KRONIEK van den DAG. BIHNENUND. ZEELAND. LANDBOUW. MIDDELBURG. De Winkelweek. WOLPMAARTSDUK. ....Wat niet zal voorbijgaan, het is de oude, beproefde trouw der Zeeuwen aan het Huis van Oranje. Ik wensch U geluk met den geest Uwer bevolking, en Ik vertrouw dat de band tusschen Oranje en Zeeland in deze dagen nog is versterkt. Wanneer het heden zich kenmerkt door dien geest van orde en van eerbied voor het gezag, waarvan Uwe stad en deze geheele provincie zoozeer getuigt, dan mogen wij met volle ver trouwen de toekomst tegemoet gaan. H.M. DE KONINGIN-REGENTES aan het afscheidsdiner in Zeeland op Vrijdag 24 Augustus 1894. nen kamer, linkerzijde, 7. de vergader zaal, 8. de leeskamer, 9. de ouderwet- sche kamer (hoofdgroep), 10. de ouder- wetsche kamer (porseleinkast), 11, het portret van M. A. de Ruyter naar eene schilderij van F. Bol, 12. het wiel van de Ruyter, 13. eene schilderij van den tocht naar Chattam, 14. het portret van Jan van Bourgondië, 15. den stoel van Louisa de Croy, gemalin van Maximiliaan van Bourgondië, 16. de chineesch-porse- leinen vaas of fontein met kom uit de vestibule, 17. een schilderij van de abdij in de 17e eeuw. Voor beide albums was door het lid des genootschaps, dr. P. J. s H. Cuypers te Roermond, geheel be langeloos een sierlijke opdracht in aquarel-teekening vervaardigd. Elk al bum was gevat in een groenlederen étui, uitgevoerd door den boekbinder C. W. Dhuy F.Pzn.j het dekblad van het étui vertoonde het door den heer J. H. Holle- stelle te Dordrecht in kleuren opge werkte emblema van het genootschap Een exemplaar van het laatst gedrukt verslag, in oranje-satijn gebonden door den boekbinder A. A. Kuypers, verge zelde het album. Nadat aan H.H. M.M. door de beide dochters van den voorzitter dr. H. Japikse een bouquet was aangeboden, had de officieele ontvangst en de aan bieding van het album in de vergader zaal plaats. De Hooge bezoeksters stelden Haar naam in een daartoe aangelegd album; vervolgens had de bezichtiging van de verzamelingen plaats en werd aan de Koninginnen de noodige uitleg gegeven door de conservatoren van de verschil lende onderdeelen. Moge dit bezoek bij H.H. M.M. een even gunstigen indruk achtergelaten heb ben, als bij allen, die daarbij verder tegenwoordig waren, het geval was!" doering aan het woord. Op het congres der „Ausland-Deut- schen", de vorige week te Stuttgart ge houden, heeft als laatste der grooten, generaal Goering een woordje gespro ken. De heer Goering pleegt, als hij in het openbaar oreert, nogal uit te pak ken. Dat jieeft hij ook ditmaal gedaan. Hij begon met de Duitschers in het buitenland op te roepen om mee te wer ken aan de uitvoering van het vierja- ren-plan waarmee Hitier hem belast had, en betoogde dat dit plan mede de strek- Deutschen te behartigen. Die zouden bin- deutschen te behartigen. Die zouden bin nenkort ook de macht van Duitschland te aanschouwen krijgen, want het zou uit zijn met vlagvertoon door kleine kruisers; men zou groote Duitsche vlag- schepen in de buitenlandsche havens zien verschijnen, en groote eskaders Duitschers militaire vliegtuigen op de buitenlandsche vliegterreinen. Alles om de Duitschers in het buitenland een hart onder den riem te steken!? Vervolgens kwam Goering over het vierjarenplan te spreken, en hij dreigde in zeer pathetische bewoordingen ieder een met verderf, die de uitvoering zou bemoeilijken. In de eerste plaats schold hij op de Joden. „Geen Jood zal uit zich zelf iets doen wat Duitschland van nut kan zijn, tenzij de winst die hij daarbij maken kan zoo groot is, dat hij zijn ras gevoel vergeet". Dat zei een landgenoot van Rathenau, Ballin, Hertz enz. enz.! Goering verbood Duitsche firma's om zich in 't buitenland door Joden te la ten vertegenwoordigen en verklaarde