BUITENLAND. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. Te houden Aanbestedingen. 's-GRAVENPOLDER. C ALMEKINDERS Dorpsstraat 175' BEURS VAN AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER MAANDAG. Amerik# Aku Markt Tabak H.V.A. Koainki. Obl.Mark: Suiker Wettig. Philips - OUe WISSELKOERSEN. Successen der Chineesche troepen. de sergeant-vliegenier v. d. Stok; twee de was de sergeant-vliegenier Haas, derde de leerling der Rijksopleiding Overbeeke; vierde de sergeant-vlie genier Doppenberg en vijfde zijn col lega Bosch. Deze heeren krijgen later een medail le. De voorzitter wees er op, dat de na tuur niet heeft medegewerkt. Hij bracht dank aan den propagandistischen arbeid van de Zweefvliegclub en met name aan de heeren Chef d' Hotel en Kruij- der. Ook den heeren Van der Grinten, technisch wedstrijdleider, ir. Volkers van den Rijkswaterstaat en andere le den der commissies bracht spr. dank voor hun medewerking. DIENSTREGELING STOOMVAART MAATSCHAPPIJ ZEELAND. Ingaande Zondag 3 October en eindi gende Zaterdag 9 April 193S, zal de mailboot van Vlissingen vertrekken te 12.50, aankomst te Harwich 18.10; ver trek van den trein aldaar te 18.45, aan komst Londen, Liverpoolstreet-station 20.13. De uren in tegenovergestelde richting zijn, vertrek uit Londen 9.30, aankomst Harwich 10.55, vertrek boot aldaar 11.00, aankomst Vlissingen 17.00. Van 10 April 1938 tot en met Zater dag 14 Mei, zijn in verband met den zo mertijd in Engeland, de uren in Enge land als volgt: aankomst boot te Har wich 19.10, vertrek trein 19.55, aan komst Londen 21.30. Vertrek Londen 10.00; aankomst Harwich 11.25, vertrek boot 11.40. Vertrek van en aankomst te Vlissingen blijven resp. 12.50 en 17.00. DE TUINBOUW IN ZEELAND. Het hierna volgende is ontleend aan het beknopt verslag over 1936 van den tuinbouw in Zeeland. Groententeelt. De uitkomsten waren niet beter dan in het vorig jaar. In het algemeen was de kwaliteit goed en van sommige pro ducten was ook de prijs uitstekend, waartegenover stond de slechte prijs van de belangrijke producten als sla, meloenen, spruitkool enz. Veelal was het zoo, dat het goede laag van prijs was, en het slechte weer goed van prijs. Peulen en doppers gaven goede finan- tieele uitkomsten, terwijl boonen een. slecht resultaat opleverden. Door de beperkende maatregelen kon van uit breiding geen sprake zijn. Fruitteelt. De opbrengsten waren matig, terwijl de prijzen van dien aard waren, dat de finantieele uitkomsten goed zijn te noe men. Dit laatste geldt zoowel voor pit- en steenvruchten alsook voor bessen, al is de prijs voor de kruisbessen zeer laag geweest. Deze 'resultaten een ge volg van de stijging der prijzen zijn oorzaak geweest, dat velen hun xruit- teeltaanplant zijn gaan uitbreiden, ter wijl nieuwe fruitkweekers zijn begon nen. Terwijl de laatste jaren de opper vlakte bessen sterk was teruggeloopen, is men thans weer overgegaan tot aan zienlijke uitbreiding, zoowel voor zwar te als voor roode bessen. Ook appels, peren en pruimen zijn in aanzienlijke aantallen aangeplant, waarbij algemeen de dichte beplanting is toegepast. In den afzet is weinig wijziging ge komen; Duitschland nam weinig af. Als gevolg van de prijzen der pro ducten is weinig fruit gekoeld. Het sorteeren en verpakken van fruit neemt regelmatig toe, steeds meer wordt dit aan de veilingen overgelaten. Het pakstation aan de veiling te Goes heeft niettegenstaande de slechts mati ge oogst een zeer bevredigende omzet gehad van ongev. 