GOESCHE COULANT W.9 de 5>I6I3 BINNENLAND. ZEELAND. NUMMER 205. TWEE BLADEN. WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. KERK EN SCHOOL. NIEUW- EN ST. J00SLAND. den Agent I. JOOSSE MIDDELBURG. De Goudmijnen in Twente leveren N. TH. DE JONG GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. WEEHBER9QHT. ZUID-BEVELAND. MIDDELBUrGSCHE courant Dagblad -Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per 'kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middalburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1— regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, k 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me? „Brieven" of „Bevragen bureau dezer con. rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 ccng. m WAT NEDERLANDERS TE SJANGHAI BELEEFDEN. Een speciale correspondent van de Javabode te Hongkong heeft de Neder landsche vluchtelingen geinterviewd, die 20 dezer met de Tasman uit Sjanghai zijn aangekomen, en o.m. de volgende bijzonderheden omtrent hun wederva ren geseind; Onder de passagiers van de Tasman, welke gisteravond om 9 uur uit Sjanghai te Hongkong aankwam, bevonden zich de volgende personen van Nederland sche nationaliteit; de families Buys, Driesen en Zoek; de heeren Den Hertog Van Gelderen, Mijsberg en De Vos en de dames en kinderen Aeyelts, Carrière, Faber, Gastmann, Van Gulik, Van Hou ten, Klein, De Lonsain, Mann, Riem, Semmelink, Van Sommeren, Van Sen- den, Tiernego en De Wilde. Voorts wa ren onder de vluchtelingen, die aan boord van het schip een wijkplaats von den, zestig Chineezen uit Java. Vele dergenen, die met de Tasman het gevaar te Sjanghai ontvluchtten, hadden practisch alles wat zij bezaten moeten achterlaten en waren op het schip, dat hen wegvoerde uit de ver schrikking der bombardementen, ge ëmbarkeerd zonder geld of bagage, zelfs met niet meer dan een klein valiesje bij zich. Volgens het relaas van zijn wederva ren te Sjanghai, dat de gezagvoerder van de Tasman, kapitein F. Prass, kort na de aankomst van de vluchtelingen te Hongkong deed, had men een zwaren tijd achter den rug, doch de gezagvoer der roemde de voortreffelijke medewer king, bij de evacuatie en toen zijn schip bij het verlaten van Sjanghai ernstig ri sico liep door granaatvuur te worden getroffen, van de zijde der passagiers ondervonden. Naar de gezagvoerder verder verhaal de, lag de Tasman op Zaterdag 14 Aug. gemeerd aan het terrein van de Asiatic Petroleum Company te Sjanghai om te bunkeren, toen een bombardement der olietanks begon. Echter geraakte slechts het asphalt der opslagplaats in brand, terwijl een gunstige wind de vlammen in een andere richting dan die van het bedreigde schip dreef. Op een afstand van niet grooter dan 400 m zag kapitein Prass de brandbommen vallen. Omtrent de inscheping van de passa giers deelde de gezagvoerder nog me de, dat deze een vlot verloop had. Toen de vluchtelingen zich aan boord bega ven, lag het schip tusschen Engelsche oorlogsschepen. Bij het afvaren van de Whangpoo, naar Woosung, aan de mon ding van de rivier, bombardeerden de Japanners den overkant en vielen pro jectielen op een paar honderd meter af stand van de Tasman. Ook voerde de vertegenwoordiger van ons blad, die de Nederlandsche vluchtelingen naar hun ervaringen vroeg, een gesprek met den heer Mijsberg, een makelaar, die hem vertelde, dat hij zich Zaterdagmiddag 14 Augustus in het te legraafkantoor aan de Nangking-road bevond, toen dichtbij bommen vielen. Er ontstond een vreeselijke paniek; de menschen bestormden het telegraafkan toor, ten einde dekking te zoeken, en trapten in^ hun angst en radeloosheid de deuren in. Honderdvijftig dooden, slachtoffers van den aanval, lagen op straat. De geneesheer van de Tasman, dr. J. T ats ,n,[t Batavia- kon tot zijn ge