dat, indien de Joodsche boycot in het buitenland mocht voortgaan of opnieuw opleven, elke schade die daardoor aan Duitschland berokkend zou worden, op de Joden in dat land zou worden ver haald. Doch niet alleen de Joden hadden het bij Goering die vroeger toch als de minst anti-semitische van de Duitsche regeerders bekend stond verkorven. Ook de Duitsche industriëelen hadden zijn toorn opgewekt, blijkbaar zijn zij niet zoo erg ingenomen met Goering's bemoeienissen, speciaal op het gebied der ijzer-productie, welke door Hitier onder zijn speciaal toezicht is geplaatst, en waartoe Goering de „Hermann Goe ring Werke" had opgericht, „Wanneer ik dat gedaan heb, dan is dit geweest, omdat Duitschland het noo- dig heeft voor zijn verdediging. Wan neer de industrie dat niet begrijpt, wan neer zij ongelukkig is, omdat zij niet alleen het meer voor het zeggen heeft in deze materie, wanneer zij treurt, om dat de staat heeft ingegrepen, dan wil ik haar antwoorden: de Reichswerke zijn opgericht, zij bestaan en zullen worden gehandhaafd. Ik zal mij ook niet ontzien het belang van het volk te stellen boven het belang der concerns." Viel uit deze woorden reeds af te lei den dat het in Duitschland niet meer zoo geheel en al botert tusschen de re geering en haar onderdanen sedert men daar een soort Russische methoden i? gaan toepassen, het verdere deel van Goering's rede bevestigde dien indruk. j°e-ï?n^ n'l-' blijkens het verslag ln, Telegraaf, ronduit toe, dat de Duit- e....voedselvoorziening met groote moeilijkheden te kampen heeft „Voor de e angen der voedselvoorziening zal al les moeten wijken. Wanneer het Duitsche volk zorgen V' Z1)n voedselvoorziening heeft, en die hebben wij, dan komt dat, doordat het buitenland Duitschland niet genoeg levensruimte wil geven om zijn behoefte aan voedsel te dekken. Zoo erg als het buitenland het voorstelt, zijn onze zor gen overigens ook weer niet. Duftsch- land heeft genoeg broodgraan om zijn volk te voeden. Alleen hebben wij een perfecte organisatie noodig, om er voor te zorgen, dat al het graan, hetwelk voor de menschen is bestemd, ook inderdaad aan de menschen ten goede komt en niet voor voedering van het vee wordt ge bruikt. Ik heb dit den boeren duidelijk ge maakt, zij hebben het ook begrepen, en in geval zij het niet begrepen hebben, ben ik er niet voor teruggedeinsd om in te grijpen. Zoolang ik op dezen post sta, zullen armen en rijken zonder on derscheid te eten hebben. Mocht het noodig zijn, dan zal ik er niet voor te rugdeinzen, zelfs broodkaarten in te voc ren, of dat nu populair is of niet." Het is wel heel merkwaardig, dat de heer Goering opnieuw den moed vond, het buitenland verantwoordelijk te stel len voor den slechten gang van zaken met de voedselvoorziening in Duitsch land. Wij zouden de vraag willen stellen, waar het befaamde woord, dat kanonnen beter zijn dan boter, werd gesproken. Te Berlijn of elders? En wat kan het buitenland er dan aan doen, dat Duitsch land zooveel voor kanonnen uitgaf, dat het nu blijkbaar niet voldoende boter meer kan betalen? Of moet het buiten land Duitschland misschien gratis van voedsel voorzien, opdat Hitier de Duit sche weermacht zal kunnen uitbreiden? sche weermacht naar zijn believen zal kunnen uitbreiden? DE REIS VAN DE NEDERLANDSCHE MIJNENVEGERS NAAR INDIë. De divisie van 4 mijnenvegers: „Jan van Amstel", „Pieter de Bitter", „Abra ham Crijnssen" en „Eland Dubois", die naar Indië op weg is, is Zaterdagochtend te Gibraltar aangekomen DE „JOHAN MAURITS VAN NASSAU" IN GIBRALTAR. Voor de reede van Gibraltar is Zater dag aangekomen het flottielje vaartuig Hr, Ms. „Johan van Maurits van Nas sau", om convooi-diensten voor Neder-' landsche schepen in de gevaarlijke Spaansche wateren te verrichten. Biggenmerken. