KRONIEK van den BAG. Onrechtmatig bezit BINNENLAND. ZEELAND. HH uui Vftiv LC. rKUVlNUALK ZttllWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 30 JUU 1937. No. 177. SocialistischeDuitsche economie. door KERK EN SCHOOL, KLOETINGE. Het Prinselijk jacht. VLISSINGEH. WALCHEREN. Een Edele Huidverzorging! (Wordt vervolgd) Het nationaal-socialistische Duitsch- land gaat onverdroten verder den weg van de autarkische economie op. De leu ze der 'economische onafhankelijkheid van het buitenland blijft een der voor naamste richtsnoeren van Hitler s staats kunst. Een belangrijke schrede heeft men dezer dagen weer gedaan met de oprich ting van de „Reichswerke A.G. Hermann Goering". Deze maatschappij, welke met gelden van den staat gedreven zal wor den, stelt zich in hoofdzaak de exploita tie van niet-rendabele ertsvelden ten doel. Op verschillende plaatsen in den Duitschen bodem treft men ijzer- en an dere ertsen aan in (vermoedelijk) tame lijk groote hoeveelheden. De particulie re industrie durft de ontginning hiervan echter niet aan, nademaal de kosten niet goed kunnen worden gemaakt. Wat dus de „kapitalistische" ondernemer niet waagt, zal thans de staat doen. De nieu we maatschappij, met den heer Goering als opperhoofd, laat zich aan de vraag van de rentabiliteit weinig gelegen lig gen. De tekorten van haar bedrijven zal de schatkist moeten aanvullen. Men gaat, als bij diverse onderdeelen van het vierjaren-plan uit van de opvatting, dat het beter is met een zeker exploitatie verlies noodzakelijke grondstoffen uit eigen bodem te halen, dan deze grond stoffen uit het buitenland in te voeren. Voor den ouderwetschen econoom moet een dergelijke opvatting om van te rillen zijn, De nationaal-socialistische economen echter glimlachen om derge lijke rillingen. Zij achten den eisch der rentabiliteit uit den tijd. Waarom zou de staat, die op de keper beschouwd wei nig anders doet dan niet-rendabele zaken exploiteeren leveren de politie, de rechtspraak, de defensie etc. etc. soms winst op? zich er van onthouden, zoo noodig met aanwending van wat belas tinggelden, ertsen uit den bodem te del ven? Inderdaad, het vraagstuk is met een summiere verwijzing naar den ren- tabiliteitseisch niet af te doen. Trouwens het bleek al eerder, dat de praktijk der hedendaagsche staatshuishouding oogen- schijnlijk ongestraft allerhande economi sche „wetten" met voeten vermag te treden. Men komt er geenszins mee klaar, op grond dier wetten, categorisch te betoogen, dat wat er nu weer in Duitschland staat te geschieden, gekken werk zou zijn, dat op een gegeven oogen- blik een verschrikkelijke economische ramp te voorschijn moet roepen. Het is een experiment, de oprichting der „Reichswerke Hermann Goering"; en de tijd zal leeren, wat voor beteekenis dit experiment voor het Derde Rijk kan krijgen. Achter de zaak gaat natuurlijk wel een op zichzelf bedenkelijke noodzaak en een van internationaal standpunt bekeken bedenkelijke mentaliteit schuil. Want dit staat vermoedelijk wel degelijk vast: geen enkel land, ook Duitschland niet, kan 't zich op den duur veroorloven, eigendunkelijk zijn plaats in de internationale gemeen schap te bepalen, Hoe meer een volk probeert zijn belangen te behartigen, ten koste van andere volken, hoe grooter de kans op nieuwe wrijvingen en conflicten en een nieuwe crisis wordt. De zucht naar terugkeer tot den vrijhandel, is in t licht van de tegenwoordige uiterst verwikkelde politieke en economische situaties, naar alle waarschijnlijkheid belachelijk. Van een werkelijken inter nationalen vrijen handel kan eenvoudig n !fP,ra^e meer zijn. De diverse natio nale belangen zijn daarvoor veel te veel aiJ 'n Hrijd. Maar al die tegen strijdigheid hoeft niet te beletten, dat men gaat overleggen, om een soort van internationalen grootsten gemeenen dee- ler te vinden, teneinde het totale han- aDORjOJlEA GERARD. 