BUITENLAND. Luchtvaarttentoonstelling i,A V I A" 31 Juli15 Augustus 1937. Houtrust - 's-Gravenhage. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAHD. N00RD-BEVELAMD. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. PREFERENT KAPITAAL STOOMVAART MIJ. „ZEELAND". VOLKENBOND. BELGI& FRANKRIJK. BEURS VAN AMSTERDAM» DUITSCHLAND. ENGELAND. Een dagje uit op de fiets SPANJE. VER. STATEN. Bezoekt deze belangrijke tentoon stelling op luchtvaartgebied. Iedere 1000ste bezoeker een K.L.M.-rondvlucht. Iedere 5000e bezoeker een 5-daagsch retour naar Parijs. Geopend dagelijks van 10 uur v.m. tot 10 uur n.m. Entreeprijs 60 cent. Gratis rondleiding door deskundige gidsen. Zelfs voor een leek veel te leeren op de A via. (Ingez. Med.). boekjes ingelegd 175.670.71 en terug betaald 88.677.25. Derhalve meer in gelegd dan terugbetaald 86.993.46. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 93. B. V. B. „VLISSINGËN EN ORANJE", De B. V. B. „Vlissingen en Oranje" kwam D'nsdagavond wederom met de besturen der diverse buurtverenigin gen in vergadering bijeen in de „Oude Vriendschap". Op deze vergadering wa ren 22 buurtvereenigingen aanwezig. Ten aanzien van den a.s. Koninginnedag is besloten des morgens een muzikale reveille te houden. Daaraan zullen de kinderen van de buurtvereenigingen bo ven de 9 j.aar deelnemen, 's Middags zul len in de diverse buurten kinderfeesten worden gehouden, 's Avonds zal er van 7,30 tot 9 uur een concert worden gege ven op het Bellamypark, waarna de muziek naar de kazerne W llem III zal marcheeren, alwaar een lichtstoet zal worden samengesteld. In dezen lichtstoet zullen de kinderen weer meeloopen, nu met lampions. Na een marsch door de stad, zal gemarcheerd worden naar een n,ader te bepalen plaats in de stad '(niet op het strand) waar een groot vuurwerk zal worden ontstoken. SCHORE. In verband met den aanleg van den nieuwen Rijksweg Kruiningen Kapelle omgelegden Vlaakschezandweg onder de gemeente Schore, vormende de verbinding tusschen het noordweste lijk deel en het overig deel van laatst genoemde gemeente,, is in gebruik ge nomen. Dit is het eerste gedeelte nieu we weg, dat in zekeren zin als een on derdeel is aan te merken van den nieu wen Rijksweg, dat klaar is gekomen. Het oude gedeelte van genoemden weg is thans afgesloten en wordt vergraven De nieuwe weg kruist den Rijksweg en de oude spoorlijn en loopt door een der viaducten van den nieuw aan te leggen spoorweg ter plaatse- COLIJNSPLAAT. Gisteravond gaf 't muziekgezelschap „Soli Deo Gloria" 'n concert op de tent. BRESKENS. Dinsdag vertoefden al hier ter gemeente-secretarie,, in ver band met het streekplan, de secretaris generaal van binnenlandsche zaken, mr. dr. Frederiks, de Commissaris der Ko ningin jhr. mr. Quarles van Ufford, het college van Ged. Staten en de bestuurs leden en vertegenwoordigers van het streekplan, tot bespreking van een en ander. Een onderzoekingstocht werd ge maakt van Breskens die zich tot Knok- ke uitstrekte. Te Nieuw-Namen is de dochter van den landbouwer W. de Z. van een mijt tarwe gevallen en heeft zich daar bij zoodanig bezeerd, dat zij naar het ziekenhuis te Hulst moest worden ver voerd, waar zij thans is overleden. AFLLOOR AANBESTEDINGEN EN VERKOOPINGEN. Het arch'tectenbureau v.h. A. Ie Clercq te Kruiningen heeft voor de Chr, .Jongelingsvereeniging „Obadja" aanbe steed het bouwen v,an een vergaderlo kaal in de Ooststraat te Kapelle, geschikt voor allerlei doeleinden voor vergaderen. Inschrijvers