W.odc PIÖI3 BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 206. TWEE BLADEN. DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180c JAARGANG. Een militair vliegveld bij Alkmaar Het Koninklijk bezoek aan Middelburg. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSGH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSGH-VLAANDEREN O.D. toiritwiaU ELBURGSCHE COURANT jegblad Voor Middelburg, Goes en agent- schap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 per Kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUCAUT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—f regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels. 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cons rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5. cent. Voor de afdeeling Jachtvlieg tuigen, welke thans op Schip hol is gestationneerd, Naar de N, R. C. verneemt bestaan er plannen om n de nabijheid van Alk maar een militair vliegveld aan te leg gen. Vier landeigenaren in de Betger- meer hebben van het departement van defensie een uitnoodig ng ontvangen om binnen den kortst mogelijken tijd °Pgave te doen van den prijs van hun landerijen. Het zou de bedoeling zijn, een vlieg veld aan te leggen voor de J,ava, de jachtvliegtuigenafdeeling, die eertijds op Soesterberg was gestat'onneerd en daarna is overgeplaatst naar Schiphol. Door de groote uitbreiding van het burgerlijke luchtverkeer op Schiphol worden de oefeningen van de J,ava zeer bemoeilijkt en men moest uitzien naar een ander vlegveld, waarbij men da A naar verluidt, een complex terrteinen bij Alkmaar op het oog heeft. Voor Alk maar en Bergen is het feit, dat hier een militair vliegveld zal komen, v,an zeer groote beteekenis, ONZE HANDEL MET SOVJET RUSLAND. Aanzienlijke uitbreiding. Men schrijft ons: Een aanzienlijke vooruitgang valt te constateeren in de bestellingen door Sovjet-Rusland in Nederland geplaatst. Bedroegen deze bestellingen in de eerste acht maanden van 1936 totaa! 16.558.000, zoo beliepen deze in de zelfde periode van 1937 29.338.000. De voornaamste post hiervan is de aankoop van tin, groot 15.467.000, daarna volgt rubber met 3.778.000. De bestellingen van sisal, thee, specerijen en tabak, lompen, leder en chemische producten toonden vooruitgang terwijl minder chinine en haring werd aangekocht. j- aan*a^ leden van vereenigingen, die Maandag langs den weg van aan komst en vertrek der Koningin te Mid delburg zullen zijn opgesteld, is vol gens thans binnen zijnde berichten te ramen tusschen de 11000 - 12000. Hier van zullen 3400 personen uit Middelburg 1000 tot 1200 uit Vlissingen en ongeveer 800 uit Goes komen. Gezien het groote aantal, zal met de opstelling reeds be gonnen worden bij de Melkfabriek aan den Vlissingschen singel en de deelne mers zullen zes rijen dik moeten wor den geplaatst, dit tot aan de Brakstraat toe. Zij zijn afkomstig uit ongeveer 70 ge meente en verdeeld over ongeveer 500 vereenigingen. Mag dus worden aangenomen, dat deze ongeveer 12000 Zeeuwen in de ge legenheid zullen zijn H.M. te begroeten, ook doet men alles om hen, die niet tot de vereenigingen behooren ter wille te zijn. Zoo wij reeds schreven kunnen die zich plaatsen verzekeren langs de hui zen, waar den stoet passeert. Voor het hebben van een zitplaats op den Dam is men met den prijs gedaald I 1; maar ook verder zullen velen t'tfvf ^et van eenigen afstand de plech tigheid kunnen volgen. Reeds des mor gens e 9 UUr zaj kgj rijverkeer over ,Warskade en Dam aan die zijde ^ano+ G VOormialige Dok worden stop geze en mag men zich daar een plaats je verzekeren. Ter hoogte van het p an soen omteen afzetting waar men achter moet blijven. Verder zal het pu bliek aan de overzijde worden toege laten, zoodra de Koninklijke stoet Ge passeerd is. Ook het paadje loopje tusschen den dokmuur en het plantsoen zal vermoedelijk voor het publiek be stemd