1 flHwirtnctaU MlDDELBUBGSCHE CÖtlPAMT S2ÜÏ GOESCHE COURANT^ BINNENLAND. ZEELAND. NUMMER 204. TWEE BLADEN. DINSDAG 31 AUGUSTUS 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. K0N1NG1NS VERJAARDAG. Het bezoek van de Koningin aan Hulst en Middelburg. 31 AUGUSTUS 1937. Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per t wartaal Week-abonn. in Middelbuig en Gofcs 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 'dij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Er verschijnen den laatsten tijd veel foto's van ons jeugdige prinselijke paar; ook wij hebben zoo nu en dan bijzonder geslaagde opnamen onzen lezers geboden. Hier is niets óp tegen: al regeert prinses Juliana het land niet zij heeft niettemin onze belangstelling het laat ste jaar dwingend beheerscht. Ons aller belangstelling hadden ze beiden, zij en haar prinselijke gemaal, die zich zoo voortreffelijk in het Nederlandsche volkskarakter weet te vinden en die, naar wij hopen, naar ook wel aangeno men mag worden, dunkt ons zelfs, het in Nederland en bij ons, Nederlanders, nu zijne mede-Nederlanders, ook wel naar zijn zin zal hebben. Men heeft wel eens den indruk ge kregen, uit verschillende handelingen, ook soms uit een bijna onopvallend ge baar, zoo hier en daar, dat, om 't eens huiselijk te zeggen, de koninklijke moe der het wel best vond dat de gelukkige kinderen wat extra op den voorgrond geschoven werden, ja, dat zij dat zelfs bewust bevorderde. Het zou begrijpelijk zijn en het volk waardeert het in elk geval als zoodanig. Maar: ondanks die geringe terugge trokkenheid welke dan waar te nemen viel in wat men de representatie pleegt te noemen, het verschijnen der konink lijke familie onder het volk, toch kun nen, willen noch zullen wij daarnaast ooit het hoofd van den staat, de konink lijke moeder, onze vorstin, vergeten, noch zelfs ook maar een haarbreed te rugdringen uit onze genegenheid. Dat behoeft immers ook niet: ons hart is ruim genoeg, onze Oranjeliefde is overvloedig genoeg om zich over Konin gin, Kroonprinses en Prins-Gemaal, om zich over de Moeder en de Kinderen moge het zijn binnenkort ook over de kleinkinderen in alle volheid uit te strekken. Want dit is juist het merkwaardige: liefde vermindert niet door het te schen ken! Zoo geven wij dan, na de vele afbeel dingen van ons beminde kroonprinse lijke paar, hierboven, ter gelegenheid van Harer Majesteits verjaardag, de nieuwste officieele foto van Koningin Wilhelmina zelve. Zij moge vergezeld gaan van onze beste gelukwenschen met den verjaardag, die we ook in Zeeland, Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De MidtWburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1— f regels 2.10. elke r. m. 30 ct. Rubriei „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, k 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. aaeï „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cort' rant" 10 ct. extra - Bewijsnummers 5 cenS. 1 ,t i jo Jtrc i da Qroot als van ouds, vieren. ,,Als van ouds" dat zegt den goeden verstaander genoeg. En: de Koningin weet stellig óók wel wat daarmee bedoeld wordt! DE VIERING VAN DEN KONINGINNE DAG, In de hoofdstad. Amserdam maakte hedenochtend een feestelijken indruk, aan de beugels der trams wapperden wederom de vaantjes temidden der vlaggen aan de gevels en ook de haven had van het vlaggenfeest haar deel opgeëischt, In vele winkel- etalages was de eereplaats ingeruimd aan met oranje-linten versierde portret ten van de landsvrouwe, terwijl in ver scheidene ook de beeltenissen van het prinselijk paar, zoo nauw in de vreugde van dezen dag betrokken, niet ontbra ken. Venters met oranje deden goede zaken, Rembrandtplein, Kalverstraat, Nieuwen- dijk, Dam en het Damrak met zijn zoom van met allerlei attracties beladen kar ren, waren als gewoonlijk weer uitver koren voor de wandelparade. De bezoe kers der cafe-terrassen werden voort durend vergast op het optreden van in de bontste kleedij gestoken eendags-ar- tisten en artistjes, met verf en krijt be smeurde vertegenwoordigers van het centenbakje; een onderdeel van de hoofdstedelijke koninginnedagvieringl. Was er in den vroegen ochtend van 89.15 uur de wijding der koraalmu- ziek op den Dam en op het Per'stylium van den Stadsschouwburg, van tien uur af was het geschetter van het koper de hoofdtoon in