BINNENLAND. ZEELAN0. De jamboree. MIDDELBURG. (Jit de Middelburgsche Courant van vttr vijftig jaar. VLISSINGEN. WALCHEREN. via de banken geld op prolongatie uit zetten, nauwelijks meer lucratief is hier mede door te gaan. Het groote feit van de markt was na tuurlijk de aangekondigde samensmel ting van Lever Bros met Unilever Ltd., terwijl deze laatste haar bezittingen bui ten het Britsche Rijk zal overdragen aan de Unilever N.V., welke daardoor nieu we interessen verwerven in de Vereenig- de Staten, Frankrijk, België en Neder land. Hiertegenover draagt de Unilever N.V. haar Britsche belangen over aan de Unilever Ltd. Aldus wordt aan de Engelsche maatschappij het Britsche Rijk en aan de Hollandsche Mij. alle overige gebieden als terrein harer werkzaamhe den gereserveerd. De eerste indruk is, dat in de positie van aandeelhouders van Unilever N.V. weinig verandering zal komen. Zoo noodig komen wij hierop nog terug. Tot slot laten wij onderstaand koers- staatje volgen. U. Steel 85—88. Anaconda 4144. Deli Bat. 242—255. Deli Mij. 332—334. Senembah 339346. H.V.A. 528—552. Amst. Bank 155156. Ned. Bank 167—172. Philips 349365. Kon. Petroleum 420426. Prins Bernhard bezoekt het In dische kampement. Zooals reeds gemeld is Prins Bern hard gisterochtend tegen 9 uur geheel onverwacht in het jamboree-kamp aan gekomen. Vergezeld van Prins Gustaaf Adolf van Zweden en van generaal Behrens heeft de Prins daarna, gedeeltelijk per auto, gedeeltelijk per voet, een rond gang over het terrein gemaakt ter be zichtiging van de kampen. Ook het Indische kampement werd hierbij met een bezoek vereerd. Het hooge gezelschap werd hier aan de poort ontvangen door den hoofdcom missaris voor Indië, G. J. Ranneft, die de verontschuldiging aanbood, dat het contingent, dat druk aan den arbeid was, niet in tenue kon verschijnen, waarop de Prins lachend antwoordde, dat het juist de bedoeling was, de jon gens aan het werk te zien. Met groote belangstelling heeft de Prins vervolgens het kamp bezichtigd, waarbij vooral de constructie van de pendoppo zijn bijzondere aandacht had. De Prins kon bijna niet geiooven, dat dit prachtig bouwwerk door de Indische padvinders zelf vervaardigd was. Ook de expositie in de pendoppo en de fraaie door de K.P.M. beschikbaar gestelde panorama's werden in oogen- schouw genomen, en de Prins liet zich uitvoerig inlichten over de tentoonge stelde door de Indiërs gebruikte voor werpen. Toen de Prins vernam, dat zoo juist de kisten met Chineesch vuurwerk, dat het contingent dien avond bij zijn licht spel in de arena zou gebruiken, waren aangekomen, toonde hij zich hiernaar zeer nieuwsgierig, waarop de heer Ran neft onmiddellijk |teen der kisten liet openbreken), teneinde het vuurwelrk voor den Prins te demonstreeren. Een oogenblik was men beducht, om dat de Prins een pijp in zijn mond had, maar lachend wéerde Z. K. H. deze vreesi af. En daar begon het geknetter- van- de trossen rotjes, de z.g. „rentengans", ter wijl de Prins het schouwspel met vol doening gadesloeg. Tenslotte heeft de Prins zijn handtee- kening gezet in het gastenboek, waarbij Z. K. H. door Prins Gustaaf Adolf werd gefotografeerd. De Prins nam hiervoor echter revan che door een foto te nemen van den Zweedschen Prins toen deze zijn hand- teekening schreef. Als een aardige bijzonderheid verna men we nog het volgende: Toen de heer Ranneft den Prins vroeg zijn handteekening boven die van Lord Baden Powell te zetten, antwoord de de Prins laconiek: „neen, hier kom ik na den chief" en hij plaatste den naam Bernhard onder de handteekening van den chief scout. Op zijn verderen rondgang bracht Prins Bernhard ook nog een bezoek aan het kamp van zijn begeleider, waar hij eveneens op een stuk leer zijn handtee kening zette. Défilé van de padvindsters