W.9d€ PI6I3 BINNENLAND. WEEBBERICHT. ZEELAND. NUMMER 196. TWEE BLADEN. ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1937. EERSTE BLAD. 180c JAARGANG. Moeilijke vraag. Van 300 M. hoogte uit vliegtuig geworpen op vliegveld Twente! N. TH. DE JONG. MIDDELBURG. GOES. ytwtncittfe MIDDELdUQGSCHE courant öagblad Voor Middelburg, Goes en agent- Ichap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHICOUEAUT- Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1— F. regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer couj rant" 10 ct. extra Bewijsnommere 5 cent. Lang, heel lang blijft de post van ge zant van den Koning der Belgen bij het hoi van de Koningin der Nederlanden open. Eerst werden er enkele namen ge noemd. Toen zrweeg de pers. Toen kwam het bericht, uit Brussel en uit Luxemburg, dat de beslissing geval len zoude wezen, en dat de gezant in laatstgenoemde plaats, baron Herry, den strijd gewonnen had, tot Belgisch ge zant in Den Haag', als opvolger van den heer Maskens, benoemd zoude worden. De Luxemburgsche pers van elke poli tieke richting schreef reeds afscheids- commentaar vol lof, waarin zij de figuur van baron Herry roemde als een bemin nelijk en verstandig diplomaat, die Ier oplossing van onderscheidene nog han gende ingewikkelde en ook overigens heel moeilijke geschillen tusschen de twee deelhebbers in de Belgisch-Luxem- burgsche tol-unie aanzienlijk had bijge dragen. Het had er dus allen schijn van, dat we zeer binnenkort met de benoeming van den heer Herry in Den Haag reke ning hadden te houden. En, zoo die af kwam, dan zouden we naar luid dezer berichten van elders, een bekwaam man dien voor Nederland zoowel als voor België uiterst belang rijken post zien bezetten. Een man, waarvan we, op grond van het feit dat in de oer-Vlaamsche stad Gent zijn wieg stond, mochten aanne men, dat hij de gemeenschappelijke taal der twee koninkrijken, waartusschen hij een der twee officieele traits-d'-union zou zijn, uitstekend zou beheerschen en natuurlijk ook zou gebruiken - Het is natuurlijk een taak van uiterste voorzichtigheid voor de pers van een bepaald land, te trachten tevoren in vloed uit te oefenen op de benoeming van een zeker iemand tot gezant in zijn land. Hoewel dat een aangelegenheid is, die zeker ook eigen land aangaat vandaar het „agrément" toch zou een al te duidelijke bemoeienis met deze dingen bedenkelijk gaan gelijken op in menging in een toch hoofdzakelijk bin- nenlandsche aangelegenheid van dien anderen bevrienden staat. Maar iets anders wordt het, wanneer de eigen in dit geval de Belgische pers het doet. Nog anders, wanneer zij het doet op een wijze, die aan duidelijk heid niets te wenschen over laat, Of, zooals wij dat dan benoorden de grens plegen te zeggen: met geen woord Fransch er bij. Dat nu geschiedt thans in België. Ziehier wat het Brusselsche blad ,,De Standaard" over de te verwachten be noeming van baron Herry schrijft; „Gaan onze Vlaamsche ministers, en de Vlaamsche parlementsgroepen deze benoeming dan werkelijk laten gebeu ren? De weg is nog vrij. Baron Herry is nog niet teruggeroepen uit Luxemburg. De Nederlandsche regeering heeft nog niet het „agrément" gegeven, dat haar van Belgische zijde voor de benoeming van baron Herry werd gevraagd. En zelfs als dit „hgrément" gegeven was, zou Brussel nog vrij zijn, Baron Herry kan wat „kasteelvloms" op zijn Gentsch spreken met meiden of knechten, maar onmogelijk Nederlandsch schrijven in het diplomatiek verkeer en weet weinig over de Nederlandsch-Bel- gische geschilpunten van economischen, politiek en en cultureelen aard Indien baron Herry Belgisch gezant wordt m Den Haag zal de ellendige toe stand worden voortgezet, die daar reeds honderd jaar duurt, maar die in de hui dige atmosfeer van Vlaamsch machtsbe