KRONIEK van den DAG. Onrechtmatig bezit BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1937. No. 206. De Duitschers in het buitenland. DOROTHEA GERARD. Het bezoek van de Koningin. Waterschappen. MIDDELBURG. De Winkelweek. VLISSINGEN. Rijwielplaatjesmisère. WALCHEREN. Overbodig andere vrouwen te benijden! v Er is den laatsten tijd nogal wat te doen over de betrekkingen van de Duitschers, die in het buitenland wonen (voor zoover het geen politieke ballingen zijn) met het Nazi-régime. De Duitsche regeering heeft een speciale corporatie in het leven geroepen, om den band tusschen deze „Ausland-Deutschen' en het moederland zoo nauw mogelijk te kunnen aanhalen. Vrijwel overal in den vreemde zijn ze vereenigd in „cul- tureele bonden", welke onder het di recte gezag van deze corporatie staan en welke een zeer werkzaam karakter ten toon spreiden. Het gevolg van deze organisatie was, dat er in verschillende landen (o.a. Engeland en de Ver. Sta ten) eenige deining ontstond, welke voor Berlijn niet bepaald prettig kan heeten. Daarmee staat zonder twijfel in verband dat er deze week op een groot congres van de „Ausland-Deutschen" te Stutt gart, met luider stemme is verkondigd, dat de Duitscher, die in den vreemde woont, en dus het gastrecht van een vreemde mogendheid geniet, niet be schouwd mag worden als een spion of politieken agent: hij zou zich altijd ver re van een dergelijke kwalijke functie houden. Naar alle waarschijnlijkheid zal men overal in het buitenland deze verkondi ging voor kennisgeving hebben aange nomen. Het „vereenigingsleven", waar toe de „Ausland-Deutschen" van Berlijn uit worden genoodzaakt vormt reeds op zichzelf een bron van voortdurenden zorg voor de regeeringen der naties, binnen welker grenzen zich dat leven afspeelt. Gebleken is immers,- dat aan het begrip „cultureel" waarmee het bestempjeld werd, een zeer elastieke beteekenis dient gehecht: de bekwaming in den wa penhandel schijnt zelfs blijkens re cente ontdekkingen in Amerika niet te veel van zijn rekbaarheid te vergen Maar er heeft zich naast deze collectie ve beoefening der moderne Duitsche cultuur ook een zekere individueele be langstelling van althans sommige Aus land-Deutschen in buitenlandsche mili taire en strategische aangelegenheden gemanifesteerd, welke zoo niet op spi- onnage dan in elk geval op een ietwat abnormale nieuwsgierigheid neerkomt. Natuurlijk, dat gebeurde vroeger (d.w.z. voor den oorlog en na den oorlog, voordat Hitier aan het bewind kwam) ook wel eens. Maar het lijdt geen twij fel, dat er thans van Berlijn uit, het een en ander wordt gedaan, om die ab normale nieuwsgierigheid aan te wak keren en waar ze mocht ontbreken met voor de hand liggende middelen (bedreiging) in het leven te roepen. Mis schien mag men dit het nazi-régime niet al te kwalijk nemen; en vermoedelijk zal men het bedenkelijke resultaat er van voor het buitenland heel gemakkelijk overschatten; maar op zijn beurt mag de nazi-Duitscher het den buitenlandder dan niet al te kwalijk nemen, dat hij geneigd is, in eiken Duitscher, dien hij ontmoet een beetje een spion te zien. De intensieve wijze, waarop het Hit- Ierbewind zich nu eenmaal met de „Aus land-Deutschen" bemoeit, dringt hem als 't ware die neiging op. Op 't oogenblik houden in 't bijzon der de Engelschen zich met het poli tieke probleem der „Ausland-Deut schen" bezig. Voor sommige Engelsche bladen is het reeds een „onverdragelijke gedachte", dat de vereenigingen der Duitschers binnen hunne landspalen even zoovele propaganda-haarden ter verspreiding van de nationaal-socialis- tische gedachte vormen, Vooral de „Ti mes" brak dezer dagen in een venijnig artikel den staf over het scherpe en di door 55), „Men heeft hem