KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. Onrechtmatig bezii TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 31 AUGUSTUS 1937. No. 204, HANDEL EN NIJVERHEID. DE INVOER VAN GARNALEN IN BELGIë. door DOROTHEA GERARD. Een overplaatsing. ONDERSCHEIDINGEN. Ir. De Kok naar Zuid-Afrika. TEGEMOETKOMING IN DE KOSTEN VOOR VISSCHERSVAARTUÏGEN. ONZE HANDEL MET DE VER. STATEN. Belangrijke vermeerdering. MIDDELBURG. GOES. Den 6en September. VHSSINGEN. Vier mijnenvegers naar Indië vertrokken. Ontroerend afscheid doqr de Vlissingsche bevolking. (Wordt vervolgd). Het „Schandaal" van de Nationals Bank van België. Wij hebben onlangs geschreven over het „schandaal" van de Nationale Bank van België. Thans heeft de regeering een rapport goedgekeurd dat door den socialistischen minister van Financiën, H. de Man, ingevolge een nauwkeurig onderzoek is opgemaakt. iVoorop dient gesteld, dat het hier nog steeds gaat over de gevolgen van de interpellatie van den gewezen mi nister van financiën, Gust Sap, waar in hij insinueerend over de verhouding van den heer Van Zeeland tot de Na tionale Bank had gesproken en het daaropvolgende lasterproces dat door den heer Sap tegen enkele katholieke Kamerleden werd gewonnen. Dit pro ces werd gevoerd omdat de verweerders nopens de interpellatie van den heer Sap hadden verklaard dat hij gelasterd had. De heer Sap verklaarde dat, indien zij niet konden bewijzen dat hij had gelasterd, zij zelf lasteraars waren. En daar, volgens de rechtbank, dit bewijs niet werd geleverd, won de heer S,ap zijn proces, waarbij de rechtbank ze kere handelingen nopens de vergoedin gen aan de directie van de Nat. Bank scherp ontleedde, ja veroordeelde, han delingen die verband hielden met het vertrek van den heer Van Zeeland als vice-gouverneur uit de bank, om den post van eerste-minister waar te ne men. De heer Van Zeeland genoot als vice-gouverneur een hooge vergoed ng en na 'zijn vertrek was deze som op de begrooting gebleven van de bank. Het ging bij de agitatie nu voorname lijk om drie feiten: namelijk dat de Nat. Bank den heer Van Zeeland niet heeft vervangen toen deze als vice- gouverneur is afgetreden; dat zijn ver- goed'ng, die door den eerste-minister niet werd ontvangen en die in totaal I,715,000 fr. bedroeg, onder den gou verneur, staatsminister L. Franck, en de directeurs werd verdeeld, niet vol ledig maar voor een bedrag van 609,000 fr. en ten slotte het beleid van de bank in de zaak van cred'eten aan de ondernemingen v,an Barmat, die op een millioenenverlies zijn te staan ge komen. Het rapport van minister De Man houdt zich niet bezig met de zaak Barmat. Er is nopens deze aan gelegenheid een onderzoek aan den gang door het gerecht en de uitslag hierv,an moet worden afgewacht. Na het rechterlijk verlof zal het proces voor de rechtbank komen en zal men kun nen oordeelen welke de tol was van de Nationale Bank. Alle omstandighe den die de andere feiten omr'ngen zijn uitvoerig, in alle bijzonderheden door den minister onderzocht, ,aan de hand van al de documentatie die gewenscht was. Hieruit blijkt dat sedert Januari 1927 de bank 3,500,000 fr. ter beschik king stelde voor de vergoeding der hoogere administratie, welk bedrag on der de betrokken personen werd ver deeld. Wanneer nu iemand van de directie verdween bleef de som geld'g ingeschreven op de begrooting en kon zij onder de andere beheerders wqjden verdeeld, steeds volgens hun eigen overeenkomsten. Dat is herhaaldelijk zoo gebeurd. Toen de heer Van Zeeland de bank heeft verlaten is zijn vergoe ding op deze reken'ng gekomen en werd er op dezelfde wijze mee gehan deld. Welnu uit de boekhouding van de bank is duidelijk gebleken dat gou verneur Franck van de 1,715,000 fr. die aan Van Zeeland toekwamen en