BLONDONA - BRUNETTA KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG6 AUGUSTUS 1937. N«. 183. DOROTHEA GERARD. PRINS BERNHARD EN DE LUCHTVAART. Bezoek aan het vliegveld Ypen burg. Op de „Avia", DE JONGSTE VERNIEUWINGEN OP DE HEILIG LAND-STICHTING. MIDDELBURG. OUDE BELASTINGMERKEN, DRUKKE KERMIS-DONDERDAG. Daar zit pit in 1 Het geheim van bekoorlijkheid!. Japansche genegenheid.^ Van je familie moet je 't maar heb ben. De woordvoerder van het Japan sche ministerie van oorlog, Nakagawa, heeft dezer dagen gezegd, dat Japan's gevoelens jegens China van zusterlijken aard zijn. De bedoeling is, de fouten der Chineesche zuster te verbeteren, niet haar te dooden Zeer waarschijnlijk zullen de Chinee- zen met deze Japansche genegenheid en derzelver opvoedkundige aspiraties niet bijster in hun schik zijn. De Japansche militaire kliek, welke indertijd de ver overing van Mantsjoerije op touw zette en nu weer de aanstookster is van de beweging in Noord-China, kan kwalijk gelden als een opvoedkundige, wie het lot van haar object zeer ter harte gaat. Het komt trouwens meer voor, dat er 't een en ander onder de handen van paedagogen bezwijkt. Militairen zijn in den regel slechte economen. Het leger, dat van oudsher een bevoorrechte positie in Japan heeft bekleed, dat door de overwinningen op China en Rusland zich onoverwinnelijk en oppermachtig gevoelde, gaat niet of nauwelijks met de uitputting van de schatkist, de jammerlijke levensomstan digheden van een groot deel der Japan sche bevolking te rade. De Japansche kolonisatie in Mantsjoekwo is bijna vol komen mislukt; het land is tegengeval len, de oorspronkelijke bewoners ver zetten zich taai en hardnekkig, zij 't als „bandieten", tegen de overweldigers, de financieele resultaten zijn allerbedroe vendst en de „strop" wordt elk jaar grooter. Dat alles zal zoo zeggen de militairen nu ten goede veranderen, als de Noord-Chineesche provincies ge heel en al onder Japanschen invloed en feitelijk Japansch beheer zouden staan. Waar de geldmiddelen voor dat beheer en de „ontsluiting" van het nieuwe pro tectoraat vandaan moeten komen, is van later zorg. Voorloopig hoopt men er een groot afzetgebied voor Japansche goede ren en een rijke bron van grondstoffen te vinden. Met de Chineesche legers kan ongetwijfeld snel afgerekend worden. Ziedaar ongeveer de redeneering, die thans in practijk wordt gebracht. Dat deze redeneering niet klopt, moet echter ieder Japanner, die nog niet vol slagen door de ten zijnent gekweekte oorlogspsychose is verblind, toch wel duidelijk inzien. Reeds nu hooren wij van honderden Japansche gezinnen, die uit vrees voor molestatie, uit de Chinee sche steden en dorpen, waar zij woon den, zijn gevlucht, om met achterlating van have en goed naar de kust en naar het vaderland te trekken. Deze uittocht beteekent een groot economisch nadeel voor Japan, dat niet slechts een aantal armlastigen méér krijgt te onderhouden, maar tevens de verkoopers en distribu- anten van zijn artikelen in China gaat missen en dus van zijn afzet daar te lan de een enorm gedeelte inboet, 't Zal nog erger worden, zoodra de Chineezen naar hun beste en vreeselijkste wapen, den boycot, grijpen en dit op de hun eigen secure wijze hanteeren. Zeker, ook Chi na moet door den exodus van zijn on derdanen uit Japan een verlies boeken, maar de Chineesche kolos zal dit amper aan den lijve gevoelen en het passieve weerstandsvermogen van den Staat te gen alle pogingen tot overweldiging lijdt er niet onder. De Japansche troepen kunnen over winnen en bezetten, zij kunnen voor waarts rukken, om zich hier en daar te nestelen, maar een duurzame, beslissen de zegepraal schijnt uitgesloten. Veeleer loopt het Rijk der Rijzende Zon 't groote risico, zich totaal in het