Het Nederlandsche padvindstersgilde heeft gistermiddag in de arena voor de chief guide, lady Baden Powell gedefi nieerd. De presidente, mevr. E. van den BoschDe Jong, heeft daarbij de pad vindsters van Nederland toegesproken. Zij zeide o.a. dat de chief-guide lady Ba den Powell enkele woorden tot de pad vindsters zou richten en uit haar han den zou men de wereldvlag mogen ont vangen, die in de komende maanden langs al de afdeelingen zal trekken, op dat ook zij, die door vacantie of andere omstandigheden hier niet aanwezig kon- den zijn, doordrongen worden van die eene betooverende gedachte: broeder schap, welke de padvindsters hier te midden van al die gezichten, zwarte en bruine en blanke van onze broeder pad vinders zoo sterk beleven. „Lady Baden Powell zal de vlag, al dus de presidente, die door de afdeeling V 1 i s s i n g e n gemaakt werd ook aan de afdeeling Vlissingen uitreiken, om dat van haar afdeelingslid, tevens ons h. b.-lid, mevrouw BrandGroeneveld, d^ze gedachte is uitgegaan Hierna sprak de chief-guide, waarna mevr. Van den Bosch vervolgens na de overreiking van de vlag en de oorkonde o.a. zeide: „In de oorkonde door één van onze p. v.'s gemaakt, staat geschre ven: Den zesden Augustus van het jambo reejaar 1937, begon onze wereldvlag haar pelgrimstocht door Nederland, om in de taal van haar symbolen aan elke padvindster de boodschap te brengen van de groote zusterschap waartoe wij allen behooren, en die van ons vraagt, om over alle verschillen en grenzen heen, elkander te begrijpen en harte lijk lief te hebben. Opdat eenmaal de vrede in haar volle heerlijkheid in on ze wereld en in de harten van alle men- schen zal binnentrekken. Moge onze trekkende vlag deze boodschap dragen door heel Nederland en over haar grenzen. Three Cheers voor onze wereldbond en zijn vertegenwoordigster, onze we reld-chief guide Lady Baden Powell." Kranslegging door de Finsche padvinders. Gistermiddag is door de Finsche pad vinders een krans gelegd aan den voet van het standbeeld van Willem den Zwijger, dat op het Plein te Den Haag is opgericht. Een zeventigtal padvinders stond in twee rijen voor het standbeeld ge schaard en luisterde naar de woorden van den Finschen chief-scout, dr. Sven Donner, die in het Duitsch tot zijn jon gens zeide, dat Holland, evenals Fin land, voor zijn vrijheid gevochten heeft. Daarom kwamen de Finsche vrienden van Nederland hier, om den bevrijder te eeren. Met den grootsten eerbied voor de nagedachtenis van Willem den Zwij ger, leggen wij, aldus zeide dr. Donner, hier een krans neer. Daarna richtte de chief-scout zich nog in het Finsch tot zijn landgenooten, om hen op de beteekenis van deze plechtigheid te wijzen. Na de korte plechtigheid op het Plein gingen de Buitenlandsche padvinders in drie autobussen een rondrit door Den Haag en omgeving maken, welke hen door de Finsch-Nederlandsche vereeni- ging was aangeboden. Tenslotte ver- eenigde men zich weer op de Finsche le gatie, waar de zaakgelastigde een the aanbood. Een lichtspel van het Indische contingent. Gisteravond heeft het Indische con tingent op de jamboree een lichtspel op gevoerd, dat door duizenden toeschou wers werd bijgewoopd. Op de eeretribune waren aanwezig, hoofdverkenner staatsraad Rambonnet, de ministers Slotemaker de Bruine en Weiter en Prins Gustaaf Adolf van Zweden. De wachtenden werden reeds eenigen tijd in de Indische sfeer ingewijd door de uit de luidsprekers opklinkende ga- melan-muziek. Om tien uur des avonds nam het spel een aanvang. Het stuk was genaamd „De vijf geschenken aan den Sultan" en het speelde in 1637. De korte inhoud ervan komt op het volgende neer: De sultan van Modjopait (op Java) ontvangt ter gelegenheid van zijn ver jaardag de gelukwenschen van zijn eigen volk en van