BUITENLAND. HET NIEUWE RAADHUIS. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BELGIE. DUITSCHLAND De strijd te Sjanghai. BEURS VAR AMSTERDAM. BEURSTHERMOMETER VRIJDAG. Schepen H.V.A. Tabak Suiker Philips Amerika Markt Rubber ObLMarktt SPANJE. ZWITSERLAND. ZWEDEN. RUSLAND. VER. STATEN. van daar met de provinciale boot naar Ter Neuzen en dan weder verder per fiets naar het werk. Ze gaan eiken dag heen en terug. De heer J. van Strien alhier is de zer dagen beëedigd als makelaar in on roerende goederen, KATTENDIJKE. Donderdagmorgen vond een vergadering van den Raad plaats. De begrooting voor 1938 werd aangeboden; de rekening der gemeente 1936 werd voorloopig vastgesteld in ont vang op 33.917, uitgaaf op 31.157, goed sint 2759; kapitaaldienst in ont vang en uitgaaf op 3870. De rekening 1936 van het Burgerlijk Armbestuur en de begrooting van dat armbestuur over 1938 werden goedge keurd, het bedrag der subsidie van de gemeente bedraagt 600. De begrooting van de gemeente voor 1937 werd in ontvang en uitgaaf vast gesteld op 33 579,56. RILLAND-BATH. In de Woensdag avond gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente, werd behoudens hoogere goedkeuring, de bouw van een nieuw Raadhuis met ambtswoning, op een stuk van het nieuwe bouwterrein al hier, gegund aan den laagsten inschrij ver, de firma Gebr. v. d. Poel te Lams- waarde, voor de som van 28.452. GOLIJNSPLAAT. De verjaardag van H. M, de Koningin hoopt men ook hier op waardige wijze te vieren. De Chr. Oranjevereeniging zal, met medewerking van de beide muziekkorpsen, 's avonds een openluchtsamenkomst beleggen. Tij dens deze samenkomst zal dan een his torisch stuk worden opgevoerd. Jn verband met de feestelijkheden op 31 Aug. te Kortgene, zal de herden- kign alhier plaats vinden op 1 Sept. KAMPERLAND De collecte ten bate |van de Evangelisatie !in de Oekraïne bracht alhier 10.op. OOSTBURG. In verschillende ge meenten bestaat 'n verbod om rundvee door de bebouwde kom van de weide naar den stal of omgekeerd te drijven, om gemolken te worden. Meestal ge schiedt dit tweemaal per dag. Thans circuleert te Oostburg een aan den Raad te richten adres, waarop druk geteekend wordt, om met het oog op de ergerlijke verontreiniging der straten een dergelijk verbod in de Oostburgsche politieverordening opgenomen te zien. LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besluit zijn bevorderd, met ingang van 17 Aug., tot luit. ter zee 2e kl.de luit. ter zee 3e kl. F. J. Kroesen, jhr. W. C. M. de Jonge van Ellement, J. G. Cox, F. Steinmetz, C. A. de Neef, R. W. baron van Lynden, L. A. R. J. van Hamel, H. A. van Oorde, H. L. Verniers van der Loeff, W. S. J. A. Prins, J. P. Rotgans, jhr. J. A. Feith, W. H. Crom- melin, H. J. H. Hagdorn en A. F. baron van Tuyll van Serooskerken. Tot officier van den marinestoom vaartdienst 2e klasse, de officieren van den marinestoomvaartdienst 3e klasse A. Mantz, P. Tuinhout, P. L. Koppen, W. P. Snaauw, C. F. C. Thorns, M. J. Kimmel, A. L. Thierens, J. G. van He- mert, H. J. Bouvy, A. A. M. van Rijs- bergen en L. Lambo; tot officier van administratie 2e kl. de officier van administratie 3e klasse F. O. van Kregten; zijn benoemd, tot luit, ter zee 3e kl. de adelborsten le afd. voor dien zee dienst: D. W. baron van Lijnden; W. P. Jan sen, N. J. H- Gregory, E. W. H. Nieu- wenhuisen, J. H. baron Mackay, R. J. Hordijk, W. L. van Leeuwen, L. W. C. Gerlach, J. Suermondt, L. J. van Has selt, G. A. M. Saraber, H. G. Jurriaans, J. C. A. Siliacus, E. H. Larive, I. J. van den Bosch, J. G. van Couten Piccardt