<4, BILLY RECORD ZEELAND. BUITENLAND. SPORT. Degelijke constructie eenvoudige behandeling volmaakte resultaten van f I8.5O af ZUID-BEVELAND. Het conflict in het Verre Oosten. SPANJE. DUITSCHLAND. BELGIE. ■EURS VAN AMSTERDAM. beursthermometer vrijdag. OOSTENRIJK. 00STZEE-LANDEN. CHINA. JAPAN. VER. STATEN. (Ingez. Med.) eië, zooveel mogelijk dient te worden aangemoedigd en bevorderd, zulks in het bijzonder, waar het hier de uitvoe- voering van het Wilhelmus betrof? 3. Is de minister bereid met zijn ambt genoot te Brussel in overleg te treden, opdat in de toekomst de cultureele sa menwerking tusschen het Vlaamsche volksdeel in België en Nederland, in het bijzonder op muzikaal gebied in het ka der der jaarlijksche terugkeerende Vlaamsch-nationale zangfeesten, zoo veel mogelijk zal worden bevorderd? 4. Zoo de tusschenkomst van 'H, M.'s gezant te Brussel om politieke beweeg redenen is geschied, welke zijn deze dan en waarom is hier dan door de Neder- landsche regeering geen scherp onder scheid gemaakt tpsschen politieke en zuiver cultureele en kunstzinnige uitin gen, gelijk dit zangfeest? 5. Indien de minister bovenstaande derde vraag ontkennend beantwoordt, wat geeft hem dan tot deze beslissing aanleiding, en zoo hij haar bevestigend beantwoordt, is hij dan bereid mede te deelen op welke wijze naar zijn meening een Vlaamsch-Nederlandsche cultureele samenwerking in den aangegeven zin op de meest doelmatige wijze kan worden ontwikkeld? Legitimatie als Nederlander in België. Aangezien het herhaaldelijk voor komt, dat in België reizende Nederlan ders, slechts voorzien van een door een Belgisch consulaat afgegeven identiteits kaart, de hulp inroepen van Nederland- sche consulaire ambtenaren, vestigt het ministerie van buitenlandsche zaken er de aandacht op, dat zulk een stuk niet voldoende is om zich bij een Neder- landsch consulaat in België als Neder lander te legitimeeren. Teeltregeling pluimveehouderij. Door een aantal kippen- en eenden houders is in een uitvoerig schrijven, gericht aan den minister van economi sche zaken, opheffing van de teeltrege ling voor de pluimveehouderij gevraagd. Nadat er op gewezen is, dat enkele bedrijven jaarlijks tot een uitbreiding konden overgaan, terwijl weer anderen niet meer in staat zijn het voor ver nieuwing van hun bedrijven benoodigde aantal jonge dieren te verkrijgen en dus tot uitsterven gedoemd zijn, wordt er verder op gewezen, dat de ingevoerde teeltverbetering allesbehalve aan het gestelde doel beantwoordt. Richtingaanwijzers op rijwielen. De A.N.W.B. meldt: Vooral voor ouderen, die niet gaarne het stuur van de fiets loslaten en ook voor bezorgers e.d., die slechts één hand aan het stuur houden en met de andere iets dragen, is het aangeven van rich tingverandering een lastige kwestie. Wat de laatste categorie betreft, wordt zelfs in sommige gevallen door de politie, op grond van het feit, dat het den bestuurder van een fiets mogelijk moet zijn een richtingverandering be hoorlijk aan te duiden, waarschuwend of bekeurend opgetreden. Een verbetering zou hierin te ver krijgen zijn, wanneer de rijwielen voor zien werden van behoorlijke richting aanwijzers. Op het oogenblik evenwel laten de wettelijke bepalingen dit niet toe, wanneer men zich althans op het standpunt stelt, dat deze richtingaan wijzers bij donker verlicht moeten zijn, hetgeen ongetwijfeld gewenscht is. In verband met een en ander heeft het bestuur van den A.N.W.B. den mi nister van waterstaat verzocht het be treffende artikel van de motor- en rij wielbeschikking zoodanig te wijzigen, dat het ook voor den wielrijder moge lijk wordt verlichte richtingaanwijzers te gebruiken. Verwacht mag worden, dat de industrie in staat zal zijn een practische oplossing voor dit vraag stuk te leveren. IERSEKE Tot op heden is de broedval op de pannen, uitgelegd voor de oester cultuur, zeer verschillend te noemen, al naar gelang van den tijd d,at ze zijn uit gelegd. De allervroegst uitgelegde jvanaf 25 