BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANOEREN W.D. De kwestie met de „Thorpehall". KRABBENDIJKE. De a.s. Middellandsche zee-conferentie. Russisch protest te Rome. D. H. ROODHUYZEN Co. n.v. MAKELAARS BEURS VAN AMSTERDAM. DUITSCHLAND. ENGELAND. Wettig WISSELKOERSEN. De aanval op den Britschen ambassadeur. Beugen; 2e Adri Koster; 3e Anton Heynsdijk; 4e Ernst Vos; 5e Piet Baa- rends; 6e Jo Geensen; 7e H,ans van Strien; 8e Jacob Rus; 9e Chris van Vre- deghem; 10e Theo v. d. Weele; 11e Adri de Beste. De Zaterdag alhier gehouden speld jesverkoop ten bate van het Marine Sa natorium Fonds heeft opgebracht 155. SINT LAURENS. Maandagavond omstreeks 9 uur ontstond brand in een aan de woning van D. W. aangebouwd schuurtje. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, was met behulp van slangen op de in de Van Cittersstraat aanwezige brandkraan den brand bin nen een half uur meester. De brand is ontstaan in het hooi, dat zich te dicht bij een oven bevond. SIKRUIS. Zaterdagavond is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een drietal hooi- en stroo-schelven van dn heer A. Beun. Daar deze hoopen in de onmiddellijke nabijheid van em kele schuren stonden, is het vooral aan het feit dat het nagenoeg windstil was te danken, dat het vuur zich niet u t- breidde. De schelven brandden geheel uit. De lange baan. Op de rol van het Kaagsche gerechts hof kwam gister weder voor de kwestie van het Britsche stoomschip „Thorpe hall", dat, zooals men weet, met een kostbare leiding uit Spanje de haven van Vlissingen was binnengeloopen, waar namens eenige banken en particulieren uit Bilbao en Salamanca beslag werd gelegd op een gedeelte der lading' In kort geding is daarna, aangezien de kapitein van het schip na de inbeslag neming de beslagen goederen niet in be waring wenschte te geven, door de ei- schers sequestratie (in bewaring geven) der goederen gevraagd. Nadat mr. Dieleman uit Middelburg zich als tusschenkomende partij namens de Spaansche en Baskische reg'eeringen, welke beweerden eigenaressen der in beslaggenomen goederen te zijn, tegen de gevraagde sequestratie had verzet, werd de ingestelde eisch door den pre sident van de Middelburgsche rechtbank toegewezen. Als gevolg van deze uitspraak zijn de inbeslag genomen goederen vervolgens in bewaring geg'even bij de Nederland- sche Handel Maatschappij. Mr. Dieleman is daarna in hooger be roep gekomen bij het Haagsche gerechts hof, voor welk college door de gedaag de partijen gister voor antwoord werd geconcludeerd, waarop aan de appelee- rende partij opnieuw een uitstel werd toegestaan tot 20 Sept. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Zeist; 1 doode. Zondagmiddag is de 11-jarige W. van V. te Zeist, toen hij voor de ouderlijke woning aan de Burg. Patijnlaan fietste, door een auto aangereden. Met ernstige verwondingen werd de knaap naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij 's over leden. KERK EN SCHOOL. Tot de le klasse, van de Chr. Kweek school te Middelburg zijn toegela ten: M. Allewijn, Hoedekenskerke; Pa. Ma. Adriaanse, Vlissingen; J. H. Fran- qoys, Middelburg; L. van der Graaff, Ar- nemuiden; Fe. van der Heide, Vlissingen; C. J. Klap, Kamperland; Ja, C. van Nop pen, Middelburg; Aa. Ra. Rijper, Vlis singen; J. Suurmond, Vlissingen; Ja. Ca de Vos, Serooskerke (W.); Sa. Ka. van Wijck, Terneuzen. De Doleantie-herdenking in de Ge- ref. Kerk te Middelburg zal plaats hebben Maandag 13 September a.s. in de Noorderkerk. Als spreker hoopt dan op te treden ds. K. Fernhout, em.