VOOR DE JEUGD. ir ZEEUWSCHE KRONIEK. GRAPHOLOGIE. DAMMEN EN SCHAKEN. DE KASTEELSPOKEN. ochens vroeg toet 's Zitterdags- aevens laete, een 'êele weke, wer- ke, en de Zondag, die was voe de kleine kurweitjes. Nêe, 't kind dat groeiden as een 'eiden op, da' 's waer, 'oor, mè' die man kust di' niks andoe'. Je mó' nie g'löove, dat 'n dat ok nie' an 't 'arte gieng, om Mine öf te staen. De man 6 d'r vee' wéét van, noe zat 'n ol- tied stik-allêene; Zondag en wer- kendag. En van dat kind 'eit 'n nooit vrien'schap mir 'ehad. Ze wou glad niks mi' van z'n wete. Ze effen of een gróoten 'ekel an z'n. a Ko zö noe en dan bie Sare kwam, om ni' dat kind te kieken, dan kroop ze wig, in 't geitekot, en a ze 'erope wier, dan zei ze: ,,ni', ik kömme nie', wat geef ik om dien Ko Pajotte, mie z n krom me...." bêenen, za' 'k dan mè' zegge, mè' zie zei wat anders. Evert dat is m'n Voader, 'oor en Sare is mijn Moeder, en gae noe mè' gerust wig, wan' ik komme tóch nie'; ik bluve bie de miete". En dan 'ielp niks, a Sare dan a' zei: ,,'el Mientje, Mientje, wat bè' je toch een beest. Jie mag je voa der nie' uutmaeke, 'oor! En dat de man een bitje areg gaet, dat kom' van 't 'arde werken, dat a t'n a' most doé, toen a d'n di' de krachten glad nog nie' voe' De man die is dubbel 'ebroke', en di' gaet 'n ni'." Sare die d'r woorden beter kunne spaere. Van stie a Mine d'r eigen schaemden, wier ze kwaed. En a Sare een bitje lange zat te zeuren, dan kwam d'n ouwen aerd bie Mine boven. En wat a ze 'r dan zö-a" uutgooiden,doe dat mer in je pette, 'oor, en zoekt het thuus mèr uut. Dat is te on- fersoendelek om neer te schrie- ven. .en a' je noe nie' wig- gaet, dan za' 'k nèt is komme. Dan za' ik Ko Pajptte is laete lache dan snok 'k de pitter gaef de kop of en ik geef 'm an de kat te." Kiek, ik toet op 'eden nooit kunne begriepe, wirirom a ze toch oltied de pitter wou ver- moor'-e, a ze is 'êel stout was, Wan', z' 'ieuw van oalle beesten vee', mè' liek as van de pitter, toch van gin èen, Dir ze zö- vee' aregheid in, en 'ie kenden 'eur ok net zó goed; a ze „pie-iet" zei, dan praatten ie net zö lief vrom, toet da" ze zelleft op- 'ieuw. En noe an-eens begriepe 'k het, temissen, 'k g'lóove, da 'k het wete. Juust omda' ze niks ergens kon verzinne, as a "t pittertje d'r is nie' mi' was, wou ze de ménsen di' benauwd mie maeke; mie 't erg ste in 'eur oogen dat ze be- dienke kust. Ja, 'k g'lóove zeker dat het dat 'ewist eit. Vraege kan 'k 'et nie' mi', "t méns is a lange jaeren overleefd. Afijn, Sare die zuchtten dan, ze schodden mie d'r 'öod. „Wat mot die man noe toch wè' dienke'. Ie za' gelóove, da' ons dat kind d'r kopje öpmaeke en da' 's toch glad gin waer"'. Mè' dan gieng ze toch wig, 'oor, dan liet ze Mien tje stille bie de geite. Ze wist mèr oal te goed, da' Mine, a' 't ver keerd in d'r 'aer schoot, nerregens on' zag voe Ko bleef dan nog een stuitje zit- te prate, of eigeluk was 't Sare meest, die a an 't woord was. Je weet ok, 'oe a vrouwelienen bin, van dat angaende; a 't mie' de mond te doen was, zouwe ze 't wè' winne, as veint wezende, ku' je di' nie' tegenan. En Ko, de man, die was nie' vee' van zeggen, die was gewend een 'êelen dag te zwiegen. Die kroter den di' op dat kleine „pleksje", oltied alleene op dat bitje grond. Ie aars niks gin anspraeke as an z'n paerd, an Prins, en 't verke en de katte, nou, die' zei 'n nooit wat tegen; en tegen Prins was 't aar of uto, allé en o, en dan je 't 'ehad. „Fooi fooi" 'oefden 'ie tegen Prins nie' vee' te zeggen, zö glad stieng die nie' mi' 'ie was varre de punt of. Het laet z'n eigen goed verstae, da' Ko d'r tegen öpzag, ieleken