die hij niet heeft ontvangen, wegens zijn ontslag, 182,000 fr. heeft opgestreken, één directeur 214,500 fr. en nog een ander directeur 212,000 fr. Dit is niet gebeurd nadat de heer Sap met zijn campagne was begonnen, maar in den loep van het jaar. Dat stelt dus een ein de aan het verhaal, dat de genoemde som moest ter beschikking blijven van den heer Van Zeeland. Aa-n een direc teur, die gedeeltelijk het werk van den heer Van Zeeland overnam werd 270,000 fr. betaald. Aan den aankSop van kunstwerken voor de bank en aan een pensioen voor de weduwe van een directeur werd 502,809 fr. uitgegeven. Het overige staat nog op de rekening geboekt. De heer Van Zeeland heeft dus niets ontvangen. Minister De Man zet uiteen, dat de leiders van de Bank het er op aange legd hebben om den heer Van Zeeland later opnieuw in zijn functie te herstel len. Doch dit had zonder omwegen moe ten gebeuren. Men had beter gedaan den vice-gouverneur een verlof te geven zonder vergoeding om hem later terug te benoemen tot vice-gouverneur. Ie dereen moet aanvaarden dat de heer Van Zeeland, door den post van eer ste minister te bezetten 11,700,000 fr. minder heeft ontvangen dan hij had kunnen ontvangen. Doch dat neemt niet weg dat de .administrateurs van de bank voordeel hebben gehaald uit den toestand en dat is een omstandighe'ö welke, met hun goedvinden overigens vodr de toekomst zal worden onge daan gemaakt. Het fonds van 3,500,000 fr. z.al verdwijnen en de vergoedingen voor de administratie zullen vast wor den bepaald: 750,000 fr. voor den gou verneur, 6CÖ,OC0 fr. voor den vice- gouverneur en 500,000 fr. voor ieder van de vier directeuren. Het huidige overschot van het genoemde fonds zal opnieuw in de kas van de bank worden gestort. Aanleiding ilot persoonlijke sancties bestaat er volgens de regeer'ng niet. Aldus het „schandaal" dat zooveel beroering heeft verwekt. Er zijn andere schandalen geweest dan deze. De heer Van Zeeland komt triomfantelijk uit het kabaal te voorschijn. Nu is duide lijk in cijfers uitgedrukt welke opoffe ringen hij persoonlijk heeft gedaan. Wat de sancties betreft, waartoe officieel geen aanleiding bestaat is het toch een feit dat deze officieus wel 'n de lucht hangen. In het socialistische Orgaan „Le Peuple" is geschreven, dat het rapport onbetwistbaar een blaam be vat voor den heer Franck. Het blad van de partij waartoe de minister van f'nanciën behoort stelt dan openlijk-de vraag waarop de gouverneur wacht om ontslag te nemen. Er is door de regee ring reeds een maatregel in het voor uitzicht gesteld waardoor de leeftijds grens wordt gewijzigd en waardoor de gouverneur zou worden getroffen. Het blad vraagt, dat de gouverneur hierop niet zal wachten.... Practisch komt de regeering versterkt u t deze zaak. 'De ministerieel© commissie belast met het onderzoek tot bescherming van den Belgischen garnalenhandel vergaderde te Oostende en besloot de regeering te verz'oeken den invoer van vreemde gar nalen voor 1938 te beperken op 450.000 kilo, terwijl als basis van gepelde garna len voor dat jaar zal genomen worden 46.000 kilo (in 1934 116.000 kilo). De in voer van ingelegde garnalen zal vrij blij ven. Scherp toezicht zal worden gehou den op den doorvoer van gtarnalen ten einde vervalschingen te voorkomen. De mogelijkheid voor vermeerdering van in voer door Nederlandsche garnalenvis- schers lijkt voor het komende jaar ge heel uitgesloten. 