KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CR T.) VAN DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1937. No. 200. DOROTHEA1 GERARD, AANKOOP VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. NEDERLANDSCHE OORLOGS BODEMS NAAR INDIë. Beursvacantie op 30 Augs. Biggenmerken. DE RIJWIELACHTERLICHTEN MET REFLECTOR. (Ingez. Med.) KERK EN SCHOOL. MIDDELBURG. DE MUZIEK OP DE MARKT EN DE BELICHTING. BESCHERM HET PLANTSOEN. GOES. RAADSVERGADERING, (Wordt vervolgd) Japan's overtuiging en de praktijk. De gebeurtenissen in het Verre Oos ten krijgen nu met den dag een penibe ler aanzien. Tegen alle verwachtingen in zijn de Japanners zoowel aan het voornaamste front in Noord-China (oij den Nankau-pas) als te Sjanghai op een bijzonder taai Chineesch verzet gestuit. Het gevolg daarvan kan zijn, dat er een JapanschChineesche oorlog ontstaat, welke jaren kan duren, en waarin dan wellicht in zeer afzienbaren tijd ook Sovjet-Rusland betrokken wordt. Ver moedelijk is de taaiheid van den Chi- neeschen tegenstand te danken aan de lessen, welke een aantal Duitsche in structeurs de laatste jaren aan de mili taire leiders in China hebben uitge deeld. Het was, voor de huidige strijd uitbrak reeds bekend, dat China's weer macht sinds de Duitsche instructeurs zich er mee bemoeid hadden, heel wat deugdelijker was geworden. De nazi-re geering heeft de instructeurs nu terug geroepen (vanwege de vriendschap met Japan natuurlijk), maar het kan zijn, dat hun lessen reeds voldoende zijn ge weest, om de Japanners zachtjes gezegd op heele hooge kosten te jagen. De gebeurtenissen, waarvan wij nu getuige zijn, vertoonen merkwaardige overeenkomst met die in 1932 toen Mantsjoerije van China moest worden losgescheurd. Evenals 5 jaren geleden wordt nu aan twee, ver van elkaar af gelegen, fronten gevochten, nl. in het Noorden en in Sjanghai. Waarom is Sjanghai, dat zoo ver van het hoofdtoo- neel van den oorlog af gelegen is, weer het tooneel van bloedige gevechten ge worden? Hierover zijn de meeningen verdeeld. Velen nemen aan, dat Japan, evenals in 1932, door den strijd te Sjanghai te ontketenen, waar het Wes ten zulke groote belangen heeft, de aandacht van de beschaafde wereld wil afleiden van het eigenlijke doel van den oorlog Noord-China. Is daar, in het Noorden, het doel bereikt, heeft Japan zich meester gemaakt van de natuur lijke rijkdommen van Noord-China en in dat gedeelte van het reusachtige rijk een nieuwen „onafhankelijken" staat op gericht, dan kan Tokio door zich uit Sjanghai terug te trekken zijn „toege vendheid" toonen en zoodoende het Westen met het ontstaan van den nieu wen staat verzoenen. Een andere oor zaak kan hierin liggen, dat Japan door dezen aanval in het Zuiden een gedeelte van het Chineesche leger wil binden, om de operaties van het Japansche le ger in het Noorden te vergemakkelijken Onder normale omstandigheden wordt het scheppen van twee fronten, die op grooten afstand van elkaar liggen, van militair standpunt als een waanzinnige daad beschouwd, die tot een mislukking van den oorlog kan leiden. Japan is ech ter zóó zeer van zijn militaire meerder heid overtuigd, dat het zich een derge lijke „strategische ketterij" kan veroor loven. Voorshands echter vallen de resulta ten nog geeenszins in overeenstemming met deze overtuiging uit. In tegendeel veeleer: de Japansche verliezen voor al aan het front te Sjanghai, schijnen minstens zoo groot te zijn, als de Chi neesche. Behalve de veel grooter gewor den gevechtswaarde der Chineesche troepen, speelt hierbij zonder twijfel ook een rol de omstandigheid, dat Ja pan zijn beste materiaal tot dusver thuis houdt, in de onderstelling, dat het met het verouderde het Chineesche varken tje wel zal kunnen wasschen. Want dit staat dan toch wel als een paal boven water: als 't er op aankomt, als alles op haren en snaren zou worden gezet, kan de Chineesche weermacht op geen door 49). Bij het hooren van zijn stem en van den veranderden klank er in, verdween haar verbijstering. Haar lippen bewo gen zich, maar zij slaagden er niet in eenig geluid te geven, vertrokken zich alleen tot een glimlach ais van een krankzinnige, Tadeusz kneep plotseling zijn oogen samen, toen hij dat zag, en een donkerroode blos verscheen er op zijn gelaat. 