BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. De aanval op den Britschen torpedojager. De Japansche marine wil het tooneel van den strijd uitbreiden. BELGIE BEURS VAN AMSTERDAM. CHINA. Hongkong door taifoen geteisterd. Britsch tankschip getorpedeerd. delijk onder de werkzaamheden door een en ander mede te deelen, over de verschillende soorten brood, gebak en patisseriewerken die zijn ingezonden. Van de laatste geven verschillende over tuigend blijk van de verfijning van het bakkersvak, waarbij ook goeden smaak en gevoel voor lijn en kleur een woord komen meespreken. Ook is er te zien hoe men wel en hoe men niet étaleeren moet. Omtrent de kwaliteit van de inzendin gen verklaarde de heer Van der Blom met algemeene instemming zijner col lega's, dat de kwaliteit van het brood in Zeeland in de laatste 10 tot 15 jaar een groote schrede is vooruitgegaan. En ze- j ker staan de bakkers in Zeeuwsch- j Vlaanderen daarbij niet in het achterste gelid. De geconstateerde vooruitgang is ongetwijfeld toe te schrijven aan de bak- i kerscursussen die in den loop dier ja ren nu hier, dan daar gegeven zijn. (Tern. Crt.) BELGISCHE INBREKERS GEPAKT. De daders van de diefstallen, die de vorige week onder de gemeente Axel bij buitenbewoners zijn gepleegd, bevin- den zich thans in arrest, dank zij de ijverige nasporingen van rijksveldwach ter Beeke uit de buurtschap Kijkuit. Het zijn een drietal Belgen, zekere P. D., Th. P. en E. V. Zij hebben reeds meermalen met de Belgische gendarmerie kennis gemaakt en met deze vangst is dan ook waar schijnlijk de hand op de nachtelijke in dringers van over de grens, die reeds vaker diefstallen bij buitenbewoners in Zeeuwsch-Vlaanderen hebben gepleegd. (N. R. C.) De Spaansche burgeroorlog. Omtrent den aanval op den Britschen torpedojager „Havock" kan nog gemeld worden, dat het schip deel uitmaakte van een Britsche niet-inmengingspa- trouille. Het schip voer tusschen Alican te en Valencia. De onbekend gebleven duikboot schoot in de richting van het schip een torpedo af, die echter geen doel heeft getroffen. De „Havock" deed een tegenaanval en heeft eenige bom men in de richting van den aanvallen den duikboot afgeschoten. Het is onmo gelijk gebleken na te gaan, of deze te genaanval Van de „Havock" succes heeft gehad. De vier Britsche destroyers die den duikboot zoeken hebben geen enkele onderzeeër sinds den aanval op de „Havock" ontdekt, die met den aan valler kan worden geïdentificeerd. Het is hoogst onwaarschijnlijk, dat behalve dit, nog nadere bijzonderheden, welke ook, te verkrijgen zouden zijn. Verontwaardiging in Engeland. Van officieele zijde wordt te Londen medegedeeld, dat de aanval op den Britschen torpedojager „Havock" de ver ontwaardiging, welke reeds onder het Britsche publiek bestaat wegens de inci denten in de Middellandsche Zee, waar bij schepen van verschillende nationali teiten zijn aangevallen door vliegtuigen en oorlogsschepen, in groote mate zal doen toenemen. Men zal zich herinneren, dat de scheepvaart in de Middellandsche zee besproken is in de vergadering van den ministerraad in het -Foreign Office op 17 Augustus jl. en dat na afloop van de vergadering werd medegedeeld, dat de regeering het toenemend aantal aan vallen in de Middellandsche Zee zeer ernstig achtte en dat de admiraliteit de Britsche oorlogsschepen opdracht had gegeven een tegenaanval te doen, wan neer een Britsch koopvaardijschip zou worden aangevallen door een onder zeeër, zonder dat het schip gewaar schuwd was. Tot nu toe was nog geen aanval op een Britsch