BUITENLAND. BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 191. TWEE BLADEN. MAANDAG 16 AUGUSTUS 1937. EERSTE BLAD. 180c JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. OND. BRANDWAARBORGMIJ. Bommen op Sjanghai. toirinciaU MIDDELBUEK5SCHE COURANT Dagblad -Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middalhurgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de NedeTlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1— regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regelt, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou< rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent m In verband met het vervroegde tijdstip waarop ons blad morgen (Dinsdag) en Woensdag gedrukt zal worden, dienen advertenties deze dagen vóór 11 uur v.m. in ons bezit te zijn. Prins Bernhard naar Aken. Prins Bernhard zou vandaag 16 Aug. een bezoek brengen aan een concours hippique te Aken. De Prins zou dan in de gelegenheid zijn den landenwedstrijd bij te wonen. Ook de Duitsche minister president, generaal Göring, evenals de Duitsche minister van Oorlog, gen.- veldmaarschalk Von Blomberg zouden dien dag aanwezig zijn. Generaal Snijders en Nationaal Herstel, Generaal Snijders, die eenige weken geleden heeft bedankt als eerelid van het Verbond voor Nationaal Herstel is, naar de N.R.C. mededeelt thans ook als lid uitgetreden. Burgemeester Lucasse jubileert. Op 10 September a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer L. J. Lucasse, burgemeester van Reeuwijk, tot burge meester werd benoemd en als zoodanig in functie tr,ad in de gemeente Rilland- Bath. Begin Maart 1918 werd hij tot burgemeester van Reeuwijk benoemd. Garnalen-invoer is België uit Nederland, Den laatsten ti;d zijn er onder de Bel gische visschers. speciaal onder de gar- nalenvisschers, klachten opgegaan, die door den Hoogen Raad voor de Vis- scherij werden onderzocht. Er is nu een commxss e voor de contingenteerin- gen, een commissie voor credietaange- legenheden en één voor uitbreiding van den handel tot stand gekomen. De com missie voor de contingenteer ngen heeft te Oostende vergaderd. Een groot deel van de besprekingen werd gewijd aan den invoer van garnalen uit Nederland Deze werd op 50 pet. van de Belgische productie bepaald. De Belgische poduc- tie werd de laatste jaren opgevoerd lol 450,000 kg. De helft van deze 450,000 kg d e door Nederland mogen worden ingevoerd, worden over de twee maan den v,an het badseizoen geleverd. Der halve wordt geconcludeerd, dat con trole onvoldoende is en dat de levering van vergunningen nauwkeurig zal wor den onderzocht. Ook zouden de ver gunningen geregeld over het geheele jaar moeten worden verdeeld. Zoo werd voorgesteld om den maan- delijkschen invoer op 21,000 kg vast te stellen. De garnalen zullen dan worden ingevoerd over drie bepaalde grenspos ten, terwijl bij het verstrekken der vergunn ngen rekening zal worden ge houden met de afname der Belgische visscherij-garnalen. Men wil er toe ko men, van de Belgische importeurs te verkrijgen, dat zij een gedeelte van de nationale garnalenopbrengst kooDen. De vergadering drukte voorts den wensch uit, dat bij de Fransche regee ring stappen zullen worden gedaan om te verkïïjgen, dat het nvoerstelsel in Frankrijk wordt verbeterd. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING EN ARBEIDSBEMIDDELING, De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeids bemiddeling deelt mede, dat in de week 25 t/m 31 Juli 1937 bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas wa ren aangesloten 465,500 personen (de landarbeidersbonden met 74.700 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 465.500 verzekerden was in genoemde week de geheele week. werkloos 22.8 o (in de vorige verslag- week, 5 t/m 10 Juli 1937, was dit per centage 23.3). Het werkloosheidspercentage voor hen, die de geheele week werkloos wa ren, was in de tweede verslagweek van de maand Juli in de laatste jaren a v 1934: 24.4; 1935: 27,2; 1936: 29.5; 1937'. 