W.odc PISS3 WEERBERICHT. ZEELAND. BINNENLAND. NUMMER 193. TWEE BLADEN. WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. STAD, PLATTELAND EN VRIJHEIDSBOND. MIDDELBURG. 1 tftoirwccHU MIDDEL6UBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap VJisflingen 2.30, elders 2.30 per w&rtaal Week-abonn. in Middelburg en Coca lü ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per ■/el, ingez. roededeelingen 60 ct. p. r. Öij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOSSCHIl courant Uitgeefster: «Naamlooze Vennootschap „De Midd«B,urgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct, RubrieSs „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv, met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. SS£f De heer J. M. v. Bommel v. Vloten schrijft ons; In een tweetal artikelen, respectieve lijk verschenen in de „Middelburgsche Courant" van 20 Juli en 4 Augustus j.l. werd de houding besproken, welke door den Vrijheidsbond wordt ingenomen ten aanzien van de agrarische vraagstukken in ons vaderland. De beide schrijvers de één volgens de redactie „van onver dacht Zeeuwsch-Stedelijke zijde", de an der blijkens zijn artikel in hart en nieren agrariër staan scherp tegenover el kander en van beide zijden wordt den Vrijheidsbond verweten dat zijn verte genwoordigers te eenzijdig zijn georiën teerd: de agrariër acht den invloed der groot-industrieelen in onze partij van overwegende beteekenis, de stadsman is daarentegen van meening dat de agra rische belangen in den Vrijheidsbond al te zeer op den voorgrond worden ge steld. Wij hebben hier dus weer te doen met die tegenstelling tttsschen stad en plat teland, welke ook in den verkiezings strijd van dit voorjaar de gemoederen zoo dikwerf in beweging heeft g'ebracht. Ik zal de laatste zijn om te ontkennen dat deze tegenstelling bestaat. Als ie mand, die nog al eens voor de agrari sche belangen heeft moeten pleiten, ben ik maar al te zeer met haar in aanraking gekomen. Maar ik meen dat deze tegen stelling nimmer een factor van beslis sende beteekenis mag zijn bij de keuze van de politieke partij waaraan men zijn steun zal geven of waarbij men zich za wenschen aan te sluiten. De beide schrijvers maken, misschien wel onbewust, de fout dat zij aan den Vrijheidsbond als politieke partij een eisch stellen, waaraan noch de Vrijheids bond, noch welke andere politieke par tij ook zal kunnen voldoen, namelijk den eisch dat hij zich bovenal zal toeleggen op het dienen van de belangen van die speciale groepen der samenleving, waar toe ieder der schrijvers behoort. Naar mijn meening mag en moet men van iedere politieke partij, welke haar beginselen ook mogen zijn, verlangen dat haar politiek gericht zij op het dienen van het algemeen belang en dat het spe cifieke groepsbelang nimmer den door slag geven mag bij het bepalen van den weg, welke zal worden ingeslagen. Ver wijten wij, liberalen, juist den sociaal democraten Piet steeds, dat zij door het voeren hunner eenzijdige belangen-poli- tie'k het algemeen belang maar al te vaak hebben voorbij g'ezien en verwaar loosd? Nu is het juist zoo opmerkelijk zoo wel in het artikel van den stadsman als in dat van den agrariër, dat de politiek, welke de Vrijheidsbond gedurende de laatste jaren heeft gevoerd niet getoetst wordt aan het algemeen belang, maar aan het specifieke groepsbelang, dat voor de beide schrijvers uit den aard der zaak niet parallel loopt, C m Bezien wij eerst het artikel van 20 Juli van onzen stedelijken partijgenoot. Uit den inhoud blijkt duidelijk dat wij hier te doen hebben met een handelaar werkgever. De werkgevers-mentaliteit komt wel op een bijzondere wijz'e tot uiting, namelijk door de beteekenis, wel ke de schrijver hecht aan de begrippen „democraat" en „conservatief". Het ge- heele betoog komt ten slotte hierop neer, dat democraat identiek beschouwd moet worden met werknemer, terwijl een werkgever naar de opvattingen van den schrijver niet anders kan zijn