oorlogsschip ge daan en in officieele kringen acht men den aanval op de „Havock" zeer ern stig. Grieksch vrachtschip door vliegtuigen beschoten. Het Grieksche vrachtschip „Tsepo", dat met een lading munitie van Mar seille op weg was naar Barcelona, is aan gevallen door vliegtuigen der opstande lingen. De vliegtuigen lieten verschei dene bommen vallen, van welke één het schip trof. De stuurman werd gedood en een matroos gewond. De kapitein slaag' o'e er in het schip bij Arrenate la Mar op het strand te zetten. De aanvallende vliegtuigen werden verdreven door twee regeeringstoestellen, die de „Tsepo" be geleidden. De houding der Fransche re geering. Op grond van door hun Parijsche cor respondenten verkregen inlichtingen zien verscheidene Londensche bladen ernstig de mogelijkheid onder het oog van een herziening der tot dusverre door de Fransche regeering ten aanzien van het Spaansche conflict gevolgde po litiek. Deze verandering van houding wordt beschouwd als logisch gevolg van 't brutale optreden van 'n „zekere bui tenlandsche vloot" in die Middelland sche Zee en van de uitwisseling van de telegrammen tusschen Franco en Mus solini. Een formeel protest van Frank- ';k bij het niet-'nmengings-comité tegen de thans toegegeven inmenging van Ita lië in Spanje is zeer waarschijnlijk. Een Italiaansch blad over den toestand. In een korte redactioneele aanteeke- ning schrijft het Italiaansche blad La Stampa: De internationale toestand gaat steeds verwikkelder en duisterder wor den. De opheldering van eenige weken geleden is reeds weer verdwenen. De oorzaak van de verandering vindt men te Londen. Niet dat Engeland beslissin gen heeft genomen in strijd met de al gemeene richtsnoeren van Chamberlain, maar de leidende organen in Engeland hebben zich opgesloten in een afzonde ring, die vrij spel laat aan de ontbin dende krachten van het oogenblik. In dien de linksche elementen in Frankrijk hun plannen tot een begin van uitvoe ring zouden zien komen, dan zou weldra een verschrikkelijke wereldbrand (uit breken. De operaties in Aragon.. In een officieel communiqué van Va lencia wordt ten aanzien van de opera ties in Aragon medegedeeld: De regee- ringstroepen hebben den kring rond Bel- chite nauwer aangehaald. Zij zijn aan gekomen bij de huizen van de Weste lijke voorstad. De druk van den vijand ten Noorden van Mediana heeft den regeeringstroepen eenig terrein doen verliezen. Zij hebben evenwel twee vij andelijke aanvallen op Zuera en Villa Mayor de Calego afgeslagen. In het of ficieele communiqué van het groote hoofdkwartier der opstandelingen te Salamanca daarentegen wordt ver klaard, dat in Aragon de aanvallen van den vijand in hevigheid zijn afgenomen, vooral in de sectoren Zuera, Villa Mayor en Belchite. Al hun aanvallen werden krachtig afgeslagen. De strijd in China. Officieel wordt medegedeeld, dat de Japansche marine haar operaties tot ge heel China wil uitbreiden. Alle Chinee- sche vliegvelden en militaire terreinen, zullen door de Japansche luchtmacht worden bestookt. Bovendien wordt me degedeeld, dat de Japansche strijdmacht alles zal doen om te voorkomen, dat mu nitie in China wordt ingevoerd. Weer Japansche troepen aan land gezet. De Japanners hebben de laatste da gen te Sjanghai opnieuw troepen aan land gezet. Men verwacht nu, dat er spoedig een geducht offensief los zal barsten, een offensief, waarvan de be doeling zou zijn, het geheele gebied van Chineesche troepen te zuiveren. De Woesoeng-forten, waar telkens om gestreden is, bevinden zich thans •n Japansche handen. Voor 't