tfrovmciHlc MlbbH-PÜDGSCHE COUBANT GOESCHE COUBANT^ sport, zeeland. NUMMER 201. TWEE BLADEN. VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Toch Aanbidders der Rede B. Shaw. Het kanaal door Zuid-Beveland. Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- jehap Vlissingen f 2.30, elders f 2.50 per xwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 et. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap ..De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—F. regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. msï „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou* rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 ces!, „De Standaard' wijdt in zijn nummer van verleden week Vrijdag een breed voerige beschóuwing aan ons hoofdar tikel, waarin wij betoogden., d,at de te genwoordige politieke onderscheiding tusschen links en rechts onzes bedun kens niet meer gehandhaafd kan wor den, omdat zij niet meer loopt langs de grenslijn, die de autonomisten der men- schelijke rede scheidt van degenen, die de toereikendheid dezer rede en met recht ontkennen. Wij stelden namelijk vast, dat zich ter linkerzijde v,3ri deze tegenwoordige politieke scheidslijn velen, zeer velen, en toenemend velen, bevonden, die, wat den wijsgeerigen of godsd enstigen grondslag huns levens betreft, bepaald n i e t meer met de rationalistische materialisten van vroeger op een lijn te stellen waren, integendeel lijnrecht daartegenover staan. D,at er zeer velen zijn die oprecht godsdienst'g zijn, op rechte christenen zelfs, althans cd hunne wijze en naar hunne, ook onze opvatting, zij het dan misschien, dat er anderen in Nederland zijn, die voor deze aan de eigene niet congruente christelijkheid niet de waardeering heb ben, waarop zij niettemin aanspraak mag maken. In elk geval mag men, zoo docht ons, dezulken niet meer op een lijn stel len met degenen, die vroeger zeiden „God noch gebod" te kennen of te er kennen, en die toen door de geloovigen als „aanbidders de menschelijke rede" gebrandmerkt werden, „De Standaard" schrijft nu, dat „een ieder zich kan verblijden" over het feit, dat er onder de linker politieke partij en een toenemende oprechte gods dienstigheid valt op te merken, maar, zoo luidt het oordeel verder, dit „be wijst de volkomen genezing van de kwaal van het rational sme niet." Want naar de meening v.an „De Standaard" komt de zaak pas in orde.„als men kan zeggen: ik verwierp de valsche autonomie en mocht kiezen voor de ware." En die „ware autonomie" blijkt dan ln verv°l^ dezer beschouw ng van „De Standaard" te zijn die der natuurlijk naar des „Standaards" inzich ten opgevatte geopenbaarde waarheid, nl.„dat het de Drieënige God is, Die den mensch Zijn ordinantiën voor het leven bekend maakt, Die de waar heid omtrent de diepste levensbegin selen hem heeft geopenbaard en van hem gehoorzaamheid eischt." Men zal zien, dat dit dus feitelijk, ietwat huiselijk gezegd, hier op neer Komt: de liberalen of vrijzinnig-de- mocraten of sociaal-democraten mo gen nu al materialisten of ide,alis+en zijn, ze mogen rationalist-ten-einde we- zen of oprechte, zij het dan vrijzinnige, christenen het doet er al niets toe, ze zijn en blijven, volgens „De Stand aard „aanbidders der liberale rede" en dus valt er met hen niets te begin nen. Ze leven onder de valsche auto nomie en het komt pas in orde, zoo ze..... de ware d.i. dan de anti-revolu tionaire opvatting van de zaak daar« huldigen. Daar komt het tenslotte op neer. Dat is nu wel niet verwonderlijk en zeits heel begrijpelijk :n een anti-revo- utionair partijblad, maar het brengt in de discussie niet veel ver- Ten aanzien van de hoofdquaestie, concludeert De Standaard": „De scheidslijn was nimmer het al of niet godsdienstig zijn. Maar