BINNENLAND. ZEELAND. NUMMER 179. TWEE BLADEN. MAANDAG 2 AUGUSTUS 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. De opening van de jamboree. WiEfüEM?. pi mTdo rwttvcfeiu m elburg5che courant 'dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vüsetngen 2.30, elders 2.SO per ïwnrtaal Week-abonn. in Middelburg en 2oes 18 et. p. w. -Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. •Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. goesche courant^ Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaa rde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 3-0 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 Tegels, 6 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met! „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou< rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cenC. De aankomst van H.M. de Koningin. Klokslag 2 uur Zaterdagmiddag reed 'H.M. de Koningin, vergezeld van een hofdame, in een auto, waarvan de kap geopend was, het terrein der jamboree op. Drie auto's met leden van de hof houding volgden de koninklijke auto, waaraan een auto van de rijksveldwacht voorafging. Van den ingang, waarvan de Koningin gebruik maakte, tot de eeretribune, d.w. z. over een afstand van ongeveer 200 meter, stonden belangstellenden, in een haag geschaard om H.M. toe te juichen. Padvinders zorgden voor de afzetting. De Koningin was via Noordwijk-Bin- nen en Noordwijkerhout, over den z.g. Achterweg, gekomen. Het laatste ge deelte van dezen weg was geheel afge zet. Voor den ingang stonden omstreeks 2 uur nog troepjes belangstellenden, die de aankomst van H.M. afwachtten en na de Koningin binnenkwamen. Toen de koninklijke auto de groote arena, langs welker zijden de tribunes gebouwd zijn, binnen reed, klonk één daverende welkomstgroet uit duizenden monden, gevolgd door het gezang van ons volkslied. Ook zij, die buiten het terrein, maar in de onmiddellijke nabijheid waren, be grepen het: H.M. de Koningin was aan gekomen. Het programma (défilé van de 28000 .delnemers etc.) voltrok zich hierop, precies zooals wij Zaterdag meldden. De openingsrede van H.M. Omstreeks half vijf was het afgeloo- pen en ving H.M. haar toespraak aan in •het Engelsch: „Padvinders, jong en oud, padvinders van alle landen, Ik heet U allen welkom in mijn ko ninkrijk en hoop, dat U daardoor zult weten hoezeer ik Uw beweging waar deer en er belang in stel. Het is voor niij een voldoening, te zien, dat na jaren van vruchtbaar streven, deze prachtige organisatie een wereld beweging is geworden, die jongens om vat van alle klassen en van alle naties en die hen er toe voorbereidt, goede burgers en goede mannen te worden. Moogt gij immer, thans zoowel als in •uw later leven, trouw blijven aan den padvindersgeest, welke, om te spreken met de woorden van uw chief, dien wij hier heden met vreugde welkom heeten, gekenschetst wordt door zijn breeden en onzelfzuchtigen kijk, zijn oprechte vriendschap, zijn daadwerkelijke liefde en zin om met vreugde te dienen." Daarna vervolgde H.M. in het Neder- landsch: „Mij thans tot u, padvinders-landge- nooten richtend, wensch ik in de eerste plaats een welkom toe te roepen aan hen uit het rijk van overzee die zich de lange reis hebben getroost om aan deze bij eenkomst in het moederland deel te ne men. Ik hoop, dat gij van deze jamboree met schoone indrukken naar uw geboorte grond zult terugkeeren. Padvinders uit alle deelen van het rijk, gij moogt nooit vergeten, dat gij tij dens deze jamboree gastheer zijt. Vervult uw taak in dezen met hulp vaardigheid en opgewektheid en doet daarmede den naam van Nederland als gastvrij land eer aan." H.M. besloot haar rede in het Engelsch als volgt: „Moge de dagen, dat gij hier bijeen zijt, gekenmerkt worden door den waren padvindersgeest en mogen door Gods zegen de vriendschapsbanden, die ge hier aanknoopt, versterkt en verdiept wor den tot ware en trouwe broederschap, die zal blijven bestaan, lang nadat gij terug zijt gekeerd naar uw landen over de geheele wereld. Hiermede verklaar