overige is er ook gisteren geen wijziging in den militairen toestand gekomen. Uit Noord-China 's het nieuws schaarsch. Uit alles blijkt, dat de Ja panners hier nog steeds op een onver- wachten en ongeleenden Chineeschen tegenstand stuiten. HET „SCHANDAAL" VAN DE NATIONALE BANK. Rumoerige voortzetting der aandeelhoudersvergadering, Woensdagmiddag is de Maandag ge schorste buitengewone vergadering van aandeelhouders van de Nationale Bank van België voortgezet. De gouverneur van de bank, mr. L. Frank, zat ook dit maal voor, In de omgeving van het bank gebouw waren dezelfde strenge politie maatregelen getroffen als de vorige da gen. D journalisten werden tot de ver gadering niet toegelaten. Bij de opening van de besprekingen verklaarde Franck, dat de minderheid vrij aan het woord zou kunnen komen, maar dat van deze vrijheid geen misbruik mocht wor den gemaakt. Hij werd onmiddellijk ge ïnterrumpeerd door den rexistischen leider Degrelle, die uitriep: U hebt niets voor te stellen. Wij, aandeelhouders hebben daarover te beslissen. De heer Franck zeide daarop alle systematische oppositie te zullen kort wieken, waarna de aanwezige rexisten en Vlaamsch nationalisten luid jouwden Toen de Vlaamsch nationalistische se nator mr. Van Dieren Ket woord kreeg eu gouverneur Franck voorstelde deze spreker een beurt van 20 minuten te ge ven en de andere sprekers vijf minuten ontstond weer een geweldig tumult, dat minutenlang aanhield. Senator Van Dieren zeide daarop, dat de heer Franck niet meer over het noo dige g'ez'ag beschikt om een vergadering als deze te leiden Spr. hield vervolgen een lange politieke rede, zoodat eerst een uur later met de behandeling van de herziening der statuten een begin kon worden gemaakt.Na veel gejouw en geschreeug en ontelbare interrupties werd bi] artikel 22 op aandrang van senator Van Dieren een appel nominaal gehouden. Het voorgestelde artikel were its zkn oorspronkeiijken vorm aangeno men met 321 tegen 51 stemmen bij 11 onthoudingen. Ne dat nog eenige an dere artikelen waren aangenomen, dien den de rexistisciie aandeelhouders een amendement in, wrrrbij het recht van de algemeene vergadering versterkt wordt inzake goedkeuring van de ba lansen en de winst- en verliesrekening Degerelle maakte van deze gelegerdieic college ïerhaaldelijk de statuten heeft overtre den. Hij schold de censoren voor kwas ten uit en zei, dat de touwtjes door den gouverneur van de bank worden vast gehouden. De heer Franck ant woordde dat hij later deze beleedigende uitlatingen zou weerleggen. i Velrschillene amendementen van de oppositie, strekkende tot venhooging ^yp- ^-4 100 van het percentage van het dividend of j S 5s Service Cy. P. 1958 5 50%50% ook nog verband houdende met de be-1 Amsterd. Bank 157% 153 noeming van de leden der directie, wer- L-re. k,11!^?1}8 r den verworpen. Om half acht moest Ned. Schelde N.B, 49% tengevolge van de obstructie de verga-1 r Smelt en Rei. 64% 1- A~' l van censoren van do Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 102%102% Amsterdam 1934-4 100%100% dering tot Vrijdag twee uur worden ver daagd. (N.R.C.) Enorme schade. Honderd dooden. Een taifoen, welke zich met een snelheid van 130 mijl per uur voort plantte heeft 'n den afgeloopen nacht te Hongkong ontzettende verwoestin gen aangericht, zoodat de stad er bij iet aanbreken van den dag uitzag, alsof zij door vliegtuigen was gebom bardeerd. De straten der stad w,aren versperd door de puinen der ingestor te huizen. Men schat het aantal doo den op ongeveer honderd, uitsluitend voor zoover dat