=2* GOISCHE COURANT^ SPORT. WEERBERICHT. NUMMER 180.* TWEE BLADEN. DINSDAG 3 AUGUSTUS 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. BEGINSELVAST ÉNTI- DEMOCRATISCH LIBERALISME. mmmm. De jamboree. 11 M. 29 33 e- V, MIDDELBUCGSCHE COURANT :3agbl*ri -Voor Middelburg, Goes en agent- .cliap Vliasingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abona. ia Middelburg en ^ioes 18 ct. p. w. Advertentiën 36 ot. per regel, Ingez. ntededeeiingen 60 ct. p. r. 9ij c»»tr. voor beide veel lager; tar. op aaavr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Têiefoen: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon.17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging do Nederlandscbe Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I— regels f 2.10, elke r. ra. 30 ct. Rubriek „Kleins Advertentiën", ten hoogste 6 regels. 75 ct. bij vooruitbetaling Adv, mef, „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou« rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. tMlr. J. F. van Deinse schrijft ons: Reeds eenigen tijd had ik het voorne men U iets te schrijven over mijn inzich ten in zake ,,de liberale partij", waaraan ik thans gevolg geef. Zelf ben ik op en top van liberalen huize; mijn vader vertegenwoordigde, omstreeks 1900, tien jaar lang' het kies district Hontenisse in de Tweede Kamer «n behoorde tot de liberale partij; in Middelburg heb ik in vroegere jaren met jhr. M. de Casembroot een vrij-liberale kiesvereeniging opgericht, en thans ben ik nog lid van den Vrijheidsbond, zij het dan aarzelend! Nu ben ik het in zeer groote mate eens met het in Uw blad van Maandag 26 Juni .aangehaalde artikel van mr. Van Dam. De fout der Liberale Partij (thans be lichaamd in den Vrijheidsbond) is, dat zij zich democratisch is gaan gedragen. Democraat en liberaal behoeven geen onverzoenlijke tegenstellingen te zijn, maar de begrippen dekken elkander volstrekt niet. Democratie en liberalisme hebben in wezenlijk niets met elkander te maken, al bewegen beiden zich op politiek terrein. Democratie beteekent heerschappij der massa, het „kratein" van de de- mos"; de macht van het aantal. Liberalisme beteekent verzet tegen dwang; opkomen voor vrije ontwikke ling. Democratie en Liberalisme kunnen en konden samengaan zoolang de massa werd verdrukt en gedwongen door een .autoritair en despotiek koningschap en kerkelijke onderdrukking der geestelijke vrijheid; hier lag de rol van de Liberalen in Europa in de 19e eeuw en zij vonden de volksmassa achter zich en vormden, gesteund door de socialistische stem men, de linkerzijde in de parlementen en zelfs gedurende lange perioden de meer derheid. Thans zijn de borden echter geheel verhangen en dreigt onderdrukking en dwang veeleer van de zijde der massa, die door de macht van het aantal (door dwaas algemeen stemrecht enz.) over- heerschend is geworden. Daardoor moet het Liberalisme thans eerder front ma ken tegen de democratie en. is haar plaats opgeschoven van links naar mid den, misschien zelfs naar rechts. Beter gezegd moet het Liberalisme thans een strijd op twee fronten vechten, eener- zijds tegen den druk der massa (demo cratie) andererzijds tegen de kerkelijke fracties, het clericalisme, dat nog steeds sterk staat Hierdoor is aan de Liberale partij de steun der massa noodzakelijker wijze ontvallen en moet zij hare kracht zoeken zuiver en alleen in de qualiteit. Haar rol als regeerende partij schijnt daardoor voor zeer langen tijd uitge speeld; eerst onder zeer sterk gewijzig de omstandigheden zal zij het regeerkas- teel weer kunnen bezetten. Inmiddels is haar invloed, althans in ons land, geweldig en weldadig geweest, zoo geweldig, dat ons volk in breeden getalen (de extreme partijen uitgezon derd) gedrenkt is in vrijzinnigheid, dwz', in gematigdheid, eerbiediging van de meeningen van andersdenkenden, be reidheid ook met de belangen van poli tieke tegenstanders rekening te houden, en dit alles verbonden aan de bij ons .volk ingevreten liefde voor vrijheid, heeft gemaakt, dat