=2* GOESCHE COUQANT^ Prins Bernhard een jaar in ons midden. BINNENLAND. SPORT. ZEELAND. BUITENLAND. WEERBERICHT. De aanstaande blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin. MIDDELBURG. GOES. Rusland handhaaft zijn beschuldigingen tegen Italië. Vorderingen der Japanners voor Sjanghai. DUITSCHLAND. tt 1 if dagblad 'Voor Middelburg, Goes en agent- ;chap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 per wartaal Week-abonn. in Middelburg en /loes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per t egel, Irigez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscbe Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen lE regels f 2.10, elke r. na. 30 et. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mal „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cous rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 ceni. (-§-) Het is vandaag een jaar geleden dat het Nederlandsche volk blijde ver rast werd met de mededeeling van de verloving van Pr'nses Juliana en Prins Bernhard van LippeBiesterfeld. Een jaar. Maar hoe kort lijkt die onverge telijke Septemberdag nog maar achter ons te liggen. Als men hem in zijn herin nering terug roept, kan het schijnen, alsof het gisteren gebeurd was. Dan hooren wij hier op ons bureau weer de ratelende bel van de Telex: aankondi ging, dat er een belangrijk - bericht komt, een bericht om te bulletineeren. Dan zien we weer tergend langzaam de gespatieerde letters op het witte pa pier vallen: „Prinses Juliana verloofd met...." Het was, of men er daar in Den Haag plezier in had ons even op heete kolen te laten staan .Achter dat woordje „met" kwam er een pauze van verscheidene seconden, die minuten schenen.... We mogen nu wel uit de school klappen. Op ons bureau lagen reeds de levensbeschrijvingen en de fo to's van een paar prinsen van den bloe de klaar. Ieder van hen was in de buitenlandsche pers eerst en daar na in de binnenlandsche ge doodverfd als vermoedelijke toe komstige Prins der Nederlanden. Denkt u zich de spanning eens in, le zer, „Zou een hunner het zijn?" Het was een ander! Een nog niet ge noemde, in d't verband totaal onbeken de naam verscheen daar eindelijk op de Telex-rol: Prins Bernhard van Lippe- Biesterfeld, Er hebben een oogenblik in Nederland honderden krantenmen- schen verslagen gestaan. Weg alle van te voren verrichte moeite. Al die kost bare, trouw bewaakte en gekoesterde kopij naar de maan (in dit geval dan de prullemand). En waar in een paar uur tijds een levensbeschrijving en wat er allemaal bij hoort, vandaan ge haald? Waarom zou het niet gezegd mogen worden? Op dit oogenblik van hoog spanning, op dezen roemruchten 8sten September in de journalistieke gesch'e- denis, is de naam van Prins Bernhard niet heelemaal onvoorwaardelijk met juichtonen op de redactie-bureaux be groet, Wij hadden het gevoel, alsof hij ons een poets bakte Lang heeft het gevoel van verslagen heid u teraard niet aangehouden. En Prins Bernhard zelf zorgde er daarna wel héél vlug voor, dat we uit den grond des harten, alles vergaven en ver gaten. Kan het zin hebben hier op nieuw op te halen, hoe hij zich stor menderhand van de genegenheid van het geheele Nederlandsche volk meester maakte; hoe zijn eenvoudig open op treden de snaren van onzen volksaard aan het trillen bracht; hoe zijn aan komst in de residentie aan de zijde van onze Prinses achter het stuur van zijn open auto hem in één seconde popu lair (in den goeden zin des woords) maakte? De film heeft het in beeld ge bracht en het in de ziel van het Ne derlandsche volk gegrift. Onuitwisch- baar. Wat een jaar. Daar kwam die zomer- sche zevende Januari, waarop de klok ken over de lage landen bij de zee beierden: Welk een ontroering sidderde er door den Nederland- schen stam, toen in