Juni 11.) zijn veel m'inder dan die verleden jaar zoo vroeg zijn uitge legd. De middensoort zijn goed tot zeer goed, terwijl de laatst uitgelegde best zijn. Het is geen kunst om op die pan nen, die 2326 Juli te water zijn ge bracht, 100150 kleine oestertjes te tellen. Vooral die onder de kust van Strijen (Thoolsche wal) zijn uitgelegd, zijn prima. Nu is het ev.enwel de vraag wat het broed zal doen. blijft het in le ven? Zoo kan men zich veel afvr.agen. Dit is evenwel reeds gebleken: d,at men dit seizoen, te driftig is geweest met uitleggen, 4050 jaar geleden was de normale tijd nooit voor begin Juli, ter wijl nu reeds 25 Juni is begonnen. Bo- vend en heeft dr. Grijns, die van Staats wege de oesterkweekers voorlicht, reeds meermalen gewaarschuwd tegen den vroegen uitleg. De beste broedval is volgens hem omstreeks 1020 Juli. Maar als een enkeling zijn pannen in het water brengt, hoe vroeg ook, schijnt het wel, dat de andere menschen ze nuwachtig worden en als het ware in paniekstemming brengt iedereen dan zijn pannen te water, In alle geval is het zoo,als met alle dingen in het vis- schersvak: 't is visschen. KAPELLE, Het burgerlijk armbe stuur verzocht aan Ged. Staten van Zeeland om tot verkoop van een gedeel te der gronden behoorende aan de hof stede in Eversdijk over te mogen gaan, en ook om een gedeelte hiervan te mo gen verpachten. V,an betrouwbare zijde wordt ons meegedeeld dat thans toe stemming hiervoor is verleend, KAPELLE. Gevonden aan de stations weg bij den hr C. van der Vliet alhier een kunstgebit verpakt in doosj.e (etui). Inlichtingen bij de politie. WEMELDINGE. Woensdag werd door notaris J. C. Kram ,alhier, in de herberg van mej. A. Korstanje, publiek verkocht de oppervruchten in 12 per- ceelen. De totale opbrengst bedroeg f 3906. Er werden zeer goede prijzen gemaakt. De Chineesche ambassadeur te Parijs acht een oorlog onver mijdelijk. De Chineesche ambassadeur te Pa rijs, Wellington Koo, heeft aan een ver tegenwoordiger van de „Intransigeant verklaard, dat de huidige aanval in Noord-China niets anders is dan een nieuw stadium van het ten uitvoer bren gen van een plan, dat lang geleden is opgesteld, n.l. de expeditie-politiek, welke bekend is onder den naam „Ta- naka-plan", het plan dat door generaal Tanaka is opgesteld en voorgelegd aan den keizer. De ambassadeur voegde hieraan toe, dat Japan het oog heeft op de mijnen en landbouwgebieden in Noord-China, doch men kan een volk niet met de punt van een bajonet dwingen tot sa menwerking en de ambassadeur acht een ernstig conflict tusschen China en Japan onvermijdelijk. Wanneer de vij andelijkheden eenmaal begonnen zullen zijn, dan zal China tot het uiterste te genstand bieden. Aan het conflict kan alleen een einde worden gemaakt door het krachtig ingrijpen van de mogend heden, welke den vrede willen handha ven of door een algeheele financieele uitputting van den aanvaller. Alle mo gendheden ter wereld hebben hun eigen moeilijkheden, doch zij moeten zich herinneren, dat iedere militaire aanval, waar ter wereld deze geschiedt, een aanslag is op den internationalen vrede en de veiligheid der volkeren. Verklaring van minister Koeng. In een onderhoud met een vertegen woordiger van Havas heeft de Chinee sche minister van financiën, Koeng, die gister te Parijs is aangekomen, ver klaard, dat de westelijke mogendheden nog in staat zijn een oorlog in het Ver re Oosten te voorkomen. Indien Japan zich bewust wordt van de sympathie, welke China heeft in Europa en Amerika, dan is het mogelijk, dat de verantwoordelijke staatslieden in Japan overwicht krijgen op de oorlogs partij en op deze wijze kan misschien het Verre Oosten en de geheele wereld gespaard worden voor de gevolgen van een verder uitbreiding van het conflict. Wacht China op Amerikaan sche vliegeniers? Te Tokio wordt groote aandacht ge wijd aan berichten uit Los Angelos (Amerika) dat Russell Hearn, de raads man van den vroegeren krijgsheer van Mantsjoeraije, Tsjang