KR9NIEK van den DAG. Onrechtmatig bezit BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1937. No. 194. Waar we niet verder mee komen. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREH. Het is te begrijpen dat een van ruim vier jaren oorlogsgeweld doodelijk ver- moeide wereld na het blazen van t sig naal: staakt het vuren, meende, dat he toen uit zou wezen. Voorgoed. Men wist nu, wat de oorlog was: on- menschelijk, wreed, beestachtig, van vrijwel alle romantiek ontdaan. Hard, keihard, zonder recht en rede en zonder hoogere menschenliefde: een strijd van volk tegen volk, met alle middelen, zoo als een strijd tusschen leeuw en buffel in de tropische oerwouden Daar zouden we nu eens een einde aan maken. We zouden een bovenstatelijke orga nisatie scheppen, die zou zorgen, dat er „nooit meer oorlog kwam". En we maakten den Volkenbond. Maar we geloofden er zelf niet in. De uiting van dit eigen ongeloof was, dat we er een Kellogg-verdrag, een Locarno, naast gingen zetten. Als mijn buurman en ik afspreken, nimmer over cnze wederzijdsche tuinmuur elkander Ie zullen belagen, en we gaan er dan toch maar glasscherven en prikkeldraad op zetten „want je kunt nooit weten dan is dat het tastbare, ja pijnlijke be wijs dat we ondanks alle lieve praatjes mekaar geen steek vertrouwen! Maar wij menschen zijn niettemin ho- pelooze idealisten, de in sommige op zichten wat kinderlijke in andere uiterst fiksche Amerikanen wel het ergst. En na den Amerikaan Carnegie die Den Haag zoo'n aardige beziens waardigheid meer schonk door er een Vredespaleis neer te zetten; na den Amerikaan Kellogg die het óók zoo goed meende, komt nu de Amerikaan Cordell Huil weer eens met een nieuw plannetje, onzen lezers reeds bekend, om den vrede toch nog te vangen en te verankeren. Zoo in een trant van „de menschen moesten toch wijzer wezen" had Huil ''an dit in zichzelf voortreffelijke pro gramma bedacht voor de verhouding der staten onderling: 1. Afzien van geweld bij het nastreven van politieke doeleinden. 2. Onthouding van inmenging in de binnenlandsche aangelegenheden van andere volken. 3. Oplossing van geschillen door on derhandelingen en vreedzame overeen komsten. 4. Trouw aan de verdragen. 5. Wijziging van de bepalingen in de verdragen, waar die noodzakelijk zijn, naar vaste regelen en in een geest van wederkeerige tegemoetkoming. 6. Versterking en bezieling met nieuw leven van het internationale recht. 7. Bevordering van de veiligheid en de stabiliteit van het economische leven in de geheele wereld. 8. Verlagen of opruimen van de bui tensporige belemmeringen van den we reldhandel. 9. Behandeling van den handel van alle volken op gelijken voet. 10. Beperking en vermindering van de wapening. 11. Onthouding van het sluiten van bondgenootschappen of het aangaan van verplichtingen, die de regeeringen be lemmeren in hun vrijheid van beslissing. 12. Samenwerking, ten einde langs vreedzamen weg en door practische middelen deze beginselen in toepassing te brengen. Zooals men weet zijn de antwoorden zoowat binnen. En, eilieve, ze zijn het allemaal met Huil eens! Het communis tische Rusland zoowel als het fascisti sche Italië, de democratische republie ken en monarchieën evenzeer als het door DOROTHEA GERARD. 