BUITENLAND. Peiping in handen der Japanners. GOES. WALCHEREN. DE NIEUWE GEMEENTE-SECRETARIS VAN VEERE. ZUID-BEVELAND. VERDRONKEN. RAAD VAN WOLPHAARTSDIJK, In Memoriam A. J. Hoorweg. BEURS VAN AMSTERDAM» BEURSTHERMOMETER VRIJDAG. Philips 1Schepen Mark! Koninki. VAN ONZE ADVERTEERDERS. Door het verraad van twee generaals. China zal vechten, zegt Tsjiang Kai-sjek. Suiker - ObLMarkt- Unilever Tabak - Amerika Rubber BOMBARDEMENT VAN TIENTSIN. DUITSCHE BLADEN PROTESTEEREN TEGEN OPTREDEN VAN TSJECHO-SLOWAKIJE. FRANKRIJK. Spoorwegramp. 27 dooden. BEZUINIGING! DUITSCHLAND. DS. MUELLER OPNIEUW GEARRESTEERD. ®3r' (Ingez. Med.) legde beslag op den Schouwburg. Dit geldt beide alleen voor de dagen van Dinsdag tot en met Vrijdag. Op den Dam is de Schouwburgloge-Dassi in aanbouw. De eerste drie avonden zal mevrouw De Boer—Van Rijk in drie verschillen de tooneelstukken de hoofdrol vertol ken en zullen deze voorstellingen hét af scheid van 't tooneel alhier worden, daar deze populaire 84-jarige actrice niet meer in Middelburg zal optreden. De drie laatste dagen der week, zul len ook hier aan de revue zijn gewijd en treedt daar op Sylvain Poons Revue. Orgelbespeling. Dinsdag 3 Augustus a.s. zal des nam. van 23 uur in de Groote- of Maria Magdalenakerk de heer Adr. Kousema ker wederom een orgelbespeling geven. De aandacht wordt er op gevestigd, dat ten gerieve van het vreemdelingenbe- zoek, het aanvangsuur is vastgesteld op 2 uur. Programma: 1. Canzone, Joh. Seb. Bach; 2. Orgelkoraal „O Mensch, bewein dein Soinde grosz", Joh. Seb. Bach; 3. Phantasie over Psalm 33, C. de Wolf; 4. In Memoriam Jan Zwart', a. ,,Neem Heer mijn handen beide", b. „Uren, dagen, maanden, jaren", Jan Zwart; 5. Andanti no, César Franck; 6. Toccata over Psalm 24, Cor Kee. Gedurende de orgelbespeling wordt men bij het binnenkomen der kerk be leefd doch dringed verzocht de stilte in acht te nemen. Aan den nachttelefonist hij den telefoondienst, I, Jumelet. wordt met in gang van 31 Juli a.s. eervol ontslag als zoodanig verleend. Betrokkene bekleedt van de instelling van den nachtdienst af deze functie. ARNEMUIDEN. De speldjesverkoop ten bate van het sanatorium „Zonneglo ren" heeft 16 opgebracht. De muziekvereeniging „Arne's Ge noegen hoopt bij gunstig weder een con cert te geven op het marktplein op Zaterdag a.s. aanvang 8 h. VEERE. De gemeenteraad benoemde hedenmorgen met algemeene stemmen tot gemeente-secretaris den heer J. A. Martijn, tot nu toe ambtenaar ter secre tarie. De heer Martijn werd staande de ver gadering als secretaris beëedigd. De Raad benoemde hem eveneens met alge meene stemmen tot inner der slachtgel- den, agent van de arbeidsbeurs en amb tenaar van den Burgerlijken Stand. Johannes Abraham Martijn werd den 24sten November 1910 te Sluis geboren waar hij de o.l. school bezocht om ver volgens den 5-jarigen cursus der H. B. S te Oostburg te volgen. Vervolgens was hij twee jaar aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam en had ruim een jaar vaartijd als stuurmansleerling waarvan bij de Rotterdamsche Lloyd vier maanden. Wederom aan de Kweek school voor de Zeevaart te Amsterdam gekomen, behaalde hij te 's-Gravenhage het diploma van derde stuurman op de groote stoomvaart. In deze lijn voort gaande volgde de heer Martijn een jaar den radio-cursus aan de De Ruyterschoo' te Vlissingen en behaalde te 's-Graven- hage