keer, da t'n ni' Sare toemost. Voe' z'n fersoen dust 'n dat nie' te lae- ten, mir as ze dan zö zat te wau welen, dan docht 'n dikkels bie z'n eigen: „wuuf, W toch je laere; ik gin smaeke van m'n koffie, a' jie di' zö zit te raezen". Is êens zei Sare, wan' die di' mie te doen, dat die man oltied zö al- lêene zat, ze zei: „Kiek, Ko, je most een vrouwe zoeke, dan je anspraeke, a' je 's aevens thuuskwam". En dat misviel noe toch aneens bie Ko. Ie wier zö wit as kriet, man, en 'ie trok een we zen as een ouwerwesse spae. Zon der een woord te spreken rees 'n overènde en zetten z'n stoel an de kant tegen 't bestie-beschot. Toen draaiden 'ie z'n eigen om, 'ie dee' z'n luppen van mekare en zeiden anders niks as: „dir 'ope 'k voe' bewaerd te bluven. Goeien- aevend saemen". Ie dee' z'n mond wee' toe, vast toe, en ie gieng wig. Afijn, die Sare, die zat net te kieken, of a ze een klap vlak in d'r wezen 'ekrege. Die wist nie.tj wat a ze overkwam. „'El Gróo ten' zei ze, „noe gae' die anêens wig,wirrom, m'n goster? Wat ik noe miszeid? Ik wist nie da' die Ko zö gauw gerocht was, aars ik 'ezwege. Ik mêenden 't góed mie z'n, mè die man, die wil nie' 'eholpe weze. Alia, ie mö' z'n boontjes dan mè' koke', liek a t'n z' ete wil." Ko ei naedien nog ééne keer bie Sare ewist, om goeiendag te zeggen. En toen is 'n vertrokke' nir Amerika. Eest d'n 'êel z'n ooel verkocht, 'dat spreekt, meer as de centen voe de bóót, d'n nie, vee' 'oor. Van 't kleine i.ilje, dat a t'n d'n voe' Mine een lekker pluimbèdde 'ekocht, ie zei: „dan ei ze toch een bédde om op te slaepen, voe d'r leven". Dank eit d'n d'r nie' voe' 'ehad, de man. Ja, zö' bin kinders, temis sen sommigste. a bin j'n ouwers nog zö erm, ze dekke toch zö werm, en kinders je in soorten. Mé' Sare 't gelokkeg toch zö- varre 'ekrege, a was 't ok mie' vee' moeite, da' Mine 'ezeid eit: „goeie reize, voader", en een 'and 'egeve. Kosse vanselleft nie' Ja' 's bie ons gin mode, en dat is nergenst góed voe' ok. Ko ei nog wel is litte schrieve, mer ezie-e ze nie' mi', nooit mi'. 2 AUGUSTUS 1831. Bij den Kapitalen Dam wordt tusschen de Hol landers en de Belgen he vig gevochten, Spoedig nadat de Belgen tegen het Nederlandsche gezag in op stand waren gekomen, trachtten zij Zeeuwsch Vlaanderen in bezit te nemen. Ordelooze troepen wis ten in October 1830 verschillende plaatsen in het Westelijk deel te bezetten, zooals Sluis en Aarden burg. Tweemaal waagden zij een aanval op Oostburg, doch werden telkens met verlies teruggeslagen, waarna zij ook de eerstgenoemde plaatsen verlieten. In Februari en Maart 1831 had den nog eenige gevechten plaats aan de grens bij Eede, doch ver der bleef het vrij rustig tot de maand Augustus. Nadat koning Willem I het „Voorwaarts" had uitgesproken, trok het Nederlandsche leger van uit Noord-Brabant België binnen en begon de bekende tiendaagsche veldtocht 212-Aug. M'aar ook in Zeeuwsch-Vlaande- ren begon de strijd opnieuw. De Belgische troepen hadden het zoo gen. Witte Huis, zijnde de sluis wachterswoning en het Verlaat of wachtersluis bij den Kapitalen Dam bezet. Deze dam was in 1788 gelegd tot afdamming van de Pas- sageule aan de grens van Bier vliet en Filippine. Dicht bij lag de hofstede van Gregorius du Bosch, wonende te Gent. Hij was dijk graaf van de aangrenzende pol ders, die door de genoemde sluis afwaterden. Daar hij terecht meende, dat de Hollanders met de sluis een gedeelte van Vlaanderen onder water zouden kunnen zet ten, liet hij den Kapitalen Dam en omgeving door Belgische solda ten bezetten. Op den tweeden Augustus werd door de Hollanders een hevige aanval gedaan op het Witte