22* GOISCHE COURANT^ BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT* BUITENLAND. NUMMER 182. TWEE BLADEN. DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. De jamboree. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Het conflict in het Verre Oosten. DDELBUBGSCHE COURANT ÏÖagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per .kwartaal -Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lngez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middalburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou< rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Het bezoek van H. M, de Ko ningin en Prins Bernhard. Omtrent het bezoek, dat H. M. de ^Koningin en Prins Bernhard gistermid dag aan de jamboree brachten, kan nog gemeld worden, dat de duizenden pad vinders en toeschouwers bij aankomst van de vorstelijke bezoekers in een mi nutenlang gejubel lostbarstten. Prins Bernhard was gekleed in den uniform der huzaren. Op de eeretribune waren o.m. aanwezig de chief scout en lady Baden Powell, Prins Gustaaf Adolf van Zweden en minister Steenberghe. Het terrein bood een schitterenden aanblik met zijn overvolle tribunes en op den achtergond aan groote masten de verschillende nationale vlaggen en daarachter weer de tallooze vlaggen van de aan het défilé deelnemende con tingenten. H. M. de Koningin liet staan de het défilé voorbijtrekken. Na afloop van het défilé werden de geschenken aangeboden. Het Indische geschenk voor het prin selijk paar, dat door Hopman Ranneft aan den Prins werd overhandigd, be staat uit een zilveren rookstel uit geci seleerd zilver van Kota Gedeh „Djokja". Het was een plechtig oogenblik toen de Indische padvinders, die zich in linie hadden opgesteld voor de eeretribune, op hun bamboefluiten de eerste regels van het Wilhelmus speelden. Het door hen aangeboden geschenk bevat een sigarendoos, een cigaretten- doos, drie aschbakken en een lucifers huls, Het geheel is geplaatst op een ta bleau van Coromandelhout uit Celebes. Voorts waren aan dit geschenk toege voegd twee fraaie Indische schilderijen en verder albums met de handteekenin- gen van de Indische padvinders en pad- vindsters, die aan het geschenk hadden bijgedragen met eigen verdiend geld. Na de aanbieding hieven de Indische jongens vol vuur hun yell aan: „Oranje met oranje recht door zee", en onder het spelen van het Piet Hein lied mar cheerden zij af. De kleinste scout van het British- Empire-contingent overhandigde v,er- volgens een zilveren drinkbeker aan Prins Bernhard, als een huwelijksgift voor Prinses Juliana. De beker dateert uit de periode van Koning George III en maakte deel uit van het zilveren servies van het ko ninklijke yacht „Royal Caroline", dat na het huwelijk van George III met Prinses Charlotte van Mecklenburg-Strelitz op 8 September 1761 herdoopt werd in „Royal Charlotte". Namens Letland werd aan H. M. de Koningin een boekwerk aangeboden met afbeeldingen van versieringsmotie ven ^pbruikt in de Letsche folklore, ge titeld ^Ornement Letton" van Latvju Raksti. De Iersche padvinders tenslotte over handigden Prins Bernhard een geschenk voor Prinses Juliana bestaande uit een lunchgarnituur van 19 stuks carrickna- cross kant. Hulde der welpen. Na de aanbieding van de geschenken was het groote moment voor de welpen aangebroken. Met duizenden stroomden zij het terrein op, begeleid door akala's en baloe's en toen allen zich hadden op gesteld, namen zij krachtig het „Leve de Koningin" van de luidsprekers over en terzelfder tijd gingen de duizenden ballonnetjes in roode, witte en blauwe kleuren de lucht in. Het was een schoone hulde van de welpen aan onze vorstin. Daarna demonstreerde een aantal welpen gedeelten van hun spel van jon ge wolven. En toen kwamen er