GOiSCtlE COURANT- W.9dc PI6I3 BINNENLAND. WEERBERICHT. ZEELAND. NUMMER 197. TWEE BLADEN. MAANDAG 23 AUGUSTUS 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Hulp aan den kleinen boer. verlaa«d' MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Vooi Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen f 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-nbonn. in Middelburg en Goes 16 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1IS regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me( „Brieven" of „Bevragen bureau dezer con* rant" 10 ct. extra Bewijanommers 5 cenl. PRINS BERNHARD BRENGT EEN BEZOEK AAN DEN KONING DER BELGEN. Naar wij vernemen brengt Prins Bern- Tiard heden een onofficieel bezoek aan den koning der Belgen. Z. K. H. heeft het noenmaal met Le opold III gebruikt op het slot te Laeken. Om zijn bedrijl op hooger peil te brengen, In verband met den moeilijken toe stand, waarin het kleine boerenbedrijf, ondanks de getroffen crisismaatregelen en de verschillende bijzondere regelin gen, die voor het kleinbedrijf golden, verkeert, heeft de regeering gemeend een bijzondere steunregeling voor de noodlijdende bedrijven 'n het leven te moeten roepen. Van deze steunregeling kunnen alleen gebruik maken zij, die op een bepaalden d.atum als grondge bruiker bekend stonden. De nieuwe maatregelen beoogen vooral door een krachtige, zoo mogelijk individueele, voorlichting de rat'onaljsatie van dit soort bedrijven zooveel mogelijk te be vorderen. Het is gebleken, dat hoe gaarne ook het bedrijf dit zelf zoude wenschen, deze rationalisatie als regel achterwe ge bleef, wijl de contante middelen ontbraken. Het ligt thans in de bedoeling, om, voor zooveel noodig, met overheidshulp deze kleine boeren in het bijzonder op het eigen bedrijf werkzaam te doen zijn, teneinde hen aldus in de gelegen heid te stellen de nood'ge gelden te verdienen, dile noodzakelijk zijn voor de rationalisatie v,an het bedrijf. Als basis voor den te verleenen steun zal dienen de bestaande steunregeling en wel in dien z'n, dat aan den klei nen boer voor zijn arbeid op het be drijf zelf een bedrag zal worden uit gekeerd, w,aarbij rekening wordt ge houden met hetgeen een werklooze aan steun ontvangt in de gemeente, waar hij woont, en het bedrag, dat hij volgens bepaalde normen uit zijn be drijf ontvangt. Het uit te keeren hedrag zal als regei niet in geld, doch in be drijfsmiddelen worden verschaft, ten einde de zekerheid te verhoogen, dat dit bedrag ook inderdaad het bedrijf, dus indirect ook den boer, ten goede komt. Voor zoover de noodige gelden bij de uitvoering dezer regeling voort vloeien u t het feit, dat de verminder de inkomsten het gevolg zijn van het wegvallen van den arbeid, dien de kleine boer als regel vond bij derden, zullen deze gelden gezonden moeten worden door de gemeenten met subsi die uit het werkloosheids-subsidiefonds. Voor zoover d't niet het geval is, zal het landbouw-crisisfonds bijstand moe ten verleenen. De uitvoering van deze regeling komt in samenwerking met het departement van sociale zaken, in handen van den dienst voor de kleine boerenbedrijven. Het ligt in de bedoeling, dat plaatselijk locale commissies worden ingesteld, die met de ambtenaren van den land- bouwvoorlichtingsdienst en van den rijkswerkverschaffingsdienst samenwer ken, Zoo eenigszins mogelijk zal nog dit najaar deze regeling in werking treden, VERLAGING VAN DE RESTITUTIE BIJ DEN UITVOER VAN EIEREN. Gelijk bekend is, heeft de minister y&n landbouw en visscherij, toen met ingang van 5 en 25 April 1937 de mo- nopo *eprijsverschillen bij den invoer VJU+;<VCr er£ranen werden verlaagd, de ^an ^eze prijsverschillen, welke bij den uitvoer van kippen- en eendeneieren wordt gegeven, niet met waardoor de pluimveehoudeVTn^een' moe-lijken toestand vrkerde Daar de eierprijzen de laatste wekeh «lïLJZ zijn, heeft de minister van