B1NHE9LAND. ZEELAND. WEERBERICHT, NUMMER 210, TWEE BLADEN. DINSDAG 7 SEPTEMBER 1937. EERSTE BLAD, 180e JAARGANG. De 37e jaarbeurs te Utrecht. MIDDELBURG. GOES. twiortttl* ELBURGSCHE COURANT ijJagblnd -Voor Middelburg, Goes en agent schap Viissingen 2.30, elders 2.50 per ^.wartaal Week-abonn. in Middelburg en e! 18 ct. p w. Advertentiën 30 ct. per -egel, ingez. mededeeHngen 60 ct. p, r. contr voor beide vee] lager: tar. op aanvr. GOESCHE courant^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middetburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Ttirfkade, telefoon 17, Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitowaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. „PIET HEIN" KALENDER 1938. Sympathieke gedachte' ran Pnns Bernhard. Wij' vernemen, dat een fraaie „Piet Hein"-kalender voor 1938 zal verschij nen, bevattende twaalf artistieke foto's van het uit- en inwendige van het Prin- selijk jacht, met een schutblad :n kleu ren. Z.K.H. Prins Bernhard, die zich heeft vereenigd met dit plan en tevens met de wijze van uitvoering van dezen wandkalender, heeft als voorwaarde voor zijn medewerking den eisch ge steld, dat de netto-opbrengst ten goe de zal komen aan een weldadig doel, met napie aan de Noord- en Zuid-Hol- landsche Redding-maatsch,appij te Am sterdam en aan de Züid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schip breukelingen te Rotterdam. Minister Van Boeijen weer in het ziekenhuis opgenomen. Naar wij vernemen zal de minister van binnenl. zaken, de hr Van Boeijen, die eenige weken geleden in 't diacones- senhuis „Bronovo" te 's Gravenhage werd opgenomen en die dit na enkele dagen observatie weder verliet om een paar weken fhu's rust te houdenv morgen opnieuw naar Bronovo gaan. In 's minis ters gezondheidstoestand was namelijk geen verbetering gekomen en thans achtte de geneesheer een operatie on vermijdelijk. Deze zal zeer waarschijn lijk in de loopende week geschieden. WERKGROEP „DE LIBERALE VERGADERING". Zaterdagmiddag is in hotel „Terminus" te Den Haag de constitueerende verga dering gehouden van de werkgroep „De Liberale Vergadering", strekkende tot voorbereiding der eerste algemeene ver gadering der werkgroep, welke Zaterdag 18 September a.s., te Utrecht zal worden gehouden. De goedbezochte eerste vergadering bestond uit liberalen, voor het overgroo- te deel leden van de liberale staatspar tij „De Vrijheidsbond", uit alle deelen des lands, tezamen gekomen in deze werkgroep, teneinde de groeiende op positie tegen de leiding van den Vrij heidsbond gecoördineerd tot uitdrukking te brengen en verder al die maatregelen te bestudeeren, voor te bereiden en zoo mogelijk ten uitvoer te leggen, welke kunnen en zullen leiden tot het, door een toekomstige organisatie van liberale Ne derlanders, voeren eener warm levende, nationale en democratische, vrijzinnige en sociale liberale politiek. Na een levendige bespreking omtrent den grondslag en den organisatievorm der oppositie is, wat dit eerste punt be treft, besloten aan de den 18en te hou den algemeene vergadering te advisee- ren, ten aanzien van samenwerking of samensmelting met den vrijzinnig-demo- cratischen bond een voorzichtig-afwach- tende houding aan te nemen, en voors hands eerder binnen eigen kring alle kracht op radicale vernieuwing en her vorming te richten. Het bestuur der werkgroep is voorloo- pig samengesteld als volgt: A. C. Visser, Bussum, voorzitter; mr. G. L. Emmens Fiers Smeding, Prins Hendrikstraat 1, Assen, secretaris; B. Moolenburgh, Oegstgeest, penningmeester; mevrouw H. de Groot-Keijzer, Assen, en dr. S. S. Smeding, Middelburg, leden. PRINCIPIEELE DIENSTWEIGERAARS NAAR ROZENBURG? Vragen van het Tweede Ka- merlid Albarda. De heer Albarda heeft tot den minis- ter van defensie de volgende vragen ge richt: 1. Is de minister bereid mede te dee len of het waar is, dat de regeering het voornemen heeft, dienstweigeraars, wier gewetensbezwaren zijn erkend volgens de wet van 13 Juli 1923, S 35.7, onder te brengen in een kamp op het eiland Ro zenburg, hen