de vorsten der omliggende landen. Alle afgezanten, bieden hem een geschenk aan, dat een karaktereigen schap van waar levensgeluk symboli seert en geven een daarbij passende de monstratie van hun eigen volksgebrui ken. De gezant der Molukken biedt hem pijl en boog aan, symbool van kracht, terwijl zijn krijgslieden de eeuwenoude tjakalele, een krijgsdans vertoonen. De edelen van zijn eigen volk bieden hem een kostbare kris aan, een symbool van ridderlijkheid, en vertoonen daarbij een' van die kostelijke oude wajangdansen, waarom de Javaansche cultuur wereld beroemd is. De gezant van China biedt een sieraad aan in den vorm van de be- dende pijlpunt, waarmede de Chineezen vijfduizend jaar geleden de Noordpunt in het kompas aangaven. Dit geschenk symboliseert doelbewustheid. Het ge volg vertoont het vijftig eeuwen oude spel van den draak. De draak, de god die regeert over water en lucht, wordt in dit spel vertoond als een uiting van groote vreugde, onder het knallen van „rentengans" zooals gebruikelijk in Chi na en ook op Java. De gezant van de Nederlanden biedt een Jacobsstaf aan. symbool van eenvoud: zijn musketiers vertoonen eenige excercitiën. Tenslotte komt het Arabisch gezantschap. Het biedt geen stoffelijk huldeblijk, doch opent voor hem, na een plechtigen groet in het Arabisch, op wonderbaarlijke wijze het jaar 1937. De bevolking der aarde heeft zich vertienvoudigd, en de jeugd van alle volken treedt op om zich te vereenigen onder het teeken van we reldbroederschap: de broederhand. De Sultan met zijn geheele gevolg sluit zich daarbij aan, en trekt op om den chief scout van de geheele wereld te huldigen namens de jeugd van Ne- derlandsch-Indië. Tafereel vier werd verzorgd door de Hilfertheimgroep te Hilversum, de man- gokwame groep te Baarn en de Erca- groep te Bussum. De opmarsch in tafereel 5 werd ver zorgd door padvinders uit alle landen. In de groote arena was een gedeelte der eeretribune door schijnwerpers ver licht, dat aan de achterzijde werd afge scheiden door palen met wimpels. Het geheel bood een fantastisch schouw spel, dat werd ingezet met den intocht van den vorst met zijn gevolg, waarna het boven omschreven programma werd afgewerkt, waarbij de spelers op uit muntende wijze de hun toegewezen rol vertolkten. Vooral indrukwekkend was het ver toonen van den grooten dr,aak, waarbij het Chineesche vuurwerk werd ontsto ken, dat veel lawaai en veel rook gaf. De draak sprong echter onversaagd tus- schen het geknetter en de rookkolom men heen, maar toen waren dan ook alle geesten verdwenen. Na het aanbieden van de verschillen de geschenken, hetgeen met schitterend ceremonieel gepaard ging, werden de vlaggen der verschillende naties als symbool van de internationale broeder schap binnen gedr,agen, waarvan de dra gers zich rondom de ontvangstplaats opstelden. De sultan verhief zich hier op van zijn zetel en schreed vol waar digheid naar de eeretr'bune. Daar sprak de hoofdcommissaris voor Indië, de heer Ranneft ,als volgt: „Zooals het spel getoond heeft, is de kris een van de meest edele geschenken, welke men kan geven. Hij is een vorst waardig en daarom is het, dat de In dische padvinders hebben gemeend een kris te moeten aanbieden aan den chief, dien zij beschouwen ,als een ongekroon- den koning. Deze kris, waarvan het staal 200 jaar is, werd geschonken door iemand uit Solo, terwijl alle padvinders uit Indië aan de verdere bewerk'ng heb ben bijgedragen met een cent per man. Namens den chief-scout, die niet aan wezig kon zijn, dankte de hoofdverken ner Rambonnet voor 't geschenk en den Indischen padvinders voor de gevoelens, welke zij dezen avond voor den chief- scout op zoo schitterende wijze tot ui ting hebben gebracht, DE VERDEELING VAN HET VOLKSVERMOGEN IN ONS LAND. Opmerkelijke