noegen verklaren, dat de passagiers van het schip der K.P.M m goede gezond heid verkeerden. De Ntederlandsche vluchtelingen zijn te Hongkong inge. kwartierd in hotels en bij kennissen; de Chineesche passagiers zijn grootendeels aan boord gebleven. Waarschijnlijk zul len velen hunner zich naar Java bege ▼en. (N.R.C.) HET VAN DIEFSTAL BESCHULDIGDE STATENLID TE IJMUIDEN. De heer K. v. S. verdedigt zich. Naar aanleiding van het bericht om trent den vischdiefstal, welke gepleegd zou zijn door den vischlosser K. van S., lid van de Provinciale Staten van Noord- Holland, wordt Het Vaderland namens hem medegedeeld, dat bedoeld bericht niet juist is. Een halbeambte heeft ge meend, dat de heer K. van S., die in de hal bezig was met het in kisten sortee- ren der door de Limburgia Ym 54 aan gebrachte visch, eenige. visschen in een ledige kist verborgen had met het doel, die ten eigen bate aan te wenden. De heer K. van S. ontkende en ontkent pertinent de hem toegedachte oneer lijkheid. De kist, waarin de visschen la gen, stond gewoon bij de andere kisten, waarin andere soorten visch door hem gesorteerd werden. Volgens den heer K. van S. had de beambte hem evengoed kunnen be schuldigen van poging tot diefstal der visschen in die andere kisten. Niette min heeft de beambte procesverbaal op gemaakt en is de algemeen in het be drijf, waarin de heer K. van S. werkt, geldende regel, dat ook zelfs bij enkel vermoeden van eenige oneerlijkheid de betrokken persoon inmiddels geschorst wordt, op den heer K. van S. toegepast. TRAGISCH GEVOLG VAN STRAATSCHENDERIJ TE UTRECHT. Schandelijk optreden van een paar Utrechtsche jeugdige straatbengels heeft tot zeer tragische gevolgen geleid. Een'zeventigjarige heer liep Maandag rustig te wandelen in de Burgemeester Reigerstraat te Utrecht, toen hij door twee knapen op meer dan ergerlijke wijze werd lastig gevallen en uitge jouwd. De oude heer wond zich hierover op. Dit was juist wat de jongens beoog den, want zij treiterden den voorbijgan ger er des te harder om. Zij rukten den grijsaard den hoed van het hoofd en sloegen en duwden hem, waar zij maar konden. Ten slotte zetten zij het op een loopen. De oude heer liet het daar niet bij en zette de jongens na. Hij slaagde er natuurlijk niet in hen te grijpen. In een hoogst opgewonden toestand begaf hij zich naar den politiepost in de Gerard Doustraat, waar hij doodmoe en geagiteerd aankwam. De politiemannen gaven hem een glas water, doch de in spanning en de opwinding waren te groot geweest: de bejaarde man zakte in elkaar en overleed na enkele oogen- blikken. De politie van het bureau tweede af- deeling, zoo meldt een later bericht, is er in geslaagd de beide jongens op te sporen, die door hun schandelijk optre den oorzaak waren van den dood van den zeventigjarigen heer. Van één van hen, een elfjarig knaapje, kon worden bewezen, dat hij zich aan het treiteren van den ouden man had schuldig gemaakt en tegen hem zal ver moedelijk proces-verbaal worden opge maakt. Beide jongens kregen een stevi ge berisping, waarna zij naar huis wer den gezonden. Niet dwingen. De heer J. P. Tetterode te Oostka- pelle schrijft ons: „In het Grieksche Nieuwe Testa ment van Lukas staat niet: „en dwing ze in te komen", maar er staat: „noodig ze uit, noodig ze steeds door uit." Deze wijsheid is niet van mij maar van prof. dr. H, Pernot, professor in bet nieuw-Grieksch aan de Sorbonne. Hij heeft verschillende boeken over de evangelies geschreven. Indien U er meer van weten wilt, schrijft U hem dan. Zijn adres is 37 Avenue de Joinville Nogent sur Marne (Seine). Door dezen verkeerd vertaalden ^ext zijn honderdduizenden verbrand, opgehangen of op een andere Christe lijke wijze behandeld. Er wordt eiken Zondag in duizenden kerken gepreekt op verkeerd vertaalde texten. Zoo