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 16 tot 21 Augs. 1937 be droeg: 36.566, tegenover 39.398 in de overeenkomstige week van het vorige jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Jan. <1^ ^S't'n totaal aangebracht 1100,116 merken, tegenover 1293,298 merken in de overeenkomstige periode van 1936. Steun koolzaad oogst 1937. Van bevoegde zijde wordt medege deeld dat aan de telers van koolzaad van den .oogst 1937, die daarvoor in aan merking komen, als steun zal worden Uitgekeerd; f 1.50 per 100 kg indien het koolzaad werd verkocht vóójr 25 Juli 1937; f 1.25 per 100 kg indien de verkoop plaats vond in de periode 25 Juli tot en met 7 Augs. 1937; f 0.75 per 100 kg 'ndien verkocht werd in de periode 8 Augs, tot en met 14 Aug. 1937. De sluiting. Toen de plannen voor de viering van het 40-jarig bestaan der vereeniging „Handelsbelang" reeds in kruiken en kannen waren, kwamen de eerste ge ruchten tot het bestuur doordringen, dat het wel mogelijk zou zijn, dat de onthulling van het monument op den Dam in de feestweek der vereeniging zou vallen. Dit op zichzelf kon slechts de resultaten van de winkelweek ver- hoogen. Het is intusschen juist na de winkelweek bepaald. Had men dit ge weten, d,at zou het sluitingsfestijn ze ker later zijn gesteld, nu had d't vol gens het programma reeds Zaterdag avond plaats. Het was dien avond verbazend druk in de stad, welke drukte zich culimi- neerde op de Markt. Hier waren eeni- ge duizenden bijeen, ook velen van buiten Middelburg om op dezen prach- tigen Septemberavond, te genieten van het bijzondere programma, dat het Mid- delburgsch Muziekkorps onder leiding van den heer Joh. Caro daar heeft uit gevoerd. Het bijzondere karakter was mede te danken aan de medewerking van het Mimuco-comité en d,at in het bij zonder aan het initiatief van zijn nieu wen penningmeester, den heer M. J> Louws, die als geboren Middelburger zulk een aangename herinnering heeft gehouden aan het muziekkorps en o.a aan de uitvoering van „De Sl,ag bij Waterloo" onder leiding bij den door 'hem en door duizenden in waardeerende herinnering voortle venden directeur, wijlen den heer Jan Morks. Voor dit nummer waren echter reeds een zevental nummers ten gehoo- re gebracht, waarvan wij ditm,aal al leen de marschen willen noemen en wel omdat, zoo juist gezien, begonnen werd met de Mimuco Marsch van den onder-directeur, den heer A. Calatz en twee marschen voor het eerst door het korps werden uitgevoerd;, nml. „Offi cier v,an den Dag" van R. B. Hall en „Op Marsch", een vroolijke marsch- potpourri van W. Ciere. Zoo gemeld, het achtste nummer was „De slag bij Waterloo", groote militaire fantas'e v,an Wijsman. Zooals bekend kan worden veronder steld verbeeldt dit stuk de aankondi ging van den oorlog, den strijd., de over winning, het verzorgen van gewonden, het begraven der gesneuvelden en ten slotte de viering van de overwinning Een belangrijk deel der .attractie vormt zeker het werkelijke schieten tijdens den strijd, en bij de teraardebe stelling en het vreugdevuur. Dank zij de welwillende medewerking van den garnizoenscommandant, die twaalf leer lingen der SDOA onder leiding van een onderofficier ter beschikking stel de, is dit deel van het nummer uitste kend tot zijn recht gekomen. De solda ten hadden post gevat op de pui van het stadhuis en de losse schoten klon% ken zwaar over de Markt en tegen het aloude gebouw op, terwijl aan de an dere zijde van het plein de echo ze herhaalde. Tijdens het dankgebed werd het vreugdevuur ontstoken in den vorm van eenige roode fakkels, waarvan het schijnsel op den voorgevel van het Stadhuis ons dit weder anders dan bij andere belichting, doch zeker haast og rantastischer van de eene naar de nog fantastischer deed zien. Het was op dat oogenbl