22^ GOESCHE COUBAMT^ü INZAKE HETlKIESRECHT BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 187. TWEE BLADEN. WOENSDAG 11 AUGUSTUS 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. $T<wtï<rinU m IIDDELBURGSCHE COURANT jjagblad -Voor Middelburg, Goes en agent- icbap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Sij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Midd«Iburgsche Courant j Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng-no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1— regel* f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me( „Brieven" of „Bevragen bureau dezer com rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Het politieke liberalisme hand- have het algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht! Een ant woord aan mr. Van Deinse. De heer H. D, L o uw e s, tot voor kort lid der Tweede Kamer en thans nog hoofdbestuurslid der Liberale Staatspar tij „De Vrijheidsbond", schrijft ons:1) Het is voor ons, boeren, de tijd des oogstes en dat beteekent veel Werk en ■concentratie op de bedrijfsvoering. Wan neer ik mij dan toch zet om op te komen tegen de zienswijze door mr. Van Deinse j in dit blad. omtrent de toekomstige ge dragslijn van den Vrijheidsbond geuit, dan doe ik dat in de eerste plaats omdat ik het met die zienswijze fundamenteel oneens ben. En verder acht ik deze te genspraak noodzakelijk, om te voorko men, dat men de opvattingen van mr. Van Deinse ook maar eenigermate als normatief voor den geest in den Vrij heidsbond zal gaan zien. De hooggeach te auteur van de zeer veel gelezen „Van Week tot Wee'k"-rubriek in het Nieuws blad v, h. Noorden schijnt deze zienswij- z'e eenigermate te bezitten. Ook op dit deel van zijn beschouwing moge ik dus hier een wederwoord doen hooren. Het zwakke punt in het betoog van mr. Van Deinse is, dat hij wel den grondslag en de praktijk van ons huidig mede op algemeen mannen- en vrou wenkiesrecht steunend staatsbestel verwerpt, maar niet concreet aangeeft, welken volksinvloed hij dan wèl nuttig en oirbaar acht. Wil hij de dictatuur van Mussert of herinvoering van een kies- rechtwet, die aan de kiezers bepaalde eischen stelt van welstand en ontwikke ling? De zin „De stem van den straat veger even zwaar te laten wegen als die van den minister stempelt het algemeen kiesrecht tot een onding" doet mij zulks veronderstellen, Mr, van Deinse kan deze stelling niet bewijzen en ik evenmin haar onjuistheid. Als wij beiden op een dag onverwachts b.v. ai de professoren van de Groninger Universiteit en al de werklieden der Groninger gemeentereiniging bijeen kon den brengen en hen een politiek exa men afnemen, zouden wjj misschien fei ten krijgen. Maar dit zal niet gaan, en daarom' gfcat het hier om persoonlijke inzichten. Welnu, mijn zeer stellige ervaring is, dat noch intellectueele ontwikkeling nóch een zekere graad van welstand ons kunnen helpen een beter kiezerscorps uit te zuiveren uit de massa des volks ïk heb eenige jaren zeer intensief aan ons politietieke leven deelgenomen, op veel meer dan honderd politieke vergaderin gen gesproken en gedebatteerd en ook overigens heb ik een zeer veelvuldige aanraking gehad met alle lagen van ons volk, van ministers tot straatvegers, om in de terminologie van mr. Van Deinse te blijven. Voordat ik mijn politieke loopbaan aanving, was ik een voorstan der van algemeen kiesrecht. Ik ben het nu nog, met een veel meer verdiepte en verstevigde overtuiging. Ons volk is zijn algemeen mannen, en vrouwenkiesrecht waard. De laatste Ka merverkiezing is daarvan een duidelijk bewijs. Het heeft ondanks propaganda van allerlei allooi welbewust een re geering willen handhaven, die goed had gereg'eerd. Dat het wat verbluft en ont hutst toeziet wat de politici van deze volksuitspraak hebben gemaakt, doet er hier niet toe. Het volk deed op zuivere wijze zijn plicht. En wie hebben het mogelijk gemaakt, dat de oude dame coalitie herleefde? Dat zijn die liberale 'kiezers, die hoe goed ook bedoeld bij de stembus hun be ginsel