zijn Alleen wordt ernstig ge waarschuwd tegen het zich begeven op den muur. Daar zullen enkele leden van de Reddingsbrigade toezicht hou den en ook in het water zullen bootjes zijn met leden van die nuttig instelling! Nu wij toch schrijven over de voor zorgsmaatregelen voegen wij er nog 'aan.t°e, dat de post van het Roode Kruis, die in het Militair Tehuis zou worden ondergebracht, bij nader over- eé verplaatst is naar de schilderswerk plaats yan den heer P. van de Pas in de Bell nkstraat. Tenslotte voor vandaag nog, dat de zooweI door de AVRO als LKV zal worden uitgezonden. zoodat zij, die het gesproken woord' en de zang en muziek rustig willen hooren, dit thuis bij hun radiotoestel zullen kunnen doen. Fietsendief opgespoord. Dinsdag kwam men tot de ontdekking dat uit de woning van M. G. aan den Oosthavendijk een fiets ontvreemd was. Aangifte bij de politie volgde, die gis teren de hand op den dader wij) te leg gen. Het bleek zekere P. van ff, alhier, te zijn Proces verbaal volgde. De werkloosheid. Toonde het aantal werkloozen in on ze gemeente de vorige week een daling, deze week is er wederom een kleine stijging, n.l. van 521 op 524 personen. Daarvan werden er 125 in de werk verschaffing geplaatst. ARNEMUIDEN. De muziekvereeni- ging „Arne's Genoegen hoopt Vrijdag avond te 8 h op het Stationsplein een concert te geven. Op dit concert, dat ter eere van den verjaardag van H. M. de Koningin gegeven wordt, wordt een programma uitgevoerd bestaande uit Vaderlandsche- en oranje-liederen en gewijde muziek. Het geheel zal geleid worden door den heer F. Buijs. RAAD VAN BIGGEKERKE, BIGGEKERKE, Woensdag vergader de de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester Simonse, voltallig. Mededeeling werd gedaan v,an de goedkeuring der veldwachters-verorde ning en van de regeling inzake het Streekplan Walcheren. Over 1937 komt de gemeente wederom in aanmerking voor de uitkeering voor B-steun. Aan het gymnasium te Middelburg is voor één leerling verschuldigd over 1936 f 258, Aan de Geitenfokvereeniging werd een subsidie verleend v,an f 5. Aan de Vereeniging voor Chr. Volks onderwijs werden gelden beschikbaar gesteld voor aankoop van leermiddelen. Ten behoeve van den luchtbescher- m:ngsdienst werden de kosten van aan schaffing van een brancard gevoteerd De vergoeding over 1935 voor de bij zondere scholen werd vastgesteld^ op f 9,93 per leerling, zoodat aan de school voor Chr, Volksonderwijs toekomt f 564, aan de school voor Geref, schoolonder wijs f 434, Een tweetal verzoeken was ingeko men nl. van J. de Visser en C. van Keulen om een tegemoetkoming in de vervoerkosten voor bezoek van Hin deren aan de Boaz-school te Melisker- ke. Op voorstel van B. en W. werd het verzoek v,an De Visser niet-ontvanke- lijk verklaard omdat de afstand van de school tot de woning niet 4 km be draagt, terwijl aan C. van Keulen voor 4 kinderen een jaarlijksche vergoeding werd verleend van f 72, Een van de P.Z.E.M. ontvangen te ruggaaf van 5 pet. der kosten van bij drage voor het ondergrondsche laag spanningsnet zijnde f 145 zal worden aangewend voor extra-aflossing van de voor dat doel gesloten leening. Het gemeentebestuur van Vlissingen s bereid een stuk vroongrond, dat is ingenomen voor aanleg der bronnen voor waterleiding, aan te koopen, mits het uitbreidingsplan zoodanig wordt ge wijzigd dat de ontworpen weg Oost waarts wordt omgeschoven. Besloten werd, dit plan zoodan'g te wijzigen en den grond voor den aangeboden prijs van 25 cent per m2 te verkoopen. Vastgesteld werd de verordening, re gelende het beroep terzake van be schikkingen van B. en W. ^ingevolge het Reglement Autovervoer Personen. De Raad sprak zich, op .advies van B. en W. uit voor het verleenen van 2 vergunningen voor huurauto's. Besloten werd accoord te gaan met de door het gemeentebestuur van Se- rooskerke voorgestelde regeling be treffende de Fnancieele controle