wustzijn 'n waarachtig schandaal wordt. Het zou met baron Herry gaan, zooals met gezant Maskens: het Belgisch ge zantschap in Nederland in het Fransch corresponeerend met de consulaten in het Fransch correspondeerend met de Nederlandsche regeering, Fransche ge sprekken voerend met de Nederland sche regeering, het Fransch dus de di plomatieke taal voor de betrekkingen tusschen België een land met Neder- landsch-sprekende meerderheid en Nederland. Een gezantschap dat in Den Haag ij zou s*eunen °P een arm groepje aldaar verdwaalde franskiljonsche Bel gen, die er blijven Fransch spreken en die niet het geringste contact onderhou den met het Nederlandsche volk." Zoo schrijft de Brusselsche „Stand- aar vooral niet te verwarren met het Nederlandsche blad van dien naam over deze zaak. Wij kunnen natuurlijk niet beoordee- len, of het juist is, wat dit Belgische blad schrijft, en, konden wij het, 't zou ons niet voegen ons in zulke sprekende bewoordingen omtrent deze zaak te uiten. Wel is 't opvallend, dat de benoe ming die voor zoo zeker gold, nog steeds op zich laat wachten. Men zeide, dat het besluit gereed was, en den Koning ter teekening was voor gelegd. Het mag geen onderwerp van openlijk gerucht wezen, of Z. M. hier persoonlijk geweigerd heeft het ontwor pen besluit met zijn handteekening te bekrachtigen, al zou zoo iets van dezen vorst, die reeds herhaaldelijk een kern achtige persoonlijkheid met eigen en voortreffelijk inzicht is gebleken te zijn, niet ondenkbaar wezen. Het was en is echter in Brusselsche kringen van algemeene bekendheid, en wij meenen er in beider staten belang wel ruchtbaarheid aan te mogen geven, dat de strijd tusschen baron Herry en gouverneur Daels ging, en dat dit niet zoozeer een strijd tusschen of om per sonen is, of wel tusschen het Fransch en het Nederlandsch, zooals men allicht zoude denken, maar: tusschen de „car rière" zooals men het daar noemt, en den „buitenstaander". Kort gezeid was het aldus: diplomaat is een baantje, een betrekking als elke andere: zee-officier, hoogleeraar of wat men wil. Ook in de diplomatie wil de diplo maat wel vooruit, promotie, carrière maken. Een zeer menschelijk en zeer eerbaar verlangen, En nu was het bezwaar dit: de ons land zeer wei-gezinde echt-vlaamsche Vlaming' Baels is niet diplomaat-van- zijn-vak. maar gouverneur van de pro vincie West-Vlaanderen. En de carrière, de 'beroeps-diplomatie, kon het denk beeld nu maar kwalijk verkroppen, dat een beroeps-diplomaat, die vanwege de promotie een zeker moreel recht op den Haagschen post kon doen gelden en die qua diplomaat overigens een man van uitstekenden naam was nu het veld Zou moeten ruimen voor een bui tenstaander. Daar zit hem de kneep. [Als gezegd: het is niet aan ons, verder over dit dilemma uit te weiden. Dat moeten de verantwoordelijke personen in Brussel, ten leste de Koning zelf, we ten. Maar zij zullen daarbij zonder twijfel allen mede deze vraag zichzelven ter beantwoording stellen: of bij de ook ons Nederlanders zoo uitermate verheugen de verbetering der betrekkingen tus schen België en Nederland, persoonlijke hoe op zichzelven ook gerechtvaar digde belangen der carrière voldoen de zwaar zullen kunnen en mogen we gen, om een overigens beminnelijk en bekwaam diplomaat, die, blijkens inlich tingen der Belgische pers, de ons allen na aan het hart liggende gemeenschap pelijke taal niet beheerscht, den voor rang te verleenen boven iemand anders, die ook wat de taal betreft, in Nederland Vlaming met de Nederlan ders zal wezen? Moeilijke vraag. Wij benijden het on zen Zuiderburen niet, haar te moeten beantwoorden Gelukkig: integendeel! In ons hoofdartikel wan 7 Aug, over „mogelijke en Onmogelijke Eenhe:d". schreven wij o.a. over de afbrokkeling naar rechts van de beweging „Eenheid door Democratie". Naar aanleiding daar van treffen wij in het laatstverschenen nummer van het weekblad dezer bewe ging deze zinsnede aan: „Slechts zij op gemerkt, dat van vermindering van de medewerk ng uit c.h.