k als het ware één men- schenmass,a, van boven af gezien. Het stuk eindigt met het Wien Neer- landsch Bloed en toen klonken oorver- doovende toejuichingen als evenveel blijken van waardeering voor het ge- bodene. De heer E. J, Pitlo, voorzitter van het Mimuco-com'té was zeker aller tolk, toen hij den heer Caro toesprak en hem en het corps met woorden v,an dank voor de wijze van uitvoering een krans aanbood, wat met fanfares werd bezegeld. De- heer Caro dankte met enkele woorden. De krans, die voor het gehee le corps bestemd is, zal een plaats krij- .gen in het repetitielokaal. Het concert werd besloten met" „Ik worstel en ont- zwem" van den heer Caro. Spoedig daarop werd de bekende be lichting van het Stadhu s ontstoken en kwam de signaal,afdeeling van Achilles onder de eminente leiding van den heer L, J. van den Broeke, de Markt op om zich voor het stadhuis aan den door bereden pol.'tie vooraf geganen optocht te stellen. Achter de signaalafdeeling ging het bestuur van Handelsbelang met het vaandel en dan het Middelburgsch Mu ziekkorps, waarvan de groote bekend heid weder tijdens het concert was ge bleken. Gevolgd door honderden, gadegesla gen door duizenden, ging het met'slaan de trom, schallende trompetten of vroo lijke marschen van het Muziekkorps de stad door. De eerste halte was voor de woning van den Commissaris der Koningin, die met mevrouw Quarles van Ufford en zijn jongsten zoon op het bordes was gekomen om deze hulde van Middelburgs middenstand in ont vangst te nemen. Het muziekkorps liet beide volksl'e- deren hooren, de signaalafdeeling gaf een korte taptoe. De heer M. H. Boas- son, vice-voorzitter van Handelsbelang betuigde met enkele woorden den Com missaris der Kon ngin dank voor de belangstelling, die hij ook nu weer voor .„Handelsbelang" betoonde en sprak de hoop uit, dat men daarop ook in de toekomst zal mogen rekenen. Het ging hierna verder, om op de Groenmarkt halt te houden bij de wo ning van den burgemeester, die met zijn echtgenoote en kinderen ook buiten was gekomen. Nadat het Zeeuwsch Volkslied ten gehoore was gebracht!, nam de heer Fernhout, het woord om in de eerste plaats zijn spijt uit te drukken, d,at de voorzitter van „Handelsbelang",, de heer Stofkoper, door ongesteldheid de feestweek van de vereeniging, die hem zoo na staat, niet heeft kunnen mede maken. Spr, schetste het groote belang van een vereeniging als deze, en sprak de hoop uit dat de 10 jaar, die haar nog van het gouden jubileum scheiden, betere mogelijkheden zal scheppen om in het belang van den middenstand iets te bereiken d,an de afgeloopen vierja rige periode. Spr. besloot met de bes te wenschen voor de vereeniging. De heer Boasson bracht den burge meester dank voor de woorden gewijd aan den voorzitter en zeide, dat men voor dezen nog een verrassing had. Spr. bracht tevens d,ank voor de goede wen schen voor de. vereeniging en voor den middenstand in het algemeen. Het is hem uit andere hoofde bekend, hoe de burgemeester meermalen eigen prin cipes op zijde weet te zetten, als het belang van de st,ad er mede gemoeid is. Spr, hoopte ook, dat het gouden ju bileum onder betere omstandigheden door allen, ook wellicht door den burgemeester, zal kunnen worden ge vierd. Nog eens het Zeeuwsch Volks lied, een eere-signaal van Achilles en de menschenmenigte zette zich weer in beweging, om ,als derde halte te kie zen den Blauwendijk, voor de woning van den voorzitter, den heer L. A. Stof koper. Deze was met zijn familie en vrienden in de voorkamer hij had de laatste dagen het bed mogen verla ten en had persoonlijk alleen het doel zijn vereeniging toe te wuifen bij het passeeren volgens de reeds weken geleden opgemaakte route. Het is ech ter anders gegaan. Het muziekkoprs en de signaalafdee ling maakte