Onrechtmatig bezit MANOEUVRE REEP KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. LANDBOUW. ZEELAND. De tlijft de iijnshe ckfoojtto. s(Moatjes. fBWB. BLAU VAN UK fRUVlNUALE ZEBUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRUDAG 13 AUGUSTUS 1937. No. 189. Toch niet zóó stom DOROTHEA GERARD. MIDDELBURG. U U W V WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Er is, zoo oppervlakkig, en misschien niet eens zoo heel èj-g oppervlakkig, wat voor te zeggen om Ruslands verzet tegen de erkenning van den rebellee- renden generaal Franco als hoofd eener oorlogvoerende mogendheid men zou kunnen zeggen: als Leider, Ftihrer, Du- ce (op z'n Spaansch misschien: Duca of Duco) van een fascistisch Spanje een stomme zet te noemen. Tot dusverre bemoeide Rusland zich niet zoo hevig met de West-Europee- sche politiek: het vrijde meer om Tur kije en om de goede nabuurschap der Baltische landen en zoo. Wat mag er nu toch wel achter deze plotselinge been-stijf-houderij zitten? Wil Rusland hiermede duidelijk maken dat Joerenejefs bezoek bij Hitier iti Berchtesgaden niet al te zwaar opge nomen moet worden, en dat in der grond der zaak Duitschland en Rusland nog lang niet twee handen op een buik zijn, ondanks Hitiers verklaring bij dat bezoek, dat een normale verhouding tusschen het nationaal-socialistische Duitschland en de Sovjet-Unie voor de zaak van den vrede nuttig zou zijn en dat het vraagstuk van de niet-inmen- ging daardoor slechts bevorderd kor< worden? Er is meer, dat hier op wijst. Van Duitschen kant bijvoorbeeld de uitval van Von Ribbentrop tegen de po litiek van de Sovjets in Spanje en de aanvallen, die in verband hiermee in de Duitsche pers weer tegen Moskou wer den gericht; Van Russischen kant heeft hiertegen over de „Iswestia" de vredesbetuigm- gen van den Rijkskanselier weer zoo onbarmhartig uiteengerafeld, tegenover zijn verklaringen over de niet-inmen- ging een zoo overtuigend wantrouwen gesteld, tegelijkertijd echter ook de on verschilligheid van Sovjet-Rusland ten opzichte van een verbetering van de betrekkingen met Duitschland zoo on dubbelzinnig getoond, dat van dien kant ook dit commentaar Voldoende is om alle toenaderingsgeruchten te logen straffen. Dan zou Rusland door zijn bewuste optreden in de non-interventie-commis- sie dus ook hebben kunnen willen de- monstreeren, dat het inderdaad m'n of of meer hartelijk larie aan Duitschland heeft. Maar, er zijn nog andere, diepere mo gelijkheden. Het zou kunnen wezen dat in dit po litieke schaakspelletje want dat is het helaas Rusland meent een handi ge zet te doen door zoo wat zand te strooien tusschen de ItaliaanschEn- gelsche raderen van de machine, omdat die, naar Ruslands meening, den laat- sten tijd wat te geruischloos begonnen, of dreigden te beginnen, te loopen en in elkaar te grijpen. Het zou óók kun nen wezen, dat Rusland zelfs in nóg die per water vischte, waarvan het hoopt, dat het misschien eens troebel zal wor den: in de JapanschChineesche zee is het erg diep, èn troebel! Men moet voor heel fijne schakers die hun zetten erg vèr vooruit zien, rekening houden met de mogeijlkheid, dat Rusland een inter ventie van Groot-Britannië, misschien door zijn Amerikaansche neef gesteund, in Oost-Azië verwacht. Men zou den uitval der Russen dan kunnen opvatten als een waarschuwingssignaal aan En geland: denk om het verre Oosten, va dertje' Met de bijgedachte, dat als En gelandAmerika de zaak daar eens zullen moeten gaan opknappen, Rusland op z'n dooie gemak eenige reeds lang begeerde kastanjes dan ge- door 39), Alleen, dat u, ingeval u eenige ver andering of vererging opmerkt, mij