „Neues Schau- spielhaus" en die in 1899 onder veel be langstelling haar zilveren tooneeljubi- leum vierde als „Moeder Pierrot" in een muziekdrama van Wormser, „De verloren zoon". Omstreeks dezen tijd begon ook de voor het Nederlandsche tooneelleven zoo vruchtbare samenwerking van on zen grooten tooneelschrijver Herman Heijermans met de Nederlandsche too- neelvereeniging. In Heijermans' stukken vond mevrouw De BoerVan Rijk rol- lfcn, die h,aar alle gelegenhe:d gaven haar bijzondere talenten ten volle te ontplooien en die met één slag haar naam als een der grootste actrices van Nederland vestigden tot ver buiten onze grenzen, zoodat zij bij tal van ge legenheden deze rollen ook in het bui tenland vertolkte. Het begon in 1898 met de rol van Esther in „Ghetto". Ou deren her nneren zich welke groote ge beurtenis in die jaren een nieuwe pre mière van Heijermans was. Op 24 Dec, 1900 bracht Esther de Boer-Van Rijk voor de eerste maal haar creatie van Kniertje, welke tragische figuur altijd onverbrekelijk aan haar herinnering verbonden zal blijven. Kniertje was de rol, die zij het vaakst gespeeld heeft, Kniertje was de naam die zij op den duur in den volksmond ging dragen, „Kniertje-Holland" v/aa het adres, waaronder de post trouw el ke aldus verzonden voor haar bestem-' de brief of telegram uit welk deel van de wereld ook aan haar won ng be zorgde, Kniertje was de figuur alswelke vele schilders en beeldhouwers haar in den loop der jaren uitbeeldden. In 19.09 herdacht zij als Kn'ertje haar 35-jarig' tooneel-jubileum, nadat zij in 1908 in: „Op hoop van Zegen" en andere bekende stukken van Heijermans in het Hebbeltheater te Berlijn was opgetre den, en reeds in 1912 speelde zij de rol van Kniertje voor de 400ste maal. Verder vierde zij haar triomphen voor namelijk in: „De Meid", als Eva Bon- heur, als Engel in „Het zevende gebod", in „De opgaande Zon", en vele andere werken van Herman Heijermans. Het is ondoenlijk en onnoodig, nauw keurig op te sommen, aan welke ge zelschappen zij in de volgende jaren nog verbonden was en in welke stukken zij optrad Belangrijk werk volbracht zij zoowel bij het Schouwtooneel onder lei ding van Jan Musch en Adriaan van der Horst als bij het Vereenigd Tooneel. Successen werden ook haar genrerollen in „Tropenadel" en „Suikerfreule van Henri van Wermeskerken en onvergete lijk blijft haar optreden in „de medailles van de oude Vrouw", Op 9 October 1923 vierde zij in den Amsterdamschen stadsschouwburg haar 50-jarig tooneeljubileum en eerde het Amsterdamsche gemeentebestuur haar met de zilveren medaille van de stad Amsterdam. Reeds eenige malen in haar langdurige tooneelloopbaan had zij eigen gezel schappen gevormd en in 1932 leidden de omstandigheden opnieuw tot de vorming van een eigen ensemble, het De Boer Van Rijk Ensemble, waarmee zij onver moeid avond aan avond in alle deelen van het land en vaak ook daarbuiten, zooals in België, tot in de verste uithoe ken optrad. Onder zeer groote belangstelling vierde zij op 29 Jul' 1933 haar tachtig- sicn vemnrdag en co 25 Loci cm car van hetzelfde jaar in den Amsterdamschen stadsschouwburg haar 60-jarig tooneel jubileum. Ondanks haar hoogen leeftijd bleef zij onvermoeid en opgewekt spelen, ver heugd dat zij het werk, dat haar zoo lief was, kon blijven voortzetten op een leeftijd, dat anderen tot rust gedwongen werden. Zij koesterde zich in een opge wekt familieleven in het gezin van haar dochter, waar zij mede een belangrijk aandeel had in de opvoeding van haar beide kleinkinderen. En toen haar klein dochter huwde en naar Palestina ver trok zag zij er verleden jaar zelfs niet tegen op een reis naar Palestina te on dernemen, waarmee zij tevens voldeed aan een hartewensch, om dit land nog eens te mogen aanschouwen. Kort daar na echter, verleden jaar, werd zij ziek en was operatief ingrijpen noodig. Hoewel z'ij herstelde en in het afgeloopen jaar tot voor kort zelfs weer optrad, was zij niet meer geheel de oude. Haar voornemen om in den loop van September een af- scheidstournee te beginnen heeft zij niet meer kunnen uitvoeren. Lang'zaam is zij, nadat zij eenige weken geleden op het ziekbed werd geworpen, zwakker geworden en tenslotte :s zij heengegaan, waarbij het haar ongetwijfeld een groote ti oost is geweest, dat allen, die haar lief w aren, in deze laatste dagen bij haar zijn geweest, want ook haar kleindochter, die met ver'.ot naar Nederland was ge komen, heeft z'ij voor haar verscheiden nog gezien en gesproken. Nederland verliest in haar een bij zondere vrouw, een nobel en gaaf mensch van groot en sterk karakter, en de too- neelkunst een begenadigd actrice van bijzondere begaafdheid en buitengewone werkkracht, die in ons volksleven een eigen en bijzondere plaats innam. KERK EN SCHOOL. De kerkeraden van de Geref. Ker ken te Goes en 's-G raven- polder hebben benoemd tot hulp prediker den heer W, H. J. de Boer, theol, cand. te Ten Post, Een zilveren jubileum. Op 1 September was het 25 jaar gele den, dat de heer K. Dekker, directeur der Rijks Kweekschool te Middelburg aan die school verbonden werd en Za terdag a.s. zal dit jubileum worden her dacht op initiatief van een comité, dat zich vormde uit het personeel van kweek- en leerschool, oud-leerlingen en leerlingen. De heer Dekker werd 30 Mei 1879 te Spijkenisse geboren en ontving van 18941898 zijn opleiding aan de Rijkskweekschool te Haarlem. Van 1898 tot 1912 was hij achtereen volgens werkzaam aan het Instituut van Dongen te Dordrecht, het Instituut Rei ziger te Voorburg, vervolgens bij het openbaar onderwijs te Rotterdam tot dat hij met ingang van 1 September 1912 benoemd werd tot leeraar in re ken- en wiskunde aan de Rijkskweek school te Middelburg. In den loop dier jaren, had de jubilaris de hoofdacte wiskunde l.o. en daarna K.I en Kil gehaald (middelbare wiskun de en boekhouden). Op 1 Januari 1928 werd hij door de benoeming van den heer A. Zuiderveld tot directeur der Rijkskweekschool te Den Haag, waarnemend-directeur, waar na zijn benoeming tot directeur in den loop van het jaar volgde zulks met in gang van 1 September 1928. Tot dien datum was de heer Dekker och bzrear aan Je handelsdag- en

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2