front naar de woning, be stuursleden traden op het trottoir en toen bleek, dat andere personen in de woning wel wisten wat te doen zou zijn. Er was hier een korte ontvangst bin nenshuis geïmproviseerd en dit w,as voor den heer Boasson een goede ge legenheid om zich tot den heer Stof koper te richten en hem de verzeke ring te geven hoe men zijn arbeid als leider der v'ereeniging op tprijs stelt en hoe het allen leed deed, toen men hoorde, dat hij juist deze week door ziekte verhinderd was, mede te werken Spr. bood den heer Stofkoper, mede voor zijn echtgenoote een fraaien mand bloemen ,aan als bewijs van bijzonder medeleven in deze dagen. De heer Stofkoper zeide, dat hij in de wellicht 25 jaar, dat hij in het vereenigings- en openbaar leven mede werkt, nog zelden zoo verrast is en zoo verbaasd stond als nu het geval was. Spr. bracht dank voor deze op hoogen prijs gestelde hulde en dit niet alleen aan zijn mede bestuursleden, doch ook aan den heer Caro, aan de leiders van Achilles en aan den dienstdoenden in specteur van politie, die mede binnen waren genoodigd. Spr. dankte allen,/die aan de uitvoering van het zoo goed verloopen programma der feestweek hebben medegewerkt. Mede namens zijn vrouw verzekerde hij; ook de bloe menhulde op hoogen prijs te stellen. De hu'sdokter was ook in dit bezoek gekend en mede daardoor moest men den voorzitter weer verlaten om het laatste deel van den tocht te maken. Het liep tegen half twaalf, toen de Markt weer bereikt was, er waren daar nog eenige honderden in afwachting van die terugkomst. Voor het Stadhuis liet het Middel burgsch Muz'ekkorps nogmaals het Zeeuwsch Volkslied en later het Wil helmus hooren, de signaalafdeeling zorgde voor een flinke taptoe, de heer Boasson bracht dank aan beide musi- ceerende vereenigingen en aan de poli- t e en de feestweek van Handelsbelang behoorde tot het verleden, al bleven de étalages begrijpelijker wijze ook he den nog in tact. Handelsbelang kan terugzien op een mede dank zij 't mooie weder uit stekend geslaagde week en voor de Middelburgsche winkeliers mag worden gehoopt, dat deze krachtige propagan da bij zeer velen de oogen weder heeft geopend voor het feit, dat men ook in Mi ddelburg een groote keuze heeft in talrijke artikelen tot het nieuwste toe. Moge de middenstand er in het, komen de herfst- en winterseizoen zijn voor deel van hebben. Gemeenterekening 1936, De ter voorloopige vaststelling aan den Raad aangeboden rekening over 1936 wijst wat den gewonen dienst be treft in ontvang aan 1.802.282 en in uitgaaf 1.783.325, goed slot 18.956. De kapitaaldienst geeft aan ontvang sten 985.140 en uitgaven 814.488 goed slot 170.651. Esperanto, De centrale Esperanto Propagando Commissie heeft zich met een adres tot den Raad gewend, waarin gevraagd wordt of leslokalen beschikbaar kun nen worden gesteld, of er onderwijzers of andere beschikbare personen zijn, die esperanto kunnen onderwijzen, of es peranto-cursussen zoowel voor volwas senen als voor scholieren zouden kun nen worden ingesteld en of het organi- seeren van esperanto-cursussen van ge meentewege dan wel van andere zijde, doch met medewerking der gemeente, zou kunnen geschieden. Verlaging personeele belasting op motorrijtuigen gevraagd. De K.N.A.C. heeft zich opnieuw tot den Raad gewend met dringend verzoek tot verlaging van de personeele belas ting op motorrijtuigen te besluiten. DE ZEEUWSCHE VEREENIGING VOOR LUCHTVAART HEEFT EEN EIGEN MOTORVLIEGTUIG, Het vliegen is in Zeeland populair. Deze animo voor de vliegsport blijkt o.a. uit de Walchersche Zweefvliegclub, welke onder de diverse zweefvliegclubs in ons land lang geen slecht figuur slaat. De leden van deze zweefvliegclub moes ten tot nu toe echter hun sport beoefe nen met de hulp van een oud