daar te stellen onder be waking van militaire politie en hen ar beid te doen verrichten bij de verster king van dijken en bij het gereedmaken van terreinen voor het plaatsen van ge schut? s 2. Is de minister van oordeel, dat het in de eerste vraag bedoelde voornemen indien het bestaat kan worden uitgevoerd, zonder dat een wijziging van de wet van 13 Juli 1923, S. 357 is voor afgegaan, en laat dan die wet, zooals zij thans luidt, naar het oordeel van den minister toe, den erkenden dienstwei geraars hun vrijheid te ontnemen, wat toch in zulk een kamp het geval zal zijn, ,en hen te verplichten tot arbeid bij het in gereedheid brengen van standplaat sen voor geschut, welke arbeid toch be schouwd kan worden als te zijn gericht op strijd met de wapenen? 3. Indien de minister voornemens is een plan, als het in de eerste vraag be doelde, zonder wetswijziging uit te voe ren, zullen dan niet in de ontwerp-rijks- begrooting de daarvoor noodige credie- ten worden gevraagd? Heden is te Utrecht de 37e jaarbeurs geopend. Zooals gebruikelijk, vond gis teren een voorbezoek van de pers plaats, waarbij de heer W. Graadt van Roggen, de secretaris-generaal, weer een over zicht van den stand van zaken gaf. De moeilijke crisisjaren hebben het Nederlandsche Jaarbeursinstituut vast in het Nederlandsche bedrijfsleven ver ankerd. Het economisch nut voor de bin- nenlandsche markt wordt in bijna alle takken van het bedrijfsleven erkend en waar het jaar beur sintermediair nog niet werd aanvaard, doen zich teekenen voor, dat ook daar weldra de bemiddeling van het Nederlandsche jaarbeursinstituut zal worden ingeschakeld. Van de ontwikke ling van het internationale handelsver keer echter is nog een aanzienlijke stij ging van de waarde van het jaarbeurs- intermediair voor de zakenwereld te ver wachten. Bij het stimuleeren van den Nederlandschen export en het consoli- deeren van eenmaal gemaakte verove ringen op economisch gebied kan het Ne derlandsche jaarbeursinstituut goede diensten bewijzen. Indien de verbetering der wereldcon junctuur zich weder zal «voortzetten, zal de eigenlijke strijd op en om de inter nationale markt in de wereld nog eerst moeten beginnen. In vele opzichten neemt Nederland internationaal reeds een voorkeurspositie in. Deze voor keurspositie zal ook benut moeten wor den; Nederland moet de kansen grijpen en ze niet laten ontsnappen. In het mo derne handelsverkeer spelen de bekend making en het bekend-houden, een voor name rol, Nederland als industrieland mist nog die algemeene internationale bekend heid, waarop het om zijn qualitatief en quantitatief vermogen, recht heeft. De Nederlandsche Jaarbeurs heeft, om in deze leemte te voorzien, een belangrijke taak te vervullen. En wel: overeenkom stig de richting, waarin het internationa le jaarbeurswezen in Europa door het practische zakenleven is gestuwd. Ge bleken is n.l., dat naarmate de handel zich verruimt, de door den langen duur der crisis internationaal geheel gedésori- enteerde koopman een modern middel noodig heeft om zich snel op de hoogte te kunnen stellen, wat er in de wereld voor hem „te koop" is. Dit middel vindt hij, voor elk land, dat hem zakelijk in teresseert, in de jaarbeurs van dat land. Elke internationale jaarbeurs ontleent haar intrensieke waarde voor de interna tionale zakenwereld aan de eigen na tionale industrie, het eigen binnenland- sche bedrijfsleven, dat aan die jaarbeurs deelneemt. De bezetting. De bezetting der jaarbeurs toont aan, dat ook zonder speculatie op toenemen de deelneming de uitbreiding van expo sitie-gelegenheid voor de Nederlandsche Jaarbeurs urgent is geworden. De ko mende najaarsbeurs met haar 16.000 m2 bezette oppervlakte expositieruimte (vo rig jaar 14.500 m2) overtreft zelfs den omvang der laatste voorjaarsbeurs, waar bij echter wel rekening gehouden dient te worden met het feit, dat aan de na jaarsbeurzen een agrarische jaarbeurs verbonden is (die de belangrijke groep Bouwmaterialen der voorjaarsbeurzen compenseert) en bovendien aan de na- j aarsbeurzen de meubelindustrie