Huis en het Verlaat. Stormderhand wer den deze veroverd en de Belgen uit hun stellingen verdreven. Van dit gevecht bezit de heer P. C. de Gelleke te Goes een vrij zeldzame prent. De hofstede van Du Bosch en nog een andere hofstede in den Clarapolder werden in den asch gelegd. Nog werd den anderen dag he vig gevochten bij Stroobrugge en op 6 en 7 Augustus onder Sluis en St. Anna ter Muiden, waarbij de Belgen telkens moesten wijken. Later hebben de Belgen nooit weer een poging gedaan Zeeuwsch- Vlaanderen binnen te rukken. De ze grensstrook was overal in staat van verweer gebracht. Tot 1839, toen de vrede met België eerst ge- teekend werd, lagen er veel Hol- andsche troepen. 9 AUGUSTUS 1575. De stedelijke regeering van Middelburg besluit tot den verkoop der klok ken, ten einde daarvoor kanonnen in Engeland aan te schaffen. Tijdens het beleg had Alva met blijdschap vernomen „de onspre- relycke getrouwicheyt, affectie toegenegenheid), eyffer (ijver), neersticheyt ende debvoir (plicht) door de stad bewezen tot den dienst des konings. Het was echter voornamelijk het stadsbestuur, dat, uit vrees voor het verlopen van den handel, de zijde van den Spaanschen koning wilde houden. Ónder de burgers waren vele zoogen. „Nicodemie- ten". Dit waren personen, die voor 't oog der wereld Roomsch bleven, maar in hun hart de Her vorming waren toegedaan. Toen de stad eenmaal aan Oranje behoorde (18 Febr. 1574), kwamen de gevluchte Hervormden terug en de Nicodemieten gingen openlijk tot den Hervormden gods dienst over. De regeering der stad werd natuurlijk omgezet. Ofschoon Middelburg ontstemd was over de bevoorrechting van Vlissingen, Veere en Arnemuiden door den Prins van Oranje, heeft het toch zijn volle medewerking véneend in de eerste en moeilijk ste jaren van den 80-jarigen oor log, waarvan het besluit tot het verkoopen der klokken, teneinde kanonnen aan te schaffen, een sprekend bewijs is. 11 AUGUSTUS 1861. Dr. J, A. Otte te Vlissin gen geboren. Vlissingen heeft ook andere hel den dan die ter zee voortgebracht. Mannen, die hun leven hebben op geofferd tot behoud van anderen. Zulk een held was de zendeling arts dr. Johannes Abraham Otte. Zijn vader, die bakker van beroep was, had Ierseke verlaten en zich te Vlissingen gevestigd, waar J. A. Otte op 11 Augustus 1861 gebo ren werd. De vrome ouders had den besloten hun kind aan den dienst des Heeren te wijden. Daar de bakkerij niet te best ging, vertrok het gezin naar Ame rika. Johannes bezocht het Hope College in het stadje Holland. Zijn toch niet al te sterke stem ver zwakte door hevige aanvallen van diphtheritis, zoodat hij niet in de theologie, maar in de medicijnen ging studeeren. Een geestelijke opwekking on der de studenten, waarvan Otte de ziel moet geweest zijn, had ten ge volge, dat meer dan 100 studenten de gelofte aflegden zich aan 't zendingswerk in China te zullen wijden. Toen Otte zijn studiën volein digd had, kon hij door de zendings- vereeniging wegens geldgebrek niet uitgezonden worden. Hij kwam in aanraking met den heer Van 't Lindenhout, den stichter van 'de weesinrichting te Neer- bosch Die bracht hem mee naar ons land, waar Otte onder Prof. Donders zich toelegde op de stu die van oogziekten. In de vacantietijd te Neerbosch zijnde, gaf een ziek meisje hem haar twee halve centen met de woorden: „Daar moet u in China een ziekenhuis van bouwen". De kleine gift, in alle onnoozelheid geschonken, is gevolgd door g'roo- te gaven. Na zijn huwelijk in 1887 vertrok J. A, Ótte als zendeling- arts naar China. Onder veel te genwerking en met gevaar van zijn leven heeft hij te Anoy 20 jaar lang