de radio het beheerschte mannelijke en het ge stamelde vrouwelijke „ja" uit de luidsprekers klonk: het prinselijk paar in den echt verbonden. Hoe is er toen feest gevierd; hoe heeft toen het Ne derlandsche volk bewezen, dat het los kan komen in uitbundigheid van zijn spreekwoordelijke bedachtzaamheid. Oranje en Nederland: innig is de band opnieuw aangehaald op dien glorieuzen dag. Enkele 'maanden later: Prinses Juli ana voor den microfoon. Een eenvoudi ge sobere mededeeling van een te ver wachten blijde gebeurtenisNiet luidruchtig nu, maar met den ernst van een gewijd moment heeft het Neder landsche volk deze tijding vernomen. Het aanstaande moederschap onzer Prinses mengde in de nationale vreug de een stille ontroering en verdiepte aldus het besef van de beteeken's der historische dagen. Vandaag is er opnieuw een mededee ling over de te verwachten blijde ge beurtenis verschenen. De zwangerschap De „Staatscourant" van heden bevat de volgende officieele mededeeling: De behandelende geneesheeren van H. K. H. Prinses Juliana hebben met groote voldoening kunnen vaststellèË, dat de zwangerschap, welke thans tot ongeveer halverwege gevorderd is, een geheel normaal verloop heeft en dat de gezondheidstoestand van H. K. H, in alle opzichten reden tot volkomen tevreden heid geeft. Dr. C. L. DE JONGH. Dr. J. DE GROOT. In verband met geruchten omtrent plannen, welke reeds thans zouden be staan tot het aanbieden van geschenken naar aanleiding van de te verwachten blijde gebeurtenis in het prinselijk ge zin, verzocht men ons, mede te deelen, dat, hoezeer ook ieder blijk van belang stelling en medeleven in dezen zal wor den gewaardeerd, het op prijs zal wor den gesteld, indien niet opnieuw een beroep wordt gedaan op de burgerij tot het beschikbaar stellen van gelden voor het aanbieden van kostbare geschenken in grooter of kleiner verband. Met groote dankbaarheid terugdenkende aan de vele prachtige en waardevolle geschen ken, welke ter gelegenheid van zijn hu welijk werden aangeboden, meent het prinselijk paar, in navolging van den be reids door H. M. de Koningin kenbaar gemaakten wensch met betrekking tot de herdenking van haar aanstaande re- geeringsjubileum, het verzoek te moeten doen met betrekking tot bovenvermelde heuglijke gebeurtenis zooveel mogelijk eenzelfde gedragslijn te volgen. De heer M. J. van Schreven consul- generaal der Nederlanden te Berlijn. Naar wij vernemen, is de consul-gene raai der Nederlanden, de heer M. J. van Schreven bestemd om op te treden als consul-generaal der Nederlanden te Ber lijn, tevens hoofd der handelsafdeeling van Hr. Ms. gezantschap aldaar. Gij geeft al veel, al geeft gij niets dan een goed voorbeeld. LEGER EN VLOOT. Met ingang van 1 Nov. a.s. wordt de kapitein J. D, Hatt'nk eervol ont heven van zijn plaatsing bij, de S.D.O. A. en op g'elijken datum overgeplaatst bij het 3e regiment infanterie te Ber gen op Zoom. Met ingang van 1 October aj.s. wordt de le luitenant W. J. M. Hertum van het 6e regiment infanterie overge plaatst bij de S.D.O.A. te M i d d e 1- b u r g. De le luitenant W. K. de Feijter van de S.D.O.A. zal van 4 October tot en met 27 November a.s. gedetacheerd worden te Utrecht voor het volgen van een cursus aan de gasschool. HANDBOOGSCHIETEN. Koning „Jacoba van Beyeren". Bij de koningschiet'ng van „Jacoba van Beyeren" te Goes, werd de heer M. van Stee koning op het doel met 176 punten in 50 schoten. Tweede werd Fr. Baarends met 144 punten, derde M. C. Baarends met 132 punten en vierde R. Baarends met 127 punten, J POSTDUIVEN. Wedvlucht van de Noordster te Yer- seke van Wavre 156 km met jonge dui ven. le prijs Ph. van Os; 2 C. J. van Es; 3 AI, Minnaard; 4 C. de Koeyer; 5, 6 en 8 C. Pikaar; 7 P, van Oosten7 9 C. J. de Waal. Met oude duiven: 1 