KRONIEK van den DAG. Onrechtmatig bezit BINMIiUm TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1937. No. 202. DOROTHEA GERARD. dafP°oirwdtXÏÏey^™S De „gestaffelde" rentevoet. HUIZE „WESTEINDE" Het derde Rijk en het buitenland Te Berlijn is herhaaldelijk (en wordt telkens opnieuw) de klacht geuit, dat „het buitenland" er voortdurend op uit zou zijn, het Derde Rijk te isoleeren. Er zit iets waars in die klacht, in zoo verre er in diverse landen inderdaad machten werken,, die geen enkele ge legenheid laten voorbijgaan, om het nieuwe Duitschland op alle mogelijke gebied een hak te zetten. Maar verge ten de nazi's als ze over deze dingen praten en schrijven niet, dat ze het er naar maken (het er wellicht noodlotti- gerwijs naar moeten maken) en zelf weinig nalaten, om het 'solatie-proces te bevorderen? Deze week heeft de opperste rechter van de nationaal-sociaiistische partij, Walter Buch, een verbod afgekondigd voor partijleden om lid van een rota- ry-club te zijn. Door dit verbod wordt Rotary in Duitschland meteen de nek omgedraaid, w,ant de organisatie is nu practisch op de zwarte lijst geplaatst, terwijl voor het overige de meeste ha- rer leden wel lid van de n.s. partij zul len zijn. De voorwaarde tot het lid maatschap van Rotary*) is immers het bekleeden van een vooraanstaande po sitie in het bedrijfs- of openbare leven, en in Duitschland zijn de bekleeders van dergelijke ambten over het alge meen tegenwoordig wel partijlid. Buch's motiveering van het besluit luidt in het kort, dat de beginselen van Rotary nu wel heel goed en prachtig kunnen zijn, en dat de Joden hoe wel Rotary zich tegen hun lidmaatschap niet verzet allengs wel uit de Duit- sche clubs verwijderd zijn, m,aar dat daarvoor in de plaats de leden van ontbonden vrijmetselaarsloges groote belangstelling voor Rotary zouden zijn gaan koesteren, zoodat hier eigenlijk van een gecamoufleerden Joodschen in vloed op de organisatie kan worden ge sproken, Voorts staat aan het hoofd van Rotary een buitenlander en zijn instructies zouden de Duitsche leden voor gewetensconflicten kunnen plaat sen. De motiveering van Buch besluit met de volgende woorden: „Wiein Duitschland een le'dende positie wil bekleeden, kan voortaan niet meer .aangesloten zijn bij welk internationaal verbond en gemeenschap dan ook. Zijn blik moet zijn gericht op zijn Volk. Zijn devies luidt: „Ich dien!" Het heeft zin tegenover deze woorden van Buch de doelstell'ng van de door den Amerikaan Paul Harris gestichte en over de geheele wereld verspreide organisatie van Rotary International te plaatsen. Zij luidt: „het doel van Rotary is het aankweeken en aanmoedigen van den w l om te dienen bij al w,at on dernomen wordt. In het bijzonder wekt Rotary op om: 1. velen te leeren ken nen, teneinde velen te kunnen dienen; 2. de toepassing te bevorderen van hoogstaande beginselen in het zaken- en beroepsleven;' de waarde te erken nen van eiken nuttigen arbeid en eiken werkkring te verheffen tot een middel om de gemeenschap te dienen; 3. het dienen toe te passen in ieders persoon lijk, maatschappelijk en zakelijk le ven; 4. internationale waardeering, verdraagzaamheid en vrede tè bevorde ren door een wereldbond van zaken- en beroepsmannen, vereenigd door het dienstideaal." Men vraagt z:ch af, welke staatsge vaarlijke invloeden er van een organi satie met deze beginselen kunnen uit- Onze Berlijnsche correspondent wijdt in het nummer van heden even eens een beschouwing aan de Rotary- Pffaire. Men vindt haar op de 3e pa gina van dit 2e blad. 51). door Van alle kanten deden zich protesten zich™' en a^6r V00rh°0^en rimpelden „U zegt dat? De zoon van uw va- aer? „U zou