22,8. Bij 1053 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 31 Juli 1937 in totaal 329.667 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 311.166 man nen. Van deze werkzoekenden waren er 312,220 wprkloos, onder wie 298.997 mannen. De daling van de werkloosheid, welke uit bovenstaande cijfers blijkt, is ook te zien uit de aantallen ingeschrevenen bij de organen der arbeidsbemiddeling, wel ke over de tweede verslagweek van Ju li als volgt waren (tusschen haakjes zijn vermeld de aantallen werkloozen onder de ingeschrevenen): 1934: 318.084 (295.091); 1935: 352.090 (333.932); 1936: 393.175 (373.269); 1937; 329.667 (312.220). Aan het cultureel werk voor werk loozen namen einde April 1937 deel: a. cursussen: 29.179; b. werkobjecten (ge middeld): 1.848; c. centrale werkplaat sen: 2.215 en d. kampen voor jeugdige werkloozen: 2.014. Na bijna 80 jaren nog niet overtroffen ZEBUWSCH PROFETENBROOD, en dan het echte, M. P E T E R S E, Patissier - Hofleverancier - Middelburg, (Ingez. Med.) ABDIJCONCERT UITGESTELD De aanhoudende regen was oorzaak, dat gisteren de Abdijuitvoering van liet Middelbiirgsch Muziekkorps moest worden uitgesteld. Zij zal nu bij goed weer Zondag 29 Augustus, dus over 14 dagen plaats heb ben. DE RINGRIJDERIJ VAN VREEMDELINGENVERKEER. Naar wij vernemen zijn voor de op 26 Augustus te houden jaarlijksche ringrij- derij in de Abdij uitgaande van Vreem delingenverkeer 40 deelnemers inge schreven, tegen verleden jaar 42. De collecte voor het Fonds voor Bijzondere Noodcn heeft deze week f 33,60 opgebracht. Een goed idee. 'S HEER ARENDSKERKE. Het be stuur der Oranjevereeniging heeft een circulaire verzonden aan alie werkge vers op het dorp 's Heer Arendskerke en omgeving, met verzoek om hun per soneel, ter gelegenheid van den verjaar dag van H, M. de Koningin op 31 Aug. a.s. des 's namiddags vrijaf te geven, op dat ook zij in de gelegenheid zullen zijn den verjaardag van H. M. op eenigszins feestelijke wijze te vieren. BAARLAND, Het op Zaterdagavond alhier door de Goessche pijpers gegeven concert was in ieder opzicht eeen suc ces. De muziek was mooi, er was een groote massa vo k op de been, ook uit omliggende gemeenten en de speldjes verkoop bel ep, naar wij vernemen circa 300 stuks, s-HEERENHOEK. De Rijksinspec teur van de Werkverschaffing in Zee land is tegemoet gekomen aan 't ver langen van den Raad ter zake een rij wielvergoeding van 50 cent per week en per m.an aan de u t deze gemeente in het „Hulster en Axeler Ambacht" ie werk gestelde arbeiders. KORTGENE. Zaterdag arriveerde hiér „Brocardo's Variëté Gezelschap". Ze gaven des avonds twee voorstellin gen, die door honderden met groote aan dacht1- werden gadegeslagen', i j s men de kbasse staaltjes gymn,astiek en acro- bat'ek ziet, alles vol gratie en schoon heid uitgevoerd, dan krijgt men wel bewondering voor het technisch kunnen van den troep. De wijze waarop het gezelschap ten opzichte van het publiek optreedt, is beschaafd, vriendelijk en beleefd. He' bleek, dat vooral de provinc e Zeeland het werk v,an de Brocardo's waardeert, gezien het groote aantal vergunningen en aanbevelingen. Een scheepsongeval dat goed afliep. COLÏJNSlPLAAT1. Zaterdagmorgen voer de schipper 'H, T. met zijn schip genaamd „Nieuwe Zorg" en geladen met vlas de haven van Colijnsplaat uit. Eenmaal buiten de haven, kwam de bovenlast van het schip, door een wind stoot zoo scheef te hangen, dat de menschen het schip in een sloep moes ten verlaten. De schipper B. ten H., die dit