Engelsch Liberalisme. BINNENLAND. ZEELAND. WEERBERICHT. NUMMER 178. DB3E BLADEN. ZATERDAG 31 JULI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Het stuiversport hersteld. UW VERLOVINGSRING N. TH. DE JONG MM MELM ML GOES. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. ftwitïcts*l£ MIDDELBURGSCHE COURANT "Jagblad -Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per xwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 3# ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. i 8ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. SE* GOfSCHE COUDAMT^ Uitgeefster; Neiamlooze Vennootschap „De Midd»lburgsche Courant Bureaux; Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 7, regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou< rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent. Er is dezer dagen, in een artikei in ■ons blad, terloops gewezen op het En- gelsche Liberalisme, hetwelk den 18en en 19en Juni des vorigen jaars een nieuwe partij-grondwet aannam. In verband met de gisting in onze Nederlandsche liberale gelederen is het niet van belang ontbloot, daarvan eens iets meer te vernemen. Weshalve wij hier in Nederlandsche vertaling de beginselverklaring, welke als preambule in de „Constitution ot the Liberal Party" is opgenomen, doen volgen. Zij luidt aldus; „De Liberale Partij stelt zich ten doel een liberale volksgemeenschap op te bouwen, waarin elke staatsbur ger vrijheid, eigendom en veiligheid zal hebben, en niemand door armoe de, onwetendheid of werkloosheid in slavernij gebonden zal zijn. Haar voornaamste doelwit vormen de rech ten en de mogelijkheden der persoon lijkheden, en alom stelt zij de vrijheid op den voorgrond. Zij streeft door den Volkenbond dor wereld bevrijding van de oorlogsdrei ging na; den volkeren vrijen toegang verschaft zijnde tot den overvloed des aardrijks en deze onderling vrij han delende ten wederzijdschen voordee- le, werken deze samen tot de doel einden des vredes". Hierop volgt een paragraaf welke meer bepaaldelijk betrekking heeft op het Britsche wereldrijk en de onderlinge betrekkingen der staten die de British Commonwealth vormen: de samenwer king tusschen de zelfregeerende landen dient bevorderd te worden zonder het nastreven van imperiale autarkie; met het volk van Britsch-Indië worde samen gewerkt tot deszelfs politieken en eco- nomischen vooruitgang; de Kroon-kolo- nies moeten met het oog op derzelver eigen belangen tot ontwikkeling ge bracht worden; de minder ontwikkelde volkeren der mandaatgebieden dient Groot-Britannië als trustee te behande len en het geheele imperium moet voor 's werelds vrijhandel opengemaakt wor den en open blijven staan. Wat het eigen vaderland betreft is het doelwit der Liberale Partij een land waarin de staatsmacht bij voortduring aangewend zal worden tot het vestigen van sociale rechtvaardigheid, tot het voeren van den strijd tegen de armoede, tot het bereiken van de zekerheid dat 's lands welvaartsbronnen op een ver standige wijze en ten profijte van de ge heele gemeenschap tot ontwikkeling worden gebracht en tot het scheppen van positieve omstandigheden die tot de mogelijkheid van een vol en vrij leven voor alle staatsburgers zullen leiden een land, waarin, onder bescherming van de wet, alle staatsburgers het recht heb ben vrijuit te spreken, vrijuit te schrij ven en vrij te stemmen; de macht heb ben, door een rechtvaardig kiesstelsel, de wetten te vormen die zij zullen heb ben te gehoorzamen; een daadwerkelijke stem hebben in het bepalen van de om standigheden, waaronder zij moeten le ven en werken; vrijheid, in een stelsel van vrijhandel, om te koopen, te verkoo- pen en voort te brengen; de gelegenheid om tot een behoorlijk loon te werken; behoorlijke woningen en gezonde omge ving; goede opvoeding en de gelegenheid voor lichamelijke ontwikkeling; de mo gelijkheid tot het