AKKERTJES MN ZEELAND f gemengd nieuws. laatste berichten. sport. 'n Treiterende Kiespijn... MIDDELBUR.GSCHE DE COURANT Na de jamboree. PERSKRONIEK. de politiek der Vereenigde Staten een politiek is van volkomen gelijkheid van behandeling jegens alle Amerikaansche n3De onderstaatssecretaris Welles heeft zich tot de voorzitters der commissies van buitenlandsche zaken van Kamer en Senaat gewend om op een spoedige stemming aan te dringen over het wets ontwerp. Welles is ook van meening, dat dit initiatief der regeering van de Vereenig- de Staten niet in strijd is met de politiek van goede nabuurschap, daar in geval van een conflict tusschen Amerikaan sche staten, waarbij een natie, welke oorlogsschepen zou geleend hebben, be trokken zou zijn, deze schepen bij het uitbreken der vijandelijkheden naar de Vereenigde Staten zouden worden te ruggezonden. Geen demonstraties voor Ambassades. De Senaat heeft het wetsontwerp aan genomen, waarbij het verboden wordt aan deelnemers aan politieke demonstra ties de ambassades tot op meer dan 500 meter afstand te naderen. Verkeersvliegtuig verongelukt. Een groot verkeersvliegtuig van de Eastern Airlines is kort na zijn vertrek van het vliegveld te Daytona (Florida) in een moeras gestort. De beide bestuur ders en een een reiziger zijn om het le ven gekomen. Een tweede passagier werd ernstig gewond. De vier andere reizigers kwamen met lichte wonden vrij. en een zelfde contingent Engelschen maakte een tocht naar Gouda. Een groote groep Schotten en Franschen, Het liberalisme de mensch en de mensch alléén? Het (c.h.J dagblad ,,De Nederlander'' Al is de jamboree officieel gesloten, dat oeteekent niet, dat de landelijke Zweden en Luxemburgesr vertoefde te rust te Vogelenzang al is ceruggekeerc. gjjthoven en Utrecht. Amerikaansche en heerscht nog de groot-J Engeiscbe padvinders bezichtigden de j vindt in het artikel, hetwelk Mr. Van ste bedrijv-gheid, sluizen te IJmuiden en de Zaanstreek, S Deinse,dezer dagen voor ons blad over De Nederlandsche padvinders maken i yancjaag worden deze excursies voort-het liberalisme schreef aanleiding tot zich tot vertrek gereed en daarnaast is dezet ONTPLOFFING OP EEN NEDERLANDSCH TANKSCHIP. Twee vermisten, verscheidene gewonden. Gisterochtend te circa 5 uur had in het Westervaarwater, even voorbij het loodsschip te Soerabaia, een ontploffing plaats aan boord van het onder Neder landsche vlag varende tankschip „Man- vantara", van de stoomvaartmaatschap pij La Corona. De „Manvantara" is 8.237 ton groot en hoort thuis te 's-Graven- ;hage. Naar verluidt zijn door de ontploffing -verscheidene Chineesche leden der be manning gewond, terwijl twee andere, eveneens Chineesche, bemanningsleden worden vermist. De ontploffing, welke in tank 2 plaats Shad, vaagde de geheele achtermast van het schip weg, waarbij een ravage aan dek werd aangericht. De materieele schade is zeer groot. De sleepboot „De Jong" van de Ne- ■derlandsch-Indische Steenkolenhandel Mij is uitgevaren van Soerabaia naar de -voor anker liggende „Manvantara", om assistentie te verleenen. r De tankboot, welke door de ontplof fing niet lek is geslagen, werd in 1931 te Amsterdam gebouwd. LEGERVLIEGTUIG VERONGELUKT, Het legervliegtuig 590 uit Söesterberg, h'estuurd door den tweeden luitenant Bierema en met sergeant Hoebée als waarnemer, heeft vanochtend om kwart over elf bij Wageningen een noodlan ding moeten maken, waarbij het toestel geheel werd vernield. Luitenant Biere ma bleef ongedeerd, de heer Hoebée kreeg lichte verwondingen. Luitenant Bierema verklaarde over de oorzaak van het ongeval, dat hij boven den Wageningschen berg zoodanig in den