schrijftmij telegrafeert. De zaak is veiliger in uw handen dan in die van Pani Grabinska; die heeft het er te druk voor. Als zich iets dringends mocht voor doen of zelfs iets onverwachts, aarzel dan niet mij te roepen. Ik zal er den tijd voor vinden. Wil u mij dat beloven?" Gaarne", zeide Katya zachtjes, Reeds ongeveer tien dagen later moest zij aan deze haastig gemaaikte afspraak gevolg geven. In Kazimira's toestand was geen ernstige verandering te zien, maar er was iets gebeurd, dat men on verwacht mocht heeten. Den laatsten Zondag was hij niet overgekomen, voor 't eerst sinds langen tijd, maar een niet langer uit stellen zaken reis was daar van oorzaak. Drie dagen na dien langen, vervelen den Zondag moest zij haar belofte nako men, tengevolge van een even onver wachte als treurige gebeurtenis. In den afgeloopen nacht was zij nu en dan wakker geworden door ongewone geluiden: gedempte schreden, voorzich tig openen en sluiten van een deur, wel ke de deur scheen te zijn van haar buur man, den teringachtigen jongen man. Reeds vroeg in den ochtend werd er aan FAILLISSEMENTEN EERSTE HALFJAAR 1937. Voortgaande vermindering. Uit de voorloopige cijfers betreffende de uitgesproken faillissementen over 1936, in het begin van dit jaar gepubli ceerd door de atdeeling gerechtelijke- en armenzorgstatistiek van 't Centraal Bu reau voor de Statistiek, bleek, dat 'i to taal aantal uitgesproken faillissementen in genoemd jaar vrij belangrijk was g e- d a a 1 d, n.l. van 4628 in 1935 tot 4405 in 1936 (vermindering 223 of bijna 5 pet.). De voorloopige gegevens betreffende de uitgesproken faillissementen van het eerste halfjaar van 1937, leeren, dat ook in genoemd tijdsverloop veel min der faillissementen werden uitgespro ken dan in het eerste halfjaar van 1936, In totaal bedroeg het aantal in het eer ste halfjaar 1937 1688 tegen 2283 in de zelfde periode van 1936; de verminde ring was dus zeer groot, n.l. 595 of 26 pet. Bij raadpleging der cijfers, gesplitst naar bedrijven en beroepen, valt te con- stateeren, dat de cijfers van bijna alle rubrieken aanmerkelijk gunstiger waren dan in het vorige jaar. ü.a. was dit het geval t.a.v. de volgende bedrijfsgroepen: bouwbedrijven (eerste halfjaar 1937: 160, idem 1936: 218), kleeding en reiniging (resp. 34 en 62), landbouwbedrijven (74 en 129), warenhandel (491 en 685). DE OMZETBELASTING. Een adres van de K, v. K. voor Utrecht. Niet verlen gen thans verminderen. Naar aanleiding van het feit, dat de omzetbelastingwet op 1 Januari 1939 zal komen te vervallen, heeft de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor het gebied Utrecht, zich in een adres tot den minister van financiën gewend. In dit schrijven herinnert de Kamer aan de voor 's rijks financiën uiterst moeilijke omstandigheden waaronder deze wet tot stand is gekomen. De wet aldus adressante draagt een c r i- s i s ik a r a k t e r, weshalve haar werking terecht aan een bepaalden termijn is ge bonden. Het bedrijfsleven vertrouwt er op, dat de regeering geen maatre gelen zal voorbereiden, welke tot voortzetting van de wet in eeni- gerlei vorm zouden voeren. Hiertoe lijkt des te meer reden aanwezig, wanneer men rekening houdt met het algemeen gunstiger aspect, hetwelk de toestand van de inkomsten van het rijk nagenoeg over de geheele lijn te zien geeft. De Kamer meent, dat de regeering het heffingspercentage geleidelijk zou kun nen verminderen, daar door de toe genomen bedrijvigheid en de stijging der marktprijzen de opbrengst der belasting bij voortduring stijgende is. Zulk een vermindering biedt, gezien de aanzienlijke toeneming van de in komsten, naar