gearresteerd. De klacht luidt voorloopig nog gebruik van valsche papieren, maar het kon wel eens op wat ernstigers uitloopen, daar hij zeer onvoorzichtig is geweest. Ik weet dat je hem zult willen redden als je het eenigszins kunt. Jg hebt vrien- den.De woorden waren verder ge vlekt, alleen was er een vermoedelijke „K" als onderteekening te lezen. Een uur later waren de koffers van Katya voor haar vertrek naar Warschau gepakt. Zij was het nog niet eens met zichvelve wat zij zou doen als zij een maal daar was. Het eenige wat zij met beslistheid wist, was, dat het voor haar onmogelijk zou zijn lijdelijk te blijven terwijl hij in de gevangenis zat. Met vreezen en beven was Malania Petrowna haar gevolgd, vermoedelijk met evenveel vreezen en beven als wan neer zij haar pleegkind zou hebben ver gezeld naar de guillotine, indien het noodlot het gewild had. Het eenige wat Z1J als voorwaarde had gesteld, was, dat Timosh haar zou vergezellen; haar vroegere tegenstander was in haar oog'en in een zeer aannemelijke lijfwacht ver anderd. Voorloopig kon Katya op weinig suc recte toezicht van Berlijn, waaronder de in 't buitenland wonende Duitschers zijn geplaatst. Zelfs meende het blad zoover te kunnen gaan, reeds bij voorbaat een voornemen van de Duitsche regeering n.l. om aan haar belangrijkste ambas sades: Londen, Washington, Parijs etc. „cultureele attaché's" te verbinden voor ongewenscht te mogen verklaren. „Onvermijdelijk, aldus het blad, wekt dit voornemen den schijn, dat presonen, die de onschendbaarheid van een diplo maat zouden bezitten, werk moeten verrichten, waarvoor drie Duitsche jour nalisten onlangs uit Engeland zijn ver bannen, omdat de Britsche regeering er heel erg bezwaar tegen had." Naar dit soort van onverbloemde taal kan men afmeten, hoezeer de gemiddelde En- gelschman het land heeft aan de activi teit der „Ausland-Deutschen", een acti viteit dan, die van hoogerhand uit Ber lijn wordt bevolen. Nieuw voedsel voor zijn wantrouwen zal de Brit naar alle waarschijnlijkheid opdoen als hij een dezer dagen versche nen publicatie van een Zweedsch dag blad „Nya Dagbladet" leest, waarin „op grond van betrouwbare onderzoekin gen" wordt medegedeeld, welke bedra gen Duitschland over heeft voor den „cultureelen arbeid" in het buitenland. Voor Oostenrijk zou de jaarlijksche post niet minder dan 5 millioen mark bedra gen; voor Zwitserland 750.000 mark, Zweden 500.000 mark, België 700.000 mark, Denemarken 200.000 mark, Fin land 200.000 mark, Roejmenië 500.000 mark, Noord-Amerika 4 millioen mark, Zuid-Amerika 2 millioen mark en N e - d e r 1 a n d 1.500.000 mark. Weliswaar staat Engeland niet in dit staatje ver meld, maar voor het Britsche Rijk is het bedrag allicht navenant. Het spreekt intusschen vanzelf, dal de Duitsche organisaties in het buitenland geld kosten; en op zichzelf zou de pu blicatie van het Zweedsche blad dan ook niet zooveel beteekenis hebben, ware het niet, dat het dan toch wel zeer omvangrijke bedragen zijn, welke de nazi-regeering voor de bevordering der Duitsche cultuur in den vreemde noodig heeft. En zulks dan, terwijl men te Berlijn al zoo krap in de deviezen zit, noodig voor den aankoop van te schaar- sche voedingsmiddelen en grondstoffen. „DE DAG DES OORDEELS" OOK TE AMSTERDAM VERBODEN. Naar wij vernemen, heeft de burge meester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, thans aan de Amsterdamsche Tooneelvereeniging (directeuren de heeren A. Defresne en A. van Dalsum) als zijn beslissing medegedeeld, dat hij bezwaar heeft tegen opvoering in de hoofdstad van het tooneelstuk „De dag des oordeels" van den Amerikaanschen schrijver Elmer Rice. Zooals bekend, heeft de burgemeester van Den Haag, mr. S. R. de Monchy