GOiSCHE COURANT^ W.9 de PI8I3 ZEELAND. WEERBERICHT. BINNENLAND, NUMMER 198. TWEE BLADEN. DINSDAG 24 AUGUSTUS 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. De „Van Galen" tusschen de strijdende partijen. LEGER EN VLOOT. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ELBURGSCH Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—f regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mef „Brieven" of „Bevragen bureau dezer coa< rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. MINISTER VAN BOEIJEN IN HET ZIEKENHUIS „BRONOVO." Naar wij vernemen is de minister v,an Binnenlandsche Zaken, de heer H. van Boeijen in het ziekenhuis Bronovo te 's-Gravenhage opgenomen. De toestand van den minister geeft .evenwel geen reden tot ongerustheid. DE „VAN GALEN" TE SJANGHAI. Hr. Ms. torpedojager „Van Galen", is gistermiddag om 15 uur in Sjanghai aangekomen. Aanvaring met een sleepboot. De commandant van de „Van Galen" iheeft gisteren het volgende aan de marine-autoriteiten in Den H.aag ge seind:. „Opgestoomd naar Sjanghai en om 15 uur aangekomen. Bij manoeuvreeren aangevaren door sleepboot, waardoor bakboord vooruit deuk in voorsteven, Zeewaardigheid intact." Het departement der marine te Ba tavia deelde mede, dat, toen de .,Van Galen" de Whangpoe opvoer, twee gra naten op een afstand van honderd a twee honderd meter van het schip ont ploften. Verder werd waarschijnlijk met mitrailleurs over het dek van de „Van Galen" geschoten, zoodat de mi trailleurkogels op het dek neervielen. Aan boord v,an de „Van Galen" is alles wel. MOEILIJKHEDEN IN DE ALG. NED- VER. VAN VREEMDELINGEN VERKEER, Naar Horec,af meedeelt, is er over de benoeming van M. Planten tot di recteur van A, N. V. V. de persoon van mr. Planten stond hier buiten veel te doen geweest in den boezem van het hoofdbestuur. Wij weten, zegt het blad, dat de voorzitter, de heer C. R. T, baron Krayenhoff, de vergadering waarin het besluit viel, niet bijwoonde. Er dreigen nog meer moeilijkheden, welke, indien wij juist zijn ingelicht, voor een deel veroorzaakt worden door de nieuwe samenstell'ng van het hoofdbestuur. GROEIEND ANTI-SEMITISME Aan het voorloopig verslag der Twee de Kamer over 57 naturalisat e-ontwer- pen wordt het volgende ontleend". De omstandigheid, dat in een tijds bestek van nog geen twee maanden niet minder dan 57 wetsontwerpen, houdende naturalisatie van meer dan 1100 personen (welk aantal tot veel meer dan het dubbele stijgt, wanneer men de gezinsleden, die meegenaturali- seerd zuflen worden, meetelt), bij de Kamer zijn 'ngediend, had algemeen de aandacht getrokken. Van verschillende zijden werd gevraagd naar de redenen, welke tot de vrijwel gelijktijdige indie ning van een zoo groot aantal natura- lisatievoorstellen geleid hebben. Enkele leden waren van meening, dat de indien ng van een zoo groot aantal wetsontwerpen tot naturalisatie de Kamer voor een zeer ernstig vraag stuk plaats. Zij oordeelden, dat het Nederlanderschap niet verleend dient te worden aan personen, wier opname in ons volk de toch reeds bestaande noodlottige verdeeldheid zou vergroo- ten. Alleen de norm van geest- en stam verwantschap zij h er beslissend. In dit verband gaven zij te kennen, dat huns inziens het antisemitisme onder ons volk groeiende is. Zij achtten het niet wensche^'k, dat steeds meer Joden van buiten in onze volksgemeenschap worden opgenomen. Verschillende andere 'leden verklaar den niet in te zien, dat naturalisatie •van Joden de verdeeldheid in ons volk zou vergrooten. Van een groeiend an tisemitisme is huns inziens ook geen sprake. GEVAL VAN CHOLERA OP NEDERLANDSCH MOTORSCHIP. Uit Singapore wordt gemeld; Het Ne derlandsche motorschip „Cremer" van de K.P.M, is te Singapore aangekomen met 2000 koelies aan boord. Deze kun nen niet aan land gaan, omdat z:ch tij dens de