verschuivingen tusschen provinciën en ge meenten. Men schrijft aan de N. R. C.: Bij het gecompliceerde karakter van onze huidige samenleving bestaat er slechts een beperkt verband tusschen de plaats, waar de bezitters van de indivi- dueele vermogens zijn gedomicilieerd en de plaats, waar deze kapitalen in feite zijn geïnvesteerd. Slechts bij klein grond bezit, gering huizenbezit, kleinere fa brieken in persoonlijk of familie-eigen- dom en dergelijke vallen domicilie van vermogen en vermogensbezitter samen. Bij grootgrondbezit is het veelal reeds anders, maar heel duidelijk vallen deze plaatsen uiteen bij effectenbezit, en dan het sterkst natuurlijk bij belegging in In dische of buitenlandsche fondsen. Niettemin is er wetmatigheid in de verdeeling van de vermogens over de groote, middelgroote en kleinere ge meenten, zooals er ook een duidelijke wetmatigheid valt waar te nemen in de wijze, waarop de oeconomische depres sie deze verdeeling heeft aangetast. De verdeeling over de ge meenten. Relatief wonen in de middelgroote ge meenten, met een inwonertal van 20 tot 100 duizend, de minste vermogenden. In de grootste steden, met méér dan 100 duizend zielen, is hun aantal iets grooter, maar in de kleinere gemeenten en vooral in de allerkleinste, met min der dan 2000 zielen, is hun aantal rela tief het grootst. De crisis, die het aan tal vermogenden over de geheele linie heeft doen dalen, heeft nu merkwaar digerwijze dit beeld wel intact gelaten, maar tevens de kleine en kleinste ge meenten het sterkst aangetast. Onderstaand staatje geeft aan, hoe sedert het intreden van de depressie het aantal aangeslagenen in de vermogens belasting in de verschillende groepen van Nederlandsche gemeenten is ge daald; alles berekend per tienduizend zielen, waardoor de storende invloed van een verschillend bevolkings-accrès is geëlimineerd. Aansl. verm. bel. Daling bij aanv. thans in pet. der crisis 1. boven 100.000 219 2. van 50—100.000 213 met veel grootere steden een relatief geringe daling konden noteeren. Hoezeer de werkelijkheid daarvan afwijkt, blijkt uit de volgende berekening, waarbij wij de provincies rangschikken in opklim mende volgorde. Provincies Aansl. verm. bel. Daling bij aanv. thans in pet. der crisis Limburg 154 148 3.8 Groningen 328 197 9.4 Noord-Holland 244 208 14.7 Noord-Brabant 186 158 15. Drente 226 192 IS Zeeland 327 276 15.6 Gelderland 271 228 15.8 Utrecht 231 191 17.3 Zuid-Holland 253 207 18.1 Friesland 305 226 25.9 Zuid-Holland, waar bijna 64 pet. der bevolking in zes groote steden is sa mengetrokken, en waar dus een relatief geringe daling verwacht mocht worden, bezet de 10e (1) plaats, met een dalings percentage, dat slechts door Friesland overtroffen wordt. Zeeland telt 109 gemeenten, waarvan er slechts één meer dan 20 duizend zie len heeft en twee een inwonertal heb ben tusschen 10 en 20 duizend. Daaren tegen zijn er 102 (van de 109!) kleiner dan 5000 en daarvan zelfs 68 kleiner dan 2000 zielen. Hier moest dus een zéér hooge procentueele daling van het aan tal vermogenden gevreesd worden. Deze provincie blijkt evenwel de middelste plaats in te nemen met een dalings-per centage, dat nog iets beneden het rijks gemiddelde ligt. (Zeeland 15.6, Neder land 16 pct.)