de meening der Kamer ongetwijfeld feitelijke mogelijkheden. Hoewel de wet uitging van de bedoe ling, dat haar lasten uiteindelijk voor rekening van den consument zouden ko men, heeft de ervaring wel geleerd, dat dit beginsel niet overal toepassing heeft gevonden, doch dat de impopulariteit der wet en de vooral in de crisisjaren toegespitste concurrentie, er toe geleid poft en wel uit het vuur zal kunnen ha len. Toegegeven: het is een schot op verren afstand, Maar in de werelddiplomatie plegen zij die op den langen afstand spelen, nog al eens aan de winnende hand te zijn. Alleen: ook Engeland is meester op alle wapenen in dit geval haar deur geklopt, en Pani Grabinska verscheen in een vuilen peignoir en met oogen die duidelijk slaap tekort waren gekomen. „Hebt u vannacht iets gehoord? vroeg' zij na zorgvuldig de deur te heb ben gesloten en onderzocht te hebben, of de tusschendeur naar Malania's ka mer wel dicht was. „Ja. Wat is er gewfeest?" Het kwam uit dat de dood, als een dief in den nacht, een bezoek aan het pension had gebracht en onverwachts den jongen teringlijder had weggerukt. Katya rilde, toen zij het hoorde, want haar buurman in de gang was gister nog aan het middagmaal geweest, doch bij het avondmaal weggebleven. ,„Het is een allervervelendste geschie denis", klaagde Pani Grabinska, ,,en al leronaangenaamst voor mij. Ik zorg' er doorgaans Zoo goed voor, ze bijtijds weg te werken wegens den indruk, dien zoo iets op de anderen maakt. Maar dit viel heelemaal buiten mijn berekeningen. Nog geen twee dagen geleden heeft de dokter mij gezegd, dat hij zeker nog wel zes maanden ikon leven. En nu gaat hij er ineens zoo tusschen uit!" Katya wist niets beters te zeggen, dan dat het een ernstig gebrek aan tact was g'eweest om zoo onvormelijk de wereld vaarwel te zeggen, maar zij vond het toch maar beter dit voor zich te houden. „U begrijpt natuurlijk, dat we het stil moeten houden. Daarom kwam ik bij u. Niemand weet er nog iets van behalve Olympia, en natuurlijk zal zij haar mond hebben, dat verschillende bedrijven, in zonderheid ook het middenstandsbedrijf, de belasting voor eigen rekening hebben moeten nemen. De Kamer is van oordeel, dat een ver laging van het heffingspercentage aan de koopkracht van den consument ten goede komt, terwijl zij tevens leidt tot vergrooting van de bedrijvigheid in han del en industrie en tot vermindering van de ook thans nog aanzienlijke werkloos heid. Verlaging invoerrecht op buitenlandsch vleesch. Bij Kon. besluit is, overwegende, dat volgens art. 1 van de op 29 Juni 1937 te Kopenhagen tusschen Nederland en Denemarken gesloten overeenkomst, het invoerrecht per 100 kilogram bruto op Deensch rundvleesch zal worden ver laagd van 20 op 12% percent van de waarde, met ingang van den dag na dien der dagteekening, onderscheidenlijk der laatste dagteekening, van de Nederland- sche Staatscourant, waarin dit besluit is geplaatst, het invoerrecht per 100 kg bruto op versch of gekoeld rundvleesch verlaagd van 20 percent van de waarde, aangeduid door de in bijzondere bepa ling 5 op genoemden post vermelde prijs courant, tot 12% percent dier waarde. Dit besluit vervalt met ingang van 1 Juli 1938, met dien verstande, dat het ook eer kan worden ingetrokken. Teruggaai van invoerrecht op vleesch. De minister van financiën heeft den inspecteurs der invoerrechten en accijn zen gemachtigd, teruggaaf te verleenen van invoerrecht voor versch of gekoeld rund- en kalfsvleesch, op een in hun dienstkring gelegen kantoor der invoer rechten ten invoer aangegeven op of na 29 Juni j.l., ten bedrage van: a. het verschil in gewoon invoerrecht