„Modern Times" BINNENLAND. ZEELAND. Genoeg gepraat Zie advertentie van „Lumière". MIDDELBURG. GOES. WEEEBEBI6HT, VUSSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NUMMER 190. TWEE BLADEN. ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. MIDDELBURGSCHE COURANT Ongblacl Voor Middelburg, Goes en agent- ichap Vliasingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Uoes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeeüngen 60 ct. p. r. - 3sj contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. goesche courant^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Midd«lburgscbe Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandscbe Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct, Rubrisi „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regr'?. a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. ma! „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou-- rant" 10 ct. extra Bewijanommers 5 caoi, Langzaam maar zeker zien wij in de aan het hoofdbestuur van den Vrijheids bond verknochte pers de veiligstelling voorbereiden. Een der al te doorzichtige stappen die op dezen weg gezet worden is het hoofd artikel in „Het Liberale Weekblad" van gisteren. „Men zal 'zich ten onzent, zoo vangt dit aan wanneer de generale inspectie der partij-situaties en aangele genheden wordt gehouden, die in het najaar aan de orde zal zijn, waarschijn lijk in twee vraagstukken verdiepen: het vraagstuk der organisatie van de partij en het vraagstuk van een nader markeeren van het beginsel. Er is nog een derde vraag. Weikc van deze twee quaesties den voorrang heeft. En dan zouden wij willen zeggen: den voorrang heeft het markeeren van het beginsel. De liberalen hebben zich vóór alles af te vragen: hoe bevinden wij ons ten aanzien van het Nederlandsche volk. Wat hebben wij aan ons volk te zeggen, en höè hebben wij het aan ons volk te zeggen? Hetgeen daarbij van belang is, dat is de politieke topogra- phie. Waar staan wij, dat is het eerste, waarvan wij ons rekenschap hebben te geven." En op deze laatste regelen antwoordt het blad dan met een koelbloedigheid, de bijna op onbeschaamdheid met een lijn te stellen waren: „Wij staan, waar de groote m|eerderheid van ons volk staat". Het legt dit dan niet onhandig aldus nader uit: „Wij staan tegenover het fas cisme en wij staan tegenover het mar xisme in al hun variaties en geledingen. Maar wij staan, in dat centrum, met onze eigen denkwijze, met onze eigen ideologie. Het zal verrassend zijn, hoe de liberale partij haar nationale wezen zal openbaren, zoodra zij hechter, com pacter, verstaanbaarder tot een formu leering komt van haren geestelijken in houd". Men moet maar durven: de eene ver rassing na de andere wordt ons maar beloofd! Maar deze belovers, die zoo listiglijk de gedachte van „liberalisme" en „de groote meerderheid van ons volk" in één zinnetje koppelen, vergeten, dat de grootstmogelijke verrassing welke de de Vrijheidsbond ons ooit bereidde, in het nabije verleden ligt: de verminde ring van van ons zeteltal tot vier! IMiaar daarover praat men niet meer, zoomin als in het huis van den gehangene over den strop! „Maar een noodzakelijkheid, waarop wel thans reeds kan en moet worden ge wezen, zoo vervolgt het L.W. is, dat het niet juist zou zijn, indien men zich met eenige organisatorische quaes tie bezig hield, alvorens men het eens was geworden over het praealabele vraagstuk eener nadere, duidelijke omschrijving van program en beginselen". In dezen stijl gaat het hoofdartikel voort. Wij z'ullen er niet meer van aanhalen. Enkel den opzet duidelijk maken. Den achtergrond van het zaakje bloot leggen. ^?,*e niet anders dan deze: veilig stéllen van den voor-zitters- en de an dere -hoofdbestuurszetel. Anders