è Aan het agrarisch karak ter der provincie schijnt dit bezwaarlijk te kunnen worden toegeschreven, daar immers onze tweede landbouwprovincie, Friestland, het hoogste percentage (25,9) boekte. In Limburg zijn van de 121 gemeenten er slechts 3 met een zielental van 20 tot 50 duizend en één van méér dan 50.000. Daarentegen blijven 97 der gemeenten beneden de 5000 inwoners. Ook in deze provincie zou de daling van het aantal vermogenden dus aanzienlijk moeten zijn, maar in feite noteert Limburg het minimale percentage van 3.8. En Gro ningen, waar 70 pet. der inwoners in kleinere gemeenten woont, weet de tweede plaats te bezetten 20— 50.000 10— 20.000 5— 10.000 2— 5.000 0— 2.000 213 280 259 279 328 192 184 189 237 210 224 250 12.3 13.6 11.2 15.3 18.9 19.7 23.7 Alleen de groep gemeenten van 20 tot 50 duizend zielen wijkt af van den zeer duidelijken regel, dat het aantal vermogenden in de groote gemeenten het minst en in kleinere gemeenten het sterkst is afgenomen. Met deze ééne on derbreking stijgt het dalings-percentage regelmatig van 12.3 tot 23.7, ten naas tenbij dus tot het dubbele. De verdeeling over de pro vinciën. De veronderstelling zou nu voor de hand liggen, dat in de provincies zonder dichte bevolkings-centra het aantal ver mogende inwoners het sterkst zal zijn gedaald en, omgekeerd, dat provincies Burgemeester van Graauw en Langendam Bij Kon. B. van 4 Augs, is, met in gang van 1 Sept. 1937 benoemd tot bur gemeester der gemeente Graauw en Langendam mr. F. J. Schlüter. De nieuwe burgemeester van Graauw en Langendam is 6 Sept. 1895 geboren. Hij was secretaris van den voogdijraad te Paramaribo en, na zijn repatrieering, advocaat en procureur te Middelburg. Ook heeft mr. Schlüter enkele jaren als volontair ter gemeente-secretarie van Heinkenszand gewerkt en eenige jaren den inspecteur van het lager on derwijs te Goes geassisteerd. (Reeds geplaatst in esn deel der op laag van ons vorig nummer). TER AARDE BESTELLING VAN WIJLEN DEN HEER H. C. WIELANDT Reeds geruimen tijd voor de lijkstoet waarmede het stoffelijk overschot van wijlen den heer H. C, Wielandt, het slachtoffer van het auto-ongeluk op den Veerschen weg op Maandag jl. naar de laatste rustplaatst werd gebracht op de algemeene begraafplaats aankwam hadden gisterenmiddag daar velen het condoleantieregistjer igeteekend, o.a. vertegenwoordigers van de Vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk"; de ver eeniging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer; de Vereeniging tot In standhouding van het Miiddelburgsch muziekkorps; de IJsclub en van de buurtcommissie van Seissingel en Seis- weg. Onder de talrijke bloemstukken, die de kist dekten of wel in een open rijtuig werden medegebracht, waren er van deze corporaties, als ook van de N.V. Nationaal Spaarfonds, waarvan de overledene een inspecteursplaats had aanvaard. Van de genoemde vereenigingen volg den de deputaties op het kerkhof, waar groote belangstelling bestond, den baar tot aan het familiegraf, waarin onder diepe stilte de kist werd neergelaten. Nadat de kransen rond het geopende graf waren gelegd, trad als eerste spre ker naar voren, de heer W. de Graaf, die schetste wat de heer Wielandt in 12 jaar als bestuurslid voor de Vereeni ging „Uit het Volk—Voor het Volk" heeft verricht. Als men in moeilijkheden zat, was het de overledene, die mede- hielp er overheen tekomen. Spn ein digde met een: „rust zacht, Henny Mr. J. Moolenburgh sprak namens de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer en getuigde ook van de waardeering, die de overledene in dat bestuur heeft gehad. De heer L. Leijdesdorff sprak woor den van dank voor wat de heer Wie landt in het belang van het Middel- burgsch Muziekkorps heeft gedaan, ter wijl de heer A. de Jonge hetzelfde deed namens de Middelburgsche IJsclub en de heer P. de Vos namens genoemde buurtcommissie, waarvan de heer Wie landt tot voor kort voorzitter was. Alle sprekers getuigden van het tragische bij 31e week 1887. Bij herstemming werd tot lid van den Raad gekozen de heer J. H. Snijders met 262 stemmen, op den heer C. J. J. A. van Teijlingen werden 151 stemmen uitgebracht. In Vlissingen werd gekozen de heer J. Ie Sage (A.) met 158 stemmen. De heer M. P. Troelstra verkreeg er 121. In Goes werd gekozen de heer D. Hildernisse met 152 stemmen. Op den heer mr. N. C. H. van Daalen Wetters waren 49 stemmen uitgebracht. In den raad der gemeente Zierikzee werd een verzoek behandeld om con cessie voor den aanleg en exploitatie van eene drinkwaterleiding. 