zag, voer met zijn sloep uit om assistentie te verleenen. Toen ze het schip genaderd waren, schoof echter twee derde van de bo- venlading in het water, zoodat1 het schip weer recht kwam te liggen. Zaterdagavond heeft de schipper D. V. van Colijnsplaat de afgeschoven last Hoe edeler, waardiger, nadenken- der een ziel is, des te meer zoekt ze naar het beste, dat in ieders leven is. geborgen en in de haven weer overge laden op dee „Nieuwe Zorg", Verzekering dekt de schade. IMlen meldt ons hieromtrent nog uit Hansweert, dat de s.eepboot „Zeehond" van Wemeld nge is uitgevaren en juist toen deze bij liet schip kwam liet de deklast los, waardoor het schip weer overeind kwam. De „Zeehond" heeft 't schip toen vastgemaakt en te Wemel- dinge binnengesleept. De bemanning is weer aan boord gekomen en de „Zee hond" zal het schip naar zijn bestem ming' sleepen. DE VOORSTELLEN VAN HULL, De staatssecretaris der Vereenigde Staten, Huil, heeft zooals men weet,, 16 Juli een zendbrief gezonden aan de mogendheden, waarin de regeeringen werden verzocht hun standpunt inzake de voorwaarden tot het handhaven van den vrede u teen te zetten. Het Ameri- kaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft thans antwoord ontvangen van 37 mogendheden, o.a. van Duitsch- land, Italië en Japan. De Duitsche regeering heeft ver klaard, dat zij goede nota heeft geno men van het schrijven van Huil en dat haar actie erop is ger'cht de interna tionale betrekkingen te regelen door middel van vreedzame verdragen. De inzichten van de Duitsche regeering ko men overeen met de denkbeelden door den staatssecretaris ontw kkeld. Italië wijst in zijn antwoord op de hooge waarde van de denkbeelden van Huil. De Fascistische regeering is be- reid mede te werken aan alles, wat kan leiden tot een vreedzame herzien ng van de politiek en de economie van de we reld en zij staat sympathiek tegenover ieder initiat ef om dit te bereiken door middel van beperking van de bewape ning en internationale economische overeenkomsten, door m'ddel van niet- inmenging in de binnenlandscbe aange legenheden van andere mogendheden en door middel van elk ander systeem, dat op het oogenblik of in de toekomst aan dit doel beantwoord. Ook Japan heeft de grondstellingen van Huil inzake het handhaven van den wereldvrede aanvaard. Men zou gene'gd. zijn hier aan toe te voegen, dat de volstrekte nuttelooshek van Hulls vragen na deze drie antwoor den wel ten duidelijkste blijkt. De Spaansche burgeroorlog EEN AANVAL AFGESLAGEN. Na een tijdperk van kalmte, dat en kele weken heeft geduurd, zijn de rechtschen wederom tot den aanval overgegaan aan het geheele front. Niet tegenstaande de groote hoeveelheid ma terieel, welke de troepen van Franco in het vuur brachten, werd hun aanval overal, naar Santander meldt, afgesla gen, de aanvallers moesten met groote verliezen terugtrekken. Santander meldt eveneens, dat de ar tillerie van Franco de stellingen der re geering aan het front van Biskaje ge bombardeerd heeft. Het vuur werd ech ter op krachtige wijze beantwoord. Het gevecht duurde verscheidene uren. Voorts hebben negen driemotorige toe stellen en vijf jachtvliegtuigen de regee- ringsstellingen van Pic de la Ermita aan het front van Biskaje gebombardeerd. Kort daarop beschoten vliegtuigen der regeering op hun beurt de stellingen der opstandelingen in dezen sector. Het kerkhof van Brunete. Zaterdagmorgen hebben, naar Madrid meldt, de regeeringstroepen het kerkhof van Brunete, dat ten noorden van deze plaats is gelegen, bezet. Van het kerkhof af, dat op een kleinen heuvel gelegen is, beheerschen zij thans Brunete. De plaats zelf, die niet meer dan een puinhoop is, zou door de troepen van Franco verlaten zijn. Opstand onder Franco's troepen? Havas