1.5 millioen kg. De opbrengst der kersen was niet groot; duidelijk kwam hierbij naar vo ren de beteekenis van ziektebestrijding. De kruisbessen leden sterk aan Ameri- kaansche kruisbessenmeeldauw. Met bestrijding van den frambozenkever neemt ook de kwaliteit der frambozen toe. De druiven waren goed, doch de prijs hiervan onbevredigend. De uit komsten van gekoelde druiven waren echter belangrijk beter dan vorig jaar, niet alleen voor wat de prijzen maar ook wat de bewaarbaarheid in het koel huis aangaat. Boomteelt. De keuring op soortechtheid en kwali teit, zoowel voor vruchtboomen als voor vruchtboomonderstammen, neemt de laatste jaren sterk toe. In het algemeen lijdt de boomteelt nog steeds onder de economische moei lijkheden, alleen de teelt van vruchtboo men mag zich in een.grooten afzet ver heugen. Daar de groote vraag van de laatste jaren en vooral van 1936 wordt niet altijd uitsluitend prima kwaliteit ge leverd. De vraag naar walnoten was vanuit Duitschland zeer sterk met als gevolg een gebrek aan notenboomen in ons land. Algemeen. De bloembollen- en bloemteelt is in Zeeland nog van weinig beteekenis, ter wijl de teelt van tuinbouwzaden zich be perkt tot enkele gewassen, zooals boo nen, spinazie, radijs, witlof, schorsenee- ren en brocolie. Het gebruik van kunstmeststoffen ge schiedt vaak nog ondeskundig. Er be staat neiging om vooral de goedkoopere fosformeststoffen naar verhouding in groote hoeveelheden te geven en daar entegen van de kali en stikstofmeststof fen te weinig. De aanwending van bestrijdingsmid delen neemt steeds toe, hoewel de nei ging bestaat om te bezuinigen waar dit maar eenigszins mogelijk is b.v. door het toepassen van gecombineerde bespuitin gen. In de groententeelt is het aantal ar beiders reeds tot een minimum beperkt en probeert men zooveel mogelijk met eigen personeel te werken; in de fruit teelt daarentegen zal de betere verzor ging van het fruit zoowel wat de ziek tebestrijding en ook wat het sorteeren en verpakken betreft, lanzamerhani meer personeel vragen. Hierbij dient op gemerkt, dat het sorteeren en verpak ken zich naar de veiling verplaatst. De koopsommen der fruitleeltbedrij- ven zijn abnormaal hoog. Voor piima bedrijven is de hooge prijs geen be zwaar, maar ook boomgaarden in zeer slechte conditie worden verkocht te gen veel te hooge prijzen, zoo zelfs, dat men veel beter een nieuw bedrijf op mo dernen grondslag zou kunnen stichten EEN PARADE OP 31 AUGUSTUS. Op 31 Augustus a.s. zal ter gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Koningin door het garnizoen een parade worden gehouden op het Molenwater, welke zal worden gecommandeerd door den kapitein wnd. commandant van de school voor Dienstplichtige Onderoffi cieren-Administrateur en geinspecteerd door den majoor indeelingsdistrictscom- mandant. Toegangsbewijzen tot het paradeter rein zijn, naar wij vernemen, tot een zeer beperkt aantal verkrijgbaar op hei Garnizoensbureel in de kazerne, Korte Noordstraat, op werkdagen van 15.00 16.00 uur, behalve op Zaterdag. Na afloop van de parade wordt een marsch door de stad gemaakt. De ringrijderij jubileert. De jaarlijksche ringrijderij, die Don derdag a.s. in de Abdij plaats zal heb ben, staat in het teeken van een jubi leum. Het is namelijk de 25ste maal, dat de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer op Walche ren een ringrijderij uitschrijft. Grooten- deels hadden deze volksfeesten in de Abdij plaats, doch wij herinneren ons heel goed, dat ook enkele op