GOfSCHE COUBANT^ r BINNENLAND. ZEELAND. BUITENLAND. De onveilige Middellandsche Zee. LOF 127.50 3 SEPTEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. MIDDELBURG. Het Koninklijk bezoek aan Middelburg. GOES. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCN-VLAANDEREN O.D. De landbouwtentoonstelling te Hulst. Wederom een vracht schip tot zinken ge bracht. El erd: 153'/2 cM of 175 M». ƒ115.- fen bo MIDDELBUBGSCHE COURANT jagblad -Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 'per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. VBij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 1 Uitgeefster: Naaxnlooze Vennootschap „De Middalburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1— regsla 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me? „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cow rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 ceaS. Mr, M. Slingenberg burgemeester van Haarlem? Naar de Oprechte Haarlemsche Crt. verneemt, komt voor de benoeming tot burgemeester van Haarlem zeer ernstig in aanmerking mr. M. Slingenberg, die vele jaren wethouder van financiën van ■deze gemeente geweest is, vervolgens lid van Ged. Staten en daarna minister van sociale zaken was. PLEIDOOI VOOR AFSCHAFFING DER OMZETBELASTING, De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Tilburg en omstreken heeft zich met een adres gewend tot den mi nister van financiën waarin zij een plei dooi houdt voor afschaffing der omzet belasting. Adressante meent, dat de om zetbelasting in vele gevallen ontaard is van een belasting, die op den verbrui ker bedoelde te drukken, in een typi sche bedrijfsbelasting. Zij hoopt dat de verbeterde toestand van 's lands finan ciën het mogelijk zal maken, deze be lasting te beëindigen op het tijdstip, waarop de desbetreffende wet komt te vervallen, d.w.z. op 31 December 1938. Daarnaast is zij van oordeel, dat er reeds thans voor de regeering alle aan leiding bestaat om ten aanzien van de omzetbelasting het bedrijfsleven tege moet te komen, welke tegemoetkoming zou moeten bestaan in het algeheel vrij stellen van omzetbelasting van machi nes en bedrijfshulpmiddelen. Want de omzetbelasting hierop remt de ver nieuwing van bestaande industrieën. In aansluiting aan dit betoog bepleit adressante tevens een beëindiging der heffing van de gewone invoerrechten, die krachtens de tariefwet worden ge heven op machines en machine-onder- deelen, een en ander voorzoover die hier te lande niet of niet noemenswaard worden voortgebracht. 7 2n 15 DE OESTERVERZENDING, Men schrijft ons uit Ierseke: De oesterverzending naar Engeland is voor den tijd van het jaar niet slecht te noemen. U t Zeeland gaan dagelijks ongeveer 30,000 oesters naar Londen. Verder begint ook België te vragen. De vrees dat er op de Engelsche markt geen vraag zou zijn, is nu reeds foutief gebleken. Bovendien heeft Engeland niet veel oesters. Naar een bekende Londensche importeur ons vertelde, heeft Engeland ongeveer anderhalf mil- lioen Engelsche oesters en ongeveer 25 mill'oen door Engelsche maatschap pijen uit Frankrijk geïmporteerde. Deze zullen natuurlijk spoedig op de Lon densche markt komen. Daartegenover staat, dat de bekende Saesolter reeds nu Zeeuwsche oesters importeert. Bo vendien is de groei in Engeland niet bost, De Fransche oesters van de Ier- seksche Bank zijn wel vetter dan de Zeeuwsche, m,aar niet zoo mooi op zicht. Bovendien zeggen de fijnproe vers, dat de Zeeuwsche lekkerder van smaak zijn. Die nu naar Engeland ge ëxporteerd worden, zijn voor 100 pet. Fransche en door de kweekers-hande laren in Mei van de regeering gekocht. Zijn deze op, en dat duurt hoogstens nog 6 weken, dan moeten de Zeeuw sche aan de markt komen. Voor vrees van overproductie is heelmaal geen grond, integendeel, als de kwaliteit goed is en de vraag normaal blijft, krij gen we hetzelfde verschijnsel als in 19364937: dat de oesters schaarsch en duurder worden. e Commissaris der Koningin heeft in een schrijven aan de burgemeesters de aandacht gevestigd op de volgende maatregelen: 1. De vereenigingen uit Uwe gemeen te staan bij elkaar opgesteld tijdens in tocht en vertrek van Hare Majesteit. 