ik de jamboree ge opend." HET DéFILé, Bij de opening n de jamboree wa- len o.,a. aanwezig op Je genoodigden- hibune de ministers Slotemaker de^Bru- ïiie, Gorsel'ng en Weiter en oud-opper bevelhebber van land- en zeemacht, Ge neraal Snijders, en de burgemeester van Den Haag, mr. De Monchy. Het défilé, dat aan de rede van H.. M, voorafging, verliep in de meest volmaak te orde en maakte op alle aanwezigen éen overweldigenden indruk door de eurigheid en regelmaat, waarmede voort,ijgemarcheerd. De kleurige aggen voor en tusschen de verschillen- T ^aven aan het défilé een eemgsz'ns feestelijk karakter. De buitenlandsche contingenten schre den in alphabetische volgorde over het terrein, nadat de stoet was geopend door het Nederlandsche padvindersgil- de, dat een bijzonder hartelijk applaus oogstte. Voorop ging Amerika, waarvan alle deelnemers bij het naderen van de eeretribune een Amerikaansch vlagge tje te voorschijn haalden, waarmede het hooge gezelschap geestdriftig werd toe gewuifd.. In dit contingent trok een groep Indiaansche padvinders met hun schitterende veerendos veel belangstel ling. Vervolgens kwamen Armenië, de 1100 Belgen, China, dan de Denen, waarvan de muzikanten met hun instru menten en de overigen met hun hoeden en de patroudlevlaggen een saluut brachten, gepaard met luide, toejuichin gen. Hierna volgde het groote, 8000man sterke contingent van het Britsche rijk, waarvan alle deelnemers uitbundig met hun hoeden zwaaiden. /Achtereenvol gens passeerden verder Canada, Aus tralië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, Ier land, New Foundland, Britsch-Ind:ë, Barbados, Bermuda, Britsch-Guyana, Ceylon, Hongkong, Jamaica, Malta, Noord-Rhodesia, Palestin,a, Trinidad, daarna de Engelschen uit België, Bra; zilië, Egypte, Frankrijk en Zwitserland, daarachter de deelnemers uit Engeland zelf, die met hun hoeden hoog op de stokken, onder luide toejuichingen hun hulde betuigden, waarna het contingent gesloten werd met de groepen uit Schotland, Wales en Noord-Ierland. Bijlzonder treffend was het voorbij trekken van de z.g. handicaped boys, kreupelen, blinden, en met andere ge breken behepte padvinders uit ver schillende landen. Een schitterende gedachte had het groote Fransche contingent gehad. Dit marcheerde in drie groepen, waarvan de eerste blauwe, de tweede witte en de laatste roode bloemen aan de stokkep had gebonden, aldus weergevende de kleuren van de Fransche vlag. Een bij zonder aardig gezicht. Na Griekenland kwam vervolgens he£ contingent Hongaren is stramme hou ding en met witte pluimen op hun hoed, terwijl hun muziekkorps pittige muziek ten gehoore bracht. Ir,an defileerde daarachter, en toen kwam het kleine troepje Japanners, dat evenals de Amerikanen met kleine vlag getjes hartelijk wuifde, Joegoslavië, Letland, Liechtenstein volgden elkaar op, waarna de Lithau- sche padvinders hun groet met gestrek- ten arm brachten. Ook het groote contingent Luxembur gers bracht een groet met de stokken in hun gestrekten arm. Mexico volgde, daarna de met hoeden zwaaiende Noren, dan de Oostenrijkers, die met hun witte kousen een aardigen aanblik leverden, De Polen hadden hun e:gen muziek korps meegebracht, dat zich tijdens het voorbijtrekken van dit kranige contin gent voor de eeretribune opstelde en vroolijke marschen speelde. Veel bijval verwierven de poolsche vliegers en de poolsche fietsers, die per rijwiel den tocht naar de jamboree hebben onder nomen. Nog steeds was er geen eind ,aan het défilé. Na Portugal passeeden de Roe menen met gestrekten arm en de Syri- ërs, die voor de eeretribune een leuk- klmkenden yell uitbrachten, Siam, Tsjecho-Slowakije met eigen muziek, IJsland en dan Zweden in blauwe uni formen. Ook de Zwitsers maakten een keu- rigen indruk, waarna het Ned, Oost- Indisch contingent met bijzonder harte lijk applaus werd begroet, waarin ook Saba en Curasao deelden. Ten slotte trokken de Nederlandsche verkenners in keurige formatie langs de tribunes. Bij de na het défilé volgende rally (een ren naar het front van