Wieringa, A. G. van der Land, L. Meijer C luwen; tot officier van den marinestoomvaart dienst 3e klasse de adelborsten le afd. voor den stoomvaartdienst: J. W. A. Langenberg, J. J. van Dode- weerd, D. H. Pluim Mentz, A. M. Idema, L. C. Rietdijk, H. M. Karsen, J. R. Schenck de Jong, W. F. Blom, W, M. van Moppes, R. A. Dekker, tot officier van administratie 3e kl. de adelborsten der le afd. voor de admi nistratie: E. W. H. van Renesse, B. J. Asbeek Brusse en P. Nooteboom. Bij Kon. besluit is, met ingang van 16 Aug. 1937 opgedragen: 1. aan luit. ter zee le kl. jhr. J. F. W. de Jong van Beek en Donk het bevel over de naar Ned.-Indië vertrekkende divisie mijnenvegers, zoomede het bevel over Hr. Ms. mijnenveger „Pieter de Bitter". 2. aan luit. ter zee le kl. J. R. L. Le- beau het bevel over Hr. Ms. mijnenve ger „Abraham Crijnssen"; 3. aan luit. ter zee 2e kl. E. C. J. van der Horst het bevel over Hr. Ms. mijnen veger „Eland Dubois"; 4. aan luit. ter zee 2e kl. G. B. For- tuijn het bevel over Hr. Ms. mijnenve ger „Jan van Amstel", HET DIPLOMATIEKE INCIDENT TUSSCHEN PORTUGAL EN TSJECHO-SLOWAKIJE. Het besluit der Portugeesche regee ring tot verbreking der diplomatieke be trekkingen met Tsjecho-Slowakije, op grond van de weigering der wapenfa brieken Zebrokjovka een groote bestel ling machinegeweren uit te voeren heeft allerwege groote verrassing gewekt. De Tsjechio-Slowaaksche regeering wijst energiek de meening der Portu geesche regeering van de hand, dat de weigering om de bestelling van het oor logsmateriaal uit te voeren, geschied is onder pressie van een derde mogend heid (Rusland). De Tsjecho-Slowaaksche politieke kringen spreken voorts ten stelligste de Duitsche bewering tegen, volgens welke de onderhandelingen over de wapenle- zijn omdat Praag zou hebben gevreesd, veranties aan Portugal g'estrand zouden door ed onderhandelingen te doen sla gen, inbreuk te maken op het niet-in- mengingsaccoord ten aanzien van de Spaansche kwestie. Men voert ter ondersteuning van de ze tegenspraak twee bewijzen aan: in de eerste plaats zijn bedoelde onderhande lingen pas geopend nadat de regeering van Tsecho-Sttowakije de toestemming van de leden der non-interventiecom missie had verkregen, en in de tweede plaats is de Tsjecho-Slowaaksche re geering zelf als tusschenpersoon opge treden tusschen de wapenfabriek en de Portugeesche regeering. Te Praag' heeft de verbreking der di plomatieke betrekkingen groote verwon dering gewekt. De regeering heeft haar gezant te Lissabon instructies gezonden op zijn post te blijven, zoolang de Por tugeesche regeering hem geen moeilijk heden in den weg zal leggen. Politieke kringen te Moskou noemen de bewering, dat Tsjecho-Slowakije op aandringen van de Sovjet-Unie gewei gerd z'ou hebben, wapens aan Portugal te verkoopen, onzinnig. Te Berlijn geeft men te verstaan, dat de rijksregeering het standpunt van Portugal, een bevriende natie, ten vol le begrijpt, en dat Portugal slechts de belangen van zijn nationale verdediging op het oog heeft. De „Giornale d'Itaüa" schrijft, dat „de weigering der Tsjecho-Slowaaksche regeering «klaarblijkelijk ten doel had verdenking uit te drukken omtrent de uiteindelijke bestemming van deze leve ring. (Franco-bewind Red.). Met re den heeft de Portugeesche regeering de ze verdenking van de hand gewezen en aan zijn gevoelens nadruk verleend door het afbreken der diplomatieke betrek kingen." Naar Reuter verneemt, beschouwt de Britsche regeering de verbreking der di plomatieke betekkingen tusschen Por tugal en Tsjecho-Slowakije niet als een kwestie