onmetelijke „zuster '-land vast te werken, en daar bloot te staan aan alle mogelijke geva dQQT .V 34). Intusschen gingen de kostbare weken voorbij, en van de komst van den oud sten Swigello werd niets bemerkt Nu en dan hoorde zij het een en ander over het werk, dat hem te Krakau vasthield of van den werkkring in Bulgarije, welke hij in den herfst zou aanvaarden. Dit laatste beteekende, dat hij dan zoo on verwijld moest vertrekken, dat al haar plannen er door in duigen zouden vallen. Welke kansen bestonden er, dat zij de zen eenigen nog beschikbaren Swigello aan hare voeten zou zien Iigg'en vóór hij Oostenrijk verliet? Zou dat misschien wel ooit het geval zijn? Als hij eens bleek een tweede teleurstelling te zijn. een copie van zijn broeder? Zou zij dan nog den moed blijven behouden, ook al wilde zij dat, om haar programma ten uitvoer te brengen? Nooit had, sedert zij op het met riet begroeide meer van Lubynia haar plan had gesmeed, de toe komst er zoo hopeloos uitgezien, en nooit had zij er zulk een onzekeren kijk op gehad. Als Kazimira er niet geweest was, en als deze zich niet met zoo ont roerende genegenheid aan haar vast klampte, deden zich oogenblikken voor, waarop zij haar koffers in een handom draaien had willen pakken. ren en slechte kansen, economisch, po litiek en militair. Er bestaat nog een mogelijkheid, dat men zich bezint en 't conflict niet tot het uiterste drijft. In Chineesche regee- ringskringen verluidt althans, dat de Japansche ambassadeur Kawagoe van Tientsin naar Sjanghai is gereisd en wel licht eerlang naar Nanking gaat tot het voeren van onderhandelingen. Maar de vooruitzichten op welslagen lijken ge ring. Immers, zelfs al zou Kawagoe van wege zijn regeering eenig water in den wijn mogen doen, dan staat het nog te bezien, of de militaire kliek zich daar aan stoort en bereid is, de reeds ge maakte veroveringen weer prijs te ge ven. Het te Toengtsjau in Oost-Hopei onder de Japanners en Koreanen aan gerichte bloedbal (130 mannen, vrouwen en kinderen zouden er zijn vermoord) zal wel als een middel tot prikkeling der volkshartstochten in Japan worden aangegrepen. Zulk een slachting is na tuurlijk nooit te verontschuldigen, doch de Japanners, die nu reeds honderden en misschien duizenden Chineesche bur gers hebben omgebracht, missen het recht, zich over deze wraak van Chi- neeschen kant op te winden. De verbit tering te Toengtsjau, dat sedert de in stelling van het „autonome" Oost-Hopei totaal, althans uiterlijk, verjapanscht was, heeft ongetwijfeld door de practij- ken der overheerschers zoo'n bizonder fel karakter aangenomen. Vóór zijn bezoek aan de luchtvaart tentoonstelling „Avia" heeft Prins Bern- hard, vergezeld van zijn adjudant, jhr. ir. W, G. Röell gisteren een bezoek aan het Rijswijksche sportvliegveld Ypenburg gebracht. Tegen 1 uur kwam de Prins, die ach ter het stuur van zijn open Maybach had plaats genomen, op het vliegveld aan. De Prins lunchte op het vliegveld, waarna hij de afdeeling van den tech- nischen dienst, de vliegtuigen in de han gars en alles wat verder op het vliegveld te zien is, heeft bekeken. Het Jbezoek duurde bijna twee uur. Tegen drie uur reeds de Prins met zijn adjudant van Ypenburg naar de tentoon stelling op Houtrust. Te ruim kwart over drie arriveerde Prins Bernhard bij het tentoonstellings gebouw Houtrust, Na de ontvangst begaf de Prins zich allereerst naar den stand van de KL.M., waar hij ontvangen werd door den heer B. Prinsen Geerlings. Hier verbleef Z.K.H. slechts korten tijd, omdat 'hij, naar hij zeide van de K.L.M, reeds zooveel wist. 