de stad betreft. Alleen al te Taipo zijn 50 Chineezen onder val- end puin bedolven en omgekomen. Aan .boord van de schepen moet een nóg grooter aantal dooden te betreu ren zijn. De haven lag vol schepen, waaronder mailbooten en schepen, die lier in verband met de Japansche blok kade een toevlucht hebben gezocht. De aan de scheepvaart toegebrachte schade is nog niet te schatten, daar tal van schepen een schuilplaats had den gekozen in de Jonk-baai, welke bu ten de haven is gelegen. Het Japansche stoomschip „Asama Maru" metende 16,975 ton, en tal van vrachtschepen zijn in de haven ,aan den grond geraakt, terwijl de kleinere sche pen door elkander op den oever zijn geworpen. De verbindingen met Sjanghai zijn afgesneden. De telegraafdienst en de draadlooze verbindingen zijn eveneens onderbroken. HET NEDERLANDSCHE SS. „VAN HEUTSZ" GESTRAND. ALLE OPVARENDEN GE RED. De direct:e v,an de K.P.M. ontving een dringend telegram uit Hongkong, dat het s.s. „Van Heutsz" in den afge loopen nacht tijdens den taifoen is vastgeloopen nabij Green Island dat ongeveer drie mijl van Hongkong is ge legen. Een n,ader radio-:bericht van den ge zagvoerder meldde) dat het sch'p zin kende is. Nadere berichten omtrent de juiste plaats waar het schip is vast geloopen en omtrent het aantal passa giers ontbreken. Later werd gemeld: d,at de directie van de K.P.M. bericht ontving, dat alle opvarenden van de „Van Heutsz" ge red zijn. Een doode en zes gewonden. Het Britsche tankschip „Woodford" (6987 ton) is getorpedeerd tusschen de Colebretes en de Spaansche kust. Volgens een uit Beni Carlo (Castilië ontvangen telegram van Lloyd's is de tweede machinist gedood en zijn zes op varenden te Beni Carlo ontscheept, al waar zij ter verpleging werden opgeno men. De „Woodford" was van Constanza op weg naar Barcelona en Valencia. Uit het telegram valt niet op te ma ken of het schip is gezonken en of de geheele bemanning de haven heeft kun nen bereiken. DE STRANDING VAN DE „VAN HEUTSZ". De directie van de K. P. M. ontving bericht, dat van Hongkong uit alle po gingen zijn aangewend, om bij het on geval van de „Van Heutsz" assistentie te verleenen, hetgeen echter bemoeilijkt wordt doordat de taifoen nog niet is voorbij getrokken. De „Van Heutsz" vertrok 20 Augustus van Amoy op weg naar Singapore. Daar na deed het schip Swatow aan, waarna het naar Hongkong opstoomde. De „Van Heutsz" meet bruto ruim 4500 ton. Het departement van buitenlandsche zaken te Den Haag heeft van den Ne- derlandschen waarnemend consul-gene raal te Hongkong een telegram over den taifoen ontvangen, waaruit blijkt, dat onze consulaire vertegenwoordiger ten behoeve van de op rotsen vastgeloopen pakketboot „Van Heutsz" de hulp der Britsche marine heeft ingeroepen, welke 2 sleepbooten ter beschikking heeft ge steld. De „Van Heutsz" had 1600 Chi neesche dekpassagiers aan boord. KERK EN SCHOOL. Na gehouden examen zijn door het Provinciaal Kerkbestuur van Zeeland toegelaten tot den p— 1 V "%ust in de Ned. Herv, Kerk de heeren K. R. xer Steege, candidaat in de theologie aan tk universiteit ie Groningen; en H Jonge- breur, candidaat aan de universiteit te Utrecht wonende te Capelle a.a. IJsel. Ned, Herv, Kerk, D. Dagevos hulpprediker te Terneu- zen is beroenen te Baar'and. A Born. Sum. H.M. 207200 A Houth. Alberts 112 C Union Pac. Rr. 8886 C Int. Nickel Cy. 45%42% ^ed. 1000-4 100%—100% O. Indie 34 1000-4 100%—100% "ngeland 1960-90 4 82%—82 A Koloniale Bnk. 164157% A N.I. Hbk. 1000 166—158 C Ned. H. M. 1000 190—186% A v. Berkels Pat. 64%—58-% C Calvé-Delft 