ZEELAND. MIDDELBURG. VLISSINGEN. OVER VRIJMETSELARIJ. i.) WALCHEREN ZUID-BEVELAND. Uil Je Middelburgsche Courani van vóór vijftig jaar. J 72 deelneming in het garant efonds hebben mogelijk gemaakt. Nagenoeg alle lichamen of bedrijven, welke rechtstreeks of zijdelings bij de Neder),andsche luchtvaart zijn betrok ken, zijn hier vertegenwoordgd. De over weging, dat de buitenlandsche lucht vaart-industrie wellicht gaarne in ons land zou exposeeren gaf bovendien aan leiding versch llende omringende en verder afgelegen Landen tot deelneming aan de ,,Avia" uit te noodigen. Voor de ondernemers -zoo vervol gens de minister van deze zoo nut tige tentoonstelling zou het welslagen een groote voldoening voor den door hen geleverden arbeid schenken. Het nationaal luchtvaartfonds, dat reeds in zooveel nutt ge gevallen ten bate van de Nederlandsche luchtvaart geldelijken steun kon verleenen, zou alsd,an zijn middelen zien vermeerderen en daar door wellicht in staat worden gesteld zijn werkingsfeer nog uit te breiden. Immers de eventueele baten van deze tentoonstelling zullen voor een gedeelte aan dit fonds ten goede komen. Aan het slot van zijn toespraak verklaarde de minister de ,.Avia" geopend. Een specifiek Zeeuwsch gebak ZEEUWSCH PROFETENBROOD en dan HET ECHTE, M- PETERSE, Patissier, Hofleverancier Lange Delft Middelburg, (Ingez, Med.) Bij beschikking van den minister van financiën is aan mevrouw W. G. Ap pel-Deibei te Middelburg, op haar daar toe gedaan verzoek, eervol ontslag ver leend uit hare betrekking van collectri- ce der staatsloterij aldaar, welk ontslag zal ingaan met het einde der 475e staats loterij. Ter beschikking van de justitie gesteld, De Woensdag te Leiden gearresteer de reclamezwendelaars S. uit Laren en De H. ut Soestdijk, die een 75-tal win keliers te Vlissingen hebben opgelicht, zijn Vrijdag door den commissaris van politie te Vlissingen ter beschikking ge steld van de just'tie te Middelburg. RAADSVERGADERING, Een voorstelvan B, en W, aan genomen om in beroep te gaan van de uitspraak van het scheids gerecht inzake de affaire De Wolf, De gemeenteraad kwam Vrijdagmid dag in een spoedeischende vergadering bijeen, onder voorzitterschap van bur gemeester Van Woelderen. De agenda voor deze vergadering ver. meldde slechts 2 punten, Vaarvan het eerste, het converteeren Yan geldleenin gen, zonder discussie Gf hoofdelijke stemming werd aan£enomen_ Het betrof hier diverse „leningen op onderhand- sdi^^Chludbekentenis, l00pende tegen ten rentevoet van 4 Daar de rente stand thans beneden 4 ligt, hebben B. en W. pogingen aangewend tot verla ging der rente van de daarvoor in aan merking komende leeningen, in welke pogingen zij zijn geslaagd, doordat de diverse geldgeefsters de rente hebben verlaagd tot 3% en 3% Werd dit punt bij hamerslag afgedaan, het volgende punt op de agenda eischte meer tijd. Dit punt was n.l. het voorstel van B. en W. om bij den Centralen Raac van Beroep in beroep te gaan van de uitspraak van het scheidsgerecht be terffende den heer W. de Wolf. Zooals bekend heeft de Raad in een geheime zitting d.d. 25 Juni aan den hr. W. de Wolf ongevraagd eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van direc- In het laatstverschenen nummer van ,,De Opbouw", democratisch tijdschrift voor Nederland en Indië, troffen wij een zeer belangwekkend en klaarblijkelijk deskundig artikel aan over V r ij m e t- s e 1 a r ij, van de hand van