het Mo lenwater zijn gegeven. Een typische bijzonderheid is het zeker, dat bij al deze ringrijderijen de muziek gegeven is door een strijkje on der leiding van den heer A. Calatz. Het derde Markt-concert. Het derde concert, dat het Middel- •burgsch Muziekkorps op de Markt geeft zal Woensdag te half negen aanvangen, want nu het vroeger donker wordt, kan ook de stadhuisbelichting vroeger plaats hebben. Het programma bevat o.a. Fantasie over de motieven van de opera's „Mig non" en „De Graaf van Luxemburg", Een schoorsteenbrandje. Zaterdagmiddag ontstond een schoor steenbrand ten huize van M. aan het Oostkerkplein. De brandweer heeft het vuur, dat woedde in het roet tusschen den schoorsteen, en de balken, gebluscht. Een gevaarlijke tak. Zaterdag werd de politie er mede in kennis gesteld, dat een zware tak van een boom aan den Korendijk gebroken was en gevaar opleverde voor voorbij gangers. Voorloopig werd een post ge plaatst om te waarschuwen totdat ge meentewerken maatregelen tegen onge lukken had genomen. Weer een rijwiel vergeten. Een bewoner van de Noordstraat deelde aan de politie mede, dat hij een damesrijwiel, dat onbeheerd op zijn stoep stond, heeft, opgeborgen. He politie kan kan de vergeetachtige eigenares inlich ten, waar het karretje staat „JACOBA VAN BEIEREN." „Jacoba van Beieren" nam Zaterdag officieel de nieuwe steng op het gemeen telijk sportterrein in gebruik. Na een openingswoord van den schuttersko- ning, notaris Hamelynck, werd de ver eeniging gecomplimenteerd door den voorzitter van „Goes" en overste Bruins namens den B.V.L, Loco-burgemeester, wethouder Van Melle loste daarna het eerste schot vervolgens nam het jaarlijk sche concours een aanvang. De hoofdvo gel werd geschoten door P. Boonman van „Jacoba van Beieren" na kamp met A. de Jonge van „Willem Teil" te Ove- zande. Openbaar orgelconcert. Het programma voor de orgelbespe ling op Dinsdag 24 Augustus 1937, des namiddags van 23 uur in de Groote of Maria Magdalenakerk te Goes, door mej. N. Roose, luidt als volgt: 1. Preludium en fuga in g kl. terts. Joh. Seb. Bach; 2. Orgelkoralen Joh. Seb. Bach a. „In dulci jubilo" b. „Wer nur den lieben Gott laszt waiten"; 3. a. Andante religioso Felix Mendelssohn, b. Andante; 4. Andantino César Franck; 5. Fantasie over het lied ,,'t Scheepke onder Jezus hoede", Cor Kee; 6. a. Can- tilène religieuse Th. Dubois, b. Prière (gebed); 7, Postludium Fr. M. Aleran- der. De Kermis.. Zaterdagmiddag en -avond is het druk op de kermis geweest. De vermakelijk heden draaiden telkens „op volle kracht" en ook verschillende zaken kre gen hun deel van het bezoek. In de Prins van Oranje traden Tholen en Van Lier op en wisten met hun zang en voordracht de bezoekers eenige uren op aangename wijze te boeien, Eenige bepaalde nummers te noemen van het uitgebreide en afwisselende program ma heeft geen zin, want alles wat Tho len en Van Lier brengen is goed, het zij ernst of luim. Tholen en Van Lier bewijzen ook met dit programma het beste Nederlandsche duo op dit gebied te zijn. Het publiek leefde dan ook ge heel met het gegevene mede en was spontaan in zijn toejuichingen. Morgen, Dinsdagavond, zullen Tholen en Van Lier nogmaals met hun succes vol programma in de „Prins" optreden. Bouw van 51 woningen gegund. De bouw van 51 woningen (boven en beneden) voor de woningbouwvereeni- ging „Goed Wonen" alhier, is thans ge gund aan den laagsten inschrijver, n.l. den heer H. J. Brinkhuis te Maastricht, voor 116.400, Concert. De harmonie „St. Caecilia", directeur de heer Jac. Hollaers, zal Woensdag avond 8 uur een concert geven in de tent op den Boulevard Evertsen. IERSEKE. Zaterdagmiddag viel de 43-jarige Jacob den Toonder op den Zanddijk van de fiets en was n,a enkele seconden overleden. De dokter, er bij geroepen, kon niet anders dan den dood constateeren tengevolge van hartver lamming. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is de auto van de Dommelsche Bierbrouwerijen van den Zanddijk ge reden en tusschen de woningen van Rentmeester en Louwerse in de sloot terecht gekomen. Wonder boven won der kwamen de chauffeur met zijn ge zelschap, waaronder een kleine jongen van 8 jaar, geen letsel. De vele ledige en volle bier- en limonadefleschjes werden groöten deels vernield. De auto werd met een takelwagen van I.ouisse uit Goes uit de sloot gehaald, De huisbewaarder van ons ge meentehuis, bewogen met het lot van het zoontje van den heer H, Paauwe, dat niet loopen kan, ging met een lijst rond en mocht het genoegen sma ken in enkele uren tijds gelden genoeg bijeen te zamelen om een doelmatigen invalidewagen te kunnen koopen, N'et alleen dank aan de gevers, maar vooral aan degene die het initiatief nam het in te zamelen. Alhoewel nog niet met zekerheid kan worden vastgesteld hoeveel oes- tertjes op de uitgezette gekalkte dak pannen zitten, heeft zich evenwel de laatste week een levendige handel in dit product ontwikkeld. Verschillende partijen wisselden, tot steeds hoogesr prijzen, van eigenaar. Enkelen hebben hun pannen met meer dan 100 pet. winst afgegeven. Ook de vraag naar kleine aangegroeide panoestertjes is goed te noemen, KAMPERLAND. Zooals de laatste ja ren het geval is, zou de vereeniging „Flo- ralia" ook dezen zomer weer een bloe mententoonstelling houden. Aanvanke lijk was hiervoor dit jaar een graan loods toegezegd. Docht hans moet het bestuur het on aangename besluit nemen dit jaar géén bloemententoonstelling te houden, daar op den vastgestelden datum de toege zegde graanbeurs niet beschikbaar is terwijl een andere lokaliteit niet te krijgen of niet geschikt was voor dit doel. Er werd nu besloten de tentoonstelling tot het volgend jaar uit te stellen en Augustus, daar dan de bedoelde graan- dan deze te houden omstreeks half loods vermoedelijk wel beschikbaar zal zijn, Het is zeer jammer dat dit besluit moet worden genomen, daar de jaarlijk sche tentoonstelling altijd' veel be langstelling heeft. Heffing op boter. De heffing op boter is voor de week van 22 tot en met 28 Augustus 1937, be houdens tusschentijdsche wijzigingen, vastgesteld op 70 cent per kg. DO 16 Sent, 13.30 h. Polderhuis Abdij te Middelburg namens dagel. Be stuur van den Polder Walcheren: 't bouwen gemaai met bijk. wer ken, in de gemeente Veere, Ra ming f 13.500. Zie Middelb. Crt, 21 Augs. 1937. ABONNEMENTEN en ADVERTEN- TIEN voor dit blad worden aangenomen door den Agent Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Obiig, 1926-5 104 Amsterdam 1934-4 100%100% Zeeuws. Hyp. B-4 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 5252 A Amsterd. Bank 158158% A Pref. Jurgens A 135%130% A Ned, Gist- en Spiritusf. 