dan con servatief. En omdat deze partijgenoot zeer klaarblijkelijk een werkgevers- standpunt inneemt, acht hij de Vrijheids bond veel te „democratisch" en lang niet „conservatief" genoeg. Dat wil dus zeggen dat hij den Vrijheidsbond wil zien als een politieke partij, die in het bij zonder de belangen der "werkgevers zal hebben te dienen. Ik wil gaarne aanne men dat de schrijver zijn artikel met de allerbeste: bedoelingen voor den Vrij heidsbond geschreven heeft. Maar door onze partij in de door Hem bedoelde zoogenaamde „conservatieve" richting te willen dringen, bevordert hij dat de Vrijheidshond, die tot dusver naar zijn beste vermogen het algemeen belang heeft gediend, zich zou gaan omvormen in een belangen-partij met dezelfde ge breken, welke wij thans aan de S. D. A. r. zoozeer verwijten. En bovendien en dit is van nog grooter beteekenis meen ik in het eenzijdig standpunt, hetwelk door den schrijver wordt ingenomen en verdé digd, een miskenning te zien van de li berale beginselen. Want het liberalisme is in zijn wezen zóó veelzijdig, dat de door den schrijver aan den Vrijheids bond toegedachte politiek nimmer in overeenstemming kan zijn met het stre ven eener partij, welke zich juist het uitdragen der liberale beginselen ten doel stelt. Ook wat het vraagstuk StadPlat teland betreft lijkt schrijver mij al te zeer beperkt van blik. Dat onze partij in een agrarische provincie als Zeeland onder haar voormannen lieden telt. die men terecht als „agrariërs" beschouwt, spreekt toch wel van zelf. Ik ontzeg ech ter den schrijver het recht daaruit te concludeeren dat de provinciale 'verte genwoordigers der partij bij het uitoefe nen hunner politieke functies stelling genomen hebben voor of tegen den par ticulieren handel of voor of tegen de coöperatie. En even positief ontken ik dat de Vrijheidsbond, tengevolge van de door den schrijver veronderstelde te groote agrarische invloeden in de hoo- gere regionen onzer partij, zich voor of tegen coöperatie of particulier bedrijf zou hebben uitgesproken. De gedachte van den schrijver dat de Vrijheidsbond het zou toejuichen of zelfs bevorderd zou hebben dat van regee- ringswege de coöperatieve bedrijfsvorm tegenover het particulierbedrijf zou worden bevoordeeld, is trouwens al te dwaas Wanneer er één partij is, die krachtens haar beginselen tusschen de ze beide bedrijfsvormen geen keuze zal willen doen en aan „de vrije werking der maatschappelijke krachten" zal wil len overlaten aan welken vorm de voor keur zal moeten worden gegeven, dan is dat toch wel de Vrijheidsbond'! Uit het feit dat misschien in- enkele gevallen tengevolge van de Landbouwcrisis maatregelen de coöperaties in een gun stiger positie zijn gekomen (iets, wat ik thans geheel in het midden laat) kan en mag de schrijver toch niet concludee ren dat de Vrijheidsbond de coöperatie eenzijdig bevoordeelt. De Vrijheidsbond is toch zeker niet aansprakelijk voor de richting, waarin de Landbouwcrisis-wet geving en haar uitvoering zich hebben ontwikkeld! En nu de tegenhanger van dezen ste delijken partijgenoot, de liberale agra riër en diens artikel van 4 Augustus j.l Ook hij is niet tevreden over onze par tij. „Uit boerenkring rees steeds de klacht dat de Vrijheidsbond al te veel groot-industrieel is georienteerd, waar bij hij verschillende groote bladen op zijn hand heeft, waardoor de publieke meening dagelijks in dien geest wordt beïnvloed". Ziedaar een zinsnede uit het artikel waarin de bedoeling van onzen agrari- schen schrijver zeer duidelijk naar vo ren komt. Ik zou hierop zelfs eenige aanvulling willen geven. In zekeren zin voel ik met den schrijver mee dat er een tegenstelling van belangen is tus schen groot-industrieel en landbouw maar ik geloof dat de tegenstelling tus schen handel en landbouw wellicht nog scherper is. In ieder geval ben ik het met hem eens dat in de groote zooge naamde liberale pers een voortdurende zeer heftige actie gevoerd wordt tegen alles wat in den