Georg Schlimme. Met toestemming der uitge vers (Van Gorcum Comp. te Assen) nemen wij het hier ter informatie onzer lezers ietwat bekort over. Er zijn weinig geestelijke organisaties, waaromtrent izooveel misvattingen, zooveel verkeerde en dwaze denkbeel den bestaan, als over de Orde der Vrij metselaren, haar doelstelling, haar werkwijze en haar plaats in de samen leving. Dat behoeft ons ook niet te ver bazen van een beweging, die zoo wei nig aan den weg timmert en over haar interne aangelegenheden opzettelijk het stilzwijgen bewaart, zoodat kwaadwilli ge tegenstanders vrij spel hebben. Dat die tegenstanders er thans nog zijn, en actief, ook, bewijst dat de Vrijmetselarij springlevend is. En het is dus de moei te waard, deze belangrijke humanisti sche broederschap, die de eeuwen door zooveel groote en verlichte geesten on der haar leden heeft geteld, waarvan er in onze dagen ruim 3JA millioen over het geheele oppervlak der aarde zijn teur der gemeentelijke arbeidsbeurs. (Een gevolg van de malversaties bij Maatschappelijk Hulpbetoon). Door het scheidsgerecht voor ambte naren in dienst der gemeente Vlissingen is op 15 Juli j.l, uitspraak gedaan in zake de door den heer W. de Wolf in gestelde beroepen tegen dit besluit van den Raad. Het scheidsgerecht heeft dit besluit vernietigd en aan den heer W. de Wolf de straf opgelegd van: „verla ging in rang gedurende onbepaalden tijd" en heeft tevens als zijn meening uitgesproken, dat deze verlaging niet verder mag gaan dan tot eene functie, welke de heer De Wolf in de financieele positie stelt van adjunct-commies, Met dit besluit nu konden B. en W. zich niet vereenigen, waarom genoemd voorstel, terwijl tevens werd voorgesteld het be sluit tot verwijdering uit den dienst, met inhouding van een derde deel zijner wedde weder te verlengen tot het tijd stip waarop de Centrale Raad van Be roep een beslissing heeft genomen. Nadat de heer De Ruiter (c.h.) het woord had gevraagd, stelde de voorz. voor de deuren te sluiten. Hiertegen meende de heer Van Ooirse'hot (s.d.a.p) zich fel te moeten verzetten. Volgens den spr. moet het nu maar eens uit zijn met de geheimdoenerij in deze zaak en mocht de zitting toch geheim worden dan zal zijn fractie de Raad ver laten. 'De v o 'o r z. had op openbaarheid niets tegen, mits de sprekers zich willen beperken, daar deze zaak nog aanhan gig' is, waarop de zitting openbaar 'bleef. De heer De Ruiter was tegen het voorstel van B. en W., omdat hij in de geheime zitting den indruk had gekre gen, dat het gemeentebestuur zich bij vond de uitspraak van het scheidsgerecht neerleggen. Ook de heer S o r e 1 (a.r.) vond de uitspraak van eht scheidsgerecht in overeenstemming met de meening van een deel der raadsleden. Het bleek, dat B, en W. in de geheime zitting de belofte hadden afgelegd om te helpen bevorderen dat de heer De Wolf in een betrekking elders zou wor den geplaatst. Zoowel de heer Van Oorschot als de heer Andriessen (r.k.) konden zich met het voorstel van B. en W. vereenigen, dit was echter niet het geval met de heeren Woltering (a.r.) en P a a p (l.b.), die meenden, dat de uit spraak van het scheidsgerecht beslissend mocht zijn. Wethouder R o r ij e (s.d.a.p) verde digde het voorstel van B. en W. en zei- de, dat het toch logisch is dat B. en, W. in beroep gaant Na nog eenige discussie werd het voorstel in stemming gebracht en aange nomen met 11 tegen 6 stemmen. Vóór de s.d.a.p.