groot- sche momenten. De hooge Raadrnts werd op het terrein gebracht de totempalen werden in een grooten cir kel daaromheen geplaatst met een opening naar de eeretribune. En onvergetelijk was het daarop vol gende schouwspel. Door tien welpjes werden de chief scout en Prins Bern hard van de tribune gehaald en glim lachend schreden zij, de prins met een der kleinen aan de hand, naar den Raadsrots, waarop beiden plaatsnamen. Alle welpen hieven daarop hun ge bruikelijke kreten aan, gevolgd door een „leve de chief" waarbij zij uit vreug de hun groene petjes in de hoogte gooi den. Onder luid gehuil van de jonge wol ven bereikten de chief en de Prins, bei den vroolijk glimlachend, en omstuwd door de welpen met de totempalen, daarna weder de tribune. Het was een grootsche en treffende hulde. Daarna volgde een défilé van al le welpen. De Schotten gaven vervolgens een herhaling van de Maandag reeds gede monstreerde Schotsche volksdansen. In fraaie kleurige costuums kwam vervolgens een groot aantal Fransche verkenners dansend het terrein op, die een demonstratie gaven van dansen uit den Elzas, Langue Doe, Bretagne en de Provence. Treffende hulde der Hongaren De Hongaren betraden vervolgens on der begeleiding van hun muziekkorps de arena, terwijl zich naast de eeretribune hun kapel opstelde. Een hart van Hongaarsche lebkuchen (een soort Middel Europeesche koek) werd meegedragen, waarvan de drager zich opstelde tegenover de eeretribune. Dit hart met bloemen symboliseerde den dank van Hongarije voor hetgeen Ne derland tijdens den wereldoorlog voor de Hongaarsche kinderen heeft gedaan. Deze bijzondere daad van pieteit wordt door Nederland op hoogen prijs gesteld. Door de luidsprekers zeide een Hon gaar in het Nederlandsch, dat Honga rije grooten dank aan Holland verschul digd is, waar duizenden Hongaarsche kinderen in Holland nieuwe ouders heb ben gevonden. Hongarije zal dat nooit vergeten en de spreker bracht daarvoor nogmaals den grootsten dank van Hongarije over. Deze woorden werden door het pu bliek met oorverdoovend applaus ont vangen. Een treffende hulde werd ook ge bracht door eenige honderden Hongaar sche verkenners, waarvan, de eene groep serpentines in de rood, wit en blauwe kleuren rondslingerde, terwijl de andere groep hetzelfde deed met ser pentines in de kleuren van de Hongaar sche vlag. Dit gedeelte der demonstratie werd besloten met het spelen van het Wilhelmus, dat door de Hongaren m het Nederlandsch wérd medegezongen. Tot slot gaven de Nederlandsche ver kenners een herhaling van hun demon stratie in rope-spinning, pionierswerk, rijwielacrobatiek en vendelzwaaien. Tijdens de uitvoering der nummers verschenen op het achterterrein letters, vormende de woorden: „leve de chief scout" en „leve de hoofdverkenners". Ten slotte werden op hooge masten vu ren ontstoken, die het rood, wit en blauw van onze vlag voorstelden. Hiermede was de demonstratie ge ëindigd en onder luide enthousiaste toe juichingen verlieten de hooge gasten het terrein, terwijl het Wilhelmus werd ge speeld. Naar schatting moeten er gisteren te gen de 100.000 bezoekers op de jambo ree zijn geweest. Des avonds waren er een kampvuur voor de welpen, kampvuren in eenige subkampen en een kampvuur in de dui nen, waarbij ook het publiek werd toe gelaten. Duizenden maakten van de ge legenheid gebruik dit unieke schouw spel bij te wonen Het was een schitterend geslaagde dag. Opening perstentoonstelüng en conferentie. Op initiatief van de Poolsche verken ners is gisteren een conferentie gehou den van vertegenwoordigers van de in ternationale padvinderspers. Zij hadden daaraan tevens verbonden een tentoonstelling van de over de ge- heele werelid verspreide scout-bladen, welke tentoonstelling zij op bijzonder geestige