het tweede klasse certificaat radio telegrafist. Op 1 October 1934 kwam de heer Martijn als bezoldigd ambtenaar ter sec retarie te Veere, volgde van dien tijc tot Juni van dit jaar den cursus voor gemeente-administratie te Vlissingen en behaalde op 17 Juni het diploma A ge meente-administratie. De heer Martijn is in alle kringen der bevolking zeer gezien en vooral bij zijn superieuren. Tot waarnemend secretaris benoemde den raad den heer mr F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerke, die als zoo danig werd beëdigd. YERSEKE. Vanmorgen te ongeveer 11 uur werd door een kreukelaar het lijk gevonden van de 37-jarige mej. Sch, in 't haventje van den St. Pieterspolder. t Zij werd sinds vanochtend 5 uur ver mist. De politie onderzoekt de zaak. tiet is niet zeker, dat men hier met een ongeluk heeft te doen. j KAPELLE, Hedenavond zullen de vol- gende nummers door het fanfarecorps ,,Ons Genoegen" worden uitgevoerd op de muziektent op het marktplein: Marche Sportive, F. Popy; Les Fris- sons, (Scènes de Ballet), G. Gadenne; Belga (Grande Suite de Valse), R. de Souter; Ouverture Printanière, Julien Jourguin; Au Golfe de Napels, (Grande Valse), arr. E Larue; Hardi les Basses, (Pas Redouble), A. Detournay; Pensées Lointaines (Ouverture), G. Gadenne: Daar komen ze aan: (Marche potp.), arr. A. J. Maas; Finale. OUDELANDE. Op de Donderdag al hier door notaris Jonkers gehouden pu blieke verpachting was de gemiddelde pachtprijs voor bouwland f 100 per ha. SCHORE. De heer C. Meijaard uit deze gemeente, thans korporaal bij de politietroepen, is met ingang van 1 Aug. a.s. benoemd tot schrijver 2e klasse aan het departement van defensie. Tengevolge van de werkzaamheden aan den nieuwen Rijksweg SchoreKa- pelle is de verbinding tusschen deze ge meenten via den Eeweg verbroken, het geen met borden nabij het dorp Schore is aangegeven. Het komt nog veelvuldig voor, dat hierop niet voldoende wordt gelet, waardoor vooral automobilisten in moeilijkheden komen doordat terugkee- ren zeer moeilijk is. De melkprijs is in deze gemeente met ingang van 1 Augustus a.s. verhoogd van 8 tot 10 cent per liter. W OLPH AARTSDIJK. Donderdag avond hield de Raad een voltallige ver gadering; voorzitter de burgemeester. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand werd benoemd burgemeester S. A. N. van Oeveren. Op verzoek van I. J. Koeman om vergoeding volgens art. 13 L.O.-wet 1920 werd gunstig beschikt. De vergoeding is vastgesteld op 11 per jaar. Aan de heeren J. J. Remijnse, A. Louwerense en G. Meulenberg werd op hun verzoek ontheffing verleend van de hondenbelasting en wel over het 2e half jaar 1937. De gemeenterekening 1936 werd aan geboden; ontvangsten 71460, uitgaven 65096, batig slot 6364. Overgelegd werd de rekening B. A. 1936. Ontvang sten 6554, uitgaven 4345, batig slot 2209. Tot wethouder in de vacature Van Oeveren werd gekozen de heer A. M. Boot, die de benoeming in beraad hield. Bij de rondvraag vroeg de hr. A. v a n der Vliet of B. en W. nog den tijd niet gekomen achtten om de steunrege ling van kracht te doen worden daar er volgens spr. al weer wat werkloozen rondloopen. De V oorz. antwoordde, dat er reeds eenige werkloozen in ge meentedienst werkzaam zijn, en dat voor 't overige B. en W. zullen toezien. Op een vraag van den heer Goet heer, of de plaatsvervangende ambte naar Burg. Stand