53), Die vraag hield hem nog bezig, toen hij naar zijn kamer drie hoog klom. Toen hij den sleutel in het slot van zijn kamer wilde steken, werd hij door iets daarin belemmerd: er stak al een andere sleu- tel in het slot. Zonder te bedenken, wat dit wel zou beteekenen, ging hij de nauwe deur door en begaf zich naar zijn slaapkamer. Bij het licht van een straatlantaarn, welke aan den anderen kant van de straat stond, kon hij zien hoe een man opstond van den eenigen stoel in het vertrek. "Is u de zich noemende Mlodinski?" vroeg een hem onbekende stem. „Ja u ^an 200 £oed zijn mij te vol gen? „Waarheen, als ik u vragen mag?" „In de eerste plaats naar het politie bureau". „Om welke reden?" „Gebruikmaking van valsche stukken. Wij hebben reden om aan te nemen, dat Mam niet Mlodinski is". 'Hij wees met een gebaar naar de ta fel welke, naar Tadeusz thans bij het licht van de lantaren bedekt zag met pa pieren,. die blijkbaar gehaald waren uit den geopenden lessenaar, die er dichtbij stond. Hij begreep onmiddellijk den toe stand. „Wil u zonder verzet meegaan?" vroeg de politiebeambte, na eerst me degedeeld te hebben, dat hij een collega in de onmiddellijke nabijheid had. Ta deusz haalde zijn schouders op met een plotseling' gevoel van onverschilligheid. „Waarom niet?" Ja, waarom eigenlijk niet? In ieder geval was dit een antwoord op de vraag die hem voortdurend kwefde. Het eerstvolgende waren de vier mu ren van een gevangeniscel. HOOMDSTUK TWEE. Terwijl hij zijn oogen liet gaan over 't blad papier, dat hij in zijn hand hield, ]^as het leerachtige gelaat van Marcin Klobinski nog een beetje taniger ge worden dan gewoonijlk, hoewel zijn kleine oogen vonken schoten. Zijn over plaatsing naar Warschau! Een groote eer ongetwijfeld, maar niet zonder ge vaar, wanneer men bedacht, dat de com missaris van politie, wiens plaats hem gelast werd over te nemen, onlangs door een goedgemikte bom uiteen was ge scheurd. Een gevaarlijk baantje dus, al bood het dan ook schitterende vooruit zichten Vandaar dan ook de gemengde gevoelens, waarmee hij het gewichtige papier doorkeek, van daar ook het ver schil tusschen zijn gelaatskleur en zijn blikken. Zijn eerzucht juichte, Jerwijl zijn lichaam bij de lezing rilde. Want de Pool is, hij als hij geen held is, zeer sterk geneigd om een lafaard te zijn. Nader wordt nog gemeld: Tot commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw zijn benoemd mr. P. J. Oud, oud-minister van financiën en mr. J. R. H. van Schaik, oud-minister van justitie. Tot groot-officier in de Orde van Oranje-Nassau: mr. dr. L. N. Deckers, oud-minister van landbouw en visscherij. Tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau: mr. M. Slingenberg, oud minister van sociale zaken. Tot ridder in de Orde van den Neder landschen Leeuw: jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-minister van wa terstaat en dr. ir, H. C. J. H. Gelissen, oud-minister van handel- nijverheid en scheepvaart. Naar wij vernemen zal de directeur- generaal van de Koninklijke, ir. J. E. F. de Kok, in de tweede helft van Septem ber per eigen vliegtuig een kort zaken- bezoek brengen aan Zuid-Afrika. De heer De Kok zal eerst naar Caïro vliegen en vandaar de route der Imperial Airways volgen. Hij zal, als gewoonlijk, vergezeld zijn van den heer H. M. Schmidt Crans. De juiste datum van zijn vertrek is nog niet vastgesteld. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat het in het voornemen van de regee- r-ng ligt den eigenaren van visschers- vaartuigen, ten aanzien waarvan door de Nederlandsche Visscherijcentrale een uitvaarcertificaat voor de Garna len- en/of kleine trawl- en snurrevaart- visscherij is verstrekt, die, ter verkrij- g ng van een certificaat van deugde lijkheid, hun vaartuig in het tijdvak van 1 Januari 1936 tot 15 September 1937 hebben doen onderzoeken op de door de desbetreffende^in de schepen wet gestelde minimum-eischen, tot een zeker percentage tegemoet te komen in de door de scheepvaart-inspect e jV)- raamde kosten, noodig om het casco en/of den inventaris van de bedoelde visschersvaartuigen aan de gestelde mi