het evangelie gepredikt en zieken genezen. Hij stichtte een mannen- en een vrouwenhospi taal. Een in ons land gevormd dr, Otte-comité stdunde zijn arbeid, waarvoor hij zelf geen belooning wilde ontvangen. Na besmet te zijn door een patiënt, die longen- pest had, overleed hij op 14 April 1910. De herinnering aan hem wordt te Vlissingen bewaard door den naar hem genoemde straat in een nieuwe wijk van de stad. 15 AUGUSTUS 1757. Een groote levende buts- kop wordt bij Zaamslag gevangen. Het Hellegat, een zeearm van dé Wester-Schelde, strekte zich destijds uit tot bij Zaamslag. De Zaamslagpolder, waarin het dorp gelegen is, was in 1650 ingepol derd. Op 15 Aug. 1757 zwom in 't Hel legat een butskop, lang 27 voet of 8.10 m. Na een opwindenden jacht werd het dier door Jan de Vos en een paar helpers buit gemaakt. Het tot traan gesmolten spek bracht veel geld op. Een deel van het skelet heeft jaren lang „ter gedachtenis" aan deze bijzondere vangst aan de buitenzijde van de kerk gehangen. In 1918 werden een bovenkaak, een stuk van den schedel en een dozijn wervels in 't kerkgebouw gebracht. Kort ge leden zijn deze opgeruimd. Meer malen zijn dergelijke groote die ren in de Zeeuwsche wateren ver dwaald en gevangen, b.v. in 1606 bij Brouwershaven en in 1682 bij St, Annaland. In Februari van dit jaar waren er bij Terneuzen zelfs twee. Deze waren bijzonder lang, maar dood, terwijl die bij Zaamslag nog leef de. R. B. J. d. M. (Nadruk verboden). Ap. Ook al iemand die wei nig de pen hanteert, ('t doet sterk aan schoolschrift denken) en wan neer niet was medegedeeld dat de schrijfster 35 is, zou men 't wer kelijk niet gelooven, omdat het kinderlijk en ongekunsteld is. Een warmvoelende, vriendelijke jonge vrouw met een emotioneel karakter, fantasie en voorstellings vermogen. Iemand die van een goed leven houdt, maar daar voor niet durft uit te komen. De wilsuitingen zijn ongelijkma tig evenals haar stemming. Inner lijk ietwat onzeker en gemakke lijk te beïnvloeden. Op bepaalde punten, wanneejr deze hare be langstelling bezitten, kan zij zich concentreeren. Vasthoudend wan neer het principiëele kwesties be treft. Kwalijk nemend en spoedig gekrenkt. Maakt gaarne op en aanmerkingen maar kan die van anderen niet verdragen, zwaartil lend en besluiteloos. Bij haar op treden tegenover vreemden eerder verlegen dan vrijmoedig. Goede opmerkingsgave. Grapholoog. Zij, die prijs stellen op een be oordeeling van hun handschrift door den aan ons blad verbonden grapholoog, zenden ons tenminste tien regels van hun gewone, na tuurlijke handschrift, liefst op on- geliniëerd papier. De afzender be hoeft ons niet bekend te zijn; ini tialen, schuilnaam, motto is vol doende, wel dienen opgegeven te worden geboortedatum, leeftijd en geslacht. Men zende ons tegelijk een postwissel ad 1.10, waarop als afzender hetzelfde staat als onder de schriftproeve, dus of de ware naam, of de schuilnaam. De beoordeeling volgt dan later in het Zondagsblad. No. 115. SLABBEKOORN. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 VERBURG. 50 Inderdaad zag Zwart hier na op offering van vijf .schijven een mooie kans om dam te halen, doch zag niet, dat Wit de behaalde dam kon insluiten, Zwart stond alzoo verloren. Hier komt echter zeer goed uit, dat het niet voldoende is dat een slagzetje wordt gezien, doch dat ook de na zoo'n zet verkregen stand moet worden bestudeerd. Welke schijven offerde Zwart het eerst No, 116. W. LENTE, Middelburg. 