2. De vereenigingen moeten zich uiterlijk half twee ter plaatse bevinden en plaatsnemen achter het bordje, waar op de naam Uwer gemeente staat ver meld. 3. In verband met het groote aantal deelnemers zullen deze opgesteld moe ten staan in rijen van 6. f* Deze opstelling en ook de volgorde blijven gehandhaafd tijdens de verplaat sing naar het Molenwater, (waar Hare Majesteit andermaal passeert) en ook tijdens het défilé. 5. Billijkheidshalve worden op het Molenwater die rijen vóóraan geplaatst, die eerst achteraan stonden en omge keerd. 6. Tijdens het passeeren van Hare Majesteit mogen geen bloemen worden aangeboden. 7 Tijdens het zich verplaatsen der vereenigingen mag niet worden gemusi ceerd of gezongen, opdat de onthullings plechtigheid ongehinderd kan plaats hebben. 8. Vereenigingen, die alleen of in com binatie met andere een krans of bloe men wenschen te leggen bij het monu ment, kunnen één afgevaardigde met krans of bloemen naar den Dam zen den. Deze afgevaardigde, voorzien van legitimatiebewijs, moet zich uiterlijk twee uur op het daarvoor bestemde ge deelte van den Dam bevinden (ingang door de Korte Delft). 9. Leider van de opstelling en ver plaatsing van den stoet is de hopman der padvinders, de heer Meijboom (oranje band om rechterarm); hij wordt bijge staan door 18 hulpleiders (rooi, wit, blauwe band om rechterarm). 10 Het Comité doet een dringend be roep op aller medewerking, m.a.w. komt stipt op tijd en volgt vlug en nauw keurig de bevelen op van leider en hulpleiders". De aandacht zij er met het oog op het vervoer van reizigers uit O. Z. Vlaan deren nog op gewezen, dat des avonds om 8 uur een extra boot Vlissingen Neuzen vaart. De extratrein naar Goes vertrekt te half elf. REDDEN VAN DRENKELINGEN. Donderdagmidag namen wij een kijk je in de gemeentelijke zweminrichting waar onder voorzitterschap van den nestor op het gebied van het reddings wezen, den heer A. J. Meijerink uit Haarlem, ex,amen werd afgenomen vanwege den Nederlandschen Bond tot het redden van drenkelingen. Wij konden ons overtuigen van het vele, dat van de candidaten gevergd wordt en dat voor,al als het gaat om het diploma C. De dames en heeren, die zich aan het examen onderwerpen werden flink aan den tand gevoeld, zoowel practisch als theoretisch. Het resultaat w,as dit maal, dat slechts één mannelijke can- didaat voor diploma B hoefde te wor den afgewezen. Geslaagd zijn voor het voorberei dend diploma de heeren P. J. Koster, J. Reinders en J. L. Verduin, Voor d'ploma A de dames J. Blazer en W. Lampert en de heeren J. Cor- stanje; J. P, de Klerk; J. Joziasse en W. Fontijne. Voor diploma B: de dames L. Bos- schaart en D. Poerst,amper en de heer G. Eijkelenboom. Voor diploma C: de dames M. Boel en H. J, de Konink. Deze dames en heeren, zijn opgeleid door den hoofdleider van de Middel- burgsche reddingsbrigade, den heer A. C. Julianus en de leiders de heeren De Ruijter, Pagter, Merk en Meijer. De gisteren alhier gehouden collecte voor den arbeid v,an het Chr. Milita r verband in de Weermacht, bracht f 134 op. Verplaatst met ingang van 1 Octo ber as. de heer J. M. Verhoeks, as sistent der directe belastingen enz. te Wissenkerke naar Goes. 