verlieten en een geheel ander, ter wille van een hooggeacht staasman, aan vaardden. Ik vermoed, dat deze kiezers ook bij een kieswet, die op eischen van ontwikkeling en welstand steunde, de kiesbevoegdheid zouden krijgen Dat zouden ook gekregen hebben die kiezers die cens een tolbestormer, een nationa al- hersteller, oen plattelander, en wie al niet in de Kamer brachten, om te bemer ken, dat him stem weggegooid was. En die en dat is nog erger nooit wijzer Opgemerkt zij, dat bovenstaand ar tikel reeds geschreven en in ons bezit was toen wij kennis namen van een uit voerige beschouwing, die het C.H. dag- ®Ja,d „De Nederlander" aan mr. Van einse's opstel wijdt, en waarvan men f ,ers bi dit blad, onder Perskroniek, Red V^,rn^amste vindt weergegeven, schijnen te worden. Zulke onverstandige dingen doet de breede schare van het volk niet, daar bouwt men w e 1 b e- wust'met bestendigheid en volharding zijn invloed op. Ik geloof daarom niet, dat mr. Van Deinse praktische denkbeelden aan de hand kan doen, hoe hij het kiezerscorps wil verededen. Een partij, die met dat denkbeeld zou aankomen, zou bovendien heel weinig aanhangers verkrijgen m.i. lang geen kiesdeeler em geheel door de N.S.B. worden medegezogen. Mlaar ik heb tegen het standpunt van mr. Van Deinse nog ernstiger bezwaren. Mr. Van Deinse voert ten tooncele hij zal er zeiker persoonlijk wel geheel vrij van zijn maar desniettemin een zekere intellectueele hoogmoed, die niet past bij de nederigheid en den oclmoed, die alle menschen, ministers en straatve gers, intellectueelen en ongestudeerden past. Is er niet de gedachte: „hoe meer ik weet, hoe beter weet ik, dat ik niets weet'*? 'En ge(ldt dit (niet juist daar, waar het gaat om vele levensdaden, in zaken, in het intieme leven van den mensch en zijn gezin; ook in de politiek, wiaar blijkt, dat er machtige drijfvecren zijn, die het verstand niet kent noch kan ontberen, en die wij met het woord: in geving eenigszins benaderen? Men kan de rede zoomin uitschakelen als zich er geheel aan overgeven. Ons volk in zijn geheel bezit, naar mijn gevoelen, aen de eene zijde voldoende ontwikkeling en aan den anderen kant genoeg gezond verstand en zuiver gevoel om in 't alge meen het kiesrecht waardig te hantee- ren. En het doet dat ook, alle N.S.B. be roeringen en andere ten spijt. En mr. Van Deinse zou, naar mijn stellige over tuiging, schrikken van de daden van het naar zijn aanwijzingen, geselecteerde kiezerscorps, het zou niet verstan diger handelen dan het nu be staande, maar het zou wel de uitgeslo- tenen een zeker minderwaardigheidsge- gevoel opdringen, met alle ellende van dien. Ik aanvaard het algemeen kiesrecht ten slotte en dit geldt voor mij het zwaarst omdat ik in ieder mensch zie een beelddrager Gods, bespeelbaar in strument voor en door den Heiligen Geest. En wij kennen geen methode dien Geest te volgen, want hij waait wer- waarts hij wil. En daarom wil ik wan neer de historische wording, de volks ontwikkeling en de politieke scholing 't mogelijk maken, zooals in Nederland het geval is principieel niemand buiten sluiten van het recht mede te bepalen, hoe er geregeerd zal worden. Er ligt voor mij een diepe bekoring in het feit, dat er naar de stembus aileen kiezers en keizeressen gaan, Nederland sche mannen en1 vrouwen zonder meer, er, ik ga graag op met hen, die meer, en anderen die misschien minder geleerd hebben dan ik, die meer bezitten of minder. De g'roote levenswetten zijn voor ons menschen alle dezelfde en ik weet mij op grond van enkele uiter lijke levenswaarden noch de meerdere, noch de mindere van hen, die hun stem biljet met mij in de bus duwen. Ik acht b.v. de. beide medeburgers in ons dorp. die een ,academischen titel voeren hoog, maar ik besef niet, dat hun politiek inzicht beter is gefundeerd dan het mijne. En :'k zou niet durven zeggen, dat de bij mij werkzame landar beiders, overtuigde calvinisten, die met evenveel overtuiging en beslistheid Co- lijn stemden als ik Bierema deed daar door als kiezers m'nder gewenscht zijn dan ik