'Hij wist niet wat hij het vol gende oogenblik zou doen of zeggen, maar een gehinnik van vroolijkheid "dat Klobinski deed hooren, herinnerde'hem aan de aanwezigheid van den bijna ver geten getuige. Zich met een uiterste in spanning tot kalmte dwingend, keerde hij zich tot hem. „Er schijnt hier een klein misverstand te bestaan, voor welks opheldering' uw tegenwoordigheid, mijnheer.mijnheer („Klobinski", liet de ander er op volgen) in geen enkel opzicht noodig is. Wees dus zoo vriendelijk mij met deze dame alleen te latenen wel onmid dellijk!" Al de opeengehoopte hooghartigheid van geslachten van gekroonde voorou ders, voor despoot in de wieg gelegd, sprak uit den toon en de gelaatsuitdruk king van den ingenieur, terwijl hij met' stukken na tegen de Japansche op. In 't bijzonder wat het luchtwapen betreft, is het land van de Rijzende Zon verre het Hemelsche Rijk de baas. Hun geheele luchtmacht kunnen de Japanners echter onmogelijk in den strijd werpen. Om de eenvoudige re den, d,at ze rekening moeten houden met de mogelijkheid van een Russi- schen aanval. Sovjet-Rusland heeft in het Verre Oosten (Siberië) een afzon derlijk leger georganiseerd, dat zijn eigen middelen bezit en eigen fabrie ken tot zijn beschikking heeft. Dat leger ligt op de loer en kan Japan elk oogenblik bespringen. In hoeverre een aanval van Rusland op Japan te vree zen valt, is een andere vraag, (de bin- nenl.andsche toestand in de Sovjet-Unie verbiedt Stalin momenteel om veel ri sico te nemen), doch Tokio moet met die mogelijkheid desondanks rekening houden, en naarmate Japan verder weg zinkt in het Chineesche moeras wordt de verleiding voor Rusland, om door een snellen aanval zijn gevaarlijken te genstander buiten gevecht te stellen, grooter. Het is algemeen bekend, dat een dergelijke aanval met een lucht aanval op de Japansche steden zou be ginnen, waarbij de Russische bommen werpers zouden trachten de van l'cht m,ateriaal opgetrokken Japansche ste den in brand te steken en het verkeer te desorganiseeren. Japan moet dus een aanzienlijk gedeelte van zijn lucht vloot thuis houden om aan een derge- lijken aanval het hoofd te kunnen bie den. Indirect steunt het Russische leger in het Verre Oosten China dus nu reeds. Dit geldt niet alleen voor de luchtmacht doch ook voor het leger te velde. Ja pan moet rekening houden met het Russische leger in het Verre Oosten, dat elk oogenblik de grens kan overschrij den en de Japanners in den rug aan vallen, Japan moet dus tegenover het Russische leger een legerm,acht in ge reedheid houden, die sterk genoeg is om den eersten aanval op te vangen. En dat niet alleen in Mantsjoekwo, doch ook in Mongolië. De kans, dat Rusland ingrijpt, is niet groot, doch zij bestaat en dit enerveert de Japanners. Behalve door een rechtstreekschen aanval op de Japanners kan Rusland de Chineezen steunen door hun oorlogs tuig en vliegmachines te leveren. In hoeverre dit nu reeds gebeurt, valt niet met zekerheid te zeggen. De Ja pansche bladen hebben reeds herhaal delijk medegedeeld, dat Sovjet-vlieg tuigen aan het front te Sjanghai en in Noord-China waargenomen zijn, maar de Japansche overhe'd heeft op desbe