is bijv, „Zalig zijn de ,armen van geest, want hun is het Kon nkrijk Gods" ver keerd. Er staat: „Zalig zijn die hunke ren naar den Geest." Dat is heel wat anders" Wij zijn den heer Tetterode erken telijk voor deze aanwijzing. Maar zoo- v®r reiken onze bedoelingen nu toch met. De laatste hoofdartikelen bewo gen zich weliswaar aan de grens tus schen politiek en theologie, maar wij zouden m ons dagblad toch liever geen zuiver theologische discussies openen. Dat lijkt ons in vakbladen beter op z'n plaats. Al is daardoor bovenstaande opmerking niet minder interessant! Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen teekenen M.O., voor de ak te Mb., de heer A. H. Munnik te Den Haag, afkomst:g uit Middelburg. Abonnementen en Advertentiën vooi dit blad worden aangenomen door Moge déze overtuiging in ons groei en: dat in iedere levensomstandigheid een bepaalde werkzaamheid van ons verlangd wordt en dat wij slechts in zooverre beteekenis hebbenals wij in staat zijn aan anderer behoefte op re gelmatige en betrouwbare wijze tege moet te komen. LANDARBEIDERSLOQNEN OP ZUID-BEVELAND. De door den minister van economi sche zaken aangewezen arbiter prof. Gerbr,andy te Amsterdam heeft uit spraak gedaan inzake de landarbeiders- loonen op Zuid-Beveland. De bestaande contracten zijn aan de werkgevers n diezelfde gemeenten, waarmee geen overeenstemming werd bereikt^, opge legd. Voor Ellewoutsdijk heeft de ar biter het contract van vorig jaar plus een devaluatie-clausule opgelegd. 's- Gravenpolder en Baarland kregen het contract-Hoedekenskerke opgelegd. DE KONINGIN IN ZEELAND. Betreffende de komst van H, M. de Koningin naar Zeeland op Maandag g.s_. kunnen wij nog mededeelen, dat de tocht van Hansweert n,aar Walsoor den en later van Walsoorden naar Vlissingen zal worden gemaakt met de motorboot „Prins W llem I" van den Provincialen Stoombootdienst op de Oosterschelde, die ook de voor het bezoek te gebruiken hofauto's, die te Kruiningen hij aankomst van den extra trein gereed staan, zal overzetten. Het vertrek uit Middelburg zal weder per extratrein plaats hebben en wel te 4 uur 50, DE WINKELWEEK. Er is een misverstand ontstaan in zake het vlaggen. Het ligt» wel degelijk in de bedoeling van het bestuur van Handelsbelang, dat in de eerste plaats haar leden, maar ook ieder ander, die met de vereeniging en haar feestweek symphatiseert blijft vlaggen tot na den zesden September. Velen hadden na den feestdag van gisteren den vlag weder ingehaald,, maar er zijn ook reeds verscheiden personen later op den dag van deze dwaling teruggekeerd. Zooal$ bekend is, zou de jury bestaan uit de heeren C. Barentsen, L. Heij- mans en Chr. J. Mazure. Naar wij ver nemen is daaraan alsnog de heer C. W. Dhuij toegevoegd. MINDER GEPAST. Toe(n gisterenmüddag het Middel- burgsch Muziekkorps op de. Markt speelde, kwam tot tweemaal toe het tamboers, en pijperscorps de Markt over. Inplaats van dit met stille trom te doen, sloeg men er maar op los., als of er op de Markt geen concert was De heer Caro zag zich daardoor de eerste maal verplicht af te tikken. Ons bereikten daarover verschillende klach ten. Wij meenen, dat in gevallen als deze 'n passeerend corps moet stoppen of met stillen trom passeeren of wachten totdat het andere corps zijn nammmer heeft uitgespeeld. De parade van gisteren. Men maakt er ons op attent, dat wij ten onrechte schreven over een waar nemend garnizoenscommandant; in plaats van den garnizoenscommandant. De inspectie had plaats door den com mandant van het indeelingsdistrict Mid delburg. nog niet voldoende edel metaal voor het smeden van naadloze verlovingsringen. Geëtaleerd massief gouden verlovings ringen van 3.70 af, welke passend aan Uw vinger gesmeed en zonder prijsver hoging gegraveerd worden. Graveur Juwelier Horloger ST. PIETERSTRAAT 13 MIDDELBURG (Ingez, Med.) Een serenade. Aan den heer J. I. van Ballegoyen de Jong en ir, J. van Poelgeest werd gisteren door onze beide muziekgezel schappen een serenade gebracht in ver band met de hen te beurt gevallen Ko- n nklijke onderscheidingen. Beide hee ren zegden in welgekozen woorden voor deze hulde dank. De vliegerwedstrijd. De vliegerwedstrijd, die gisteren op het sportterre'n zou gehouden wor den, kon wegens te weinig wind niet doorgaan. Deze zal nu a.s. 