510 A De Schelde N.B. 5353% C Am. Smelt en Ref. 69%68% A Born. Sum. H.M, 211%213 A Houth. Alberts 113% C Union Pac. Rr. 91%90% C Int. Nickel Cy. 47%—47 Ned. '36/1000-4 100%^100% O. Indië 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 82%—82 A Koloniale Bnk. 169%—168% A N.I. Hbk. 1000 167—167% C Ned. H. M. 1000 191%—191% A v. Berkels Pat. 65%—68 C Calvé-Delft 9392% A Philips Gem. B. afg 373%—378-80% C Unilever 164%166%-5% C Am. Car en Foundry 36%36% C Anaconda Cop. 42%42%-3% C Bethlehem St, 71%—71%-2% C Kennec Copper 43%44%-4% C U. States St. C. 85%—86-5% C Nort Am. Cy. 1918% A Kon. Petr. Mpij. 424%—424%-23% C Contin, Oil Cy. 33%—33 C Phillips Petr. Comp. 4443% C Shell Union O.C. 19%19%-% C Tide Water Ass. Oil 15%15%-% A Ned. Scheepv. U. 158%162-60% A H.V. Amsterdam 549%550-45 A Java Cult. 238 A N.I. Suiker U. 175%—171% A Deli Batavia 261263 C Deli Mij. 1000 335—339%-40% Sdbepeo - Unilever Rubber Gedeponee^ A Senembah 332%339%-40 C Baltimore en Ohio 2019% C Southern Pac, Cy. 3430-33% A Southern Rlw. 21%22 A Amst. Rubb. C. 291-292-93 A Deli-Bat. Rubb 244%—249% A Hessa Rubber 249249% -9 A Serbadjadi S.R. 175%—177% Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. Zaterdag'. 9.04% 72.89 6.80% 30.53% 1.81% 9.04 72.92 6.80% 30.53% 1.81% De strijd in het Verre Oosten. De ambassade van China te Londen heeft een telegram uit Nanking ontvan gen, waarin melding gemaakt wordt van vorderingen der Chineesche troe pen. Zij zouden aan het front te Sjang hai de Jap,ansche strijdkrachten heb ben teruggeworpen tot binnen de inter nationale concessie ten Noorden van de rivier Soetsjau. Volgens hetzelfde telegram zouden de Japanners een nieuwe poging gedaan hebben troepen te Poetoeng te ontschepen, maar de Chineezen zouden hen hier hebben ver dreven. In Noord-Chin,a, in den sector van Tsjahar, zouden de Chineezen Sjang- tau en Sjangpeh heroverd hebben, 'Het Chineesche ministerie van oorlog meldt voorts dat van 14 tot 16 Augus tus dertig Japansche vliegtuigen zijn neergehaald. Tenslotte deelt het telegram mede, dat Japansche vliegtuigen Zaterdag de Sjangoe-school in een der voorsteden van Sjanghai hebben gebombardeerd, waarbij een leerling werd gedood en een .andere gewond. Vrijdag hebben Japansche toestellen een ambulance van het roode kruis te Nanziang, op 15 km van Sjanghai ge bombardeerd, waarbij een dokter en twee patiënten ernstig werden ge kwetst. De Japansche effectieven in Noord- China worden thans geraamd op 100,000 officieren en manschappen. De Chineezen vallen aan in het Noorden, Uit Peiping: De vijandelijkheden zijn thans aan een nieuw front in Noord- China uitgebroken. De troepen der centrale Chineesche regeering, die van Paotingfoe uit langs den spoorweg PeipingHankau naar het Noorden oprukken, hebben, naar van Japansche militaire zijde verklaard wordt, een aanval gedaan op de Japan sche stellingen te Liang Hsiang, Tegelijkertijd rukte een Chineesch leger dwars door Noord-Tsjah,ar op naar Mantsjoekwo, waarbij zij tot nu toe nog niet op eenig verzet zijn ge? stuit. De strijd om den Nankau-pas duurt voort. De Japanners zeggen, dat zij', niettegenstaande de pas wanhopig door drie Chineesche div:sies verdedigd wordt, vorderingen maken. Oostelijke wijken van Sjanghai in vlammen. In het Oostelijk gedeelte van Sjang hai breidt het vuur zich voortdurend uit, en stuk voor stuk worden de ge bouwen een prooi der vlammen. De brand,, dje Sjanghai teistert, is de grootste in de annalen der stad. Naar vernomen wordt, stond o.a. gisteravond laat het depot der Asiatic Petroleum Company in vlammen. Talrijke bekende bars en dansgelegenheden, waarvan de namen bij duizenden toeristen herin neringen oproepen, zijn door het vuur verwoest. Het vuur woedt over een langwerpige oppervlakte van twee mij len in het v'erkant en daarboven ver heft zich een rookkolom v,an anderhal ve