zelve. En daarom: niet terug van het algemeen kiesrecht, maar het hech ter grondvesten en zuiverder doen wer ken. Het is mij een blijvend gevoel van groote voldoening, dat ik tot een volk behoor, d,at met algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht, naast Zwitserland, Engeland en de Skandinavische rijken met eere genoemd mag worden onder de best geregeerde landen, 'nnerlijk sterk en touw verbonden aan zijn Ko ningshuis, Zijn er daarom geen gevaren en moei lijkheden? J,a zeker! Maar wie zou ver wachten, dat na 20 jaar een dergelijk geweldig goed, als ons algemeen kies recht. product van eeuwenlange ontwik keling, feilloos zou werken? Daarom öp voor de verbetering! En wat moet er d,an gebeuren? In de eerste plaats moet ons partij wezen verbeterd worden, met name het vrijzinnige. D't moet zich samentrekken ■op zijn geestelijk beginsel, de vrije ont plooiingsmogelijkheden van het in ieder Maak geen vreemde deelgenoot van uwe huiselijke oneenigheden. mensch gegeven waardevolle eigene. Ik ga er hier niet verder op in, in „De Vrijhe d" van Juli 1937 legde ik in een proeve van een beginselverklaring mijn gedachten neer. Maar in één sterke be ginselpartij moet de liberale of vrijzin nige gedachte haar kracht ontplooien en haar historische taak in ons volksge heel vervullen. Verder moet bij de stembus meer ruimte komen voor 'nvloed van den kie zer op de persoonskeuze; de ban der partijmacht moet worden verbroken er- de kiezers moeten hun voorkeur beter in daden kunnen omzetten. Ons volk wenscht allerminst zijn re geerders van haver tot gort voor te schrijven hoe er geregeerd moet worden; het wil gaarne het eigen recht der overhe id erkennen en het aanvaardt van regeerders, in wie het durf, menschelijkheid en eerlijkheid aanvoelt, gaarne een sterke leid'ng. Ook moeten zij leeren, dat zij binnen het partijverband moeten meedoen. Ten slotte moeten wij er voor zorgen, dat er in ons staatsbestel naast een grooten en gezonden volksinvloed blijft, gehandhaafd een groote zelfstandige macht der Kroon en Haar Regeering. Een zuivere begrenzing dus van de taak van het parlement, 't recht der regeering handhaven, en bestrijding der gedachte der Volkssouvereinitei't, dat zij ons doel. De historische taak van de liberale of vrijzinnige gedachte is nog allerminst volbracht; zij heeft alleen principieele bezinning en eenheid van organisatie noodig. Ondanks alles is het een lust daaraan mede te werken, want er is iets groots te doen en daarom: de han den aan den ploeg! Er gaan twee groote Nurksen door den Nederlandschen Hout: Mussert en Wijnkoop. Mr. van Deinse probeere niet den Vrijheidsbond tot de derde te ma ken. Laat ons in blij toekomstgeloof met alle geestverwanten van goeden wille ti achten den Vrijheidsbond zoo zuiver mogelijk af te stemmen op de histori sche, Nederlandsche liberale of vrijzin nige gedachte, die in 'ieder mensch het eigene herkent en hem daarom ook roept om mee te doen bij de stembus. Westpolder, Ulrum, 7 Augustus 1937, De radio-reportage van de overdracht van het prinselijk jacht. Op Zaterdag 28 Augustus a.s. zal, ge lijk reeds eerder gemeld, de officieele overdracht plaats hebben van het natio nale huwelijksgeschenk aan het Prinse lijk paar. Van deze plechtigheid zal door de K. R. O. een ooggetuigeverslag worden uitgezonden aan boord van de „Piet Hein", die zich tijdens de overdracht op het IJsselmeer zal bevinden tusschen Muiden en het Buiten-IJ, door middel van de radio-zendinstallatie, welke tot de uitrusting van het schip behoort, zal het mogelijk zijn om het verslag uit te zenden, dat dan weer aan de kust wordt opgevangen en naar Hilversum wordt doorgegeven. Van daaruit vindt de re portage zijn weg naar den zender, zoo dat geheel Nederland getuige kan zijn van de overdracht van het jacht. De toespraak, waarmede deze plechtigheid zal geschieden, zal eveneens worden (uitgevonden en in aansluiting daarop nog de reportage van de groote vloot- schouw, welke op het Buiten-IJ wordt gehouden en tevens een massaal wel kom beoogt