laatsten tijd ten behoe ve van den landbouw is tot stand geko men. Ik gebruik hier zeer nadrukkelijk het woord „zoogenaamde" liberale pers*), omdat ik wil doen uitkomen dat hetgeen in bladen als de Nieuwe Rotter- damsche Courant en het Algemeen Han delsblad somtijds geschreven wordt over de.positie van den landbouw in on ze samenleving, maar mijn meening al thans, geenszins moet worden be schouwd als een zuivere weergave van het standpunt onzer partij. Ikitegen/deel: deze *artikelen worden dikwijls zoo klaarblijkelijk geschreven om de groot-stedelijke handelsbelangen te dienen dat het reeds daaruit duidelijk wordt dat ook hier het groepsbelang prevaleert boven het algemeen belang. W aarheden, die vrede en rust ver storen, zijn erger dan leugens, maar dikwijls is het toch heter dien vrede en die rust te verstoren, dan der waar heid geweld aan te doen. De geachte schrijver bedoelt het goed, maar zijn formuleering is toch niet geheel zonder bedenking. De bedoelde bladen zijn niet zoogenaamd li beraal (hetgeen beteekent: schijnbaar liberaal, doch in werkelijkheid iets an ders) maar slechts onafhanke- 1 ij k-Iiberaal of los-van-elk-partijvé;' band-staand-liberaal; evenals trouwens ook ons blad op zijn wijze on lijk-liberaal is. Hoofdred. M.C. In dergelijke gevallen acht ik het optre den van deze libérale bladen ook zeker niet in overeenstemming met de liberale beginselen noch met het standpunt van den Vrijheidsbond. Helaas worden de door deze bladen verkondigde meeningen maar al te veel vereenzelvigd met de meening van onze partij. De Vrijheidsbond is echter niet aansprakelijk voor den inhoud der groo te bladen. Het standpunt der partij komt tot uiting in haar beg'nsel-pro- gramma en ten aanzien van de actueele politiek in het werk onzer fracties in de beide Kamers van de Staten-Gene- raal. Wanneer onze agrarische schrijver de houd ng dezer fracties ten aanzien van de agrarische vraagstukken heeft gevolgd, d,an zal hem wel gebleken zijn dat er een hemelsbreed verschil bestaat tusschen deze houding en hetgeen soms door de groote liberale bladen wordt verkondigd. In zekeren zin beschouw ik de groote liberale pers met haar groot stedelijke tendenzen een gevaar voor onzen Vrijheidsbond. Ik wil hiermee niet zeggen dat de arbeid dezer fracties mij steeds in alle opz chten heeft bevredigd. Ik wil zelfs gaarne openlijk erkennen dat namens den Vrijheidsbond somtijds woorden ge sproken zijn welke ik vooral als agrariër heb betreurd. Desondanks moet iedere agrariër, wanneer hij overtuigd liberaal is, den Vrijheidsbond getrouw blijven Allereerst omdat dezelfde tegenstelling van belangen, welke door de beide Vrij1 be dsbondsche schrijvers wederzijds zoo sterk werd belicht, niet alleen leeft in den Vrijheidsbond, maar evengoed in alle andere politieke partijen. Ook de ze hebben met dié tegenstelling te kam pen, ook zij hebben in haar midden „agrariërs" en „stedelingen". Maar dit is niet het voornaamste Hoofdzaak is dat naar mijn vaste over tuiging een land slechts dan goed za kunnen worden geregeerd, wanneer de politiek beheerscht wordt door de be ginselen, niet door de belangen. Ik geloof dat de beide schrijvers de zen eisch, welke aan de politiek gestelc behoort te worden, al te zeer uit het oog verloren hebben. Versterking der principieele overtuiging van de kiezers is dan ook naar mijn meening het eeni ge nTddel, waarmee onze partij haar- krachten zal kunnen versterken. Bin nen het kader van de politieke partij, waartoe men krachtens zijn beginselen behoort, moet men trachten de tegen stellingen, welke er nu eenmaal in iede re samenleving bestaan, tot een bevre digende oplossing te brengen. Deze te genstellingen moeten en kunnen naar mijn vaste overtq-ging door de een heid der beginselen worden overbrugd. DE VERJAARDAG VAN H.M, DE KONINGIN. Een oproep van „De Princevlag". In verband met den naderenden ver jaardag van de Koningin wekt „De Prin cevlag" wederom alle Nederlanders bin nen en