mijl hoogte. Mislukte Japansche landings poging bij Sjanghai. Sinds drie dagen aangekomen Japan sche versterkingen hebben onder dek king van een hevig geschutvuur der Japansche vloot getracht 'n den nacht te Woesoen aan land te gaan. Zij wer den echter teruggeslagen door de Chi neesche infantrie en artillerie. De Japansche regeering zou den op perbevelhebber van het Sjanghaifront, admiraal Hasegawa, bevel hebben gege ven het Japansche front in te korten om de ontscheping van versterkingen af te kunnen wachten. Wat het „conflict" Japan kost. De Asahi Sjimboen heeft aangekon digd, dat de ministeries van oorlog en marine voor de uitgaven voor den oor log in Chin,a tot het einde van dit jaar twee milliard yen zullen aanvragen, in plaats van de vijf of zeshonderd milli oen, welke men eerst dacht te vragen. De departementen willen vermijden, dat het parlement in een nieuwe bui tengewone zitt'ng bijeen wordt geroe pen, Zij wenschen dat zonder meer cre- dieten te hunner beschikking zullen worden gesteld. De ,aanvullende cre- dieten, welke tot nu toe voor de ope raties in China werden gevraagd be dragen 526 millioen yen, zoodat de to tale uitgaven voor dit jaar de begroo ting met twee milliard driehonderd mil lioen yen zullen overschrijden. Dit schijnt erop te wijzen, dat de geruch ten over een geheele mobilisatie v,an het land juist zijn. Granaat in de Internationale ne derzetting ontplof|. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat Zon dagochtend midden in de internationale nederzetting een granaat is ontploft. Men weet niet of het een Japansche of een Chineesche is geweest. De stad wer.d Zondagochtend gewekt door een hevig artillerievuur. De Chi neesche kanonniers richtten hun vuur op het Japansche consulaat, een gra naat is terechtgekomen op de dokken, welke toebehooren aan de Britsche Kamer van Koophandel. Later keerde de rust weer, nadat Japansche vliegtuigen een aanval had den gedaan op Kiangnan en Poetoeng. Verscheidene Japansche troepen-trans portschepen kruisen voor de kust van Tsjekiang, zoekend naar 'n plaats, waar de troepen aan land gezet kunnen wor den. De Britsche verliezen» Een gematigde schatting van de Brit sche verliezen aan hun bezittingen in Sjanghai spreekt over 1%~ millioen pond sterling, maar de aan den handel toe gebrachte verliezen, welke dagelijks nog toenemen zijn onberekenbaar. De houding van Sovjet-Rusland, De Hotsji Sinboem meldt, dat Sovjet- Rusland, dat op tactvolle wijze sedert het uitbreken van het incident in Noord- China het zwijgen bewaard heeft, in het geheim den Chineeschen generalissimus Tsjang Kai-sjek aanmoedigt door be middeling van den Russischen ambassa deur in China, Bogomoloff, om vijande lijkheden op langen termijn tegen Japan voor te bereiden in afwachting van een mogelijke interventie der mogendheden. Het blad baseert dit op uit Tsoeroega ontvangen inlichtingen. De Sovjets zou den plannen maken voor het verleenen van militairen steun aan China door het leveren van munitie, militaire piloten, e, d. Het blad meldt verder, dat de Kus- sische commandant in het Verre Oosten, generaal Blücher, in het geheim een be zoek heeft gebracht aan de hoofdstad! van Buiten-Mongolie en daar generaal (Mao Tse Toeng, den vertegenwoordiger van de Chineesche Sovjet-regeering, beloofd heeft China militairen steun te verleenen door bemiddeling van de Chineesche communisten, Meer dan tien Russische vliegtuigen zijn kortgeleden

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2