'Zaterdag plaats vinden. Als de wijn is Door omwonenden gewaarschuwd ver schafte de politie zich gisternacht toe gang tot het café van Z. in de St. Jacob- straat. Zij vond daar, op de boven verdieping, den hr. Z. bezig met een stoel zijn eigen glazen inslaan. Daar hij onder den invloed van sterken drank verkeerde, werd hij medegenomen naar het politiebureau om daar zijn roes uit te slapen. Ook A. D. uit Wolphaartsdijk, ver keerde gisteren, „onder den invloed" en werd ter ontnuchtering logies op het politiebureau verschaft. D. de J. te Kapelle toonde de po litie een verbrande broekspijp, welk euvel door een voetzoeker aangericht moest zijn. Een onderzoek werd toege zegd. Vechtpartij. Gistermorgen heeft even voor de pa rade een aanvang nam, een kleine strubbeling bij de steenen trap naar den Boulevard Evertsen plaats gehad. De heer D., die in de nabijheid woont, wilde n,aar hu's, doch vond den weg af gezet. Hem werd een anderen weg ge wezen, doch hij verkoos dezen niet te gaan, wond zich nogal op en zoo kwam het tot een kleine vechtpartij met enkele ordebewaarders. Hierbij moet de heer D. een keer van de trap zijn gevallen. Hij werd ten slotte naar zijn woning geleid. (VI. Crt.) T ZAND. Het was op Koninginne-dag in den Buitentuin voor de kinderen van de buurt Tramsingel enz. een prettige dag met zang en muziek en een tracta- tie. ARNEMUIDEN. Dank zij de Oranje- vereeniging met zijn buurtvereenigingen, muziekvereeniging, zangkoor, schoolkin deren en het prachtig zomerweer, maar vooral dank zij de steed/ krachtiger wordende liefde voor het Oranje-Huis is ook in Arnemuiden de jaardag van H. M. de Koningin op spontane wijze ge vierd. Reeds des morgens vroeg wap perden tientallen vlaggen van de hui zen. De torenklokken lieten hun meta- 'len stem om 8, 12 en 4 h in het lucht ruim klinken, De leerlingen der school met den Bijbel maakten des morgens getooid met oranje, vlaggen enz., een rondgang door het dorp, terwijl op het Marktplein eenige liederen gezongen werden, waarna op de speelplaats kin derspelen plaats vonden. De leerlingen van de Openbare school trokken er per fiets op uit. Des avonds begon het feest echter pas goed, toen de muziek een concert op het Marktplein gaf waar ook verschil lende liederen gezongen werden door de „Lustige Zangers", het kinderkoor ge leid door den heer P. C. v. Maelsaeke. En tenslotte de lichtstoet bestaande uit de leerlingen der beide scholen met de onderwijzers(sen), muziek, enkele cor poraties alles versierd met oranje en de noodige lampions en daar achter een. lange reeks zingende en hossende jeugd alles in goede Oranjestemming. Terug gekomen zijnde op het Marktplein nog maals muziek, zang en massazang. NW. EN ST. JOOSLAND. Ouder lei ding van den heer E. Verlare maakte de muziekvereeniging „Onda" gisteravond ter gelegenheid van Koningin-verjaardag een rondgang door de gemeente De kinderen liepen met lampions achter de muziek aan; op den Ouden Dijk, die hoog is gelegen, maakte dit van de verte uit een mooi gezicht. De muziek gaf daarna eenige fraaie nummers ten beste. Daarna had een film-voorstelling plaats van het huwelijk van onze Prnses op 7 Jan. 1937 alsmede werd een film vertoond, die was opgenomen binnen deze gemeente. Sommige tooneeltjes, op de film vastgelegd verwekten groote