een dergelijke be slissing genomen op een verzoek tot opvoering van dit tooneelstuk van den heer Cor v. d. Lugt Melsert, directeur van het Rotterdamsch Hofstad iooneel op grond van het feit, dat dit stuk een toespeling zou zijn op den brand in het Duitsche Rijksdaggebouw. GEEN POSTPAKKETTEN MEER NAAR CHINA. De verzending van postpakketten naar China rechtstreeks over zee is tot nader order gestaakt. Verzending via Frankrijk of Engeland is nog mogelijk, doch uitsluitend op ri sico van den afzender. ces bogen. Haar afgezonderd leven op Lubynia had haar al te veel buiten of- ficieele kringen en vroegere vrienden van de familie doen leven, dan dat het gemakkelijk was om er weer mee in aanraking te komen. Wel was haar naam bij velen bekend, maar in tegenwoor dige onrustige tijden zou die kans loopen geen indruk te maken zelfs niet bij men- schen, die niet zooveel met hun eigen zaken hadden te stellen, dat zij zich herinnerden, dat zij een ïijke erfgename was. Toen het ruchtbaar werd dat die rijke erfgename in de stad was gekomen met de uitdrukkelijke bedoeling' om een jongmensch, en nog wel een Pool uit de gevangenis te bevrijden, tot wien zij, naar werd beweerd, in zekere verstand houding stond, waarvan zij trouwens geen geheim maakte, verloren de ouders van voor het huwelijk rijpe jongelui alle belangstelling in haar. Zij had reeds een gansche reeks van mannen van hooge positie opgezocht zorder eenig iastbaaar ïesultaat. Swige.lloJa, er stond een Swigello op de lijst van gevangenen in de Pawiak, gearresteerd wegens gebruik van valsche papieren. Een vriend van haar? Geen enkele reden om z:ch ook maar eenigszins ongerust te maken. Het gebruik van valsche papieren was geen halsmisdaad. Wanneer zijn zaak behan deld zou worden? Dat viel moeilijk te zeggen. De gevangenissen waren op het oogenblik zoo vol, en er wachtten zoo Extra-treinen. Een der belangrijke onderdeelen van een feest- of herdenkingsdag als a.s. Maandag staat te wachten, is het vraag stuk van het vervoer van duizenden menschen in een korte spanne tijds. Juist bij massa-vervoer als nu te wachten staat, hebben de spoorwegen een zeer belangrijke rol te vervullen. Dat ook zij maatregelen nemen is te be grijpen en zoo zijn twee extra-treinen in de morgenuren ingelegd en wel een die om 8,30 uit Roosendaal vertrekt en aan alle stations met uitzondering van Arne- muiden stopt en dan te 10.02 te Middel burg aankomt. Dit uur is gekozen om de zangeressen die aan de cantate mede werken, in de gelegenheid te stellen op tijd voor de repetitie te Middelburg te zijn. De tweede trein vertrekt te 12.30 van Goes en komt te 12.59 te Middelburg na aan de tusschenstations te hebben gestopt. Voor vereenigingen is een retourtarie: vastgesteld, dat nog beneden dat van de gewone dagretours blijft. In den avond zal te half efl een extra- trein vertrekken van Middelburg naar Goes, aankomende aldaar 20.59 stoppen de aan alle stations. Bij Kon. beslu't zijn benoemd: a. tot dijkgraaf van den Paulinapolder, J. de Jonge te Biervliet; tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Mosselpol der, M. Francke te Hoek; tot gezwo rene van den Willem-Leopoldpolder (Nederlandsch gedeelte), J, P. Schee- rens, te Retranchement; tot gezworene van den Kanaalpolder, H. Herrebout te Hoek; tot gezworene van den Paulina polder C. E. Buijsse te Biervliet. Verplaatst met ingang van 1 Oct. a.s. de heer J. H. Drioel, assistent der directe belastingen enz. te Goes naar Middelburg. Het is verbazingwekkend hoeveel kinderen hun kr,achten inspannen om een der 98 prijzen, die in de aan den wedstrijd deelnemende winkels zijn ge ëxposeerd deelachtig te worden. Wij hoorden van winkels waar reeds een 800 tal oploss ngen zijn