en kunstvolle wijze hadden aangekleed. Bij den ingang van de tent dicht bij de arena lagen in een glazen vitrine het eerste nummer van de „scout" van 1908 en het fraaie jaarboek van 1936. In de tent was een afdeeling voor ieder land, waarop de in dat land ver schijnende padvindersbladen waren uit gestald. En daarachter een rechtop staand bord met fraaie teekeningen wel ke het betreffende land symbolisch uit beelden. Zoo werd Nederland gekarak teriseerd door tulpen en windmolens, Australië door kangeroes enz, In de aangrenzende tent, werd de conferentie gehouden. Lord Baden Po well opende haar met een kort woord. De nationale pers draagt thans in eigen land de broederschapsgedachte op voor beeldige wijze naar buiten, aldus de chiefscout, en er is een groote stap ge- Acht uwe lichamelijke schoonheid niet hoog, al is zij heden uw deel, mor gen, in één oogenblik kunt gij ze ver liezen. Zweefvliegen. In het kamp te Teuge behaalden de heeren M. Boreel en A. Oosters, leden van de Walchersche Zweefvliegclub hun C-brevet en de heer M. Polak, het B- brevet voor zweefvliegen. De kermis. Het was gisteravond slechts geduren de een paar uurtjes wat drukker op de Markt, maar vrij vroeg was het er weer stil en het zal voor de meeste exploi tanten wel geen bijzonder goeden avond zijn geweest, maar ook hier kan het spreekwoord worden toegepast, dat uit zonderingen den regel bevestigen. Zoo zagen wij o.a. bij het vroolijk rad een volle tent. Van groote drukte hebben ook de 'n den Schouwburg Molenwater optreden den niet kunnen gewagen evenmin als Faveur met zijn goed variété-program ma. Zooals men weet eindigen Schouw burg en Schuttershof reeds Vrijdag avond, men kan daar Zaterdag niet meer terecht. Goed afgeloopen. Gistermiddag rukte het 3-jarig zoon tje van den heer A. M, Westwai, zich op den Westsingel plotsel'ng los van de hand zijner moeder en liep den rijweg op, juist voor een vrachtauto. De be stuurder, die blijkbaar goed op het ver keer terzijde van den weg lette, gooide het stuur om en maakte een scherpe bocht geheel links naar den weg. Toch werd het kind nog even geraakt en te gen den grond geslingerd, doch het liep nu af met een groote buil op het hoofdje. Was de bestuurder niet zoo actief geweest, dan had het ongeval ongetwijfeld ernstiger omvang aangeno men. Een zilveren jubileum op komst, De afdeeling Goes van de Vereeni ging van Handels- en Kantoorbedienden „Mercurius" zal op 19 October a.s, 25 jaar bestaan. Op 19 October 1912 had ondef leiding van den heer J. den Oude, destijds secretaris van de afdeeling Mid delburg een vergadering plaats, waar in de heer R. Winkel algemeen voorzit ter het doel van de vereeniging uiteen zette, Het kwam toen tot een afdeeliftg Goes met 8 leden, welk aantal op 6 November reeds met 10 was vermeer derd, Goed afgeloopen. Op den Prins Hendrikweg moest gis teren een auto, bestuurd door den heer Iplotseling uitwijken voor een dame, die met haar dochtertje op den rijweg liep. De heer I. trachtte rechts te pas- seeren, hetgeen hem inderdaad gelukte zonder de wandelaarsters te raken, doch daardoor kwam hij naast den rijweg te recht en botste tegen een paal van het electrisch net, waardoor de auto werd beschadigd. Hoewel de dame, wonende te Amers foort, doch alhier gelogeerd, niet geraakt was, had de schrik haar dusdanig te pakken, dat zij neerviel. Spoedig was hulp aanwezig en een dokter achtte overbrenging naar een ziekenhuis raadzaam. Na onderzoek kon zij echter het ziekenhuis verlaten, KOUDEKERKE. Op het Vroon bij Kaapduinen gaf V.V.V. Woensdag een ringrijderij te paard waaraan door 26 ruiters in Zeeuwsch costuum werd deel genomen. 