$r o vi tt ti&l MIDDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COUPANT - S. WIENER S Co. BONTMANTELS W© de PI dl 3 ZEELAND. Voordeelige aanbieding WEERSESliGHT. NUMMER 192. TWEE BLADEN. DINSDAG 17 AUGUSTUS 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES* VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. MIDDELBURG Zie etalage. NOORD-BEVELAND. THOLEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Oagblad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Midd«lburgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1F regel* 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regel*, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer com rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Men schrijft ons Vorige week hadden de „Mazon"-vacant e tochten plaats naar Antwerpen. V,an de Mazon Centrale in de Vlissingsche straat Mid delburg vertrokken op de diverse dagen totaal 21 groote autobussen met circa 800 Mazon-klanten, kinderen en oude ren, naar Antwerpen. In Antwerpen werd de dierentuin, de beide tunnels en later ook nog een speeltu n bezocht. Alle tochten werden begunstigd door mooi weer en ofschoon de aanwezige Roode Kruis dames hier en daar hulp verleenden, mochten de tochten toch zonder ongelukken verloopen. Alle deel- nemers(sters) waren enthousiast over de keurige organisatie en het prettige verloop der tochten. Acht honderd men- schen 's een prettigen dag bezorgd. Muziek op de Markt. Morgenavond geeft het Middelburgsch Muziekkorps de tweede Woensdag avond-uitvoering op de Markt, begin nende te 9 uur. Het programma omvat een 8-tal num mers, waarvan wij willen noemen de ouverture van „La fille du tambour-ma- jor", het „Ballet Egyptien" en „Dichter und Bauer". De Oranjevereeniging. In een circulaire, door het bestuur der Oranjevereeniging, gericht tot verschil lende vereenigingen, wordt opgewekt deel te nemen aan een fakkeloptocht, die de Oranjevereeniging hoopt te hou den op den avond van den dag, waarop, naar ieder hoopt, de blijde verwachting bij het Prinselijk paar zal zijn verwezen lijkt. De Vacantieschool. Nadat de tochten van de M.V.S. zes maal door goed weer begunstigd waren, moest men hedenmorgen besluiten de vlaggetjes op den toren te laten plaat sen als bewijs, dat de tocht heden niel door ging. Het bestuur hoopt, dat dit nu morgen wel het geval zal kunnen zijn en dat de leidsters en de kinderen dan om kwart voor negen present zullen zijn op de Loskade. Men schrijft aan „De Zeeuw". Het schijnt ons niet onaardig toe in herinne ring te brengen, dat 't dezer dagen 335 j.aar geleden is, dat alhier overleed een der Atjehsche vorsten: Sultan Abdoel Hamid (Aug. 1602), Het was 't jaar der stichting van de Oost-Indische, Compag nie, aan welke st chting was voorafge gaan de uitgave van „patenten" (open brieven) aan de vorsten in „Verren Lan de", door onzen stadhouder „Maurits, Prins v,an Oranje, Graaf van Nassau, Catzenelleboggen, Vianden en Dietz, jj Markies van Vlissingen en Veere, Gou verneur van het Hertogdom Gelderland en de Graafschappen Holland, Zeeland, Zutphen en de Heerlijkheid West-Fries land, Utrecht en Overijssel, Admiraal en Kapitein-Generaal voor de geheele zee der Nederlanden". Deze patenten werden o.a. plechtig overhandigd aan Atjehsche vorsten en andere grooten van Sumatra's noordkust. Gevolg hier van was, dat vele dezer laatsten z ch lie ten overhalen, om op naar Holland te- rugkeerende schepen den tocht hier heen te maken ter nadere kennismaking. Een dergelijk gezelschap peperkonin gen werd in evengenoemd jaar ontvan gen door Prins Maurits, terwijl hij voor Grave lag, welke stad door hem bele gera werd. Daarna werden ook andere steden van ons land door deze heeren bezocht, natuurlijk Amsterdam het eerst. Doch ook