ook vergoeding trekt bij eventueelen dienst, werd ontkennend geantwoord. De hr. Goetheer zou gaar ne daar eenige vergoeding voor gesteld zien. Dezelfde spreker besprak het plaat sen van eventueele werkkrachten uit deze gemeente bij de straatverbetering. De V o o r z. antwoordde hierop, dat al leen over de Dorpstraat zeggingskracht is daar de Lepelstraat provinciale weg is. Bij de werkzaamheden in de Dorp straat zullen B. en W. zien of in dit op zicht aan de voorwaarden wordt vol daan. De heer Lindenbergh zeide den Raad in overweging te geven terug te willen komen op een besluit van de vorige vergadering inzake het schuurtje van den heer J. Goetheer in de Dorp straat. Spr. meende dat als de Dorp straat straks verbeterd is dit schuurtje zal blijken de straat te ontsieren. De V o o r z. gaf den spreker in overwe ging zijn voorstel in handen te stellen van B. en W., wat geschiedde. Dr. C. Orbaan schrijft ons: Toen in 1922 de Provinciale Zeeuw- sche Vereeniging tot Bestrijding der Tu berculose kon overgaan tot de inrich ting van een districts-consultatiebureau- dienst en tevens voor de moeilijke beslis sing stond daarvoor een geschikten lei der te benoemen, was het voor het Be stuur een groot voorrecht dat de mede oprichter der Vereeniging en haar eer ste secretaris A. J. Hoorweg zich hier voor beschikbaar wilde stellen. Met vol le overgave van zijn sterke persoonlijk heid heeft hij zich gedurende een lange reeks van jaren aan deze moeilijke en verantwoordelijke taak gewijd. Met be wonderenswaardig jeugdig enthousiasme trok hij er iederen dag, weer en wind trotseerende, op uit. Het moeilijke pio nierswerk werd verricht. Waar hij ook kwam, op Schouwen, de Bevelanden, Walcheren, Tholen of Zeeuwsch-Vlaan deren, overal wist hij, zonder ophef, te overwinnen en maakte hij zich bemind bij collegae en patiënten. Veel tijd werd er in reizen en trekken gestoken; er bleef dus nog slechts wei nig tijd beschikbaar voor een vertoeven in huiselijken kring. Maar wie in de ge legenheid was hem hier als vriend te ontmoeten, kreeg ook dan weer een sterken indruk van dezen eerlijken, een- voudigen en oprechten mensch. Op 1 Juli 1937 eindigde zijn werk kring. Velen wenschten hem een lang- durigen rustigen levensavond in Heem stede. Het heeft niet mogen zijn. Rouw heerscht in het gezin; talloozen treuren mede, zijn vrienden zullen hem steeds in dankbaarheid herdenken; Zeeland zal hem niet vergeten. Hij ruste in vrede. Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen, Denemarken Oblig. 1926-5 103%—103% Amsterdam 1934-4 100%100% Zeeuws. Hyp. B-4 100 Cities Service Cy. P. 1958 5 53% A Pref. Jurgens A 134%134 A Ned. Gist- en Spiritusf, 485490 A De Schelde N.B. 49%49% C Am. Smelt en Ref. 6767% A Born, Sum. HiM. 212%—£12 A Houth. Alberts 102 C Union Pac. Rr. 95%- Het winkelpand Korte Delft 17 te Middelburg heeft de laatste weken een groote verandering ondergaan tijdens het in gereed brengen van den winkel voor het er gisteren geopende filiaal der firma Bensdorp en Co. De bekende ar tikelen van deze firma, chocolade, bon bons, thee, cacao en verdere lekkernijen komen in de lichte, vroolijke omgeving goed tot hun recht. De heer P. van Giezen, die het filiaal beheert, voegde er een banketbakkerij aan toe en ook daarin hebben wij he denmorgen een kijkje genomen. Het is ook daar netjes en een paar gasovens zijn