tusschen 20 en 12% van de waarde volgens de ten tijde van den invoer gel dende prijscourant, bedoeld in bijzon dere bepaling 5 op post no. 146 van het tarief van invoerrechten; b. het verschil in bijzonder invoerrecht tusschen het betaalde bedrag en dat het welk zou zijn verschuldigd, indien het gewoon invoerrecht was berekend naar 12% van de waarde. De teruggaaf van invoerrecht wordt slechts verleend voor zoover door be langhebbenden een verzoek daartoe bin nen een jaar na den invoer bij voornoem de inspecteurs wordt ingediend. Bastaardsatijnvlinder en Dennenbladwesp. De Nederlandsche Heidemaatschappij maakt eigenaren en beheerders van bos- schen, lanen en boomgaarden opmerk zaam op het optreden van een tweede generatie van bastaardsatijnvlinder en van dennenbladwesp. De eerste is in hoofdzaak vijand van ei/ken. en ooftboomen. De eitjes, die zich als bruine behaarde hoopjes aan de onderzijde der bladeren bevinden, zijn dezer dagen uitgekomen De jonge rupsen beginnen reeds met het bevreten der bladeren en zullen in het najaar overgaan tot het spinnen hunner overwinteringsnesten om voorjaar 1938 de vreterij voort te zetten. Thans zijn ze Zeer gevoelig voor bestuiving met in- sectendoodende middelen en kunnen dus tijdig worden verdelgd. De dennenbladwesp heeft haar eitjes aan de naalden der dennen afgelegd. De jonge beiaardrupsen kunnen binnen kot ten tijd worden verwacht. Zij zijn dan teer, zitten dicht bijeen en kunnen dan eveneens door bestuiving nog' gemakke lijk worden gedood. Verdere inlichtingen geeft gaarne de directie der Nederlandsche Heidemaat schappij te Arnhem, wel houden. 'Hij moest zijn kamer hou den, moet u niet vergeten, en morgen komt zijn broeder hier om hem weg te halen, Intusschen is hijis het al ver wijderd. Maar de moeilijkheid komt met de begrafenis. Die moet van hier uit plaats hebben, jammer genoeg, en niet later dan morgen. Ik heb het plan ge maakt voor een langen tocht voor de groote meerderheid van de patiënten, die er de kracht voor hebben, en zij die niet mee kunnen, zullen geen gevaar loopen den stoet in het oog te krijgen en vragen te stellen. IMaar ik weet alleen niet, hoe ik met Kazimira aan moet. Zij zal zeker niet met de anderen mee wil len, En ong'elukkig genoeg is de ingang van het kerkhof van haar kamer uit te zien. Zij moet in ieder geval dus morgen namiddag uit het huis zijn". „Maar hoe kan ik haar voor eenige uren weg krijgen? Zij houdt er niets van zich te verplaatsen". „Ja, dat weet ik ook niet. Ik heb geen tijd gehad om daarover te denken. Als haar broeders hier waren, zou er wel wat op te vinden zijn. Zij zouden haar misschien een gemakkelijk ritje kunnen voorstellen. Maar ik moet weer weg. Ik moet voor duizend en nog wat dingen zorgen. Ik laat de zaak aan u over". En Pani Grabinska holde di^ kamer weer uit. Katya zat in diep gepeins verzonken. „Als haar broeders hier waren!" Al wat de pensionhoudster had gezegd, scheen op dat enikele idee neer te ko men, Ten slotte stond zij op en ging naar Het drukke vreemdelingenbezoek. Zooals wij gisteren reeds schreven, mocht een drukke Donderdag worden verwacht en die voorspelling is volko men uitgekomen, want niet alleen uit de richting van Breskens, maar ook van andere zijden kwamen honderden per auto, autocar of trein naar Walcheren om te genieten van hetgeen stad en eiland op zulk een dag bieden aan na tuurschoon, architectuur, kleederdrach ten en cosmopolitisch vertier. De meeste eet- en drinkgelegenheden ontvingen be zoekers in flinken getale en vele win keliers verkochten in hun winkels of aan hun uitstallingen op den stoep weer eens wat extra's. Op zulk