M. Minnaard; 2 C.. de Koeyer; 3 C. J. de Waal; 4 en 5 P. van Oosten; 6 Joh. Bom. heeft een geheel normaal verloop en de gezondheidstoestand van H. K. H. geeft in alle opz'chten reden tot vol komen tevredenheid, zoo verklaren de behandelende geneesheeren. Had het Nederlandsche volk op dezen eersten verjaardag van Prins Bernhard's komst in Nederland gelukkiger boodschap kunnen ontvangen? VAN HET RAADSLIDMAATSCHAP VERVALLEN VERKLAARD. Bij k. b. is ongegrond verklaard een beroep van J. Ossewaarde te Ierseke tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland, waarbij ongegrond is verklaard zijn beroep tegen het besluit van den Raad van Ierseke, waarbij is beslist, dat de appellant heeft opgehouden raadslid te zijn wegens het verlies van het ingezetenschap der gemeente Ierse ke. Gevonden voorwerp verkocht. Gisterenmorgen liep een inwoonster van Arnemuiden op de Markt alhier met een kind. Dit kind vond een gou den broche. De vrouw nam het de klei ne af en ging er direct mede naar een goudsmid om haar aldaar in te ruilen voor een zilveren en daarbij geld toe te krijgen. De goudsmit kon geen vermoeden hebben, dat de vrouw niet eerlijk aan de broche was gekomen. Intusschen had een andere vrouw gezien wat gebeurde en zij had de politie van een en ander op de hoogte gesteld. Deze heeft de daderes opgespoord en proces-verbaal opge maakt en de gouden broche in beslag ge nomen. De winkelweek, Van de zoo goed geslaagde winkel week van „Handelsbelang" is nog één uitslag niet vermeld en wel die van het raden van het aantal knotten katoen bij de firma M. H. Boasson en Zonen. Er lagen 504 knotten in de etalage, het dichtst bij is geraden 503 en wel door W. Sturm wonende Seisweg alhier. Nederlandsche Reisvereenigmg. Dinsdagavond vergaderde de afdee- ling Walcheren van de Ned. Reisver- eeniging in het Nederlandsch koffiehuis ter bespreking van het winterprogram ma 19371938. Besloten werd ook dit seizoen een viertal clubavonden te hou den. Het winterprogramma werd vast gesteld. Op nader aan te kondigen data zullen de volgende vier ontwikkel ngs- avonden gegeven worden: mevrouw Jo van Ammers-Kfiiler met een causerie, dr. A. H. Colijn, een lezing over „Naar de eeuwige sneeuw van tropisch Neder land", mr. Th. Regout een vertooning v\an „De kleurenfilm ontdekt Zuid- Amerika" en ten vierde Jan Verhijden spreekt over „Zoo lachen de Vlamin- gen". Behalve deze vier ontwikkelingsavon den en clubavonden zal op Vrijdag 4 Fe bruari 1938 het gezelschap Jan Musch de 500ste opvoering geven van „de wij ze kater" sprookje van Heijermans. De laatste muziekuitvoeringen. Naar wij vernemen zal het Middel- burgsch Muziekkorps, dat wij gisteren onbedoeld minder aangenaam waren, omdat het voor onze komst bij het défi lé op den Dam met militaire marschen zich kranig had geweerd, op 19 Sep tember in samenwerking met het Mid delburgs Mannenkoor de laatste uit - voering in de Abdij geven en dan o.a. de Fremersberg ten gehoore brengen. De laatste Molenwater uitvoering is be paald op Vrijdag 24 September. „Gaat 'i goed?" Toen Maandagmorgen de chauffeur P, K„ met een vrachtauto met aan hangwagen, de veiling verliet, raakte de aanhangwagen los en reed, tusschen twee boomen door, in de heg om het veilingsterrein. De aanhangwagen werd daar geremd door de vaten aardbeien, van welke er enkele vernield werden. P. P. was intusschen van den aanhang wagen op den grond geworpen, doch had daarbij geen noemenswaard g letsel bekomen. Het eigenaardigste van het geval was echter, dat de chauffeur van het heele geval niets merkte en rustig door reed tot.... Krabbendijke. Pas le Krabbendijke, toen hij een oogenblik moest stoppen, en luidkeels naar ach ter riep: „Gaat het goed, Piet?", kwam hij tot de ontdekking, dat het heelemaal niet goed g ng en hij zijn