van onmiddellijk belang'. Men hoopt evenwel, dat de beide landen een verzoeningsgezinde houding zullen aan nemen en spoedig tot overeenstemming komen. Ook al omdat het geschil onver mijdelijk in Midden-Europa een ongun- stigen invloed moet uitoefenen, zoowel als op de toekomstige werkzaamheden van de niet-inmengingscommissie, hoopt men te Londen dat de breuk niet on- noodig lang zal duren. Naar de correspondent te Brussel der N. R. Crf. meldt, had te Sint Ni klaas Waas .fjOost-Vlaanderen) een vrouw, bij de verzorging v,an een cac tusplant een wonde aan den vinger op- geloopen. De geneesheer constateerde een Sloedvergiftig ng en de vrouw is eenigen tijd later in de vreeselijkste pij nen overleden. DUITSCHE GELOOFSREWEGING CONTRA KARDINAAL FAULHABER De „Siegrune", het orgaan van den strijdhond voor het Duitsche geloof, pu bliceert vandaag een artikel, waarin de leider van den bond verklaart: „ons doel is de vereeniging van alle Duit- schers en de Duitsche godserkenning tot stand te brengen. Indien wij bereid zijn tot het doel onzer geheeiligde over tuiging te strijden, zullen wij er in sla gen een volkomen rassenstaat te stich ten, ondanks de christelijke huichelach tigheid en de milliarden van het jood- sche kapitaal. Ons dierbare Duitschlanc zal dan één Führer, één rijk, één religie zijn. Wij zullen den strijd pas staken, na dat wij het laatste overblijfsel van in ternationale godsdienstigheid, welke ons volk vreemd is, zullen hebben weg gevaagd." Het blad publiceert tegelijkertijd een hevigen aanval tegen den aartsbisschop van München, kardinaal Faulhaber, die er van beschuldigd wordt pacifist en een vriend van de joden te zijn en vijandig te staan tegenover het Derde Rijk en het Duitsche volk. „Siegrune" citeert tot staving dezer beweringen de woorden, welke M'aulhaber op 14 Februari 1937 in een in de kathedraal van München gehouden preek heeft gesproken. Vol gens „Siegrune" zou de aartsbisschop hebben gezegd: „het rijk heeft bij het concordaat de kerk alle beloften gedaan en deze niet gehouden. Er kome wat wil. Ik zeg op deze heilige plaats: hij die geen tractaten die hij zelf heeft geteekend, eerbiedigt, is eerloos." Het blad besluit: „Men kun zich niet verwonderen over de ongehoorde on beschaamdheid. waarmede Faulhaber ons verwijt het verdrag te schenden en eerloos te zijn. Priesters, zooals Faulha ber, steunen op trouwe traanklieren: deze verdragsactie beteekent een groot g'evaar voor ons volk: gevaar voor ver deeling Deze vitale kwestie bepaalt on ze houding nopens den kardinaal en de christelijke priesters. Het conflict fn het Verre Oosten. De Chineesche troepen oefenen een zwaren druk uit op het Japansche front nabij Sjanghai. De Japanners ondervin den daarbij groote moeilijkheden, omdat men nog steeds onvoldoende verster kingen ontvangen heeft. Het aan land zetten deze versterkingen wordt ten zeerste bemoeilijkt door de zware artil lerie der Chineezen, die het geschut op de Japansche oorlogsschepen gericht houden. De Chineezen zetten er alles op de Japanners, voordat zij voldoende versterking hebben, terug te dringen uit het gebied ten Noorden van de interna tionale concessie. De Japanners doen wanhopige pogingen om te verhinderen, dat 'n bres in de linies wordt geslagen en zij maken daarbij gebruik van tanks en pantserwagens. De Chineezen beweer den gisteravond, dat zij den oever be reikt hebben van de rivier bij de Ooste lijke wijk der internationale concessie en aldus de Japansche linies in tweeën hebben gesneden. Een bevestiging hier van uit onafhankelijke bron is nog