400 republikeinen uit Valencia heb ben aan Sagasta verklaard tot de nonar- chale partij van Sagasta's staatkunde toe te treden. Met ingang van 2 Augs. is o.a, be noemd tot adelborst le klasse, J. P. F. van der Mieden van Opmeer. Volgens de Amst. verlaat dr. Mezger wel degelijk Amsterdam voor goed, 5 H.A. 31 A. 30 c.A. bouw- en wei land behoorende aan de herv. diaconie te Hoekekenskerke, in 1875 verpacht voor 438.54 's jaars, heeft 1 Aug. op gebracht de jaarlijksche pachtsom van 274.26^ De heer J. W. Steens Zijnen Jr. vo lontair aan de gemeente-gasfabriek al hier is benoemd tot opzichter aan de gemeente-gasfabriek te Gouda. Het Engelsche lagerhuis verwierp gis- teten, met 153 tegen 107 st. de door de regeering bestreden bill strekkende tot het nemen van nieuwe proeven met het bouwen van een tunnel onder het Engelsche kanaal. Men meldt ons dat de concessie voor den aanleg van spoorwegen in de Trans vaal thans definitief door de conces sionarissen (de heeren van den Wall Bake en Cluysenaer) aanvaard, en ge lijktijdig overgedragen is aan de Neder landsche Zuid-Afrikaansche Spoorweg maatschappij, wel)te het waarborgkapi taal van honderd duizend gulden in con tanten heeft gestort. het heengaan op dezen jeugdigen leef- tijd. Tenslotte sprak ds. M. van Empel, die zeide te willen voldoen aan het verzoek van de jongen zuster, die in Zwitserland herstel van gezondheid zoekt en die hem verzocht woorden vai grooten dank te spreken voor de groote liefde, die de overledene haar vooral ook tij dens haar ziekte heeft gegeven. Spr. getuigde ook van de groote liefde van den heer Wielandt voor zijn verdere fa milieleden, in het bijzonder voor zijn ouders. Spr. bracht als predikant in herinnering „God heeft gegeven, God heeft genomen" en eindigde met gebed. De vader van hem, wiens stoffelijk overschot aan de aarde was toever trouwd, de heer H. A. Wielandt uit Zeist, sprak woorden van grooten dank tot allen, die met woorden of door hun aanwezigheid blijken van belangstelling toonden en nam met „een tot weder- ziens" afscheid van zijn eenigen zoon. Familieleden en vrienden strooiden witte bloemen in het graf, waarmede de droeve plechtigheid ten einde was en de aanwezigen den doodenakker verlie ten. ONBEMANDE KANO OP DE NOORDZEE DRIJVENDE GEVONDEN De inzittenden verdronken? De commissaris van politie te Vlissin gen verzoekt te worden bekend gemaakt met de herkomst van een kano van het navolgende signalement: Rood geschil derde rand; lang 4 m, breed 0.60 m; is van eiken hout en uit één stuk vervaar digd. Op de kano komt de naam „The little ship" voor. Deze kano werd op 5 Augustus 1937 te pl.m. 4 uur n.m. drij vende gevonden op de Noordzee ter hoogte van Zeebrugge, door de kapitein van een Nederlandsch motorschip, waarna hij haar heeft opgevischt en te Vlissingen aan wal gebracht, alwaar zij ter beschikking van voornoemde com missie, van politie is gesteld. Waar deze kano over de geheele lengte is ge scheurd en aan de achterzijde eveneens is beschadigd, bestaat het vermoeden, dat het voortuigje is aangevaren en de inzittende(n) is (zijn) verdronken. In ver band hiermede heeft bedoelde kapitein de omgeving, waar hij de kano heett 'aangetroffen, afgezocht, doch niemand aldaar meer aangetroffen. DOMBURG. In het reisseizoen passee- ren dagelijks ontelbare fietsen en auto s de bank aan het Van Voorthuijsenplant- soen, waarop „d'ouwe mantjes of zij, die er eenmaal toe hopen te behooren, ge zellig zitten te keuvelen met het uitzicht

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6