Middelburg kreeg een beurt. En het is dan ook bii die tfeleéan- hed geweest, dat de 70-.j'arigeAbdoel Hamid alhier overleed en begraven wer d. Of zijn graf nog onder ons ge vonden wordt, is schrijver dezes niet bekend. Meisje in de haven gevallen. Gistermiddag is het 7-jarig meisje J. H. Jacobs wonende aan de Oosthaven van de Kleine kade in de haven geval len. Op het hulpgeroep van het oudere zusje kwam schipper Anke, van het mo torschip „Vios" met een haak ijlings toeloopen. Met medewerking van een eveneens te hulp gesnelden groenten- boer gelukte het 't meisje, dat reeds tweemaal onder water was geweest, te grijpen en op het droge te brengen. Het kind liep toen luid huilend naar huis toe. j Een jacht gestrand. Gisterenavond omstreeks half tien is het Nederlandsche Jacht „Cor" uit Am sterdam op weg van Neuzen naar Vlis singen op de Spijkerplaat tusschen boei 5 en 6 gestrand. Daar de Spijker plaat een der gevaarlijkste zandbanken ter plaatse is en het jacht bij hoog water was vastgeloopen, is te half elf de red dingboot uitgevaren, doch zij kwam ie half twee onverrichter zake terug. Bij het schip was reeds het Belgische schip „Gabrielle" doch de 6 of 7 opvarenden van het jacht wenschten geen assisten tie, omdat de zee kalm was. Zij hoopten heden bij hoog water op eigen kracht vlot te komen. Intusschen is heden de zee woeliger en de positie van het schip gevaarlijker dan gisterenavond. Teleurgestelde schatgravers. Twee stadgenooten, de heeren LI. en S., hebben Maandag eenige uren in groote spanning verkeerd. Deze span- n ng eindigde na zwaren arbeid in een groote teleurstelling. Ziehier het geval. Op 5 Mei j.l. ontstond brand in het pand Nieuwstraat 43, een oud huis, da- teerende uit het begin van de 17e eeuw. In het gebouw was gevestigd de rijw el- handel van den heer M. Het huis brand de geheel uit. Eenigen tijd later v/erden de grond en het puin verkocht aan de heeren H. en S., die daarna begonnen met de opruimingswerkzaamheden. Tij dens deze werkzaamheden is men op een grooten, blauwen steen, groot 185 bij 115 cm, bij een dikte van 10 cm ge- stooten. Deze steen draagt het volgen de opschr ft: „Entrv into the vault of John Gregorie Elisabeth Offerhaus, Lord Lady of Brigdamme". Dit opschrift deed vermoeden, dat onder dezen steen een gewelf zou liggen Men ging dus vol spanning den zwaren steen verwijderen. Edoch, hij bleek te rusten op twee zware balken en- op aarde. De spade kwam er bij te pas en men begon vol goeden moed te graven. Spoe dig bleek dat men hier 'ndcrdaad te doen had met een gemetselde put. Naar mate men dieper kwam, steeg de span ning, totdat na ruim 1 m diepte de gravers een modderige substantie be reikten, welke biji nadere beschouwing n een.beerput thuis behoorde. De harde werkers kregen hier dus iets spreekwoordelijks tot dank! Het vermoeden bestaat, dat deze steen is verwijderd van een oud kerk hof in deze omgeving en gebruikt is als .afdekking van dezen beerput, zonder de minste deferentie voor den Lord and Lady of Br'gdamme. Maar ja zoo was men een eeuw geleden. De harmonie „Ons Genoegen", di recteur de heer P. de Rooij, zal Woens dagavond een concert geven in dé tent op den Boulevard Evertsen, De jaarlijksche lampiontochi. DOMBURG. Maandagavond werd al hier de jaarlijksche lampiontocht gehou den door de badgasten. Sedert tiental len jaren kan men op een tevoren aan- gekondigden avond in Augustus zich aan de landzijde van het badpaviljoen een stoet zien formen van verschillen de zinnebeeldige groepen, voorafgegaan, omstuwd en gevolgd door lampiondra gers en -draagsters, al of niet in fan tastisch costuum. Die stoet begeeft zich naar den zandkuil van Duinvliet, waar hij door de jury wordt gekeurd en daar na ontbonden. Sinds de invoering van den zomertijd