de muzikale prestaties.. Duizenden kinderen werden in de vreugde van dezen dag betrokken door de deelneming aan de kinderfeesten. De twee groote attracties van dezen middag waren een groote feestvoorstelling in het stadion en demonstraties van de Am- sterdanische Reddingbrigade, in het water van de Boschbaan. Muzikale uur- schen en openluchtconcerten behoorden wederom ook tot het programma der middaguren zoomede der traditie getrouw de bsspehng gedurende een half uur' van het paleis-caril'on door den bekenden beiaardier J. V'ncent. Ook de avonduren hadden een spe- c al;® t,bezetting looneeluitvoe ór.gen, w.o. een voor ouden van dagen, con-l certen in Vondelpark, Oosterpark en opl den Dam er. als waardig slot het groote vuurwerk op den Ring spoordijk bij den Haarlemmerweg. Niet dat dit slot tevens het einde der feestelijke vie ring van Koninginnedag zou beteekenen, want'bij voorbaat stond, mede omdat de café's tot drie uur na middernacht ge opend mochten blijven, wel vast dat dit einde zich niet vóór den prillen ochtend van den eersten September zou aankon digen In de residentie. De verjaardag van onze vorstin is in de residentie wonderschoon begonnen. De stad ontwaakte, terwijl een strak blauwe hemel de straten en de huizen rijen overkoepelde. Het beeld van de stad was gelijk aan dat van vorige ja ren. De straten feestelijk versierd met vlaggen, de oude, historische binnen stad gepavoiseerd en voorzien van de il luminatie, welke vanavond zal branden en aan welker uitvoering dit jaar een bijzondere zorg was besteed. De klokken van de Haagsche torens luidden reeds vroeg den blijden dag in. Om 9 uur vond op het statige Binnenhof een groote zanghulde plaats. Te half elf begon op het Malieveld een groote mili taire parade. Ten paleize lagen als gewoonlijk de felicitatieregisters, welke reeds in den vroegen morgen druk werden geteekend. Te Apeldoorn. Een aubade aan de Koningin. Ter eere van het verblijf der konink lijke familie op het Loo, had Apeldoorn zich in feesttooi gestoken. Op verschil lende plaatsen in deze gemeente waren versieringen aangebracht, terwijl bijna huis aan huis gevlagd werd. De clou van het uitgebreide feestpro gramma was ongetwijfeld de aubade, welke hedenochtend door bijna 6000 schoolkinderen aan onze landsvrouwe is gebracht. Te kwart voor tien zette de stoet, die meer dan anderhalve kilome ter lang was, zich in beweging. Om even voor tien uur bereikte de kop van den optocht het paleis het Loo, waarvoor zich eveneens duizenden toeschouwers hadden opgesteld. Op het bordes waren inmiddels onder luide toejuichingen van het publiek H. M. de Koningin, Prinses Juliana, Prins Bernhard en diens broer Prins Aschwin, verschenen. Twee weesmeisjeg. van het Nederl. Hervormd weeshuis té Apeldoorn boden namens de Oranjevereeniging Apeldoorn het centrum Hare Majesteit een fraaie bloemenmand, gevuld met chrysanten aan, waarna het défilé der schoolkinde ren een aanvang nam. Vervolgens heeft H. M. de Koningin, vergezeld van Prins Bernhard en haar particulier secretaris baron Van Heem stra, een rondwandeling langs de rijen der jeugdige zangers gemaakt, waarbij zij zich met enkele onderwijzers, die als begeleiders functionneerden, onderhield en waarbij zij verschillende scholieren de hand drukte. Tenslotte werd door de zesduizend scholieren, begeleid door het harmonie orkest „Prins Hendrik" onder leiding van den heer A. van de Werken, een aubade gebracht. Uitgevoerd werden „Wien Neerland's Bloed", de „Redding boot", en twee coupletten van het „Wil helmus". Aan het slot van de aubade dankte H. M. de Koningin het bestuur van de Oranjevereeniging Apeldoornhet Cen trum en betuigde haar bijzondere inge nomenheid met de geslaagde zanghulde. H. M. de Koningin zou hedenmiddag per auto een rondrit door de gemeente maken, waarbij zij tevens een bezoek zal brengen aan de verschillende feest terreinen. In Indië, In geheel Indië heerschte een blijde feeststemming op den dag van heden, den verjaardag van H. M. de Koningin. Tot in de verste hoeken van de bui tengewesten woei de nationale vlag. Hedenochtend had op het Waterloo- plein te Batavia een parade plaats waaraan deelnamen landings-divi- sies van de marine, alsmede de troepen gelegerd te Weltevreden, Meester Cor nells en Buitenzorg. De parade werd dit maal gekenmerkt door een groote de