nimum-eischen te laten voldoen, mits de door de scheepvaartinspectie ge raamde kosten, welke reeds door de zen dienst zijn opgegeven aan de Ne derlandsche Visscherijcentrale, niet meer bedragen dan: f 800 voor zeilvaartuigen en vaartui gen, voorzien van een benzinemotor oi van een oliemotor, waarvan de c,apaci- te't niet meer dan 20 pk bedraagt; f 1000 voor vaartuigen, voorzien van een oliemotor, waarvan de capaciteit meer d.an 20 pk doch minder dan 79 pk bedraagt; f 1200 voor vaartuigen, voorzien van een oliemotor, of andere inr'chtino voor mechanische voorstuwini?, waar van de capaciteit meer dan 79 pk be draagt. Indien de door de scheepvaart-in- spectie geraamde kosten voor een vaar tuig meer bedragen dan het h'erboven vermelde bedrag voor de ca-.egorie, waaronder het vaartuig valt, dan zal geen tegemoetkoming worden gegeven. Belanghebbenden, die aan de boven- aangegeven voorwaarden voldoen, en voor de bedoelde tegemoetkoming in aanmerking wenschen te komen, kun nen dit aan de Nederlandsche Vissche rijcentrale, Jul'ana van Stolbergplein 34 te 's-Gravenhage, mededeelen in een schrijven, waarin nauwkeurig be hoort te worden opgegeven door welke werf de verplicht uit te voeren repa raties zijn of zullen worden verricht en/of door welke'fn) leverancierfs) de verplicht aan te schaffen inventar's is of zal worden geleverd. En bovendien, ongerekend het gevaar, legde ook de overweging, dat scheiding het gevolg er van zou zijn, gewicht in de schaal. Er waren vele maanden ver- loopen sedert hij de vrijheid had geno men den drempel van Lubynia te over schrijden. Maar eerst onlangs had hij, stoutmoedig geworden door de gedachte aan de macht, waarover hij beschikte, zich in de tegenwoordigheid van Katya gewaagd en haai* zijn liefde verklaard, waarna hij na een kort doch stormach tig tooneel het huis was uitgezet en hij stoutweg was getart te doen wat hem lustte! „Ja, ik weet zeer goed wat een valsch paspoort wil zeggen", had zij hem ge antwoord op de bedekte bedreigingen, welke hij op zijn be'eefdste manier had doen hooren. „Verklap mij. als ge daar neiging toe gevoelt. Maar laat ik begin nen met u te verklaren, dat ik veel lie ver de rest van mijn leven in Siberië doorbreng of in den rliepsten kerker van Rusland, dan aan de zijde van een man, dien ik uit het diepst van mijn hart ver acht". En toen had zij om Timosh gebeld, op wiens komst Klobinski het niet gera den had geacht te wachten. Hij vertrok met woede in het hart, maar ook met nog heftiger oplaaiende liefde. Tot nog toe had hij geen gevolg gegeven aan zijn bedreigingen om de eenvoudige reden, dat hij ondanks haar grievende woorden nog niet alle hoop had opgegeven Met de wetenschap, Blijkens mededeeling van het Ameri- kaansche departement van handel be droeg de waarde van den uitvoer van goederen naar Nederland en overzee- sche gewesten uit de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika, in dollars in het eerste halfjaar 1937 vergeleken bij het eerste halfjaar 1936 als volgt: Jan,/Juni '36 id. '37 toen, in pet, Naar: Ned. Indië 6 millioen 11 millioen 85,3 West-Indië 5 millioen 14 millioen 172,5 Nederland] 25 millioen 42 millioen |64,8 Totaal 37 millioen 68 millioen 83,8 Het percentage van de toeneming v,an den uitvoer naar het koninkrijk der Nederlanden is belangrijk grooter dan dat van de toeneming van den ge- heelen uitvoer der V. S. naar alle dee- Ien der wereld, welke toeneming 3? pet. bedroeg. De waarde van den invoer in dezelf de tijdvakken naar de V.S. bedroeg: Jan./Juni '36 id. '37 toen. in pet. Uit: Ned. Indië 31 millioen 55 millioen 75,4 West-Indië 6 millioen 9 millioen 37,S Nederland 21 milïioen 28 millioen 34,7 Totaal 59 millioen 93 millioen 56,6 Het percentage van de toeneming van den invoer u't