voor den bouw: Johs. van Maris f 5394; Jac, de Jonge, Biezelinge f 5144; Joz. Lansen f 5120; Firma D. van Maris f 5060; Johs. Bavens f 4870; G Leiis f 4448, laagste inschrijver. Schilderwerk: A. van Willegen f 503; H. K. Kramer f 347.50; Jac. de Leeuw f 320, laagste inschrijver. Aanleg electricite:t: H. K. Kramer f 123,50; P. Sandee f 119,50, laagste in schrijver. Gunningen alsnog aangehou den. Zij bij wie geen woonplaats is ge noemd, wonen te Kapelle. -Notaris E. C. van Dissel heeft Dinsdagavond ten verzoeke van de er ven van mej. de wed. A, Walrave— Willems in „de Pr'ns van Oranje" te Goes publiek verkocht: Fen woonhuis met erf. aan de Voor stad no 36 te Goes groot 75 ca. Kooper Jac. Ooppoolse, koopman al daar voor f 1757. Het voorl. verslag der Tweede Kamer, Alle leden zijn vóór de vloot- vernieuwing. Maar zeer velen zijn er tegen deze ten laste van het verkeersfonds te brengen. Aan het voorloopig verslag over de wetsontwerpen tot wijziging en verhoo ging van de begrooting van uitgaven van het verkeersfonds voor het dienst jaar 1937 (deelneming in preferent kapi taal der N.V. Stoomvaartmaatschappij „Zeeland", bevordering van vernieuwing van de vloot) wordt het volgende ont leend: Algemeen juichte men het streven van de regeering toe om de „Zeeland" door middel van geldelijken steun in staat te stellen haar vloot te moderniseeren. Men erkende, dat hierdoor een landsbe lang tevens een voornaam Zeeuwsch belang wordt ge diend. Inderdaad, heeft deze maatschap pij wel eenige aanspraak op steun van het rijk, gezien de omstandigheid, dat zij gedurende den wereldoorlog op uitdruk kelijk verlangen van de regeering zoo lang mogelijk haar dienst op Engeland is blijven volhouden, wat haar op be langrijke verliezen aan schepen en geld te staan kwam. Van verschillende zijden sprak men de stellige hoop uit, dat de nieuwe sche pen in Nederland zullen worden gebouwd, indien althans de kosten daar door niet belangrijk hooger zullen wor den dan bij bestelling in het buitenalnd. Vond het bieden van steun aan de „Zeeland" d;us algemeen waar deering, b ij naevenalgemeen achtte men het onjuist, dien steun ten laste van het verkeersforfdste bren gen. De thans voorgestelde maatregel zou het inslaan van een nieuwe richting be- teekenen, waarin zeer vele leden niet zouden willen meegaan. Iedere nieuwe last op dit fonds toch zal tot ge volg hebben, dat minder voortvarend aan de outillage van het wegverkeer en aan de coördinatie van het verkeer wordt gewerkt en dat de vermindering van de te zware lasten, die op het weg verkeer drukken, naar een verder ver schiet wordt opgeschoven. In dit verljand wezen eenige leden er op, dat hier eens te meer blijkt, dat steeds meer misbruik van bestem mingsheffingen wordt gemaakt. Het werkloosheidssubsidiefonds en het verkeersfonds zijn daarvan sprekende voorbeelden. Op grond van deze beschouwingen ga ven vele leden in overweging het ont werp in te trekken en het ten spoe digste te vervangen door een voorstel tot f i n a n c i e r i n g op andere wijze, zonder dat dit aan leiding zou geven tot ver traging. Eenige andere leden, evenzeer tegen standers van het denkbeeld om voor dit doel uit het verkeersfonds te putten, vreesden, dat het indienen van een nieuw ontwerp van wet ter vervanging van het eerste toch tot aanzienlijke ver traging zou leiden. Daarom wilden zij zich ditmaal nog neerleggen bij een wijze van financiering, die zij in begin sel verkeerd achtten. Sommige leden betreurden, dat de