-fractie, de r.k,, de heer Hil- demisse (v.d.) en Anker fv.b.)> -Tégen a-r. en c.h., Jerjivijl-^c-heer Marijs zich uit d^ïSal had verwijderd, DOMBURG. Inplaats van den heer iP. Provoost Johzn. zal namens de afd. Domburg van den modernen landarbei- dersbond in het comité voor de z.g. B- steun zitting nemen de heer J. Maas Jzn, Sr. DOMBURG. D,uar er in het land bouwbedrijf met het snijden van het koren en later met het rooien van aard appelen en bieten nogal wat werk kan komen, hebben B. en W. een schrijven tot de landbouwers in de gemeente ge richt met het verzoek zooveel mogelijk iirbeid met de hand te laten verrichten en in de eerste plaats aan de landar beiders uit eigen gemeente te denken bij het aannemen van meer werkkrach ten. Zij verwachten hiervan zooveel sue ces dut voorloopig voor de landarbei ders geen steunregeling zal noodig zijn Aan de landarbeiders en daarmede gelijk te stellen personen die werkloos zijn is door hen geschreven, dat zij eerst dan in de steunregeling zullen worden verspreid, aan de hand van betrouw bare gegevens wat nader te bezien. Over de oudste geschiedenis der Vrij metselarij is maar zeer weinig met ze kerheid bekend. Vanaf het jaar 1717, dat algemeen wordt aangenomen als het tijdstip, waarop zij in haar huidigen or- ganisatorischen vorm haar intrede in de geschiedenis heeft gedaan, omdat toen voor het eerst, te Londen, een viertal loges zich tot een Grootloge hebben vereenigd, is de ontwikkelingsgang vrij geregeld te volgen. Doch voordien is de documentatie hoogst fragmentarisch. Voor het eerst treffen wij het woord „vrijmetselaar" (freemason) aan in 1375, in een bericht over een vergadering van vertegenwoordigers der plaatselijke bouwgilden te Londen. De juiste betee- kenis er van heeft men niet met zeker heid kunnen vaststellen. Het schijnt, dat „freemasons bouwvakarbeiders van hoogeren rang waren, die het fijnere werk verrichtten en ook architectoni sche kennis bezaten, terwijl de „rough- masons" het grovere werk deden. Of schoon die oude metselaarsgilden niet meer dan gewone vak-organisaties wa ren, zonder bijzondere geestelijke doel einden, vertoonen vele van hun voor schriften en gebruiken overeenkomst met die van de latere „speculatieve" Vrijmetselarij. Er is de eedsaflegging, de geheimhouding van het rituaal, de ver schillende graden van leerling, gezel en meester, die elk hun eigen regels heb; ben, de gelijkstelling der gildebroeders, i opgenomen, indien door hen kan wor den ,aangetoond, dat voldoende pogin gen zijn aangewend om .'n het particu lier bedrijf werk te verkrijgen. OOSTKAPELLE. Vrijdagmiddag werd de gemeente opgeschrikt door het lu - den der klok. Algemeeen werd aan brand gedacht. Gelukkig was dit niet het geval. Het doel van het luiden was: een huwelijksinzegening in de Ned. Herv. Kerk. Aangezien dit luden bij een huwelijksinzegening nog n mmer heeft plaats gehad is het begrijpel.ijk dat vele inwoners aan brand dachten, RAAD VAN VEERE, VEERE. Vrijdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemees ter D. Huinink voltallig.. Met alg, st. werd tot gemeente-secre taris benoemd de heer J. A. Martijn. De voorz. sprak zijn blijdschap over den uitslag uit. (Er waren 53 sollicitanten geweest.) Nadat de heer Martijn een woord van dank had gesproken, werd hij beëeedigd j en staande de vergadering benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand, agent der arbeidsbemiddeling en