-kringen geen spra ke is. Integendee 1!" Indien van vermindering geen sprake is, doch wel v,an het tegendeel, dan be- teekent dit dus toenemende medewerking uit c.h.-kring. Het spreekt vanzelf, dat wij ons daarover slechts verheugen! WISSELKOERSEN. ^I8'I Ml 8'! 5JJOA-M3N ^£S0e pssmg Knn'" 'K08'9 slung Zb'ZL K>'6 nepnoq uapag Vi 08'9 Vité'ZL %t0'6 Die nooit heeft getivijfeld, heeft nooit gedacht. DE KEURING VAN KOPLANTAARNS EN GLOEILAMPEN VOOR MOTORRIJTUIGEN. Invoering uitgesteld tot 1 Ja nuari 1939. De minister van waterstaat heeft be paald, dat de keuringseischen voor gloeilampen van koplantaarns van mo torrijtuigen deze eischen zijn onlangs gepubliceerd inplaats van op 1 Ja nuari 1938 ingevoerd zullen worden op 1 Januari 1939. DE OVERDRACHT VAN DE „PIET HEIN".' Voor de vlootrevue hebben zich reeds ongeveer vijfhon derd zeil- en motorjachten aangemeld De regeling van het verkeer' te water. Naar wij vernemen, hebben zich tot dusver voor de door de Koninklijke ver bonden Nederlandsche watersportvereci nigingen, ter gelegenheid van de over dracht v.an de „Piet Hein" op Zaterdag 28 Augustus a.s. georganiseerde vloot revue op het Buiten-IJ te Amsterdam, ongeveer vijfhonderd ze i- en motor ja c h ten aangemeld. In samenwerking met de bevoegde autoriteiten zijn voor het samenstellen van de revue t.al van maatregelen ge troffen. Alle deelnemende zeil- en motorjach ten komen ten anker voor een boeg anker. Deze schepen liggen dus met den kop op den wind. Ook de vaartuigen met toeschouwers moeten ten anker gaan. Gaande-hóuden is verboden. De havenmeester van het Noordzee- kanaal, onder wien het Buiten-IJ res sorteert en de havenmeester van Am sterdam hebben een aantal maatrege len van orde vastgesteld. De regeling van het verkeer te water, zoowel op het Bu ten-IJ, ,als op het IJselmeer, berust bij de rijkspolitie. Ordecommissarissen der K. V. N. W, V. zullen de politie bijstaan. Het mede-opvaren van jachten of an dere vaartuigen met de „Piet Hein" is verboden. Het blijkt, dat er op het gebied van pavoiseeren der jachten gedurende de revur misverstand bestaat en dat jach ten, die niet zijn voorzien van de inter nationale seinvlaggen, zouden zijn uit gesloten. Dit is geenszins het geval. Er wordt ,aan geen jacht een belemmerng in den weg gelegd in het brengen Van hulde aan het prinselijk paar. Vaartui gen, die niet over die vlaggen beschik ken, kunnen volstaan met het hijschen van de nationale vlag in top v.an den mast. Voorts diene het volgende tot hand leiding. gebruik in de scheepvaart is. dat het pavoiseeren geschiedt met de vlaggen en wimpels van het internatio naal" vastgestelde vlaggenstelsel. In top van den grooten mast moet de clubvlag der vereeniging, waartoe men behoort, worden geheschen. Daarboven waait ,aan een stok de nationale vlag. Het ver dient aanbeveling boven de nat'onale vlag een oranje wimpel te bevestigen, die zoo lang is, dat hij in hangenden toe stand het water bereikt. Bovendien wordt op den .achtersteven een natio nale vlag gevoerd, waarmede wordt ge salueerd, wanneer het prinselijk paar aan boord der ,,P et Hein zal voorbij varen. Hoewel het recht om het verkeer te stremmen aanwezig is, z,al de vaargeul voor de normale vaar zoo lang' moge lijk worden opengehouden. De havenmeester van het Noordzee kanaal (te IJmuiden) verzoekt aan ree- derijen om opgave v.an namen van de booten, welke de revue zullen bezoeken, alsmede vermelding van lengte en diep gang, EEN BETOOGING VOOR SPANJE. Te 's-Gravenhage hebben de plaatse lijke raad uit S.D.A.P. en bestuurders- bond gisteravond in het