niets, en weet m het hoofdbestuur drom mels goed, dat er in breede lagen van de partij, in heel het land, waarlijk niet enikél inde kolommen van een stuk of wat dagbladen - de grootste ontstem_ ming heerscht tegen de partijleiding, die na de Catastrofe van Juni jongstleden maar kalm is blijven zitten. Nu kunnen er op het aanstaande con gres twee dingen gebeuren: Men kan dien voorzitter en die partij leiding en bloc naar huis sturen, met een getuigschrift van onvermogen, hetwelk de vergadering dan uitschrijft en onder- teekent, maar waarvoor gezegde partij leiding zelf het materiaal opgehoopt en aangedragen heeft. of: men kan gaan doen wat het „Liberale Weekblad" hier zoo handig aanbeveelt: „het beginsel gaan markeeren" Lieve- help-nog-en-toe: alsof We dat al niet twintig jaar lang doen! Alsof er al niet jaren lang gedokterd is aan die beginsel verklaringen, gevijld en g'epoetst en ge wreven en gelakt en opgeschilderd en nu eens van roode, dan van groene bies jes voorzien Het heeft immers al die jaren niets gegeven? We zijn immers ondanks al die beginsel-her-ijkerij jaar na jaar, verkie zing na verkiezing, achteruit gehold? Wie kan nu in de waarlijke oprechtheid zijns onnoozelen g'emoeds ook nog maar een oogenblik gelooven, dat nóg eens weer praten, nóg eens weer omdokteren en kwakzalveren aan de formuleering eener beginselverklaring' ook maar eeni ge daadwerkelijke hulp zal kunnen bren gen? Mlen zij toch gewaarschuwd: dit be- teekent niets anders dan vergadering- technisch voorbereiden van de nederlaag der oppositie! Over moties en beginsel programma's kun je afgevaardigden urenlang heerlijk laten praten, en zich kwaadmaken, en, opwinden, en vlammen de protesten laten uitroepen, en dan laat je stemmen, en je doet hier en daar een concessie, en je houdt een mooi broederschapplijk toespraakje, en na afloop der vergadering zeg je met een zucht van verlichting: ziezoo, dat heb ben we weer gehad en we hebben ze lekker aanhet lijntje gehouden! Neen, zoo moet het niet! (Men versta ons nu toch g'oed: wij heb ben persoonlijk niets tegen geen enkel lid van het huidige hoofdbestuur van den Vrijheidsbond. Wij vinden den voorzit ter een, vriendelijke man, die als burge meester van Alkmaar best op z'n plaats geweest zal zijn, en die misschien voor een diplomatieke post-in een niet al te belangrijke hoofdstad ergens lang geen kwaad figuur zou maken. Den particulieren persoon des heeren Wendelaars gunnen'wij werkelijk gaarne het allerbeste. Maar: men hoede zich nu toch voor een hier en daar in onze partij zich openbarende verkeerde fairheids-opvat- ting. Het ,,zoek geen zondebokken" maar„laat ons het', beginsel gaan mankeeren" en al zulke aardige praat meer. Laat ons daar nu eens nuchter dit te genoverstellen: Wanneer in een zaak de leider volko men heeft gefaald, wanneer, mede door zijn alom erkend g'ebrek aan leiderskwa liteiten, de zaak uiteindelijk voor een faillissement staat, wat doen dan de aandeelhouders? Zeggen zij dan: laat ons geen zondebokken zoeken, maar laat ons met handhaving van dien voor zijn vak volkomen onbekwamen direc teur gezamenlijk eens over een motie en een programma gaan zitten broeden? Of zeggen zij: het spijt ons voor den man, maar wij zullen een bekwameren directeur gaan benoemen? Wat doet men met een minister waar over men niet tevreden is? Wat met een kabiret? Men stuurt het naar huis. En dat moet naar onze overtuiging met dit hoofdbestuur ook gebeuren. - Het is niet een kwestie vaa een op welling na „een" nederlaag. Het is 't feit van het nu twintig jaren achtereen achteruithollen van het' liberale stern- mental, dat ons recht geeft dit te schrij ven. Van tweeën een: De lachteruitging ligt aan den onbe kwamen voorzitter met een onbekwaam