inner der slachtgelden. Regeling formatie secretarie. De voorz. bracht de nieuwe rijks regeling ten aanzien van de benoeming van een waarnemend secretaris te ber de. Spr. zeide, dat hij als burgemeester dat steeds geweest was, doch dit is thans niet meer mogelijk, daar een amb tenaar ter secretarie zulks moet zijn. De heer Van Tuyll van Serooskerke is thans alleen als ambtenaar ter secretarie aan wezig. Het is echter zeer gewenscht, dat er wederom een tweede ambtenaar be noemd wordt, vooral daar er in de toe komst veel meer werk zal ontstaan. B. en W. stelden voor den heer Van Tuyll tot eersten ambtenaar en tevens waar nemend secretaris te benoemen en te zijner tijd een oproeping te doen voor een jongen ambtenaar, die alsdan een aanvangssalaris van 150 zal hebben en opklimmen kan tot 250. Met alg. st. werd hiertoe besloten en de heer Van Tuyll beëedigd als waarn. secr. Ingekomen was een klacht over on deugdelijk water in een der woningen bij de Sluis. Een onderzoek door den gem. geneesheer ingesteld, bracht aan het licht, dat het water lood bevatte en bacteriologisch zoo verontreinigd was, dat de ziekteverschijnselen bij de men- schen in genoemde woning zeer waar schijnlijk daaraan te wijten zijn. Later bleek, dat er rioolwater bij het drink water liep. De voorz. zegt, dat er maatregelen getroffen zijn. Een aanbieding van het Huis met het Kanon tegen den kostprijs om dat als garage voor de brandspuit in te richten werd voor kennisgeving aangenomen, daar men een ander gebouw op het oog heeft. De vergoeding over 1936 voor het be zoeken van de R.H.B.S. te Middelburg bedraagt bijna 649. De heer Holleman, die de werf aan mr. J, J. A. Fransen van de Putte te Goes heeft verkocht vroeg het recht van erfpacht te mogen laten overschrijven. Voor kennisgeving aangenomen. De rijksinspecteur voor de werkver schaffing bericht, dat de werkverschaf fing tot 15 Oct. moet worden stopgezet, Zulks is reeds geschied. Verzoek muziekvereeniging. De plaatselijke muziekvereeniging „Veere's Genoegen" wees er op, dat reeds geruimen tijd geleden haar tent van gemeentewege is afgebroken, doch dat deze nog niet opgebouwd is, hetgeen een betreurenswaardig feit is. Daar men thans geen muziekuitvoeringen geven kan, beteekent dit moreel zoowel als fi nancieel een schade voor genoemde ver- eeniging, die dan ook werkelijk in den laatsten tijd achteruit gegaan is. Men heeft getracht door muzikale wandelin gen te toonen, dat men nog bestaat. Der- enz., zoodat het voor de hand ligt, te veronderstellen, zooals ook door vele geschiedschrijvers is gedaan, dat de Vrijmetselarij i,n de bcjuwgilden haar voorlooper vindt. Hoe dit zij, op de een of andere wijze heeft zich een gilde- achtige bouwliedencorporatie in een geestelijke broederschap omgezet, In Engeland vindt dit proces zijn verkla ring in het feit, dat in den loop der 17de eeuw vele niet-metselaren als lid van de loges1) werden aangenomen, deels op verzoek van de gildebroeders, die er geldelijk voordeel van verwachtten en tevens, dat er van hen glans en glorie zou afstralen op het bouwgilde, deels omdat tal van geleerden en verkondi gers van denkbeelden, welke afweken van de strenge dogmatiek dier dagen, er een onderdak vonden. Vele kunste naars, wijsgeeren en edellieden, vaak van koninklijken bloede, die een sfeer van verdraagzaamheid zochten, waarin x) Met het woord „loge" werd oor spronkelijk de houten keet of loods aangeduid, die