Tso-lin, voorne mens is een groep Amerikaansche pilo ten ter sterkte van 182 man bijeen te brengen om met een aantal vliegtuigen naar China te gaan, ten einde de Chi neesche luchtmacht te versterken. Naar verluidt zal de regeering van Ja pan de aandacht van de regeering van de Vereenigde Staten hierop vestigen en er op wijzen, dat een dergelijk plan, wanneer het werkelijkheid zou worden, de „vriendschappelijke betrekkingen" tusschen Japan en de Vereenigde Sta ten zou schaden. Uit Washington wordt gemeld, dat een raadsheer van de Japansche ambas sade een bezoek heeft gebracht aan den chef van de afdeeling Oostersche zaken van het departement van buitenland sche zaken, om zijn aandacht op deze kwestie te vestigen. Naar verder uit Sjanghai wordt ver nomen, heeft een vertegenwoordiger van de North American Aviation Incor porated ten behoeve van de Chineesche regeering ter waarde van vijf millioen dollar bombardements-vliegtuigen be steld. GERINGE ACTIVITEIT AAN DE FRONTEN. Ook g'steren is het op de verschil-, lende fronten rustig geweest. In Gua dalajara, ten Noorden van Madrid, ver beterden de regeeringstroepen, volgens mededeelingen uit de hoofdstad, hun stellingen. Verscheidene hooggelegen punten zijn gistermorgen bezet, terwijl de achterhoede van den vijand door het geschut onder vuur werd genomen. Riidio Santander heeft de berichten over successen der opstandelingen in den sector van Teruel tegengesproken. „Het offensief der opstandelingen al dus het stat on is sedert drie daggn lamgelegd en tegenaanvallen der re geeringstroepen hebben integendeel ge legenheid gegeven tot het veroveren van belangrijke stellingen. Aan het front v,an Aragon heeft het offensieve optre den het regeeringsleger in staat gesteld een flink stuk op te rukken". Muiterij In de universiteitswijk te Macfrid bij de Fransche brug hoorde men gister morgen een levendig geweervuur uit het kamp der opstandelingen. Men nam ook granaatontploffingen waar. Over- loopers deelden mede, dat er muiterij was uitgebroken. Een deel der troepen wilde zich overgeven, doch de rest wil den strijd tot het einde voortzetten. De terugkeer van de Baski- sche kinderen. Het Britsche ministerie van buiten landsche zaken en het nationaal comité tot leniging van den nood in Spanje hebben besprekingen gevoerd over het terugzenden van de Baskische kinde ren in verband met de rapporten welke uitwijzen dat binnenkort de normale toestand te Bilbao weer in zooverre her steld zal zijn, dat de kinderen terug zullen kunnen keeren. De zaak wordt evenwel bemoeilijkt, doordat velen van hun ouders de stad hebben verlaten en over vele plaatsen in Spanje verstrooid zijin. Schrijven van de Spaansche kerkelijke hoogwaardigheids bekleders. De kerkelijke hoogwaardigheidsbe kleders van het nationalistische Span je hebben een schrijven gezonden aan alle katholieke bisschoppen der wereld, w.aarin de geschiedenis van den burger oorlog uiteen wordt gezet en waarin den bisschoppen wordt verzocht mede te helpen aan het bekend maken van de waarheid inzake Spanje, In het schrijven wordt verklaard, dat de parlementsverkiezingen van Februa ri 1936 vervalscht waren. Ten aanzien van de revolutie wordt gezegd, dat meer dan 20.000 kerken werden vernield en dat veertig procent van de geestelijk heid in de bisdommen, welke van de re volutie te lijden hebben gehad, werd ver moord, terwijl het aantal geloovigen, dat alleen om wille van hun denkbeelden werd vermoord, op 300,000 wordt ge schat. Verder wordt in het schrijven mede gedeeld, dat het geloofsleven in het door de rechtsche troepen bezette deel van Spanje is opgebloeid. Van Duitsche nationaliteit vervallen verdlaard. Bij decreet van den minister van bin- nenlandsche zaken in Heinrich Imbusch, die gedurende twintig jaar lid van den Rijksdag is geweest en die leider der christelijke vakvereeniging was, van de Duitsche nationaliteit vervallen ver klaard, evenals zijn vrouw en zijn vijf kinderen. Voorts zijn 44 anderen met hun