reis een geval van cholera aan boord heeft voorgedaan en er op het quarantaine eiland van Singapore geen .ruimte voor hen is. Zij zullen morgen ontscheept kunnen worden, wanneer 1500 personen, die tevoren zijn aange komen, uit de quarantaine kunnen wor den ontslagen. (Bij de direct e van de Ken. Pale'c- vaartmaatschapij te Amsterdam was van het bovenstaande geen bericht ontvangen. Red. A.N.P.J KRUISING VAN VOORRANGS WEGEN MET TRAMWEGEN. De A.N.W.B. heeft de aandacht van den minister van waterstaat gevestigd op het groote gevaar dat thans bestaat bij kruising van jvoorrangswegen met tramwegen. Het motorverkeer, weten de dat het op de kruisingen voorrang heeft boven het verkeer, komende zoo wel van links als van rechts, rekent daarop, maar het tramverkeer heeft weer voorrang boven het verkeer op den voorrangsweg. Dit kan de oorzaak zijn van ernstige ongelukken. De A.N.W.B. heeft daarom gevraagd te willen bevorderen, dat in dergelijke gevallen ter plaatse de voorrang op den voorrangsweg wordt opgeheven en dat bovendien bij de kruising borden wor den geplaatst ter aanduiding van de be doelde tramkruising. EINDHOVEN VAN MELK VERSTOKEN. Staking in twee Coöp. melk inrichtingen. Het grootste deel der Eindhovensche bevolk ng is hedenochtend van melk verstoken geweest daar de arbeiders en melkventers ten getale van ongeveer 120 bij de beide grootste coöperatieve melkinrichtingen „St, Petrus" en „St, Joseph in staking waren gegaan. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in een geschil over de inter pretatie van de loonkortingen. Men kwam overeen, dat de kwestie op 3 September in een conferentie met het hoofdbestuur van den Nederland- schen R,K. transportarbeidersbond, waarbij vrijwel alle werknemers, be trokken in dit conflict zijn aangesloten, opnieuw zou worden besproken. Gisteravond heeft de afdeeling Eind hoven evenwel het besluit genomen met het gewijzigde tarief geen genoegen te nemen. Nadat vannacht en hedenoch tend nog onderhandelingen waren ge voerd, zijn zij' in staking gegaan. De directies stelden toen als ultimatum: om 10 uur vanmorgen hervatting van het werk of ontslag van allen en bloc. Nagenoeg niemand is echter aan den arbeid gegaan, zoodat de bedrijven met slechts enkele werkwilligen aan den gang moeten worden gehouden, hetgeen uiteraard bij de groote uitge strektheid van E'ndhoven onoverkome lijke moeilijkheden oplevert. Ongeregeldheden hebben zich intus- êchen niet voorgedaan. De st,aking duurt voort. Het Eerste Kamerlid, de heer S. van den Bergh en mevrouw Van den BerghWilling te Wassenaar, herdach ten gisteren onder groote belangstel ling hete feit, dat zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Namens het college van regenten van het Israëlitisch weeshuis te Rotterdam sprak de heer S. S. Wijsenbeek, die de heer en mevrouw Van den Bergh hartelijk dankte voor hetgeen zij voor het weeshuis hadden gedaan. Hierna sprak nog prof. dr. Yellin, st chter van het seminarium voor leer aren in het Hebreeuwsch, die het ju- bileerend echtpaar een album met fo to's van het seminarium overhandigde. De heer Van den Bergh dankte ten slotte voor de hartelijke woorden, wel ke tot hem en zijn vrouw waren ge sproken. Hij gaf uitdrukking aan zijn diepe erkentelijkheid voor de vele be wijzen van vriendschap en symphat'e, welke hij en zijn vrouw op hun gouden huwelijksfeest hadden ontvangen en welke dezen dag tot een onvergetelij- ken hadden gemaakt. In den feeëriek versierden tuin, waar welvoorziene buffetten waren ingericht, bleven de aanwezigen nog langen tijd gezellig bijeen. In den loop van den dag ontvingen de heer en mevrouw Van den Bergh eenige honderden telegrammen. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 18 Aug. bevorderd tot luit, ter zee le kl. de luits. ter zee 2de kl. J. P. van Doorn, P. S. Alstede, G. P, Kuiler, P. W. B. Steenkamp, C. Hendrikse, A. J. Quanjer, L. J, C. Cordesius en J, E, ten Klooster. De begeerte om groot te schijnen heeft menigeen reeds klein gemaakt. PROVINCIALE ZEEUWSCHE ARCHAEOLOGISCHE COMMISSIE. Het eerste verslag. Met ingang van 1 Maart 1936 is de Provinciale Zeeuwsche Archaeologische commissie geconstitueerd, zulks inge volge het bij Kon. Besluit van 20 De cember 1935 no 36, behoudens een enkel voorbehoud goedgekeurde besluit van de St.aten van Zeeland van 25 Juli 1935 betreffende instelling van deze commis sie. Door Ged. St. zijn hierop benoemd tot voorzitter mr. A. Meerkamp van Embden. rijksarchivaris in Zeeland en provinciaal inspecteur der gemeente- en waterschapsarchieven in dit gewest, tot secretaris-penningmeester, dr. W. S. Unger, archivaris der gemeente Middel burg', en tot lid de heer M, G. C. Rot huizen, architect B.N.A, en directeur der gemeentewerken te Goes, Sedertdien is de betreffende veror dening gewijzigd in dien zin, dat de com missie ingeval van ontdekking van nog niet bekende monumenten of van her stelling' van monumenten, vermeld in 't betrokken deel der voorioopige lijst, in overleg zal treden met le Rijkscommis sie voor de monumentenzorg, en wat betreft het archaeologisch bodemonder zoek met den directeur van het Rijks museum van oudheden te Leiden. In het eerste verslag dezer commissie voordien bestond in Zeeland de Pro vinciale Zeeuwsche Schoonheids en Ar chaeologische commissie; sedert 1 Mrt. 1936 zijn de Schoonheids- en Ar- cj. apologische commissie in een af zonderlijke organisatie ondergebracht wordt het volgende omtrent haai he me eiing'en medegedeeld. Biervliet De aandacht der commiss e is ge vaagd voor het lot van het voormalige raadhuisje dezer gemeente Wel is de waarde hiervan uit een archaeologisch oogpunt niet bijzonder groot doch ver- c'wi.ning hiervan zou, vooral ten aan- on van den zijgevel met het bordes, toch zijn te betreuren. Ter plaatse scheen vo'doend? belangstelling voor het be hold van het 5*bouw men overwoog er een plaatselijk museum in te vesti gen. De commissie sloeg de plannen met belangstelling gade Joch vond voor ac-, tie nog geen aanleiding. Nisse, Medewerking is gevraagd toen bleek, dat men van zins was de baksteenen hekposten van het huis ter Wisse met cement te bedekken. In overleg met den correspondent ter Dlaatse is een schrij ven gericht tot de eigenares, verzoe kende dit fraaie achttiende-eeuwsche hek voor deze behandeling te sparen. Het resultaat is geweest, dat de eigenares besloot, het metselwerk aan de weg'zijde geheel te doen afbikken en opnieuw te laten voegen. Retranchement. Aangezien bij de uitvoering van het plan om de wallen van Retranchement ten behoeve van werkverschaffing voor een deel te vergraven, dit monument van vestingbouwkunde uit de aanvang van de 17de eeuw zij werden in 1604 als „het retranchement van Kadzand" door Prins Maurits na de verovering van Sluis aangelegd dat ondanks beschadiging zijn karakter in algemeen- nog uitnemend heeft bewaard, noodeloos schade zou worden toegebracht, wendde de commissie zich tot Ged. Staten met het verzoek, hiertegen te willen waken. Ook de stichting Menno van Coehoorn en de Bond Heemschut sprongen voor de bedreigde wallen in de bres. In het begin van het jaar kwam de verheugen de tijding, dat van het voornemen tot afgraving niet alleen niet zou worden vol voerd, doch dat men in werkverschaf fing reeds gemutilleerde stukken der omwalling zou gaan herstellen. Tholen. Met waardeering wordt gesproken van den correspondent, nu wijlen den heer C. Hollestelle, Door de bemoeiin gen van dezen pehikte het o or bemid deling van het Rijksbureau voor monu mentenzorg te bewerken, dat de nood zakelijk geworden inwendige verbou wing aan den statigen gevel aan de Hoogstraat 9. dateerend van 1790 