mij ten zeerste verplichten, eJen' a^s u inijn vader buiten inrirht V handelde naar eigen inzicht/ en heeft er voor geboet. Ik wensch naar mijn inzicht te handelen, en misschien zal voor moeten boeten dan'b? t, erns^8®r de voorzitter. „Niet in zijn vroegere gedaante. En elk woord dat ik vandaag hier heb hoo- ren zeggen, is voor mij een aanwijzing, Jat u daar wel op wilt aansturen. Wat ik hoorde leerde mij ook, dat de geschie denis ons niets heeft geleerd. Maar het is toch wel tijd, dat wij wijzer worden, en tevens dat wij ons niet langer be schouwen als de romantische helden, waai toe de verbeelding van Europa ons heeft gemaakt. Ge spreekt over de na- lonale zaak, ge deedt beter en juister te spreken van de zaak uwer klasse. Ge gaan, tenzij dan in een staat die inter nationale toenadering een gevaar acht. Vooral in Amerika, waar Rotary ont staan is en waar het zijn grootste uit breiding heeft zal men deze conclusie wel uit het Duitsche besluit trekken. De Amerikanen hebben toch al bitter weinig neiging om het tegenwoordig 'n Duitschland heerschende régime als menschwaardig te beschouwen, en hun opvatting zal er door de oekase van Buch zeker niet beter op worden. Men 2'al het er heel vreemd en erg verdacht vinden, dat het door Buch verkondigde „dienst-ideaal'niet in overeenstemming te brengen is met het dienst-ideaal van Rotary. Het is een onloochenbaar feit dat de Duitsche rotariërs de laatste jaren hun uiterste best hebben ged.aan om van het contact tusschen Duitschland en het buitenland te redden wat ervan te redden viel en dat zij steeds op de bres hebben gestaan om jegens hun buitenlandsche geestverwanten hun eigen land hoog te houden. Deze pro paganda was heel wat werkzamer en nuttiger dan alles wat er uit den koker van minister Göbbels en zijn trawanten kwam, maar Duitschland doet er nu afstand van. Het kan natuurlijk het ideaal v,an een regeering zijn, om van haar land een volkomen gesloten volksgemeenschap te maken, wekle vrijwel alle ciltureele banden met het buitenland heeft ver broken. Zoo'n regeering bezit dan ech ter niet langer het recht, om als zulks in haar kraam te pas mocht komen, zich er over te beklagen, dat het bu - tenland haar in een geïsoleerde positia zou dringen. Over w,at men zelf blijkens zijn daden begeert en in praktijk brengt, passen geen klaagliederen, indien an deren er een beetje hun voordeel mee trachten te doen, Het is over'gens kluchtig te zien, hoezeer de nazi's er op gebrand zijn, om in een zeker soort hunner manifes taties officieel door het buitenland er kend te worden. De Duitsche regeering heeft het thans na veel moeite zoover gekregen, dat de meeste te Berlijn ge accrediteerde gezanten binnenkort op het nat, soc, partij-congres te Neuren berg tegenwoordig zullen zijn. Deze week heeft de Britsche ambassadeur te Berlijn, sir Neville Henderson, de uitnoodiging aangenomen, hij zal de re ceptie van net corps d'plom.atique, welke Hitier den lOen September houdt, bijwonen. Ook de gezanten van Frank rijk en de Veréenigde Staten zullen een deel van het groote jaarlijksche congres der nationaal-sociaiistische partij bij wonen. De meeste andere mogendheden hadden de uitnoodiging al eerder aan genomen; over het algemeen is het echter niet hun plan, de geheele ccn- gres-week te Neurenberg te blijven. Zoo denkt de Nederlandsche gezant er een dag of drie te vertoeven; anderen blij ven nog korter. Men had aanvankelijk groote bezwaren om den Rijkspartiida^ welke men als een partij-manifestatie van binnenlandschen ,aard beschouwde, bij te wonen. Nu de nationaal-sociaiis tische partij geheel met het rijk ver eenzelvigd 's, en voorts redenen van tactischen