'S HEER ARENDSKERKE. De rijks- veldwacht alhier hteeft proces-verbaal opgemaakt tegefï een zekeren W. W. af komstig uit Nieuwdorp wegens open bare dronkenschap. Na ontnuchtering kon hij huiswaarts keeren. RILLAND. In de op 3 September jl. gehouden vergadering van den dijkraad der Waterkeering van den cal.amiteu- zen Zimmermanpolder is de rekening over 't dienstjaar 1936-1937 vastgesteld in ontvang op f 17,735 en in uitgaaf op f 17,737; sluitende dus met een nadeelig saldo van f 2. COLIJNSPLAAT. Ter viering van den verjaardag van H, M. de Konin gin werd Woensdagavond een open luchtsamenkomst gehouden op een wei de, die daartoe welwillend was afge staan door den heer M. de Bruijne. In verband met de feestelijkheden te Kortgene op 31 Augustus, werd de bij-1 Indien we geloof hebben, indien we geduld en volharding bezitten, is er geen toestand, geen ervaring die als ze goed onder de oogen wordt gezien en er op de juiste wijze gebruik van wordt gemaakt, ons geen schatten van heil zal brengen. eenkomst te Colijnsplaat op 1 Septem ber gehouden. Ongeveer acht uur opende ds. M. Bons, voorzitter van de Chr, Or.anje- vereeniging de bijeenkomst. Hij zeide, dat het bestuur van de vereeniging had gemeend, dat het aanbeveling verdien de, op een andere manier den verjaar dag van onze Koningin te vieren, dan tot dusver gebruikelijk was. Vooral dank zij den ijver en de volharding van den heer P. Dourleijn, was beslo ten op te voeren: ,,De Jager van Eg- mond", een historisch stuk uit de 16e eeuw in 5 bedrijven. De beide plaatselij ke muziekkorpsen ,,Wilhelmin,a" en „Soli Deo Gloria" zouden hun mede werking verleenen. Het was thans dui delijk, dat het plan veel belangstelling had gewekt, want ruim ÏOO'O bezoekers waren aanwezig. Na gezamenlijk zingen van het pu bliek werd met de opvoering begonnen. Het duurde tot bijna elf uur, waarna nog een lampion- en fakkeloptocht werd gehouden, waaraan nog honder den meededen. DERTIG JAAR WETHOUDER. RATS. Heden 3 Sept. is het 30 jaar geleden dat de heer E. C. Priester alhier benoemd werd tot wethouder. Hij is reeds 43 jaar Raadslid geweest. Bij Kon. besluit is met ingang van 15 September a.s. benoemd tot burge meester der gemeente Kerkwerve: W. Baas. De heer W. Baas is ambtenaar ter se cretarie van Langeruigeweide en woont te Woerden. Hij is 32 jaar oud. Heden door minister Steen- berghe geopend. Hedenochtend is de minister van eco nomische zaken, mr. M. P. L. Steen- berghe, in Hulst aangekomen om de „Landbouwtentoonstelling Hulst", geor ganiseerd door den kring Hulst van den Noord-Brabantschen Chr. Boerenbond (r.k.) offieeel te openen. Aan deze landbouwtentoonstelling is verbonden een middenstandstentoon stelling van den r.k. middenstandsbond „De Hanze" te Hulst, in samenwerking met de plaatselijke Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Voordat de minister zich naar het ter rein der tentoonstelling begaf had een officieele ontvangst door het gemeente bestuur plaats. Bij de opening der tentoonstelling sprak minister Steenberghe de volgen de rede uit: Schriftelijk heb ik reeds met enkele woorden van mijn belangstelling voor het huidig gebeuren getuigd. Het is mij aangenaam, dat ik geen Verhindering trof om in oogenschouw te nemen, wat thans in deze oude veste wordt tentoon gesteld. Ik begrijp, dat gij verwacht dat ik mondeling tegenover de aanwezigen over de beteekenis der tentoonstelling eenige verklaring geef. Zij is voor mij een bewijs van opge wekt economisch streven, bijzonder lof waardig in een tijd, die, toen het plan werd opgezet, depressieverschijnselen vertoonde. Het inrichten dezer tentoonstelling getuigt van prijzenswaardig optimisme over de mogelijkheid der toekomst, van geloof aan het behoud der bestaansbron- nen van dit gewest. Door de eeuwen heen is hier de taaiste volharding ook in het kwaadste getij getoond, de nim mer aflatende wil om te behouden wat was verkregen, te herwinnen wat was verloren, uit te breiden, waar de gele genheid zich bood. De