gezinnen van de Duitsche national teit vervallen verklaard. Brand in Antwerpsche bazaar. Gisteravond omstreeks half acht is een felle brand uitgebroken in de Grand bazar galeries au bon marché te Ant werpen. Het groote gebouw heeft een opper vlakte van ongeveer 10.000 vierkante meter bij een hoogte van 20 meter. De brand brak uit op een van de hoo- ger gelegen verdiepingen in de afdeeling van het houten vaatwerk en keukenge rei. De geheele brandweer van Antwerpen was ter plaatse om het vuur te bestrij den. Eerst te ongeveer hafl twaalf be- bon het vuur in hevigheid af te nemen. De vlammen verhieven zich minder hoog dan tot dusver. Om een uur hedenoch tend was men den brand zoo goed als meester geworden. De militairen, die ter plaatse waren geroepen ter versterking van de handhaving van de orde, kon- Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 103 —tl03% Amsterdam 1934-4 100 Zeeuws. Hyp, B-4 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 53% 53% A Pref. Jurgens A 134%—134% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 490500 A De Schelde N.B. 49%49% C Am. Smelt. Ref. 69%69% A Born. Sum. H.M. 214—218 A Houth, Alberts 101% C Union P,ac. Rr. 9494 C Int. Nickel Cy, 47%47% Ned. 1000-4 100%—100% O. Indië 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 82% A Kolniale Bnk. 171170 A N.I. Hbk. 1000 169169% C Ned. H. M. 1000 192 193 A v. Berkels Pat. 58%—58%' C Calvé-Delft 94%94% A Philips Gem. B. afg. 364%364-62 C Unilever 170%—170-69% C Am. Car en Foundry 38%37%-% C Anaconda Cop, 44%44%-45% C Bethlehem St 72%72%-% C Kennec Copper 45%—45%-% C U. States St, C. 8887%-% C North Am. Cy. 20%—21 A Kon. Petr. Mpij. 426 428 -27 C Contin. Oil Cy. 34%34%-% C Phillips Petr. Comp. 4545% C Shell Union O.C, 20%—19%-20 C Tide Water Ass. Oil 1616. A Ned. Scheepv. U. 149%149%-48% A H.V. Amsterdam 547-551-54 A Java Cult. Mij. 247—249-48 A N.Ü Suiker U. 175%—175%-76 A Deli Batavia 252265-74 C Deli Mij. 1000 342—345-43 A Senembah 344%344%-47 Schepen Suiker Aku Unilever Tabak Rubber Industrie Wettig. I— Olie -< Amerika 1 OblJWarkt Gedeponeerd C Baltimore en Ohio 20%20%-21 C Southern Pac. Cy. 37%36%-% A Southern Rlw. 21%22%-% A Amst. Rubb. C. 300—302-05% A Deli-Bat. Rubb. 251—259% -64 A Hessa Rubber 244%—257-55 A Serbadjadi S.R. 181%—183-87 WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel New-York Heden. Gister^ 9.03% 9.03% 72.97% 6.80% 30.53 1.8 73.00 6.80% 30.53% 1.81% Dagelijksch indexcijfers, medegedeeld door het centraal bureau voor de sta tistiek, 5 Augustus. Aandeelenkoersen 115,2; goederen groothandersprijzei» 99,0. den reeds naar de kazerne terugkeeren. De genie-soldaten bleven echter nog op het terrein achter om de brandweer verder behulpzaam te zijn. De begane vloer, de eerste* alsmede d|e tweede étage hebben niet door het vuur gele den, doch bekwamen veel waterschade. De derde, vierde en vijfde étages zijn zoo goed als geheel vernield. Opheffing van verbod van „Mein Kampf". De opheffing van het verbod van „Mein Kampf" waartoe eenigen tijd geleden in beginsel werd besloten, is gisteren van kracht geworden. Daar hoffelijke besprekingen van ideologieën is toegestaan, verwacht men, dat be paalde Oostenrijksche bladen artikelen zullen wijden aan de stellingen in „Mein Kampf uiteengezet. Drie dooden bij ontploffing van een oude handgranaat. Gistermiddag is in het dorp Wiimsi nabij Tallinn (Estland) een oude hand granaat ontploft, die visschersjongens in een leege bron hadden gevonden. Twee der knapen werden op slag gedood en twee zwaar gewond. Eén der zwaarge wonden is inmiddels in het ziekenhuis overleden. Verscheidene personen, die toegesneld waren om hulp te bieden, moesten met een perietvergiftiging naar het zieken huis vervoerd worden. Waarschijnlijk is de handgranaat tij dens de revolutie door Bolsjewisten in de bron geworpen. In dezelfde streek hadden de Bolsjewisten destijds ver scheidene kerken opgeblazen. Honderden slachtoffers van wervelstorm Een wervelstorm welke