Volksgebouw een druk-bezochte demonstratieve Spanje-vergadering georganiseerd, be doeld om uiting te geven aan de gevoe lens van sympathie voor hen, die aan de zijde der Valencia-regeering in den burgeroorlog strijden. Sprekers waren de heeren J. v, d. Kieft en Chr. van Dugteren, De heer Van Dugteren, merkte in den aanvang van zijn rede op, dat de Haag- sche arbeidersbeweging dezen avond ge tuigenis wilde afleggen van den eisch, dat de democratie en de vrijheid in En het uurwerk van het Pontiac-Her- metique horloge had van dezen ontzag gelijken val NIETS GELEDEN en bleef regelmatig doorloopen. Geëtaleerd bij": Graveur Juwelier Horloger. ST. PIETERSTR. 13, MIDDELBURG. (Ingez. Med.) Spanje beschermd en verdedigd moeten worden door alle landen van Europa, die dezelfde demo cratie en dezelfde vrijheid lief hebben en hoog houden. In het vervolg van zijn rede schetste spr, den politieken en economischen toe stand in Spanje voor den burgeroorlog, toen het land geregeerd werd door een handjevol groot-grondbezitters en de kerk, om daarna een uiteenzetting te geven van de verschillende periodes van den oorlog, daarbij herinnerende aan de hulp der fascistische landen aan Fran co en het belang, dat Duitschland en Italië daarbij hadden. Spr. betoogde, dat het Spaansche volk niet alleen voor zijn eigen vrijheid vecht, maar tevens voor de democratie en de vrijheid van geheel Euro- p a. Daarom riep spr. uit verdient het Spaansche volk onze dubbele waar deering. De internationale arbeidersbe weging eischt in plaats van de ontstel lende niet-inmenging, dat aan de wettig gekozen Spaansche regeering, de moge lijkheid wordt gegeven zich zelf de mid delen te verschaffen om de Spaansche generaals en hun moordzieke benden tot de orde te roepen. De tweede spreker, de heer J. v. a Kieft, begon zijn rede met te wijzen op het gevaar, dat we in de knusse beha- gelijkheid van ons kleine land dreigen te verstikken. Spr. schetste uitvoerig de rol, die Duitschland naar zijn meening in dit Spaansche drama speelt. De oorlog, ont daan van alle franje, aldus zei hij. is de opbouw van de ocirlogsindustrie in Duitschland en Italië, en is tevens een georganiseerde en betaalde rooftocht van ijzer, koper, lood, zink en tin en geen strijd ter verdediging van kerk, godsdienst en priesters. Hij ging daar nader op in om aan het slot eveneens een beroep te doen op de aanwezigen de steunverleening ten behoeve van de Spaansche kinderen daadwerkelijk te helpen opbouwen en mogelijk te maken. Beide redevoeringen oogstten luiden bijval. VERHEUGDE R. K. MIDDENSTANDSVROUWEN. Onmiddellijk na het bekend worden der beschikkingen, waarbij een spertijd voor het slagersbedrijf werd ingesteld en de crisisheffing op rundvleesch werd ge halveerd, heeft het comité van r. k. mid denstandsvrouwen, onderstaand tele gram verzonden aan den minister van economische zaken: x „Brengen U dank voor daadwerkelij ken steun aan slagerij, dat niet in verre toekomst overige 5 zal vervallen, stemt tot vreugde, hebben weer moed en vertrouwen." Die vrouwen toch hé? DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Eindhoven: 1 doode. Omstreeks half twee reed gistermid dag een vrachtauto van den expediteur Spoorenberg uit Bergeijk over den Aal- sterweg te Eindhoven in de richting Aalst en wilde links den weg naar den Philips-woningbouw inslaan. Tengevol ge van het losklapperen van het zeil van den wagen kon de chauffeur van een taxi, uit Eindhoven, die achter de vrachtauto reed, niet zien, dat de chauf feur van de vrachtauto naar links wilde gaan, toen dit plotseling gebeurde trachtte de taxi-chauffeur een aanrijding te voorkomen door eveneens naar links te gaan rijden, waarbij hij echter op het fietspad terecht kwam en een wielrijd- ster aanreed. Deze werd met een smak van