zoo weinig mogelijk afbreuk deed. Cadzand, De correspondent voor westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zond op verzoek afschriften van de grafzerken van Jan Barents en van Maria de Hardewin, laatst weduwe van Philips Michiela, die b de restauratic df r Ned. Herv. kerk te Csczand voor eenige jaren te voorschijn zijn gekomen. Schoolgeld Avondschool voor N.O. In de Raadsvergadering v,an 12 April jl, werd vastgesteld de verordening op de heffing- en invordering van school gelden voor de Avondschool voor N.O, De heffingsverordening werd Kon'nklijk goedgekeurd, evenwel slechts tot 1 Oc tober 1937, Aangezien heffing van de betrekkelijke belasting ook na genoem den datum noodzakelijk is, stellen B. en W. voor de verordeningen op nieuw v,ast te stellen. Fiets gestolen. Zaterdag miste P. S. uit Kattendijke zijn rijwiel dat hij in de Schoolstraat ge stald had. Aanvankelijk dacht, hij dat een vriend de fiets had medegenomen Dit blijkt niet het geval te zijn en moet aan diefstal worden gedacht. De collecte voor de commissie van samenwerking bracht deze week f 34,69 op. Richard Tauber, (Met- de provinciale boot die om kwart over één uit Breskens vertrekt, arri veerde Maandagmiddag de beroemde Duitsche zanger Richard Tauber, in ge zelschap van twee heeren alhier. Alvorens Tauber, op doorreis van Bel gië naar den Haag, waar hij dezer dagen zal optreden, zijn teis per auto voort zette, heeft hij in hotel „Zeeland" de lunch gebruikt. De directie van het ho tel heeft van deze gelegenheid gebruik gemaakt om hem een boek met foto's uit Walcheren aan te bieden. Op een vraag of hij een rondrit .over hel eiland Walcheren wilde maken, antwoordde Tauber dat hij dit gaarne zou doen, maar op het. oogenblik ontbrak hem de tijd hiervoor. Zoo gauw hij eens gelegenheid heeft, zal hij echter toch eens een bezoek aan Walcheren komen brengen. BEëEDIGING VAN MARINE OFFICIEREN. Donderdag 26 Augustus a,s. des nam. half drie, zullen op het terrein van Hr Ms. Wachtschip „Noordbrabant" alhier een aantal nieuw benoemde officieren door den ondercommandant der Marine in Zeeland, kapitein ter zee H. J. van der Stad, beëedigd worden. Deze beëediging zal geschieden onder het houden van een parade, terwijl na afloop de matrozen van de opleiding voor den ondercommandant en de nieuw benoemde officieren zullen defileeren. Deze officieren zijn bestemd voor de divisie mijnenvegers, bestaande uit de „Jan van Amstel", „Pieter de Bitter", „Abraham Crijnssen", en „Eland Du bois", welke mijnenvegers Maandag 30 Augustus van Vlissingen naar Ned, Oost- Indië zullen vertrekken. Dit vertrek zal plaats hebben 's mid dags pl.m 2 uur van de buitenhaven. Voor het vertrek zullen officieren en manschappen worden toegesproken door kapitein Van der Stad. Het muziekkorps van het wachtschip zal op het Westelijk havenhoofd zijn op gesteld en terwijl de schepen de haven uitvaren en hun groote reis dus een aan vang neemt, plechtig de tonen van het Wilhelmus laten klinken. Ook van de zijde van de B.V.B. „Oranje en Vlissin gen" zal deze voor Vlissingen zoo zeld zame gebeurtenis, niet onopgemerkt voorbijgaan, daar het in de bedoeling ligt, dat alle buurtverenigingen door hunne bestuursleden tegenwoordig zul len zijn om met hun vaandels een af scheidsgroet te brengen. DOMBURG. Maandagavond is de derde en laatste bekerwedstrijd ge speeld door de badgasten tegen Dom burg. Beide elftallen hadden een keer gewonnen, zoodat deze strijd beslissend was. Hij werd door Domburg met groote inspanning gewonnen met 31. Jammer, dat de match zoo laat begon, waardoor er na de rust haast in het donker ge speeld moest worden. Het aantal bezoe kers was groot, zeker ook omdat de helft van de ontvangst wordt aange wend ten bate van het uitstapje der oudjes. RAAD VAN HOEDEKENSKERKE. HOEDEKENSKERKE. Maandag ver