niet ontvangen. Het aantal Chineesche vluchtelingen dat de internationale concessies binnen dringt is zeer groot. Men ziet uitgehon gerde Chineezen vaak half bewusteloos door de straten der nederzettingen wan kelen. Tengevolge van de voedsel- schaarschte zijn te Sjanghai reeds op verschillende plaatsen ongeregeldheden voorgevallen. Herhaaldelijk komt het voor dat Chineezen, Japansche onder danen aanvallen, mishandelen of doo- den. NANKING GEBOMBARDEERD. De Japansche vliegtuigen hebben gis teren eenige malen vluchten boven Nan king gemaakt. Zij wierpen bommen uit in de omgeving van het vliegveld. De bommen misten het doel, maar kwamen neer op verschillende huizen in de bui tenwijken, welker bewoners gedood of gewond werden. Tijdens de achtervol ging door Chineesche vliegtuigen wer den twee Japansche toestellen neerge schoten. Ook vannacht hebben de Japansche luchtstrijdkrachten een raid op Nanking uitgevoerd. Zij wferpen verscheidene brandbommen omlaag waardoor te Nan king op verschillende plaatsen branden ontstonden. De Chineesche vliegtuigen hebben geen tegenaanvallen ondernomen om dat het tijdens den Japanschen aanval nog donker was, zoodat een tegenaan val geen kans van slagen zou hebben gehad. Muiterij te Nanking? Naar uit Japansche bron verluidt zou muiterij zijn uitgebroken te Nanking en zou de militaire leider van Kwangsi, ge neraal Pai Tsjoeng si in arrest zijn ge steld. Pai, die een bekend voorstander van oorlog met Japan is, zou door aan hangers van Tsjang Kai sjek gevangen genomen zijn, omdat deze zouden vree zen, door Pai op zijde geschoven te worden. Volgens de „Asahi Sjimboen" zijn er twee partijen in Nanking, de eene zou samengaan met de Sovjets verlangen, en de ander zou toenadering tot Enge land willen zoeken. De strijd bij de Nankau-pas Uit Sjanghai wordt gemeld dat aan het front van Noord-China de Chinee sche verdediging ondanks de hevige Ja pansche aanvallen dae laatste tien da gen op den Nankau-pas nig steeds stand houdt. Den vijand zouden zware verlie zen zijn toegebracht. Aan het front van Noord-Tsjahar zijn de voornaamste punten alle door de Chineezen bezet, behalve Tsjangpeh, waarvan de belegering voortduuit. Ja pansche versterkingen komen aan om Jehol te verdedigen. Van Japansche zijde verwacht men, dat de strijd bij de Nankaupas nu spoe dig zal zijn beslist. De Japansche troe pen zouden den Chineezen zulke zware verliezen hebben toegebracht, dat de sterkte van de 89ste divisie, welke de pas bewaakt, met tweederde is vermin derd. Het Britsche plan. Het Britsche plan tot neutralisatie van het gebied te Sjanghai, heeft zoowel bij de Japansche als de Chineesche re geering geen gunstig onthaal gevonden Beide regeeringen hebben het plan be slist van de hand gewezen. Bescherming der buitenlanders, De buitenlandsche vrijwilligers zijn uit alle sectoren van de internationale concessie te Sjanghai, die zij tot dusver re moesten verdedigen, teruggetrokken, Zij zijn vervangen door Britsche solda ten. De internationale strijdkrachten voor de bescherming van de nederzet ting omvatten op het oogenblik 800 Fransche soldaten en 900 Fransche ma riniers, 2.500 Britsche soldaten en 2.400 Britsche mariniers, 1.000 Amerikaan sche soldaten en 900 Amerikaansche Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 104%404 Amsterdam 1934-4 100%100% Zeeuws. Hyp, B-4 100 Cities Service Cy P. 1958 5 52%—52 A Amsterd, Bank 157158 A Pref. Jurgens A 135%—135% A Ned. Gist- en Spiritusfabr, 510 A De Schelde N.B. 52%—53 C Am. Smelt Ref. 69%69% A Born. Sum. H.M. 211%211% A Houth. Alberts 