treffende vragen van Amerikaansche en Engelsche journalisten ontwijkende ant woorden gegeven, een teeken, dat zij geen overtuigende bewijzen heeft. Zon der Russische hulp zal de Chineesche luchtvloot echter al spoedig uitgeroeid zijn: de verliezen aan vliegmach'nes bedragen 2540 pet. per maand. Japan met zijn groote vliegtuigindustrie is in staat zijn verliezen aan te vullen. Chi na kan dat met e'gen krachten niet doen, het is dus op de hulp van het buitenland, hoofdzakelijk v,an Rusland, aangewezen. Men kan er nauwelijks aan twijfelen, dat i als zulks niet reeds geschied het weldra zal geschieden. De kans is te schoon voor de Sovjets om h,aar niet te benutten. Woensdag werd te Driewegen in de herberg van den heer J, v. d Guchte, ten overstaan van notaris J. C. Kram, in het openbaar verkocht, een huis met schuur, erf en tuin, aan den Baandijk, groot 4 a 84 ca. Kooper J. Ringelberg qq, voor f 1015 bevelende oogen en minachtend opge krulde lippen den politiecommissaris aankeek Klobinski, vertrouwd met de tradities van zijn natie, en sinds lang ge wend aan gehoorzamen, kende die wijze van optreden te goed om niet instinct matig er voor te bukken. „Als Panna Malkoff mij beveelt heen te gaan", begon hij, nog wat tegenspar telend, „Ik vermoed, dat het wel voldoende zal zijn als ik het u verzoek". Tadeusz' oogen stonden zoo koud en star, alsof zij uit steen waren gesneden, trilden zichtbaar. Nog een oogenblik be proefde de verrader stand te houden, maar toen zakte zijn voorgewend Zelf vertrouwen ineen. Zonder een woord verder te zeggen keerde hij zich om, dat des te liever, omdat hij meende, dat het doel van zijn tocht was bereikt. Uit den alik van den man, die voor hem stond, leidde hij af, dat men die twee gerust al leen kon laten. Tadeusz keek hem na tot hij op een behoorlijken afstand was en keerde zich toen om naar Katya. Doch reeds was zij van de bank gegleden, en zonder zich te aekommeren om de gestalte, die nog volkomen in het gezicht was, noch om de omstandigheid, dat het pad feitelijk een openbare weg was, zonder zich om iets anders te bekommeren als om den drang van het oogenblik. was zij voor hem op haar knieën gevallen, haar handen sme kend tot hem opgeheven. „Vergeving, Tadeusz, vergeving!" zei- Het gewijzigde reisplan van Hr. Ms. „Jan van Amstel", „Pieter de Bitter"; „Abraham Crijnssen" en „Eland Du bois" is als volgt: Vertrek VJ is sing en Maandag 30 Augs., aankomst Gibraltar 4 Sept.ver trek 10 Sept.; aankomst Napels 14 Sept. vertrek 18 Sept.; aankomst Alexandrie 24 Sept., vertrek 29 Sept., aankomst Port Said 30 Sept., vertrek 30 Sept., aankomst Suez 30 Sept. of 1 Oct., ver trek 1 Oct. aankomst Aden 6 Oct,, ver trek 12 Oct.; aankomst Colombo 23 Oct.; vertrek 29 Oct.; aankomst Sabang Dinsdag 2 November. De minister van financiën heeft zijn goedkeuring gehecht aan het besluit van de leden van de ver. voor den effecten handel om de effectenbeurs op Maan dag 30 Augs. gesloten te houden, Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het aantal aangebrachte biggenmerken in de week van 9 tot 14 Augs, 1937 be droeg 37.995, tegenover 46.832 in de overeenkomstige week van het vorige jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Jan. tot 14 Augs. in totaal aangebracht 1.063 550 merken, tegenover 1.253.900 merken in de overeenkomstige periode van 1936 Men schrijft uit Arnhem aan de N. R Crt.: Zooals uit verschillende publicaties reeds bekend is, zullen ingevolge art. 59 lste lid b. van het Motor- en Rijwiel reglement van 1 Januari 1938 af alle rij wielen aan de achterzijde moeten zijn voorzien van een lantaarn (achterlicht met reflector) welke lantaarn achter waarts duidelijk zichtbaar voor het ach teropkomend verkeer een