bij elk steenen bouw werk (voornamelijk kerken) werd op getrokken als werk- en vergaderplaats der bouwlieden. In de huidige Vrijmetse larij duidt men er zoowel het gebouw van de plaatselijke organisatie, als die organisatie zelve en haar bijeenkomsten mee aan. Het verband, waarin een aan tal loges uit een bepaald gebied zich vereenigen, noemt men Groot-loge of Groot-Oosten. halve deed men een dringend beroep op den Raad om spoedige en krachtige maatregelen te willen treffen. De V o o r z. zeide, dat hij heeft getracht hout van Waterstaat te krijgen, doch dit is niet gelukt. Thans heeft men een ad- j vertentie geplaatst om op die manier aan materiaal voor den wederopbouw der tent te komen. B. en W. stelden voor slechts een deel der onkosten te dragen en de vereeniging zelf ook te laten mee werken door bijv. een vrijwillige inzame ling te houden. De heer Leer zeide, dat de vereeniging slecht bij kas is. De heer W outerse begreep dit niet, om dat ze toch per jaar 30 subsidie van de gemeente krijgt. Ook hij huldigde de de idee van een inzameling. Na verdere discussie werd bepaald, dat de vereeni ging eerst zien moet wat zij zelf kan doen, waarna de gemeente bij zal sprin gen. Herbenoemd werden de heeren R. Repko, G, M, Poppe en H. Luijk als le den van de comm. tot wering van school verzuim, die per 31 Dec, 1.1. hadden moe ten aftreden. Opgenomen werden in de commissie de twee nieuwe hoofden resp van de o. 1. en de bijz. school, de heeren J. de Graaf en F. v. d. Weij. De rekening 1936 werd aangeboden, Deze vertoont een achteruitgang in het batig slot, zulks echter tengevolge van buitengewone omstandigheden- De heer Wouters rapport uitbren gende, deelt mede, dat de commissie voorstelt de rekening 1936 van het Gods huis goed te keuren: inkomsten ruim 4866 en uitgaven ruim 4340, batig saldo van 525. Electrificatie Zandijk, De P.Z.E.M. heeft nagegaan in hoe verre de bewoners van Zandijk hiervoor gevoelden. Het bleek, dat er vijf waren die mede-garant wilden zijn zoodat de gemeente garant zou moeten zijn voor het overschot ad 1500 waarvan een jaarlijksche rente van 6 pet. of 93 ver schuldigd is. Na discussie werd hiertoe met algemeene stemmen besloten. Aankoop garage autobrandspuit. Over deze zaak, die in de vorige ver gadering is uitgesteld, is met den heer Stoel gesproken, die echter geen ver mindering in den prijs van 300 wilde brengen. Wel wilde hij den prijs van een strook grond van 65 tot 50 ver minderen. Gebleken is echter, dat de garage niet behoeft te worden vergroot, alleen wilde men voor den winter een plafond van platen inleggen, zoodat de totale onkosten zouden bedragen 400 ongeveer. Met alg. st. werd tot aankoop besloten. Onderhandsche verpachting grasgewas. Over dit punt werd breedvoerig gedis cussieerd en een en ander door den V o o r z. toegelicht. Besloten werd een commissie te benoemen, die tot taak zal hebben de perceelen te schatten en de mogelijkheid van een verbod van het scheuren van de wallen en het houden van kippen daarop te onderzoeken. Ge bleken is, dat kippen en eenden zeer veel schade aan de wallen kunnen aan richten. De commissie werd samenge steld uit de heeren Wouters, Simonse en Gideonse. Bij de rondvraag vroeg de heer Gi deonse, of er al met de brandspuit ge oefend is, hetgeen de Voorz. deed op merken, dat men den heer Ekker, die tot enkele dagen geleden afwezig was, verzocht heeft als commandant op te tre