aard ertoe noopten, de Duitsche regeering niet voor het hoofd te stoofen door h.aar uitnoodiging af te wijzen, is men over zijn bezwaren heen gestapt. Verwacht wordt, dat de regeer'ng van haar kant nu ook de noodige consideratie zal betrachten, en de gezanten niet z,al onthalen op re devoeringen en manifestaties welke voor het buitenland onaangenaam zijn, gelijk die er tijdens vorige partijdagen overvloed g zijn voorgekomen. zoudt Polen hersteld willen zien, niet alleen omdat het is uw geboorteland, maar in de eerste plaats omdat het is het land waar gij en uw vaderen hebt kunnen heerschen over de verblinde massa, kunstmatig verblind gelhöuden, en met geen lastigen middenstand te genover u om met uw belangen te wed ijveren. Ge werkt niet voor de natie in haar geheel, maar voor de voorrechten van een handvol belanghebbenden, van u zeiven". Zijn laatste woorden waren over stemd door een steeds toenemend ru moer, eenige der heeren stonden op, evenals hij zelf, vuisten balden zich automatisch, donkere oogen schoten vuur, doch de man zag er zoo uit, dat enkel de vurigsten binnenmonds durf den brommen: „Verrader". De gastheer, die het eerst zijn kalmte had herkregen, vroeg met een gebaar van zijn blanke hand stilte. „In aanmerking genomen het verschil van inzicht tusschen dit gezelschap en graaf Swi.... en Pan Mlodniski", ver beterde hij zich, „meen ik niet ongast vrij geheeten te mogen borden, indien opmerk, dat de atmosfeer van deze woning hem bijzonder onaangenaam moet wezen". De gebaarde heer zocht zijn hoed, niet verstoord, veeleer bedroefd. „Ik vertrek, wees daar maar niet bang voor. En ik kom niet terug, hoe wel het mij niet onmogelijk toeschijnt, Financieel acoaomiscli weekoverzicht. Een belangrijk vraagstuk, dat in 't middelpunt der belangstel ling staat. Hier te lande begint men zich allengs vertrouwd te maken met de idee dat het niet langer mogelijk zal zijn het 3 rente-type tegen te houden; ook niet door een grootere belangstelling van de zijde van het beleggend publiek voor aandeelen. De 3 staatsleening 1936 noteert eenige procenten boven pari hetgeen ook het geval is met enkele prima provinciën. Opmerkelijk is echter dat de 3 14 millioen groote conver- sieleening Den Haag, waarover wij de vorige week schreven, niet die ont vangst is te beurt gevallen, welke men zich daaromtrent algemeen had voorge steld. Het vraagstuk van den z.g. „gestaffelden rentevoet", d.w.z. de vraag of in de toekomst leeningscontracten een clausule moeten bevatten waarbij de mogelijkheid wordt opengelaten, na zekeren tijd een hoogere rente te eischen, b.v. na 5 jaren 3)4 en na 10 jaren 4 ten einde langs dezen weg den houder schadeloos te stellen voor eventueele kapitaalsverliezen voort vloeiende uit een stijgenden rentestanc na het afsluiten der leening, staat nog steeds in het middelpunt der belangstel ling, Terecht heeft dit probleem de meeste beteekenis voor den particulie ren belegger. Voor hem ligt het be zwaar zoowel bij de dalende inkomsten als bij het kapitaalsverlies welke laat ste factor voor de groote geldbeleggen- de instellingen als levensverzekerings maatschappijen en spaarbanken natuur lijk niet spreekt, althans lang niet in die mate. Voor de hypotheekbanken ligt de zaak echter gecompliceerder dan voor evëngenoemde instellingen, immers zij worden onder den druk van de groote concurrentie welke zij ondervinden van de zijde van de levensverzekerings maatschappijen en spaarbanken wel ge dwongen wat haar uitzettingen betreft met hare rentetarieven zoo soepel mo gelijk te zijn, doch anderzijds noodzaakt haar dit haar pandbriefrente zoo laag mogelijk te stellen, willen zij haar ren tabiliteit