gaderde de Raad, onder voorzitterschap Verwachting tot morgenavond; DE BILT: Zwakke veranderlijke wind, later uit W. richtingen, gedeeltelijk be wolkt lot betrokken, waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in tem peratuur. UKKEL: Lichte tot matige wind uit N, richtingen, zwaar bewolkte hemel met aivyisselend opklaringen, enkele lichte regenbuien, vrij zachte tempera tuur, DL 24 Aug, Zon op: 5 h 58; onder: 20 h 05, Licht op: 20 h 35. Maan op: 20 h 33; onder: 9 h 01. L-K 29 Aug. Hoog- en Di. Wo. Do. Hoog- Di. Wo. Do. 24 25 S 26 en 24 25 S 26 Laagwater te Vlissingeni Augustus. Hoogwater. Laagwater 3.37 15.42 9.57 22.30 4.11 16.19 10.32 23.08 4.47 17.00 11.13 23.47 Laagwater te Wemeldingei Augustus. Hoogwater. Laagwater 5.31 17.43 11.01 23.23 6.05 18.19 11.37 24.02 6.41 18,57 12.21 24.45 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). van den heer J. M, Slegt, voltallig. O.m, werd medegedeeld, dat door Ged. Staten aan het waterschap Hoede- kenskerke is toegestaan voor 1937/38 de heffing van 4 op de gebouwde eigen dommen, tegen welke heffing door den Raad bij dit college was geprotesteerd. De gemeenterekening 1936 werd aange boden in ontvang ad 47.943, in uitgaaf ad 47.269, dus mei een goed slot van 674. Uit dit goed slot moet nog onge veer 350 betaald worden wegens ach terstallige betalingen. Tot commissie belast met het nazien dier rekening werden door den voor zitter aangewezen de heeren C. Chamu- leau en P. J. Hoek van Dijke. De begrooting van het burgerlijk arm bestuur dienst 1938 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van 6144 met een post onvoorziene uitga ven groot 714. De gemeente zal een subsidie aan. het burgerlijk armbestuur moeten verstrekken van ten hoogste 1700. Een beroepsverordening autovervoer personen werd vastgesteld. Enkele ob jecten voor werkverschaffing voor den komenden winter en bestaande uit ont ginning van gronden waarin f 2300 werk loon zit, werden goedgekeurd. Aange zien het waterschap nog voor ongeveer 1700 slooten kan laten delven en nog een klein werkobject in behandeling is, zal er dus voor 1938 voor werkverschaf fing ongeveer 4500 kunnen verloond worden, waardoor men hoopt dat in dat jaar geen steunregeling noodig zal blij ken te zijn. Over het uurloon dat voor deze gemeente voor de werkverschaffing op 0.20 per uur is bepaald, terwijl in naburige gemeenten dit bedrag op 0.22 per uur schijnt vastgesteld te zijn, zal nog nader worden gecorrespondeerd. De Raad meende dat een uniform uurloon voor de plattelandsgemeenten op Zuid- Beveland alleszins is te rechtvaard ge- Bij de rondvraag besprak de heer P. J. Hoek van Dijke onder meer de wenschelijkheid om op den havenoprit een electrische straatlantaarn te plaat sen. De v o o r z. zeide, dat B. en W. deze meening volkomen deelen, en de voorbereidende maatregelen daarvoor door het aanbrengen van een straatver lichtingskabel ter plaatse spoedig zul len worden getroffen, zoodra de gemeen- tefinanciën het dan toelaten, zal de lan taarn zelve aldaar geplaatst worden. DE MELKPRIJS-VERHOOGING, 's-HEER ARENDSKERKE. Nu de melkprijs van 8 cent op 10 cent per liter is gebracht, gaan er stemmen op uit de burgerij om een vereeniging op te rich ten, om de distributie van melk in eigen handen te nemen. RAAD VAN 's-GRAVENPOLDER. 's-GRAVENPOLDER. Zaterdagmiddag vergaderde de Raad voltallig. Namens de commissie tot onderzoek van de gemeenterekening 1936 adviseerde de heer V e r m u e deze goed te keu ren met en ontvangst v,an f 29,292 en uitgaaf van f 26,848. Batig slot f 2443. De heer De Schipper adviseerde namens de commissie, belast voor onder zoek van de rekening van het B.A, tot goedkeuring met een ontvangst van 8557, uitgaaf 5404. Batig slot 3152- Alzoo met algemeene stemmen goedge-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1