1 2 3 4 5 46 47 48 49 50 In dezen stand speelt Wit 4439 met de dreiging door 3732 te winnen. Indien Zwart nu 2328 speelt om 3732 te verhinderen wint Wit zeer geestig door: 47—41; (36X47); 37—32; (47X40); 32 X 25; (26X37); 27X18; (40X?); 48—42; (37X48), 39—34 en wint. Een werkelijk prachtig stukje damspel met als begin voor Zwart een dwangzet, dat vele ver rassingen bevat. Probleem No. 113. W. LENTE. Zwart sch.: op. 3, 6, 8, 9, 10, 12, 15, 16, 25, 26 en dam op 50. Wit sch.: op 17, 21, 22, 28, 33, 34, 36, 39, 40, 44, 47. Wit wint door: 2924; (16X18); 34—30; (25X43); 28—22; (50X28) 22X4; (28X4a); 24—20; (15X24); 4X49 en wint. a) Op Zwart 12X 21 volgt: Wit 36—31; (26X37); 24—20; (15X24) en 4X39 of 48. Eindspel No. I. J. I. COHEN. Zwart sch.: p 12 en 21. Wit sch: 28, 37, 40, 45. Zwart speelt, Wit wint. Eindspel No. II. Zwart sch.: op 6, 15, 29. Wit sch.: op 13, 16, 30. Wit speelt en wint. Eindspel No. III. W. LENTE. Zwart sch.: op 27, 32, 41. Wit sch.: op 36, 43, 47, 48, Wit speelt en wint. Hoe Wim de spoken ont maskerde. door Violet Carr. Het was volle maan en prachtig warm zomerweer. Een troepje padvinders waren op mars ge weest en hadden nu voor de nacht op het landgoed van een rijken heer, dien een oud kasteel gekocht had, hun tenten opgeslagen. De eigenaar van het kasteel was een aardige man en een prettig ver teller en toen de jongens na het avondeten een kampvuur hadden aangestoken, kwam hij bij hen zitten en vertelde allerlei bijzon derheden varf de streek, waar zij zich bevonden en van het oude kasteel, dat hij enige jaren geleden gekocht had. Wim, die nog niet zo lang pad vinder was en voor het eerst met zijn troep mee uit was, zou dien nacht voor het eerst een paar uur wacht houden en juist gedurende de uren rond het middernachtelijk uur, dus van elf tot één. Vroeger had hij wel eens gelezen, in sprookjes natuurlijk, dat om die tijd de spoken rondwaarden en toen de heer even ophield met vertellen, vroeg hij fink, hoewel er een ondertoon van angst in zijn stem was of er op t kasteel ook spoken waren. De jongens keken hem verbaasd aan bij die vreemde vraag; maar de kasteelheer vertelde, dat hij omstreeks middernacht wel eens verdachte geluiden hoorde, doch dat hij het kasteelspook zelf nooit had gezien. Eindelijk om half tien, gingen de jongens naar hun tenten, ook Wim, die tegen elfuur geroepen zou worden, om zijn eerste wacht te kloppen. Het hart zonk hem in de schoenen, toen hij aan de mogelijk heid dacfht, dat die kasteelspo- ken wel eens aan de wandel kon den gaan, maar even later moest hij om zichzelf lachen, want zoiets kwam toch alleen maar in sprookjes voor. Spoedig was hij dan ook in die pe rust en het kostte den jongen, die hem wekken moest, de groot ste moeite, Wim weer wakker te krijgen. Nu liep er om. het kasteel een dikke muur, waarop je met gemak heen en weer kon iopen en een veel beter overzicht over alles had. Wim, met een lange stok in de hand, besloot dan ook op de muur heen en weer te lopen en niet in de tent van de wacht te gaan zitten, omdat hij dan mis schien in slaap zou vallen. Door de heldere maan was het park rond het kasteel duidelijk te zien Bij elke windje bewogen zich de takken der eeuwenoude bomen en wierpen grillige, lange, zwarte schaduwen op de paden. Daar sloeg het torenklokje van het kasteel twaalf diepe slagen. „Zö", dacht Wim, het spookuur is aangebroken." Nauwelijks had hij dit gedacht, of het was, alsof hij de staldeuren voorzichtig open zag gaan. Hij wreef zijn ogen eens uit en ja, langzaam weken de deuren van el kaar en zachtjes, zonder eenig ge luid te maken, kwamen daar vier griezelige, witte gestalten te voor schijn, die achter elkaar liepen, vlak langs de plaats, waar Wim

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 10