buiten de landsgrenzen op, dien dag te land en te water zoo algemeen mogelijk te vlaggen, en daarbij het oran je nimmer weg te laten. De vlag aan den gevel of aan de steng is het uiter lijk getuigenis van de innerlijke ver bondenheid aan het huis van Oranje. Ofschoon het vlaggen den laatsten tijd op zeer verblijdende wijze toeneemt is hierin toch nog steeds groote verbete ring mogelijk. Staaltjes van de juiste vlaggekleuren kan men onder bijvoe ging van 5 cent voor port steeds aan vragen bij den secretaris van het hoofd bestuur, H. K. van Minnen, Hofsingel 18 te Vlaardingen. De „Van Galen" Tarakan gepasseerd Het departement van marine deelde hedenmorgen mede, dat de torpedojager „Van Galen", op weg naar Sjanghai, gis- le-avorc 'r/& Lwart voor negen te Tam- kan a-riveerde. Dvw uur later, nl. te kwart Vv.?r twaalf 's nachts veii"?k de „Van Galen" uacy Manilla, Een gedenkboek van het Prinselijk jacht. Met medewerking der technische commissie wordt een gedenkboek sa mengesteld van het prinselijk jacht de „Piet Hein". Na een voorwoord van mr. L. J. A. Trip, den voorzitter van het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk, beschrijft Ernst Cro ne, voorzitter van de technische com missie, de tot standkoming van het jacht. De békende watersportpublicist H. C. A. van Kampen, hoofdredacteur van „de Waterkampioen", geeft een be schrijving van het jacht zelf. De heer G C. E. Crone, lid van het bestuur van het Nederlandsch Historisch Scheepvaart Museum te Amsterdam, die een om vangrijke studie aan de vroegere Oranje- jachten wijdde, geeft in dit boek een be knopt overzicht van de voorgangers van het prinselijk jacht, terwijl nog enkele andere bijdragen het geheel completee- ren. In het gedenkboek zal de illustratie een vooraanstaande plaats innemen Van den bouw van kiellegging tot stapelloop wordt een uitgebreid fo tografisch overzicht gegeven, terwijl een groot aantal foto's en teekeningen in kleurendruk een indruk van de fraaie interieurs van het schip zullen geven Ook aan de overdracht en de vlootre vue zal een hoofdstuk worden gewijd. Het gedenkboek zou zeker niet com pleet zijn zonder een bijdrage over den man, wiens naam het jacht draagt. De technische verzorging van het ge denkboek is in handen van de Kon Ned.-boekdrukkerij H. A. M. Roelants te Schiedam. SOCIAAL-ECONOMISCH PROGRAM VAN HET N. V. V Het bestuur van het N, V. V, heeft een ontwerp-sociaal-economisch program vastgesteld, waarin de eischen der mo derne vakbeweging zijn vervat t.a.v. die vraagstukken, welke onder de huidige oms'tandigheden van bijzondere betee kenis moeten worden geacht. Dit program zal worden behandeld op het sociaal-economisch congres dat op Maandag 18 »n Dinsdag 19 October a.s in Den Haag wordt gehouden. Het programma luidt als volgt: 1. krachtige bestrijding van de werk loosheid, ook onder de jeugd, op den grondslag van het Plan van den Arbeid; 2. invoering van de wettelijke 40-uri ge werkweek in alle thans daar voor in aanmerking komende be drijven en diensten, Verkorting van den arbeidstijd in die bedrijven, waarin langer dan 48 uur per week wordt gewerkt, tot 48 uur per wee!k| als overgang naar verdere arbeids tijdverkorting; 3. wettelijke vacantieregeling met be houd van loon voor alle werkne mers; 4. ordening van het bedrijfsleven, in stelling van bedrijfsraden met ver ordenende bevoegdheid. Opneming van vertegenwoordigers van de vakbeweging in door de overheid in te stellen colleges, waarin vraag stukken, liggende op sociaal en eco nomisch gebied, aan de orde 'bomen; 5. betere werkloozenzorg, wettelijke regeling van de werkloosheidsver zekering en van de steunverleenirig; 6. wederopbouw en verbetering van het onderwijs, ook van het nijver heids-, handels en voortgezet onder- wijs; 7. verbetering van de invaliditeits- en ouderdomswetten. Bevordering van de instelling en wettelijke regeling van bedrijfspensioenfondsen; 8. opheffing van de organisatiever boden bij defensie ten aanzien van