44). Na een poosje oefende de kalmeeren- de omgeving een weldadigen invloed uit op haar ontrust gemoed, maar toch beeide zij steeds voor het oogenblik van de afkondiging. Dat kwam ten slotte, zoowel te langzaam als toch ook te gauw naar haar zin. In- een waas zag zij den ouden priester met moeite den preekstoel opklimmen, zonder het recht te begrijpen hoorde zij het evangelie van den dag voorlezen. Toen kwamen de gebruikelijke mededeelingen, terwijl va der Zygmunt zijn bril rechtzette voor het ontcijferen van de huwelijksafkondigin gen. Katya s hart begon zoo lu:d te bon zen, dat het in haar ooren hamerde. Als hij eens ten slotte niet haar waren naam had gevonden bij: het doorkijken van de papieren! ,„Jan Bidski, schoenmaker, Zalkiew, enz., met Julia Saniew, dochter van' enz." Op den schoenmaker volgde een land bouwer, en op hem weer een timmer man. Eindelijk hoorde Katya, die ang- st'g h,ad zitten luisteren, den naam waar op zij had gewacht. „Tadeusz Boleslaw Alntoni Swigello, ingenieur, woonachtig te Krakau, zoon van wijlen Stanislas Swigello en van dictatoriaal geregeerde Duitschland. allemaal zeggen ze, elk, in den eigen toonaard: „maar waarde heer, wij den ken er precies net zoo over als Gij! En.wij handelen juist allemaal naar deze beginselen!" Men zou kunnen zeggen, en het zou vermoedelijk niet ver van de waarheid wezen, dat grooter diplomatieke huiche- lerij dan de indiening der antwoorden op deze vragen van meneer de Staats secretaris uit Amerika nog nimmer ver toond is. En de waarde ervan is dan ook voor ons gevoelen: niets. Klets praat. Of: zoo goed als niets. Niet: heelemaal niets. Het is een be wijs, dat heel diep in de aarde bedekt door lagen ruw gesteente het zaadje der menschenliefde en rechtvaardigheid nog sluimert. Maar: wel heel diep! Amerika is natuurlijk in werkelijk heid niet van plan zich naar deze be ginselen te richten. Anders zou het den eenig mogelijken weg moeten gaan: hertoetreden tot den volkenbond en dan als eerste punt: de instelling van een enorme internationale politiemacht met dwingende verplichting van alle volkenbondsleden om, waar ter wereld ook, mee te helpen, mee te v e c h t e n, om legale volkenbondsbeslissingen of vonnissen van het internationale hof tot uitvoer te brengen. Dan was het uit. Voor ons Nederlanders, komt de vraag, ter verduidelijking en toetsing onzer gevoelens, hier op neer: indien de Volkenbond, toen Italië de schennende hand aan het medelid Abessinië sloeg, een militaire actie gelast had, zouden wij dan voor het leven van deze Abes- sijnen Nederlandsche matrozen en soldaten en officieren en schepen in de waagschaal hebben moeten stellen? Naar onze overtuiging, indien de Vol kenbond het gelastte en allen meede den: zonder den minsten twijfel ja! Want die Nederlanders, die dan in Italië of in Abessinië gesneuveld zouden zijn, zouden daar voor het internati onale recht en dus óók voor ons recht en onze toekomstige veilig heid gevallen zijn. En: dan was het uit geweest. Voorgoed. Wees U daar zeker van. En misschien kan het, bij volstrkte vastbeslotenheid, wel heelemaal zonder militaire geweld ook, als men er slechts toe bereid was tot eiken prijs. Maar met de twaalf in de lucht han gende idealistische geboden van de cordiale Huil komen we geen steek ver der. Die zijn voor een naaikransje met thee en bruidsuikers nog niet goed ge noeg. KERK EN SCHOOL. Voor het examen Fransch L.O. slaagde te Utrecht mej. E. P. van Sluijs te Middelburg, voor het examen Engelsch L. O. mej. A. C. de Bokx te Ovezande. Bij de gehouden examens der Mo de-vakscholen te Breda slaagden de da mes T. de Kat te Middelburg; J. Dirks te Breskens, J. Huizen te Sluis, M. de Koeier te Aardenburg, D. Dieleman te Oostburg allen voor coupeuse, M. Gil- jam te IJzendijke, M. Leenhouts en T. v. Houten beiden te Biervliet, allen voor costumière. De heer Joh. Francke te V r o u - w e p o 1 d e r slaagde te Amersfoort voor het Staatsexamen toelating Uni versiteit, diploma A. wijlen zijn vrouw Sofia ,met Nationka Karola Sagorska, dochter yan wijlen Karol Sagorska en wijlen zijn echtgenoo- te Marya, gedomicill eerd te Feliksoto, in het koninkrijk Polen." „Dit is de eerste afkondiging". Met een glimlach, die zijn gansche ge laat verhelderde, wendde Tadeusz zich naar zijn verloofde, maar op hetzelfde oogenbl'k verdween de glimlach om plaats te maken voor groote ongerust heid. Haar gelaat z,ag doodsbleek en stijf was zij in haar stoel achterover ge zonken. Voor het eerst van haar leven was Katv.a flauw gevallen. 