is het aardige lichteffect nog al verminderd, vermits het om half 9 nog niet donker is. We zagen wel eens zeer lange lichtstoeten, waarin verschil lende historische of actueele gebeurte nissen waren gesymboliseerd. Dezen keer was de deelname niet groot, maar hetgeen we zagen, was zeer de moeite waard. We vermelden dan allereerst de parodie op Jacob Hamel en zijn kinder koor, waarom erg werd gelachen. Fijn zinnig was de voorstelling van de Schik godinnen. Zes cowboys, op paarden ge zeten, trokken ook de aandacht. Een nieuwigheid bij den optocht was de Middelburgsche signaalafdeeling van „Achilles", die met trommelslag en hoorngeschal vooropging. Een groote menschenmenigte zag de leuke groepen voorbijtrekken. DOMBURG. Bij den gemeente-veld wachter bevindt zich een jonge hond, waarvan de eigenaar niet bekend is. De hond is bij den veldwachter terug te be komen. j De pessimist zal op zijn levens-1 weg zijn eigen levensbeschouwing als grootste hindernis te bevechten heb ben. DE OMZET VAN DE VEILINGEN TE GOES EN TE KAPELLE. In 1934 was er een daling, doch sindsdien weer belangrijke stij ging van den omzet. De Goe- sche veiling noteerde meer dan een millioen gulden, terwijl die te Kapeile or.gev, 850.000, omzette. De omzetcijfers van de voornaamste Zeeuwsche veilingen te Goes en te Ka peile zijn gedurende de drie laatste ja ren belangrijk gestegen, nadat in 1934, vergeleken met het daaraan vooraf gaande jaar een daling was geconsta teerd. De omzet over de laatste vijf ja- len van 1932 tot en met 1936 bedroeg voor Goes: 1932: 681.390, 1933: 753.778, 1934: 610.470, 1935: 813.908, 1936: 1.057.635, en voor Kapeile: 1932: 460.553, 1933: f 563.000 1934: 502.583, 1935: 670.213, 1936; 844.950. De geweldige omzetten van deze vei lingen over het laatste jaar spreken te duidelijker, wanneer men bedenkt, dat in 1932 de totale omzetten van alle aan gesloten Zeeuwsche veilingen (Goes, Kapeile, Krabbendijke, Middelburg, Oostburg, Tholen, Terneuzen en Zierik- zee) 1.585,795 beliepen; thans bereik ten de twee voornaamste veilingen te Goes en Kapeile reeds een cijfer dat hooger ligt t.w. 1.902.585 d.i, bijna 2 millioen gulden. Toch is de veiling te Goes in 1929 ook reeds boven 1 mil lioen gulden geweest en wel nog hooger dan in 1936 nml. 1.104.150; Kapeile noteerde in 1929 800.735 dus beneden 1936 en alle veilingen te zamen 2.712.261, waarbij nog komt de niet aangesloten veiling te Vlissingen met 123.638. Te Goes bleef men dus nog iets beneden het recordjaar 1929, doch te Kapeile gelukte het om een me'jw re cord te maken. Een feestdag voor de oudjes. BORSSELE. Acht en vijftig ouden van dagen maakten Maandag met twee auto bussen van de Wed. De Muynck alhier een reisje door Walcheren. Genoemde busonderneemster had voor eenigen tijd bekend gemaakt, dat ze haar bussen met chauffeurs voor zulk een reis gratis be schikbaar stelde. Daarop hadden de hee ren J. Paauwe en A. van de Velde aan de meergegoeden in deze gemeente een inteekenlijst aangeboden, om te zorgen, dat de oudjes op hun reis nu en dan kon den onthaald worden.' Ruim honderd gul den haalden ze op en bovendien zorg den de bakkers voor de noodige brood jes. In vroolijke stemming vertrok het gezelschap te 12 uur. De burgemeester dezer gemeente en ook de gemeentege neesheer, dokter Folmer, maakten de reis mee, de laatste om bij mogelijke on gevallen hulp te kunnen bieden. Het laatste is echter niet noodig geweest. Bij de passagiers bevonden zich o.a. drie personen uit één gezin, man en vrouw elk 84 jaar en een broer van den man, 89 jaar oud. In Middelburg stond in „De Eendracht" een koffietafel klaar. Vandaar ging het naar Veere, waar men graag een bezoek had gebracht aan den Kampveerschen toren, doch op de telefonische aanvraag, kreeg men