ingeschreven Voor dit raden was het heden de laatste dag. Er zijn zeker prijzen, waarvan wij kunnen begrijpen, d,at men er een bod op doet en dat dachten wij o.a. toen wij voor de étalage van den heer P. H. Rechtsteiner in de Gist- straat stonden, waar van de winterjas sen, die men toch ook weer noodig zal gaan krijgen, er een van eigenaar zal veranderen, als het bedoelde woord ge raden wordt. Wij keerden weer terug n,aar de win kelstraat bij uitnemendhe'd en kwamen in de Kortedelft bij de firma Gebr. De- sitter, waar men een groote sorteering grootere en kleinere artikelen voor huishoudelijk gebruik tot volledige le d'kanten, waarin zelfs de slaapster niet ontbreekt, is uitgestald. Al pratende over het komend Konin klijk bezoek vergaten wij even de éta lages en kwamen zoo over de Markt nog eens op de Pottenmarkt, waar den winkel van L. MesVan Lokven reeds onze aandacht trok, hoe veel te meer zal dit niet het geval zijn met de da mes, die voor de geëtaleerde artikelen als dames handwerken e.d, zeer zeker meer belangstelling nog zullen hebben dan wij. Even verder in de Langev'ele konden wij vaststellen, d,at de heer Visser, die daar zaken drijft in lijsten e.d, deze op zeer verdienstelijke wijze in flinke keuze heeft gerangschikt. Nog meer naar het einde der straat veel belangrijker zaken op een oplos sing Als zij misschien bereid was over een maand nog eens aan te komen Deze en dergelijke onbestemde, ge ruststellende verzekeringen was alles wat zij tot nog toe gewonnen had, uit gezonderd in die gevallen, dat de be trokken ambtenaar een kenner was van vrouwelijke schoon, en een overhaast vertrek dan gewenscht scheen.... Neen, onmiddellijk succes liet op zich wachten, Zij wist zulks reeds na enkele dagen. Slechts langs een omweg zou het haar mogelijk zijn tot de gevangenis door te dringen. Die draden van oude vriend schap, welke gedurend welhaast twee geslachten ongebruikt waren gelaten, konden slechts op diplomatieke wijze en met geduldig overleg worden aange knoopt. Zij moest weer in aanraking ko men met haar eigjen landgenooten, zij moest bezoeken afleggen, met veel meer menschen kennis maken, zich kleeden, glimlachen, desnoods zelfs flirten, kort om allerlei dingen doen, welke een per soonlijke belangstelling uitlokken, die ten slotte leidt tot het gebruiken van persoonlijken invloed. Welnu, als het moest, dan moest het maar! Katya zei- de het tot z'ichzelve, terwijl zij voor de kachel zat. Over. het algemeen zou het haar gemakkelijker gevallen zijn om Ta- deusz' cel in de Pawiak te deelen, ge makkelijker ook om zijnentwil te hon geren en te dorsten. Maar om zijnentwil zou zij ook in staat zijn salons te betrc- kwamen wij bij de zaak van den heer A. C. Julianus, die laat zien welk een groote sorteering v,an houtsoorten en muurbekleedingen in zijn magazijnen te bekomen zijn. Geen artikel voor een loopzaak, maar daarom niet te minder het bezien ten volle waard. Op den terugweg naar de Markt ge noten wij van de aardige slagers-étalage bij den heer C. Rijke en van de rijk ge sorteerde uitstalling van meubelen e.d. bij de firma L. Gabriëlse. Terugkomende in de Langedelft na men wij kenn s van de voor het gebruik van vulpenhouders en verder goede schrijfbenoodigdheden bij den heer F. Sandijck gemaakte propaganda; om bij Old England ten slotte te gaan genieten van de fijne étalage van enkele der vele heerenartikelen, die deze zaak brengt en waarvan de schikking de des kundige hand .aantoont. Ook de Noordstraat bracht ons weer in een stemming van groote waardeering bij de firma A, M. Hofman, het bekende meubelmagazijn en bij den heer J. A. Mennes, die op pakkende wijze de elec- trische gebruiksartikelen étaleert. Er is een categorie van winkel