Fordje. Slechts een enkele maal stond hun een motorvliegtuig ten dienste. Het gemis van zoo'n motorvliegtuig werd dan ook reeds lang gevoeld. Men toog aan den arbeid om de gelden bijeen te krijgen en tenslotte is men daarin geslaagd. Dank zij den steun van de K.L.M., het Nationaal Luchtvaartfonds, het Ned. Instituut voor Zweefvliegen, de Kon. Maatsch. „De Schelde" en tal van par ticulieren, kreeg men de gelden bijeen om tot aankoop over te gaan van een tweedehandsch vliegtuig in Engeland. Het is een tweepersoons dubbelbestuur- baar eenmotorig vliegtuig van 100 pk, motor M III type Klemm laagdekker, welk toestel een kruissnelheid heeft van 150160 km per uur. De heeren Tj. Visser en Rademaker, beiden leden van de Z.V.V.L., zijn het toestel in Cardiff (Schotland) gaan 'ha len. Na een tusschenlanding te Heston, waar het toestel moest worden uitge klaard, vertrok men vandaar Vrijdag middag te 15.40 uur Engelsche tijd naar Vlissingen, waar men te 17.45 op het vliegveld arriveerde. De vliegers waren uitermate tevreden over de vlucht die zij hadden gemaakt. De Zëeuwsche Vereeniging voor luchtvaart is thans de eerste provinciale vereeniging die een eigen motorvlieg tuig bezit. De Kon. Maatsch „De Schel de" heeft zich bereid verklaard om op zoo voordeelig mogelijke wijze het vlieg tuig te onderhouden. DE VERLAGING VAN DE HEFFINGEN OP BOTER, MARGARINE, VETTEN EN OLIëN. Naar aanleiding van in de pers ver schenen commentaren op de met ingang' van 29 Augs. j, 1. in werking getreden wijziging in de heffingen op boter, mar garine, vetten en oliën, waarbij wordt te kennen gegeven, dat de beter gesitu eerden bij deze wijzigingen bevoordeeld zouden zijn, wordt ons van bevoegde zij de het volgende medegedeeld: Bij het bezien van wijzigingen, welke in de heffingen gelegd op boter, marga rine, oliën, en vetten worden gebracht, dient in de allereerste plaats in het oog te worden gehouden, welke de grond slag dezer heffingen is. Deze grondslag is de steun, welke aan de melkveehou derij indertijd geboden moest worden, welke steun ook thans nog niet gemist kan worden. Bij het verleenen van deze steun worden de drie volgende hoofd principes gevolgd: le. het verleenen van geldelijken steun door middel van toeslagen, waarvoor de door de heffingen opgebrachte gelden dienen; 2e. het treffen van maatregelen, welke tot de meest wenschelijke prijsverhou ding tusschen de boter, margarine, vet ten en oliën kunnen leiden; 3e. het treffen van maatregelen, wel ke tot den meest wenschelijken afz'et van de onder 2 genoemde artikelen kun nen voeren. Aan iedere wijziging nu welke in de heffing op boter, margarine, vetten en oliën wordt gebracht, liggen deze prin cipes ten grondslag. Dat daarbij door den minister van economische zaken zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met de draagkracht der bevolking spreekt van zelve. Dit is eveneens gebleken uit de jongste wijzigingen, waarbij, hoewel de positie van de boter in het bijzonder aanleiding tot verlaging der heffing op boter gaf, niettemin ook voor de marga rine en de oliën en vetten een prijsver laging mogelijk is gemaakt. Hierbij moge in het bijzonder gewezen worden op het feit, dat de verlaging der heffing op het product, dat juist door de minst draagkrachtigen in het bijzonder wordt gebruikt, nl. vet, procentueel niet minder is geweest dan de verlaging van de heffing op boter. Bovendien is in de beschikbaarstelling van goedkoope mar garine en vet aan het meestbehoeftige deel onzer bevolking, geen wijziging ge bracht, zoodat dit deel der bevolking de ze producten zonder eenige heffing kan betrekken. AD VERTE NTIëN en ABONNEMEN TEN op ons blad worden gaarne aan genomen door het Agentschap: M. KLOOSTERMAN.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 7