bericht, dat men daar het ge zelschap wegens groote drukte niet ont vangen kon. Thans reed men naar Dom burg, waar in Café Wilhelmina een maal tijd werd gebruikt en waar de aangebo den druiven na het maal goed bleken te smaken. Eenigen van de hoog bejaarden vermaakten zich in den speeltuin met schommelen en op de wip, terwijl ze, op het strand gekomen, den Hoogen Hil beklommen en wedijverden om het eerst boven te zijn. Nu ging het over Westkapelle naar Vlissingen, waar men het standbeeld van Naerebout en ook dat van De Ruijter in oogenschouw nam en toen op de Pier. De geleiders toonden zich hoogst te vreden over de billijke behandeling al daar. Voor 3 kreeg het geheele ge zelschap toegang, terwijl een belangrijke reductie werd verleend op de consump tie. Over Middelburg, waar weer wat werd gebruikt, ging het huiswaarts, Bui ten de kom der gemeente stond het fan- farencorps „Oefening kweekt Kunst" op-| gesteld en met de muziek voorop reed j men het dorp binnen en het Dorpsplein 1 (Ingez. Med.l rond. Dat het reisje den deelneemsters en deelnemers goed bevallen was, bleek wel, toen zij, uitgestapt, op de tonen der muziek nog een rondedans maakten. De heer J. van de Velde sprak uit naam van allen een woord van dank, in het bij zonder aan de Wed. De Muynck en aan allen, die hun zooveel genot hadden verschaft, terwijl daarna de burgemees ter zijn groote tevredenheid uitsprak over het verloop van de reis, zeggende, dat ook hij een dag van groot genot had beleefd. Hij hoopte, dat deze eerste reis nog door vele zou gevolgd worden in de komende jaren, DE TOESTAND IN DE OESTERCULTUUR. YERSEKE. Dit seizoen zijn er onge veer 4 millioen pannen uitgelegd. Op de Ierseksche en Bergsche Bank liggen ongeveer 200.000 stuks, die minder goed zijn aangeslagen. Langs den Breedschen dijk in de oesterputten liggen er onge veer 350.000, terwijl de rest van den Lin deboom onder Wemeldinge af, tot voor bij het Goesche Sas langs den dijk lig gen. De laatste pannen bevatten van 2 tot 300 oestertjes per pan, waarvan vele nog heel klein zijn en voor het bloote oog moeilijk te zien. Het vroegste broed is voor 90 pet. af gestorven of ziet er zoo uit, dat blijven leven is uitgesloten. Op sommige percee- len zitten rond de 1500 slipper-limpeds op een pan. Het is gelukkig dat die ook veelal afsterven, daar anders voor een oester geen plaats overbleef. De oestertjes van voorgaande twee of drie jaren, die op de pannen zijn geval len, gedijen reusachtig, zoowel op de perceelen als op de zeven waarop ze gekweekt worden. En het zal dan ook niet te veel gezegd zijn, dat door den reuzengroei veel oesterbroed van de pannen van 1935 reeds einde 1937 voor de consumptie geschikt zijn. Als de oestercultuur nog te redden is, zal het zijn door de pannen en anders niet. De vroegere methode van schelpen- zaaien is ten eerste verboden, doordat de overheid een verbod van schelpen uitzaaien heeft gegeven, wat voor 95 gelukkig is te noemen, en ten tweede onmogelijk geworden door den geweldi gen slipper-limpedsval op de Ierseksche en Bergsche Bank. De groei der oesters is voor de groot ste matig, voor de middensoort goed en voor de kleinste, speciaal de panoesters, prachtig te noemen. De groei der door de Regeering ver strekte Fransche oesters is verschillend te noemen, op de eene plaats gaat het goed, op de andere veel minder. Het sterftepercentage is over het algemeen miniem. De verwachting voor den export is optimistisch, men vreest bij een goede kwaliteit visch, noch Fransche, noch En- gelsche concurrentie. Daar de Fransche consumptieoesters langer moeten reizen dan de Zeeuwsche, hebben deze laatsten veelal een goeden voorsprong. Alhoewel de perceelen voor den broedval voor 99 -waardeloos zijn, zijn» ze voor den uitzaai van panoesters