een dag hebben vele personen een welkome drukte en dit is ook het ge val met hen, die werken op het bureau van Vreemdelingenverkeer. Wij namen er een kijkje en zagen, dat alleen gisteren door of voor een 100-tal personen geteekend was in het bezoek- register, terwijl nog velen inlichtingen vroegen, doch door de groote drukte niet tot teekenen kwamen. Wij ontmoetten er een tweetal dames uit Utrecht, die ons mededeelden, dat zij verleden jaar een haastig bezoek aan Walcheren brachten en toen besloten zoo eenigszins mogelijk er eens wat lan ger te vertoeven, zij waren nu voor een week te Domburg gelogeerd. En zoo zijn er velen. Gaat het bovenstaande grootendeels over de bezoekers van één dag, ook ho tels moeten verschillende nachten „uit verkocht" melden, terwijl ook zij, die pension houden, velen voor enkele da gen onderdak verleenen. Wij hebben dit nu al herhaaldelijk be toogd, maar willen er op blijven hame ren, Middelburg is al meer en meer een seizoenplaats en dit moesten nu toch eindelijk onze Raadsleden ook eens gaan inzien. Moge dit voor 1938 een andere hou ding in zekere zaken tengevolge hebben. Verloting Middelburgsche Vacantieschool. Op de bovenzaal van „De Gouden Poorte" had gisterenavond de trekking plaats voor de verloting ten bate van de Middelburgsche Vacantieschool. De voorzitter van het bestuur, de heer P. Ph. Paul, kon in zijn welkomstwoord tot de talrijke aanwezigen dank brengen aan hen, die prijzen schonken, waardoor slechts een minimum voor één prijs moest worden besteed, De laatste lootjes waren gisteren nog aan den man ge bracht en zoo waren alle 6000 geplaatst. Dit dank zij de groote inspanning van vele verkoopsters en verkoopers. Aan twee hunner, die het hoogste aantal lo ten plaatsten, bood spr, een geschenkje aan. Ook de leden van het damescomité, dat voor enkele handwerken als prijzen zorgden, kregen een bijzonder bedankje Hierna deelde spr. mede, dat de trek king op een minder bekende wijze zou plaats hebben. Er waren geen 6000 num mertjes gemaakt, doch een bestuurslid zou het duizendtal, een het honderdtal, een het tiental en een de eenheid trek ken. Dit is ook zoo geschiedt en slechts tweemaal kreeg men op die wijze een reeds getrokken nummer en enkele kee ren een nummer boven de 6000. In zulk een geval werd een nieuw nummer ge trokken. Het was een vlotte wijze van trekken. Een typisch feit werd het ook, dat terwijl 63 nummers getrokken moes ten worden, de hoofdprijs, een Transva lia Rijwiel, eerst als 61ste getrokken prijs op no, 5088 viel. De voorzitter bracht dank aan alle aanwezigen, ook aan de jonge dame, die de prijzen had getrokken en spoorde aan de prijzen direct mede te nemen, voor zoover de nummers in de zaal aanwe- haar schrijftafel, Het voorwendsel was zeer aannemelijk. Zij had het middel bij de hand om hem te laten komen en het was boven haar kracht om, na den verschrikkelijk vervelenden Zondag, g'een gebruik van te maken. „Kiafzimira niet ernstiger, maar uw aanwezigheid om bijzondere omstandig heden dringend gewenscht. Zoo luidde het telegram, dat een paar minuten later het huis verliet. Des mid dags kwam hij, en hij begaf zich onmid dellijk naar haar alvorens te trachten Kazimira te ontmoeten. Toen zij zijn klaren maar thans onge- rusten blik ontmoette en hem hoorde vragen: „Wat is er, Panna Katya? Is 't werkelijk waar, dat zij niet erger is?" verbaasde zij zich over haar stoutmoe digheid. „Ja, iik heb u de waarheid geseind". „Maar wat of wie maakt mijn tegen woordigheid noodzakelijk?" Bij die vraag keek hij haar diep in de oogen. Toen hij haar mededeelingen had aan gehoord, bleef hij een oog'enbliik