-pred. te Baarn. Ds. J. R. van Oordt, predikant bij de Geref. Gemeente te Zeist, hoopt op 22 Sept. a.s. te herdenken, dat hij 40 jaar geleden te Charlois in het ambt were bevestigd. Hij diende daarna de gemeen ten te Terneuzen, Middel burg, Ridderkerk en Zeist. Geref. Klerk. Tweetal te Oostkapelle A. B. C. Hof land, cand. te Naaldwijk en J. C. Streef kerk cand. te Soest. LEGER EN VLOOT. Bij beschikking van den minister van defensie zijn de volgende plaats'n- g'en gelast: met 13 September as. de luits. ter zee 2e kl. F. W. van Duim aan boord Hr. Ms. „Schorpioen"; J. N J. van der Meij, ,aan boord Hr. Ms „Hertog Hendrik" onder intrekking van zijn plaatsing aan boord van Hr. Ms „Schorpioen'.' Abonnementen en Advertentiën vooi dit blad worden aangenomen door den Agent H. VAN DE VREDE. De Spaansche burgeroorlog. De Britsche regeering kent groote be- teekenis toe aan de conferentie inzake de veiligheid op de Middellandsche Zee, welke Vrijdag te Nyon zal beginnen. De bedoeling dezer conferentie zal zijn: le. de middelen te onderzoeken om een einde te maken aan den tegenwoor- digen toestand van onveiligheid op de Middellandsche zee en 2e. de strikte toepassing te verzekeren der regelen van het internationale recht ten aanzien van de zeescheepvaart. De voorstellen, die de Engelsche re geering aan de vergadering zou willen voorleggen, zouden neerkomen op een seperking van het aantal duikbooten ainnen bepaalde 'gebieden van de Mid dellandsche zee. Wanneer die duikboo ten in de verboden zones aangetroffen zouden worden, dan zouden zij als ver dacht onmiddellijk tot zinken kunnen worden gebracht door een oorlogsschip van ieder der samenwerkende mogend heden. Te Rome verwacht men dat Italië de uitnoodiging tot deelneming aan de con ferentie zal aanvaarden. Aanvankelijk is felle critiek op het Fransche plan geuit, maar hierin is verandering gekomen door de daadwerkelijke medewerking van Engeland, de uitwerking van het program en de uitnoodigingen. De pers verklaart, dat het Bransche plan niet als anti-Italiaansch moet worden be schouwd. Zal Nederland worden uitge- noodigd? Het schijnt mogelijk, aldus Reuter, dat de conferentie inzake de veiligheid op de Middellandsche Zee vertegenwoor digers van Nederland en Noorwegen zal vragen aan de beraadslagingen deel te nemen. Men gelooft, dat ook op de a.s. con ferentie Rusland en de dictatoriale lan den weer tegenover elkaar zullen staan. en voorteeken meent men hiervoor te zien in het protest, dat gisteren door den Russischen zakkgelastigde te Ro me aan den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken is overhandigd. De nota wijst op het torpedeeren van twee Russische schepen in de Middellandsche zee en werpt de verantwoordelijkheid hiervoor op Italië. Rusland eischt be straffing der schuldigen, benevens ver goeding der schade. De Italiaansche minister van buiten landsche zaken heeft hierop geant woord, dat Italië deze verantwoorde lijkheid van de hand wijst, evenals het tegelijkertijd den eisch van Rusland verwerpt. In Italiaansche kringen wordt ver klaard, dat deze stap van Sovjet Rus land, op een oogenblik, waarop Italië zich gereed maakt de beste ontvangst te bereiden aan de aangekondigde uitnoo diging voor een conferentie over de Middellandsche zee, slechts beschouwd kan worden als een poging om de ont