economische zaken thans aanleiding gevondeT de desbetreffende verlaging toe te passen Vandaar dat de restitutie, welke bij deh uitvoer van kippen- en eendeneieren gegeven wordt, met ingang van 23 A„ gustus 1937 is vastgesteld op f o,42 y. per 100 stuks kippeneieren en f 0,25 per 100 stuks eendeneieren. Voor eieren, welke in het tijdvak van 5 April 1937 tot 23 Augustus 1937 in de koelhuizen zijn ingelegd of zijn in- gekalkt, blijft de restitutie vastgesteld resp. op f 0,75 en f 0,43 per 100 stuks. Het monopolieprijsverschil bij den invoer van kippen- en eendeneieren is verlaagd tot f 0,4214 per 100 stuks. De restitutie hij den uitvoer van hoe veelheden van tenminste 25 kg niet' meer in de schaal aanwezige bestand- deelen van kippen en/of eendeneieren is met ingang van denzelfden datum verlaagd tot f 0,0814 per kg netto. Voorzitterschap A.N.W.B. Naar wij vernemen zal de heer Edo Bergsma op 2 CMober a.s. aftreden a's vcorziiter van den A.N.W.B. Ziju ver moedelijke opvolger zal zijn de heer H. P, J Bloemers, burgemeester van Arn hem, thans vice-president. De Nederlandsche rondvlucht 1937.. Naar wij vernemen, staat het thans vast, dat ook het vlaggeschip der K.L. M., de groote vier-motorige F 36, aan de Nederlandsche rondvlucht 1937 op Zaterdag a.s. 28 Augustus, zal deelne men. Nieuw lid van de Eerste Kamer. Het centraal stembureau heeft heden ter voorziening in de vacature, ontstaan 9oor het niet aannemen van zijn benoe ming door den heer Colijn, tot lid van de Eerste Kamer benoemd verklaard dep heer H W. van Marle (a.r.) te Amster dam. GROENTEN. EN FRUITCENTRALE- Onderzoek gelast. Naar het Hbld verneemt, heeft mi nister Steenberghe aan den Crisis-ac countantsdienst opgedragen, een onder zoek in te stellen naar de gestie der Groenten, en Fruifccentrale inzake den export van fruit naar Duitschland, het bureau te Berlijn en de betalingscontin genten voor appelen, in het eerste kwartaal van 1936, waarvan een bedrag van 140.000 mark een bestemming heeft gevonden, die, aldus het blad, na ruim een jaar van onderzoek door den re- geeringscommissans Valstar en den toenmaligen minister Deckers niet kon worden opgespoord. Proeftocht van de „Piet Hein". Zaterdagmiddag heeft het Prinselijk jacht „Piet Hein" voor een tweedaag- schen proeftocht de werf van de firma G. de Vries Lentsch te Amsterdam ver laten en koers gezet naar Den Helder waar het jacht 's avonds acht uur arri veerde, na een voorspoedigen tocht langs Enkhuizen en via Den Oever. In de marinestad, waar de nacht in de haven werd doorgebracht, toonde t publiek groote belangstelling voor het prinselijk jacht. Zondagmorgen om half negen vertrok de „Piet Hein" naar den Texelstroom Verschillende snelheids-, draai- en stop. proeven werden hier genomen. De proe ven hadden een buitengewoon gunstig verloop. Op den Dooven Balg en het Kornwerderzand werden later de ankers geprobeerd. Op den terugtocht over het IJselmeer voer het vaartuig, bestuurd door den bouwer, den heer G. de Vries Lentsch jr. gedurende vier uren op volle kracht Een kruissnelheid van 13 mijl of 22 km werd hierbij bereikt Bij aankomst van het jacht in de Oranjesluizen profiteerde een groote menigte van de gelegenheid reeds nu 't sierlijke schip van nabij te beschouwen. 'M'en was vol lof over dezen tocht, waarop in totaal 200 km werd afgelegd. Aan boord bevonden zich de leden der commissie, die het geschenk namens het Nederlandsche volk, aanboden, als mede de heer Voogd, ontwerper der plannen en voorts extra personeel van de firma Stork, voor het controleeren van de machines. RIJKSPOSTSPAARBANK. Verslag over 1936. Aan het verslag van de Rijkspost spaarbank over 19?5 zijn de volgende cijfers ontleend: In 1936 bedroeg hel aantal in'eggm- gen 2467562 tegen 2434086 in 1935, ter wijl het bedrag dier inleggingen, was f 168429194. tegen 173452154, in het voorafgaande jaar. De inleggingen ver meerderden dus