rood licht uit straalt. De eischen waaraan deze lantaarn moet voldoen, worden door den minis ter van waterstaat vastgesteld. Fabri kanten en importeurs, die reeds gerui men tijd met belangstelling het vaststel len van deze eischen tegemoet zagen hebben in de Ned,. Staatscourant van 13 en 14 Augustus j.l. de ministerieele be schikking van 11 Augustus kunnen le zen, waarin deze eischen zijn vastge legd. Ook is in deze ministerieele beschik king bepaald, dat de minister alle lan taarns goedkeurt, welke zijn gekeurc door de Kema, de N.V. tot Keuring van Electrotechnische materialen te Arnhem Daar in kringen van belanghebbenden de vraag wordt gesteld hoe het met die keuring nu precies zal gaan, hebben wij dezer dagen ons gewend tot de Kema met verzoek ons daaromtrent een en an der mee te deelen. Ir. De Zoeten, een van de ingenieurs die speciaal met deze zaak belast is. was zoo welwillend ons verschillende inlichtingen te verstrekken. Bij dit onderhoud bleek ons al dadelijk dat het publiek betrekkelijk weinig met de ministerieele voorschriften te maken heeft en zich in ieder geval over de keu ring der lantaarns weinig bezorgd be hoeft te maken. Men heeft slechts toe te zien, dat men een lantaarn koopt, waarop is aange bracht het woord „Rijkskeur", het be wijs dat de lantaarn aan de ministeri eele voorschriften voldoet, dat het lamp je wordt gemonteerd op het witte ge deelte van het achter-spatscherm en niet hooger dan 60 cm boven het wegdek. Bovendien, en dit spreekt feitelijk van zelf, heeft men steeds te zorgen dat het de zij stamelend. „,Ik heb kwaad g'edaan, ik beken het, maar het is al begonnen voor ik jou kende". En uit vrees dat zij zijn door toorn vertrokken gelaat zou zien, waarvoor zij in haar verbeelding reeds zoo vaak beangst was geweest, bedekte zij haar gezicht met haar trillende handen. Reeds de enkele omstandigheid, dat hij geen beweging maakte om haar op te heffen, hij die tot nog toe met zooveel liefde eiken steen van haar pad had ver wijderd, was voldoende om haar be wust te doen worden van de verandering welke in de laatste oogenblikken bij hem had plaats gegrepen, Met de armen stijf over zijn borst gekruist, keek hij neder op de vrouw aan zijn voeten met oogen bijna even hard als die waarmee hij den vreemdeling had weggekeken. En de stem, die zich nu deed hooren, klonk al ven hard. ,,'Het is geen zaak van vergeven, maar van "verklaren. E'en woord lis reeds voldoende. Loog de kerel of niet, toen hij zeide, dat je Kataryna Malkoff waart?" ,,'Hij loog niet", antwoordde zij snik kend tusschen haar vingers, die haar ge laat bedekten. „Je bent dus Kataryna Malkoff, de eigenares van Lubynia?" Zij knikte bevestigend. „Dezelfde persoon, die een fantastisch plan had uitgedacht om het aan het ge slacht der Swigello's terug te geven, af gewezen door mijn broeder en mij?" achterlicht evenzeer als het voorlicht steeds in behoorlijke conditie is. Vooral wanneer de achterlichten speciaal zijn voorgeschreven, zal iedere wielrijder, die zich des avonds op de groote wegen bevindt met een rijwiel, waarvan het achterlicht defect is, in levensgevaar verkeeren, daar iedere automobilist, die nu nog wel rekening houdt met rijwielen, die een slechten reflector hebben, of die bij slecht weer dik onder de modder zit tende, niet te zien is, na 1 Jan. a.s. mag aannemen, dat hij ieder rijwiel even zeer als nu reeds het geval is met motor rijwielen en -rijtuigen moet kunnen zien, Voor zoover den fabrikant en den im porteur betreft is de zaak ook betrek kelijk eenvoudig. Ieder die achterlampen met reflectors in den handel wil brengen, moet zorgen dat zijn product voorzien kan worden van het woord „rijkskeur". Om dit te bereiken zendt hij van zijn