geplaatst, die aanvankelijk voldoen de zijn voor den omvang van het bedrijf. De hoofdstraat heeft weer een mooien winkel meer. Er is thans een klein beetje teekening in den toestand in Noord-China geko men. Een paar Chineesche onder-gene raals te Peiping zijn n.l. met de Japan ners gaan heulen, zoodat generaal Soeng-Tsje-joean, de opperbevelhebber van het 29ste leger met een kleine troe penmacht de stad heeft moeten verla ten. Peiping bevindt zich dus practisch geheel en al in handen van de Japan ners zonder dat er noemenswaard om gevochten is. Ook elders in de buurt van de stad schijnen de Japanners meester te zijn van de situatie. De gevechten bij Toengtsjou, ten O. van Peiping, waarin de Chineezen eergisteren eenig succes behaalden zijn gisteren in het voordeel van de Japanners geëindigd. Het vech ten is daarmede goeddeels afgeloopen voor het oogenblik. Alleen te Tientsin is gisteren ernstig gestreden. De Japan ners hebben de stad met twintig vlieg tuigen gebombardeerd en een deel van de stad ligt in puin. Dit blijkbaar in overeenstemming met den wensch van den Japanschen premier, prins Konoje, die gisteren in het Japansche lagerhuis verklaarde, niets anders t® wenschen dan met de Chineezen „samen te bouwpn aan de Oostersche cultuur". Generaal Soeng Tsje-joean is gisteren met wat er van zijn 29e leger over was te Paoting, ten zuiden van Peiping aan gekomen en heeft daar reeds de eerste conferenties gehad met de leiders van de daar gelegerde en door Nanking ge zonden Chineesche legers. Naar het schijnt zal Soeng het commando van het 29e leger houden. Een divisie van zijn leger moet nog standhouden bij de Mar co Polobrug, doch verder is het ver spreid, teruggetrokken of vernietigd. Volgens een mededeeling van den bur gemeester van Peiping heeft het sinds het uitbreken van de vijandelijkheden 15.000 man verloren. Het is intusschen niet in te denken dat China zal berusten in het verlies van de oude hoofdstad, het groote eeuwen oude centrum van het Chineesche rijk Tsjiang Kai-sjek de Chineesche „dicta tor" heeft vier minimum-eischen opge steld. Als deze niet worden ingewilligd zal „het oorlog zijn". De eischen lui den: 1. Geen enkele overeenkomst mag de territoriale integriteit van China aantas ten, zoomin als de soevereine rechten van het land. 2. Een onwettige wijziging van den po litieken raad van Hopei en Tsjahar kan niet worden toegestaan, omdat het sta tuut van dezen raad door de Centrale regeering is vastgesteld. 3. De Centrale regeering ;kan niet toestaan, dat plaatselijk officieren, wel ke door haar benoemd zijn, onder druk van buiten worden overgeplaatst. 4. De regeering te Nanking kan niet dulden dat aanmerking wordt gemaakt op de posities, welke de troepen van het 29e leger hebben ingenomen. Indien de beginselen van deze vier punten niet door Japan aanvaard wor den, zal China voor zijn nationale be staan en zijn soevereine rechten vech ten. Na te hebben uiteengezet waarom de regeering niet teneergeslagen is door de débacle van Peiping, deed maar C Int. Nickel Cy. 47%—47% Ned. 1000-4 100%—100% O. Indie 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 82%—82% A Koloniale Bnk. 163%162% A N.I. Hbk. 600 168—167% C Ned. HM. 1000 192—192 A v. Berkels Pat. 56% C Calvé-Delft 93%—93%-94% A Philips G. B. afg. 344%—344%-50 C Unilever 168%168-69% C Am. Car Foundry 3837% C