het Koninkrijk der Nederlanden is aanmerkeijk grooter dan dat v,an de toeneming van den ge- heelen invoer uit alle deelen der we reld naar de V.S., hetwelk 44,6 bedroeg. De waarde van den uitvoer uit de V. S. naar het Koninkrijk der Nederlanden nam met 31 millioen dollars, d e van den invoer naar de V. S. nam met 33 millioen dollars toe. EEN REQUEST AAN DEN MINISTER. Van gedupeerde mosselkweekers. Zaterdagavond vergaderden in hotel Het Veerhuis te Brumisse een groot aantal mosselkweekers onder voorzit terschap van den heer E. Sterk uil Yerseke. De heer Sterk zette het doel van zijn komst uiteen nl. organisatie van de mosselkweekers de gedupeerd zijn door de maatregelen, zooals die thans door het Centraal Verkoopkantoor wor den toegepast. Hij bespr,ak de bekende bezwaren waardoor 80 pet. der mosselkweekers niet kan leveren als daar zijn: de ge ringe afzet en de bepaling dat ee.n partij met meer dan 10 pet. afwijkende mosselen wordt afgekeurd. Verbetering zag de heer Sterk in het opheffen der belemmerende bepalingen. Het aan den minister in te zenden ver zoek bevatte voornamelijk drie punten, die de gewenschte verbetering kunnen brengen te weten: le wederinvoering van vrijen handel en opheffing van het combinatiestelsel; 2e opheffing van de bepaling der afkeur ngsgrens; 3e steun- verleening aan kleine kweekers, ole doordat de kwaliteit van hun mosselen sterk afwijkt niet of nog niet kunnen leveren. Betreffende het eerste punt werd op gemerkt dat de mosselen voor den con sument te duur zijn, terwijl door de combinatie- of trustvorm ng de afzet belangrijk is terug geloopen. Zoo lang' het mosselkweekersbedrijf bestaat zijn in partijen mosselen altijd 10 pet. of meer mosselen van afwijken de kwaliteit voorgekomen, terwijl wat het derde punt betreft de kleine kwee- ker die niet of nog niet leveren kan, kan worden gesteund u't hetzelfde fonds waaruit de kantoorkosten wor den bestreden en dat door de kweekers zelf wordt opgebracht. Betreffende deze drie punten heersch- te in de vergadering een absolute een- welke hij bezat, moest de gunstige gele genheid zich ten slotte toch voordoen. Daarom bleef hij een afwachtende hou ding aannemen. En intusschen waren de vluchtige oogenblikken, dat hij haar in het openbaar kon opmerken, kruimpjes van geluk, waarop hij mocht teren. Zijn overplaatsing naar Warschau zou hem daarvan berooven, terwijl hij bovendien haar gangen niet langer kon nagaan. Hij had gehoopt geduld te kunnen blijven oefenen, maar het noodlot dwong hem tot handelen. Het leek Hem namelijk on mogelijk de stad te verlaten zonder ten minste nog één poging gedaan te hebben om zijn hogste wenschen verwezenlijkt te zien. Op Lubynia werd hem de deur ge opend niet door Timosh, maar door een dier oude vrouwen 'die zulk een eigen aardig contrast vormden met het jeug dige karakter van het buitenverblijf. De genadige meesteres was niet thuis, ver klaarde zij, den bezoeker wantrouwend door een reet van de deur aankijkend. Was zij dan uit rijden of gaan wandelen? Misschien roeide z'ij wel op het meer? Neen, dat was ook niet het g'eval. „Waar is zij dan?" vroeg Klobinski nijdig, „Kan je je mond niet wat wijder openzetten evenals de deur? Waar is zij, oude heks?" „Te Warschau, denk ik, ze is ten minste daarheen vertrokken". „Warschau? Wat heeft zij daar te ma ken?" „Weet ik dat?" stemmigheid. Opgemerkt werd dat bij de oprichting van het C. V, K. :'s be toogd dat zulks geschiedde ten behoe ve van den kleinen kweeker, tot dus ver is uit de genomen maatregelen eer der het tegendeel gebleken. Gehoopt werd evenwel, dat door den nieuwen minister van economische zaken een gewillig oor aan de grieven der kweekers zal worden verleend. Voorgesteld werd nog, om te ver zoeken het zg. nachtvaren te laten