28). D'e patient op den ligstoel keek over de waranda, zij ontmoette de blikken van het meisje met het boek en glim lachte zwakjes, een voldoende uitnoodi- ging blijkbaar voor de andere, die on middellijk opstond en naar den even te voren verlaten stoel ging. De jonge nauwgezette vrouw niet medegerekend, die te ver af lag om mee te tellen, wa ren de twee nu feitelijk alleen. „Vindt u het niet te kil, Panna Sa gorska?" vroeg de in den stoel liggende jonge vrouw, die tot haar kin was inge- S-°vxi. Zoo^at er niets als haar gelaat zichtbaar was, ontroerend klein en ont- loerend mager tusschen den berg van veeren kussens, die haar dreigden te bedelven. Het plukje haar dat er onder den witten wollen shawl, welke om haar hoofd was gewikkeld, uitkwam was zoo blond bijna als vlas, en de ongewoon groote, verschrikt kijkende oogen waren lichtblauw als chineesch aardewerk. „Neen, ik let daar niet op. Ik gevoel me best", „U schijnt nergens om te geven. U moet stalen zenuwen hebben. Wat een idee om uw intrek te nemen, geheel vrij willig, in een inrichting als deze, tus schen al die wrakken! Is U niet bar.g delsverkeer zoo uitgebreid mogelijk te maken tot algemeen profijt. Als uiterst bedenkelijk aspect van het Duitsche economische bewind, moet ver der nadrukkelijk naar voren gebracht worden, dat de bewapening er zoo'n groote rol in speelt. Het lijdt geen twijfel, dat men ten deze allerminst het recht heeft, Hitier eenzijdig te veroordeelen. Andere mogendheden, Frankrijk wel in de eerste plaats, hebben 't er naar gemaakt, dat het ging in Duitschland, zooals 't gegaan is. Maar aan den ande ren kant doet het nazi-régime dan ook geen enkele poging, de begane fouten te helpen herstellen. In tegendeel: zijn plompe, grove staatskunst, gedrenkt in tamelijk barbaarsche leuzen, strekt tot vermenigvuldiging der fouten: de politie ke tegenstellingen in Europa nemen er voortdurend door toe. Voor de binnenlandsche verhoudingen in het Derde Rijk zullen de „Reichswer ke Hermann Goering", naar 't zich laat aanzien, een factor van eenige nieuwe wrijving gaan vormen. De „industrie baronnen" van 't slag Krupp zijn er al lesbehalve mee in hun schik. Zij vreezen vermoedelijk niet ten onrechte dat de nieuwe maatschappij, in verband met het bestaande tekort aan grondstoffen en geschoolde werkkrachten, de exploi tatie hunner bedrijven nadeelig zal be ïnvloeden. En dan zit de zaak hun na tuurlijk dwars uit hoofde van hun „ka pitalistische" economische opvattingen. Socialistisch gedoe is 't, zeggen ze. Maar juist daarom vinden hun tegenstanders (de socialistische vleugel der nat.-soc. partij) 't geval zoo toe te juichen. „Zie, zoo verklaren dezen, de staat, gesteund en aangevoerd door de partij, ontziet ook de industriebaronnen niet meer en zet moedig en vol initiatief het algemeen belang boven het belang van particulie ren en groepen, al zijn deze ook nog zoo sterk". In dit verband is van niet minder groot belang de jongste maatregelen der re geering op agrarisch gebied. De minister van landbouw, Darré, heeft een veror dening uitgevaardigd, waarbij de boeren worden verplicht, al het geproduceerde graan voor de voedselvoorziening af te leveren. Voor veevoeder mag geen graan meer worden gebruikt. Deze maatregel spruit al weer voort uit een zekere nood zaak; doch men is algemeen in Duitsch land van meening, dat hij mede werd ingegeven door het verlangen in partij kringen, om ook ten aanzien van de landbouwpolitiek de socialistische ten- denzen van het nat.