product 5 monsters aan de Kema, d.w.z. 5 geheel gelijke lantaarns. Deze 5 monsters worden door de Ke ma gekeurd, zoowel wat betreft het ma teriaal, als wat betreft het lichtuitstra- lend en lichtreflecteerend vermogen. Omtrent het onderzoek van dit type lamp, brengt de Kema verslag uit aan den minister van waterstaat. De minister bepaalt dat aan de hand van het ontvangen rapport van de Kema of het type lamp mag worden voorzien van het woord „Rijkskeur". Indien de minister daartoe besluit kan de fabri kant dit type aanmaken en in den han del brengen en is de kooper verzekerd, dat zijn lamp aan de voorschriften vol doet. Men zorge er dus voor alleen lam pen te koopen, die voorzien zijn van het woord „Rijkskeur". Om knoeien te voorkomen immers een bepaald type lamp kan op den duur door het gebruiken van minder deugde lijke materialen, niet meer aan de eischen voldoen kan de minister steeds ook van een eenmaal goedge keurd type lamp een nieuw rapport van de Kema eischen. De ministerieele goedkeuring kan al leen worden verleend op aanvragen van Nederlandsche fabrikanten of Neder- landsche importeurs. Iedere Nederlandsche fabrikant heeft dus de gelegenheid een lantaarn met re flector, die aan de voorschriften vol doet, in den handel te brengen, mits hij zich te voren verzekert van de toe stemming van den minister van water staat om op zijn product het woord „Rijkskeur" aan te brengen. Buitenland- sche fabrikanten kunnen hun product alleen dan aan de markt brengen, wan neer zij dit doen door tusschenkomst van een Nederlandschen importeur, die voor het product de toestemming krijgt om met het merk „Rijkskeur" in den handel te brengen. Gegoede s\ 20 cent1 pel pakje Bij Kon. besluit zijn aan de R.H.B.S. te Zierikzee benoemd le tot leeraar in vasten dienst, W. L. H. Pie- ters; 2e wederom tijdelijk tot leerares mevrouw A. M. Baas—Kloet en mej. M J. A. Fermin. Voor de vacante betrekking van Hoofd der openbare lagere school te Oostkapelle hebben zich 25 solli citanten aangemeld. Te Utrecht zijn geslaagd voor de examens van de Vereeniging ter Ver edeling van het Ambacht voor timmer- man-gez'el: A. M. Snoep en C. v. .d. Vliet, beiden S c h o r e, en voor gezel huisschilderen: J. de Keijzer, M. G. van Loon en A. Remijnse, allen te G o e s. „Ja 'maar, Tadeuszft luister...." „Een oogenblik, als je belieft! Met de bedoeling om dit plan te verwezenlijken ben je onder een valschen naam hier gekomen, of, om het duidelijker te zeg gen, met de bedoeling om of mijn broe der of mij onder bedriegelijke voorge- vens te verleiden om ons met jou te verloven", „Dat was mijn eerste gedachte, maar. „Antwoord mij met ja of neen, wat ik je verzoeken mag". „Ja", kreunde zij nog steeds haar ge laat met haar handen bedekkend. Hij haalde diep en hoorbaar adem. „Dan is deze gansche zomer een leu gen geweest". „Neen, neen, Tadeusz, geen leugen! Geen leugen! God is mij getuige! je be grijpt het niet!" „Toch wel. Ik begrijp en ben vol be wondering. Een val kon niet mooier worden gesteld. En bijna was het ge- ukt! Vergun mij de hoop uit te spreken dat je nauwgezet geweten thans is te vreden gesteld, Panna Malkoff?" Onder de bijtende uitspraak van de ettergrepen van haar naam rilde zij als of zij met een mes werd gestoken. Als rij hartgrondig vertoornd was geweest, en daaraan uiting had gegeven, had zij, dacht zij, het kunnen verdragen; maar tegenover een zoo prachtig ingehouden woede kon zij niet op. Doch nog liet zij niet alle hoop varen. Het lag niet in haar karakter om zonder strijd van haar geluk Het was gisterenavond aanvankelijk als wij het goed zagen wat minder cVuk op de Markt dan de vorige Woensdag avonden, doch n,a de pauze was het weder zeer druk en de aanwez'gen