van de landarbeidersvereeniging. Het verlaten kerkhof te Krommen- hoeke werd, behoudens goedkeuring, voor 5 jaar ondershands verpacht aan J. Marijs voor f 40 per jaar. De rekening over 1936 werd nage zien en voorloopig vastgesteld voor den gewonen dienst met een ontvangst van f 19389 en een uitgaaf v,an f 18791, goed slot f 598, voor den kapitaald enst in ontvang en uitgaaf op f 19940. De rekening van het burgerlijk arm bestuur werd vastgesteld in ontvang pp f 2458 in uitgaaf op f 2237, goed slot f 221. Het is grootere kunst liefde te be houden dan liefde op te wekken. Aangeboden, werd de begrooting voor 1938, Bij de rondvraag betoogde de heer P. Janse de wenschelijkheid van het aanbrengen van een parkeerplaats aan den voet, der duinen en van opru ming der distels pp het vroon. B, en W. zullen hieraan aand.acht besteden. De heer De Voogd achtte het ongewenscht dat de gemeente-veld wachter controle houdt over de strand tenten, omdat deze naar zijn meening in de zomermaanden op het dorp moei lijk kan worden gemist voor de rege ling van het verkeer. De V o o r z. ,antwoordde dat er voorloopig geen andere regeling moge lijk is; bij sterke toename van het aan tal strandtenten zal een ander met de controle moeten worden belast, doch thans kan dit nog niet. De heer De Voogd wees ook op het feit, dat de graskanten niet alle tijdig worden afgesneden. De V o o r z. meende, dat de eeni- ge weg is, een tijdsbepaling op te ne men voor het afsnijden, doch vermoe delijk zal dan op den duur de animo ge ringer worden. B. en W. zullen de aandacht h eraan schenken. RAAD VAN RITTHEM. RITTHEM. Dinsdagavond vergaderde de Raad onder voorzitterschap van bur gemeester P. W. ter Haar. Ingekomen was een schrijven van de Esperanto-commissie te Nijmegen tot 't oprichten van cursussen, hetwelk voor kennisgeving werd aangenomen. Op de Besmettelijke Ziektenverordening were de Kon. goedkeuring verkregen. Ingekomen was o.a, 'n schrijven van Ged. Staten, dat zij besloten het Zoutmans voetpad aan het openbaar verkeer te onttrekken, zulks naar aanleiding van 't ingediende verzoekschrift van J. A. Os- té c.s. en in afwijking van het desbetref fende raadsbesluit. Besloten werd om een nieuwe foto van de Koninklijke familie aan te schaf fen. De gemeenterekening 1936 werd door den Raad voorloopig vastgesteld met in ontvangsten en uitgaven een bedrag van resp. f' 18695 en 15707; dus met een batig slot van 2988. De rekening van het B. A. 1936 werd goedgekeurd met een bedrag in ontvangsten van 1416 en in uitgaven van 1211, batig slot van 205. WESTKAPELLE, Begunstigd door een mooien avond heeft een overt,alrijk publiek, w.o. velen uit omliggende ge meenten, kunnen genieten van de uit gevoerde muziekstukken door het fan farecorps „O.K.K." en de zangnummers gezongen door het Westkappelsche Da meskoor, de Chr. Gemengde Zangver. „Looft den Heer" en het Kinderkoor, de beide eerstgenoemde ver. onder le ding van den heer P. de Rooij, de beide laatstgenoemde onder die v.au den heer M. P. Ventevogel. Alhoewel een dag te laat de beide directeuren waren genoopt op Konin ginnejaardag den directeurstok in hun eigen woonplaats te zwaaien zijn deze openluchtconcerten alsnog gege ven ter gelegenhe d van den jaardag van H. M. de Koningin. Een dankbaar applaus oogstten tel kens de uitgevoerde muzieknummers en gezongen liedeeren. Evenwel heeft men ook alhier op 31 Augustus blijken gegeven van medele ven met het vorstelijk Huis door op dien dag uit vele woningen de vaderland sche dr'ekleur te doen wapperen. En 's avonds hield de jeugd een fakkelop tocht door het dorp, begeleid door het muziekkorps, welke natuurlijk voorafge gaan en gevolgd werd door een opge wekte menigte van beiderlei kunne. HOEDEKENSKERKE. Woensdag avond gaf het fanfare-corps ,,Con Arno- re1' een concert op een verlicht schip in den val bij den Provincialen steiger. Een en ander trok veel