worpen conferentie te torpedeeren. Britsch tankschip opgebracht Het Britsche petfroleumtankschip „Burlington", dat 5000 ton meet, is ter hoogte van Palermo door een recht- schen kruiser aangehouden en naar Palma de Majorca opgebracht. De lading, bestaande uit 7700 ton olie, is verbeurd verklaard en wordt gelost. Het schip voerde de Engelsche vlag en was, naar men van opstandelingen zijde verklaart, door de regeering te Valen cia uitgerust. Het was op weg van Ba- toem naar Carthagena, De Britsche regeering heeft bij de rechtsche autoriteiten tegen de inbeslag neming geprotesteerd. De strijd in China. SUIKER - RUBBER - KOFFIE - CACAO per contract Amsterdamsche Liquidatiekas N.V. K*,OEN- M.LE GftANEN ENZ IER BEURZE VAN LONDEN. LIVERPOOL NEW YORK. CHICAGO. WINNIPEG. ENZ. OAM 2» T.Ie loon No. 30012-31012 AMSTERDAM-C. Nk 2. TaU. 30012 Talcgramedrai: CARLOS-AMSTERDAM AgentL. Sandee Telefoon 24 Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Obiig. 1926-5 103 103. Amsterdam 1934-4 100%100 Zeeuws. Hyp. B-4 100 Cities Service Cy P, 1958 5 50%51% A Amsterd. Bank 154154% a,. A Pref. Jurgens A 136138% N.euwdorp A Ne(J Gigt_ en Spiritusf 483%_^83K A De Schelde N.B. 49%—49% (Ingez. Med.) C Am. Smelt en Ref. 62%—62 j A Born, Sum. H.M. 204%201% A Houth. Alberts 111111% BEURSTHERMOMETER DINSDAG. Obl.Mark H.V.A. Koninkl. Philips Markt Het offensief bij Sjanghai.; moutn. Aioerts i ixi% De aanval der Japansche troepen aan! 9 T°1C1P. a<?' het front bij Sj,anghai staat thans in9 ï1 .97' 11 het m ddelpunt der belangstelling. Ja- S ^etJ' 7 pan spreekt nog steeds van voorberei- Ihdie 34 1000-4 100%100% dingen voor het groote offensief, maar het feit dat het geheele front aldaar in beweging geraakt is, doet vermoeden dat de Japanners meenen op het oogen blik over voldoende strijdkrachten te beschikken om den grooten aanval te wagen. Mocht deze m slukken, dan kan men er zich altijd op beroepen dat men pas met de voorbereidingen voor het offensief bezig is. Tot vanmiddag waren er nog geen berichten, waaruit men een ge conclu sie ten aanzien van de ontwikkeling der krijgsverrichtingen kon trekken. Gemakkelijk zullen de Japanners hier geen groote overwinning behalen, dat staat intusschen wel vast. HET SPOORWEGONGELUK BIJ NEUSS. Zestien dooden. Twee personen, die Zondag bij het spoorwegongeluk bij Neuss ernstig ge wond werden, zijn in het ziekenhuis te Holzheim overleden. Het aantal dooden is daardoor gestegen tot zestien. De werkloosheid. Het aantal werkloozen bedroeg per 23 Augs. 1.358.621, d.i. 20.838 minder dan per 26 Juli, Engeland 1960-90 4 81%81% A Koloniale Bnk. 160157 C Ned. H.M. 1000 188—187 A N Hbk, 1000 165—164% A v. -kels Pat. 62%—62% C Cai\c-Delft 90%—90% A Philips Gem. B. afg. 381%—374-68% C Unilever 165%164% -63% C Am. Car en Foundry 31%30 C Anaconda Cop. 39%38%-38 C Bethlehem St. 66%—64%-65% C Kennec Copper 40%40%-% C IJ. States St. C. 77—75%—74% C North Am. Cy. 18%17% A Kon. Petr. Mpij. 408%—399%-40.3 C Contin. Gil Cy. 30%—30%-30 C Phil'ps Petr. Comp. 40%139% e.d. C Shell Union O.C. 18%17%-% C Tide Water Ass. Oil 14%14%-% A Ned. Scheepv. U. 151%147-45 A H.V. Amsterd,am 525508-14 <A Java Cult. Mij. 224%—220 A N.I. Suiker U. 163%il59 A Deli Batavia 252%—255-50 C Deli Mij, 1000 322—316%-15 A Senembah 321 317%-15% Suiker Schepen Amerika Rubber Tabak Gedepon®©? C Baltimore en Oh o 17 -16% C Southern Pac. Cy. 29%—28-% A Southern Rlw. 18%48 A Amst. Rubb. C. 285%—276-79% A Deli-Bat. Rubb. 227—227%-24% A Hessa Rubber 244%237% A Serb.adjadi S.R. 167%166 Heden. Gister. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York 8.99 8.99 72.75 72.75 6.76% 6.76% 30.60 30.57 1.81% 1.81% Dagelijksche indexcijfers, medege deeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, 6 September. Aandeelen- koersen: 113,1; goederen groothandels- prijzen 93,2. Geen bewijs van schuld, zegt Tokio! Uit de berichten in Japansche bla den was ,al eenigen tijd te merken dat Japan aan Engeland zou verklaren geen bewijs te kunnen vinden, dat de aanslag op den Britschen ambassadeur door Ja panners zou zijn gepleegd. Een voorloo- pig antwoord der Japansche regeering dat thans te Londen is overhandigd komt met die verwachtingen overeen. Men verklaart dat het onderzoek nog niet is afgeloopen, maar dat voorloopig geen bewijs van schuld aan de zijde van Japan is gevonden. Uit de debatten, die naar aanleiding van deze zaak in het Huis van Afge vaardigden zijn gehouden kan men vei lig concludeeren dat dit bewijs ook la ter niet gevonden zal worden. Immers, zoowel Hirota als de minister van ma rine hebben verklaard, dat het een 'be- leediging is voor de Japansche strijders om ook maar van hen te veronderstel len dat zij een aanval gedaan zouden hebben op non-combattanten. In Engeland zal men een dergelijke reactie wel allerm nst verwacht hebben. De nota was toch reeds in gematigde termen gesteld en men was er absoluut van overtuigd, dat de aanval op Hu- gessen door Japanners was geschied. TWEE NEDERLANDERS WEGENS DEVIEZENSMOKKELARIJ VEROORDEELD. Twee Nederlanders uit Weert wil den hun vacantie in Duitschland door brengen. Zij verschenen per fiets aan 't douanekantoor te Kaldenkirchen, waar hun gevraagd werd of zij iets hadden aan te geven. Zij zeiden niets bij zich te hebben waarmede zij zich aan een strafbare handeling blootstelden. Eeni nader onderzoek bracht echter aan het licht, dat een hunner een bankbiljet; van 100 mark in een broekspijp had ingenaa'd. Beiden moesten wegens overtreding der deviezenbepalingen verschijnen voor het „Schoeffengericht" te Krefeld. Daar op hen ook nog thee, chocolade, sigaren enz. werden aange troffen, waren zij ook strafbaar wegens een poging tot ontduiking van aangifte van goederen. Zij werden veroordeeld elk tot een maand gevangenisstraf en een boete van 600 mark of 15 dagen hechtenis. Ontsnapte gevangene door vrachtauto overreden en omgekomen. Dezer dagen zijn te Amersfoort drie personen gearresteerd, die verdacht werden van een groot aantal inbraken, den laatsten tijd in Amersfoort en om geving gepleegd. Alle drie hebben inmid dels een volledige bekentenis afgelegd Vanmorgen zou een van hen, de 25- jarige H. van der B„ onder politiegelei de naar het station worden overge bracht ,om op transport naar Utrecht te worden gesteld. Op een gegeven oogen blik wist de jongeman aan zijn bewakers te ontsnappen. In zijn poging om te ont vluchten werd hij door een passeerende vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Duistere gebeurtenis. Vorige week trof een postbode te R e e u w ij k een man met openge sneden polsen tusschen het riet aan den Laixdijk aan. De postbode waarschuw de de politie en een dokter. Deze heb ben den man, zekeren mr. V. uit Bos koop naar een ziekenhuis te Gouda doen overbrengen. Drie jaar geleden werd op dezelfde plaats aan den Laixdijk het met ijzer bezwaarde lijk van een M, T. S,-er