monstratie van de luchtmacht, uitge voerd door marine- en leger-vliegtuigen. Voor het openbaar gehoor ten paleize te Rijswijk bestond gtooter belangstel ling dan in de vorige jaren. De voorzit ter van den Volksraad, heeft, volgens traditie, de gelukwenschen van de be volking van Indië aangeboden en den gouverneur-generaal verzocht deze over te willen brengen aan Hare Majesteit. HET PRINSELIJK ECHTPAAR NAAR HET LOO. Gistermiddag plm. 5 uur zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard in de May- bach, met den Prins aan het stuur, van het paleis Soestdijk naar Het Loo ver trokken. Geschenk van H. AL de Koningin aan de Indische padvinders. Naar Aneta verneemt, heeft hopman Ranneft, de leider van het contingent Indische padvinders op de wereldjam boree, in opdracht van H. M. de Ko ningin, aan iederen padvinder van het contingent een groote bronzen legpen ning overhandigd ter herinnering aan het bezoek op Het Loo op 10 Augustus j.l. De Nederlanders in Sjanghai. Blijkens bij het departement van de fensie van den commandant van Hr. Ms. „Van Galen" ingekomen bericht zuilen op 31 Augustus 120 Nederlandsche on derdanen uit Sjanghai worden geëvacu eerd per s.s. „Tjisaroea". Het vervoer geschiedt per tender naar Woosung. NIEUWE OORLOGSINDUSTRIE TE JUTPHAAS. Naar het „Utrechtsch Nieuwsblad" meldt, is eenige weken geleden het ge bouw van de Utrechtsche Chemische Fa briek te Jutphaas, dat al sinds gerui- men tijd ongebruikt stond in andere han den overgegaan. Het blad verneemt, dat het in de bedoeling ligt om in het ge bouw, dat reeds verschillende herstellin gen ondergaat, een nieuwe industrie te vestigen, die zich ten doel zal stellen de vervaardiging van enkele oorlogsbenoo digdheden. Meer in het bijzonder zal men zich toeleggen op de vervaardiging van puntdraad in den wandel bekend onder den naam van prikkeldraad, - dat, zooals men weet, bij de moderne oorlogvoering een zoo belangrijke rol speelt, dat er onmetelijke hoeveelheden van gebruikt en verbruikt worden. EEN REGENACHTIGE HERFST VERWACHT. Het Kon. Ned. Meteor, instituut te De Bilt heeft de volgende seizoensverwach- iiiig voor den herfst opgemaakt; De berekeningen omtrent het karak ter van den herfstneerslag leiden tot dusver tot de uitkomst, dat de maanden September, October en November ge zamenlijk een neerslag merkbaar boven normaal zouden opleveren de bere kende afwijking bedraagt ongeveer 25 procent. Een van de hulpmiddelen ter bere kening komt eerst later ter beschikking, zoodat wellicht nog een nadere mede- deeling zal volgen. Ook de neerslag over Augustus is be neden normaal gebleven, zoodat het ge- heele zomerseizoen een neerslag eenigs- zins onder normaal heeft opgeleverd, i ei wijl die volgens de berekening onge veer normaal had moeten zijn. NOODZAKELIJK RELATIVISME. Het befaamde drukfoutenduivehje heeft ons ook gisteren nog' een part ge speeld. De zin: „Vraag dat den Staatkundig- gereformeerden, die ze if beweren wèi absoluut-consequent te zijn, maar eens", had een geheel onbedoelde beteekenis gekregen doordat er „bewezen" i.p.v. „beweren" stond!" (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen, toenemende be wolking, aanvankelijk nog droog behou dens kans op onweer en iets warmer, UKKEL: schoon vrij warm weer bij lichte Oostenwind en met kleine kans op onweer, nachtelijk temperatnnrsmini- mum ongeveer 13 graden. Morgen zwak ke wind meest uit Zuidelijke richtingen en schoon, vrij warm weer, o o Di, 31 Aug. Zon op: 5 h 18; onder: 19 h 50. Licht op: 20 h 20. Maan onder: 17 h 08. N.M.: 4 September. Betreffende het bezoek van H. M. de Koningin aan Middelburg ter onthulling van het monument voor wijlen H. M. de KoninginMoeder en aan Hulst, -ter bezichtiging van de landfeóuw-tentoon- stelling aldaar, kunnen wij thans en kele nadere mededeelingen doen. De Koningin zal des morgens in een extra-tre n om 8,34 in Kruiningen aan komen en vandaar per auto naar Hans- weert gaan. Om 9 uur vertrekt H. M. uit Hansweert per boot naar Walsoor den. Het gedeelte WalsoordenHuist wordt per .auto afgelegd. Om 10 uur zal H. M. in Hulst aan komen en de Landbouwtentoonstelling bezichtigen. Vervolgens gaat de Konin gin per auto naar Walsoorden terug en vandaar naar Vlissingen. De aankomst in M'ddelburg z,al om streeks 3 uur zijn. De Koningin zal bij aankomst per auto van de