belangstelling. KAPELLE. Gevonden een pakje met d,amespantalon en stropdas; verder een portemonnaie met inhoud en een kindertaschje met inhoud. Inl'chtingen bij den gem. veldwachter. KWADENDAMME. Ook alhier is op gewekt feest gevierd. De jeugd van bei de scholen trok 's morgens in optocht, met stralende gezichten, naar 't feestter rein, en eischte den geheelen voormid dag voor zich op. Dank zij de vele spelleiders kon het programma vlot af gewerkt worden, zoodat tegen 12 uur de prijsuitreiking, tractatie, etc., was afgeloopen. Wat hebben ze genoten, de jongens en de meisjes! Des midags w,aren er volksspelen. Be gonnen werd met het r'ngrijden te paard. C. Bek toonde zich de behendig ste, onmiddellijk gevolgd door J. Steijn. De 3e prijs was voor G. de Punder, de 4e voor J, Smulder, Het stoeltjerijden trok wel de aller meeste belangstelling. Hier waren de prijzen: 1 C. All«mekinders; 2 C. Bek; 3 Ko v.. 't Westeinde; 4 M. Steijn. Alle andere spelen te beschrijven is ondoen lijk, Er was zoo'n uitgebre'd program m,a, en het aantal deelnemers voor elk spel was zoo groot, dat er geen begin nen aan is. De belangstelling was enorm. Café houders en winkeliers zullen met ge noegen op dit feest terugzien. Om 8 uur 's avonds trok een licht- stoet u t. Een mooi gezicht was het, deze juichende en hotsende menigte, met talrijke lampions, en voorop ,,Con Af- feszione", door het verlichte dorp te zien marcheeren en daarna over de donkere stille dijken, onder het geheim zinnige bladergeritsel van stille hoo rnen. Tot 12 uur dansen! Onnoodig te zeg gen, dat de liefhebbers er danig v,an gaprofiteerd hebben. KLOETINGE. Zaterdag a.s. hoopt het muziekgezelschap „Excelsior" een con cert te geven in de tent op het Markt veld aanvang 8 uur. WOLPHAARTSDIJK. Ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin maakte het muziekgezelschap „Advendo" Dinsdagavond een rondwan deling door de gemeente. Onder het spe len van vaderlandsche liederen en op gewekte marschen heerschte er spoedig een vroolijke opgewekte stemming en een groote menigte volgde het muziek gezelschap. Van alle openbare en zeer vele particuliere gebouwen wapperde de driekleur. De leerlingen van alle scholen hadden 's namiddags vrij. KORTGENË. Hieronder volgen de prijzen, die bij het feest alhier gewonnen zijn: Volksspelen. Hindernisloopen: 1 Corn. Schuilwerve 52 sec.; lid O.K.K.; 2 Jaap Verburg 55 sec. lid O.K.K.; 3 Jan Kra mer 58 sec.; 4 Adri Schrier 59 sec.; 5 A. van der Heyde 63 sec. Verdere prijswinnaars zijn: J. A. van Boven, Leen Noordhoek, H. Versluis, W. Westerweele, A. Houtzager, P. Oeie, Joz. de Fouw en W. Versluis. Ringrijden met fietsen: Groote prij zen wonnen: 1 Marie Israël te Strijen, 2. P. de Fouw, 3 G. Israël, 4 Anna Ver burg, 5 Cor Kallewaard, 6 Keetje Ka- relse, 7 Mina Koets, 8 Piet Verburg, 9 Koos Augustijn. Deze verkregen ieder 6 ringen. 10 M. Noordhoek, 11 Hannie van Halst, 12 C. van Damme Czn., 13 Jac. Filius, 14 W. Korshuize. (Ieder 5 ringen). Ringrijden met tilburys: 1 Piet Meer man; 2. Mevr. Van OeverenVogelaar; 3. Iz. van Maldegem; 4. D. Breas. Ringrijden met paarden: 1 M. Hoo- gerheide; 2. P. van Maldegem, 3. W, Karelse. Verder wonnen een prijs: P. Snoodijk, G. Welleman, P. Bouwense, Joh. Vogelaar Czn., en L. Filius. Mastklimmen: 1 M, van Schaik, 2. P. Flipse, 3. J. Kramer, 4. D. Kramer, en verder allen een prijs bij loting. Watersteken: Alle deelnemers een prijs. Optocht. Wagens: 1 Arbeid Adelt (Hoorn des overvloeds); 2. Oogstwagen, 3. Kortgeensch' Meisjeskoor; 4. Buurt- vereen. „Oostelijk deel"; 5 „Kortgeensch Kinderkoor"; 6. Theekransje, 7. De ne gus van Abessynië, 8. tabakswagen, 9. Hulstkampwagen, Versierde tilburys in den optocht: 1 P. Meerman, 2 Mevr. van Oeveren-Vo- gelaar, 3. J. A. Salomé, 4 P. Breas, 5. Iz. van Maldegem. Etalage wedstrijd: (Eigen werk) 1. H. Pouwer, 1 A. A. Bouwense. Eervolle vermelding: J. J. Karelse en wed. D. van de Berge. (Fabrieksartikelen e.d.) 1 J. de Waal, 2 Gez. Pikkaart, 3. J. de Die, 4. J. A. Wolse, 5 Gez. de Looff, 6. O. Scherp, Eervolle vermelding: G. Augustijn. Versieringen: 1 Molen in de kaaivaai., 2. Stadspoort,' 3. eigen gemaakte zuilen Verwachting tot morgenavond: DE BILT; Meest matige Z.