verkrijgen van land en de zekerheid dat door de gemeenschap geschapen land-waarden niet door parti culiere belangen verzwolgen zullen wor den; en, als een garantie der persoonlijke onafhankelijkheid handhaving van het persoonlijke eigendomsrecht. Dit zoo besluit deze preambule zijn de voorwaarden tot de vrijheid wel ke de staat tot plicht heeft te bescher men en uit te breiden." Op deze preambule of korte begin selverklaring volgt dan ,in de grondwet een uitvoerige regeling van de inwendige partij-organisatie, welke voor ons uiter aard van minder belang is. voorloopig zullen wij ons van breed voerige beschouwingen omtrent dit be ginselprogramma onthouden en er slechts op wijzen, dat de formule, vermeld in 'n dezer dagen in ons blad verschenen arti kel inzake land-taxation, weliswaar in dit programma voorkomt, maar er slechts een onderdeel van vormt; Hofbericht. H.M. de Koningin heeft ten paleize Huis ten Bosch ontvangen Prins Adolf van Zweden, hertog van Vasterbotten en graaf Folke Bernadotte af Wisborg. A Aan het door H.M. gegeven diner za ten mede aan de Zweedsche zaakgelas tigde de heer K. Y. Vendel en de adju dant van prins Gustaaf Adolf, de eer- ste-luitenant Murray. Een aardige attentie van het prinselijk paar. De heer W, van Leersum te Baarn, ontving gisteren van het prinselijk paar een aardige attentie. Namens hen werd te zijnen huize een gouden horloge be zorgd. waarin gegraveerd was: „met onzen dank, Juliana, Bernhard, Juli 1937". De heer Van Leersum heeft met be hulp van Baarnsche werkloozen de recht tegenover het paleis gelegen Ko ningslaan en ook het tot het domein be- hoorende Baarnsche bosch, bijzonder weten te verfraaien. Brieven binnenland 5 cent, briefkaarten 4 cent. Ingang 1 September 1937. Bij de aankondiging der tariefsverla gingen in Februari van dit jaar voor bin- nenlandsche telegrammen en interlocale gesprekken over korte afstanden is er reeds op gewezen dat de bedrijfsleiding van P.T.T. er naar streefde om, zoodra de dmstandigheklen daarvoor gunstig zouden zijn, ook het binnenlandsche briefport te verlagen. Met ingang van 1 September a.s. zal een en ander thans zijn beslag krijgen: het interlocaal tarief voor brieven en briefkaarten zal dan tot resp. 5 cent' (voor een brief van 20 gram) en 4 cent (voor een briefkaart) worden verlaagd. Als gevolg hiervan zullen nog eenige andere daarmede verband houdende ta rieven worden verlaagd. Hieronder volgt een overzicht der nieuwe tarieven: a. Binnenland. Brieven tot en met 20 gram 5 cent, boven 20 t/m. 200 gram 10 cent, boven 200 t/m. 500 gram 15 cent, boven 500 t/m. 1000 gram 20 cent, boven 1000 t/m. 1500 gram 25 cent, boven 1500 t/m. 2000 gram 30 cent. Briefkaarten: 4 cent. Gedrukte stukken: tot en met 500 gram 1% cent voor el ke 50 gram of gedeelte daarvan, boven 500 t/m. 750 gram 1714 cent, boven 750 t/m. 1000 gram 20 cent, en voorts voor elke 500 gram of gedeelte daarvan 5 cent meer. Voor spoedbehandeling t/m. 50 gram 2 cent. Voor drukwerken boven 50 gram vervalt de mogelijkheid tot spoedbehan deling. Monsters: 3 cent voor elke 100 gram of gedeelte daarvan. b. Locaal verkeer. brieven boven 20 t/m. 100 gram 6 cent, boven 100 gram interlocaal tarief. c. Nederlandsch-Indië (alleen land mail en zeepost)) postbladen 5 cent, briefkaarten 4 cent, monsters 3 cent voor elke 100 gram of gedeelte daarvan. d. Suriname en Curasao. Brieven 5 cent voor elke 20 gram of gedeelte daarvan, postbladen 5 cent, Briefkaarten 4 cent, monsters 3 cent voor elke 100 gram of gedeelte daarvan. e. België en Duitschland (grensver keer). Brieven 5 cent voor elke 20 gram of gedeelte daarvan, briefkaarten 4 cent. De P.T.T.