93 A Philips Gem. B. afg. 381-368-61 C Unilever 1664 60-62% C Am, Car en Foundry 32%31% C Anaconda Cop. 40%—37%-37 C Bethlehem St. 67%—64%-63% C Kennec Copper 4240%-39% C U. St.ates St. C. 78%—74%-73% C North Am. Cy. 18%—17% A Kon. Petr. Mpij. 409%—394-99% C Contin. Oil Cy. 31%—30-29%' C Philips Petr. Comp. 42%40 C Shell Un'on O.C. 18%—17%-% C Tide Water Ass. Oil 14%13%-Ï4% A Ned. Scheepv. U. 150%—.136%-43% H.V. Amsterdam 520508%-05 Java Cult. Mij. 230 N.I. Suiker U. 165 Deli Batavia 253240% -43 Deli Mij. 1000 328%—308-14% BEURSTHERMOMETER DONDERDAG A A A A C A Senembah 330317-19 Koninkl. Amerik*. Schepen Philips Markt ObLMarkt Wettig. H.V.A. - Suiker Rubber Unilever Gedeponeerd C Baltimore en Ohio 18%16 C Southern Pac. Cy. 29%27%-.% A Southern Rlw. 19%17% A Amst. Rubb. C. 282%i A Deli-Bat. Rubb. 235—232%-235 A Hess,a Rubber 245—222 -227 A Serbadjadi S.R. 170%—167%-% Londen Berlijn Parijs Brussel New-York WISSELKOERSEN. Heden Gister 8.99% 72.82 6.77% 30.53 1.81% 9.00% 72.85 6.78% 30.54% 1.81% Dagelijksch indexcijfer, medege deeld door het centraal bureau voor de statist'ek. 1 September. Aandeelen- koersen 112,6, goederen groothandels- prijzen 93,5. EEN SMOKKELAAR DIE EEN PRAATJE MAAKTE MET „KENNISSEN." „Zwarte Joop" heeft pech. Een Amsterdamsche smokkelaar, on der zijn kornuiten bekend als „Zwarte Joop" trof het al bijzonder slecht toen hij op het perron te Breda kennis maak te met twee heeren, die hij al eens eerder meende te hebben gezien. De heeren maakte een praatje met hem, informeerden belangstellend vanwaar hij kwam en waar hij heen ging, kortom het was een aangenaam gesprek, dat zich tusschen het drietal ontspon. Joop wandelde argeloos mee, liep het stati on uit en kreeg toen van de twee hee ren, die hij meer gezien had, doch blijk baar niet thuis kon brengen, het visi tekaartje te zien in den vorm van een blinkenden penning. De ambtenaarspen ning, die den smokkelaar even deed sdderen. Hoe had Joop zich zoo kunnen ver gissen. De vriendelijke heeren waren belastingambtenaren, die Joop reeds lang zochten, daar hij voor het onder gaan van tal van vonnissen, opgelegd wegens .allerlei smokkelarijen, reeds eenigen tijd in het Algemeen Politie blad gesignaleerd stond. Hij had nog twintig maanden te goed. De ambtena ren noodigden Zwarte Joop daarom uit mee te gaan naar het politiebureau, doch daar voelde hij blijkbaar weinig voor. Hij probeerde te vluchten doch toen hem dit niet meer lukte begon hij een gevecht met de ambtenaren, waar bij hij zich zoodanig verweerde, dat zijn tegenstanders licht gewond naaktfen. Maar de mannen der wet lieten hun prooi niet meer los en slaagden er ten slotte in den smokkelaar naar het po litiebureau te brengen. Behalve al deze narigheid kreeg Joop ook nog een proces-verb,aal we gens het zich ophouden in het voor hem verboden bewakingsgebied, waartoe ook het Bredasche station behoort. VAN EEN MISLUKTE KANOTOCHT. Twee kanovaarders, Van Deurzen en Van 't Hof, zijn gistermorgen te onge veer 11 uur uit Zandvoort ver trokken met het voornemen per kano de Noordzee over te staken met Engeland als reisdoel. Deze kano tocht is mislukt want vannacht om half twee zijn de kanovaarders dwars van IJmuiden opgepikt en naar de voorha ven van Amsterdam gebracht. Hiermede was aan de gewaagde onderneming een einde gekomen. Tusschen elf uur en half twaalf was het tweetal van wal gestoken en de eer ste uren ging alles goed en vlot in zijn werk. Doch om goed zeven uur stak een on weer op, dat gepaard ging met hevige windvlagen. De zee werd woelig en al spoedig