'Hij begaf zich naar het balkon om de wereldkaart met de wereld-luchtverbin- gen van de gemeente 's Gravenhage te sekijken en via den koepel van de K.N.I.LM. begaf hij zich naar de inzen dingen van de luchtvaartafdeeling Soesterberg en van den marinevlieg- dienst, waar hij met belangstelling de opgestelde vliegtuigen en vooral de ver schillende wapens en instrumenten be: zichtigde. De Prins liet zich door de aanwezige sergeants van de luchtvaart-afdeeling hun werking uitvoerig uitleggen. Bij de meeste stands vertoefde de Prins korteren of langeren tijd en het bleken vooral de tentoongestelde con structies, navigatie-instrumenten en soortgelijke bijzonderheden te zijn, die zijn bijzondere belangstelling hadden en „Ik geloof, dat het de laatste zitting zal zijn", zei Katya ten antwoord aan Malania, „maar ik heb dat al zoo her haaldelijk geloofd, en telkens moest er weer de laatste hand aan gelegd wor den", „En als het af is, gaan we dan weg?" Misschien, ik kan het nog niet met zekerheid zeggen". „Waarheen?" „Natuurlijk naar Lubynia". „Zou het niet verstandig zijn te wach ten tot de zaken een beetje weer tot rust zouden zijn gekomen? Er zijn toch nog wel meer plaatsen in Oostenrijk, die een bezoek waard zijn". „Ik ben er volstrekt niet op gesteld om die te bezoeken, matoushka. Als wij vertrekken, gaan wij naar Lubynia", IM'alania zuchtte diep droevig ge stemd. Maar toen Katya reeds bij de deur was vroeg zij onverwacht: „Zou er geen gevaar bestaan, dat de schilder op jou in plaats van op Panna Olympia verliefd werd?" ,,Heelemaalniet, matoushka. Maak u daar maar niet ongerust over, Ik ben voor hem geen mensch, alleen een mo del", De laatste hand bleek ditmaal werke lijk de laatste hand te zijn, en ditmaal was Witek het zelf daarmee eens, daar hij ernstig aan zijn vertrek begon te den ken, gedeeltelijk gewaarschuwd door de holle klank, die zijn beurs deed hooren, maar ook door een naar hij vond tame lijk ernstigen brief van zijn broeder Ta- die hij zich zoo mogelijk liet demon- streeren. Bij Fokker werd hij. rondgeleid door den heer E, Smits, vervolgens bezocht hij de afdeeling van het N.J.V., die aan de luchtbescherming is gewijd en na op de historische afdeeling de oude F 2 en Fokkers eerste vliegtuig „de Spin" te hebben bekeken, hield hij zich uitvoerig op in de Duitsche afdeeling, waar hij de verschillende stands met belangstelling gadesloeg. Het was kwart voor vijf, toen de Prins afscheid nam van de heeren van het ten- toonstellingsbestuur, die hem hadden rondgeleid en de tentoonstelling verliet. Men schrft ons: Het is, alsof de Heilig Heilig Land stichting bij Nijmegen eenigermate deelt in de eeuwige nieuwheid van het groote boek, welks inhoud zij aanschouwelijk bedoelt te verduidelijken. Evenals de Bijbel aan de meest verschillende karak ters in de meest uiteenloopende om standigheden steeds iets nieuws en per soonlijks te zeggen heeft, zoo heeft de herschapen bijbelsche omgeving, welke door vijf en twintig jaren van toegewij- den arbeid in het Nijmeegsche heuvel land is gegroeid, steeds nieuwe indruk ken voor den bezoeker. De stichting groeit snel in de richting der volledigheid en sluit zichzelf tot een geheel. Onder leiding der twee promo tors, mgr. Arn. Suys en den kunstenaar Piet Gerrits zijn in de laatste jaren ver schillende nieuwe momenten tot stand gekomen, terwijl met den bouw van eenige andere een begin is gemaakt. In een persconferentie hebben wij ge legenheid gehad de merkwaardige om geving der Heilig Land-stihting nog eens in oogenshouw te nemen. Als een der grootste monumenten van den laatsten tijd noemen wij het paleis van Pilatus. Een decor is verrezen, dat een natuurgetrouwe nabootsing is van de omraming van het groote drama, dat zich rond het paleis van den Romein- schen landvoogd heeft afgespeeld. Bij het huis van Nazareth, een der oudste monumenten, is in het afgeloo- pen jaar de omgeving van Jezus' jeugd herschapen, doordat, tegen