'HOOFDSTUK ACHT. In het Tuinhuisje. „Het heeft mijn geëerbiedigde mees teres nog niet behaagd terug te keeren". Aldus sprak Timosh tot een bezoeker in het begin van September. In de laat ste dr e m.aanden had hij dezelfde woor den tamelijk vaak moeten zeggen, en steeds tot denzelfden bezoeker, wiens gezicht telkens langer geworden was van pure teleurstelling. „Maar heeft zij nog niet laten weten, wanneer zij dacht terug te keeren? Heb je geen uitsluitsel omtrent haar plannen vernomen?" „Mijn geëerbiedigde meesteres deelt hare plannen niet aan iemand als ik mede". Met een langer gezicht dan ooit te vo ren stapte Klobinski weer in zijn rijv tuig. Het geld dat hij dezen zomer aan rijtuigen had besteed, was al op zich Prinses Juliana en Prins Bernhard op het Loo. Prinses Juliana en Prins Bernhard zijn gistermiddag per auto van Soestdijk op het paleis Het Loo aangekomen, waar zij enkele dagen zullen verblijven. De auto, die door den prins bestuurd werd, reed door het Kon'nklijke park het Loo naar den achteringang van het paleis, zoodat de talrijke belangstellenden voor het paleis zoo goed als niets van het Prinselijke paar te zien kregen. Dadelijk daarop verscheen echter de Koningin die zich reeds geruimen tijd bij den hoofdingang van het paleis had opgehouden, met de Prinses en den Prins op het bordes aan den hoofdin gang, ter begroeting van het publiek. Luid juichend betoonde dit zijn dank voor deze attentie. WEDERINSTELLING VAN DEN CRISISRAAD. De minister van economische zaken heeft besloten tot wederinstelling van den crisisraad. Daarin hebben, onder zijn presidium, zitt'ng, de secretaris-ge neraal van het departement van econo mische zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, de directeur-generaal van handel en nijverheid, dr. H. M. Hirschfeld, de di recteur-generaal van den landbouw, ir. A. L. H. Roebroek, de regeeringscom- missar's voor den akkerbouw en de veehouderij ir. S. L, Louwes en de regeeringscommissaris voor handel en nijverheid, dr. W. L. Groeneveld Meyer. Deze Raad, welke eenmaal per week vergadert, heeft ten doel het bespreken van de belangrijke aanhangige econo mische vraagstukken en in het bijzonder het coördineeren van de belangen van landbouw eenerzijds en handel en in- dustr'e anderzijds. Gelijk bekend, heeft deze Raad ook onder het eerste ministerschap van mr. Steenberghe bestaan. De gunstige erva ringen, destijds opgedaan, hebben den minister doen besluiten den crisisraad weder in te stellen. Het vertrek van Nederlanders uit Sjanghai. De regeerinspersdienst meldt: Onder dagteekening van 17 dezer heeft het mi nisterie van buitenlandsche zaken van den Nederlandschen wnd. consul-gene raal te Sjanghai telegrafisch bericht ont vangen, dat per tender naar het ss. Tas man werden geëvacueerd: de dames Gastmaken met kinderen, De Wilde met kind, Tiernego met kinderen, Lon- sain, van Senden met kinderen, Riem met kinderen, van Gulik met kind, van Houten, Carrière met kind, Mann, Aey- elts, Driessen, Semmelink. Kleyn, Zoek, van Someren met kind, Lapaine, Buys, van Woerkom, Faber, Hekking met kin deren, Andrienga en van den Berg en de heeren Gastmaken, de Wilde, Tier nego, Lonsain. van Senden, R em, van Guilk, van Houten, Carrière, Mann, Aeyeits, Driessen, Semmelink, Kleyn, Zoek, van Someren, Lapaine, Buys, van Woerkom, Faber, Hekking, Andrienga en van den Berg. Er valt rekening mee te houden, dal in het gisteren vermelde totaal-getal der geëvacueerden op de „Tasman" ook begrepen zijn de leden der Hongaarsche kolome te Sjanghai, welke onder be scherming van het Nederlandsche con sulaat-generaal staan. Biggenmerken. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het aantal aangebrachte biggenmer ken in de week van 2 tot 7 Augustus 37,000 (vorige jaar 49,197) bedroeg. Van de toekenning 1937 zijn tot 7 Augustus 'n totaal 1,025,555 (vorig jaar 1,207,068) merken aangebracht. zelf een verklaring voor zijn slecht hu meur en had kunnen dienst doen als een barometer voor zijn gevoelens. N et dat wereldsche motieven ook geen rol speelden. Dat Katya een rijke erfgena me was, had haar in zijn oogen zeer in waarde doen stijgen, maar dat die erfgename juist Katya was, de donkere opgewekte Katya, wier gestalte zoo le nig en wier oogen zoo zwart waren, dat was ten slotte de hoofdzaak. In zijn soort was het een echte verliefdheid, hoewel het soort niet erg schitterend was. Strikt gesproken had hij nooit veel hoop durven koesteren. Welke kans had een Stanowoi met een schraal trac- tement en weinig protectie, bovendien van een ander ras. de eigenares van Lu- bynia te winnen' Neen, hij kon n et ernstig hopen. Want, al had hij een hoo- gen dunk van zich zeiven, hij was toch niet van gezond verstan.d ontbloot. Zijn oogen vergasten aan haar schoonheid, zooveel oogenblkken in haar nabijheid te toeven als hem werd toegestaan, dat waren de kruimkens van geluk, waarop hij hoopte te leven. Daarom had de saaie zomer schijnbaar geen e'nde voor hem genomen, droog en dor als een woesternij, en steeds dacht hij weer te rug naar den dag, waarop zij bij hem op zijn kantoor was gekomen om de paspoorten te vragen, O, hoe wreed was toch het lot, dat hem dwong zelf mede te werken aan zijn eigen tegenspoed! En er bestond geen uitzicht op verandering! Was het, nu Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan den heer J. Crucq, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 November 1937 eervol ontslag ver leend, als hoofd-commies ter Provinciale Griffie, onder dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten. De heer Crucq, die op 23 October 65 jaar hoopt te worden kwam 15 Juni 1902 in dienst der Provincie en is sedert 1 Januari 1931 hoofd-commies. Postzegelautomaten. De P.T.T. zorgt, dat ook Middelburg van haar moderne instellingen kan pro- fiteeren. Wij hebben nu een paar jaar één telefooncel op de openbare straat en wachten op de andere, waarvoor reeds grond van de gemeente is toege zegd. Thans heeft de, dienst de stad ver rijkt met postzegelautomaten. Aan het station zijn er twee geplaatst, een waar uit men voor een dubbeltje twee post zegels van 5 cent bekomt, dus voor het met 1 September ingaande briefport en de tweede, die twee postzegels van 1 Ys cent levert als men drie centen in de gleuf heeft gedaan. De bediening is een voudig. Als men geofferd heeft, draait men een handel tot een belletje overgaat en de postzegels komen voor den dag. Hapert er iets, dan drukt men op een knopje en het geld komt u weer in han den. Ook bij het postkantoor komen zulke nuttige inrichtingen. Mogen wij inzake de telefooncellen er nog eens op wijzen, dat er behalve een aan of voor het stationsplein, toch voor al een op het perron der spoorwegen zelf moge komen? Hoe dikwerf toch moet een inderhaast vertrokken reiziger die op het perron nog enkele minuten den tijd heeft, even huis of kantoor op bellen! Drukte op de Markt. Het tweede Woensdagavondconcert met Stadhuisbelichting had gisteren hon