het Liberalisme als zelfstandig politieke partij niet meer zulk een uitgesproken reden van bestaan heeft als in de tijden toen de vrijheid nog veroverd moest worden op autoritair Koningschap en onverdraagzaam kerke lijk gezag. De fout van de Liberale Partij in Ne derland (en elders zal het wel niet an ders zijn gegaan, want nergens hebben d® Liberalen zich kunnen handhaven) is sari. wel geweest, dat zij mede afgegle den is naar de democratie, als gevolg van haar strijd voor de bevrijding der massa. v Daarom was de oprichting der Vrij zinnig Democratische Partij een juiste maatregel en daardoor konden de de mocratische elementen in de Liberale Partij deze verlaten en een eigen onder komen vinden zonder bij de S.D.A.P. te belanden. Maar daarom is ook iedere gedachte aan een fusie uit den booze, omdat daar door weer heterogene elementen bijel- kaar zouden worden gebracht. Integen deel is eerder te hopen, dat de werke lijk democratisch georienteerden in den Vrijheidsbond deze zullen verlaten en naar de Vrijzinnig democraten zullen overgaan. Ik behoor tot degenen, die zich nog maar zeer lauw voor den Vrijheidsbond (niet voor 't Liberalisme!) geporteerd gevoelen, omdat deze in het algemeen te zeer in democratische richting vaart. Als liberaal ben ik principieel anti democratisch, omdat m.i. de massa, het aantal, de meerderheid, niet heerschen moet, niet regeeren kan. De meerder heid heeft zelden gelijk; de massa is kortzichtig, onevenwichtig, onwijs. De stem van den straatveger evenzwaar te laten wegen als dien van den minister, stempelt het algemeen kiesrecht tot een onding. De actie van den liberaal behoort po sitief te zijn gericht op vrijheid, negatief teg'en allen dwang, het zij deze komt van rechts of van links. De liberaal moet op het punt der vrijheid niet van transigeeren willen we ten en weerstand bieden aan overwe genden invloed van groepsbelangen en kerkelijke stroomingen. In den tegenwoordigen tijd heeft het liberalisme nog een ernstige taak in het verzet tegen de aantasting van het recht en de v r ij h e i d, die ten onder dreigen te gaan door den druk der massa (democratie), maar de Libe rale Partij zal zich alleen kunnen hand haven door zich zuiver tot die taak te bepalen, zoowel op politiek als op eco nomisch gebied en geen allianties met andere richtingen (christelijk histori- schen of vrijzinnig democraten) aan te gaan. Conservatief behoeft daarom de Libe rale partij niet noodwendig te zijn. In tegendeel zij kan zeer vooruitstrevend zijn in den letterlijken zin des woords, wanneer zij voortdurend bedacht is op de vermeerdering der welvaart en de benutting van alle nieuwe uitvindingen en ideeën, die het geluk der mensch- hetd kunnen bevorderen. Wanneer zij zich daarbij niet laat overhaasten mag zulks haar niet het odium van achter lijke behoudzucht bezorgen. [De opname van dit betoog van mr, Van Deinse houdt, zoo min trouwens als de plaatsing in ons blad van andere zienswijzen van derden, niet de volle instemming der redactie met de geheele strekking er van in. Wij achtten echter deze klare en doordachte uiteenzetting van het principieel anti-democratische, individualistische liberale standpunt in den huidigen politieken wirwar dermate belangrijk en geschikt tot verheldering van veelzijdig inzicht, dat wij des schrij vers toestemming verzochten en verkre gen dit aanvankelijk als persoonlijk stuk bedoelde artikel in ons blad te mogen opnemen. Waarvoor wij mr. Van Deinse gaarne erkentelijk zijn. Hoofdred. M.C.] KERK EN SCHOOL, Geslaagd voor Engelsch M.O.A. de heer Ji Kousemaker thans werkz'aam aan de school van M.U.L.O. te 's Gra- venhage, vroeger onderwijzer te iMid delburg, hoofd de heer Brouwer. Te Utrecht slaagde voor het examen Engelsch L. O. de heer P. B. Hamel te Middelburg. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen Duitsch L, O. de heer J. v.an Overbeeke te Goes. Te Utrecht slaagde voor het exa men „gezel-timmeren", afgenomen van wege de Vereeniging tot Veredeling van het Ambacht, de heeren A. M, Snoep, C. v. d. Vliet, beiden te S chor e. Te Rotterdam slaagde voor de hoofd,acte de heer J, Th. Schelfhout te Kloosterzande. SCHAKEN, Het landen-tournooi te Stockholm, Gisteren werden de afgebroken par tijen uit de eerste, tweede en derde ron de van het landen-tournooi te Stock holm voortgezet en beëindigd. Voorts werd de vierde ronde gespeeld, waarin Nederland met 31 van Italië won. Het Hollandsche team deelt, na de vierde ronde met Estland, de vijfde plaats in de algemeene rangschikking. POSTDUIVEN. Wedvlucht „De Scheldevlieger" te Waarde van Vilvoorden: le, 10e en 15e L, Nagelkerke,Rilland; 2t, 7e en 13e W. Ivrijnsen; 3e, 8e, 18e en 19e G.ebr, Blauwkamer; 4e, 11e en 12e Ch.r, Louis- se; 5e M<. Krijnsen; 6e A. Schr'er; 9e C, de Leeuw; 14e en 17e K, G. Louisse; 16e P. Sonke, allen te Waarde. Uitstellen is beginnen te vergeten. Herdenking i£onmgin Emma. Ter nagedachtenis aan de Koningin- Moeder heeft het bestuur der vereeni ging Oranjedag gisteren op haar ver jaardag een krans gelegd op haar graf in de Nieuwe Kerk te Delft. De plechtigheid werd opgeluisterd met eenige orgelsoli van den heer J. H. Storm. DE RAMP VAN DE FLAMINGO. Begrafenis van vier der slacht offers. Gisteren zijn vier slachtoffers van de ramp met het K.L.M. vliegtuig „Flamin go" ter aarde besteld. Mej. M. J. van der Laan de stewar- desse.'werd gistermiddag op de begraaf plaats „Zorgvliet" te Amsterdam be graven. Mr. L. H. Slotenmaker betuigde namens de directie van de K.L.M. zijn deëjneming. De chef-stewardesse mej. H. Bongertman en verschillende collega stewardessen woonden de plechtigheid bij. Te Wageningen werd het stoffelijk overschot van den bestuurder, den heer C. T. R. Steensma ter aarde besteld, on der overweldigende belangstelling. De directeur van de K.L.M., de heer A. Plesman, sprak woorden van troost tot de familie en roemde het plichtsbesef van den piloot. De tweede bestuurder, de heer G Geering, werd op de begraafplaats Crooswijk te Rotterdam begraven. Hier voerde kapitein Roland van de lucht vaartafdeeling Soesterberg het woord, die zeide, dat Geering een goed officier en een trouw kameraad was. Tenslotte werd te Papendrecht, on der blijken van medeleven van de zijde der burgerij het stoffelijk overschot van den werktuigkundige A. Weepperon ter aarde besteld. De onder-directeur der K.L.M. de heer Guillonard sprak woor den van innige deelneming en troost tot de nagelaten betrekkingen. De burge meester van Papendrecht sprak namens de gemeente een woord van afscheid. Het was Maandag weer een gezellige drukte in het tentenkamp op de jam boree. De ochtend werd als gewoonlijk in intiemen kring doorgebracht, zonder dat de jongens werden gestoord door de nieuwsgierige blikken van het publiek. Overal wordt nog steeds gewerkt aan de verdere verfraaing van het kamp. Het blijkt dat Zondag ongeveer 60.000 personen het kamp hebben bezocht. Den talrijken bezoekers, die Maan dagmiddag tegen 1 uur reeds op het terrein rondwandelden, wachtte een bij zondere attractie, want tegen dat tijd stip naderde uit de richting Den Haag een Poolsch padvinders-vliegtuig, dat een Poolsch zweefvliegtuig meesleepte. Even later verscheen nog een tweede vliegtuig van de Poolsche scouts, die Zondag op Ypenburg zijn aangekomen. Het was een schitterend schouwspel. De hoofdverkenner, staatsraad Ram- bonnet heeft gisterochtend per auto verschillende subkampen geïnspecteerd. Des middags leek het kamp wel een kermisterrein, maar dan dat van een kermis uit den goeden ouden tijd, en vooral op het centrale punt, het groote marktterrein kon men elkaar soms nau welijks passeeren. De eerste demonstratie in de arena. Gistermiddag heeft in de groote arena de eerste demonstraties plaats gehad, waarvan een gedeelte door den chief- scout werd bijgewoond. Geopend werd met een défilé, waar aan de verschillende landen met één tiende van de sterkte van hun contin gent deelnamen. Ook dit défilé maakte een keurigen indruk. Als eerste nummer verschenen de Schotten in de arena, gekleed