richting Vlissingen aan den Vlissingschen Singel worden verwel komd en zet dan den rit voort langs Blauwendijk, Stationsstraat, Konings- 'orug, alle Kaden, Nieuwe Brug, Rotier- damsche Kade naar den Dam, waar de Koningin en Haar gevolg de auto's zul len verlaten. Langs deze route zullen de kade-ge deelten van Blauwendijk en de Kaden uitsluitend bestemd zijn voor de leden van de vereenigingen uit heel Zeeland, die later aan het défilé langs het ont hulde Monument deelnemen. Zoodra de Koninklijke Stoet de eer ste vereeniging op den Blauwendijk is gepasseerd, vertrekt deze, gevolgd door de andere vereenigingen langs Blauwen dijk, Stationsstraat, Kaden, Nieuwe Brug, Rotterdamsche kade, Nederstraat, Breestraat en Verwerijstraat naar Molenwater O. Z. en N. Z. Het terrein achter de boomen, dus van Koepoortstraat tot aan het Noordbcl- werk is dan voor de vereenigingen ge reserveerd. Het publiek mag dus op Blauwendijk, Kaden en Molenwater al leen aan de zijde van de huizen staan en daarvan niet eerder vertrekken dan nadat de vereenigingen zijn vertrokken. H. M. zal dus zoowel op de heenroute als na afloop langs den weg opgestelde vereenigingen rijden. De terugweg van den Koninklijken stoet gaat door de Molstraat, Koepoort straat, Molenwater tot den Watertoren, dan door de Korte- en de Lange Noord straat, rond de Markt tegen de gebrui kelijke richting in naar de Gortstraat en door deze straat, Hoogstraat, Nieuwe Haven, Turfkade, Stationstraat naar het Station. De vereenigingen moeten op de heen route om 2 uur op hun plaats staan, ter wijl om 2.15 uur alle rijverkeer langs de heenroute wordt stopgezet. Het van de richting Goes komende verkeer kan via den Ouden Vlissingschen weg eventueel naar Vlissingen gaan, terwijl indien mogelijk het voor Veere, Domburg en Koudekerke bestemde verkeer zal wor- Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Augustus- Hoogwater. Laagwater, Di. 31 9.40 22.20 3.33 16.15 September. Wo. 1 11.10 23.52 5.10 17.52 Do. 2 12.13 24.50 6.22 18.54 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge:, Augustus, Hoogwater. Laagwater. Di. 31 11.19 23.56 4.29 17.17 September. Wo. 1 12.49 6.10 18.48 Do. 2 1.27 14.04 7.27 19.53 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; (S springtij). Veere 38 min. later Vroclijk wapp'ren alom vlaggen Op deez' laatst' Augustusdag, Nu W lhelmina van Nassouwe Weer Haar jaardag vieren mag En nu fier de driekleur wappert In den zomerzonneschijn, Als een g oei aan Nêerlands Vrouwe Op Haar blijde jaarfestijn, Ruischt het vurig, innig, teeder: „God, behoed Haar, Spaar Haar lang, „Leid Haar voort langs effen wegen, „Daar, waar bloemen zijn en zang." H. den Engelsman, M'burg, den geleid via Loskade, Nieuwe Poort straat, Kinderdijk, Spijkerbrug, Rotter damsche Kade, Nederstraat. Dat zal evenwel afhangen van de beschikbare ruimte op de Loskade. Rijwielen en kinderwagens worden tusschen het publiek op straat niet toe gelaten, terwijl de bruggen, waarover de route loopt, geheel worden vrijgehou den. Muziekvereenigingen, welke langs den weg staan opgesteld, mogen om beurten wel musiceeren, jjoch nie* tijdens het zich verplaatsen naar het Molenwater, immers daarbij is men ie dicht in de buurt van den Dam, zoodat hinder zou worden veroorzaakt bij de onthullingsplechtigheid. Parkeerterreinen» Parkeerterreinen voor touringscars en auto's zijn; Loskade en Maisbaai voor touring cars en personen auto's komende van de richtingen Goes en Vlissingen tot half twee; daarna op den Kanaalweg tegen over de Groenteveiling aan de waterzij de; Molenwater voor touringscars en per sonen auto's komende van Veerschen- en Noordweg tot half drie. Groenmarkt alleen voor personen auto's tot 3 uur. Terrein firma Dronkers aan den Molen berg, voor touringscars en personen auto's komende van Seisweg en Koude- kerkschen weg. Men mag deze parkeer terreinen niet verlaten alvorens H. M. de Koningin Middelburg heeft verlaten. Roode Kruisposten. Roode Kruisposten zijn ingericht aan Hotel „Du Commerce", Militair Tehuis, Nieuwstraat; kantoor Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij, Dwarskade; Padvinders huis Molenwater; Stadhuis, waar bran card aanwezig is en eerste hulp kan worden verleend, evenals uit het hoofd kwartier in het lokaal van den hr. Den

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1