den. Bij de oefeningen zullen deskundi gen uit Middelburg aanwezig zijn, het geen vermoedelijk de volgende week zal geschieden. Er zijn achttien, vermoede lijk meer, personen, die tot de kern zul len toetreden. KRABBENDIJKE. Woensdag hield 't bazaar-comité ten bate van het muziek gezelschap „Concordia" zijn eindverga- dering. Dank zij het guitige weer en de goede organisatie warén de resultaten zij voor hun zelfstandige overtuiging konden uitkomen, lieten zich in het gil de opnemen. Zoo weten wij van Sir Christopher Wren, de geniale bouw meester van de St. Paul's, dat hij tus- schen 1680 en '90 lid van een loge was. In 1645 nam de Edinburgsche Loge den generaal-kwartiermeester van 't Schot- sche leger Robert Moray, een der mede stichters van het Kon. Genootschap voor Wetenschappen te Londen, als lid aan, terwijl vijf jaar later de Rozekrui- ser Elias Ashmole, een der beroemdste geleerden van de 17de eeuw, tot Vrij metselaar werd gemaakt. Langzamer hand werd het aantal „accepted masons zoo groot, dat ze op vele plaatsen de meerderheid der leden vormden en zich tenslotte afscheidden in een zelfstandi ge organisatie met louter geestelijke doeleinden, tot het bereiken waarvan het behouden gebleven maejonniek ri tuaal een der voornaamste middelen werd. Op het vasteland van Europa deed hetzelfde verschijnsel zich voor. Daar was het voornamelijk om zich te ont trekken aan de vervolging van de mach tige Roomsche Kerk, die het gansche cultuurleven beheerschte en geen afwij kende meening duldde, dat veel ethi sche genootschappen schuil gingen in werklieden-organisaties en tal van in- tellectueelen zich in de „Bauhütten lieten opnemen. Zoo b.v. de keizers Mlaximiliaan en Rudolf IV van Oosten rijk, Albrecht Dürer en de groote 30e week. I In de buitenhaven te Vlissingen is thans gelegd eene drijvende aanlegplaats j tengebruike van den provincialen stoonibootdienst op de Wester-Schelde, die voor reknening' der provincie op de fabriek De Schelde is vervaardigd. Dez'e aanlegplaats is verbonden aan de nieuwe zuidelijke rijksponten in de spoorwegbuitenhaven aldaar. Zij bestaat uit een geklonken plaatijzeren boven bouw, waarop een onderdek van eiken hout en een bovendek van pitchpine 's aangebracht. Die bovenbouw rust op 6 drijfkisten van geklonken plaatijzer Deze aanlegplaats heeft een lengfe van 25 bij eene breedte van 7 meters. Toegang tot de rijksponten krijgt men door eene losse brug welke van twee j beweegbare kleppen is voorzien. In de buitenhaven liggen met deze medegerekend. thans vier aanlegpon- tons. Bij de feestmalen te Rouaan en Sen- lis hadden, in tegenwoordigheid der mi nisters, Boulang'istische manifestaties plaats. Sir Drummond Wolff is eerst Maandag te Londen teruggekeerd. In het lager huis heeft Ferguson medegedeeld dat er geen grond is voor het gerucht omtrent Stanley's dood. Tussohen 5 7 Augustus zal de kei zer van Oostenrijk te Gastein een bezoek aan keizer Wilhelm brengen. Eenige 'belhamels trachtten Zaterdag en Zondag, en M'aandagavond de bijeen komsten vn hei leger des heils te Am sterdam te verstoren door gewoel en getier. Zij lieten lustig de> jeneverflesch rondgaan, wat hun belet werd. De politie moest' tusschenbeide komen en tegen twee personen werd proces-verbaal op gemaakt. Een Grève van advocaten. Een ver schil tusschen den president der recht bank en een advocaat, dat dezer dagen te Tarbes ontstond, heeft 'het Bureau van advocaten aldaar doen besluiten het werk te staken, In har eindverslag zal de enquête commissie volgens Het Vad. adviseeren tot voortzetting van het onderzoek', maar tevens in het licht stellen, dat reeds thans op sommige punten uitbrei ding van staatszorg met betrekking tot kinder- en vrouwenarbeid mogelijk en noodzakelijk is. Door eene vereeniging van kapitalisten zal te Wiesbaden een gezondheids-eta blissement van den eersten rang wor den opgericht, waarvan dr. 