haar rijwiel geslingerd, waardoor zij met haar op de bagagedrager gezeten achtjarig dochtertje in een droge sloot terecht kwam. Het meisje was er met eenige bloedende wonden aan het ge laat afgekomen. De moeder evenwel, de vrouw van den caféhouder Smets uit Valkenswaard, die het bewustzijn ver loor, kreeg ernstige verwondingen. Een kwartier na het ongeval overleed het slachtoffer. Verwachting tot morgenavond; DE BILT: Matige tot krachtige, later afnemende N. tot O. wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen in het Noorden, in het Zuiden aanvankelijk nog regenbuien, iets warmer. UKKEL: Matige tot vrij sterke wind uit Z.W. richtingen, betrokken hemel, nu en dan regen, matige temperatuur. Za. 2i Aug. Zon op: 5 h 53; onder: 20 h 12. Licht op: 20 h 42. Maan op: 19 h 32; onder: 5 h 14. Zo, 22 Aug. Zon op: 5 h 54; onder: 20 h 10. Licht op: 20 h 40. Maan op: 19 h 53; onder: 6 h 28. V.M. 22 Aug. Hoog- Za. Zo. Ma. Hoog- 21 22 23 en Za. Zo. Ma. 21 22 23 Laagwater te Augustus. Hoogwater. 1.45 14.00 2.20 14.34 2.59 15.07 Laagwater te Augustus. Hoogwater. 3.29 15.51 4.09 16.31 4.51 17.08 Vlissingen: Laagwater. 8.16 20.42 8.51 21.21 9.27 21.56 Wemeldingei Laagwater. 9.23 21.42 9.56 22.17 10.31 22.50 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veare 38 min. later (S springtij). Grootmoeder kende ons ZEEUWSCH PROFETENBROOD reeds als het eenige echte sinds 1859. M. PE TERSE, Patissier, Hofleverancier, Middelburg. Een gevaarlijke hoek. Het éénrichtingsverkeer, dat nu en kele maanden i\erkt, wordt door de meeste der geregelde weggebruikers toegejuicht, al blijven er ook op dit ge bied steeds „Nurksen". Wij scharen ons gaarne aan de zijde van hen, die de re geling in haar geheel toejuichen. Toch willen v/ij niet langer wachten met te wijzen op toestand, die door de nieuwe regeling is verergerd. Men heeft verleden jaar het aantal paaltjes in de Gistpoort van 2 op 3 gebracht. Handkarren kunnen er niet meer door, doch fietsen, wel en nu in de Langedelft het éénrichtingsverkeer geldt, is het riiden door genoemde poort toegenomen. Dit brengt twee bezwaren met zich mede: voor fietsers en voor voetgangers. Voor fietsers, omdat dé doorgang tusschen de paaltjes feitelijk te nauw is. En toch dient hier o.i. de mogelijkheid van fietsen gehandhaafd te blijven, immers: de fietser van Station en Loskade komende kan nu door Se- geersfraat en Oude Kerkstraat, dan wel door Nieuwstraat en Reigerstraatje, zonder afstappen de Giststraat-Dam of de St. Pieterstraat bereiken (want blij kens onze informatie is de inrit Nieuw- straat-Reigerstraat schuin door de Lange Delft niet als verboden te beschouwen]. Voor de fietsers zouden wij dus willen vragen: verzet de buiten ste paaltjes in de Gistpoort wat n.aar den muur, dan komen er in het midden twee betere openT.gen voor de fietsers vrij. En dan, ten behoeve van de voetgan gers: een duidelijk bord dat de fietsers door de Gistpoort langzaam en voorzich tig de St. Pieterstraat moeten inrijden: denkt om het verkeer .aldaar! Nu wij het toch over de Korte Gist- straat hebben, willen wij er ook op wij zen, dat het aanbrengen van een bord aan de zijde van het Koorkerkhof, waar uit blijkt, dat er geen doorgang is voor bestuurders van .auto's e.d.. d e ter plaatse niet bekend zijn, zeker zou zijn aan te bevelen. Nu rijden er herhaalde lijk auto's is, die dan weer achteruit moeten. De kermis. De Vrijdag was, als steeds, zeer rus tig. Werkt het weder echter mede, dan zal het hedenavond wel weer druk in de stad zijn. Niet alleen de kermisverma kelijkheden zijn een attractie maar ook de cafés hebben hun zaken aantrekke lijker gemaakt door een strijkje, of door gelegenheid tot dansen te geven. In „Grand Theater" draait een speciaal

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1