derden naar de Markt doen trekken en er is volop van een en ander genoten. Flink applaus na ieder nummer, toont wel aan hoe de muziek van het Middel- burgsch Muziekkorps steeds op hoogen prijs wordt gesteld. In de pauze is het druk in de Lange Delft en trekken de verlichte winkel etalages veel bekijks. Nu het schilderwerk aan het Stadhuis steeds verder gereed komt, blijkt hoe dit ook medewerkt om het gebouw te doen schitteren in de belichting. Excursie Z.T.I. Men meldt ons: De derdejaars leerlingen van het Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes hebben met den directeur een excursie per motorjacht gemaakt naar onze groo te rivieren en voorname scheepvaartwe gen voor de binnenvaart. De tocht ging van Wemeldinge, door de Vlei, het Brabantsch Vaarwater, Kee- ten, Mastgat, Zype, Krammer, Volkerak, Hellegat, Hollandsch Diep, Nieuwe Mer- wede naar Gorinchem. Hier werd over nacht. Op het afgelegde interessante vaarwater kon men de bebakening zien, de werken in 't Hellegat de groote brug gen bij den Moerdijk, terwijl de druk ke scheepvaart en vooral de vele mooie zeiljachten, waaronder de echt Oud Hollandsche Boeiers, de aandacht en de belangstelling waard waren. De sluis- werken en ingewikkelde afwateri'ngs- toestanden in het oude stadje Gorkum werden bezichtigd. Van Gorinchem uit werd de tocht voortgezet over de Waal tot Sint Andries. De groote brug bij Zalt Bommel werd bezichtigd. Door de nieuwe sluis met hefdeuren kwam men op de Maas welke opgevaren werd tot het steeds onrustiger werd in het land, aan te nemen, dat zij zich zou haasten om terug te komen? O, w.anneer zou het hem gegund worden zijn oogen weer te mogen richten op dat slanke figuurtje en dat glanzende zwarte haar? Klob nski zat ineens recht voor zich uit te kijken, want terwijl hij zoo zijn- gedachten liet gaan, werd een sl.anke gestalte met glanzend zwart haar zicht baar op het voetpad, hetwelk naar de eerste huizen v,an Feliksoto, die reeds in het gezicht waren, liep. Had die oude schurk hem bedrogen, of deden zijn oogen zulks? Ja de laatste hadden schuld, want weldra had de vig lant de voetgangster ingehaald, en toen deze het hoofd om keerde, vertoonde zich niet aan hem het gelaat, waarnaar hij zoo vurig ver langde, maar toch een, dat hem niet geheel onbekend scheen. Waar had hij dat vroeger gezien? vroeg hij zich af, teleurgesteld op zijn bank terugzinkend. Het was zeker een malle onderstelling van hem geweest. Maar waar had hij dat gez cht meer gezien' Ah, hij was er! De kleine naaister op Lubynia! Hij vergiste zich nu bijna even erg als in het voor jaar, Hij zuchtte ontmoedigd, maar plot seling ging hij weer rechtop zitten Hij her'nnerde zich, dat zij hier eigenlijk niet moest zijn, daar zij met Katya naar Oostenrijk was vertrokken. Was zij dan teruggezonden? Dan was er zeker het laatste nieuws van haar te vernemen „Halt!" riep hij tot den koetsier, en het Maas-Waal kanaal. De twee stuw- complexen te Lith en Grave alsmede de verruimingswerken op het betrokken Maasvak dwongen de bewondering af. Door de openstaande sluizen van het Maas-Waal kanaal en onder de drie groote bruggen door ging de tocht ver der tot Nijmegen. Vlak bij de groote nieuwe brug werd ligplaats gekozen en overnacht. Den volgenden dag werd de reis voortgezet de Waal op tot bij Pan- nerden, dan de Nederrijn af tot Arnhem. Dé vele kribben trokken de aandacht. Van Arnhem uit werd de Rijn afgezakt langs den Hooge Veluwerand met zijn schitterende natuurgezichten tot Vrees wijk, alwaar opgeschut werd naar de Vaartsche Rijn. Te Vreeswijk werden zoowel de oude sluizen als de nieuwe bezocht. Vervolgens werd naar Utrecht gevaren. Onderweg zag men verschil lende