'Mezger de opperste leiding is aangeboden. Men seint ons thans uit Domburg, dat het vertrek van den heer dr, Mezger naar Wiesbaden stellig bepaald is en dit bericht wordt ons uit Amsterdam beves tigd. Deze tijding zal zeker door vele Nederlanders en niet het minst door- Amsterdam's ingezetenen met leedwezen worden vernomen. gunstig. Nadat door enkele heeren de rekening en bescheiden waren gecontro leerd, werd de penningmeester de heer A. Tollenaar voor zijn goed beheer ge dechargeerd en kon het netto saldo, groot f 450 aan het bestuur van het mu ziekgezelschap overhandigd worden. De bruto ontvangsten waren f-1200. Aange kocht aan prijzen f 325. Deze brachten op f 650. De netto opbrengst van de ver loting bracht f- 169 op. Aan vrijwillige giften was ontvangen f 89. Entree gelden en bewaren van rijwielen f 132, De con sumptietent bracht op f 55, De overige onkosten bedroegen f 350, Weensche kathedraalbouwer Anton Pil gram. Danië Coxe, die op 5 Juni 1730 door den Hertog van Norfolk, Grootmeester van Engeland, tot Provinciaal Groot meester van New York, New Yersey en Pennsylvanie werd benoemd, bracht de Vrijmetselarij naar de Nieuwe Wereld, waar sindsdien een groot aantal be roemde mannen (Franklin, Lincoln, Th. Roosevelt, Monroe, Washington) in de „koninklijke kunst" (zoo wordt de Vrij metselarij vaak genoemd) werden inge wijd en waar thans verreweg het groot ste deel der ordeleden gevestigd is. In Nederland treffen wij de eerste sporen van Vrijmetselarij aan in 1731, toen Frans I van Lotharingen in den Haag, onder voorzitterschap van den Engel- schen Gezant, Lord Chesterfield, tot vrijmetselaar werd ingewijd. Thans be draagt het aantal vrijmetselaren hier te lande ong'eveer 40002), verdeeld over 66 loges. Tot het „Grootoosten der Neder landen" behooren verder 23 loges in N. O.-Indië, 4 loges in N.W.-Indië en 49 loges in Zuid-Afrika. (Wordt vervolgd) 2) Dat dit cijfer betrekkelijk laag is, vindt zijn oorzaak in het feit, dat het bij zonder karakter der Orde geen propa ganda, in den gewonen zin, toestaat en dat de toelatingseischen hier te lande zeer zwaar zijn. verj burj de de besf Wel lasti ven| op mer gror m2 een Oosi kinc Willi dan den mer| kor heer geer van zeid. valle B.| het t^rekl en ten dus ting were terelj een deeli 3<f ning kele sonei tot fenisj 15 se de 4e B. met bouv 'den Bevei doen De of vc De gen meen State{ ming vrij si meen| dijke f lOOi werd Hie cretarj plaats Bij V a loozeij trale zeide, stop totaal I V a nl er eei zeide, son en worde; ten ei! Het k! daar lijkt bi zoolan; afgeloc De de toe drukte I landboi het te iets te merkte zelf lig even ofl dien er wellich heer het vel komen morger Onze| hand koek-ei! Liberal^ Nu een ingi laat ons echt-ou rechten „Den d conservj Wij plaatst, liberale wijkende hun reel afkomstil ze, dooi ralen en; eens alsl keerde, wordt b gezonde niet wee En zi voorbeh Liberale over! Waarl Maar kenend

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 6