meldt uit Gijon, dat van 't front van Leon wordt gemeld, dat voorposten der regeering hebben waargenomen, hoe Vrijdag verscheidene vliegtuigen der op standelingen bommen hebben uitgewor pen op een vliegveld van Franco. De zelfde toestellen bombardeerden iets la ter het vliegveld van Franco, genaamd Vierge del Camino, alsmede het gebouw dat tot radiostaiion van Leon dient. Er ontstonden verscheidene branden. Het luchtafweergeschut van Leon be antwoordde het vuur. De vliegtuigen daalden tenslotte op het vliegveld van Valencia, genaamd Don Juan. Het zou hier een opstandige actie van een deel van Franco's troepen in het garnizoen Leon betreffen. Zij zouden geweigerd hebben naar het front van Madrid te vertrekken. Havas-correspondent meldt van het front van Santander, dat het sinds ver scheidene dagen verwachte rechtsche offensief Zaterdagmorgen op twee plaat sen is ontketend, in het zuiden voor Aguitlar de Campo en Reinosa, in het zuidoosten voor Sonailta en San Pedro de Romeral. De beide sectoren raken el kander bijna en strekken zich uit over een breedte van ruim 50 km. Tegen twaalf uur Zaterdag hadden de opstan delingen het vijandelijke front op twee plaatsen doorbroken en drongen zij van twee kanten de provincie Santander binnen, waarbij zij de bron van de Ebro bereikten. Bij het vallen van den nacht waren de aanvallers ruim 11 kilometer opgerukt, terwijl op den linkervleugel 15 kilometer gewonnen waren. Vier en dertig dorpen zijn bezet. De voorhoede bevindt zich op zeven kilometer van Reinosa. De regeeringstroepen 'boden over het algemeen slechts zwakken te genstand, zoo meldt men van rechtsche zijde. Het offensief der rechtsche troepen aan het front van Santander is Zondag morgen in den linkersector hervat. Vier colonnes rukten op naar Reinosa. In den rechter sector zijn drie colonnes met den aanval op den berg van Angana be gonnen. Ofschoon de weerstand, die door de aanvallers wordt geboden groo- ter was dan den vorigen dag, rukten de aanvallers toch gestadig op. Aan de rechterzijde hebben zij reeds den heuvel van Reinosa bereikt. Extremistische beweging in re- geeringsgebied? Uit San Sebastian meldt Havas, dat de rechtsche radiozender Requetes Zaterdagavond berichten heeft uitgezon den, volgens welke de laatste dagen een extremistische beweging zou zijn ontke tend in de Catalaansche hoofdstad; de ze zou zich hebben uitgebreid tot Bar- bastro, Gerone en Lerida. De beweging zou dreigen over te slaan op het centrale en het oostelijke gebied. In Albacete zou de staat van beleg zijn afgekondigd in verband met de bezetting door extre misten van gemeentegebouwen. De mui ters zouden zijn gearresteerd en zonder vorm van proces zijn neergeschoten. De rechtsche admiraliteit be sluit tot coavoyeering. Uit Tunis meldt Havas, dat tenge volge van de incidenten, die zich in de Middellandsche Zee hebben voorgedaan, de rechtsche admiraliteit van Bizerta heeft besloten koopvaardijschepen te beschermen door deze te doen convoy- eeren door oorlogsschepen en vliegtui gen. Een tankschip tot zinken ge bracht. Lloyds te Londen heeft medegedeeld, dat het radiostation Landsend een be richt heeft opgevangen, waarin werd medegedeeld, dat het PanameescKe schip „Geo W. Macknight" Zaterdag avond in de Middellandsche zee onder vuur is genomen door een oorlogsschip van onbekende nationaliteit. De beman ning van het Panameesche schip, dat in brand is gevlogen, is door het Britsche schip „British Commodore" aan boord genomen. Een bericht uit Tunis bevestigt dit. Het petroleumtankschip „Geo W. Macknight", is bij het eiland Zembra door een oorlogsschip van onbekende nationaliteit in brand geschoten, en ge zonken. De bemanning, die door de „British Commodaore" aan boord was genopien, is te Tunis aan