hoofdbestuur, of de achteruitgang ligt niet aan de or ganisatie. In dit laatste geval wil dit zeggen, dat dan ook niemand den achter uitgang tegen had kunnen hou den. Dan trekke men de consequent e: dan is een liberale partij een overbodigheid, een onding. Dan verdwijne zij zoo gauw mogelijk. Want een aan tering lijdende overbodigheid heeft in het werkelijke politieke leven geen zin, is zelfs scha delijk voor de zuiverheid. Of: het ligt w 1 aan de organisa tie, aan de insufficientie van het hoofd bestuur en zijn voorzitter. Dan is er maar één andere gevolg-' trekking: nu hebben we genoeg geduld gehad. Nu geen geleuter meer over be- ginselmarkeerderij: dat komt later wel aan de orde. Nu eerst dien totaal onbe kwamen legerstaf vervangen door een betere, die ons volgens goede tactische beginselen zal aanvoeren. Als het beginsel goed is, en dat is het dan moeten er in dezen tijd mannen gevonden kunnen worden, die in staat en bereid zijn zich voor dat be ginsel te geven. Die het kunnen uit dra gen, en tót leven kunnen wekken. De lieden die nu achter de groene hoofdbestuurstafel zitten, hebben de be wijzen geleverd dat zij bet niet kunnen. Juist om het groote beginsel dat hier op het spel staat is het rekening hou- NÉïlk' De deugd is altijd jong en schoon, de ondeugd is oud en leelijk. den met persoonlijke gevoeligheden en persoonlijke belangen nu volstrekt uit den booze. Dat mag men nu met een beroep op sport viteit of wat dan ook niet doen: het beginsel is belangrijker dan deze of gene persoon. Daarom heeft naar onze overtuiging de aanstaande algemeene vergadering maar één primaire, allesoverheerschende taak-, in elk geval het hoofdbestuur wegjagen. Indien de liberale gedachte er niet in zal slagen, in haar belichaming in een politieke partij, een man van algemeen erkende le dersqüaiiteit aan haar hoofd te krijgen zulke mannen zijn eronder de liberale Nederlanders zonder den minsten tijfel nog wel te vinden een man, die een hoofdbestuur naast zich krijgt van kerels, w,aar men in den lande respect voor heeft. dan kan men het met zooveel bombarie aangekondigde partijcongres ook even goed niet hou den. Lord Baden Powell en zijn docht.er op het Loo. De Koningin heeft gistermiddag ten paleize het Loo, Lord B,aden Powell en zijn dochter ontvangen. De chief scout arriveerde per hofauto uit Wassenaar. Lord Baden Powell en zijn dochter wa ren beiden in pedvinderseostuum. Zij za ten bij H. M, aan de lunch ,aan. BEGROOTINGSTEKORT VAN 38 MILLIOEN? Naar aanleiding van het bericht in de „Tijd", dat het tekort op de rijksbegroo- ting 1938 ongeveer 115.000.000 zou be dragen, meldt „De Standaard", dat dit bericht als zeer voorbarig moet be schouwd worden. Hoewel de begrooting het departe ment moet hebben verlaten, zal zij bij verschillende instanties nog bekeken en wellicht herzien worden, zoodat zij, voor zij in de derde week van Septem ber wordt ingediend, nog verschillende belangrijke wijzigingen zal kunnen on dergaan. Het blad verneemt bij geruchte, dat het reëele bedrag van het tekort voor 1938 acht en dertig millioen zal bedra gen, welk bedrag natuurlijk bij het in dienen van de begrooting gedekt moet zijn. Het resteerende bedrag zou ver kregen zijn door optelling der verschil lende fondsschulden, zooals het nog niet volgestorte pensioenfonds e.d. Het Agrarisch Nieuwsblad, In Landbouw en Maatschappij, het weekblad van den bond van dien naam, wordt medegedeeld dat het Agrarisch Nieuwsblad, hetwelk eveneens de be langen van den bond verdedigt en dat tot dusver slechts driemaal per week verscheen, van 1 October a.s. af als dagblad zal worden uitgegeven. LUCHTVERDEDIGINGSFONDS. Men schrijft ons: De vereeniging voor nationale veilig heid, welke het luchtverdedigingsfonds in 't leven heeft