in witte blouses en kleurige rokken. Onder begeleiding van doedelzakmu- ziek vertoonden zij gezamenlijk volks dansen. Vervolgens kwamen de Hollandsche verkenners, ten getale van vijftien hon derd, met een uitgebreid programma waarbij zij op keurige wijze en met groote behendigheid „ropespinning", fietsacrobatiek, vendelzwaaien enz. enz. te aanschouwe gaven. Eenige honderden van hen brachten door middel van seinvlaggen hulde aan lord Baden Powell, door gelijkmatig te seinen: „Leve de chief scout". Een hartelijk applaus beloonde het optreden der Hollandsche verkenners. Vervolgens kwamen de Noren met volksdansen, de Armeniërs met een voorstelling van een boerenhuwelijk en de IJslanders gaven een worsteldemon- stratie. Groot kampvuur. Op de groote kampvuurplaats is gis teravond het eerste kampvuur gehou den, waarbij ook publiek was toegela ten. Naar schatting waren ongeveer tienduizend belangstellenden aanwezig. Hoe later het werd en de duisternis begon te vallen, des te fantastischer werd het kampvuur, waarvan de vlam men hoog oplaaiden en de aanwezigen in breeden kring belichten. Uitbreiding K.L.M.-diensten op Texel. De luchtverbinding naar Texel, die de K. L. Ml per 1 Juli j.l. geopend heeft, verheugt zich nog steeds in een zeer groote belangstelling. Begonnen werd met een tweemaal dagelijkschen dienst van Schiphol naar Texel v.v., met uit zondering van den Zondag, doch reeds dadelijk bleek, dat deze dienst niet kon voorzien in de groote vraag. Reeds den eersten Zaterdag dat ge vlogen werd, moesten extra-diensten worden ingelegd en vloog men 5 maal heen en terug. Den tweeden Zaterdag werden 6 diensten naar Texel onderhou den en den vierden Zaterdag vlogen de K.L.M.-toestellen, waaronder zelfs een Fokker F 8, plaats biedende aan 12 pas sagiers, zeven maal naar en van Texel. Ten einde in de gebleken behoefte te voorzien, is de K.L.M. thans definitief overgegaan tot uitbreiding van de ge wone dienstregeling. Met ingang van 6 Augustus zullen dagelijks 3 diensten naar Texel en vandaar naar Schiphol worden onderhouden, terwijl des Zondags twee diensten en des Zaterdags zes diensten gevlogen zullen worden. HET BEZOEK AAN ONS LAND VAN PRINS EN PRINSES TSJITSJIBOE. Gistermiddag heeft Prins Tsjitsjiboe een bezoek gebracht aan de diamantslij perij van de firma Asscher aan de Tol straat te Amsterdam, De Prins teekende het gastenboek en was zeer getroffen de handteekening te lezen v,an zijn kei zerlijken broeder Z. M. Hiro Hito. die in 1926 met Prins Hendrik de slijperij heeft bezocht. De heeren Asscher en Lissauer heb ben vervolgens den Prins door de fa briek rondgeleid. Wegens de vacant e waren er geen arbeiders in de. fabriek, doch de bewerking van de diamant kon toch aan den Pins worden gedemon streerd, doordat de leden v,an directie en administratief personeel de verschil lende bewerk'ngen voldoende machtig waren. De heer J. Asscher demonstreer de zelf het kloven van een diam,ant. De Prins liet zich alles haarfijn uitleggen, Gistermiddag zijn Prins en Prinses Tsjitsjiboe kort na elkaar te 's-Gr,aven- hage gearriveerd, waar zij hun intrek hebben genomen 'n Hotel des Indes, Ter begroeting was o.a. in Hotel des Indes ,aanwezig Jonkvrouwe A. baron esse' Schimmelpenninck van der Oye, hofdame van H. M. de Koningin, die aan de Prinses tijdens haar verblijf te Den. Haag is toegevoegd. Te ruim zes uur arriveerde Prins. Tsji tsjiboe, die niet, zooals de prinses, recht streeks van Amsterdam naar Den Haag was gekomen maar eerst een bezoek aan de Jamboree-terreinen te Vogelenzang had gebracht, waar hij in het bijzonder het kamp der Japansche jamboree-deel nemers bezichtigde. Hij werd o.a, ver gezeld door den kapitein-ter-zee Eoor- man, .die den prins tijdens zijn vfrbliif in ons land is toegevoegd. In het gebouw der Japansche legatie aan het Plein 1813, heeft de Japansche gezant gisteravond het prinselijk paar een banket ,aangeboden. waarbij o.a. hebben aangezeten graaf Dumonceau, opperceremon:emeester en grootmees ter van H. M. de Koningin