als ^r.?,ep.jn ëroot formaat deelneemt, ter wijl tijdens de voorjaarsbeurzen slechts enkele meubelfirma's individueel deel nemen. Agrarische beurs. Het jaarbeursbestuur heeft van zijn, het vorig jaar genomen besluit, om het jaarbeursintermediair ook in dienst van agrarische handelsbelangen te stellen, geen spijt gehad. De eerste agrarische jaarbeurs was een proefneming, onder niet al te gunstige tijdsomstandigheden en met een korten tijd van voorbereiding tot stand gebracht. Toch is aan deze eerste beurs in kringen van belangheb benden een vriendelijke ontvangst ten deel gevallen. De tweede agrarische jaarbeurs is van veel onjuistheden, welke de eerste beurs aankleefden, gezuiverd. Het tentoon stellingskarakter kon meer naar den Familieberichten en dankbetuigingen K ra gak 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer com* rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Als gij het licht hebt gekend, het eenige onuitbluschbare Licht, dan kan de avond dalen en duisternis komen, maar dan zal datzelfde Licht uw be vrijder zijn. achtergrond, het zakelijke element meer naar voren worden gebracht. Zoo staat, nu de handelsbelangen van den Land bouw op steeds dringender wijze de aan dacht gaan vragen, het Nederlandsche jaarbeursinstituut gereed om zijn bemid deling te kunnen verleenen. De tweede Agrarische Jaarbeurs heeft een flinken stap in de zakelijke richting gedaan. Een voorbeeld hiervan levert bijv. de inzending zuivelproducten waar nu, naast den demonstratiestand van het Zuivelbureau, ook kaashandelaren, on der leiding van de kaascontrölestations Zuid-Holland en Utrecht, deelnemen. Op de tweede Agrarische Jaarbeurs zijn vrijwel alle afdeelingen van het vorig jaar weder teruggekomen, vele er van grooter van omvang en beter van gehal te. De groep zuivelwerktuigen handhaaft haar oude renommée; het veevoeder, de kunstmeststoffen, de zaden, het fruit, de J! vleeschproducten en de wol, het in- landsch hout en de boomkweekerij, de besproeiingsmiddelen met de landbouw machines en landbouwwerktuigen, de eieren, met als kern van deze groep een in werking zijnd bedrijf op het gebied der eierensorteering, het merken, schou wen en expedieeren der eieren, het is alles weer aanwezig evenals de Rijks voorlichtingsdiensten uit Wageningen en Maastricht, Voorts de stal met levend stamboekvee van het Nederlandsch Rundvee Stamboek, die nu een pendant gekregen heeft in den paardenstal met trek- en tuigpaarden, door het Stamboek van het Nederlandsche Trekpaard en de Vereeniging tot Bevordering van de Paardenfokkerij in Nederland, bijeenge bracht. En last not least de zeer vergroo- te inzending van levend pluimvee. In de tweede jaarbeursweek wordt in Utrecht een nationale vee- en paardententoon- stelling gehouden, welke ongetwijfeld mede de waarde van Utrecht als agra risch centrum tijdens de najaarsbeurzen zal verhoogen. DE NIEUWE KERK TE DELFT GERESTAUREERD. Aan het schoone kerkgebouw, de laatste rustplaats der Oran jevorsten, is zijn ouden luister hergeven. De Nieuwe Kerk aan de Markt te Delft, het fraaie kerkgebouw, in welks koor zich de koninklijke grafkelder be vindt, is thans geheel gerestaureerd en zal morgen, Woensdagmiddag, op plech tige wijze aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente te Delft worden overge dragen en in gebruik worden gesteld. Het is bijna vijftien jaren geleden, dat met de restauratie een aanvang werd gemaakt en wel voor wat betreft het koor. Op 20 Januari 1923 werd de op dracht daartoe gegeven. Nadat tusschen 1925 en 1931 een pe riode van rust was ingetreden, werd op 27 Januari 1931 de restauratie van het transept opgedragen. Tijdens deze res tauratie werd een grondig onderzoek ingesteld naar den toestand van het schip en de zijbeuken, waarbij kwam vast te staan, dat deze ook zeer slecht was. Kerkvoogden namen dan ook het besluit de restauratie van het dwarsschip te ver binden met die van het overige gedeelte van de kerk. Op 8 September 1932, toen de herstelling van het dwarsschip vol tooid was, moesten de werkzaamheden