niet geheel ongeschikt, sommige zelfs zeer goed bruikbaar. Regeeringsmaatregelen zijn over het algemeen niet gewenscht, al zal een zeer milde pachtregeling de eerste jaren wel noodzakelijk zijn om de oestercultuur weer te herstellen. KRUININGEN. Maandag was de ar beider J. K. aan het fruit plukken bijl Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Meest matige Z-W, wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk enkele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. UKKEL: Betrokken hemel met opkla ringen, eerst aan de kust, daarna in het binnenland, matige wind uit Z.W. tot W. Matige temperatuur met een nach telijk minimum van ongeveer 12 graden. Morgen bij afwisseling betrokken he mel en opklaringen, enkele regenbuien, matige temperatuur, DL 17 Aug. Zon op: 5 h 46; onder: 20 h 20, Licht op: 20 h 50. Maan op: 17 h 38. V.M. 22 Aug. Hoog- en Laagwater te Vlissingen Augustus. Hoogwater. Laagwater. Di. 17 10.49 23.26 4.39 17.14 Wo. 18 11.56 24.24 5.51 18.27 Do. 19 12.44 6.52 19.19 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Di. 17 12.21 24.55 5.37 18.14 Wo. 18 13.32 6.53 19.29 Do. 19 1.59 14.27 7.58 20.23 ongeluk uit den boom te vallen. Met een ongeluk uit de boom te vallen. Met een paar gebroken ribben werd de man op genomen en door dokter Nieuwenhuijze verbonden. KRUININGEN. Zondag kwam de fam. v. B. met een auto, bestuurd door den heer P., uit Tholen naar huis gereden. Onder Bergen op Zoom slipte de wa gen en kwam tegen een boom tot stil stand. De vader werd met een gebro ken been en de zoon met een gebroken arm en ernstig geschaald gezicht in het ziekenhuis te Bergen op Zoom opgeno men. De moeder en de chauffeur wer den met een andere auto naar Kruinin- gen gebracht, waar de eerste door dok ter Nieuwenhuijze haar gebroken pols liet verbinden. De chauffeur bekwam slechts lichte schrammen. Maandagmiddag kon de zoon al naar huis terugkeeren. Ook de zeer gehaven de auto werd gistermiddag naar Krui- ningen terug gesleept. KORTGENE. De „Luxembourgh bios coop" heeft Maandagmiddag voor de schoolkinderen een film afgedraaid, met flitsen uit het leven van het Vorstelijk Huis. Verder werd de huwelijksfilm ten beste gegeven, met nog een aardig hu moristisch stukje tot slot. De voorstelling werd geheel gratis ge geven, zoodat de zaal vol zat met jeug dige bezoekers, die de aardige attentie van dé directie op prijs stelden. WISSENKERKE. Maandagmiddag reed de groentekoopman K. met kar en paard over den Dorpsdijk. Op den kop van den oprit brak het paardentuig, met gevolg dat de kar met groenten en fruit in de zeer diepe dijksloot terecht kwam. Hulpvaardige handen werkten de kar uit de sloot, zoodat dit ongeval met slechts materieele schade afliep. Als gewoonlijk was de schooljeugd vrij spoe dig ter plaatse die het blijkbaar een bui tenkansje vond om de weggedreven ge le appelen op te visschen die nog zeer geschikt bleken te zijn voor consumptie ter plaatse! Vandalisme op het eiland Tholen, In de telefoonkabelbergplaats van den heer A. G. te Sint Annaland wérd des nachts ingebroken, waarbij verschei dene kabels zw,aar beschadigd werden en het telefoonverkeer werd gestremd. Denzelfden nacht werden een partij ge reedschappen vernield van de werken aan de zeewering en meerdere werk tuigen .verborgen. Onmiddellijk werd door de politie een uitgebreid onderzoek ingesteld, waar bij het mocht gelukken als daders aan te houden den 18-;,arigen J. Q. en den 21-jarigen J, H., beiden uit de gemeen te Stavenisse, De vandalen hebben pen proces-verbaal gekregen. (De Z.) Aanrijding. OOSTBURG. Zondagnamiddag werd op den Rijksweg OostburgSluis een wielrijder, afkomstig uit Bussum, door een personen-auto aangereden en in de

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1