eenigermate op peil kunnen houden. Voor haar is het dan ook zeer waarschijnlijk zaak om, den belegger zooveel mogelijk tegemoet te komen en hem, wanneer t.z.t. het 3 rente-type niet langer is tegen te houden, een ge staffelde rente in uitzicht te stellen. Het is duidelijk dat de Hypotheekbank zich het recht moet voorbehouden van ver vroegde algeheele aflossing voor het geval de rente in stede van een stijging, een daling zou gaan aanwijzen. Het zeer belangrijke vraagstuk van den gestaffel den rentevoet zal in een der komende vergaderingen van de Vereeniging van Hypotheekbankdirecteuren een onder werp van bespreking uitmaken en men mag met belangstelling het resultaat hiervan tegemoet zien. Wat de locale markt betreft: Ook nu weer bleven scheepvaartaandeelen sterk gevraagd; met name gold zulks aandeelen Java-China-Japan en Ko ninklijke Boot. Eerstgenoemde mon teerden een oogenblik zelfs tot 150 In de industrieele waarden lagen No rit en Van Gelder's Papierfabrieken niet onbelangrijk vaster, terwijl speciaal voor aandeelen Philips een goede vraag bestond. Men hoort in dezen spreken van de bijzonder gunstige ervaring wel ke wordt opgedaan met het nieuwste televisie apparaat van Philips terwijl de berichten over den gang van zaken van dit bedrijf in Engeland al evenmin te wenschen overlaten. De nieuwe radio- fabriek welke Philips in Engeland gaat oprichten en welke omstreeks Mei 1938 gereed moet zijn, zal met omstreeks 5.000 arbeiders werken, wel een bewijs hoe groot deze fabriek zal zijn. In de rubriek handelsvennootschap pen heerschte, zooals te begrijpen valt eenige ongerustheid in verband met de spanning in het Verre Oosten. Voor rubberaandeelen bestond in de afgeloopen week weinig belangstelling. Koersverloop: Holl. Am. L145—141 U. Steel 85—83 Anac43—41 Deli Bat261—258 Senembah 344338 Amst. Bank 1581.57 Ned. Bank 175175 Kon. Petr424—422 Philips 373—389 A.N.I.E.M339—322 Aku 76-75 dat we elkander op een of ander slag veld zullen wederzien, strijdende aan dezelfde zijde, laten wij hopen". Hij maakte een beleefde buiging, en begaf zich, het hoofd omhoog, naar de voor hem geopende deur. Bij de deur keerde hij zich om en onder een dood- sche stilte zei hij: „Het zal wel overbodig zijn meen ik, u te verzekeren, dat geen woord dat ik binnen deze muren of elders heb ge hoord, onder geen enkele omstandigheid over mijn lippen zal komen". Het was inderdaad overbodig. Zelfs zij die het woord „Verrader" nog geen minuut geleden hadden gemompeld, ant woordden slechts met een plechtige bui ging. Zij kenden de echte verraders te goed om zich op dat punt te vergis sen. In het duister van den November avond stapte Tadeusz Swigello met plotseling veranderde houding voort. Het hoofd, zoo trotsch opgeheven zoo lang hij tegenstanders tegenover zich zag, zonk nu een weing op zijn borst. Hoewel alles geloopen was in den meest onberispelijken salonstijl, had hij niet temin hetzelfde gevoel alsof hij de trap pen was afgeworpen. En de mannen, die hem uit hun midden hadden gebannen, waren toch alleen zijn kameraden, zijn gelijken, door geboorte en traditie. De grijze graaf, die hem de deur had gewe zen, had zij aan zij met zijn vader ge streden. Duizenderlei banden verbond HET NIEUWE POSTTARIEF, Met ingang van Woensdag 1 Septem ber a.s. wordt het nieuwe tarief voor de hieronder vermelde poststukken als volgt: a. Interlocale brieven. Voor een gewicht tot en met 20 gram 5 cent. Boven 20 gram tot en met 200 gr. 10 cent. Boven 200 gram tot en met 500 gram 15 cent. Boven 500 gram tot en met 1000 gram 20 cent. Boven 1000 gram tot en met 1500 gram 25 cent. Boven 1500 gram tot en met 2000 gram 30 cent. b. Locale