kreeg de boot water in. Over komend zeewater maakte de beide Zandvooirtenaars doornat en de boot zelf geraakte hoe langer hoe voller met water terwijl de nacht daalde. Het werd een benauwd geval en de hoop was slechts gevestigd op een voorbijkomend schip. De stroom had de kano om den Noord gedreven en zoo bevonden de ka novaarders zich op drie tot vier mijl uit de kust, dwars van IJmuiden toen zij een schip zagen langs komen. Luidkeels werd geroepen om de aan dacht van de opvarenden te trekken. Op het schip, de „Umea Aelf", thuis behoorende te Hamburg, en op weg zijnde naar Amsterdam, hoorden zoowel de kapitein de loods het geroep. De zoeklichten gingen aan en nadat deze eenigen tijd over de watervlakte hadden gezworven kwam de kleine boot met de beide Zandvoortenaars in den lichtbun del. Enkele oogenblikken later stonden zij druipnat op het dek van het Duitsche chip, waar zij een kort relaas van hun wedervaren gaven. De kano werd voorloopig aan haar lot overgelaten, doch de loods zal bij dag probeeren haar binnen te brengen. Eenmaal te IJmuiden aan wal, hebben de jongelui een taxi genomen, welke hen naar de ouderlijke woning te Zandvoort terugbracht. De „Kola Agoeng" in Colombo aangekomen. De Rotterdamsche Lloyd bericht, dat de „Kota Agoeng" hedennacht om drie uur te Colombo is gearriveerd. Met be hulp van een bergingsboot was het vuur om 9 uur plaatselijken tijd gebluscht, zcodat mag worden aangenomen, dat geen groote schade aan het schip is toe gebracht. De niet beschadigde mail- en pakketpesi is hedenmorgen overgebracht naar het motorschip „Johan van Olden- barnevelt", op weg van Amsterdam naar Batavia. Besloten is de beschadigde la ding tot Indië aan boord te houden. De „Kota Agoeng" zal morgenochtend van Colombo de reis vervolgen De pas sagiers zijn niet overgegaan op de „Jo han van Oldenbarnevelt". ONGEVAL BIJ DE HOOGOVENS TE VELSEN. Een arbeider overleden, twee gewond. Hedenmorgen heeft op het hoogoven- bedrijf te V e 1 s e n een ongeval plaats gehad, doord,at bij het verwisse len van koelstukken cokes ü:t een oven is gekomen. Hierbij bekwamen drie arbeiders brandwonden. De 49- jarige gehuwde P. J. J. Stals uit Vel- sen-Noord werd zeer ernstig gewond; de 38-jarige W. The'ner uit Beverwijk w,as er minder ernstig aan toe. Direct levensgevaar was bij hem niet aanwe zig. De 55-jarige gehuwde arbeider O. A. Hellmann uit IJmuiden-Oost be kwam l'chte verwondingen aan hand en beenen. Nader vernemn wij, dat de arbeider Stals is overleden. GEVANGENE VERMOORDT ZIJN VROUW, Een Javaansch fuselier van het acht ste bataljon te M a 1 a n g (J,ava), die cellulair was gestraft, greep, bij het luchten, de klewang van een bewa ker en viel daarmede zijn echtgenoote, die op bezoek w,as, aan. Hierna deed de aanvaller een poging tot zelfmoord. De vrouw werd gedood, de dader werd slechts licht gewond, daar de voorgenomen zelfmoord werd verijdeld door toesnellende ooggetu:gen. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Doesburg: 1 doode. Op den Drentscheweg te Doesburg is gisterochtend de wielrijder L. toen hij plotseling den weg overstak, onder een auto gekomen en op slag gedood. Rotterdam. 1 doode. Het 6-jarig zoontje van den he"- W. is op den Nesserdijk te Kr- -ïgsche- veer nabij Rotterdam door en vracht auto overreden. Het knaap.e was bijna onmiddellijk dood. iiarlingen: 1 dooue. Te Harlingen is gistermiddag de 38- jarige ongehuwds arbeider S. F. uit Fer- werd, door c. r. vrachtauto aangereden en op sla<' ^edood min. 1

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2