land gezet. Twee mannen waren gewond, Uit Gibraltar werd Zondag be richt, dat omstreeks zeven uur dien ochtend uit de richting van Ceuta ka nongebulder gehoord werd. Wapens aan boord? Uit Boekarest meldt Havas, dat uit Constanza wordt gemeld, dat de haven politie het aan de Deutsche Levante Li nie behoorende s.s. „Morea" verboden heeft de haven te verlaten, in verband met een binnengekomen mededeeling, dat zich aan boord wapens en munitie zouden bevinden, bestemd voor de le gers van generaal Franco. VOGR O/E^tVy (NCIE ZEE LAND ó-: MIDDELBURG 5 (Ingez. Med.) Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: tijdelijke afnemende, la ter weer toenemende W. tot Z. wind, tijdelijk opklarend, later weer kans op regen, iets warmer. UNKKEL, Matige W. winden, afwis selend bewolkt en opklaringen, plaatse lijk regen, matige temperatuur, geduren de' den nacht bewolkt betrokken, nach telijk minimum ongeveer 10 gr. Morgen regen met in den middag mis schien opklaringen, él <s O Ma ló Aug.: Zon op 5 h 45; onder 20 h 22. Licht op 20 h 52, Maan op 16 h 55; onder 24 h 47, V.M, 22 Aug. Hoog en Ma. Di. Wo. Hoog- Ma. Di. Wo. 16 17 18 en 16 17 18 Laagwater te Augustus. Hoogwater. 9.29 22.01 10.49 23.26 11.56 24.24 Laagwater te Augustus. Hoogwater. 11.00 23.29 12.21 24.55 13.32 Vlissingen! Laagwater. 3.16 15.47 4.39 17.14 5.51 18.27 Wemeldinge: Laagwater, 4.15 16.50 5.37 18.14 6.53 19.29 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Het conflict in het Verre Oosten. Meer dan 1109 dooden. De Chineesche luchtmacht is Zater dag bij haar eerste optreden te Sjang hai niet gelukkig geweest. Een aantal vliegtuigen was van het vliegveld Hoangjoe opgestegen om de Japansche oorlogsschepen in de omgeving van Sjanghai te bombardeeren. Door een verkeerde manoeuvre van een der vlieg tuigen zijn verschillende bommen in de internationale concessie gevallen. Zoo viel een bom in de Nankingstraat, een der hoofdstraten van Sjanghai. 445 per sonen werden gedood en 621 gewond. Onder de dooden bevinden zich vier Amerikanen en drie Russen. Verder kwamen twee bommen in de Fransche concessie tot ontploffing. Zij vielen op den verkeersweg „Grand Monde". De uitwerking van deze bommen was ver schrikkelijk. De drukke straat bood een ontzettend schouwspel. De grond was bedekt met verscheurde lijken en de muren waren met bloed bespat. Volgens de laatste berichten werden op deze plaats 687 menschen gedood en ruim 800 gewond. Onder de dooden moeten verschillende buitenlanders zijn. Deze bombardementen hebben groo- ten schrik teweeg gebracht onder de buitenlanders. De buitenlandsche diplo maten hebben verschillende protesten bij de Chineesche autoriteiten ingediend. De Chineesche regeering heeft een onderzoek naar het bombardement in gesteld. Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft besloten de vliegers, die voor het bombardement verantwoordelijk zijn voor den krijgsraad te doen terecht staan, teneinde de gevoelens van de buitenlandsche mogendheden te kal- meeren. In een rapport heeft de escadrillelei der medegedeeld, dat de bommen per ongeluk zijn gevallen, als gevolg van be schadiging der bommenrekken door het Japansche luchtafweergeschut. Het bombardement van de Japansche oorlogsschepen door de Chineesche vliegtuigen heeft overigens weinig effect gesorteerd. De schade, die aan de Ja pansche vaartuigen is toegebracht, schijnt gering te zijn. Het afweergeschut slaagde er in een der Chineesche toe stellen neer te halen. Chineesche vliegvelden gebom bardeerd. Als represaille voor de Chineesche aanvallen op de Japansche oorlogssche pen hebben Japansche luchtstrijdkrach ten verschillende Chineesche luchtvaart bases gebombardeerd. De Japanners be-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1