113%—113% C Union Pac. Rr. 91%—91% C Int. Nickel Cy 47%—47% Ned. 1000-4 100%—100% O. Indië 34 1000-4 100%100% Engeland 1960-90 4 82%—82% A Koloniale Bnk 171—469% A N.I. H.bk 1000 170%—167 C Ned. H. M. 1000 192—191% A v. Berkels Pat. 63%65% C Calvé-Delft 93—93 A Philips Gem, B. afg. 379%—374%-72 C Unilever 165164%-65 C Am. Car en Foundry 37%36%-% C Anaconda Cop. 43%43-42% C Bethlehems St. 72%—71%-% C Kennec Copper 45%43% -44% C U. States St. C. 86%—85% C North Am. Cy. 19%19 A Kon, Petr. Mpij. 428%425%-24 C Contin. Oil Cy. 33%33% C Philips Petr. Comp 43%—44 C Shell Union O.C. 19%—19%-% C Tide Water Ass. Oil 15%45%-% A Ned. Scheepv. U. 158156%-59% A H.V. Amsterdam 554551-48 A Java Cult. |Mïj. 240—238 A N.I. Suiker U. 175% A Deli Batavia 263262-60 C Deli Mij. 1000 339%—334-36 A Senembah 336%—331%-34 Wettig. - Unilever Koninki. Gedeponeerd' C Baltimore en Ohio 19%20 C Southern Pac. Cy. 34%34 A Southern Rlw. 21%—21%-% A Amst. Rubb. C. 294%—290%-91% A Deli-Bat. Rubb. 249%—243%-45 A Hessa Ruibber 256249 A Serbadjadi .R. 179%—175% WISSELKOERSEN. heden gister.' Londen 9.04% 9.04% Berlijn 72.93% 72.92% Parijs 6.80% 6.80% Brussel 30.53 30.55 New-York 1.81% 1.81% Dagelijksch indexcijfer, medegedeeld door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek. Aandeelenkoersen life,7; goede ren groothandelsprijzen 97,9. mariniers, 50 Italiaansche mariniers. Te Sjanghai zijn gisteren wederom 845 Britsche vrouwen en kinderen, on der bescherming der Britsche torpedo booten „Duchess" en „Duncan" aan boord gegaan der schepen, die hen naar Hongkong zullen vervoeren. Japansche versterkingen te Sjanghai ontscheept. Japansche versterkingen, die aan boord van twee lichte kruisers te Sjang hai waren aangekomen, zijn in den loop van den nacht nabij het Japansche con sulaat te Sjanghai ontscheept. Nadat de troepen an land waren gegaan, hebben de Japanneezen den staat van beleg af gekondigd te Hongkioe, het Noordelijk deel van Sjanghai. Bij het aanbreken van den dag hebben Japansche vliegtuigen de spoorwegen en dokwerken gebombardeerd. De Chi neezen beantwoordden den aanval met het vuur uit hun luchtdoelgeschut, waarvan zij eerst gebrekkig voorzien waren. Vervolgens vlogen Chineesche vliegtuigen, over de Japansche stellin gen, het vuur der Japansche oorlogs schepen trotseerende. Zij hebben de Japansche stellingen zeer doeltreffend gebombardeerd. Rookwolken stijgen op uit geheele blokken huizen welke in brand staan. WEDEROM EEN SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. Uit Istanboel wordt gemeld, dat Woensdagavond het in dienst van de Spaansche regeering varende vracht schip „Armuru" metende 2762 ton, ge registreerd te Bilbao, door een onbe kenden onderzeeër is getorpedeerd, vrijwel op dezelfde plaats, w,aar de „Ci- udad de Cadiz" eenige dagen geleden tot zinken werd gebracht. De bemanning van de „Armuru" is door een Turksch schip aan boord ge nomen. De Franco-vloot schijnt zich sinds de laatste weken hoofdzakelijk er op toe te leggen de vrachtvaart naar de re- geeringshavens aan de Middellandsche Zeekust te vernietigen. Uit Ankara werd heden gemeld: De Spaansche zaakgelastigde te An kara heeft heden een stap ondernomen bij de Turksche regeering met het vrien delijk verzoek de bescherming van Spaansche schepen in de Turksche ter ritoriale wateren te willen verzekeren tegenover duikbootaanvalle.n De rechtsche opmarsch naar Santander. V,an het front voor Santander wordt van rechtsche zijde gemeld, dat de voor hoede van de troepen van Franco, wel ke oprukt langs den weg van het Zuiden naar Santander