ge» schieden door kweekers, die zelf niet kunnen leveren en niet zooals thans gebeurt door personen die toch rijk hun brood verdienen met eigen afzet. Wanneer evenwel punt 1 (vrije handel) zou worden ingewilligd heeft een der gelijk verzoek weinig zin. Het door den heer Sterk opgemaak te request, zooals dat aan den minister zal worden overhandigd, werd staande de vergadering door 41 kweekers on derteekend. dat is ongeveer 80 pet. De veranderingen van het aanzien van de Bleek. Naar aanleiding van de op 29 Maart 1936 in werking getreden verordening tot vaststelling van rooilijnen voor de Bleek, deelen B. en W. den Raad mede, dat zij na langdurige onderhandelingen en behoudens de goedkeuring v,an den Raad, tot overeenstemmnig zijn geko men nopens overname voor een som van f 2200 van de laatst overgebleven bebouwde oppervlakte grond, die nog buiten de vastgestelde voorgevelrooi lijn valt. Die grond is ongeveer 55 m2 groot en daarop is thans nog ongeveer een derde der vroegere f.abriek van de N.V. Meubelfabriek v.h. firma Belderok en Van Roo aanwezig. Gelijktijdig zou den B. en W. met denzelfden eigenaar mr. P. Loeff te Koudekerke willen ge raken tot eene ruiling van twee grond- strnoken aan de Bleek. Onder de voorwaarden treffen wij o.a. de bepaling aan, dat de verkooper de op het te verkoopen perceel aanwe zige opstallen voor eigen rekening zal doen afbreken en de afbraak behouden, doch met een deel dier afbraak den nieuwen scheidingsmuur opmetselen. In dezen scheidingsmuur zal een zoodanig fundament door verkooper worden ge legd, dat de gemeente daarop een eventueel nieuw te maken poort aan de Haringpiaats mede kan doen steu nen. Wij vernemen, dat op 6 September a.s., ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin aan Middelburg, de scholen gesloten zullen zijn. Tevens zul len de ambtenaren en gemeentewerk lieden, zooveel dsn dienst dit toelaat, vrij hebben. De Vlissingsche bevolking heeft Maan dagmiddag op overduidelijke wijze gede monstreerd onze marine een goed hart toe te dragen. Duizenden en nog eens duizenden hebben onze stoere marine mannen, bij hun vertrek naar Ned. Oost- Indië, uitgeleide gedaan en dat dan op zeer spontane en ontroerende wijze. De vier nieuwe mijnenvegers Hr. Ms. „Pieter de Bitter", Hr. Ms. „Eland Du bois", Hr, Ms. „Jan van Amstel" en Hr. Ms. „Abraham Crijnssen", waren reeds 's morgens vroeg van de binnen- naar de buitenhaven verhaald en hadden aldaar ligplaats genomen aan de ponton. Den geheelen mogren was het er een drukte van belang. De familieleden van de opvarenden wilden iedere minuut be nutten om bij hunne verwanten te zijn. „Je liegt!" zei Klobinski vertoornd. Nog gistermorgen heb ik haar door de stad zien rijden". „Nadat de genadige vrouw met de post uit de stad was teruggekeerd, heeft zij laten pakken". „Een plotseling opgekomen plan dus?" „Weet ik het?" „En Malania Petrowna?" „Is natuurlijk met de genadige vrouw meegegaan", „En haar adres te Warschau?" „Weet ik het?" Klobinski beet in ernstig nadenken op zijn onderlip. „Roep Timosh hier. Hij heeft misschien het adres." „Timosh is met de genadige vrouw medegegaan". „Timosh meegegaan naar Warschau?" Klobinski keek haar met stomme ver bazing aan. Die laatste mededeeling maakte dieper indruk op hem dan al het andere. Zoolang hij Lubynia kende, had hij het landgoed nooit zonder Ti mosh geweten. Het moest dus we] een zeer dringende reden zijn geweest om Katya er toe te brengen het landgoed te berooven van zijn trouwen waakhond. En dan die wonderlijke, onbegrijpelijke haast! Hij stond nog over het raadsel na te denken, lang nadat de oude vrouw de deur voor zijn neus had dicht geworpen. Enkele dagen later kreeg hij de ver klaring.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5