in aantal met 33476 en verminderden in bedrag met f 5022959. Terugbetaald werd in 1883774 posten f 176547927, of, na aftrek van de rente in den loop van het jaar uitbetaald bij geheele afbetaling van boekjes, f 1762638 tegen in 1935 in 1 827 940 posten f 186 507 774, vermeerdering dus in aan tal 55834 en vermindering in bedrag f 10.244505. Aan rente werd goedgeschreven f 13850677, (incl. de in den loop van het |far Afbetaalde rente ad f 284659), zoo dat het tegoed der inleggers einde 1936 bedroeg f 545743505 zijnde f 5724303 meer dan einde 1935, Het aantal spaarbankboekjes vermeer- Die nooit heeft getwijfeld, heeft nooit gedacht. derde met 728, waardoor er 31 Decem ber 1936 2267155 in omloop waren. Het aantal staatsschuldboekjes ver minderde in 1936 per saldo met 1 440 en daalde daardoor tot 17513, Het nominaal bedrag, ingeschreven op deze boekjes, verminderde in 1936 met f 2 523 750 en daalde daardoor tot f 26 253 700. Berekend naar den op 30 December geldenden beurskoers hadden de titularissen van staatsschuldboekjes te vorderen f 24 908 197, tegen f 25 252 212 op het einde van 1935 DE LUCHTVERDEDIGINSDAG TE SCHEVENINGEN. De luchtverdedigingsdag, welke Za terdagmiddag te Scheveningen gehou den is, heeft zoowel van de zijde der autoriteiten als van het publiek veel belangstelling getrokken. De luchtver dedigingsdag werd des morgens geo pend door oud-minister Van Lidth de Jeude, voorz. van het comité Den Haag v,an de ver. voor nationale veiligheid, in het Kurhaus, waar tevens een ten toonstelling van luchtvaartmodellen was ingericht. Vervolgens heeft bij het monument op den boulevard voor de gemobili seerde land- en zeemacht, luitenant-ge neraal J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, commandant van het veldleger, na een inspectie van de .terzijde var het monument opgestelde eerewacht van de afdeeling Den Haag van het Nat. Jongeren Verbond, de tentoon stelling op het parkeerterrein geopend Deze tentoonstelling omvatte de vol gende onderdeden: een batterij lucht doelartillerie, een peleton luchtdoel mitrailleurs, een sectie zoeklichten en eenige zware en lichte mitrailleurs van de cavalerie, voorts luistertoestellen en andere instrumenten voor luchtafweer Des middags had een bijeenkomst plaats in de Kurzaal, waar vele civiele en militaire autoriteiten tegenwoordig waren. De voorzitter van het luchtverdedi gingsfonds, ir. J. E. F. de Kok gaf een uiteenzetting van het doel en wezen van de vereeniging voor Nationale Veiligheid en van het Luchtverdedi gingsfonds. Namens het fonds betuigde spr. zijn dank voor het initiatief, door het N, J. V. genomen, om dezen dag te orga, niseeren. Rede generaal C. J. Snijders. Na de rede van ir. De Kok, heeft, generaal b.d, C. J. Snijders zich met een geestdriftige en bézielde redevoe ring tot de vergadering gericht. Spreker schetste de onheilspellende internationale toestanden 'n Europa en in het Verre Oosten en zeide, dat de kans bestaat, dat Nederland en Neder- landsch-Indië tegen onzen wil in een algemeenen oorlog meegesleept en tot oorlogsgebied en operatieterrein mis- bru kt zouden worden. Er bestaat slechts één middel, aldus generaal Snijders, dat de hoop kan wek ken, deze gevarenkans - zoo al niet volledig uit te schakelen althans haar belangrijk te beperken. Dit middel is: het bezit en de voortdurende ge reedheid eener weermacht van zooda nige beteekenis en gehalte, dat 'net voordeel, hetwelk het rn litair-strate- gisch gebruik van ons gebied den oor logvoerende zou bieden, worde over troffen door het nadeel, dat hij zich zou scheppen met de onvermijdelijke be strijding onzer, alsdan aan de zijde zij ner tegenpartij optredende strijdkrach ten. Zulk een weerbaarheid behoort niet alleen een met belastinggeld noode op peil te houden wettelijke instelling te zijn, maar zij moet ook wortelen in de geesten en in de harten des volks. Ne derland, dat