gisterochtend de hoog ten bij het dorp Molledo, op 51 km ,af- stand van Santander heeft bezet. De afgeloopen vier dagen zijn de rechtsche troepen veertig kilometer opgerukt. De zuivering ten Westen van Remosa is geëindigd, alle dorpen ten Zuiden van Reinos,a en Corconte zijn bezet. De vijandelijke eenheden, welke zich hier bevonden, hebben zich overgegeven. Twee Alpinisten verongelukt. Twee Tsjecho-Slowaaksche studen- Zmutt wilden beklimmen, zijn van meer ten, die den Cervin aan den kant van dan duizend meter hoogte neergestort. Een reddingscolonne vond de vreeselijk verminkte lijken der slachtoffers. ÏTATJ" Troepen trekken voorbij den Koning, Gistermorgen zijn te Salemi vijftigdui zend militairen, die aan de groote ma noeuvres hebben deelgenomen, voorbij den Koning getrokken. Het duurde 2% uur. Terreur van brandstichters. Sedert eenigen tijd wordt de stad Kalmar geterroriseerd door onbekende brandstichters die met ongelooflijke handigheid in verscheidene huizen den brand hebben gestoken. Gisternacht zijn bijv. niet minder dan vijf branden uitge broken. In de stad heerscht dan ook een ware paniek. Geen radioseinen meer. De regeerinscommissie tot organisatie van de vluchten Moskou-Noord Ameri ka heeft het volgende ber'cht uitgege ven: Donderdag zijn geen seinen van het toestel van Lewanefski, de N 209 op gevangen. De ijsbreker „Krassin" zet zijn tocht n,aar Noord Alaska voort. Om twaalf uur Moskousche tijd bevond de Krassin zich op 160 graden w.l. en 71 gr, n.b. in een dichten mist en temidden van ijs van sterkte 8. Sadkow wordt door mist in Wellen opgehouden. Graz'anski is te Dudinka geland en Golowin in Tjumen. De Amtorg heeft in opdr,acht der Sov jet-Russische regeering de beschikking over een groot watervliegtuig gekregen, dat deelneemt aan de nasporingen, die onder le:ding van den Amerikaanschen noordpoolonderzoeker Wilkins worden gehouden, 34 Trotzkisten terechtgesteld. De Oost-Siberische „Pravda" maakt melding van een nieuw proces te Ir- koetsk tegen 34 personen, die beschul digd werden van spionnage en Trotzkis- me. Zij werden schuldig bevonden aan het ten uitvoer leggen van instructies van den Japanschen spionnagediensi tot het verzamelen van militaire inLchtin- gen. Voorts werden zij schuldig bevon den aan het vernielen van spoorlijnen in Oost-Siberie en aan samenzwering tot het vermoorden van Sovjet-leiders, De veroordeelden zijn terechtgesteld. Het verhuren der torpedojagers. De regeer:ngen van de Vereenigde Staten en van Brazilië hebben gisteren in een gemeenschappelijke verklaring vastgesteld, dat zij ondanks de hevige protesten vasthouden aan het voorne men inzake het verhuren van Ameri kaansche torpedojagers aan Brazilië en aan andere Latijnsch Almerikaansche landen. De Chileensche ambassadeur te Wash ington heeft medegedeeld, dat de voor gestelde^ verpachting van de zes verou derde Amerikaansche destroyers aan Brazilië door de Chileensche regeering1 goedgekeurd wordt. Chili beschouwt de zen stap der Vereenigde Staten als eon onpartijdige uitdrukking van de vriend schap tegenover alle landen van biet Amerikaansche vasteland. Weer een lynch-geval. Albert Gooden was een 23-jar ge ne ger. De man moest terecht staan wegens moord en werd door den commissaris van politie in een auto overgebracht van het huis van bewaring te Memphis, in Tennessee, naar Covington, waar het proces moest plaats vinden. Dat de ne- cer z'ch te Memphis bevond, was een gevolg hiervan, dat te Covington rc®d|. een poging had plaats gevonden van het

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2