de scheids lijn op politiek terrein was deze, of daar de liberale rede, dan wel de Ge openbaarde waarheid gelden zoiï." Dok wanneer men het zoo 'stelt verklaren wij desalniettemin deze scheidslijn als nul en v,an g'eener waar de meer. Ten eerste niet, omdat velen ter voormaliger linkerzijde om nu de woorden van „De Standaard" te gebrui ken óók op den grondslag der ge openbaarde waarheid staan (al zullen zij die waarheid vrmoedelijk dan wel een weinig anders verstaan dan de partijgenooten van „De Standaard"); ten tweede niet, omdat ook ter voor maliger rechterzijde omtrent het we zen.. de wezenskenmerken en de ver schijning :n de tijdelijkheid dier ge openbaarde waarheid zoowel als om trent de politieke eischen en conse quenties ervan, zóóveel en zóó diep gaand verschil van meening blijkt te heerschen', dat de fictie der rechtsche,. ware-autonome, eenheid zelfs op dit eene punt dunkt ons, niet meer vol te houden is. Zou, om eens een sprekend voorbeeld te noemen, het verschil tusschen een ter linkerzijde der polit eke scheidslijn behoorende ethisch-hervormde liberaal en een ter rechterzijde de rangschikken ethisch-hervormd christelijk-historisch man ze zijn er beide niet aanmer kelijk veel geringer, ja bijkans onmerk baar, wezen, vergelijken bij de diepe klove welke er tusschen den aartsbis schop van Utrecht en dominee Kersten gaapt? En toch worden beide laatstge noemden rechts van de scheidslijn van „De Standaard" tezamen gesteld! Indien .„De Standaardbedoelt: er is m,aar één scheidslijn, en dat is die tusschen het ware 'nzicht. hetwelk door ons, anti-revolutionairen wordt voorgestaan, en de valsche opvattingen, waaronder die van vrijwel alle anderen vallen: atheïsten, pantheïsten, deïsten en theïsten, filosofen, theosofen, vrij zinnige en ethische christenen, mate- r alisten en idealisten, kortom: allen die niet het anti-revolutionaire staat kundig-godsdienstige en politiek-theolo- gische gedachten stelsel aanhangen of .aanvaarden, ja, dan geven wij ons gewonnen. Maar zóó bedoelt „De Stand aard" het toch zeker niet. En wat dan? Wij hebben slechts willen betoogen, dat de in anti-revolutionairen kring, vroeger, wel eens en niet immer ten onrechte van overschatt ng der waarde v,an de menschelijke rede be schuldigde „linkschen", dezen weg bezig zijn te verlaten, hem voor een aanzienlijk deel zelfs reeds verlaten hebben. Op grond daarvan meenden wij, dat deze linkschen in dit opzicht hun voor de rechtschen verwerpelijke, af- stootende ,,1'nksheid" goeddeels verlo ren hadden. Weshalve, zoo meenden wij en meenen wij nog de scheidslijn tusschen „de aanbidders der liber,ale rede" en.... de anderen vervallen was, eenvoudig omdat menige Ijiberaal, en vrijzinnig-democraat en sociaal-demo- cr,aat, de Rede niet meer aanbidt, doch ook dezulken slechts aanbidden Dengene, die mede naar den eisch der rede, slechts aanbidden kan en mag worden! En nu doen deze linksche godsdien- stigen dat m sschien wel niet in de woorden, op de wijze, en met de inten ties, die de anti-revolutionair of de rechtzinnig-hervormde christen de eenig juiste ,acht, maar dat ;s weer een ande re zaak. Over enkele onderdeelen van het be toog van „De Standaard" nog een paar opmerkingen in een volgend artikel. Of de orthodoxe christen, maar politiek en theologie z ij n hier niet volkomen te ondersche'den op dit grensgebied van politieke, wijsgeerige en godsdienstige levensbeschouwing. BERICHT. Met het oog op de werkzaamheden aan onze etalage, in verband met de a.s. feestweek, zijn wij genoodzaakt onze etalage op Zaterdag gesloten te houden, doch de winkel is normaal geopend. „LUMIERE", L. Delft 76, M'burg. (Ingez. Med.) Z. V. B. VOETBAL. Daar de voetbalvereeniging 's Heer Arendskerke niet de beschikking heeft over