-dienst zal hiermede de binnenlandsche tarieven voor post, te legraaf en telefoon weder op vooroor- logschen grondslag hebben gestelt, t.w.:, een binnenlandsch telegram (10 woor den): een kwartje; een telefoongesprek (tot 15 km): een dubbeltje; een brief (tot en met 20 gram): een stuiver. DE TOEKOMST VAN HET AUTO- BUSVERKEER. De Alg. Ned. Verkeersfederatie schrijft ons De commissie, die krachtens het nieuwe Reglement Autovervoer Perso nen belast is met het verleenen van ver gunningen voor autobusdiensten is nu ruim 4 maanden aan het werk, zoodat uit de ;n dat tijdvak tot stand gekomen besluiten langzamerhand is op te ma ken, in welke richting zij de ontwikke ling van het autobuswezen stuurt. Van de 27 besluiten, welke betrek king hebben op een gevraagde wijziging De wereld houdt er van het schitte rende zwart te maken en het verhe- ve-ne neer te halen in het stof. of intrekking van reeds loopende ver gunningen en overdracht ervan aan an deren werden de meeste ingewilligd; slechts 3 aangevraagde wijzizingen wer den niet toegestaan. Van veel meer belang waren natuur lijk de aanvragen voor nieuwe auto busdiensten; daarvoor werden in de laatste 4 maanden 36 aanvragen inge diend, waarvan n et minder dan 29 wer den afgewezen. Van de 7 toegestane nieuwe autobus diensten waren er nog 3, welke z.g. marktdiensten betroffen; deze diensten loopen slechts op één dag van de week en dan nog maar één of twee keer heen en terug. De overige 4 vergunnin gen voor normale dagelijksche autobus diensten werden alle verleend aan tram wegondernemingen. Van de 29 afgewezen aanvragen \Vas er één, die door twee tramwegenonderne mingen was inged end en dus aan één van beide geweigerd moest worden, de overige 28 afgewezen aanvragen wa ren alle van particuliere ondernemers Het ziet er. dus wel naar uit, dat het particulere init'atief voor het ex- ploiteeren van autobusdiensten lang zaam maar zeker gedood wordt en dat er stelselmatig op aangestuurd wordt nieuwe vergunningen uitsluitend aan be staande tramwegondernemingen te ver leenen, Dit worden dan langzamerhand autobusondernem'ngen, waartegen op zichzelf uiteraard weinig bezwaar kan bestaan. Er dient echter ernstig tegen gewaakt te wor'den, dat deze tramweg-autobus ondernemingen een monopolistische po sitie verkrijgen, naartoe de uitschake ling van concurrentie door het stelsel matig afwijzen van aanvragen van par ticuliere autobusdienstondernemens on getwijfeld moet leiden. DE RAMP VAN DE FLAMINGO. De oorzaken moeilijk vast te stellen. Het A. N. P. meldt uit Brussel Uit het onderzoek naar de oorzaken van de ramp van de Flamingo is komen vast te staan, dat het toestel met zeer groote snelheid, ongeveer 350 km per uur, met den grond in aanraking is ge komen. Hét landingsgestel was inge trokken, hetgeen erop schijnt te wijzen, dat de vlieger geen tijd heeft gehad om aan landen te denken. De explosie moet hebben plaats gehad aan boord van het toestel, toen het zich in volle .snelheid voortbewoog, kort voor het neerstorten. De tweede ontploffing geschiedde op het oogenblik, dat de machine met den grond in botsing kwam.. De oorzaken van de eerste ontplof fing, welke moet hebben plaats gehad in de linker-motor en welke de cata strophe heeft veroorzaakt, zijp zeer moeilijk vast te stellen. De deskundigen zullen hun arbeid moeten voortzetten hoewel zij waarschijnlijk weinig posi tieve resultaten zullen verkrijgen, In dat geval zullen de deskundigen zich moeten beperken tot het formuleeren van hypotheses omtrent de oorzaken van de ramp. AFLOOP VERKOOPINGEN EN AANBESTEDINGEN. Gisterenavond heeft architect Ir. A. Rothuizen namens het bestuur van de (Joop Broodbakkerij en Verbruiksver- eenig'ing „De Broederband U.A." te Mid. delburg aanbesteed het verbouwen van de magazijnen acl/.er het winkelpand aan de Langeviele. Inschrijvers waren: Minderhoud en de Rijk f 6385, A. de Kuijper f 6300, M. Walraven f 6300, F. Hollebrandse f 6200, C. Joziasse en Zn. f 6078, G. Hollema f 6050. DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. Veldhoven: 1 doode. Gistermorgen kwam de ruim 28-jarige J. van O. wonende