echter tijdelijk worden gestaakt in af wachting van een regeling voor de ge- heele restauratie. Toen in September 1932 een stuk steen uit een van de hooge ramen van het schip viel, werden dwarsschip en koor als hulpkerk ingericht en werd een krachtige actie ingeluid om de benoo- digde gelden voor de restauratie van het schip bijeen te brengen. Na onderling overleg werd besloten, dat het rijk 57 pct„ de provincie 23% pet., de gemeente Delft 5 pet. en de kerkelijke gemeente 14% pet. zou bijdragen. De kerkvoogdij vond grooten financieelen steun bij ver schillende instanties, zooals jongelings- en meisjesvereenigingen, de synode, de vereeniging voor kerkvoogdijen, afgestu deerde Delftsehe ingenieurs en boven dien door een grooten bazar, welke op initiatief van ds. A. de Voogd werd ge organiseerd en door „de klok van ds. De Voogd". Dank zij de financieele regeling, kon op 23 Juni 1933 de restauratie worden hervat, en sedert dien datum regelmatig voortgang vinden. INSTALLATIE VAN DE COMMISSIE VERSCHUUR. De minister van economische zaken, mr. L. P. M. Steenberghe, heeft heden geïnstalleerd de commissie bedoeld in artikel 12 van de wet op het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten, welke commissie toezicht moet houden op de naleving van een verbindend en onver- bindendverklaring, en onder voorzitter schap staat van oud-minister Verschuur. STEUN AAN DEN TUINBOUW. De minister van economische zaken heeft besloten u't het landbouw-crisis- fonds aan hen, die als teler van gewas sen van den tuinbouw zijn aangesloten bij de stichting Nederlandsche groen- ten- en fruitcentrale, en op den dag der uitkeering geacht kunnen worden hun bedrijf alsnog uit te oefenen, steun te verleenen tot ten hoogste f 1,300,000. Steun veldboonen oogst 1937, De minister van economische zaken heeft besloten, uit het landbouwcrisis fonds ten behoeve van telers van veld boonen steun te verleenen, onder voor waarde, dat de voor steun aangeboden veldboonen zijn gedenatureerd. Deze steun zal een door den regeeringscom- missar's vast te stellen bedrag niet mo gen overschrijden. De steun wordt vast gesteld aan de hand van de waarde der veldboonen en van een richtprijs van f 9,25 per 100 kg. DE AFZET DER ZEEUWSCHE MOSSELEN. Een.kweeker uit Bruinisse mag te Dordrecht venten. Door het Centraal Verkoopkantoor voor mosselen te Bergen op Zoom is aan een kweeker uit Bruinisse vergunning verleend, tot het venten met mosselen te Dordrecht. Dit feit zou op zichzelf niet vermeldenswaard zijn, indien ver koop van Zeeuwsche mosselen naar af nemers boven den Moerdijk enkele ja ren geleden niet verboden was gewoi- den, waarop toen ook verdeeling van het andere afzetgebied in rayons en aan verschillende combinaties is gevolgd, Zooals bekend, wordt thans heftig tegen het bestaan van dit combinatiestelsel geageerd en wordt wederinvoering van vrijen handel bijna algemeen bepleit. Moge het bovenvermelde een eerste stap beteekenen om weer tot vrijen han del te komen. Tariefsverlaging op de binnenlandsche Luchtlijnen. Men schrijft ons: Het binnenlandsch luchtverkeer heeft thans met onderbrekingen gedurende den winter, een ongeveer zesjarige ont wikkeling achter zich in welken tijd ruim 80.000 personen vervoerd werden. Het is bij wijze van proef begonnen ais een seizoenbedrijf, doch zoodra het niet alleen in een touristische, doch ook in een zakelijke behoefte bleek te voor zien, heeft de K.L.M. naar uitbreiding van de exploitatieperiode en van het aantal diensten gestreefd. Oorspronkelijk begonnen met een eenvoudigen dienst op Maandag en Za terdag tusschen Rotterdam en Haam stede omvat het binnenlandsch net thans de volgende lijnen: Amsterdam RotterdamHaamstedeViissingen Knok-keZoute v.v, (3 maal per dag), AmsterdamGroningen v.v. (2 maal per dag), AmsterdamTwente v.v. (2 maal per dag), AmsterdamEindhoven v.v. (2 maal per dag), Amsterdam—Texel v.v. (3 maal per dag). Het was niet al tijd gemakkelijk aan de uiteenloopende verlangens van handel, industrie en tou risme tegemoet te komen. Vrij spoedig is de