Dinsdagavond boven Sjanghai heeft gewoed, heeft Woensdag zijn weg naar het Noorden gekozen en, de provincie Kiangsoe ge teisterd. Het plaatsje Nanfeng, gelegen aan de Zuidelijke monding van de rivier Yangtse, is overstroomd door een huiz'enhoogen vloedgolf, waarbij honderden bewoners zijn omgekomen. Gisteren werden zestig lijken aange spoeld. Noodweer op Noord-Korea. De gevolgen van een noodweer dat Noord-Korea, en vooral de provincie Heian heeft geteisterd nemen voortdu rend grootere afmetingen aan. Tot nu toe zijn reeds 200 dooden geborgen. Het aantal slachtoffers is echter nog veel grooter, daar uit verscheidene gebieden nog berichten binnenkomen omtrent personen, die vermist worden. De materieele schade heeft men nog niet bij benadering kunnen vaststellen. Loonsverhoogiug bij de Spoorwegen. De directies van de groote spoorweg maatschappijen en vertegenwoordigers van veertien organisaties van spoorweg arbeiders zijn het eëns geworden over een loonsverhooging van vijf cent per uur met ingang van 1 Augs. Men gelooft, dat deze verhooging den maatschappijen 98 millioen dollar per jaar zal kosten. KORFBAL, Z.K-B, Wedstrijdprogramma competitie Oos telijk Zeeland: Goes: TogoVolharding Te IJzendijke wordt morgenmid dag vanwege den Z.K.B. een propaganda wedstrijd gespeeld tusschen V.M.S.V. uit Breskens en Seolto uit Terneuzen. RINGDERU' De ringrijderij welke Woensdag te KoudekerkëBad gehouden werd gaf den volgenden uitslag: le prijs J. Reijnierse 24 ringen 2e J. Stroo 20 r. na kampen met 3e J. Bras ser 20 r.; 4e P. Flipse 19 r.; 5e J. Koo- le 17 r.; 6e C. Koole 16 r. na kampen met 7e W. Koole 16 r.; 8e A. Janse 14 r.; 9e W. v. Sluijs 13 r. na kampen met 10e Ad. Kluijfhout; 11e Chr. Jobse; 12e P. Barendse en 13e J. v. d. Heijden al len 13 r.; 14e L. Verhage 12 r.; 15e Jac. Vos 11 r. na kampen met 16e J. Jobse; 17e Abr, Kluijfhout en 18e P. Koppejan allen 11 r.; 19e P. Bosschaart 10 r. na kampen met 20e Joost Vos en 21e J. Wondergem beiden eveneens 10 r.; 22e Iz. Kluijfhout 9 na kamp met 23e W. Kluijfhout 9 r.; 24e J. de Witte 6 r.; 25e P. Wielemaker 2 r. Extra prijzen werden gewonnen door P. Barendse, P. Flipse en A. Kluijfhout, De wisselbeker won J. Koole met 4 van de 6 ringen en de potlepel J. Jobse, ZWEEFVLIEGEN. De zweefvliegwedstrijden op Teuge, Gisteren heeft de heer O. P. Koch met het zweefvliegtuig „Buizerd" van de Amsterdamsche Club voor zweefvlie gen wederom een uitstekende thermi sche vlucht gemaakt. Hij steeg om 14.45 uur op en bleef tot 18.30 uur in de lucht, waarna hij te Osterwick in Duitschland landde. De landing had een vlot verloop, TeugeOsterwick is een afstand van ongeveer 90 km. SCHAKEN. Het landentournooi te Stockholm. Gisteren werden de achtste en negen de ronde van het landentournooi te Stockholm gespeeld. De ontmoeting NederlandZweden werd niet beëin digd, bij den stand 1-1 werden twee partijen, die tusschen Landau en Lun- din en tusschen Van Scheltinga en Stolz afgebroken. Beide landgenooten staan er beter voor, zoodat de kans groot is, dat ook deze ontmoeting door Nederland zal worden gewonnen. Euwe won van Stahlberg en de Groot boekte zijn eerste nul. Hij verloor van Daniels- son. In de negende ronde won het Hol- landsche team, zonder Euwe, van Noor wegen met 2%1%. Van Scheltinga won van Gulbrandsen, de andere drie partijen werden remise. In de algemeene rangschikking behield Nederland d<e zesde plaats. De Vereenigde Staten hebben de leiding genomen, dank zij twee fraaie overwinningen op Finland en België, beide malen met 3% De stand na de 9e ronde luidt: 1. Ver eenigde Staten 27% punt. 2. Estland 25% punt en 1 afgebroken partij; 3 en 4 Hongarije en Polen ieder 25 punten en 2 afgebroken partijen; 5. Argentinië 23% pnt. en 2 afgebroken partijen; 6. Nederland 22% punt en 3 afgebroken partijen. WIELRENNEN, Dé wielerclub Ierseke heeft beslo ten de tweede ronde van Ierseke op Zaterdag 28 Augs. a.s. te verrijden.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2