te Veldhoven van zijn woning met zijn motorrijwiel den straat weg oprijden. Hij had echter te laat op gemerkt, dat uit cfe richting Eindhoven een autobus naderde. Er was geen gele genheid meer om uit te wijken, met het gevolg, dat Van O. recht op de bus in reed. De man werd tegen den grond ge slingerd en liep een zware hersenschud ding en een beenfractuur op. Gister avond is de man overleden. wordt vakkundig, passend aan Uw vinger gesmeed en zonder prijs verhoging gegraveerd, waarop ge wacht kan worden. Massief goud van 3.70 af. Alle graveerwerken worden sier lijk met de hand uitgevoerd. POLSHORLOGES voor Dames en Heren. Graveur - Juwelier - Horloger ST. PIETERSTRAAT 13 MIDDELBURG (Ingez. Med.) Weder een militaire onderscheiding. Evenals op den eersten van deze maand, had heden op het Molenwater de uitreiking van een medaille voor 24 jarigen getrouwen militairen dienst plaats, thans aan den sergeant W. Gil lese van het 14e reg. inf., gedétacheerd bij de S, D. O. A. Na inspectie der opgestelde leerlingen der school en voorlezing van het toe kennen der onderscheiding heeft de commandant der school, luitenant-kolo nel G. Berghuijs, den heer Gillese de medaille op de borst gespeld en in een toespraak hem geluk gewenscht en den leerlingen der school ten voorbeeld ge steld. Na een défilé in sectie en in colonne was de door vele belangstellenden bij gewoonde plechtigheid ten einde. De collecte van de commissie van samenwerking heeft opgebracht 37. EEN VREEMDE VANGST. Een hutkoffer uit de 16e eeuw opgevischt. Aan boord van de „Vli. 13", schipper Jasperse, heeft men Vrijdag een zeer vreemde vangst gedaan. Toen men n.l, aan het visschen was in de Deurloo en de kor binnenhaalde, was deze niet alleen gevuld met visch en garnalen, doch er bleek zich tevens een groote zware kist in te bevinden, een kist die het model had van een hutkoffer. De ijzeren ban den van de kist waren echter verdwe nen, evenals het slot. Het hout was ech ter nog intact en van een zware kwali teit. Bij de opening van de kist wachtte de visschers een ware verrassing, .daar de inhoud bestond uit allerlei voorwer pen die er op wezen dat men hier waar schijnlijk te doen heeft met een kist die wellicht eenige eeuwen oud is en naar alle waarschijnlijkheid heeft gestaan op een oorlogsschip uit de tijd van de 16e eeuw. De inhoud van deze kist bestond n.l. uit een strijdbijl, eenige dolken in leeren scheden, eenige kogelpotten, waarin zelfs nog kleine kogeltjes werden aangetroffen, oude munten en ook nog kleedingstukken, w.o. dikke kousen en lederen armbedekkingen, terwijl nog ver schillende voorwerpen in de kist waren, die men echter nog niet kon herkennen. Ongetwijfeld zal deze vondst de be langstelling opwekken van den histori cus en beteekent dit wellicht'een mooie aanwinst voor het Museum te Vlissingen. DUITSCH INGEZETENE UITGELLEID. De hier ter stede wonende Duitscher S., van beroep schilder, die kort gele den door de rechtbank te Middelburg is veroordeeld wegens flesschentrekkerij, is thans door de politie alhier aangehou den en in opdracht van den minister van justitie, ingevolge de bepalingen van de vreemdelingenwet, ter beschikking ge steld van de grenscommissaris van de Rijkspolitie te Venlo voor uitleiding naar Duitschland. S., die met een Hollandsche vrouw was gehuwd leidde een leven, waarin hij niet veel meer deed dan schulden ma ken, waarom tot deze straffe maatregel door de politie is overgegaan. Verplaatst met ingang van 1 Augus tus a.s. de adjunct-commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst A. L. C. Haaze van Vlissingen naar het postkantoor te 's Gravenhage. RAAD VAN OUDELANDE. OUDELANDE. Vrijdagmiddag verga derde de Raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester Nieu- wenhuize voltallig. Uit de ingekomen stukken bleek o.a. dat de verschuldigde bijdrage in de kos ten der R.H.B.S. te