Ebbinge Wubbe gevonden. Het misdrijf dat daar toen, naar het schijnt, was gepleegd, is tot nu toe onopgehelderd gebleven. De thans gevonden mr. V. was een bekende van E. W. en men onderzoekt nu, of er verband gelegd moet worden tusschen het misdrijf van drie jaar geleden en de bovenvermelde gebeurtenis. EEN KORDATE VROUW. Motorfietsrijder van wissen dood gered,, j Gistermiddag is te Nieuwer- b r u g (Z.H.) door het kordaat optre den van een vrouw, die in verband met de zandafgraving ter plaatse, be last is met het toezicht bij den onbe- waakten spoorwegovergang aan den Weyweg, een motorfietsrijder van een wissen dood gered. De vrouw gaf met een rooden vlag een teeken te stoppen aangezien er een trein in aantocht was, doch de bestuurder van het motorrij wiel, gepensioneerd veldwachter van Bodegraven, sloeg hierop geen acht en reed door. De vrouw had toen de tegenwoordig heid van geest den man van zijn voer- tu:g te trekken. Dit gebeurde juist op het oogenblik, dat dit door den trein werd gegrepen. De man bleef onge deerd. De trein, welke om 16,28 uur van Bodegraven naar Utrecht vertrokken was, werd onmiddellijk tot stilstand ge bracht en had tien minuten vertraging. De motorbets is geheel vernield. DE KWESTIE MET DE JAMBOREE-LEVENSMIDDELEN. Het onderzoek, dat de Bloemendaal- sche politie heeft ingesteld naar de herkomst van de jamboree-levensmid delen, welke bij verscheidene bewoners van Vogelenzang en de Zilk in beslag genomen zijn, is thans geëindigd. Er is niet gebleken, dat de artikelen van diefstal afkomstig waren. Zij zullen ech ter aan de jamboreeleiding of aan de desbetreffende leveranciers teruggege ven worden. Er zal geen strafvervolging worden ingesteld. Schilder van 28 meter hooge kraan gevallen en omgekomen. Gistermiddag 's op de Borneokade te Amsterdam de 41-jarige schilder J. R. van een 28 meter hooge kraan van het havenbedrijf de Rietlan den, waarop hij ,aan het werk was, ge vallen en op de kade terecht gekomen. De man was op slag dood. R, was bezig de kraan te schilderen, terwijl deze in bedrijf was. Gewoonlijk zijn de kranen in bedrijf, als zij geschil derd worden of ,als andere werkzaam heden er op verricht worden, aangezien er naast de bewegende deelen voldoen de ruimte is om zich te bewegen, R, schijnt echter met een draaiende as, die over de geheele breedte van de kraan ter hoogte van het 28 meter hoogen platvorm loopt, in aanraking te zijn meegesleurd, tengevolge waarvan hij omlaag werd geslingerd. Kindje door op hol geslagen paard gedood. Gistermiddag sloeg het paard van den landbouwer V. te Beegden [L.)e dat voor een kar met hooi gespannen was, plotse ling op hol. Het dier rende Jen achter het erf gelegen tuin in, de kar achter zich meesleurend. In den tuin speelden eenige kin'eren, terwijl het negen maanden oude doch tertje van den landbouwer in een wa gen lag. Het paard heeft den wagen om ver geloopen tengevolge waarvan het kindje op slag werd gedood. V., die trachtte het paard te grijpen, raakte on der de kar, en bekwam een ernstige hersenschudding. Het paard is later ge grepen. VRACHTAUTO IN DE LEK GEREDEN Twee personen verdronken. Vanmorgen is in de gemeente Tien hoven, nabij Ameide (Z.H.), een vracht auto van den besteldienst „Reederij op de Lek", bij het passeeren van een an dere auto, in de Lek gereden. De vrachtauto geraakte direct geheel onder water. Van alle kanten werd hulp ge boden, zoodat men er reeds na vijf