een terrein en voorts niet voldoen de spelers bezit, heeft het bestuur be sloten zich terug te trekken uit den Zeeuwschen Voetbalbond. SCHERMEN. Bij schermwedstrijden gedood. Tijdens een schermtournooi binnen het kader der universitaire spelen te Parijs s een Fransch student in een wedstrijd tegen 'n Mexicaan zoo ernstig gewond, dat hij onmiddellijk naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Korten tijd na te zijn opgenomen is de jongeman aan zijn verwonding bezwe ken. Het kind heeft niets om zich te ver dedigen dan de goedheid en het ge weten van de volwassene aan wien het onderworpen is; dit moest de volwas sene nooit vergeten, want het legt een zware verantwoordelijkheid op. MMENLAND. H. M. DE KONINGIN IN OVERIJSSEL. H. M. de Koningin heeft gisterochtend komend met den gewonen trein uit Apeldoorn, waaraan twee salonrijtui gen waren gekoppeld, een kort bezoek gebracht aan Hengelo, ter bezichtiging van het nieuwe bedrijf der Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie „K.N.Z.". H. M. die met klein gevolg was, toonde voor alle afdeelingen zeer veel belang stelling. Ten slotte bezichtigde zij op het directiekantoor een expositie van de producten der K.N.Z. Toen het bekend werd, dat H. M. de Koningin in de stad was, schaarden zich overal groepjes belangstellenden langs den weg, die haar hartelijk toejuichten. H. M. vertrok een uur later per extra- trein naar Enschede en vandaar naar Varsseveld om een bezoek te brengen aan de landbouw- en nijverheidsten toonstelling Lanijto. Te half drie des middags arriveerde onze vorstin te Varsseveld, Voor het stationsgebouw stonden alle schoolkin deren van het dorp opgesteld, die het Wilhelmus zongen. Aan den ingang van het tentoonstel lingsterrein werden H. M. bloemen aan geboden door het dochtertje van den burgemeester. Hierna maakte de Koningin een rond gang langs de stands. Na de bezichtiging nam de Koningin op de eere-tribune plaats. Het publiek was zeer enthousi ast en zong spontaan het Wilhelmus. De geestrift was zoo groot, dat de omraste ring werd doorbroken, doch de politie had spoedig de aanwezigen weer in be dwang. Hierna werden de bekroonde paar den en koeien voorgeleid, terwijl de landelijke rijvereeniging een défilé hield. Om half vijf vertrok de Koningin per trein naar Apeldoorn, nadat zij nog per auto een rit door het dorp had gemaakt. Prins Bernhard volgt de oeieningen van de eerste infanteriebrigade. De regimenten grenadiers, jagers en 't vierde regiment infanterie keeren 28 Augustus naar Den Haag en Leiden u t de Harskamp terug, waar voor de ge zamenlijke regimenten oefeningen plaats hadden onder leiding van den reserve-luitenant-kolonel dr. G. J. de Groot. De oefeningen van 24, 25, en 26 Augustus werden bijgewoond door Prins Bernhard, die met groote belangstelling de troepenbewegingen te paard volgde DE OVERDRACHT VAN DE „PIET HEIN". De ontvangst van de Prinses en den Prins te Muiden. Zaterdagmiddag £al de Prinses en den Prins een sobere, maar feestelijke ont vangst te Muiden worden bereid. Het paar wordt tegen kwart voor vier aan de Veenkade verwacht, waar de burge meester, de hr. Th. Coops, zijn opwach ting zal maken. Hij zal het Prinselijk paar begeleiden tot aan de Heeren gracht, nabij het Muiderslot, waar de heer E. Crone en ir. J. Loeff hunne Ko ninklijke Hoogheden verder aan boord zullen begeleiden. De vereenigingen zullen langs den weg in het dorp, waar de stoet zal rij den, met vaandels zijn opgesteld. De vereenigingen uit Weesp zullen bij de Vechtbrug postvatten. Nieuwe Fokker vliegtuigen voor de koninklijke marine. Een dezer dagen werden op het vlieg kamp Schellingwoude nabij Amsterdam, enkele nieuwe Fokker vliegtuigen, be stemd voor de koninklijke marine over genomen, o.a, het