re geering in de jaren van groote inzinking in de zeescheepvaart niet in ruimere mate den bouw van nieuwe zeeschepen heeft bevorderd. Thans blijkt eens te meer hoe nuttig en noodig dit was en hoe op deze wijze de werkloosheid in een tijd van lage bouwkosten had kun nen zijn bestreden. Andere leden meenden daarentegen, dat het in de laatste jaren aan steun voor de zeescheepvaart niet heeft ont broken. Eenige leden vestigden er de aan dacht op, dat de „Z e e 1 a n d" deel uit maakt van gen grooter concern. Zij wenschten te vernemen welke waarbor gen zijn verkregen, dat de hulp aan de „Zeelan d" niet ten goede zal komen aan andere be langen van dat concern en in hoeverre de regeering op de exploitatie invloed heeft. Gevraagd werd of de positie van den regeeringscommissaris bij de „Z e e- 1 a n d" na aanneming van dit wetsont werp, eenige wijziging z;al ondergaan Eenige leden bepleitten versterking van den invloed der regeering op de samen stelling der directie, alsmede toeken ning van ruime bevoegdheden aan den regeeringscommissaris. [Deze regeerings commissaris is, zooals men weet, jhr mr. J. W. Quarles van Ufford te Middel burg. Red.]. Naar enkele leden meenden te weten, zullen de nieuwe dagbooten een maxi mumsnelheid van 22 knoopen kunnen ontwikkelen, terwijl de in de vaart zijn de oude nachtbooten maximaal 21 knoo pen loopen. Gevraagd werd, of dit juist is en, zoo ja, of de snelheid van de nieu we booten dan wel voldoende groot is, mede met het oog op de concurrentie met het luchtverkeer en met de gemoderniseerde vloten van de Oostende- en Hoek van Holland-lijnen. HET CONFLICT IN HET VERRE I OOSTEN. Er is nog steeds niet de geringste i ontspanning ingetreden in den toestand in het Verre Oosten. Japan denkt niet aan onderhandelingen, zoo lang de Chi-1 neesche regeering haar houding niet wijzigt. Deze opvatting van Japan blijkt wel het duidelijkst hieruit, dat airibas- i sadeur Kawagoe, die met de kennelijke bedoeling een laatste poging tot rege ling van het conflict met de Nanking- regeering aan te vatten, naar Nanking op weg is, niet verder gekomen is dan Sjanghai en er nu al over gaat denken maar terug te keeren. Want de 'inlich tingen die hij van de Japansche diplo maten te Nanking ontvangt geven nog geen hoop. In Chineesche kringen laat men tot uiting komen, dat er over onderhande lingen niet te praten valt, zonder dat aan de door Tsjang Kai sjek gestelde voorwaarden voldaan wordt. De Chinee sche militaire leiders blijven pessimis tisch gestemd, dat er nog een regeling van het conflict mogelijk is. Dit komt tot uiting in de voorbereidingen die op groote schaal voor den strijd getroffen worden. De Chineesche regeering meent, dat een langer verblijf van Japansche troepen in het gebied van Peking en Tientsin niet verder geduld kan worden. Het Chineesche volk is reeds kenbaar gemaakt dat, indien de oorlog uitbreekt, hij van langen duur zal zijn. Nu is er in het Verre Oosten van al les mogelijk. De eene dag vliegt men el kaar bijkans in de haren, en den ande ren dag heeft men de zaak geregeld. Doch het huidige conflict heeft zich wel zoodanig toegespitst, dat de mogelijk heid van een regeling nog in 't geheel niet te zien valt. De troepenconcentraties. Intusschen duren de troepenconcen traties aan beide zijden onverminderd voort. Acht Japansche divisies zijn in Noord-China aangekomen en nog zes divisies zijn op weg daarheen. Voorts zijn gistermorgen te Woesoeng, nabij Sjanghai, 20 Japansche oorlogsschepen