maat en aan hangwagen kwijt was. Dat P. K. daarbij hevig schrok, laat zich begrijpen. Da delijk keerde hij terug en al scheen het hem eerst of de heele aanhangwagen in het niet verdwenen was, het was hem zooveel temeer een opluchting, toen hij bij het punt van uitgang de verloren schapen vrijwel ongedeerd terugvond. De Spaansche burgeroorlog. Het It,aliaansche antwoord op de Rus sische protestnota, welke de Italiaan- sche regeering verantwoordelijk stelt voor de torpedeering in de Middelland- sche zee door een duikboot van de Rus sische vrachtschepen „T'miriazef" en „Blagoef", wordt te Moskou onbevre digend ge,acht. Zooals men weet, wees het Italiaansche antwoord alle be schuldigingen van zich af. Thans heeft de Sovjet-regeering haar ambassadeur te Rome opdracht gegeven te verkla ren, dat zij het Italiaansche antwoord geenszins bevredigend acht en h.aar beschuld'gingen handhaaft. De toestand blijft dus onveranderd. Het is onmogelijk thans te voorspellen welke maatregelen de regeering te Moskou eventueel onder oogen zal zien. Welingelichte kringen te Moskou even wel beschouwen de Sovjet nota ,aan Ita lië niet slechts als een protest, doch tevens als een waarschuwing en als de eerste schrede naar verdere actie, voor het geval deze waarschuw ng niet ter harte mocht worden genomen. In een commentaar op de nota schrijft de Prawda o.m, „De Sowjet Russische zeelieden en de schepen der URSS, die in buitenlandsche wateren varen, zijn niet onbeschermd. Het groote Sovjet vaderland, dat zijn zonen over de zeeën zendt, zal hen weten te beschermen, te gen de bandieten, die iedere maat uit het oog hebben verloren". De Middellandsche zee-conïe- rentie. De laatste inlichtingen wijzen er op, dat Italië en Duitschland op de con ferentie te Nyon vertegenwoordigd zul len zijn. Uit Rome of Berlijn is te Lon den geen enkel verzoek om u'tstel van de conferentie binnengekomen. Minister Eden zal op de conferentie waarschijnlijk verklaren, dat met het oog op den onduldbaren toestand, ver traging niet mogelijk is, en dat de be sluiten der conferentie met zoo we nig mogelijk verlies van tijd moeten worden toegepast. Het is mogelijk, dat een ter mijn van ten hoogste acht dagen wordt gesteld om tot overeenstemming te ge raken, Britsch tankschip aangevallen. Een'ge Londensche bladen publicee- ren een door den vertegenwoordiger van Lloyd's te Tunis gezonden tele gram volgens hetwelk een Br'tsch han delsschip het slachtoffer van een aan val zou zijn geweest. Het telegram luidt: Het Britsche petroleumtankschip „Har- pa", komende van Port Said, dat op weg was naar La Goulette, werd door een onbekend gebleven oorlogsschip aangevallen, dat een torpedo afschoot. Het tankschip werd niet getroffen. De „Harpa" meet 3000 ton, is te Londen geregistreerd en behoort toe aan de Anglo Saxon Petroleum Cy. Twee vrachtschepen der regee- ring gestrand. Twee vrachtschepen der Spaansche regeering, de „Aldecoa" en de „Anto nio de Satrustegui", die gistermorgen uit Algiers naar Valencia vertrokken waren, zijn des middags gestrand bij Cherchel, De bemanningen verklaarden, dat zij achtervolgd waren door den rechtschen kru ser „Canarias." De strijd in het Verre Oosten In het Noorden hebben ze aan zienlijke verliezen geleden. De huidige stand van zaken kan als volgt worden saamgevat. In het Noor den handhaven de Japanners hun stel lingen ondanks aanzienlijke verliezen, bij Sjanghai trachtten zij door zware luchtbombardementen de Chineesche troepen te demoraliseeren, in Zuid- China is omtrent de bedoelingen der Ja panners nog weinig zekers te zeggen. Het staat nog te bezien of zij ook daar troepen aan land zullen zetten. Voor- loopig beperken zij zich tot het bombar deeren van kustplaatsen en het bezet ten van enkele eilanden. Het gerucht Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Meest matige N.