brieven. Voor een gewicht tot en met 20 gram 3 cent. Boven 20 gram tot en met 100 gram 6 cent. Voor locale brieven boven 100 gram is het port gelijk aan dat der Interlocale brieven van hetzelfde gewicht. c. Brieven in het grensverkeer met België en Duitschland en in het verkeer met Curacao en Suriname: 5 cent per 20 gram of restend gedeelte van 20 gram. d. Postbladen. Weike van Rijkswege zijn uitgege ven, in het verkeer met Ned. Indië bij verzending per landmail of zeepost 5 ct. e. Interlocale briefkaarten, alsmede de briefkaarten, verzonden in het grensverkeer met België en Duitsch land, in het verkeer met Curasao en Su riname en in het verkeer met Ned. Indië bij verzending (op verzoek) per landmail of zeepost, 4 cent per enkele kaart. f. Gedrukte stukken, met spoedbehan- deling. Voor een gewicht tot en met 50 gram 2 cent. Boven 50 gram is het port gelijk aan dat der overige gedrukte stukken van hetzelfde gewicht, g. Monsters, in het verkeer met het binnenland, als mede in het verkeer met Ned. Indië, Cu rasao en Suriname bij verzending per zeepost: 3 cent per 100 gram of restend gedeelte van 100 gram. OPBRENGST ZOMERPOSTZEGELS. Blijkens de voorloopige cijfers zijn van de zomerpostzegels, welke van 1 Juni tot en met 31 Juli verkrijgbaar "wa ren, de volgende aantallen verkocht: Frankeerwaarde verkoopprijs aantal Wi cent 3 cent 703.484 5 8 551.574 6 10 1.036.794 12)4 16 500.700 De opbrengst boven de frankeerwaar de, die, zooals bekend, ten bate komt van sociale en cultureele doeleinden, be droeg bruto ongeveer 86.000, hetgeen iets meer is dan in het vorige jaar. zijn naam met den hunne en toen hij eenige weken geleden op het tooneel van beroering was verschenen, had zijn instinct hem tot hen doen gaan, hoe zeer hij ook aan hun succes twijfelde. Hoe was hij er toe gekomen zich naar het land in opstand te begeven? Ta deusz zou dat zelf moeilijk hebben kun nen zeggen. Het afschuwelijke afscheid in het woud was gevolgd door een tijd perk, waarin zijn gansche geest in op stand was gekomen en de schok had hem doen afwijken van zijn levenspad, dat hij zich met zooveel inspanning had gebaand en dat hij tot nog toe zoo trouw had bewandeld. Toen de geestelijke aardbeving voorbij was, bevond hij zich te Warschau, gelijk het slachtoffer van een wezenlijke aardbeving zich buiten zijn huis zal bevinden, op straat gewor pen door de kracht der elementen. Toen hij te Krakau was teruggekeerd met het wanhopige gevoel, dat hij alles had verloren, vernam, hij, dat er in Po len opnieuw opstand was uitgebroken. En toen gebeurde het onverwachte. Wi- tek had volkomen recht zijn broeder een vat van verrassingen te noemen. Tien minuten waren voldoende geweest om een omwenteling bij hem teweeg te brengen. In dat tijdsbestek had hij, de voorzichtige, koelbloedige Tadeusz, al zijn toekomstplannen overboord gewor pen met hetzelfde gemak als waarmee Witek zijn sigarettenstompjes wegwierp. Welke waarden had dat alles thans TOENEMEND TELEGRAAFVERKEER Gevolg van de tariefsverlaging. Een telegram voor een kwartje. De verlaging van den prijs voor een binnenlandsch telegram tot een kwartje voor ten hoogste 10 woorden is niet zonder invloed gebleven op den om vang van het telegraafverkeer. Na Fe bruari, de eerste maand van het nieuwe tarief, is het aantal binnenlandsche te legrammen voortdurend belangrijk groo- ter geweest dan het jaar tevoren, zooals de volgende cijfers uitwijzen: Aantal telegrammen 1936 1937 Maart 82.542 107.854 April 98.922 116.024 Mei 108.869 134.280 Juni 107.431 124.644 Juli 109.507 130.643 DE TOESTAND IN HET SLAGERS- BEDRIJF. (Men schrijft ons van bevoegde zijde: Het is wellicht van belang de kwestie