geroepen, stelt zich voor, een zoo groot mogelijk aantal jongelui vlieginstructie te geven. Deze eventu- eele adspiranten zullen aan de volgende eischen moeten voldoen: 1. de adspirant moet Nederlander zijn; 2. hij moet door zijn schoolopleiding een waarborg bieden, dat hij later even tueel iets in de luchtvaart kan beteeke- nen; 3. in het algemeen zal de adspirant daarom minstens in het bezit moeten zijn van het diploma Mulo of 3-j. H.B.S., of een daarmede gelijkstaanden graad van ontwikkeling hebben bereikt; 4. de adspirant zal moeten aantoo- nen, dat hij belangstelling voor de lucht vaart hejeft, b.v. lid aeroclub, zweef- club, jeugdluchtvaartclub, begunstiger luchtverdedigingsfonds, enz.; 5. de adspirant moet een verbintenis aangaan met het luchtverdedigingsfonds, inhoudende de bereidverklaring, zich in geval van gedeeltelijke of geheele mobi lisatie bij eersten oproep beschikbaar te stellen voor de luchtverdediging van het rijk; 6. na het behalen van het vliegbewijs A zal de adspirant zich moeten bekwa men voor het zgn. M-brevet, waarvan de gedetailleerde eischen later bekend zullen worden; 7. na het behalen van het M-brevet (Ingez. Med.) zal hij zijn vliegvaardigheid moeten on derhouden. De termijn hiervoor is vast gesteld op 12 vlieguren per jaar; 8. voor het behalen van het vliegbe wijs A zal de adspirant minstens 18 jaar en niet ouder dan 27 jaar moeten zijn. Voor het M-brevet niet ouder dan 30 jaar. Voor het onderhouden van vlieg vaardigheid niet ouder dan 40 jaar. Het behalen van het M-brevet, als mede het onderhouden van de vlieg vaardigheid, zal geheel door het lucht verdedigingsfonds worden bekostigd. Voor zoover de adspirant niet in 'net bezit is van het vliegbewijs A, zal aan hem de eisch gesteld worden het zweef- brevet B te behalen, terwijl alsdan in samenwerking met het Fokkerfonds zijn opleiding tot het behalen van genoemd vliegbewijs A gedeeltelijk of geheel wordt bekostigd. Het luchtverdedigingsfonds is met zijn werk begonnen en momenteel bezig de talrijke aanvragen te behandelen, zoo dat zoo spoedig mogelijk met de oplei ding kan begonnen worden. Wil echter het doel „Nederland een vliegvaardig volk" worden bereikt, dan zullen niet tientallen, maar honderden jonge mannen gereed moeten staan om onze luchtvloot te bemannen. Grootmoeder kende ons ZEEUWSCH PROFETENBROOD reeds als het eenige echte sinds 1859. M, PETER SE, Patissier, Hofleverancier, Middelburg, (Ingez. Med.) De collecte ter gelegenheid van den bloempjesdag ten bate van het supple tiefonds van het sanatorium !,Slpnne- vanck" te Harderwijk, heeft opgebracht f 143,61. Orgelbespeling, Het programma voor Dinsdag 17 Augs. il 937, des namiddags van 23 uur in de (Groote- of M'aria Magdalenakerk te Goes, door den heer J. Rijn te Middel burg luidt: 1. Tripelfuga in Es gr. terts, Joh. Seb. Bach; 2. Andante, Felix Mendelssohn; 3. Koraalbewerking, „Ach blijf met Uw genade", Sig'frid Karg-Elert; 4. Prière (gebed), Boëlmann; 5, a. Fantasie over „Daar juicht een toon", Jan Zwart, b. Halleluja, looft den Heer, 6. Offertoire in B gr. terts, César Franck; 7. Choral III, César Franck. Gecompliceerd geval. Gisteravond reed in de Ganzepoort- str,aat een auto (N 7493) een voor den winkel van den hr. J. de Wilde gepar keerde handwagen aan. De boom van de handwagen trof de daar loopende mej. J, S. uit Dongen en tegelijkertijd werd de spiegelruit vernield. Mej. J. S„ die over pijn in haar zijde klaagde werd door dr, Looyen onderzocht, doch deze kon slechts een lichte kneuzing consta- teeren. Aangehouden. De politie, alhier, hield F. J. P. uit Middelburg aan, die nog 14 dagen hech tenis tegoed had. Hij werd naar Middel burg ovegebracht. Geen rood achterlicht. Driewielers moeten van een rood achterlicht