een zeewaardig volk is ge bleven, moet ook een luchtvaardig volk worden. Na de rede van generaal Snijders voer den leden van de afdeeling Den Haag van het Nationaal Jongeren Verbond het „Luchtverdedigingsspel", een stuk in 5 bedrijven op, onder leiding van Louis Gimberg. Voordat de demonstraties aanvingen, sprak de minister van defensie, de heer J. J. C. van Dijk, van de muziektent de honderden op het terras en de duizen den en duizenden die op den boulevard, op het strand en elders plaats hadden gevonden, toe. Ma bijna 80 jaren nog niet overtroffen ZEEUWSCH PROFETENBROOD, en dan het echte. M. P E T E R S E, Patissier - Hofleverancier - Middelburg. (Ingez. Med.) Rede minister Van Dijk. De minister van defensie zeide o.a. dat voor Nederland in de verdediging het zwaartepunt ligt, hetgeen echter ook beteekent dat van den aanval gebruik dient te worden gemaakt. Het luchtwa- pen in Nederlandsche handen noemde de heer Van Dijk een instrument tot be waring van ons volksleven. De roeping van de overheid is dit volksbestaan te bewaren en de kostelijke goederen, als burgerlijke, staatkundige en nationale vrijheid, over te geven aan hen, die na ons komen. Spreker bracht hulde aan het streven van de vereeniging voor Nationale Vei ligheid en aan het organisatietalent van het N.J.V. De demonstraties. Enkele minuten voor half vijf kwamen 5 zwarte stippen in het zicht: de eerste groep van de demonstreerende militaire vliegtuigen. Later werden aan den Zui delijken hemel 2 andere patrouilles, elk bestaande uit 3 vliegtuigen, zichtbaar. De demonstraties, bestaande uit aan vallen en verdedigen, waarbij van den boulevard af het luchtafweergeschut daadwerkelijk was ingeschakeld, had den een vlot verloop en werden besloten met een parade, waarbij de 14 demon streerende vliegtuigen in eskaderverband van de zee uit laag over het Kurhaus vlogen. Hierna demonstreerden eenige vlieg tuigen van den marine-vliegdienst. Tot slot van deze vliegdemonstraties vlogen eenige sportvliegers met hun lichte toestelletjes in gesloten verbanc over de menigte. Des avonds bood de afd. Den Haag van het N. J. V. een maaltijd aan in het Palace-hotel. Na afloop van den maal tijd werd op het terras van het Kurhaus in de open lucht op een scherm een jour naal geprojecteerd van de filmopname van dien dag. Het koor van de afdeeling Den Haag van het N. J. V. zong eenige vaderlandsche liederen en ook een or kest deed zich af en toe hooren. De belangstelling van het publiek was evenals des middags overweldigend. Precies tien uur kwam de Dragon Fly van ir. J. E, F- de Kok, bestuurd door den heer H. M, Schmidt Crans, in de bundels van de stralende zoeklichten, I Weldra gevolgd door een tweede toe stel. Dit was de Leopard Moth, ook van den heer De Kok en welk toestel de heer Asjes bestuurde. In oprechte bewondering keek men naar boven naar de helverlichte machi nes in de lange stralenbundels van vier zoeklichten gevat. Het was een prach tig schouwspel en onvergetelijk slot van den luchtverdedigingsdag. Af en toe wierpen de bestuurders roode lichtkogels naar beneden ten tee- ken dat zij door de zoeklichten verblind werden. Dan vlogen de machines als wit te sterren heen en weer door de donkere lucht om enkele oogenblikken later op nieuw hel verlicht te worden. Met het Wilhelmus werd deze dag in dienst van de weerbaarheid in de lucht, besloten. LEGER EN VLOOT. Bij beschikking van den minister van defensie zijn de volgende plaatsin gen gelast: met 23 Augustus de luits. ter zee 3e klasse D, W. baron Van Lyn- den aan boord Hr. Ms. „Jan v,an Am- stel"; W. P. Jansen, aan boord Hr. Ms. „Pieter de Bitter"; N. J. H. Gregory, aan boord Hr. Ms. „Abraham Crijns- sen"; J. H. baron Mackay, aan boord Hr. Ms. „Eland Dubois". AFLOOP VERKOOPINGEN. Notaris mr. P. Loeff heeft tc Westkapelle 'n café „Tramzicht" Zater dag jl. publiek verkocht: 1 Huis, schuur, tuin en bouwland te Westkapelle E no. 14, aan den straatweg naar Aagtekerke, groot 11 a ID ca (85 r); 2 ong. 19 a 80 ca (151 r) bouwland aan den straatweg ten Oos ten van perceel 1; 3 ong. 22 a 50 ca (172 r) bouwland, achter perc. 2. Kooper van de 3 perceelen gezamen lijk J. de Wolf Fz. te Domburg voor f 1800. Verwachting tot morgenavond; DE BILT: Matige tot zwakke N. tot N.