nevel zat, dat hij een noodlanding yvilde maken. Bij het zoeken naar een geschikt terrein voor deze noodlanding bleek vlak boven den grond een nevel wolk te hangen, waardoor hij bij het neerkomen met den vleugel den grond raakte. Overval op een dokter. Dinsdagavond omstreeks 8 uur werd er bij dr de R., op het Oranjepleink te s-Gravenhage gebeld. D,aar hij alleen thuis was. deed de dokter zelf open. Er stonden twee mannen voor de deur, die, nadat zij binnen waren gelaten, dr de R. aanvielen, m'shandelden en hem van f 30 beroofden. De daders wisten daarna de vlucht te nemen. Dr de R. be kwam eenige niet ernstige verwondin gen in het gelaat. Vossen in Drenthe. Den laatsten tijd hoort men veelvul dig melding maken van het optreden van vossen in de bosschen in Z. O. Drenthe. Thans is aan houders van vergunningen tot schieten van schade lijk wild door de directie van het staats- boschbeheer, toestemming verleend tot eind September op vossen te jagen. Men verwacht hiervan een opruiming, waardoor aan de pluimveehouders heel wat schade bespaard zal worden. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. t-n Oosterland: 1 doode. De twaalfjarige A. Kantens, te Oos terhout is gisteravond bij het overste ken van den rijweg door een vracht auto gegrepen. In het St. Josephzieken- huis is de jongen aan zijn verwondingen bezweken. Rotterdam: 1 doode Gistermiddag wilde in de Middelland- straat te Rotterdam de 6-jarige F. de Haan, die vergezeld was van zijn zusje, tusschen twee trams oversteken juist op het moment, dat er een autobus na derde. Het meisje bleef staan, maar het knaapje liep door, waarop het door de autobus werd geg,repen. Het rechter voorwiel ging den jongen over het hoofd waardoor hij op slag is gedood. er op de perrons een leven van belang, aangezien de buitenlandsche jongens nog drie dagen lang op excursie door ons land trekken. Reeds zijn eenige groepen buitenlan ders, o,a. de Zwitsers, de Luxemburgers en een deel van de Belgische groep vertrokken en zijn ook de meeste Ne derlanders naar huis terug gekeerd, doch eerst Vrijdag s de groote dag van het vertrek der buitenlanders. Van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat zullen de extr,a-treinen Vogelenzang verlaten en dan zal de jamboree voor goed tot het verleden behooren en zal Vogelenzang zich zelf weer zijn. PADVINDERS UIT NEBER- LAND'S OVERZEESCHE GE WESTEN OP HET LOO. Voor de padvinders uit Nederlands overzeesche gewesten is het gisteren een onvergetelijke dag geweest: een bezoek aan H. M. de Koningin op „Het Loo", H, M. had den wensch te kennen ge geven de contingenten, d e van verre kwamen naar het moederland, in haar omgeving te zien. In autobussen kwa men zij op „Het Loo" aan. Onder leiding van hopman Ranneft stelden zij zich op en marcheerden on der een m,arsch van het Ambonneesch fluitorkest het voorplein van het paleis op, het groote vaandel voorop. Voor het bordes liet hopman Ran neft zijn jongens in carré opstellen, met een ge ruimte tusschen de contingenten van West-Indië, Saba en Ned.-Indië. Dan werd het bevel „geeft acht" ge geven, het fluitorkest zette het Wilhel mus in, H. M. schreed n,aar buiten, ter wijl de groet met vaandel en banieren werd gebracht en de honderden buiten het hek de landsvrouwe hartelijk toe juichten. H. M. liet hopman Ranneft aan haar voorstellen, waarna zij de contingenten inspecteerde M nzaam onderhield H, M, zich met enkelen. De leiders werden door H. M. afzonderlijk begroet met een handdruk, en hopman Ranneft had verschillende vragen of inlichtingen te beantwoorden. De leider van de Mangkoenogoro-groep kreeg een paar afzonderlijke woorden en