voorzien zijn. Een reflector is niet voldoende. De ijsventer O. W. alhier kreeg een bekeuring omdat zijn voertuig deswege niet aan de wettelijke bepalingen voldeed. C, S. te Pernis, werd bekeurd we gens het parkeeren van zijn auto in de korte Kerkstraat. Feestavond „Goes", Naar we vernemen heeft de G. V. en A. V. „Goes" een feestavond vastgesteld op 19 Augustus, ter viering van het kampioenschap van Goes II en de fusie met Zeeuwsche Boys, Indische dienst. Met pensioen in ons land aangekomen de heer A. J, J. Poleij, hoofdkantoor houder P. T. T. 1 i ii| i In verband met de jaarlijksche revisie van onze pers gaat ons blad gedurende de eerste drie dagen der volgende week (Maandag, Dinsdag en Woensdag) eenige uren eerder ter perse. Daardoor kan in de posteditie die paar dagen geen beurs opgenomen worden. Correspondenten worden verzocht nog meer dan thans reeds het geval is, zorg te dragen voor nog tijdiger in zending hunner berichten. Een. zeilde verzoek zij hiermede tot de adverteerders gericht. De Directie. Verwachting tot morgenavond,: DE BILT: Matige tot zwakke Z. tot W., later wellicht N.W. wind, betrok ken tot zwaar bewolkt, regenbuien, wei nig verandering in temperatuur, later waarschijnlijk koeler. UKKEL: Matige wind uit Z.W. rich tingen, betrokken hemel met hier en daar een weinig regen of motregen. Morgen betrokken hemel bij tusschen- poozen regen of motregen, des avonds vermoedelijk opklaring. a Za. 14 Aug. Zon op: 5 h 42; onder: 20 h 26. Licht op: 20 h 56. Maan op: 15 h 05; onder: 23 h 16. E.K. 14 Aug. Zo. 20 Ang. Zon op: 5 h 43; onder: 20 h 24. Licht op: 20 h 54. Maan op: 16 h 04; onder: 23 h 58. V.M. 22 Aug. Hoog- en Vlissingeni Laagwater te Augustus. Hoogwater. 7.18 19.33 8.14 20.40 9.29 22.01 Laagwater te Augustus. Hoogwater. 9.00 21.11 9.50 22.12 11.00 23.29 Westkapelle is 28 min 23 min. vroeger; Veere 38 min. later (S springtij). Za. Zo. Ma. Hoog- Za. Zo. Ma 14 15 16 en 14 15 16 Laagwater. 1.21 13.26 2.10 14.27 3.16 15.47 Wemeldingei Laagwater. 2.20 14.35 3.09 15.34 4.15 16.50 en Domburg' Vrijdagavond hebben de leden van de Vlissingsche en Soubu^gsche Red dingsbrigade wederom onder leiding van den heer P. J. Gillisse, een oefening ge houden op het badstrand. De onaange name temperatuur en de flinke branding waren voor de diverse oefeningen van veel nut. Door den Z. W.-wind toch was er een flinke onderstroom merk baar. Het uitvoeren van de ketting- greep vereischte thans veel kennis, waarvan vooral de jongere leden veel konden leeren. Ook de oefening met de haspel is zeer nuttig. Gezamenlijk wer den de verschillende oefeningen uitge voerd, die van groot nut waren voor de a.s. examens. DOMBURG. Op Dinsdag 24 dezer zul len, naar men hoopt, de Domburgsche oudjes een autotocht maken naar Goes en Yerseke. Een gedeelte van de benoo- digde gelden zal men trachten te ver krijgen uit een te heffen toelatingsprijs tot den derden bekervoetbalwedstrijd van een badgastenelftal tegen de Dom burgsche clubleden. RAAD VAN BORSSELE. BORSSELE. Vrijdag kwam de Raad, onder voorzitterschap van den burge meester G. A. Bax, voltallig in een spoiedeischende 'vergadering bijeen. De voorzitter deelde mee, dat deze spoedeischende vergadering om twee reden was bijeengeroepen, in de aller eerste plaats om een noodzakelijk ge bleken begrootingswijziging 1937 in ver band met een op last van den minister van sociale zaken te wijizigen regeling voor werkverschaffing. Een bedrag van f 700 dient overge bracht op den post werkverschaffing', om daaruit dé werkverschaffingsloonen te kunnen uitkeeren, Daartoe werd be sloten. De tweede reden is, dat een ontvan gen klacht van boeren uit deze gemeente over de bepaling, dat het verboden is te

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1