't Was een eenigen dag voor de steeds talrijke toeschouwers; vooral het kampen der ruiters om de mooiste prijzen was bijzonder aantrekkelijk. Van 810 uur gaf het muziekgezel schap „Voorwaarts", directeur de heer S. Sanders, bij Kaapduinen een uitste kend geslaagd concert. In gezellige groepjes zaten honderden met groote aandacht n'aar de Igoefd uitgevoerde daan in de richting van de internati onale broederschap. Nadat de chief onder een luiden yell de tent had verlaten nam de conferentie een aanvang. nummers te luisteren, waarop een dank baar applaus volgde. WESTKAPELLE, Begunstigd door prachtig weer gaf het fanfarecorps „O, K. K," onder leid ng van den direc teur, den heer P. de Rrooij, voor de Ope-nb. School een conceert. Een talrijk publiek, w.o. ook van buiten de ge meente, luisterde met aandacht naar de verschillende uitgevoerde muziek nummers, BAARLAND, Aangezien het Comité voor de uitvoering van de z.g.n. steun B alhier niet voldeed aan de daar,aan gestelde eischen, daar er o.a, geen en kele werkgever z'tting in had, is hierin door B. en W. wijziging gebracht, zoo- d,at het thans bestaat uit één lid_van het gemeentebestuur: de burgemeester, als voorzitter, twee werkgevers: de heeren I. Elenbaas Jac,zn en J, Steke tee, en twee leden van arbeidersbonden: de heeren M, Boonman en J. den Hol lander. BIEZELINGE, De motorrijder D. L, had het ongeluk dat een hond vlak voor zijn motor liep, waardoor hij kwam te v,allen en direct onder geneeskundige behandeling moest gesteld worden. De paFënt moest verbonden worden aan het gelaat en had verscheidene schram- wonden, IERSEKE. De groote muur in de oes terput v,an de firma's N.V, Oestercul tuur Mij v/h I. Willemsen en Bona Fides te Tholen, zal opgebouwd worden van beton. Bij, inschrijving werd de aanne mer van der Linden van Kattendijke het werk gegund. W inkeldief stallen, IERSEKE, De gemeentepolitie heeft bij een ingezetene alhier huiszoeking verricht en tegen de vrouw proces-ver vaal opgemaakt wegens winkeldiefstal len. Een geheele serie van kleine win keldiefstallen werd opgehelderd. KAPELLE. Bij het opladen v,an fru't had de werkman A, V. het ongeluk om met een kist te vallen over een kist met fruit, met het gevolg, dat hij onder ge neeskundige behandeling moest gesteld worden en opname in het Ziekenhuis te Goes noodzakelijk bleek. De man was werkzaam aan de Veiling K. B. en O. KRABBENDIJKE. Woensdagavond had de werkman G. van Velzen het on geluk van een auto met 'boonen te val len ,aan de Doelstraat alhier. Met een hoofdwonde en een gekneusde schouder werd hij per auto naar zijn woning ver voerd. Wegens uitstedigheid van Dr. Nieuwen'nuijse verleende Dr. Morree te Rilland geneeskundige hulp. WEMELDINGE, Zaterdagavond z.al het muziekgezelschap O. K. K. alhier van 8 tot 10 uur een concert geven cp de tent aan het k,anaal. KERK EN SCHOOL. Buitengewoon onderwijs. Men schrijft ons: Het aantal christelijke scholen voor buitengewoon onderwijs (onderwijs aan zwakzinnige en achterlijke kinderen) is in ons land nog gering. Bij de Roomsche scholen zijn er procentsgewijze twee maal zooveel zulke scholen als bij het Protestantsch Christelijk onderwijs en bij het Openbaar Onderwijs vier maal zooveel. In Zeeland bestaat er geen school voor buitengewoon onderwijs. Toch is een dergelijke inrichting van onderwijs van groot belang. Vele kinderen kunnen het gewone onderwijs niet volgen. Daar door wordt ondanks de opofferende po gingen van het onderwijzend personeel het onderwijs geremd. Nu is er een commissie gevormd met het doel tot een dergelijke school te komen. Die commissie bestaat uit de heeren R. van der Welle, oud-hoofd eener christelijke school, ds. J. W. Dip- pel, Ned. Herv. predikant, dr. K. Hui- zenga, directeur der chr. Kweekschool, alle dire wonende te Middelburg en den heer B. de Jager, hoofd eener christe lijke school te Vlissingen. In September zal te Middelburg een vergadering worden gehouden, waarin de heer J. Hoogwerf te Rotterdam het doel van het buitengewoon onderwijs zal uiteenzetten. Te Rotterdam slaagden voor de hoofdakte L.O. mej. C. J. Meyler te Vlissingen en de heer L. H. Fenijn te Bresken s. Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Meest zwakke wind uit uiteenloopende richtingen, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, weinig verande ring in tempratuur. UKKEL: Lichte wind uit veranderlijke richtingen, over 't algemeen schoon, vrij warm weer, met kleine onweerskansen aan de kust. Do. 5 Aug. Zon op: 5 h 27; onder: 20 h 44. Licht op: 21 h 14. Maan op; 4 h 09; onder: 19 h 45. N.M. 6 Aug. Hoog- en Laagwater te Vlissingeni Augustus. Hoogwater. Laagwater. Do. 5 13.13 7.22 19.54 Vr. 6 1.41 13.58 8.13 20.46 Za. 7 S 2.27 14.41 8.59 21.30 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Do. 5 2.44 15.12 Vr. 6 3.38 16.03 Za. 7 S 4.26 16.49 Westkapelle is 28 min 23 min. vroeger; Veere (S springtij). Laagwater. 8.27 20.53 9.19 21.43 10.05 22.27 en Domburg 38 min. later Te Amsterdam slaagde voor het examen fraaie handwerken, mej. E. A. P. Fagginger Auer te Middelburg. ■4 „China zal Japan militair en financieel moeten uitputten", In een radiotoespraak heeft de voor zitter van den politieken raad van Ho- pei en Tsjahar, generaal Wang Tsjing- Wei o.,a. verklaard: „Wij, zullen ten strij de moeten trekken. Indien een sterk land een aanval doet en op een snelle overwinning hoopt, dan moet China, als zwak !,and, het heil zoeken in een oor logsuitputting. China moet voorzien, dat de strijd zal duren tot 't erin zal zijn ge slaagd Japan financieel, en militair uit te putten." Wang Tsjing-Wei besloot zijn rede met erop te wijzen, dat China: alleen op zichzelf moet rekenen in dezen verde digingsoorlog. De overige mogendheden, „zelfs de vrienden en zij, die het recht willen verdedigen, zullen aarzelen op te treden, alleen om een mogendheid, wel ke wordt aangevallen, te helpen". De verliezen van het 29ste leger, In welingelichte kringen te Shanghai verluidt, dat de 29e divisie van het Chineesche leger 5000 dooden heeft verloren, waaronder de ondercomman- dant. Deze groot'e verliezen zijn te wij ten aan de iange verdedigingslinie, waarover de troepen verdeeld lagen en aan de overmacht van de Japansche vliegtuigen, artillerie en tanks. Toenemende anti-Japansche actie. Officieele Japansche persoonlijkhe den te Tientsin deelen mede, dat in ge heel China de anti-Japansche actie toeneemt, zoowel door middel van de pers en de radio, als door middel van school en theater. Duizenden Chineezen vluchten uit Tangkoe naar het zuiden, uit vrees, dat de vijandelijkheden zich zullen uitstrek ken tot de provincie Sjantoeng. Chineezen bereiden tegen stand voor. Volgens persberichten uit Nank'ng en Sjanghai komen de Chineesche militaire leiders dagelijks te Nanking bijeen tot het bespreken van plannen om de Ja pansche troepen het hoofd te bieden langs den Pauting-lijn. De correspondent van de „Nitsji Nitsji Sjimboen" te Sanghai heeft bericht, dat de troepen van de centrale regeering steeds noordwaarts rukken, doch maar schalk Tsjang Kai-sjek draagt zorg, dat de troepen slechts langzaam de gele ri vier overschrijden, ten eerste omdat de maarschalk bu tenlandsche interven tie wil verkrijgen door den toestand in Noord-China gecompliceerder te maken, zoodat het een internationale kwestie wordt, ten tweede omdat hij wacht op nieuwe vliegtuigen uit Europa en Ame- rikaansche vliegen'ers, ten derde om dat hij het Kwangsi-leger bij zijn troe pen wenscht in te lijven en ten vierde, omdat hij de medewerking verlangt van 90.000 communisten in den strijd tegen Japan.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1