Goes voor het jaar 1936 140 bedraagt, en dat de P.Z.E.M. Verwachting tot morgenavond: DE BILDT; Meest zwakke wind uit N. richtingen, betrokken tot zwaar of half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig verandering in temperatuur, UKKEL: Matige tot zwakke N. O. tot O. wind, betrekkelijk schoon weer, plaat selijk bewolkt en nevelig, nachtelijk tem- peratuursminimum ongeveer 10 graden. Morgen over het algemeen schoon zacht weer met ochtendnevel. Za. 31 Juli. Zon op: 5 h 20; onder: 20 h 52. Licht op: 21 h 22. Maan op: 23 h 54; onder: 15 h 12. N.M. 6 Augustus. Zo, 1 Aug, Zon op: 5 h 21; onder: 20 h 51. Licht op: 21 h 21. Maan op: 24 h 41; onder: 16 h 17. Hoog- en Laagwater te Vlissingen i Juli. Hoogwater. Laagwater. Za. 31 7.34 19.53 1.44 13.56 Augustus. Zo. 1 8.34 21.04 2.43 15.04 Ma. 2 9.52 22.28 3.52 16.28 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge: Juli. Za. Hoogwater. Laagwater. 31 9.10 21.29 2.41 15.04 Zo. Augustus. .1 10.08 22.36 3.40 16.06 Ma. 2 11.29 24.04 4.48 17.26 ook dit jaar weer een bedrag van 161 zal restitueeren voor de destijds gemaak te kosten van ondergrondsche netten. De gemeenterekening over 1936 wordt aangeboden met een ontvang van 24566 én een uitgaaf van 22779. In 1936 blijkt voor werkloozenzorg te zijn uitgegeven (met inbegrip van de sub sidie voor de werkloozenkassen) een bedrag van 2438 waarin het Rijk een bedrag van 664 heeft bijgedragen. De rekening zal worden nagezien door de heeren A. J. Mol; J. Wiskerke en J. Goetheer. Aangeboden werd de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1936. Ontvangsten 6672 en uitgaven 3233, Overeenkomstig het voorstel van B, en W. werd een nieuwe instructie vast gesteld voor den gemeentegeneesheer. In verband met het feit dat de steun' regeling door de regeering voor deze gemeente is stopgezet tot 30 October a.s. vroeg de heer Goetheer of B. en W. en de Raad hiermede genoegen nemen. Hij vond de toestand onhoud baar. Volgens spr. zijn er 25 werklooze manschappen. Hij zeide dat in de ge meente Baarland Maandag a.s. de steun regeling in werking wordt gesteld, het geen hem uit officieele bron is medege deeld. En wat op Baarland kan, kan toch ook op Oudelande? De v o o r z. merkte op, dat de steunregeling door de minister is stopgezet en dat B. en W. niet voornemens zijn, om voor een paar werkloozen wederom te trachten de steunregeling open te stellen. Hij weet niet dat er 25 werkloozen zijn. Daarbij is dan zeker alles opgeteld, wat op een zeker moment geen werk had en daar bij een aantal dat nog nooit in de steun regeling is opgenomen geweest. Spr. zeide, dat er bij den controleur der steunverleening Maandag een, Dinsdag drie en Woensdag, Donderdag en Vrij dag niemand is wezen stempelen. Dat kan toch niet kloppen met het opgege ven getal van 25. De heer W i s k e r k e zeide, dat de werkloozen zelf ook wel eens te laksch zijn, ze gaan niet altijd werk zoeken, maar loopen direct naar het bestuur van hun bond. Wethouder Bakker zeide, dat, als er zoo weinig ambitie bestaat om zelf werk te zoeken, hij er niet voor te vinden is om te zorgen dat de steun opengesteld wordt van 1 Januari tot 31 December. De v o o r z. zeide dat de menschen die werkelijk geen werk kunnen vinden geholpen moeten worden en dat zulks ook geschiedt. Hij vond het evenwel zeer vreemd, dat niet een in de steun regeling opgenomen jongeman, die op andere jaren naar Holland gaat om te werken thans niet weggaat en zelfs niet wil gaan werken in Duitschland. Als men zich opgeeft bij den agent der ar beidsbemiddeling is er zeer zeker ge legenheid om via de arbeidsbeurs werk te vinden. Tenslotte maakte de v o o r z. een eind aan de discussies daar de uitvoe ring van de steunregeling de taak is van B. en W. Nadat nog eenige opmerkingen waren gemaakt omtrent een voetpad dat voor-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1