den heuvel op, eenige fragmenten van een Gali- leesch dorp zijn nagebouwd. Ook hier het Oostersch cachet in de landelijke bochtige straatjes. En jde landschaps architectuur streeft naar Palestijnschen stijl. Het meest is dit streven op te mer ken bij de Bethlehemsche velden, tegen een heuvel achter de reeds bestaande geboortegrot in aanleg. Prachtig is ook de hof van Gethsema- ne en omgeving, waar het bosch gedund wordt om het perspectief op den He- melvaartsberg te openen. Overal is bovendien staatsboschbe- heer doende het ruige bosch bij te wer ken, fraaie partijen meer tot haar recht te doen komen, vergezichten te openen, kortom, het terrein tot een eenheid te hervormen. Dat de stichting nog lang niet voltooid is, bewijzen de open plekken in het bosch, waarvan nog slechts staat aan gegeven, wat er eenmaal zal verrijzen: het Sanhedrin, waarvan de belangwek kendheid naast de historische herinne ringen mede ontleend zal zijn aan de uit een oogpunt van cultuurgeschiedenis in teressante gegevens omtrent het joden dom en een deel van den tempel, de priestervoorhof, waar de joodsche gods dienst een Aanschouwelijke uiteenzet ting zal vinden. Los van de functie van illustrator van den Bijbel tenslotte staat het rudiment van de groote baseliek, welke na haar voltooiing 10.000 menschen moet kun nen bevatten. deusz. „Hij zou bijna in staat zijn om, als ik mij niet haastte, mij bij mijn haren weg te slepen", verklaarde de schilder aan Katya aan het einde van de laatste zit ting, terwijl hij met een. somber gezicht zijn penseelen schoonmaakte. Met de handen in de schoot en de oogen wijd open op het schilderij ge richt, scheen Kazimira geheel in de aan schouwing er van op te gaan. Niet zon der reden, want het was ongetwijfeld tot Witeks beste werken te rekenen, z'eide zij. „Als hij mij niet heeft geflatteerd, nu, dan ben ik werkelijk een mooi meisje", dacht Katya, toen zij voor de laatste maal het geïmproviseerde atelier ver liet in haar wit en lichtgroen costuum. In de gang, welke zij door moest om zich naar de trap te begeven, stond iemand, een vreemde, zooals zij bij den eersten oogopslag zag, al stond hij daar met zijn rug naar haar gekeerd. Die breede schouders behoorden niet aan een bewoner van de villa Olympia. Bij het hooren van de voetstappen achter hem keerde hij zich om, een beetje op zijde gaande om niet in den weg te staan. |Maar zij ging hem niet voorbij. Want op het oogenblik, dat hij zich om keerde, bleef Katya in een aanval van stomme verbazing voor hem staan. Zij had in den man tegenover haar den vreemdeling herkend, dien zij eens vroe ger in Augustus, op Lubynia had gezien, den geheimzinnigen indringer, die zij Onder overlegging van een schrij ven van het Bestuur der Godshuizen ge ven B. en W. den Raad in overweging, den heer W. Berdenis van Berlekom, die op 1 September a.s. periodiek moet aftreden als voorzitter van dat bestuur opnieuw te benoemen. Velen hebben reeds een nieuw be- lastingmerk voor hun rijwiel gekocht, anderen zullen dit nog doen, maar allen hebben dan een oud plaatje, waarmede zij niets meer doen. Toch zijn, die plaatjes evenmin als vele andere on bruikbaar geworden voorwerpen van koper, blik en ander metaal niet waar deloos. Men brengt het bijv, bij den heer Polvliet op de Bree, die in deze den arbeid van wijlen zijn vader, den be kenden verzamelaar in het belang der t.b.c. patiënten op zich heeft genomen en dit geheel belangloos. Het is gisteren als van ouds geweest op den Donderdag van de kermis. Was dit enkele tientallen jaren geleden in de eerste plaats door menschen, die uit het geheele eiland, uit geheel Zeeland naar Middelburg kwamen, om kermis te vieren, in de latere jaren zijn het voor al de vreemdelingen van buiten provin ciale en