en jhr. mr. F, Beelaerts van Blokland;, vice-presi dent v,an den Raad van State. NED. ONDERWIJZERS GENOOTSCHAP. Wij zijn erkentelijk jegens den minister, maar De heer H. J. Bon, voorzitter der he den te Rotterdam aangevangen 91ste algemeene vergadering van het Neder- landsch Onderwijzersgenootschap, heeft in zijn openingswoord als volgt gespro ken: Gaarne zouden we woorden van waardeering en erkentelijkheid voor ge- Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Meest zwakke N. tot N.W. wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur. UKKEL: Matige wind, voornamelijk uit N. richtingen, betrokken tot nevelig, later opklarend, vrij zachte temperatuur met een nachtelijk minimum van onge veer 10 graden. O t Di. 3 Aug. Zon op: 5 h 24; onder: 20 h 47. Licht op: 21 h 17. Maan op: 1 h 39; onder: 18 h 29. N.M. 6 Aug. .jj- 9 Hoog- en Laagwater te Vlissingeni Augustus. Hoogwater. Laagwater. Di. 3 11.07 23.46 5.09 17.47 Wo. 4 12.16 24.52 6.23 18.57 Do. 5 13.13 7.22 19.54 y Hoog- en Laagwater te Wemeldinges Augustus. Hoogwater. Laagwater. Di. 3 12.57 6.10 18.44 Wo. 4 1.34 14.11 7.26 19.56 Do. 5 2.44 15.12 8.27 20.53 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Vesre 38 min. later (S springtij). nomen regeeringsmaatregelen als blijde tonen in ons openingswoord willen doen doorklinken, maar zelfs bescheiden juichtonen over zeer bescheiden verbe teringen moeten weer dadelijk gedempt worden door tonen in mineur, als we denken aan noodzakelijke grootere ver beteringen, die niet werden aange bracht. Om eenige voorbeelden te noe men: We zijn erkentelijk jegens den minis ter, dat op aandringen van het Kamer lid Thijssen in de regeling van de uit betaling van salaris bij ziekteverlof eenige wijziging ten goede is aange bracht, maar hetgeen we herhaaldelijk vroegen: de betere regeling, welke voor de rijksambtenaren geldt, is nog steeds niet op ons toepasselijk geworden. We zijn erkentelijk jegens den minis ter, dat Z. Exc. enkele opgeheven open bare scholen heeft doen herrijzen, maar de bescheiden juichtoon verstomt, als we de doodsklok hooren aantikken, die reeds boven andere openbare scholen hangt en straks zijn sombere tonen zal doen weerklinken, We zijn erkentelijk jegens den minis ter, dat hij de vrije sollicitatie heeft opengesteld, en de jongeren dus ook uit zicht op een kans tot benoeming heeft gegeven, meer is het in feite niet maar een juichtoon houden we weer in, als we denken aan het ontzaglijk groote aantal gegadigden, dat er thans reeds is, een aantal, dat tengevolge van het voortduren der ongebreidelde opleiding ieder jaar zal toenemen, een aantal, dat straks bovendien vermeerderd dreigt te worden met een aantal wachtgelders. We zijn erkentelijk jegens den minis ter, dat hij bevorderen wil, dat jonge on derwijzers in een administratieve rijks betrekking worden geplaatst, dat jonge onderwijzers zullen kunnen worden op geleid in inrichtingen van onderwijs van technischen aard. Maar een juichtoon past hier evenmin, als we letten op het groote aantal jongeren, dat werkloos blijft of als kweekeling met akte werk zaam is tegen een tegemoetkoming, die eerder de naam van „fooi" dan van „be zoldiging" verdient. Op initiatief van de Unie van Chr. Onderwijzers hebben de zes onderwij zers-organisaties, die in de commissie voor georganiseerd overleg in onder wijzerszaken zitting hebben besloten, een gezamenlijke actie te voeren, om van de nieuwe regeering te verkrijgen een belangrijke verlaging deir leerlin- genschaal, die er toe leiden zal, dat de school weer ten volle haar taak als opvoedingsinstituut zal kunnen vervul len, die er tevens toe leiden zal, dat de wachtgelders weer een vaste betrek king verkrijgen en dat de duizenden werklooze jonge krachten een levens taak en een bestaansmogelijkheid wor den geboden. Daarnaast staat als andere branden de quaestie, die om redding vraagt: de totale onvoldoendheid der onderwijzers- salarieering. Wij spreken hier dezen

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1