bodem van uw gewest bewijst het, de zinspreuk van het gewestelijk wapen drukt dit kern achtig uit. Hier ziet men het aan de veelzijdigheid en degelijkheid der pro ductie van stoere werkers. Zij willen, geleid door hun voorman nen, een overzicht samenstellen van het verworvene en daarin een richtlijn uit zetten voor de verder na te streven vol making van Zeeuwsch-Vlaanderens economisch leven. Dit is zoo overwe gend agrarisch ingesteld, dat wat hier Verder bron van volksbestaan is, daar bij als vanzelf aansluit. De samenwer king getuigt van goede verhouding. Uit het tentoongestelde spreekt de ruimste veelzijdigheid, al is er ook groot verschil ijn de statistische beteekenis der objecten in het economisch bestel dezer streek. Al gaan graan, bieten en aardappelen voorzeker in gewicht voor koolzaad, peulvreuchten, groenten en fruit zijn niet vergeten, zelfs bloemen en bijen niet. De paardenfokkerij is hier zonder twijfel de meest gerenommeer de tak der veeteelt, doch rund en pluim vee en varken blijven niet achter en aan de „koe" van den kleinen man, de geit, is een goede' plaats ingeruimd. Al treedt de groote boer hier voor aan, de kleine man kan volop mee en de uitgeloofde premiën zullen niet enkel in de groote hoeven terecht komen. Dat is een prijzenswaardige verhouding. Boerenbondswerk en onderwijs vor men den overgang van het economische naar het sociale leven en de historische afdeeling geeft, met een typisch tooneel- experiment, de tentoonstelling een alge meen cultureele beteekenis, die op een goed soort verheffend regionalisme steunt. Voor werktuigen, grondstoffen en alle soort bedrijfsbenoodigdheden krijgt de stand der neringdoenden en ambachts lieden een goede gelegenheid voor wed ijver en reclame. De dagen der tentoonstelling mogen schoone zijn voor het oude ambacht de zer oude veste. Verheffing, ontwikke ling en bezieling mogen zij brengen in dit gewest, dat tot heden te veel van zijn kinderen moest zien heengaan, om elders een bestaan te zoeken. Mogen de toestanden zich van nu af zoo ontwik kelen, dat dit landschap beter propor tioneel in den bevolkingsaanwas van ons land kunnen deelen. Een bloeiende landbouw en een groei ende industrie kunnen daartoe veel bij dragen. Wilt allen daartoe met de over heid medewerken. Ik moge met Willem van Aernout van het epos van Reinaert dat in deze dagen hier wordt opge voerd tot u zeggen: „Ik groet U en wensch U (hiertoe) 't verstand van here Vos maar niet zijn streken". Ik ben graag gekomen, omdat ik er zeker van ben hier betrouwbare en toe gewijde medewerkers te treffen, voor het goede, dat de regeering voor behoud en groei van den vaderlandschen land bouw en de nijverheid nastreeft en in de verwachting, dat zij daaraan een steen tje zal bijdragen, verklaar ik de tentoon stelling geopend". Splinter en splinter Het spreekwoord zegt, dat men den splinter in buurmans oog ontwaart eer men de balk in 't eigene ziet. Wij wil len niet zeggen, dat „De Zeeuw" een balk in 't oog heeft, maar we moeten helaas vaststellen dat „De Z,", een ware of vermeende splinter in ander mans oog aanwijzende,z chzelven nèt zoo'n splinter in 't eigen oog steekt! In „De Zeeuw" van gisteravond spreekt de redactie nl. haar verbazing uit over het feit, dat „De Nederlander" een praatje doorgeeft dat zij zelve in sinueerend v ndt. Insinuatie nu is „verdachtmaking". Als de redactie van „De Zeeuw" het doorgeven van een insinueerend praat je, blijkens haar eigen „commentaar, af keurt, dan moet haar afkeer van ins - nueeren wel groot zijn. En zie hoe zij er zichzelf aan schuldig maakt in het slot van haar stukje. Dit eindigt nl.: „Men zou haast denken.... Maar wij weigeren zulks te gelooven." Wat beteekenen deze woorden anders dan op onmiskenbare wijze de redact:e van „De Nederlander" verdacht