de kleine man, die verantwoordelijk is voor het krijgsgehuil bij de Tjakalele dans werd speciaal aangewezen en kreeg ook in het bijzonder een woordje van H. M. Na de inspectie marcheerden de p&d vindrs af om een verfrisschitig te ge bruiken, waarna de tujngn yan het pa leis bezichtigd werden en de lunch in de wapenzaal werd gebruikt. Mü de binch volgden demonstraties in het paleis. Hier werd een door de In dische jongens geënsceneerd spel op gevoerd ten aanschouwe van H. M, Te drie uur betrad H. M. de groote eetzaal en zette zich aan het hoofdeinde van de zaal. H. M. was vergezeld van Prinses Juliana die tegen lunchtijd op Het Loo was aangekomen. Het perso neel van het paleis had gelegenheid van de zij-uitgangen der zaal het spel te aanschouwen. De voorstelling begon echter niet met het spel zelf. Alvorens dit een aanvang nam traden drie padvinders naar voren, een van Oost-Indië. een van de West en een van Saba, die H. M. bloemen aanboden. H. M. was kennelijk zeer verheugd door deze bloemenhulde. Hierrya gaven de padvinders van de West een zangnummer, waarna die van Saba eenige liedjes zongen, welke vo cale prestaties door de vorstinnen en de gasten met applaus werden beloond. Toen nam het spel „de vijf geschen ken aan den sultan" een aanvang. Een hartelijk, klaterend applaus steeg op toen de dansers hun taak op voor beeldige wijze h.adden volbracht. Het spel was uit. Maar dan staat de sultan op. Zijn vazallen en hovelingen scharen zich om hem heen. De gamelang klinkt sonoor door de zaal en in strengen Ja- vaanschen dans nadert men de landsvor- stin om, bij haar zetel gekomen, haar een prachtig album met foto's van de overzeesche gewesten te overhandigen. H. M. complimenteerde na afloop minzaam de verschillende personen die in het spel een rol hadden gespeeld voor het schoone en interessante wat zij ga ven. Ook de Prinses onderhield zich nog met de dansers. Zeer voldaan over de prestaties van de padvinders der overzeesche gewes ten verlieten de vorstinnen te half vijf de zaal. De padvinders gebruikten hierna de thee ten paleize om dan nog een wan deling door de tuinen te maken en dan huiswaarts te keeren. Hun laatste en misschien hun schoon ste padvindersdag van de jamboree, na melijk ,als genoodigden van de lands- vorstinne, was hiermede ten e'nde. Buitenlandsche padvinders ver kennen Nederland, In verschillende groepen hebben de buitenlandsche padvinders gisteren ex> cursies gemaakt door ons land. Zooals reeds gemeld bezochten ongeveer 5000 hunner Den Haag, Scheveningen, Rot terdam en Amsterdam. Verder brachten 500 Fransche padvindefrs een bezoek aan Breda, 500 Engelschen aan Tilburg Internationale padvindetscom- lerentic. Gisterochtend is onder leiding van Prins Gustaaf Adolf van Zweden te Den Haag de negende tweejaarlijksche in ternationale conferentie van de padvin dersbeweging gehouden. Deze conferen tie werd door den minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine geopend. Na het openingswoord van den minis ter sprak de chief-scout, Lord Baden Powell, een woord van dank voor de genoten gastvrijheid en heette de dele gaties van alle landen welkom. De chief- scout vestigde de aandacht op de „good will and friendship", die in de padvin derij heerscht. Daarna las hij een, bood schap voor welke ontvangen was van koning George VI van Engeland, waar in Z. M. den leiders van de conferentie veel succes wenschte. Tijdens de vergadering kwam Prins Bernhard de zaal binnen. Hij nam aan de hoofdtafel plaats. De Prins woonde de conferentie enkele oogenblikken bij en vertrok daarna, in gezelschap van Prins Gustaaf Adolf van Zweden. Gisteravond heeft