-soc. program tot gelding te brengen. Het boerenbedrijf moet nauwlettend door den staat gecon troleerd worden. Ziedaar hetzelfde, wat in Sovjet-Rusland anders en veel dwin gender, maar dan van een soortgelijk principe uit, reeds in praktijk is ge bracht. Te Rotterdam slaagde voor de hoofdacte de heer A, van Maldegem te Middelburg. i Te Bergen op Zoom slaagde voor het examen Esperanto mej. E. Buyck te O ost burg. Voor de beide praktijkexamens Boekhouden voor de Vereeniging van Leesaren in de Handelswetenschappen en Mercurius slaagde de heer J. Knuit te Hansweert, ABONNEMENTEN en AD VERTEN- TIEN voor dit blad worden aangenomen door den Agent MARINUS KOLE. voor besmetting? En er zijn hier tal van pensions voor gezonde menschen. Hoe komt u er toch toe om een van die hal ve hospitalen te kiezen? Studeert u mis schien voor pleegzuster?" „Neen, maar ik vind de ligging mooi en ik ben volstrekt niet bang een ziekte op te doen. Ik heb daar geen gestel voor". „Ik zou u wat willen vragen", begon de ander, maar een hoestaanval belette haar verder te gaan. Toen deze over was, bleef zij eenigen tijd stil liggen met gesloten oogen, en gedurende die oogen- blikken bestudeerde Panna Sagorska, blijkbaar met aandoening de fijne ge laatstrekken van het meisje, den voor namen neus, met de teere neusvleugels, de dunne bloedelooze lippen, de scher pe lijn, waarmee het jukbeen zich tegen de omgeving afteekende. Het was het gelaat van een kind, maar reeds versle ten en reeds het dubbele kenmerk van hard werken en ziekte dragend. Met smart en haast met verbijstering staarde zij naar dit alles. Eindelijk sloeg de zieke de blauwdooraderde oogleden weer op. „Wat ik u wilde vragen is dit: gister aan het avondmaal hoorde ik hoe u op een vraag betreffende Kowno antwoord de. Dat kan alleen Kowno in Litauen zijn. Kent u bij geval dat deel van het land?" ,,Ja, ik ken Kowno en de omstreken er van", antwoordde Panna Sagorska, de oogen weer naar de denneboomen ge richt, Overdracht aan Prinses Juliana en Prins Bernhard op 28 Aug. Omtrent het gereedkomen van het voor Prinses Juliana en Prins Bernhard als onderdeel van het nationale huwe lijksgeschenk gebouwde jacht „Piet Hein" vernemen wij thans, dat de over dracht van het schip aan het prinselijk paar zal geschieden op Zaterdag 28 Au gustus a.s. Zoodra het jacht op 14 Augustus a.s. zal zijn te water gelaten, zal het voor den te houden technischen proeftocht in gereedheid worden gebracht. Deze proeftocht zal op diep water, waarschijn lijk in de buurt van het eiland Texel, worden gehouden. Wanneer deze proeftocht slaagt waaraan niet behoeft te worden getwij feld, daar aan den bouw en de inrichting van het jacht de grootste zorg is besteed zal de „Piet Hein" gedurende de vaart door het algemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk van den bouwer worden overgenomen. Vervolgens zal op Zaterdag den 28en Augustus de aanbieding aan het prinse lijk paar geschieden. Het programma in voorloopigen vorm luidt als volgt. Prinses Juliana en Prins Bernhard zul len zich met gevolg te vier uur des mid dags te Muiden aan boord van de „Piet Hein" begeven. Het dagelijksch bestuur van het alge meen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk zal de Prin ses en den Prins aan boord ontvangen. Onmiddellijk daarna zal het jacht uit de haven van Muiden vertrekken. Bui tengaats zullen de Prinses en den Prins het geheele schip bezichtigen, Hierop zal de officieele aanbieding van het huwe lijksgeschenk plaats vinden. Onmiddellijk na de overdracht, welke te ongeveer kwart voor vijf in de na middag zal geschieden, zal het jacht bij den vuurtoren van het Buiten IJ aanko men, alwaar aan de Prinses en den Prins, die zoo juist eigenaren van een jacht zijn geworden, door de Nederland- sche watersportwereld een grootsche hulde zal worden gebracht. De konink lijke