landelijke grenzen, die de le vendigheid er in brengen. Het was ge durende de middaguren op de Markt zeer druk, maar de grootste drukte heerschte op de Burg, waar het een ko men en gaan was van honderden die de markten op Groenmarkt en Balans en de Botermarkt bezochten. Het is hier wel de plaats om te mel den, dat het plan een deel der markt kooplieden naar de Balans te dirigeeren, door gebrek aan medewerking van een deel van hen als mislukt moet worden beschouwd, waarbij zij, die wel mede werkten, toonden te begrijpen, dat het niet anders kan. De kooplieden, die niet op de Balans wilden plaats nemen, wisten op stoe pen op de Burg met toestemming van de bewoners plaatsen te veroveren. Het is zeker de kooplieden niet zoo kwalijk te nemen, maar het is niet be vorderlijk aan het verkeer en zij, die toestemming verleenen doen de winke liers op de Burg, die ook gaarne een flinke ontvangst op zulk een dag heb ben, geen pleizier. Maar hoe het zij, de drukte heeft in deze straat en ook in andere tot laat in den middag door geduurd en ook de kermisexploitanten maakten daarbij goede zaken. In de avonduren hebben zij vermoede lijk evenmin over de ontvangsten te klagen gehad, al bleek ook nu weer, dat er vajn kermisvieren zooals vroeger geen sprake meer is. Het aantal men schen op de Markt is bij een 20tal jaren geleden op Donderdagavond wellicht hoogstens een vijfde deel. Mede doordaar loopt aiies geregeld af en ook des avonds bij het sluiten is het verschijnen van een politieman reeds voldoende om de laatste bezoe kers in kermisinrichtingen en café's te doen verdwijnen. Daar zit pit in! Inderdaad, er zit pit in deze revue. De naam dekt volkomen hetgeen in de Schouwburg-loge geboden wordt. Vaart, tempo, rhythme, alles zoo onontbeerlijk in een revue, treft men hier aan. Een revue heeft slechts de pretentie vermaak te brengen, doch de wijze waarop dit vermaak gebracht wordt, verschilt meestal zoo oneindig veel. Men heeft saaie en pittige, smake- looze en kleurrijke, weinig komische en uiterst vermakelijke. Deze revue is pit tig, omdat er een opgewekte, frissche stemming in te beluisteren is, kleurrijk, wijl de fraaie costumes, décors en -be lichting het een boeiend schouwspel doet zijn en vermakelijk door de twee grap jassen: Sylvain Poons en Alex de Mees ter. Dit duo zorgt steeds voor den gul len lach, die telkens weer opklinkt. Sylvain Poons is hier geen onbekende meer. Wanneer deze komiek zijn malle gevallen den toeschouwer voorzet, dan raakt de meest verstokte nurk uit de plooi. In Alex de Meester heeft hij zijn partner gevonden. Welk een kostelijke nonsens haalt dit tweetal niet uit bij het ophangen van de schilderij, op het hu welijksbureau of als schooljongens. We kunnen hier al die lachwekkende situ aties niet memoreeren, trouwens, die la ten zich beter zien dan vertellen. Maar er is nog zoo'n type, de jaloersche echt- genoote, de schooljuffrouw, de beklaag de: Clara Visscher. Deze actrice verstaat ook de kunst te amuseeren. De vroolijke kant is in deze revue dus wel uitstekend verzorgd, In een revue vormen verder de girls, de dansende en zingende meisjes, een onmisbare schakel in den keten van ver- poozing en vermaak. De Dickson girls houden haar reputatie hoog. Gevarieerd, beheerscht en het oog bekorend, voeren zij haar dansen uit in mooie costuumpjes en onder een kleurige belichting. Sugges tief en benevens kostelijk getypeerd bv,, waren het dansende congres en de ar beid. Mile Clairette, Ivonne en Diana, de solo-danseressen, hadden een dankbaar applaus. Vooral eerstgenoemde is een buitengewoon lenig meiske. De zangeres Irene Blondell en de zan ger Roxini vormden een paar, dat met zijn liederen en ook in eenige tafereel tjes goed in het geheel paste. Tenslotte mag ook de acteur