oud-leerlingen van het Z.T.I. al len werkzaam bij de nieuwe Amsterdam Rijnverbinding. Van Utrecht ging de tocht naar Amsterdam over het drukke Merweidekanaal, De Amsterdamsche grachten werden doorgevaren en na het het schutten kwam het gezelschap op de Nieuwe Meer, daarna langs de Ring vaart om de Haarlemmermeer over de Westeinderplas, Brasemermeer naar den Ouden Rijn, daarna langs de Gouwe naar de Sluis te Gouda met zijn roldeu ren. Langs de Ysel naar Rotterdam. Van Rotterdam uit werd de reis naar Zee land weer aanvaard. Via de Noord, Dordtsche Kil, Hollandsch Diep kwam men weer op den bekenden waterweg naar Zeeland. Onderweg werd nog Dintelsas aangedaan. Men kwam wel gemoed weer in de sluizen te Wemel dinge, waar deze leerzame tocht een einde nam. Teraardebestelling wijlen dr, W, Chr, Mezger. OOSTKAPELLE. Woensdagmiddag is op de begraafplaats alhier aan den schoot der aarde toevertrouwd het stof felijk overschot van wijlen dr. W. Chr. Mezger, in leven geneesheer te Parijs, waar vandaan het lijk per lijkauto naar Walcheren was overgebracht. Aan de geopende groeve, waar rond zich ook vele vrienden en kennissen uit de omgeving van Oostkapelle en Dom burg hadden geschaard, heeft het eerst het woord gevoerd een zwager van den overledene, de heer Hoyte Lucardie uit Rotterdam, die schetste wat de vrouw en kinderen in den overledene, die 62 jaar is geworden, verliezen. Burgemeester J. L. van Voorthuijzen van Domburg sprak als vriend van de familie Mezger, die zooveel voor Dom burg heeft gedaan, en dr. F. Don, Herv. predikant te Oostkapelle, sprak voor namelijk over een deel van 2 Corinthe, hoofdstuk 5, waarna hij in een gebed vooral Gods steun voor de achtergeble ven familieleden vroeg. De oudste zoon, dr. J. G. Mezger, dankte voor de laatste eer. Tal van kransen en bloemen dekken thans het familiegraf der familie Mez- ger-Lucardie, gelegen naast dat der fa milie Mezger-Borsius, waarin sedert 1909 o.a. dr. J. G. Mezger, die wel de groote man voor Domburg is geweest, rust. Verplichte arbitrage opgelegd. Als gevolg van het weigeren der land bouwers te Aagtekerke om een collec tieve loonovereenkomst af te sluiten, ge lijk aan die in de omliggende dorpen, en van 't weigeren om in dezen vrijwillige arbitrage te aanvaarden, heeft de minis ter thans verplichte arbitrage aan de landbouwers te Aagtekerke opgelegd. Tot arbiter is benoemd mr. C. A. Prin sen, burgemeester van Roosendaal. een oogenblik later was hij uitgestapt, en den rug weer naar Feliksoto gekeerd wandelde hij de slanke donkere gestalte tegemoet Zij keek hem wat verwonderd aan en wilde verder gaan „Een oogenblik, als je belieft", zei Klobinski, ju st beleefd genoeg om haar geen angst op het lijf te jagen „Als ik mij niet vergis, is uw naam. „Ik ben Nationka Sagorska", zei het meisje onderdan'g, en blijkbaar onge rust. Want op den openbaren weg door een man van de politie te worden aan gehouden kon in deze onrustige tijden iets verschrikkelijks beteekenen Nationka Sagorskaja, dat was de naam voor het derde paspoort, hij herinnerde z'ch dat nu heel goed „U is in dienst van Panna Malkoff, niet w,aar? Ik heb u wel op Lubynia ge zien" „Ik naai soms voor haar, als zij me noodig heeft" „Maar hoe komt het dan, dat zij u thans niet noodig heeft? Sedert wanneer is u uit Oostenrijk terug?" ,,U;t Oostenrijk?" herhaalde Nation ka, met een niet bijster schander ge zicht hem aanziend „Ja, ja, u is in het voorjaar met uw meesteres naar Oostenrijk gegaan, wat ik kan weten, omdat ik de paspoorten heb in orde gemaakt U ging met haar mee als haar kamermeisje, als ik het goed heb begrepen Is u d,an ontslagen'" (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5