mi nuten in slaagde, een van de inzitten den, de ongeveer 39-jarige G. de Bie uit Ameide, naar boven te bren gen. Kunstmatige ademhaling mocht echter reeds niet meer baten. De heer De Bie was gehuwd en vader van vier kinderen. Een half uur later eerst slaag de men er in den 18-jarigen inzittende J. de Groot uit Nieuwpoort boven te brengen. Kunstmatige ademhaling had ook bij dit slachtoffer geen resultaat. De vrachtauto, welke grootendeels met fruit was geladen, was op weg naar de veiling te Rotterdam. Onder vallende kipkar geraakt en omgekomen. Nabij de haven van de staatsmijnen te Sittard, aan de Maas te Stein, is gister middag bij een arbeidsongeval een ar beider gedood, terwijl een tweede arbei der ernstig gewond werd. De grond, welke onder de langs het kanaal tus schen Urmond en Stein loopende rails ligt, is plotseling in beweging gekomen, juist op het oogenblik, dat éën locomo tief met elf wagens, zwaar geladen met steenslag, daarover reed. Het gevolg was, dat de trein, op twee van de wa gens na, kantelde en van een hoogte van ongeveer zeven meter in het water te recht kwam. Op de locomotief en de wagens be vonden zich in totaal zeventien perso nen, Vijftien hunner, konden bijtijds van de wagens springen. De stoker op de locomotief, de 18-jarige D. L. B. uit Treebeek, bij Heerlen, kwam echter on der den locomotief terecht. Hij werd la ter met verbrijzelden schedel.onder de machine vandaan gehaald. De ander, 'n zekere J. B, uit Sittard, bekwam vrij ernstige kneuzingen en brak een been. Hij werd naar het ziekenhuis te Sittard vervoerd. DE NEDERLANDSCHE KOOPVAARDIJ EN DE ONVEILIGHEID TER ZEE. De minister van defensie heeft aan de Nederlandsche reedersvereen'ging de onderstaande waarschuwing voor de koopvaardij toegezonden, met het ver zoek deze ter kennis te brengen van de Nederlandsche scheepvaartmaat schappijen. Het ministerie van defensie maakt bekend, dat, in verband met de heer- schende onveilighe'd ter zee, Neder- landschen koopvaardijschepen wordt aanbevolen ter meeiifiere veiligheid van personen en eigendommen: ,a. Te allen tijde overdag een goed zichtbare Nederlandsche vlag met vol doend frissche kleuren te voeren, b. Den naam met de toevoeging Hol land 'n duidelijk zichtbare letters van minstens een meter hoogte aan te bren gen op den huid ter hoogte van het mid den van het schip. c. Een Nederlandsche vlag en een wit doek, waarop in zwarte letters van een meter hoogte „Holland", uitgespreid op een voor- en een achterluik dan wel op het dek bij Voor- en achterschip, te toonen, overdag goed zichtbaar uit de lucht. d. Een nachtverlichting te voeren zoo danig aangebracht, dat naam en van herkomst ook des nachts van de zeeoppervlakte af kunnen worden af gelezen. Het al' of niet opvolgen van deze raadgevingen brengt uiteraard geen en kele verandering in de gedragslijn aei regeeiing ten aanzien van Nederland sche schepen, waarmee zich onverhoopt incidenten zouden voordoen, doch het is gewenscht, dat de onderscheidingstee kenen op schepen, die rechtens de JNe- derlandsche vlag voeren, zooveel doen lijk op gelijke wijze woerden aange bracht, ten einde misverstanden zoo goed mogelijk uit te sluiten. Als zeegebieden, waarin deze maat regelen wenschelijk zijn worden voor loopig genoemd de Middellandsche zee, het zeegebied rondom het Iberisch schiereiland en dat, hetwelk de kust van China bespoelt.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2