K.L.M. er echter in geslaagd de frequentie op te voeren, de meest doel treffende vertrek- en aankomsturen vast te stellen en buitenlandsche aan sluitingen te verzekeren. Wat dit laat ste punt betreft, vervullen de binnen landsche diensten een rol van toenemen de beteekenis als toevoer- en afvoer- lijnen voor het internationale verkeer. Er is echter één wensch waaraan de K.L.M. slechts zeer geleidelijk gehoor kon geven en dat is de verlaging der tarieven, Uit den aard der zaak houdt dit vraagstuk nauw verband met facto ren van vraag en aanbod alsmede met de geheele verkeersontwikkeling. Wel- MEDEDEELING aan onze abonnees te ARNEMUIDEN DOMBURG OOSTKAPELLE. Onze abonnees zij hierbij medege deeld, dat ons blad gisteren op tijd door ons aan de bestelhuizen te Middelburg is afgeleverd, maar door omstandigheden buiten onze macht zeer tot ons leed wezen niet 's avonds meer bij de abon nees bezorgd is geworden. DE DIRECTIE. Verwachting tot morgenavond; DE BILT: matige tot zwakke W. tot Z, W. wind, gedeeltelijk bewolkt, wei nig of geen regen, iets warmer. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit Z, W. richtingen, schoon tot bewolkt, plaatselijk regen of motregen, matige temperatuur, met een nachtelijk mini mum van ongeveer 10 graden, Di. 7 Sept. Zon op: 6 h 22; onder: 19 h 34. Licht op: 20 h 04. Maan op: 9 h 28; onder: 19 h 55, E.K.: 12 Sept. September. Hoogwater. Laagwater. Di. 7 3.35 15.43 9.49 22.20 Wo. 8 S 4.09 16.20 10.23 22.54 Do. 9 4.42 16.57 10.58 23.29 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: September. Hoogwater. Laagwater. Di. 7 5.31 17.45 10.54 23.13 Wo. 8 6.05 18.19 11.28 23.50 Do. 9 6.37 18.50 12.06 24.29 is waar was het mogelijk bij toenemend gebruik tot verlaging der tarieven ove te gaan, doch bij vergelijking met ande re middelen van vervoer lagen de lucht vaarttarieven in het algemeen nog al tijd hooger. Met ingang van heden Dins dag 7 September heeft de K.L.M. evenwel ook dezen laatsten wensch in vervulling kunnen brengen door de in voering van nieuwe prijzen voor enkele reisbiljetten en dagretours. De hiermede gepaard gaande verlagingen bewegen zich tusschen plm. 10 en 25 Het streven van de K. L. M. is thans verder gericht op uitbreiding van het aantal diensten en handhaving van het verkeer gedurende den winter waaraan reeds dit jaar gedeeltelijk uitvoering zal wor den gegeven. Bij beschikk ng v,an den minister van waterstaat is tot lid van de com missie voor het onderzoek der verbe tering van het verkeer tusschen de Zeeuwsche eilanden, Zuid-Hol land en Noord-Brabant benoemd de heer P. de Bruin, lid van Ged. Staten van Zuid-Holland te Schiedam. „Excelsior" concerteert op de Markt. De laatste weken kenmerken zich door een schier onafgebroken reeks van concerten op de Markl. „Excelsior" zet deze reeks Woensdagavond te 8.15 uur voort met een programma dat er mag zijn. Daar de tent spoedig wordt afge broken, zal dit concert vermoedelijk wel het laatste zijn dat dit jaar op de Markt gegeven wordt. Het programma luidt: Pan-Europa, Marsch, Alph. Dreissen; Orpheus in de onderwereld, Ouverture, Jac. Offen bach; Versmade Liefde, Wals, Paul Lincke; Groote fantasie uit de operette „Een walsdroom Oscar Strauss; Groot fantasie uit de operette „Gravin Marit- za" E. Kalman; Cavatine uit de opera „De barbier van Sévilla" G. Rossini. So lo voor sopraan-saxophone, uit te voe ren door den heer J. J, Laroes; „Wiener Extrablatter", Potpourri, Hans Kliment; Finale. Redden van drenkelingen. Bij het te Viissingen gehouden exa men van den Nederl. Bond tot het red den van Drenkelingen slaagden alsnog voor het diploma A mej. L. H. Flipse en S. Wolf, beiden leden van de Midael- burgsche Reddingsbrigade. Vliegerwedstrijd, Zaterdagmiddag werd op het sport terrein de op 31 Aug. 11, uitgestelden vliegerwedstrijd gehouden. Er waren zeer aardige vliegers bij en ook bij het op- laten bleek dat de ééne jongen heel wat meer „techniek" onder de knie had dan de andere. De uitslag luidde: le prijs Cor van

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1