in ge peins verzonken. „Ik weet toch niet, of ik wel goed heb gedaan u te roepen. „U heeft goed gehandeld, zelfs beter dan u kan vermoeden". Zij sloeg haar oogen voor hem neder, maar haar hart bonsde van vreugde. En toen begonnen zij plannen te ma ken, Met het oog op den Zondag dien hij had overgeslagen, kon aan zijn plot selinge overkomst een zieer aanneme-I KWATTA (Ingez. Med.) zig of wel ze zoo spoedig mogelijk bij den concierge van de Gouden Poorte af te halen. VROUWENPOLDER. Woensdagoch tend kondigden drie badgasten in Zeeuwsch costuum per rijwiel den tijd van aanvang aan van het te houden strandfeest. Uit bijna alle woningen wapperde de driekleur. Voor het strand feest bestond flinke belangstelling. Op het terrein heerschte een gezell ge druk te. Allerlei spelen werden vlot afge werkt, zooals eieren- en balloopen en vlagsteken voor de kleintjes en zak-, hard- en hindernis loopen en versprin gen voor de grooten. Tot slot had de geitenhokkendans plaats waaraan zoo wel door oud en jong met veel animo werd deelgenomen. Na afloop der spe len, bracht de voorzitter der commiss e van 't strandfeest allen, maar vooral het gemeentebestuur en het bestuur van V. V. V. wier aanwezigheid op hopgen prijs gesteld werd, dank voor de allerwege ondervonden medewerking, welke tot het slagen van 't feest heeft geleid. Daarna werd overgegaan tot uitreiking der behaalde prijzen, waarvoor door en kele dames op keurige wijze was ge zorgd. Zoowel de kle'ntjes als de groote ren waren zeer met hun behaalde prij zen ingenomen.. Het was voor oud en jong' een vroolijke middag en de com missie van 't strandfeest kan met ge noegen op een welgeslaagd feest terug zien, WESTDORPE. Op de wereldtentoon stelling te Parijs staat een keurige stand van de Beiersch Bierbrouwerij Van Waes- Boodts te Westdorp e. Naar wij ver nemen behaalde deze brouwerij op het concours des bières een groot succes. Zij verwierf voor haar Lagerbier het croix d'honneur en werd begiftigd met de prix d'excellence voor hare Pilse- ner, Mftnchener en Dortmunder bieren, zoodat zij de allerhoogste bekroning be kwam. Een succes, dat onze Zeeuwsch- Vlaamsche industrie eer doet. lijke verklaring worden gegeven, terwijl het verlokkende weder koel na een periode van warmte, het voorstel van een tochtje wel aantrekkelijk maakte Kazimira liet zich zonder weerstand te bieden in den val lokken en met Mala- nia Petrowna was het al eender. Want Pana Grabinska had haar maatregelen zoo goed g'enomen, dat zelfs geen ver moeden de rust in de villa Olympia had verstoord, In werkelijkheid had Kazimi ra, zich van geen samenspanning be wust, op haar eigen houtje een plannetje gemaakt. Het weder, verklaarde zij, was te mooi om te volstaan met een enkel ritje. Waarom er geen gebruik van ge maakt voor dien reeds lang besproken dag in de bergen, welke reeds zoolang aan Katya was voorgespiegeld en dien zij nog nooit had genoten? Een gezin van vroolijke en stevige meisjes, aangevoerd door een vrolijke en stevig'e moeder, kennissen van de Swigello's en jaar- lijksche bezoeksters van Zalkiew, had herhaaldelijk gevraagd met hen een hun ner tochten mee te maken. „Voor morgen hebben zij een tochtje naar de „Morskie Oko" (letterlijk: Oog van de Zee) op hun programma staan, en dan moet je mee gaan, Katya ver klaarde Kazimira. „Te Zalkiew geweest zijn en de Morskie Oiko niet gezien heb ben, is van jou kant haast een misdaad. En ik ben er van overtuigd, dat een klimpartij in de bergen Tadeusz' longen zeker een maand lang vrij houdt van de rook van Krakau's fabrieksschoorstee- nen", (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5