van het vestigingsverbod voor slagerijen» zoo juist door den minister van economi sche zaken uitgevaardigd, wat nader te bezien. Dit z.g, sperverbod is ingesteld op grond van de vestigingswetkleinbedrijf, welke wet de mogelijkheid ként van het voor een termijn van zes maanden één maal met eenzelfde periode te ver lengen uitvaardigen van een vesti gingsverbod, hangende het verleenen van de eigenlijke vestig'ingseischen, nl. eischen van vakbekwaamheid, handelskennis en credietwaardigheid, waaraan nieuwe ondernemers hebben te voldoen. De slagersbranche is de eerste, wel ke van de mogelijkheden van de boven genoemde wet profiteert. De op 1 Dec. 1935 opgerichte „centrale vereeniging ter behartiging der belangen van den vleesch- en veehandel en aanverwante branches", bij verkorting genaamd „Cen trale V. en V.". Had reeds geruimen tijd voor 't in-werking-treden van de vesti- gingswet-kle'nbedrijf alles voorbereid tot het indienen van een verzoek om vesti- gingseischen aan den minister van eco nomische zaken, en luttele dagen, nadat de wet in het staatsblad was geplaatst, is dit verzoek in zee gegaan. De besprekingen over de eigenlijke vestigingseischen behoeven dus niet overhaast te worden. De practische beteekenis van den spertijd. Aan bovenstaande mededeel'ng van de zijde van het bureau van de Centrale V. en V. voegt de commissie van overleg der drie Nederlandsche middenstands bonden het navolgende toe: Vooreerst zij vastgesteld, dat de maat regel betrekking heeft op de slagerij en derhalve niet op den handel in vleesch- waren. Het is nu met ingang van 19 Augs. verboden om een slagerij te vestigen Onder het vestigen van een slagerij valt niet alleen het openen van geheel nieu we zaken, ook tal van andere wijzigin gen zijn daaronder begrepen. Gemaks halve sommen wij deze hier even op. Met vest'ging is gelijksteld: 1. uitbreiding van- bestaande slagerijen met een nieuw filiaal, alsmede uitbrei ding van bestaande zaken in een andere TE VGRAVENH AGE biedt aan Dames en Meisjes een aan genaam Tehuis voor korten of langeren tijd. Zeer matige prijzen 1,50 a 3. p. d.) voor logies met voll. pension; des- gew. alleen kam. m. ontb. Gev, sedert 1868. Geheel verb, en gemoderniseerd. Westeinde 31, TeleL 113932. Westewde 27, Telef. 110573. (Ingez. Med.) voor hem, nu zij daar nimmer in zou kunnen deelen, de vrouw die hij gedacht had te beminnen, maar die buiten zijn fantasie niet in werkelijkheid bestond. Misschien zou in de warreling en geva ren van het politieke strijdperk verge telheid worden gevonden voor de smar telijke teleurstelling en voor het kna gende gevoel van vernedering. Want het was vooral zijn trots, die onder het gebeurde leed, bijna evenveel als zijn gevoeligheid. Dat hij had ge meend om zichzelf bemind te worden, om dan tot de ontdekking te komen, dat hij niets meer was dan een pion in het schaakspel, een onmisbaar stuk voor het door haar gestelde probleem, was meer dan Swigello's trots had kunnen verdragen. Nu en dan kwamen wel Kat- ya's hartstochelijke oogen, als in een visioen voor hiem oprijzen, daartegen protesteeren, maar de taal, die zij tot hem spraken, was als een verzoeking, waarnaar hij weigerde te luisteren. Witek verlangde ook vurig om de grenzen te overschrijden; hij ontving evenwel gestreng bevel bij Kazimira te blijven, en eindigde, gelijk altijd, met den Tadeusz te gehoorzamen. Ondanks de moeilijkheden om een paspoort te krijgen, een valsch paspoort, daar op den naam der Swigello's natuurlijk geen te krijgen was, was er nog geen week verloopen sinds de scheiding, of Ta deusz stapte uit op het perron te War schau, (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5