ers die om verschillende redenen meenen zich niet te moeten opgeven voor den wedstrijd. Wij kunnen die motieven niet beoordeelen, maar meenen toch, dat zij wel zwaar moeten zijn, want anders be treuren wij dit zich afzijdig houden ten zeerste. Het is voor ons echter geen reden om niet in het kort ook enkele zaken 4e noemen, die ons op onze rondwande ling toch om een of .andere reden daartoe aanleiding gaven. In de Langedelft waren dit de van ouds bekende galanterie zaak van de firma E. B. Ronc,a en de van veel late- ren tijd dateerende zaak van den heer F bbe, die parfumeriën en lederwaren op aantrekkelijke wijze heeft geëta leerd. Op de Burg zal van Focus wel gelden „buiten mededinging, lid van de jury" w.ant anders had men met een der aardige étalages zeker aan den vre- digen strijd deelgenomen. Aan de over zijde is het de firma R. A. Papegaaij en Zonen, die een mooie étalage maak te, terwijl de f'rm.a Paterik met hoeden voor het komend seizoen mede door de schikking de belangstelling der vrouwelijke secte opwekt. Van de N.V. van Boven in de Noordstraat is het ook jammer, dat zij ditmaal meende buiten beoordeeling te moeten blijven en de N.V. De Duif had z'ch ook met haar flinke goed verzorgde étalages gerust in den strijd kunnen werpen. Op de Vlasmarkt waren het de zaak van P. Houmes met zijn lederen artike len en die van P. A. de Kam in uur werken c.s. die een vermelding verdie nen. De heer J. C. Merk in de Lange v ele brengt het nieuwste in groote verscheidenheid op manuf.acturen-ge- bied. Een heel ander genre vonden wij op de Varkensmarkt en wel de flinke haar den en kachels in de étalage van den heer J. W. Minderhout en een bewijs, dat men ook met brood en aanverwan te artikelen een mooi geheel kan be reiken bij den heer C. Sanders, In de Vliss'ngsche straat viel onze aandacht op de zaak der firma Damman en Gem ier, die in haar artikelen ter aanklee ding van een woning weer veel moois brengt. Ter gelegenheid van den tweeden dag van de winkelweek, was er Woensdag avond weer een groote men gte belang stellenden op den wandel en dit bleek niet het minst toen wederom een fak keloptocht plaats had, waaraan ditmaal medewerkten het muziekgezelschap „Excelsior" en het Tambours en Pijper korps „Juliana", die in goede harmo nie elkaar afw sselden. Het ging om stuwd door een groote menigte met een deputatie uit het bestuur van Han delsbelang met het vaandel dier ver- eeniging door een deel der stad. Op de den, glimlachend, zij het ook met den dood in het hart. Voor Malania Petrowna lag er daaren tegen iets veilokkends in het vooruit zicht van salons te betreden. Een salon scheen haar natuurlijk een veel veiliger verblijfplaats dan een straat en zelfs dan een hotelkamer. En bovendien ver moedde zij, dat in een salon "He men schen ook wel eens over wat anders dan politiek zouden praten. Hoe meer zij daarover hoorde, hoe minder zij er van begreep. En voor Timosh was de poli tiek zoo mogelijk hog rijker aan raadsels dan voor haar. „Mag ik u eens vragen", aldus had Timosh Katya aangeklampt op den mor gen, dat zij aangekomen waren, „wat is toch dat ding, dat men de Doema noemt, waarmee men in het voorjaar een proef heeft genomen en waarmee men het 't volgend jaar nog eens wil probeeren?" „Een vergadering menschen, die de zaken van Rusland willen regelen, of, in ieder gelval, er over willen praten", zei Katya na een oogenblik nadenken, „Maar Vadertje regelt toch zeker de zaken van Rusland? Waarvoor hebben we dan een vergadering menschen noo dig'?" „Nu, er wordt door sommigen be weerd, dat het niet altijd zoo door kan gaan. Zij willen ook een woordje mee spreken", „Dat wil dus zeggen, dat zij iets wil len afnemen van de macht van Vader- sa Markt, w.aar de wekelijksche belich ting van het stadhuis het feestelijke karakter verhoogde,, s de stoet ont bonden, nadat de heer L. Leijdesdorff namens het bestuur de directeuren van beide korpsen dank had gebr,acht voor de medewerking. Onderweg had de stoet veel belangstelling. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor Middelburg en het daaronder behoorende ambtsgebied werd gedurende de maand Augustus ingelegd f 140748 en terugbetaald f 86970. Het laatste door het kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 42488. Het nieuwe rijwielplaatje schijnt ook hier ter stede een groote aantrekkings kracht uit te oefenen op hen die het niet zoo nauw nemen met het mijn en dijn. Dagelijks komen er bij de politie aangif ten binnen van menschen, die daardoor gedupeerd zijn geworden. Het blijkt dan tevens dat de dieven zich niet ontzien, zoo 'n plaatje met geweld d.w.z. door middel van een tang van'het rijwiel te verwijderen. Het wordt den dieven ech ter heel vaak ook maar al te gemakke lijk gemaakt, getuige de vele rijwielen dien men zelfs 's nachts onbeheerd laat staan. VEERE. Woensdagmiddag omstreeks drie uur werd Veere gealarmeerd voor een brand. Weldra bleek, dat zware rookwolken uit de richting van den Kruisweg, halverwege den Veerschen weg, opstegen. De nieuwe brandspuit wagen was spoedig ter plaatse bij de boerderij „Klein Sint Jan", van den heer Abr. Goedbloed, waar een groote hooi mijt en een klamp stroo in lichterlaaie stonden. Hoewel men niet met zekerheid de oorzaak van den brand kan bepalen, zou het niet onmogelijk zijn, dat deze ontstaan is door een vonk uit de dorsch- machine, die daar aan het werk was. Verzekering dekt de schade. U zult wel bemerkt hebben, dat vele vrou wen tegenwoordig opvallend fraai glan zend haar bezitten en U zult zich vaak afgevraagd hebben, waaraan zij dit toch te danken hebben De oplossing van dit probleem Is zö eenvoudig: zij wassen het haar regelmatig met Blondona of Brunette, de moderne, alkallvrije haarwasmiddelen, Alleen Blondona bevat het beroemde Kamillof lor, dat zelfs donkerder geworden blond haar weer fraai licht van tint maakt, terwijl Brunetta door het speciale bestand deel Hequil het doeltreffende middel 1$ om dónker haar eén schitterende tint en glans te geven. Voorts zult U verbaasd staan, hoe snel Uw haar droog is na het wassen met Blondona of Brunetta en hoe gemakkelijk het zich laat kappen. -■ VR67-QI0U (Ingez. Med.) je?" „Ja, zoo ongeveer", „Dan behooren zij afgemaakt te wor den", zei Timosh met overtuiging. „Maar Timosh, de Tsaar zelf heeft ge last, dat de Doema bijeen zou komen! Als je de leden er van afmaakt, zou je volstrekt tegen zijn wil handelen." Na een minuut lang zonder een woord te zeggen het nieuwe vraagstuk over peinsd te hebben, ging Timosh zich het hoofd krabbend weer weg. Voor hem kon er slechts een verkeerde en een goede kant aan een zaak zitten, met an dere woorden, en kon slechts zijn een partij die aan de zijde van Vadertje stond en een andere, die aan de andere zijde stond. Maar de moeilijkheid schuil de in de vraag, hoe het precies in elkaar zat. En wat voor hem den toestand dub bel onbegrijpelijk maakte, was de ont dekking, dat ziin meesteres zelve niet geheel boven verdenking verheven stond daar zij trachtte een persoon uit de ge vangenis te krijgen, dien Vadertje zich veroorloofd had op te sluiten en die dus niet zonder schuld kon zijn. Vandaar dat de twee gooi ten van trouw in zijn bin nenste, die jegens zijn soeverein, welke voor hem 'n soort van onzichtbare god-, heid, was, én die voor zijn meesteres,j welk? hij van kindsbeen af had gekend,! een iren strijd met elkander voerden.! (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5