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen re gen, koeler. UKKEL: Bewolkte tot betrokken he mel, regen of motregen, later matige tot vrij sieike wind, uit N.W, richtin gen, afwisselend, bewolkt met opkla ringen, nachtelijk tempeuatuursmini- mum ongeveer 10 graden, Wo. 8 Sept. Zon op: 6 h 24; onder: 19 h 32. Licht op: 20 h 02. Maan op: 10 h 38; onder: 20 h 18. E.K.: 12 September. September. Hoogwater. Laagwater. Wo. 8 S 4.09 16.20 10.23 22.54 Do. 9 4.42 16.57 10.58 23.29 Vr. 10 5.17 17.32 11.32 24.02 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: September. Hoogwater. Laagwater. Wo. 8 6.05 18.19 11.28 23.50 Do. 9 6.37 18.50 12.06 24.29 Vr. 10 7.08 19.20 12.42 doet de ronde, dat Japan nu ook Hainan, het groote eiland ten Oosten van Ton kin en Annam, bezet zou hebben. Dit bericht zal echter wel ten minste over dreven zijn, want het eiland is 34.000 km2 groot en heeft 2 millioen inwoners. Zulk een eiland in korten tijd wei'kelijk in bezit nemen, lijkt wat al te vlot. De Japanners geven toe dat zij vijftig km ten Westen van Peiping aanzienlijke verliezen geleden hebben. Talrijke ge wonden zijn per trein naar Peiping ver voerd. Het Japansche front in Noord- China strekt zich thans uit over een af stand van 350 km en het is te begrijpen dat zich aan zulk een lang front wel eens zwakke plaatsen voordoen. Bo vendien hebben de Japanners te kam pen met oproerige bewegingen in Mantsjoerije. Het is thans wel duidelijk dat de onlusten aldaar maar niet een toevallig verschijnsel waren, doch dat de Chineezen gebruik maken van het feit, dat Japan niet met de gewone zorgvuldigheid kan toezien op de orde in dit gebied. Van Japansche zijde wordt gemeld dat een bende van ze ventig communistische bandieten eerst na een gevecht van twee uur door Ja pansche troepen is onderdrukt. Voorts is een trein met oorlogsmateriaal, ko mende uit Mantsjoerije en onderweg naar Tentsin tot ontsporing gebracht. Van het front bij Sjanghai melden de Japanners dat hun troepen zich in be weging gezet hebben, nadat gedurende den geheelen dag luchtbombardementen op de Chineesche stellingen waren uit gevoerd. De samenvoeging van de Ja pansche strijdkrachten van Woesoeng en Jangtsepoe zou nog slechts een kwestie van uren zijn. Zooals men weet is deze samenvoeging het voor- loopig doel van den strijd bij Sjanghai. Eerst wanneer de Japanners de wig van Chineesche troepen hebben verwijderd, kunnen zij hun opmarsch tegen Sjanghai voortzetten. Reeds herhaaldelijk is de bezetting van den geheelen oever der Wangpoe gemeld; eenige scepsis ten op zichte van de Japansche vorderingen is daarom wel noodzakelijk. De Japansche zeelieden treden uit Internationale Transportarbeiders Federatie. De Bond van Japansche zeelieden heeft in een buitengewone vergadering besloten uit de Internationale Transport Federatie te treden. Men meent te weten, dat dit besluit een gevolg is van den huidigen toestand in Japan met het Chineesch-Japansche conflict, die het voor de Japansche zee liedenbonden moeilijk maakt, met de I. T. F. normale betrekkingen te onder houden. DE NATIONALE PRIJS VOOR KUNST EN WETENSCHAP. Alfred Rosenberg onderschei den. Rijksminister dr. Goebbels heeft op het cultuurcongres van den rijkspartij dag te Neurenberg gister de eerste prijswinnaars bekend gemaakt van den Duitschen nationalen prijs voor kunst en wetenschap, die door Hitier nge- steld is in plaats van den Nobelprijs, dien Duitschers niet meer mogen aan nemen, Er zijn drie prijzen van 100.000 rm. De prijswinnaars zijn: Alfred Rosen berg en de artsen prof. dr. August Bier en prof. dr. Ferdinand Sauerbruch, be nevens ontdekkingsreiziger dr. Wilhelm

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1