de eere-tri- bune) had het cordon, dat de aankomen de 28.000 jongens moest tegenhouden, een zware taak, waarin het slechts met zeer groote moeite kon slagen. Toen de stormloop tot stilstand was gebracht, gingen alle stokken en vlag gen omhoog en een oorverdoovend ge juich barstte los. .Ook na de h:erop volgende rede van H. M. de Koningin konden de jongens hun enthousiasme niet bedwingen en luide toejuichingen en yells stegen uit de massa op. Toen de geestdrift weer tot bedaren was gekomen, sprak de chief scout, lord Baden Powell, ongeveer als volgt Rede van den chief scout. Majesteit, Ik dank u hartelijk voor uw aanwezig- De duivel ontvangt niets van wat men hem niet geeft. he'd en voor de officieele opening van de jamboree en voor de schoone bood schap, welke gij ons vandaag gegeven hebt. Ik ben er van verzekerd, dat iede re scout en leider uw boodschap mee naar huis zal nemen en dat zij iederen padvinder zal aansporen hun groote werk hier en in de wereld verder uit te dragen. Ik dank u daarvoor van harte, niet alleen namens de scouts, die thans in Holland zijn, maar uit naam van de geheele padvinderswereld.. Wij1 zijn bijzonder bevoorrecht, dat we onze jamboree kunnen houden in Nederland, een land van groote mannen, d:e zooveel succes hebben bereikt op kunstgebied, in handel en industrie, een land, dat het centrum is van vele confe renties en besprekingen om vrede in den wereld te brengen. Onze jamboree alhier zal alle padvinders aansporen hun werk voor een internationalen vrede voort te zetten. Uwe Majesteit heeft heden een groo- ten stoot voorwaarts gegeven in de be vordering van den vrede en een aan moediging om onze taak voort te zet ten in de padvindersbroederschap, wel ke thans is geworden een „junior league of nations". Daarvoor en voor de eer door u aan onze jamboree aangedaan, dank ik nog maals hartelijk. Weer laaide hoogop de geestdrift van de jamboree-bewoners en naast een nieuwe stokken, en vlaggenparade in de lucht klonken krachtige yells, waar bij de b.p.-yell de voornaamste was. Ook uitroepen als „leve de Konrigin" en „Leve Holland" waren niet van de lucht. Na de plechtigheid heeft H, M. de Koningin op de eeretribune de hoofd- verkenners van verschillende landen ontvangen, waarna H.M. onder uitbun dig gejuich van de opdringende padvin ders het t.errein verl'et, even later ge volgd door den chief scout en den hoofd verkenner. De padvinders begaven zich daarna naar hun kampen, waar het publiek thans gelegenheid kreeg hen in het kampleven gade te slaan. Van deze gelegenheid werd zeer druk gebruik gemaakt. DE EERSTE JAMBOREE ZONDAG. Om 7 uur gisterochtend weerklonk het gebruikelijke schot voor de reveille, dat de bedrijvigheid in alle kampen op de jamboree deed herleven. Allen maak ten zich gereed voor de godsdienst plechtigheden en tegen negen uur zag en hoorde men de verschillende groe pen onder tromgeroffel of muziekge- schal over het terrein marcheeren voor het bijwonen der oefeningen. Om 10 uur werd op het groote altaar achter Teijlingerbosch een pontificale hoogmis opgedragen door den apostoli- schen internuntius mgr. Giebbe. Alle katholieke troepen van de jamboree, ten getale van ongeveer 10.000, waren op het grasveld voor het altaar aanwe zig. De pauselijke internuntius werd door de deputaties der diverse landen met de nationale vlaggen aan den in gang van het terrein ontvangen, terwijl de troepvlaggen op het altaarterrein waren opgesteld. De plechtigheid, die een grootschen indruk bood, werd opgeluisterd door het harmonie-korps van de Polen, ter wijl de mis door allen gezamelijk werd gezongen. Daarnaast lieten de Polen, de Franschen en de Nederlanders eenige religieuze liederen hooren. Op het demonstratieterrein werd voor de protestantsche padvinders om 10 uur een dienst gehouden door prof. dr. S. Berkelbach van den Sprenkel, hoog leeraar aan de universiteit te Utrecht. Deze dienst werd bijgewoond door den minister van onderwijs, prof. Slotema ker de Bruïne. In subkamp 8 werd voor de prote stantsche deelnemers van