te zijn voor het prinselijk paar, dat bij hun aankomst het jacht reeds in bezit zal hebben genomen. DE VERBRUIKSCOÖPERATIES. Enorme toename in Zeeland door de kolenbonden, In de zevende aflevering van het maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek zijn opgenomen de resultaten van een onderzoek naar het ledental der verbruikscoöperaties op 1 Januari 1937, en van den omzet dezer vereenigingen over het jaar 1936. Ter vergelijking zijn daaraan cijfers over voorafgaande jaren toegevoegd. Het ledental bedroeg in Zeeland in 1935: 10.281; 1936: 10.948 en 1937: 16.248; in geheel Nederland onderscheidenlijk 315.356; 320.907 en 325.368. Het ledental vertoonde gedurende het jaar 1936 over het geheele land een stij ging van 4.461 personen. Met uitzonde-- ring van de provincie Zeeland kwam in het ledental der overige provinciën slechts weinig verandering; het ledental in onze provincie nam, voornamelijk ten gevolge van de vorming van een aantal coöperatieve kolenbonden, met meer dan 5000 personen toe. De omzet (in guldens), bedroeg voor Zeeland f 1.270.814 totaal of 5.006 per 1000 inwoners; voor geheel Nederland zijn deze cijfers resp. 63.735.779 en 7.448. De daling in den omzet vond geduren de het jaar 1936 voortgang, zij het in mindere mate dan in het voorafgaande jaar (1,6 pet. tegenover 2,7 pet. in 1935). DE RIJKSBEGROOTING 1938. Naar „De Tijd" meldt, zal het tekort op de Rijksbegrooting 1938 ongeveer 115 millioen bedragen, tenzij nog tijdig de middelen worden gevonden, waarme de dit tekort zou kunnen worden gedekt Bezwaren tegen het voorontwerp Landbouwordeningswet 1937. Het comité van graanhandelaren heeft dezer dagen een adres gezonden aan den minister van economische zaken, waarin het zijn bezwaren uiteenzet te gen het onlangs gepubliceerde vooront werp Landbouwordeningswet 1937. Het comité kantte zich tegen het blijkens dat ontwerp voortrekken van de be langen van den landbouw boven de be langen van de niet-agrarische bedrijfs- genooten. Voorts achtte het comité het ongewenscht, dat zonder meer zou wor den overgegaan tot geleidelijke uitscha keling van den handel in landbouwpro ducten en overdracht daarvan aan amb telijke en agrarische lichamen. Als conclusie van zijn beschouwingen verzocht het comité den minister zijn goedkeuring jiiet te /willen verleenen aan dit voorontwerp, doch integendeel, voorzoover de noodzakelijkheid bestaat van maatregelen in verband met wijzi gingen in de structuur van het interna tionale ruilverkeer, daarbij juist krach tig te streven naar het ingeschakeld hou den van den particulieren handel, zij het met toepassing van een geordende sa menwerking. Bij beschikking van den minister van justitie is aan den heer N. Corne lisse te Hellevoetsluis met ingang van 1 September 1937 eervol ontslag verleenc als commissaris van rijkspolitie aldaar De heer Cornelisse is een Middelbur ger van geboorte. ZEEUWSCH PROFETENBROOD, maar dan ook het echte. Oudste adres: M. PETERSE. Patissier, Hofleverancier, Middelburg. (Ingez. Med.) DE PROVINCIALE BIBLIOTHEEK VAN ZEELAND. Blijkens het laatste jaarverslag van den bibliothecaris van de provinciale bibliotheek van Zeeland boden verschil lende schrijvers weer een exemplaar v,an hun werken aan de b bliotheek aan en werd zij ook door anderen met wer ken, voor deze provinciale verzame ling van waarde, bedacht. Een groot getal brochures e.d. schonk ook weer de directeur-hoofdredacteur van de Middelburgsche Courant. Een voortgaand onderzoek n,aar de afkomst der Nederlandsche auteurs vergrootte het getal van degenen on der hen, die tot de Zeeuwen moeten worden gerekend. Voor zoover de fi nanciën het toelieten, zijn hun werken aangeschaft. Overigens richt de aankoop van werken zich naar hetgeen door de gebru!kers der bibliotheek wordt ge vraagd en naar den aard der bestaande verzamelingen, In het vorig jaar is er mee begonnen om in het uitleenbureau kleine verza melingen boeken over bepaalde onder werpen ter inzage te leggen. De be zoekers stelden dit op pijrs, zoodat d't werk is