in het Kurhaus te Schevenïngen de minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen namens de Nederlandsche regeering de deelne mers aan de internationale conferentie ontvangen, op welke receptie bijna alle congressisten tegenwoordig waren. DIRECTEUR A. N. V, V, Uit een voordracht van drie personen is hedenm'ddag in de hoofdbestuursver gadering, gehouden te 's-Gravenhage, tot directeur van de Alg. Ned. Vereeni- ging voor Vreemdel'ngenverkeer be noemd mr. Planten no f van de voor dnacht. Het geldt hier de voorziening in de vacature, ontstaan door het plotse ling overlijden van den heer Van De venter. VLEESCHVERGIFTIGING TE HARENKARSPEL. Veertig gezinnen ziek ge worden. In de buurtschap Kalverdijk, gemeen te Harenkarspel (N.H.) do?t zich een ernstig geval van vleeschvergiftiging voor. Een veertigtal gezinnen is door de vergiftiging aangetast, o.a. een het liberalisme schreef, aanleiding tot een breedvoerige beschouwing onder de titel „Vrijheid zonder grenzen.'" Wij nemen de hoofdzaken dier be schouwing hier over; verwijzen de be langstellenden lezer daarnaast echter met nadrulk naar de hoogst belangwek kende weerlegging van Mr. Van Deinses opvatting door het ex-kamerlid H. D. Louwes, op de plaats van het hoofdar tikel in ons blad opgenomen. „De Nederlander" (c.h.) schrijft dan o.a. „De schrijver in de Miiddelb. Crtvoor wien het Liberalisme beteekent het op komen voor vrije ontwikkeling, keert zich tegen de democratie in den zin van overheersching en dwang van de massa. Tegen wat wij zouden willen noemen: de democratie in den slechten zin van het woord. Hij pleit dus, om een voorbeeld te geven op staatkundig gebied voor het eigen recht der overheid en tegen de overheersching van die Overheid door de volksvertegenwoordiging. Begrippen, die aan de C. 'H. Unie ze ker niet vreemd zijn. Wij hebben ons immer verzet tegen de rekenkundige „democratie", waarbinnen de vrijheid tot ongebondenheid moet voeren en wij hebben altijd gepleit voor de waarlijke zuivere democratie, waarbij gezag en vrijheid tot een harmonisch geheel in eenvloeien. Verder echter gaat de overeenstem ming niet. En, sterker: een gezamen lijk optrekken naar het doel is onmoge lijk, omdat het Liberalisme dat doel, zoo lang het zich op zijn huidige beginselen blijft baseeren nooit zal kunnen be reiken. Het Liberalisme baseert zich op den iederen mensch ingeschapen drang naar geestelijke en maatschappelijke vrijheid en op de waarde van de menschelijke persoonlijkheid. De schrijver in de Mid- delb. Crt. legt vooral den nadruk op het vrijheidselement Maar hoe vragen wij dan wil hij het gezag over den eenen mensch over den ander verdedigen? Waaraan ont leent de Overheid dan haar gezag? Wie en wat heeft hét recht de vrijheid der individuen in te perken? Allemaal vragen, waarop het huidige Liberalismé geen antwoord kan geven, omdat het van den mensch uitgaat en bij den mensch eindigt. De mensch, hét in dividu, is de spil, waar alles om draait. Voor sociaal gevoel, voor beleving van de gemeenschapsgedachte is dan geen plaats. Daarom is het zich mee laten sleepen gezin, bestaande uit elf persorlen. Allen liggen te bed. QqU dé andere jpatiënten, van het Liberalisme naar, wat wij hier Iaié zich onder doktersbehandeling moes- boven noemden, de rekenkundige „de- ten stellen, moeten het bed houden. De zoo'n tergende pijn, die U bijna razend, maar ten slotte murw maakt die U doet grijpen naar alles, waarvan Ge maar hoopt, dat het U van die kwelling zal afhelpen. Zoo'n razende kiespijn... die bedaart onmiddellijk met 'n "AKKERTJE". Het lijkt een wonder, maar zooals olie ge stort op de golven, de ziedende zee doet bedaren, evenzoo verwonderlijk is de uit werking van één of twee "AKKERTJES". Zorg ze altijd in huis te hebben. Ze ko men elk oogenblik van pas, misschien vannacht nog, als Ge geplaagd wordt door: Hoofdpijn, I matische pi. Slapeloosheid. Bovendien helpen ze U af van 'n gevatte kou, Griep, influenza. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont Kiespijn, Zenuwpijnen, Rheu- lijnen, Vrouwenpijn, nerveuse AKKER.CACHETS (Ingez. Med.) Jl. Woensdag heeft ds. C. W. Bas- tiaanse, pred. der Ned. Herv. kerk te 't Woudt, bij Delft, zijn 25-jarig ambts jubileum herdacht. Ds. Bastiaanse aan vaardde destijds zijn ambt te Doeveren (N. Br.); hij heeft ook nog te Vrouw enpolder gestaan. Zondag 8 Au gustus heeft ds. Bastiaanse voor zijn gemeente een gedachtenisrede gehou den; na de predicat e is o.m. nog het woord gevoerd door den heer Chr. Hon- dius uit Middelburg, lid van de Synode, die als vriend sprak. De heer C, J. Clement te K o u- d e k e r k e i('t Zand) slaagde te 's-Gravenhage voor het examen handen arbeid akte R.) toestand van geen der patiënten is ern stig. Het onderzoek wordt geleid doof de rijkspolitie van Burgerbrug, daar de ge-j meenteveldwachter De Wijze, van Ha renkarspel, eveneens door deze vergif tiging is aangetast. De dokters Groen- hart uit Dirkshorn en Van Hesperen uit Warmenhuizen verleenen den zieken ge neeskundige hulp. De geheele voorraad vleesch, waar van de patiënten gisteravond gebruikt hebben, is in beslag genomen en ter on derzoek naar het centraal laboratorium te Utrecht gezonden Ernstig ongeluk op het vliegveld Söesterberg. Vanochtend is op Söesterberg bij het landen van een S 4-toestel een ernstig ongeluk gebeurd. De adspirant-officie- ren. leerling-vliegers Simons en Van der Zee, w,aren vanochtend omstreeks tien uur op het landingsterrein bezig met het uitleggen van landingslappen. Zij hebben het toestel, dat achter hen wilde landen, niet gehoord. Ook de vlie ger, sergeant-leerling-vlieger van Breug hel, heeft hen niet of te laat opgemerkt. Beiden werden door het toestel, dat nog een snelheid had van 80 km meege sleurd en daarna weggeslingerd. Bewus teloos bleven zij 1 ggn. Toen de vlieger uit het toestel klom en zijn collega's be wusteloos zag liggen, geraakte hij even eens buiten kennis. De geneeskundige dienst was spoedig ter plaatse en bracht de slachtoffers naar het hospitaal op het vliegkamp, waar het bewustzijn spoedig terugkeer- de. Uit het onderzoek bleek, dat de slachtoffers geen levensgevaarlijke ver wondingen hebben opgeloopen. S mons klaagde ove pijn in den nek, terwijl Van der Zee waarschijnlijk zijn linker hand zal moeten missen. Laatstgenoem de is naar het hospitaal te Utrech overgebracht. STAATSLOTERIJ. (Trekking van heden), f 20.000: 16249 f 100: 12098 12581 mocratie", geen bewustei hoandelwij^s j geweest, 'die weer zou kunnen wórden hersteld, maar de noodzakelijke ont wikkeling, voortvloeiende'uit het huma nistische, individualistische vrijheidsbe ginsel. Mr. van Deinse strijdt dan ook naar onze meening voor 'n hopelooze zaak. Hij geeft geen grondbeginselen, waaruit logisch de door hem bepleite ontwikke ling naar een juiste' verhouding tusschen gezag en vrijheid voortvloeit en komt daarom met de bekende, niet-geargu- menteerde en goedkoope aanvallen op 't algeméén stemrecht en met de al even bekende suggesties over den invloed van „groepsbelangen" en „kerkelijke stroo mingen". Daartegenover stelt een partij als de C.H. Unie deze waarheid, dat elke mensch, dat ook de Overheid onderwor pen is aan God's wet. Daarmede is in principe 'n dam opgeworpen tegen de on gebonden vrijheid der individuen