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: Wind uit Noordelijke rich tingen, zwaar bewolkte hemel, plaatse lijk regen, vrij zachte temperatuur. Ma. 23 Aug. Zon op: 5 h 56; onder: 20 h 08. Licht op: 20 h 38. Maan op: 20 h 13; onder: 7 h 44. L. K. 29 Aug. Hoog- en Za. 21 Zo. 22 Ma. 23 Hoog- en Za. Zo. Ma. 21 22 23 Laagwater fe Augustus. Hoogwater. 1.45 14.00 2.20 14.34 2.59 15.07 Laagwater te Augustus. Hoogwater. 3.29 15.51 4.09 16.31 4.51 17.08 Vlissingen: Laagwater, 8.16 20.42 8.51 21.21 9.27 21.56 Wemeldinget Laagwater, 9.23 21.42 9.56 22.17 10.31 22.50 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veore 38 min. later (S springtij). DE VIERDE SCHELDEVLUCHT. Op 14 Augustus was het minder goe de vliegweer oorzaak, dat de vlucht om de Scheldemeeuw en den Scheldebeker, uitgaande van de Zeeuwsche Vereeni ging voor Luchtvaart, moest worden uitgesteld tot Zaterdag jl. Ook toen was het nog geen ideaal vliegweer, wat zeker mede oorzaak is geweest, dat slechts één sportvlieger aan den start op het vliegveld Vlissingen verscheen. Behalve dezen waren er vier militairen van de opleiding te Soester- berg in vier sterke gedrongen Koolho ven-verkenners FK 51 en twee leerlin gen-vliegers van de Rijksopleiding voor verkeersvl egers in de bekende kleine F. K. 43, de taxi's van de K.L.M.. die beiden deelnamen aan den wedstrijd voor beroepsvliegers. Zooals bekend mag worden veronder steld, is de Scheldevlucht een wedstrijd in goede navigatie en wordt met strafpunten aangegeven als men fouten maakt of over tijd binnen komt. Het te vliegen traject was, Vlissingen, Bres- kèttS, Nieuw-Namen, Goes, Zierikzee, Haamstede. Hier werd op het vliegveld gedaald en bood de afdeeling Schouwen en Duiveland der Z.V.L. de thee aan. Van Haamstede moest over Zoutelande naar Vlissingen worden teruggevlogen. Voor de koerscontrole waren twee militaire vliegtuigen in de lucht. Slanke snelle Fokker CX jagers, die ook nog eenige luchtacrobatiek ten beste gege ven hebben. Om kwart voor drie werd van Vlis singen gestart en tusschen half vijf en vijf uur, daalden de verschillende vo gels weer op het vliegveld. Tijdens de wachturen heeft de heer v. d. Seijden met de „Scheldemusch" ge demonstreerd, terwijl het zweefvliegtuig van de W.Z.C. af en toe in de lucht was, doch de plannen voor demonstraties konden niet volkomen tot haar recht komen, mede omdat men nog niet be schikt over een eigen motorvliegtuig om het zweefvliegtuig in de lucht te bren gen. Wij vernamen echter, dat een be- noodigd fonds daarvoor reeds voor een flink deel bijeen is. Den vrij talrijke wachtenden op het terrein en ook in de omgeving daarvan, werd verder de tijd gekort met afwis selende muzieknummers van „Crescen do" uit Middelburg. Het strafpuntenstelsel maakte, dat het vrij lang duurde eer de prijsuitdeeling bij monde van den heer C. A. van Woelde- ren algemeen voorzitter der Z.V.L.kon plaats hebben. Deze kon er op wijzen, dat de heer Tj. Visser, de eenige sportvlieger, die de lucht inging, nu de heer Bouling ko mende van Teuge het niet verder had gebracht dan Waalhaven, slechts 7 straf punten had en dus een mooie vlucht maakte, zoodat hij ondanks het ontbre ken van mededingers toch volkomen -recht heeft op den wisselprijs, de zilve ren Scheldemeeuw, die hij ook reeds twee jaar geleden won. Spr. hoopte, dat de heer Visser hem op den duur eens in blijvend bezit zal krijgen. Van de beroepsvliegers behaalde den eersten prijs, den zilveren Scheldebeker,

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1