aangekomen. Gevechten in Noord-China. Uit Paoting wordt gemeld, dat de Chineesche troepen gisteren een dui zendtal Japansche soldaten hebben te ruggedrongen, die, gesteund door ge- schutsvuur, een aanval ondernamen in het gebied van Nankau, in Noord-Tsja- har. Japansche vliegtuigen gaan door met den spoorweg van Peiping naar Soeijoe- an te bombardeeren. Drieduizend Japansche cavaleristen hebben voorts een aanval gedaan op het station van Tsjai Koe poe, 30 km ten Westen van Kalgan. De aanval schijnt door de Chineezen afgeslagen te zijn. Men vermoedt, dat het doel van den aanval was den spoorweg Peiping Soeijoesan door te snijden, in verband met de bezetting van de provincies Tsjahar en Soeijoean. Het incident te Sjanghai. Het incident nabij het vliegveld Hoeng- jao, in de omgeving van Sjanghai, schijnt met een sisser af te loopen. Van beide zijden huldigt men de opvatting dat het incident langs diplomatieken weg gere geld dient te worden. De Japansche nii- litaire autoriteitejn te Sjanghai willen voorkomen dat de onrust toeneemt, doch de Japansche openbare meening blijft zich sterk bezig houden met het incident. De bladen stellen vergaande eischen en willen militaire maatregelen tegen de Chineesche troepen. Spoedig bedwingen der Chi neezen geëischt. Met uitzondering van de „Asah'i" ei schen vandaag alle Japansche bladen van de regeering een „spoedig bedwingen der Chineezen". Japansche politieke kringen schijnen zoo spoedig mogelijk tot den strijd te willen overgaan en pas te willen onder handelen na de beslissende nederlaag der Chineesche legers, teneinde niet te vervallen in hetgeen zij de fout noemen, die in 1932 te Sjanghai werd begaan. Het uittreden van Salvador. De regeering van Salvador heeft den Volkenbond doen weten, dat het land door economische omstandigheden ge dwongen is uit den bond te treden. Cocaïne smokkelend raadslid. Het socialistische gemeenteraadslid van Lontzen-Herbestal (kanton Eupen) is wegens handel in verdoovende mid delen gevangen genomen. Hij is spoor wegbeambte en stond reeds lang onder verdenking. In Luik heeft de recherche zijn gangen nagegaan; in een café bij het station Guillemins volgde een huiszoe king, waarbij cocaïne gevonden werd èn bij den man thuis vond men het toen ook. Het avontuur van de „Maréchal Lyautey". De in officieele kringen ontvangen irie- dedeelingen over het incident aan boord van het Fransche stoomschip „(Maréchal Lyautey" wekken den indruk, dat het voorval zich als volgt heeft toegedragen. Toen het schip de (opstandelingen) ha ven van Las Palmas was binneng'eloopen lieten de politieautoriteiten weteii, dat zij zich op de hoogte wenschten te stel- Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele notèering van he den; beteekent geen noteering ontvangen, Denemarken Oblig. 1926-5 103%—103% Amsterdam 1934-4 100% Zeeuws. Hyp. B-4 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 52 52% A Ajnsterd. Bank159% A Pref, Jurgens A 134%134 A Ned, Gist- en Sp ritusfabr, 500 A De Schelde N.B. 53%—51% C Am, Smelt Ref. 7171 A Born. Sum. H.M. 213%—215 A Houth. A.lbérts 113 C Union Pac, Rr. 94% C Int. Nickel Cy. 47%—47% Ned. 1000-4 100%—100% O. Indië 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 82% A Koloniale Bnk 173%—(170% A N.I. Hbk. 1000 173—170% C Ned. H. M. 1000 194%—194% A v. Berkels Pat. 60%61% C Calvé-Delft 93%93% A Philips Gem. B. afg. 372%— 371-75 C Unilever 170%—169%-68% 'C Am. Car en Foundry 38%37% C Anaconda Cop, 45%44%-45% C Bethlehem; St. 73-72-% C Kennec Copper 46%46%-46 C U. States St. C. 81%—87%-86% C North Am. Cy. 20%20% A Kon. Petr. Mipij. 