laatste van een serie Fokker T 4 drijvervliegtuigen, bestemd voor den dienst in Ned Oost-Indië. Van dit .type, een tweemotorige bommen werper, torpedovliegtuig en lange- af stands-verkenner, werden reeds vroeger enkele series geleverd. Toen de lucht vloot in onze Oost een nieuwe uitbrei ding behoefde en snelle aanvulling van het materieel geboden was, viel de keu- Ze op het reeds in gebruik zijnde en door en door beproefde type Fokker T 4, waarvan onmiddellijk een serie werd be steld en geleverd, weldra gevolgd door een nieuwe opdracht. Uiteraard werden bij de laatste series vele verbeteringen t.o.v. de reeds eer der geleverde vliegtuigen aangebracht. De andere overgenomen vliegtuigen zijn van het type Fokker C 11-W, een eenmotorig eatapultvliegtuig op drijvers bestemd om aan boord van oorlogschepen te worden meegevoerd. Dit type is voor het eerst op Hr. Ms. kruiser „De Ruy- ter" in dienst gesteld. Na uitvoerige be proeving van het prototype, waarbij dit aan alle gestelde eischen bleek te vol doen, werd een serie in opdracht gege ven, welke met de zoo juist overgeno men vliegtuigen voltooid is. Inmiddels heeft de Fokkerfabriek een nieuwe na bestelling op dit type ontvangen, waar van de bouw reeds ver gevorderd is. Onderscheiding voor jhr. Van Vredenburch.. Jhr. J. van Vredenburch, algemeen voorzitter der vereeniging „Stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard", en vele jaren lid der delegatie, die de Nederlandsche regeering vertegenwoor digd heeft op de groote Fransche ten toonstelling van paarden in Parijs, is benoemd tot ridder in het legioen van eer. Bijdrage van de Nederlandsche huisvrouwen aan het prinselijk jacht. De bijdrage van de leden van de Ne derlandsche vereeniging van huisvrou wen aan het nationaal huldeblijk, dat morgen aan het prinselijk paar zal wor den aangeboden, bestaat uit de inrich ting van de beide keukens van de „Piet Hem", welke passen bij het op het jacht aanwezige theeservies, benevens het proviand, dat voor den eersten tijd noo dig is. KAMP VOOR DIENSTWEIGERAARS OP ROZENBURG. De tewerkstelling van dienst weigeraars bij takken van staatsdienst za,l worden ge staakt. Naar de N.R.C, van bevoegde zijde verneemt, zal er een verandering komen ten opzichte van de houding, die aan genomen wordt ten opzichte van dienst weigeraars. Tot dusverre werden diegenen, die zich op grond van de dienstweigeraars- wet van 1923 beriepen tot het niet ver vullen van hun militairen dienstplicht, op andere wijze te werk gesteld bij ver schillende takken van staatsdienst, als het Staatsboschbeheer, de P.T.T., ver schillende musea, enz,, al naar gelang van hun capaciteiten. Dit aantal dienstweigeraars schommel de elk jaar zoo tusschen de dertig en Binnenkort zullen deze dienstweige raars ondergebracht worden in een kamp op het eiland Rozenburg. Zij zullen daar o.m de duinstrook moeten versterken, welke behoort tot de rijksdomeinen. Het is dan ook onder den rentmeester van de domeinen te Klundert, dat het kamp zal komen te staan. De zaak zelf verkeert nog in een sta dium van voorbereiding. Men is het re glement van orde voor het kamp nog aan het voorbereiden en ook is het nog niet beslist, wie toezicht zullen houden op en om het kamp, hoewel uiteraard te verwachten is, dat militaire politie in de omgeving van het kamp zal verblij ven. Er bullen ploegbazen aangesteld worden, die bij het werk voor zullen gaan. Wanneer de dienstweigeraars hun kampement zullen betrekken staat nog geenszins vast. Het uniïormverbod en de roode Valken vlag. Teneinde in een proefproces uitge maakt te zien of de roode Valken vlag onder de bepalingen van het uniform verbod valt, heeft de Haarlemsche po litie tijdens een propaganda optocht van de A. J. C„ proces-verbaal opge maakt tegen den drager v,an deze vlag en tegen den voorzitter van de afdee- l'ng Haarlem der S, D. A. P. De vlag is in beslag genomen. KERK EN SCHOOL. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen leerares-coupeuse, mej. Jannie van Overbeeke te Sluis. Verwachting tot morgenavond: DE BILT: Zwakke tot matige N.O. tot N. wind, gedeeltelijk bewolkt tot be trokken, droog weer, behoudens kan op onweer, weinig verandering in tempera tuur. UKKEL: Lichte oi matige N.O. wind, bewolkte of betrokken hemel, weinig of geen regen, matige temperatuur. ||S i Vr. 27 Aug. Zon op: 5 h 03; onder: 19 h 59. Licht op: 20 h 29. Maan op: 21 h 56; onder: 12 h 59. L.K. 29 Aug. Hoog- en Laagwater te Vlissingen: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Vr. 27 5.27 17.42 11.53 24.31 Za. 28 6.12 18.30 12.37 Zo. 29 7.07 19.25 1.20 13.33 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Vr. Za. Zo. 27 28 29 Augustus. Hoogwater. 7.20 19.36 8.03 20.21 8.55 21.10 Laagwater. 13.01 1.27 13.45 2.16 14.38 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Besmettelijke ziekten. In de week van 15 tot en met 21 Aug. kwam in onze provincie één geval van diphterie voor, nl. te Hulst. De eerste verbreeding zal om streeks eind 1937 klaar zijn. De werkzaamheden voor de eerste verbreeding van het kanaal door Zuid- Beveland zijn dermate gevorderd, dat het einde daarvan niet lang meer op zich zal laten wachten. Eind 1937 hoopt men dit deel van het werk te hebben voltooid. Nog is op sommige plaatsen te zien de breedte van het oude kanaal en daar vlak bij de nieuwe doorvaart, waar door een vergelijking nog mogelijk is. Deze verbreeding was wel zeer noodig en de steeds drukker wordende scheep vaart zal hiermede niet weinig zijn ge baat. Dat die vaart van beteekenis is blijkt wel uit het feit, dat tegenwoordig maandelijks 8000 a 9000 schepen het ka naal passeeren. Wanneer hier sprake is van een eer ste verbreeding van het kanaal, dan wil dat niet zeggen, dat heel spoedig met een tweede verbreeding zal worden be gonnen. Wel staat deze tweede verbree ding op het program, doch deze wordt pas uitgevoerd, indien daaraan behoefte bestaat. Zoover is het thans nog niet. De dijken langs het kanaal zijn echter reeds zoodanig verlegd, dat bij een twee de verbreeding niet opnieuw tot verleg ging daarvan hoeft te worden overge gaan. Tengevolge daarvan is er tusschen den nieuwen dijk en den kanaaloever nog een groot terrein, dat eerst is opge spoten en daarna afgedekt met aange voerde aarde. Dit laatste werk is nog niet geheel klaar, terwijl men ook nog nabij Hansweert bezig is met bagger molens. Verder is men doende met de inrichting der los- en laadplaatsen tus schen de Schorebrug en Hansweert. Ook vragen de dijken óp enkele plaatsen nog om een laatste afwerking. Uit een en ander blijkt wel, dat het overgrootste deel van het werk achter den rug is. Zooals bekend, is het kanaal voor het grootste deel verbreed aan de westzij de, terwijl bij Hansweert en Wemeldin ge, dus aan de uiteinden, de oostzijde is verbreed. Oorspronkelijk is de geheele verbreeding gedacht aan de oostzijde omreden aan die zijde de groote sluizen zijn gelegen, doch mede om redenen van financieelen aard, is van dit oorspronke lijk plan afgeweken. Een gevolg hiervan is, dat het kanaal thans nabij Wemel dinge en Hansweert ietwat gebogen is, hetgeen wel jammer is voor dit eertijds kaarsrechte kanaal. Doch een groot be zwaar is dit zeer zeker niet na deze be langrijke verbreeding. Twee werken, welke bij deze eerste verbreeding behooren, blijven nog eeni- gen tijd rusten t.w. de opruiming der bruggen bij Schore (Schorebrug) en Vla- ke (spoorbrug). Deze zullen pas kunnen worden uitgevoerd als de nieuwe brug

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1