voortgezet. Tot meerder ge bruik van de bibliotheek leiden ook de tentoonstellingen, welke van tijd tot tijd zijn gehouden; dit jaar een betref fende de vorsten uit het huis van Oran- je-Nassau, op den dag van ondertrouw v,an H. K. H. Prinses Juliana geopend, en een van k'nderboeken ter gelegen heid van de boekenweek. Ook het be zoek van groepen leerlingen van middel bare scholen onder leiding van sommige hunner leeraren vond geregeld plaats. Al deze dingen werken stellig mee aan het groote accres in het gebruik Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Meest zwakke wind, in het Noorden veranderlijk, in het Zuiden uit O. of Z. richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk eenige regen, met in het Zuiden kans op onweer, in het Noorden weinig ver andering in temperatuur, warmer in het Zuiden. UKKEL: Matige wind, vooral uit Z.W. richtingen, over het algemeen schoon weer, in den nacht bewolkte tot betrok ken hemel, ochtendnevel. r- - - - Wo. 11 Aug. Zon op: 5 h 37; onder; 20 h 32. Licht op: 21 h 02. Maan op: 11 h 46 onder: 21 h 52. E.K. 14 Aug. Hoog- en Laagwater te Vlissingeni Augustus. Hoogwater. Laagwater. Wo. 11 5.14 17.26 11.31 24.07 Do. 12 5.50 18.03 12.07 24.43 Vr. *3 6.32 18.45 12.44 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Wo. 11 7.07 19.21 12.41 Do. 12 7.40 19.53 1.07 13.17 Vr. 13 8.18 20.30 1.42 13.54 van de bibliotheek, dat wel duidelijk spreekt uit het feit, dat- gedurende de jaren 1931, 1932 en 1933 gemiddeld 5000 boeken per jaar zijn uitgeleend, en gedurende de jaren 1934, 1935 en 193b gemiddeld 9000 boeken, In 1936 bezochten 4918 personen da bibliotheek (v. j. 4857). Er zijn 9394 boe ken uitgeleend (v. j. 8586), 658 zijn naar buiten Middelburg gezonden (v. j. 699), van andere b'bliotheken zijn er 515 op aanvrage verstrekt i(v. j. 409). De toepassing der Crisis-pachtwet. In het tweede kwartaal van 1937 zijn 48 verzoekschriften ingediend tot ge heele of gedeeltelijke ontheffing van be taling van een pachttermijn. Beëind gd werden 43 verzoekschriften, waarvan 7 door intrekking en 36 door beslissingen van 'de pachtkamers. Bij een van deze beslissingen bleef de pachttermijn ge handhaafd, in 16 gevallen werd een re ductie van 1 tot 25 pet., eveneens in 16 gevallen een reduct e van 26 tot 50 pet, in 2 gevallen een reductie van 51 tot 75 pet, en in één geval een nog hoo- gere reductie toegestaan. In het .arrondissement Middelburg werden 10 zaken afgedaan,: waar van één door niet ontvankelijk verklaring de overige door beslissingen van de pachtkamer, waarbij in 4 gevallen een reduct'e van 1 tot en met 25 pet, en in 5 gevallen een reductie van 26 tot en met 50 pet werd toegestaan. Pakken hooi losgelaten. Gisteren reed een vrachtauto, geladen met pakken hooi van de Loskade den Biauwendijk op, toen het touw, waar mede de pakken gebonden waren los ging en enkele pakken van den auto afvielen. Daarbij werd een passeerende handkar geraakt en kwam de bestuur der daarvan te vallen, zoodat hij enkele lichte verwondingen opliep. Tegen den autobestuurder werd proces-verbaal op gemaakt wegens het geen voorrang ver leenen aan de handkar. Van 16 en 18, Maandag vermeldden wij, dat de po litie proces-verbaal had opgemaakt te gen een persoon, die een auto deed be sturen door een jongen beneden 16 jaar. Dit was juist, maar het komt ons toch ter voorkoming van vergissingen goed voor er aan te herinneren, dat het ver bod motorrijtuigen op vier of meer wie len te besturen, geldt voor personen beneden 18 jaar. In de op 10 Augustus jl. gehouden vergadering van stembevoegde inge landen van den Zuid-Kr.aaiertpolden zijn op den staat van aanbeveling ter be noeming van een gezworene, wegens het benoemen van den heer C. A. van Nieuwenhuijzen tot dijkgraaf, geplaatst de heeren Jacob van 't Westeinde, Ja cobus van 't Westeinde en A. G van der Meulen, allen wonende te 's-.Heer Arendskerke. Rijkspostspaarbank. In den loop der maand Juli 1937 werd aan het kantoor alhier op spaarbank-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1