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, weinig of geen regen, weinig verande ring in temperatuur, UKKEL; Matige Z.W. wind, afwis- lend schoon weer en bewolkte hemel, vrij warm, plaatselijk regen of zelfs onweer, nachtelijk temperatuursmini- mum ongeveer 13 graden, Do 2 Sept. Zon op: 6 h 13; onder 19 h 45, Licht op: 20 h 15, Maan op: 3 h 11; onder 18 h 12. N.M. 4 Sept. Hoog- en Laag water te Vlissingen: September, Hoogwater. Laagwater. Do. 2 12.13 24.50 6.22 18.54 Vr. 3 13.08 7.17 19.46 Za. 4 1.39 13.52 8.04 20.34 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: September. Hoogwater. Laagwater. Do. 2 1.27 14.04 7.27 19.53 Vr. 3 2.36 15.01 8.25 20.46 Za. 4 3.26 15.47 9.14 21.33 bij den Achterweg, 4 poort in de Kaai- straat bij den heer Strijd. Particuliere versiering: Het tuintje van den heer I, M. Heystek. SLUIS. Ter eere van het feit. dat ds. M. J. Beukenhorst, predikant der Ned Herv, Kerk alhier benoemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, bracht het muziekgezelschap Apollo hem Dinsdagavond voor den aanvang van het concert op de Groote Markt een serena de, waarbij ds. Beukenhorst namens het muziekcorps werd tóegesproken bij monde van den voorzitter den heer G. Metz. De gedecoreerde dankte voor de ze hulde en sprak zijn dankbaarheid er over uit, dat het muziekcorps met zijn benoeming meeleefde. Nadat ook de overige bestuursleden ds. Beukenhorst hadden gelukgewenscht, vertrok men na het spelen van een feestmarsch, naar de kiosk. INSTALLATIE MR. F J, SCHLüTER. GRAAUW EN LANGENDAM. Woens dagmiddag om twee uur heeft ten Raad- huize alhier de installatie van den nieuwbencemden burgemeester, mr. F, J. Schlüiter, plaats gevonden. Aan de grens der gemeente werden mr. SchHP ter en zijn verloofde ontvangen door de feestcommissie; daarbij werden, de aan staande burgemeestersvrouwe bloe men aangeboden. In optocht ging het daarna naar 't gemeentehuis, waar met den Raad en de gemeenteambtenaren, verschillende burgemeesters ut den omtrek en familieleden van den nieu wen burgervader aanwezig waren. Wethouder Janssens heeft de instal latierede gehouden en burgemeester Schlüiter na het welkomstwoord den ambtsketen omgehangen. De heer Schlüter voerde daarna het woord, onder meer zijn dank betuigen de aan H.M. de Koningin en den Com- m'ssaris der Koningin in Zeeland, en zijn gemeentenaren toezeggende zijn beste krachten in hun dienst te zullen stellen. Vervolgens spraken nog o.a. de Pa stoor, de gemeente-secretaris, de bur gemeester van Hulst en de secretaris van Heinkenszand. Daarna werd de eerewijn aangeboden, vervolgens vond een optocht door het dorp plaats en tenslotte een receptie. Het geheele dorp was versierd met eerepoorten en dergelijke. In den optocht waren praalwagens, versierde fietsen, school kinderen enz. Ook des avonds was er feest. BAKKERSTENTOONSTELLING. TERNEUZEN. Ter gelegenheid dat de Afdeeling Zeeland van den Nederland- schen Bakkersbond te Terneuzen zijn jaarvergadering houdt, is ook een bak kerswedstrijd en tentoonstelling georga niseerd. Hiermede wordt voortgezet het streven naar een steeds meer en meer volmaakt product. Er was ruime deel neming onder de Zeeuwsche bakkers en bakkerszoons en gezellen. Toen we gis teren een kijkje namen in het Concert en Bioscoopgebouw, vernamen we, dat er ongeveer 300 monsters van brood en beschuit zijn ingezonden. Voor de hee- ren der jury was er dus volop werk aan den winkel. De voorzitter daarvan, de heer J. van der Blom, de secretaris van den Ned. Bakkersbond, was zoo vrien-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1