430428-26. C Contin. Oil Cy. 34%34%-% C Phillips Petr. Comp, 45%45% C Shell Union O.C, 20%—20-% C Tide Water Ass. Oil 16%16%-15% A Ned. Scheepv, U. 150%—153-51% A H.V. Amsterdam 562%559-56 A Java Cult. Mij. 246244 A N.I. Suiker U, 177—173-75% A Deli Batavia 276%—274-75 C Deli Mij. 1000 342%—338%-35 BEURSTHERMOMETER WOENSDAG. Philips H.V.A. Tabak Konlnld. Amerika Markt Schepen Rubber Wettig. -Obl.Markt Gedeponeerd A Senembab 345%341%-40% C Baltimore en Ohio 21%20% C Southern Pac. Cy. 3635%-% A Southern Rlw. 2221 A Amst. Rubb. C. 307304-02 A Deli-Bat. Rubb. 254-252-53 A Hessa Rubber 261%247 A Serbadjadi S.R. 188%185-84 WISSELKOERSEN. heden gister Londen 9.03% 9.04% Berlijn 72.95 72.96 Parijs 6.80% 6.81% Brussel 30.54% 30.54 New-York 6.81% 1.81% Dagelijksch indexcijfer, medege deeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, 10 Augustus. Aandeelenkoer- sen 117,1; goederen groothandelsprijzen 100,2. len, van den militairen staat van eenige Spaansche burgers, die zich aan boord bevonden. In overeenstemming met de Fransch-Spaansche consulaire overeen komst van 1862 gaven de gezagvoerder en de Fransche consul, die aan boord was gekomen, hun toestemming voor 'n dergelijk onerzoek. De bemanning ver klaarde echter, zich daartegen te zullen verzetten. Toen deden de autoriteiten aanzienlijke afdeelingen soldaten aan boord gaan en eerst na besprekingen met den consul en den gezagvoerder za gen zij af van de arrestatie van eenige matrozen, die bij de botsingen op het schip waren opgemerkt. In officieele kringen moet men tot de slotsom komen, dat, van zuiver juri disch standpunt bezien, het voorval wei nig aandacht verdient. De bepalingen van de consulaire overeenkomst schij nen geheel in acht genomen te zijn en de politie van Las Palmas had het recht aan boord te komen, Opgepast, er zijn spionnen aan het werk! Onder het opschrift „Opgepast! Er zijn spionnen aan 't werk!" waarschuwt een officieus communiqué de Duitsche burgers tegen de werkzaamheden van buitenlandsche spionnage-bureaux. On der de leiding dezer bureaux worden ge noemd een zekere Dobianer, die in Tsjecho-Slowakije verblijf houdt en twee personen in België en Polen. Het com muniqué noemt verschillende adressen, waar deze buitenlandsche bureaux hun correspondentie in ontvangst nemen, en noodigt ieder, die met de spionnen in verbinding zou hebben gestaan, uit, de bevoegde autoriteiten daarvan in ken nis te stellen. Men wordt er aan herin nerd, dat hoogverraad met den dood ge straft wordt. i 1 De oproep van Huil, Uit offiqieuse Duitsche bron wordt ge meld, dat dé Duitsche regeering binnen kort bevestigend zal antwoorden op den oproep van minister Huil voor handha ving van den vrede en herstel van de welvaart der wereld door militaire en economische ontwapening. DE KUNSTZUIVERING. Vort met de degeneratie! De onlangs door Goering bevolen „zui vering" der Duitsche musea is toever trouwd aan den minister van onderwijs, Rust. Een der eerste slachtoffers van het besluit zal zijn dr. Eberhard Hanf- staengel, de directeur van het museunl te Berlijn en broeder van Ernst Hanf- staengel, den voormaligen perschef van de nationaal-socialistische partij, die op het oogenblik naar Engeland is uitge weken. Zeven professoren van de academie van kunsten te Berlijn zullen bij de ope ning van het komende semester hun les sen niet hervatten. Verder heeft het