eener- zijds, tegen overheersching van bepaal- dde groepen of tegen tyrannie van de Overheid anderzijds;;.. „Maar dat is gansch wat anders dar, zij bedoelen, die „de" vrijheid als begin sel meenen te mogen begroeten en die op dit punt „niet van transigeeren wil len weten". Zij zijn op weg naar den chaos. Het artikel van mr. Van Deinse heeft ons eens te meer doen beseffen, dat hei Liberalisme slechts toekomst kan heb ben, wanneer het zich niet meer op den mensch als zoodanig, maar op den mensch als schepsel Gods onderworpen aan Zijn geboden, gaat baseeren, Mlaar of het dan nog Liberalisme is?" KERK EN SCHOOL. Heden herdenkt ds. G. R. Kuyper, predikant bij de Geref. kerk van Kra- Iingen, den dag, waarop hij vóór 25 jaar in het predikambt werd bevestigd. In 1911 werd hij candidaat en in 1912 werd hij bevestigd te S c h o o n d ij k e, zijn eerste gemeente. In 1915 vertrok hij naar Alblasserdam, welke standplaats in 1918 met Haarlem verwisseld werd. In 1926 nam ds. Kuyper het beroep aan naar 's-Gravenhage-Oost. Hij heeft slechts 214 jaar in de Hofstad gearbeid, wijl hij meende het beroep van de kerk van Kralingen te moeten opvolgen, waaraan hij zich 30 Aug. 1928 verbond Ds. Kuyper heeft in de verschillende classes waarin hij arbeidde tal van de- putaatschappen bekleed. In zijn eerste gemeente heeft hij in de mobilisatie aan de Zeeuwsch-Vlaamsche grenzen tal van Chr. mil. tehuizen opgericht. SCHAKEN. NEDERLAND HEEFT DE LEIDING TE STOCKHOLM. "f Euwe verliest wederom, In de 14e roiiclë van hét landerttour- nooi te Stockholm speelde Nederland tegen Finland. Euwe verloor, met zwart spelend, van den Finschen meester Gauf- fin, hetgeen na de onverwachte en on begrijpelijke nederlaag tegen Lilienthal, opnieuw een teleurstellend resultaat van den wereldkampioen is, Prins evenwel won van Falo, terwijl de beide andere partijen remise werden, zoodat tegen Finland nog 22 gelijk ge speeld wérd. In de vijftiende ronde tegen België speelde Euwe niet mee. Aan bord 1 en 2 maakten Landau en Prins remise, resp, tegen Dunkelblum en O'Kelly, terwijl Van Scheltinga won van Baert en De Groot van Defosse zoodat België met 31 verslagen werd. De afgebroken partijen tegen de Ame rikanen uit de dertiende ronde werden alle remise, zoodat tegen de Vereenig de Staten een zeer verdienstelijk resul taat 22 werd behaald, Nederland heeft thans de leiding ge nomen in het algemeen klassement met 3814 punt. Maar men dient niet te ver geten, dat deze stand geflatteerd is, daar ons team 1 wedstrijd meer speelde dan Polen. Hongarije en Amerika, ter wijl deze landen bovendien nog enkele hangpartijen hebben loopen. De stand na de vijftiende ronde was: 1. Nederland 3814; 2. Polen 3614 3 afgebroken partijen; 3. Hongarije 3614 -f- 2 afgebroken partijen; 4. Amerika 36 6 afgebroken partijen; ,5. Tsjecho- Slowakije 35 J— 2 afgebroken partijen. WIELRENNEN. De Nederlandsche deelnemers aan de wereldkampioenschappen. Voor deelneming aan de wielerwed strijden om het wereldkampioenschap 1937 te Kopenhagen is door de N. W. U. ingeschreven: Sprint amateurs.' H. Ooms, J. J. v. d. Vijver, Chr. M. Kropman en als reserve J. C. Peperkamp. Sprint professionals: A. G. van Vliet, J. J. van Egmond, J. v. d. Heuvel, en als reserve A. v. d. Linden. Wegwedstrijd amateurs: H. de Hoog G. B. M. Schulte, J. J. Demmenie, H. Anneese en als reserve P. Joosen. Wegwedstrijd professionals: J. Bras- penninxc jr., J. A. Verveer, A. C. Stuyts, A. van Amsterdam en als reserve G. v. d. Ruit en P. L. Gommans. Stayers: J. J. Snoek en P. van Kem pen en als reserves A. W. A. de Graaf en H. J. Alkema.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 3