Jo Visscher niet ver geten worden. Het muzikale gedeelte had het orkest onder leiding van dr. Fred Mann voor zijn rekening genomen. De schouwburg was goed bezet en men amuseerde zich, gezien het applaus en Ook U kunt bekoorlijkheid verkrijgen, zodra U het ge heim weet om fraai en glanzend haar te bezitten. Maar t dan moet U het ook op de juiste wijze verzorgen. Was het met Blondona of Brunetta Deze haarwasmidde len zijn geheel alkalivrij, wat de zo gevreesde witte* neerslag op het haar voorkomt en elke nabehande- hng overbodig maakt. En Blondona is het enige Fv '3c\ haarwasmiddel, dat Kamilloflor bevat, waardoor 'k blond haar prachtig van tint blijft, terwijl Brunetta het doeltreffende middel is voor donker haar, dat het zuiver plantaardige preparaat Hequil bevat. f Voorts zultU ondervinden, dat Uw haar na het ge- j bruik van Blondona of Brunetta veel sneller droog is-. WAARBORGEN VOLMAAKTE HAARVERZORGING verdacht een politiesipon te zijn zoo een inbreker. Zij herkende hem onmid dellijk, vergissen was uitgesloten. De kortgeknipte kastanjebruine baard, het machtige voorhoofd, de klare blauw grijze oogen, waarnaar zij vergeefs had rondgekeken te Feliksoto en te Kow- no, zij zag dat alles weer voor zich, was daarvan zeker. Zelfs de rand van het door de zon verbrand gelaat zag zij, hoewel die door een anderen zomer was ontstaan. Zoo groot was haar verrassing dat zij voor het oogenblik roerloos bleef staan, tot niets anders in staat als hem aan te staren met even groote oogen als die van Kazimira, er geen oogenblik aan denkend welken indruk een derge lijke ongewone houding wel op hem moest maken. Maar hoe zonderling. Werkt verbazing dan aanstekelijk? Waarom zou de vreemdeling haar even stijf blijven aankijken als zij hem? Ineens herinnerde zij. zich haar cos tuum en begreep zij den toestand. Wie niet op de hoogte was van de geschiede nis van het portret, dat er van haar ge maakt was, moest wel getroffen worden door de schijnbare ongewoonheid van haar verschijning. Nauwelijks zich hier van bewust, werd zij door een plotseling gevoel van verlegenheid aangegrepen. Een donkere blos kleurde haar wangen, terwijl zij naar de trap ijlde. Toen zij naar boven holde, had zij het gevoel alsof zij zijn blikken ontliep, zij had het gevoel, dat deze haar volgden tot de deur 'van haar kamer. Daar viel zij Ü-9Ï11# (Ingez. Med.) ademloos neer in den eenigen gemak- kelijken stoel, die er stond. Hij leefde dus, hij bestond dus zonder dat ,zij er zelve van bewust was ge weest. Het was geen schepping van haar fantasie, dat gelaat, dat zij zoo vaak in haar droomen had gezien, maar nooit weer in levenden lijve vóór heden. Eerst nu, in haar blijdschap over de herken ning, gevoelde zij met hoeveel verlangen zij naar hem had gezocht. Zij had het ge voel van iemand, die een verloren schat terugvindt. En dat alles, omdat zij een gelaat had erkend, dat zij eenmaal ge durende vijf minuten had gezien, nu tien maanden geleden! Toen zij wat op haar verhaal gekomen was, gevoelde Katya eenige neiging zich zelve uit te lachen, Maar zplfs zelfbe spotting was niet in staat de innerlijke vreugde te temperen, hoewel er toch 'n schaduw op viel, een schaduw den naam Swigello te dragen, en hij kreeg den vorm van een spook, dat het pad kruis te, hetwelk haar anders Zou gevoerd hebben naarja waarheen? Mis schien tot het geluk! „Ik ben mooi, het schilderij zegt het en hij denkt het ook, want zou het cos tuum hem anders zoo met verbazing hebben vervuld?" En bij de herinnering aan dat oogen blik gedurende hetwelk zij elkaar had den aangekeken, beiden met verbazing vervuld, verborg Katya het verhit gelaat in haar handen, terwijl zij hulpeloos lachte, (Wordt vervolgd). V

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6