de moderne arbeidersbeweging; 9. bevordering van het afsluiten van collectieve contracten door middel van een wettelijke regeling; 10. verbetering van de wettelijke ont slagregeling, mede' door verplichte invoering van scheidsgerechten; 11. wettelijke minimumloonregeling voor landarbeiders; 12. vrijheid van vereeniging, vergade ring, drukpers en vakactie in de overzeesche gewesten, Ter gelegenheid van het 20ste eeuwfeest van keizer Augustus zullen in Rome groote feestelijkheden plaats vin den, waarbij vooral de nadruk op de T.atijnsche beschaving en cultuur zal •vrtrJ?.» gelegd. Ir verschillende landen zijn comité's geve-md, onder welker bescherming Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Zwakke lot matige W. tot Z. wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig oi geen regen, iets warmer. UKKEL. Afwisselend bewolkte en hel dere hemel, mogelijk nog enkele plaat selijke regenbuien, zachte temperatuur, met een nachtelijk minimum van onge veer 12 graden. Gedurende den nacht oetrokken hemel, des morgens nevel. Wo. 18 Aug. Zon op: 5 h 48; onder: 20 h 18. Licht op: 20 h 48. Maan op: 18 h 16; onder: 1 h 45. V.M. 22 Aug. Hoog- en Laagwater te Augustus. Hoogwater. 11.56 24.24 12.44 1.08 13.25 Hoog- en Laagwater te Augustus. Hoogwater. 13.32 1.59 14.27 2.48 15.12 Westkapelle is 28 min. 23 min. vroeger; Veere (S springtij). Wo Do. Vr. Wo. Do. Vr 18 19 20 18 19 20 Vlissingeni Laagwater. 5.51 18.27 6.52 19.19 7.36 20.02 Wemeldingei Laagwater. 6.53 19.29 7.58 20.23 8.44 21.05 en Domburg' 38 min. late?. excursies naar Italië worden georgani seerd. Ook in Nederland is een comité gevormd, dat staat onder voorzitter schap van oud-minister prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen. Op 1 September a.s. zal een Nederlandsche excursie naar Italië gehouden worden. ZEEUWSCH PROFETENBROOD, maar dan ook het echte. Oudste adres: M. PETERSE, Patissier, Hofleverancier, Middelburg. (Ingez. Med.) 1 sr Faillissementen. De arr. rechtbank te Middelburg heeft heden failliet verklaard J. D'Hert, tim merman en caféhouder teTerneu- z e n, Stationsweg 63. Rechter Commis saris mr, A. v. d. Hoop, Curator mr. G. Tichelman, Terneuzen. Vernietigd het faillissement van M. Schipper, bakker te Terneuzen (Drie wegen) Curator mr. H. C. M. van Son te Hulst. Plotseling overleden. Hedenmorgen werd de bijna 79-jarige gewezen postbode J. Lahr op de Rot- terdamsche Kade, juist voor het Oost- Indisch Huis door een hartverlamming getroffen en viel hij op straat neer. Bin nengedragen is een der gangen van het O. I. Huis, kon dr. Scheps, die juist thuis was en geroepen was, slechts den dood constateeren. De politie heeft voor ver voer van het lijk per brancard zorg ge dragen. Uit een raam gevaDen. Gisterenmorgen is van de eerste ver dieping van perceel Bagijnhof 38 alhier, het zevenjarig dochtertje van den be woner, den heer Van Hoorn, uit het raam op straat gevallen. Het ongeluk liep wonder boven won der goed af. De dokter, die de kleine onderzocht, kon geen ernstige gevolgen van de tuimeling vinden. Sultan Abdoel Hamid. Naar aanleiding van het bericht over het overlijden van een Atjehschen vorst sultan Abdoel Hamid te Middel burg in Augustus 1602 en waarin de schrijver van genoemd bericht zegt dat het hem onbekend is of het graf van den sultan nog aanwezig is, meldt de heer B. J. de M. te R. ons het volgende: Genoemde sultan overleed op 72-j,ari- gen leeftijd te Middelburg, toen hij met 2 andere Atjehsche vorsten verschillen de steden in ons land bezocht. NSettegenstaande h!ij: te Middelburg werd begraven, is zijn graf niet meer aan te wijzen, aangezien hij begraven werd in de oude St. Pieterskerk, die op 12 December 1833 voor afbr.aak werd verkocht. Deze kerk stond bij het tegenwoordige Hofplein. Na 1890 werden op de plaats van de kerk en het kerkhof vijf heerenhuizen en de Gere formeerde kerk gebouwd. Het graf van genoemden sultan was

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1