Anaconda Cop. 41%41%-% C Bethlehem St. 67%—69%-70 C Kennec Copper 43%43% C U. States St. C. 85%—85%-% C North Am. Cy. 21%—21% A Kon. Petr. Mpij. 420%—420%-19% C Contin. Oil Cy. 34%34%-% C Phillips Petr. Comp. 4444% C Shell Union O.C. 2120%-% Tide Water Ass. Oil 15%—15%-% Ned. Scheepv. U. 141 141%-42% H.V. Amsterdam 528-528-29% Java Cult. Mij. 235% N.I. Suiker U. 168%169% Deli Batavia 240%241%-42% Deli Mij. 1000 331—332%-31% Senembah 337%338%-39 Wettig. Gedeponeerd C Baltimore Ohio 20%20 C Southern Pac. Cy. 35% A Southrn Rlw. 23%23% A Amst. Rubb. C. 285%—283%-85 A Deh-Bat. Rubb. 230—237 A Hessa Rubber 238%238%-39% A Serbadjadi S.R. 169%171 WISSELKOERSEN. Heden. Gister Londen 9.02 9.03 Berlijn 72.97% 73.00 Parijs 6.80 6.80 Brussel 30.51 30.55 New-York 1.81% 1.81% Dagelijksche indexcijfers, medege deeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, 29 Juli. Aandeelenkoersen 110,4; goederen groothandelsprijzen 98,2. schalk Tsjiang Kai-sjek een dringend leroep op de Chineesche natie om op doeltreffende wijze al haar middelen te offeren aan den nationalen strijd, want, aldus besloot hij zijn verklaring, China ran zijn rechten alleen doen respectee ren door Japan, en alleen op een rechtvaardigen eer vollen vrede hopen, na een overwinning op het slagveld. Ten aanzien van den strijd bij Peiping heeft maarschalk Tsjiang Kai-sjek nog gezegd, dat een échec als dat van Pei ping nog geen vernietiging van een na tie beteekent. De gebeurtenissen bij Peiping en Tientsin zijn nog niet afge sloten, zij vormen daarentegen het be gin van een oorlog, die een gevolg is van agressie. „Als leider van de Chi neesche legers zal ik alles doen om het gevaar te keeren. Wij zullen geen com promis aanvaarden; de centrale regee ring neemt alle noodzakelijke maatrege len voor de noodzakelijke overwinning". Het nieuwe front dat zich gevormd heeft ligt bij Tientsin. De Japansche ge nerale staf heeft gisteren geëischt, dat de Chineesche troepen uit die stad zich zouden terugtrekken tot op 10 kilome ter van Tientsin, met het oog op gevaar voor de stad. De Japanners zeiden te vreezen, dat de toestand ernstiger zou worden indien de Chineezen dezen eisch niet inwilligden. Gisteren in het begin van den dag werd op tal van punten in de stad gevochten en de buitenlandsche concessies werden bewaakt door de troepen van verschillende nationaliteit. In den loop van den dag is echter het bombardement van de stad begonnen door 20 Japansche vliegtuigen. Overal in de stad braken branden uit; de Chi- neesch-Japansche universiteit o.a. is in vlammen opgegaan. Men hoorde het ge luid van ontploffingen tusschen het ge donder der Chineesche mortieren en het geweervuur. Het staat wel vast dat on der de Chineesche burgerij talrijke slachtoffers gevallen moeten zijn. De Japansche generale staf heeft la ten weten dat het bombardement be trekking had op „anti-Japansche ele menten", zoowel burgerlijke als militai re. Deze elementen aldus de staf moeten verwijderd worden om het Chi neesche offensief tegen Tientsin te ver breken. Het spoorwegverkeer is overal ge stremd. Later op den dag, nadat het bombar dement vier uren onafgebroken had voortgeduurd werd het rustiger in de stad. Tijdens het bombardement van de stad heeft de Chineesche politie een aanval gedaan op het Japansche vlieg veld. Zij hebben het echter niet kunnen bezetten. De Duitsche