m ,a k e n Bij anderen de gedach ten opwekken die zij zelf niet wil uit spreken? Dus: insinueeren? Nu is dit in hoofdzaak iets tusschen „De Nederlander" en „De Zeeuw" en wij laten die twee gaarne hun e'gen boontjes doppen. Maar het is te inte ressant als verschijnsel van merkwaar dige bewustzijnsvernauwing, om het hier niet even aan de k.aak te stellen: in eenen adem iemand brandmerken voor een zonde, die men geen m nuut later zélf openlijk begaat DE BILT: Zwakke tot matige Z. tot W, wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk enkele regen buien met kans op onweer, weinig ver andering in temperatuur, UKKEL: Zwakke tot matige Z.W. wind, afwisselend zwaar bewolkte en heldere hemel, plaatselijk regen en zelfs onweer, voor in het N.W. deel van Bel gië vrij koele temperatuur met een nach telijk minimum van ongeveer 13 graden. Morgen afwisselend schoon en be wolkte hemel, enkele regenbuien en on weer, matige temperatuur. Vr, 3 Sept. Zon op: 6 h 15; onder: 19 h 43. Licht op: 20 h 13. Maan op: 4 h 28; onder: 18 h 36. N.M. 4 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: September. Hoogwater. Laagwater. Vr. 3 13.08 7.17 19.46 Za. 4 1.39 13.52 8.04 20.34 Zo. 5 2.22 14.34 8.43 21.15 Hoog- en Laagwater te Wemejdinge: September. Hoogwater. Laagwater. Vr. 3 2.36 15.01 8.25 20.46 Za. 4 3.26 15.47 9.14 21.33 Zo. 5 4.12 16.31 9.53 22.11 De Spaansche burgeroorlog. Gisteren is bekend geworden dat Woensdag' in de Middellandsche zee wederom een vrachtschip door een on bekenden onderzeeër tot zinken is ge bracht Het Russische stoomschip „Ma- rakoeff" werd nabij het Grieksche eiland Skyros door een duikboot getorpedeerd, waarbij een lid der bemamvng om het leven kwam. Volgens berichte-, uit Kymi. op het Grieksche eiland Euboea, was de „Mara koeff" (5500 toil op weg van Mariauo- pel met een lading aardpek naar Sète (Jrankrijk) toen het Woensdagmorgen in de Grieksche territoriale wateren tusschen het eiland Skyros en Psara, op ongeveer 6 mul van Skyros, een duik boot ontmoette. De duikboot gaf een waarschuwingsschot. De kapitein van de „Marakoeff" heesch hierop de vlag der Sovjet-Unie en deed vervolgens 36 man van de equipage en drie vrouwen in de booten 'gaan. De duikboot torpe deerde daarna het vrachtschip, na eerst nog de vlag der Spaansche opstande lingen te hebben g'eheschen Het vracht schip zonk oogenblikkelijk. Bij de ontploffing werd een der boo ten getroffen en een zeeman gedood. De onderzeeboot verdween in N.O. richting. De bemanning van de „Mara koeff" is Woensdag den geheelen dag in de sloep blijven rondzwalken. Donderdag ontmoette men een Grieksch schip, dat op weg was naar Smyrna. Dit schip nam de sloep tot de haven van Kymi op sleeptouw. De kapitein van de „Marakoeff" heeft verklaard, dat de duikboot na de beschieting van zijn schip een tankschip had ontmoet, welks nationaliteit niet bekend is. doch spoedig in de gelegen heid werd gesteld, zijn weg te vervol gen De tot zinken gebrachte „Woodford". Omtrent de torpedeering tusschen Barcelona en Valencia van het Britsche petroleumtankschip „Woodford" wordt nader gemeld, dat twee torpedo's wer den gelanceerd door een grijsgeschilder de duikboot van onbekende nationaliteit welke geeh enkel herkenningsteeken droeg. De uit dertig koppen bestaande bemanning liet onmiddellijk twee boo ten te water en pas nadat de schipbreu kelingen acht uur hadden gevaren zon der te weten waar zij terecht zouden komen, bereikten 'zij Benücajrio, De „Woodford" verdween na drie uur ia de golven, De aanval op de ,<Havock" De onderzeeëer tot zin ken gebracht. De Britsche torpedojager „Havock", die nabij Alicante eveneens door een onbekenden onderzeeër werd aangeval len, doch niet getroffen, »is te Gibraltar II

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1