heb ben volop blijk gegeven deze concer t-en op hoogen prijs te stellen. „Het is toch iets bijzonders" aldus een der vrouwelijke vreemdelingen, die met groote belangstelling het belichte stadhuis stond te bewonderen. Vele vreemdelingen waren er onder de honderden op de Markt, wat ook weer bleek uit de vele auto's die een anderen letter dan een „K" droegen, en de meeste hunner geven blijk het volkomen met bovenbedoelde bezoek ster eens te zijn. Het is wel zeer erg, dat nu men eens getracht heeft een plantsoen zonder om heining v,un paaltjes enz. aan te leggen, er een groot deel van het publiek is, dat het gazon als speel- of wandelplaats beschouwt. Wij doelen op het plantsoen aan den Dam rond het monument voos de Koningin-Moeder. Gisteren waren wij er zelf getuige van, dat een jongen er over heen liep, en van omwonenden vernamen wij, dat men zich dagelijks ergert aan kinderen die er op spelen en ouderen, die hun viervoetige vriendjes niet tegenhouden, als zij meenen daar hun behoefte te moeten doen of met hun pooten de jonge plantjes vernielen. De pol'tie zal streng op een en an der letten, maar ook het publiek kan in deze krachtig mede helpen. Ouders zullen goed doen hun kinderen op te wekken, te toonen, dat men de vrijheid waard is en wellicht kunnen onderwij zers hier ook iëTs toe bijdragen, De Raad van Goes zal Maandag 30 Aug. a,s. des middags te v er uur in openbare vergadering bijeenkomen. Lastige hagen. Door den Inspecteur van Politie werd de aandacht van B. en W. ge vestigd op de aanwezigheid op enkele straathoeken van hoogopgaande hagen of ,ander plantsoen, waardoor het uit zicht wordt belemmerd, tengevolge waarvan deze beplant'ngen gevaar op leveren voor het verkeer. Nadat een opgaaf was samengesteld van de punten, waar dergelijke beplan tingen, aanwezig zijn, hebben B. en W. bij schrijven van 2 Augustus 1937, aan alle belanghebbenden een verzoek ge richt om door inkorting dier beplantin gen te willen medewerken tot opheffing althans verminder'ng van het bestaande gevaar voor aanrijding nabij die punten. Gezien net groote belang, hetwelk bij de zaak is betrokken, verkeerden B, en W. in de meening, dat ieder dei- belanghebbenden in dezen gaarne zijn medewerking zou willen verleenen. Door meerderen werd ,nan hun verzoek voldaan, doch ook doet zich het geval voor, dat men de gevraagde medewer king we gert, zich daarbij beroepende op het niet bestaan eener bij wet ot verordening vastgestelde verplichting. Gezien het grootste belang, dat hier aan de orde is, nl. het zooveel mogelijk afstand te doen, „Het was een dolzinnig plan, natuur lijk", erkende zij nu in tranen: „dolzin nig en verkeerd. Maar ik wist niet, hoe verkeerd het was, totdat ik jou leerde kennen, Tadeusz. En ik zou je nooit tot het laatst toe bedrogen hebben". „Maar toch wel bijna tot het laatst, de papieren, welke je mij gister ter hand hebt gesteld, bewijzen dat toch wel", „Dat was een vergissing. Tadeusz; ik zweer je, dat het een vergissing was! Je kunt toch niet aannemen, dat ik je een leugen zou willen vertellen op zulk een oogenblik". „Omdat je mij er nooit een tevoren hadt verteld; dat klopt!" „Om je de geheele waarheid te ver tellen, had ik je vandaag verzocht hier te komen. Ik kan het g'een dag langer uithouden met het bedrog op mijn ge weten". „Neen, dat ging ook niet met een der gelijk getuige ten tooneele als dien ta- nigen vreemdeling. Het is niet moeilijk te begrijpen, wat je vanmorgenin de kerk van je stuk bracht. «Toen je den schrik beet had, vond je het zeker het verstan digst het initiatief te nemen, Ik had dat kunnen verwachten van je schitterende diplomatieke bekwaamheid. Panna Mal koff!'.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5