vreugde. Tenslotte was er een gezellige bij eenkomst in café de Roode Leeuw, welke bijeenkomst was belegd door de Oranje Vereeniging. De stemming was hier Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige Z. tot Z. W. wind, zwaar bewolkt tot betrok ken met toenemende kans op regen of onweer, later opklarend en koeler. UKKEL: Lichte of matige wind uit Z. tot Z. W., schoon vrij warm weer, nach telijk temperatuursminimum ongeveer 13 gr. Morgen schoon tot bewolkt bij matige Z. W. wind, plaatselijk regen of zelfs onweer, matige temperatuur. f Wo. 1 Sept. Zon op: 6 h 12; onder: 19 h 48. Licht op: 20 h 18. Maan op: 1 h 52; onder: 17 h 44. N.M.: 4 September. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: September. Hoogwater. Laagwater. Wo. 1 11.10 23.52 5.10 17.52 Do. 2 12.13 24.50 6.22 18.54 Vr. 3 13.08 7.17 19.46 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: September. Hoogwater. Laagwater. Wo. 1 12.49 6.10 18.48 Do. 2 1.27 14.04 7.27 19.53 Vr. 3 2.36 15.01 8.25 20.46 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). werkelijk buitengewoon. Velen waren opgekomen om- dit bij te wonen. Alles bij elkander genomen, is de dag volkomen geslaagd, wanklanken werden niet vernomen. 's HEER ARENDSKERKE. Gister middag hield de Oranjevereeniging al hier kinderspelen en volksspelen. iNadat om 1.30 uur het muziekgezel schap „Excel sjor" zich h\ad opgesteld ging dit in optocht met alle schoolkin deren naar het terrein waar de kinder spelen werden gehouden Na afloop hier van werd den kinderen door hun bege leiders medegedeeld, dat zij allemaal, omdat ze zoo goed hun best gedaan had den een prijs zouden krijgen. Tevens hebben de kinderen nog 2 consumptie bonnen gehad, waardoor ze op het ter rein iets naar keuze konden krijgen. Het muziekgezelschap gaf eenige: nummerties ten beste, en toen werden volksspelen gehouden. Ook hier werd onderling een felle strijd gevoerd om de prijzen. Hierbij bracht het nummer sprietloopen wel de meeste sensatie. Te ruim 6.30 uur waren de volks- en kin derspelen afgeloopen. De organisat'e van al deze spelen liet absoluut niets te wenschen over. alle hulde aan het be stuur der Oranjevereeniging. Des 's avonds gaf de zangvereeniging „Zang- lust" o.l. van haar directeur, den heer P. Traas, nog eenige nummers ten beste. Vervolgens trad het muziekgezelschap o.l. van haar directeur, den heer W. L. Harthoorn, weer aan, en concerteerde tot 11 uur. Ook een woord van hulde aan het muziekgezelschap,"voor de wij ze waarop zij, zich van haar taak ge kweten heeft. YERSEKE. Alhoewel de lust tot feest vieren wel aanwezig was. meende de Oranjevereeniging toch haar energie voor later te moeten bewaren. Daarom namen de Iersekf-iaren 31 Augustus ge noegen met een h-epelwedstrijd voor de jongens, die een i aar succes is gewor den. In twee clubs werd 5 X een ron de genomen, waarvoor mooie prijzen wa ren beschikbaar gesteld. Bovendien ging niemand ongetroost weg, alle deel nemers kregen een prijs. Des avonds gaf het gezelschap „Mozart" een con cert, dat tot laat de vele aanwezigen bijeenhield. In een der pauzes werd den directeur, den heer Andries Steketee een bloemenhulde gebracht. Vrijdagavond zullen onder leiding van den heer E. Sterk de mosselkwee kers protesteerende bijeenkomen en kennis nemen van de grieven die de Bruinissers hebben en waarmede ze voor 90 accoord gaan. Vooral de laatste maatregelen inzake terra en prijzen zitten hun dwars. Bovendien achten ze het gewenscht dat ze over hun belangen zelf worden geraadpleegd. KAPELLE, Het was od den jaardag van onze Vorst'n den geheelen dag door een levendige, gezellige drukte, vooral 's middags met de schoolkinde ren en niet minder des avonds. Het fanfarekorps „Ons Genoegen" heeft

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1