ministerie van on derwijs een lijst gepubliceerd van drie honderd schilders en beeldhouwers, die geen opdrachten meer van den staat zullen ontvangen. De particuliere kunsthandel zal eveneens worden „gezuiver d". De „gedegenereerde" kunst zal worden ver volgd tot in de winkels van handelaren in antiquiteiten en bij verzamelaars. Drie kunsthandels te München hebben hun deuren al gesloten. Een nieuwe gift. De bekende automobiel-constructeur en weldoefier van een groot aantal Brit- Dan Purol meenemen.! Dit voorkomt, verzacht en geneest doorzitten en zon nebrand. Doos 30 ct. (Ingez. Med.) sche instellingen, Lord Nuffield, heeft opnieuw een bedrag van 35.000 pond sterling geschonken voor het blinden- werk. Zonder rekening te houden met giften beneden de tienduizend pond ster ling, heeft het totaalcijfer der giften van Lord Nuffield thans een bedrag van acht millioen pond sterling overschreden! De reis van den Hertog van Kent, De hertog en de hertogin van Kent zijn naar Bied in Zuid-Slavië vertrok ken. Zij hebben den hertog en de herto gin van Windsor niet ontmoet. Militair vliegtuig verongelukt. Bij de luchtmanoeuvres boven Londen ii Maandagnacht een vliegtuig gevallen. De beide inzittenden kwamen om net leven. j -»i.— DE REGEERINGSTROEPEN IN DEN AANVAL. De opstandelingen melden, dat de re- geeringstroepen gisteren verscheidene aanvallen op de rechtsche linies aan het front van Teruel, ten N.W. van Va lencia, hebben ondernomen. Zij zouden echter telkens met zw.are verliezen zijn teruggedreven. Aan het front van Asturie werd een aanval van de regeeringstroepen op ae stellingen van Lliv o afgeslagen. De Asturiërs schijnen de laatste dagen een groot.en druk op de stellingen der op standelingen uit te oefenen. Engelsche protesten te Salamanca. De Britsche ambassadeur te Henaay hgett öij nei Hoofdkwartier der opstan delingen te Salamanca eenige protesten ingediend inzake 't bombardement van de „British Corporal" door, naar men aan neemt, vliegtuigen van Franco. .Verder is tot de autoriteiten te Sa lamanca het verzoek gericht, de drie Britsche schepen „Molton „Candlesto- ne Castle" en „Mirupanudie onlangs door de Spaansche opstandelingen zijn opgebracht, onmiddellijk vrij te geven. Samengaan van G, N. 1, en U. G. T. In het orgaan van de C. N. T. heeft de oud secretar s-genöraal van den bond Antonia Velasques, ten aanzien van de overeenkomst, welke door de C. N. en de U. G. T. is onderteekend, ver klaard, dat deze overeenkomst, in de eerste plaats een definitief s -,a m e n- g a a n: van de beide vakvereenigmgen voorbereidt. Verder zal de overeenkomst een groo te invloed hebben op de arbe ders in het door Frartco bezette gebied en de proletarische actie in den vreemde zal er krachtiger door worden. De verhuurde torpëdoboófén. Huil heeft, met een toespeling op de kwastie der zes torpedojagers, ver klaard, dat deze geen deel van de Bra- ziliaansche marine zullen gaan uitma ken, doch slechts zouden dienen als op leidingsschepen. Deze transactie zou met in strijd zijn met het Londensche vloöt- verdrag van 1936. Hij besloot met te zeggen (dit met een toespeling op de bezorgdheid van Ar gentinië, dat de Ver. Staten verschil ten gunste van Brazilië zouden maken) dat de pc politic behan natieé De zich van Sena^ stemr ontw^ We initial de St| van van sche oorlo; trok! uitbrcj Veref rugge Geer De genoi .aan ties meter Eei Easte van een ders ven were reizifl vant pij ton ïhage Ni

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2