het Ameri- kaansche contingent een godsdienst oefening gehouden, welke door een eigen muziekkorps werd opgeluisterd. Na beëindiging van de protestantsche godsdienstoefening heeft de minister van onderwijs een rondgang door de verschillende kampen gemaakt. De mi nister toonde groote belangstelling voor de inrichting van de subkampen en liet ,zich over allerlei ondérdeelen inlich ten. Speciale aandacht schonk minister Slotemaker echter aan het Indische contingent, dat nog steeds druk bezig Na bijna 80 jaren nog niet overtroffen' ZEEUWSCH PROFETENBROOD, en dan het echte, M. P E T E R S E, Patissier - Hofleverancier - Middelburg. (Ingez. Med.) was met het afbouwen van zijn pendop- po. De minister, die hier bijna een half uur vertoefde, liet zich uitvoerig voor lichten door hopman Ranneft en maakte een gemoedelijk praatje met verschil lende deelnemers van het contingent. Vol trots hoorden we den minister zeg gen, dat hij zelf ook zoons in Indië heeft, in Batavia en in Malang. Bij zijn afscheid heeft de minister zijn handteekening ge zet in het logboek van het contingent. Druk bezoek van het publiek. Toen om 12 uur de poorten van het jamboreeterrein voor het publiek ge opend werden, was het spoedig een drukte van belang. In dichte drommen kwamen de be zoekers de toegangen binnen en den geheelen middag en avond hield deze belangstelling aan. Het was vaak vermakelijk de opmer kingen aan te hooren, welke de dames bezoekers soms over het koken der pad vinders maken. De jongens trokken zich daar echter niet veel van aan en gingen ongestoord verder met het bereiden van hun potje, dat zij per slot van rekening toch zelf moeten verorberen. En zij hadden daarin schoon gelijk. De bezoekers van Zondagmiddag heb ben zich voorts kunnen vermeien in het aanschouwen van een groote kerkpara- de met hun muziek en vlaggen van tal van contingenten. Want om 4 uur had voor de katholieken een ,,christus-kc- ninghulde" plaats in de kathedraal van Haarlem, waarheen 3000 man met drie extra treinen vertrokken. Ook voor de protestanten had des middags een dienst plaats in de groote of St. Bavo- kerk te Haarlem. HELENE CALS OVERLEDEN. Zaterdag is te Rimini (Italië), waar zij tot het ondergaan van een rustkuur met vacantie vertoefde, in den leeftijd van 36 jaar overleden, de bekende Neder- landische /zangeres Helene Treep-Cals. Helene Cals is te Amsterdam geboren. Zij genoot haar opleiding aan het con servatorium aldaar. De zangeres was zeer populair als soliste bij de A.V.R.O. en trad ook in het buitenland, laatstelijk in Duitschland, als opera-zangeres op. Zij was hoofdleerares voor solo-zang aan het conservatorium te Utrecht. Prins van Tsjitsjiboe te Amsterdam, Met een extra-trein uit Den Haag, waar hij met den D-trein uit Zwitser land was aangekomen, arriveerde Zon dagmiddag te half twee aan het centraal station te Amsterdam Zijne keizerlijke hoogheid Jasoe Hito, Prins van Tsjitsji boe, broeder van den Japanschen kei zer, vergezeld van zijn echtgenoote, van den Japanschen gezant Z. Exc. Kru- washima, den gezantschaps-secretaris Yamaguchi, den civieten attaché Naga- ta en den marine-attaché overste Tona- ki, benevens de leden van zijn gevolg. Ter verwelkoming waren o.a. aanwe zig kapitein ter zee L. A. C. M. Door man als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin, burgemeester dr. W. de Vlugt, Op het perron stond als escorte opgesteld het Japansche contingent van de jamboree. Per auto vertrok het ge zelschap naar het Amstel hotel, waar de lunch werd gebruikt en waar de bur gemeester en eenige leden der Japan sche kolonie in audiëntie werden ont vangen. Na de lunch reed de prins van Tsjitsji boe met zijn echtgenoote en gevolg uit voor een rit door de stad, waarbij een bezoek werd gebracht aan de nieuwe woonwijken in Zuid. Het gezelschap reed langs het stadion en de roeibaan, waarvoor de Prins als beschermheer van de Olympische spelen te Tokio, zich bijzonder interesseerde. Op den terug weg werd het rijksmuseum bezichtigd. Vervolgens ging het gezelschap naar het koloniaal instituut. Na een rondrit door de binnenstad keerde men in het Amstelhotel terug. «ma**—-'ggHHüBr'» DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Amsterdam: 1 doode Zaterdagmorgen wilde op de splitsing van de wegen Amsterdam-Schiphol en Amsterdam Sloten een naar schatting zeventigjarige fietser den weg overste ken. Hij werd hierbij door de auto ge grepen en tegen den grond geslingerd. De man werd zoo ernstig gewond dat hij weinige oogenblikken later overleed. Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Zwakke tot matige, meest Noordelijke wind, half tot zwaar be wolkt of betrokken, weinig of geen re gen, iets warmer. UKKEL: Matige N.W. tot N.O. wind, bewolkte hemel, tijdelijk helder, matige temperatuur met een nachtelijk mini mum van ongeveer 10 graden. Morgen bewolkt tot schoon weer, ochtendnevel met N.O. wind. Ma, 2 Aug. Zon op: 5 h 23;«onder: 20 h 49. Licht op: 21 h 19. Maan onder: 17 h 34. N.M. 6 Aug. Za. 31 JuIL Zon op: 5 h 20; onder: 20 h 52. Licht op: 21 h 22. Maan op: 23 h 54; onder: 15 h 12. "N.M. 6 Augustus. Hoog- en Laagwater te Vlissingeni Augustus. Hoogwater. Laagwater. Ma." 2 9.52 22.28 3.52" 16.28 Di. 3 11.07 23.46 5.09 17.47 Wo. 4 12.16 24.52 6.23 18.57 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Augustus. Hoogwater. Laagwater. Ma. 2 11.29 24.04 4.48 17.26 Di. 3 12.57 6.10 18.44 Wo. 4 1.34 14.11 7.26 19.56 DE GRIEVEN DER MOSSELVISSCHERS. Men schrijft ons uit Bruinisse: Onder voorzitterschap van den heer W. van den Berg Dz. vergaderde alhier in hotel Storm de afdeeling Bruinisse van den Bond van Mosselkweekers in Zeeland. De voorzitter vroeg welke punten op de algemeene ledenvergadering van den bond te Goes te houden volgens het oor deel der leden dienen te worden bespro ken. De heer W. de Koning achtte het wenschelijk, dat het vischgewicht van een partij te leveren mosselen niet meer werd bepaald door het gebruiken van een gewichtsmaat, doch door het ge bruiken van een inhoudsmaat. De groo te mosselen met zware schelpen, die toch goed van visch zijn, zijn nu belang rijk in het nadeel vergeleken bij een el ders gekweekt product. De heer P. de Waal besprak daarna de kwestie die thans algemeen de ge moederen bezig houdt. De kweekers, die thans orders krijgen en die doordat zij niet aan de gestelde eischen van vischgewicht of maat kunnen voldoen, en de order niet kunnen uitvoeren, wor den gedupeerd, aangezien de order toch van hun basisleveringscijfer wordt afge trokken. Hij drong er op aan, dat er zoo spoedig mogelijk maatregelen genomen dienen te worden om tot opheffing van die onrechtvaardige bepaling te komen. Wat verleden jaar al op de perceelen aanwezig was en toen in klasse C kon worden gerangschikt, kan thans wegenS minimalen groei nog niet onder B ge rekend worden. Het betreft hier dus niet onjuiste opgaven, doch een natuur lijke oorzaak en daarmee dient het C.V. K. rekening te houden. Een en ander werd unamiem ondersteund. De heer Matheus de Koning zeide, dat het is voorgekomen dat mosselen op Bruinisse en eveneens te Bergen op Zoom voldeden aan de minimum eischen betreffende 't vischgewicht, ter wijl op de plaats van levering een ander vischgewicht werd vastgesteld. Hij vroeg daarom aan te dringen op opheffing van de clausule waarbij aan kweekers wier lading mosselen wordt afgekeurd 15 kantoorkosten in reke ning wordt gebracht. De voorzitter zeide, dat bedoeld ar tikel niet kan worden gemist, maar dat thans deze clausule als volgt wordt ge lezen: dat de kosten in rekening kun nen worden gebracht terwijl daar vroeger stond zullen in rekening worden gebracht. De werking van het artikel is daardoor verzacht. Op een vraag of het minimum vischgewicht voor B mosselen zal gebracht worden van 14 op 16 kg' kon de voorzitter geen ant woord geven. Verder is het thans moeilijk nog mos selen, die wat de maat betreft in klasse C vallen, te verhandelen, daar thans ook door de Belgische regeering bij den invoer eischen worden gesteld aan de

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1