dagbladen protesteeren heftig tegen een door de Tsjechoslo- waaksche autoriteiten uitgevaardigd verbod tot uitzending van 5.000 Sude- ten-Duitsche kinderen, die hun vacantie in Duitschland zouden doorbrengen. Dit vacantieverblijf was georganiseerd door een Sudetenduitsche liefdadigheidsinstel ling. De beslissing van de regeering te Praag had ten doel iedere politieke op winding te voorkomen. De Duitsche bla den echter zijn van oordeel, dat het hier om een hatelijke maatregel gaat, die te gen het'„Deutschturn" gericht is en die een onvriendschappelijk gebaar vormt jegens het Duitsche rijk. Gisteravond is te Villeneuve St. Georges (departement Seine et Oise) een ernstig spoorwegongeluk gebeurd, waarbij tot nu toe 27 dooden zijn gevallen. De ramp geschiedde op ongeveer 300 m van het station Villeneuve St. Georges, op 25 km van Parijs, toen de sneltrein naar St. Etienne het station zou binnenloopen. De ramp is veroorzaakt door een ver keerde wisselmanoeuvre. Er was aangekondigd, dat trein 511 zou passeeren en de wissel was voor dezen trein overgehaald. Uit Parijs kwam toen het verbeterde bericht, dat trein 1017 zou komen en niet trein 511. Nu schijnt reeds vast te staan, dat en kele seconden te laat de wisselstand verbeterd werd, en dat de rails nog met geheel hun zijwaartsche beweging vol tooid hadden toen trein 1017 op den wissel aankwam. De locomotief, die door den slecht ge stelden wissel heen reed liep uit de rails. De bagagewagen versplinterde, de postwagen, die rechts van de locomotief doorreed, liep een dertigtal meters ver der, waarbij hij een tweede klasse-wa gen meetrok, welke vrijwel intact bleef. Daarachter volgde een houten derde klasse-wagon, die totaal verpletterd en in stukken geslagen-"werd, doordat hij als in een schroef genepen werd tus schen de twee metalen rijtuigen, waar hij tusschen in reed. De slachtoffers zouden pelgrims zijn uit Lisieux en kinderen uit vacantiekolo- niën. Onmiddellijk nadat het ongeluk ge schied was hebben de ongedeerde reizi gers en personen, die zich op het station van YHleneuve bevonden, zich aan het eerste reddingswerk gewijd. Brandweerlieden uit Parijs kwamen als eerste hulptroepen aan. Hedenmorgen had men reeds 27 doo den en vele zwaar gewonden geborgen. Het aantal gewonden bedraagt onge veer 50. Onder voorzitterschap van minister president Chautemps is gister een mi- nisterieele conferentie gehouden ter be spreking van de verlaging der credieten voor groote openbare werken. De wet van Augustus 1936 voorzag in een cre- diet van 7,8 millioen frank. Over een bedrag van 5,2 milliard was reeds be schikt, zoodat nog beschikbaar is een som van 2% milliard. Dit laatste c~!"° nu is in de conferentie verlaagd tot 700 millioen frank. Mien heeft dus 1,8 mil liard frank bezuinigd. Heden is een de- creet uitgevaardigd, waarbij de bepaiin- gen van de wet van 1936 vervallen ver klaard worden. Ds. Mueller uit Dahlhem, de leider van den broederraad der belijdende kerk, is opnieuw gearresteerd. Naar Reuter verneemt zijn tegen hem aanklachten ingediend van denzeltden aard als tegen ds. Niemoeller. Roerh- richt, de derde dominee der belijdende kerk te Dahlem, is weder in vrijheid gesteld. Antisemietische onlusten te Beuthen. Uit Kattowitz wordt gemeld, dat te Beuthen in Duitsch Silezië in de afgeloo-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2