verbonden Nederlandsche water- sportvereenigingen n.l. namen het initia tief tot het organiseeren van een revue van pleiziervaartuigen. Honderden zeil en motorjachten zullen gepavoiseerd ten anker liggen op het Buiten IJ tusschen den vuurtoren en de Oranjesluizen om daar het prinselijk paar te begroeten. De „Piet Hein" zal eenige malen langs de revue der jachten varen en vervol gens schutten in de Oranjesluizen. Op het Binnen IJ zal de wereld van roeiers het prinselijk paar begroeten. Het prinselijk jacht zal vervolgens va ren naar de jachthaven van de Konink lijke Nederlandsche Zeil- en Roeiveree- niging, waar gemeerd zal worden en waar het permanente ligplaats krijgt. De overdrachtsplechtigheid van het nationaal geschenk zal per radio wor den uitgezonden, terwijl ook van de reis, te beginnen te Muiden, en van de vloot revue een radio-reportage zal worden gegeven. FRAUDE-ONDERLINGE VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN, Binnen afzienbaren tijd kan tot oprichting worden overgegaan, Waarschijnlijk treedt ze in werking op 1 Januari 1938. In verband met de nieuwe wettelijke regeling inzake de verzekering van ge meentegelden (wijziging Gemeentewet en intrekking van de Gemeenteborg- tochtenwet) heeft de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten een onder zoek ingesteld naar de mogelijkheid om de gemeenten gezamenlijk het risico van „Zoo dat doet mij plezier! Ik ben er nooit geweest, maar.nu er doen zich omstandigheden voor, waarom ik belang stel in dat deel van Polen. Ik ben altijd blij als ik iemand ontmoet, die er bekend is. Het moet er' mooi zijn". „Het is 'n mooi land, hoewel er men schen zijn,, die het eentonig' noemen. Na tuurlijk hebben wij daar niet die bergen maar 't is een ander soort schoonheid, we hebben daar ruimte, horizon.en dan het woud", „O ja, het bosch! Ik was nog heel klein, toen moeder mij het verhaal ver telde van die twee zusters, die naar het bosch werden gezonden om frambozen te plukken, en hoe de een de ander vermoorde omdat haar mandje voller was dan het ndere de rijke vrijer zou de prijs zijn voor wie de meeste frambozen zou thuisbrengen. En jaren la ter vond 't zoontje van de moordenares heit geraamte van zijn tante onder de bladeren met de overblijfselen van haar mandje naast haar. Niets heeft mij zoo zeer als dit verhaal een indruk gege ven van de uitgestrektheid van de Li- thausche wouden, waar je de menschen kon doen gelooven, dat je je zuster hebt verloren, Zooals men zijn zakdoek verliest. U kent natuurlijk het verhaal evenals het gedicht van Slowacki?" „Zeker!" „Dat verhaal en de bekende schilderij van Grottger zijn de eenige bronnen van mijn wetenschap omtrent Litauen. Het is de schilderij, waarop de dood zweeft deze verzekering te doen dragen. Tij dens dit onderzoek is aan de gemeen ten, welke lid van voornoemde vereeni ging zijn, in overweging gegeven om met het afsluiten van dit soort verzekering, althans voor eenigszins langeren termijn, in ieder geval te wachten totdat de ge meentebesturen over de resultaten van dit onderzoek waren ingelicht. Intusschen is gebleken, dat het denk beeld om de gemeenten gezamenlijk het risico te doen dragen, in zeer ruimen kring bij de gemeenten instemming vindt. Reeds hebben 422 gemeentebesturen van hun instemming doen blijken. Na het onderzoek ook in verschillen de andere richtingen te hebben uitge strekt en na met name ook te hebben overwogen de juridische en financieele grondslagen voor een op te richten on derlinge van gemeenten heeft het be stuur der vereeniging thans besloten: a. het initiatief te nemen tot de oprichting van een vereeniging tot het onderling dragen van het risico, verbonden aan het geldelijk beheer van gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen; b. de directie der vereeniging op te dragen de noodige voorbereidende maatregelen voor deze oprichting te treffen. Inmiddels is deze oprichting zoo ver gevorderd, dat binnen afzienbaren tijd tot de oprichting van de fraude-onder linge zal kunnen worden overgegaan, welke reeds door haar karakter voor de gemeenten de meest voordeelige voor ziening belooft te worden tot dekking van het risico, verbonden aan het gelde lijk beheer van hare diensten, bedrijven e.d. Het streven is er op gericht, dat deze fraude-onderlinge op 1 Januari 1938 in werking zal kunnen treden. I i 'll I —BiMM f EEN ROEKELOOZE CHAUFFEUR. En de gevolgen. Donderdagmorgen wilde op den Nieuwen Vlissingschen weg een vracht auto twee voor hem rijdende groenten- wagens passeeren, hoewel v,an de ande re richting een postauto naderde. Het z.g. snijden ging met groote snelheid, doch door de gladheid van den weg moest de bestuurder plotseling remmen, waardoor de auto slipte en dwars over den weg kwam te staan. Een der groen- tenwagens werd geraakt en bekwam veel schade. De postauto werd gedwon gen nog meer rechts uit te halen, doch kwam daardoor in aanraking met de daar ter plaatse verhoogde tramrails, waardoor de auto omkantelde en even eens flink werd beschadigd. Gelukk'g bleven de bij dit verkeers ongeval betrokken personen ongedeerd. Tegen den bestuurder v,an den vracht auto is proces-verbaal opgemaakt. Zondagmorgenconcert. De harmonie „Ons Genoegen", direc teur de heer P. de Rooij, geeft Zondag a.s, om 12 uur een ochtendconcert in den tuin van de v.m, kazerne Koning Wil lem III. In de week van Vrijdag 23 t. m. Donderdag 29 Juli werden 2259 zeeba den genomen, n.l. 1521 in het gewone en 738 in het volksbad. DE LOONEN IN DEN LANDBOUW, Nog geen overeenstemming. DOMBURG. In de Donderdag gehou den bijeenkomst van werkgevers en werknemers in het landbouwbedrijf, om te komen tot vrijwillige arbitrage inzake de arbeidsloonen, is men niet tot over eenstemming kunnen komen. V,an de 20 opgeroepen werkgevers waren er ne gen aanwezig. Vier van hen hebben ge- teekend. Aan de over'ge zestien zal nu tusschen de boomtakken met zijn zeis op schouder, en de lynnx komt drinken aan de plas tusschen de wortels. Dat geetf mij een idee van het woud. Wat benijd ik u, dat u het heeft leeren ken nen." ,jMlaar waarom zal u er zelve ook niet eens kennis mee maken?" „Dat zal moeilijk gaan, Reizen kost geld, en ik ben maar een schooljuf frouw." De inspanning die het haar kostte om dat te bekennen bracht plotseling en har den trek op haar smal gezichtje, Haast minachtend sloten de dunne lippen zich op elkaar, terwijl de fijne neusvleugels even trilden. „Ja, dat weet ik," zei Panna Sagorska haastig. „Wist u dat? Hoe kon u. Van ergernis beet de andere zich op de lippen, „Dat is te zeggen.ik vermoed, dat de een of ander heeft gezegd, dat u zich op school had overwerkt. Het kan de dochter van onze hotelhoudster geweest zijn. Zij': is zeer bevriend met u,, niet waar?" „Ja, wij hebben elkaar altijd min of meer gekend. Haar vader en de mijne hebben in 1863 samen gestreden. Het is hard voor Pani Grabinska om nu een pension te moeten houden. Zij waren vroeger gïoot'e grondbezitters, maar het spel heeft hen geruïneerd". Kazimra lag een minuut doodstil, ter wijl een peinzend lachje haar bloede- Gebruik overdag Witte Purol. Dit wrijft onzichtbaar uit, houdt de huid mooi en zuiver en voorkomt en geneest tevens zonnebrand en vervellen. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) het contract alsnog ter teekening wor den toegezonden. Over het als dan ver kregen resultaat moet rapport worden uitgebracht aan den m'nister van econo mische zaken ter verdere beslissing, Tij dens de besprekingen was een der aan wezige landbouwers, tot ergernis van alle overigen, zoo militant 'n zijn optre den, dat hem verzocht werd de verga dering te verlaten. Waar dit niet ge beurde werd politiehulp ingeroepen. Bij de komst van den veldwachter was ech ter de vergadering geëindigd, en waren de niet teekenende landbouwers ver trokken. V reemdeli ngenbezoek. De provinciale boot van Breskens ver voerde Donderdag 2900 passagiers, gas ten van de Belgische badplaatsen, die een bezoek aan Walcheren brachten. Er werden 154 auto's overgezet. (Vorige jaar op denzelfden dag: 2420 passagiers en 115 auto's). RAAD VAN MELISKERKE, MELISKERKE. Woensdag vergader de de Raad, onder voorzitterschap van burgemeester J. J, de Keyzer voltall'g. Ingekomen was van den minister van O. K. en W. een brief, dat f 323 be taald moet worden voor 2 leerlingen van de R. H. S. te Middelburg. Een verzoek van L. W, Krijger om ontheffing aanslag schoolgeld voor 1937, werd op voorstel van B. en W, afge wezen. Adressant beriep zich op het feit dat de huurwaarde te hoog is; hij moet daarover reclameeren bij; de be lastinginspectie. Goedgekeurd werd de begroot'ng 1938 van het B. A. in totaal tot een bedrag van f 5522. Een instructie van de gemeentedes- kundige werd vastgesteld comform het ingezonden ontwerp. Een verordening werd vastgesteld om in beroep te kunnen inzake het gereglementeerde auto vervoer. Daarna boden B, en W. de gemeen terekening 1936 aan, gewone dienst: ontvangen f 15482, uitgegeven f 13899, goed slot f 1583. Kapitaaldienst: ont- vansten f 7208, uitgaven f 7163, goed slot f 45, Rondvrag: De V o o r z. vr,aagt naar het resultaat van het onderzoek betref fende de vergoeding van een gest'chts- patiënt. De hr D e Buck .zette uit een, waarom dit nog niet heeft plaats gehad. Weth. Wisse besprak een betere opsnoeiing op de begraafplaats. De v o o r z. zeide dit toe. De hr F r ,a n c k e vroeg niet te vergeten, bij de a.s. begrooting gelden uit te trekken voor wegsverbeter'ng. B. en W. zeiden dat bij de voorbereiding daaraan is gedacht. O. en W. SOUBURG. Hedenavond maakt het Souburgsche fanfarecorps „Vlijt en Volharding" een muzikale wanreling door West Souburg en langs den Nieuwen Vlissingschenweg naar de Abeele. Woensdagavond werd in café „De Zwaan" een vergadering gehouden van bewoners u t de Vlissingsche-, van Turnhout. De Deckers en Burchtstraat, welke onder leiding stond van der heer J. C. Gabriëlse, voorzitter v,an de Sou burgsche Oranjevereeniging ten einde te komen tot de oprichting van een buurtvereeniging, aan welk doel werd beantwoord. Een voorloopig bestuur werd gevormd. looze lippen deed krullen. Toen zij weer begon te spreken, scheen zij een ander onderwerp van ge sprek te hebben gekozen. „Ik hoop, dat de wolken morgen zul len zijn opgetrokken. Ik verwacht mor gen bezoek". „Och kom?" „Ja. Mijn broeder. Hij komt uit. Kra- kau om, naar ik hoop, hier een paar da gen te blijven". „Zoo!" Panna Sagorska bukte zich plotseling om haar boekenlegger, die op den grond was gevallen op te rapen. Toen zij zich weer ophief, vertoonde haar gelaat een hooge kleur, wat zeer natuurlijk veroor zaakt was door haar bukken, „U zal ze ker wel blij zijn, dat u bezoek krijgt", stamelde zij, druk bezig met haar boek. „O, erg blijl Ik denk, dat hij zijn schil» dersgereedschap zal medebrengen. Hij is een artist". „De jongste dus, dacht de toehoorster terwijl zij hardop met een moeilijk inge houden stem vroeg: „Heeft u maar één broer?" „Tiwee. Maar de ander heeft het veel drukker. Misschien heeft hij later gele genheid om eens over tekomen". „En die eene komt dus morgen?" „Ja, ik heb vanmorgen een telegram gekregen. Aha, u begint' het nu toch ook kil te krijgen?"

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5