ZOMER- S. WIENER C° BINNENLAND. NOG STERKER VERLAAGDE PRIJZEN IN CONFECTIE SPORT. INGEZONDEN STUKKEN. WEEiSERBCBï. ZEELAND. NUMMER 177. TWEE BLADEN. VRIJDAG 30 JULI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. Prijzen van Rundvee en Varkens. MIDDELBURG Hoog- Hoog- te Vlissingens MIDDELBURG. M #ro MIDD rovmclHle ELBURG5CHE COURANT JagbSad -Voor Middelburg, Goes en agent schap VKssmgen f 2.30, elders 2.50 per iwartaal Week-abona. ia Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentie® 30 ct. per regel, Imgez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ij coatr. voor beide veel lager; tar. op aacvr. GOESCHE COURANTE Bitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Coarant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1J regels 2.10, olkc r. m. ?0 ct. Rubrici „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewïjsnommers 5 cent. Slagers achten afschaffing las ten noodzakelijk. Men schrijft ons v,an de zijde van den Nederlandschen Slagershond: Dezer dagen bevatten verschillende dagbladen een artikel van het A. N. P., geschreven door een landbouwdeskun dige, waarin betoogd werd, dat het hui dige prijspeil, voor rundvee en varkens niet te hoog is en mitsdien afschaffing der crisisheffing op rundvleesch niet urgent is. Uit de geheele strekking van dit ar tikel spreekt duidelijk, dat de schrijver van een verkeerde veronderstelling uit gaat, n.l. deze, dat momenteel v,an sla gerszijde actie gevoerd wordt tegen het niveau der rundveeprijzen. Deze opvat ting is echter onjuist .Wanneer de schrij ver van het bewuste artikel zegt, dat de rundveeprijzen op dit oogenblik al lerminst rabnormaal hoog moeten wor den genoemd, dan stemmen wij onzer zijds daarmede volkomen in. De strijd van slagerszijde gaat echter tegen de absurd hooge lasten, die op het artikel rundvleesch worden gelegd. Alleen aan ,accijns, crisisheffing omzet belasting en slachthuisrechten moet de slager momenteel bij slachting van een behoorlijke koe zeker een bedrag van f 65 tot f 70 neertellen. Dit komt neer op ongeveer 29 a 31 ets per kg pan klaar vleesch. De tijdsomstandigheden zijp thans zoodanig, dat de consument dit bedrag aan overheidslasten niet meer kan op brengen. De vergelijking, die in het be wuste artikel gemaakt wordt met het prijsniveau in 1931 gaat dan ook volko men mank. Men behoeft zich maar even ie orienteeren ten aanzien van bijv. het loonpeil in 1931 in vergelijking met thans, om te beseffen, dat te dien tijde de koopkracht van den consument veel grooter was dan thans het geval is. Wij laten dan het aantal werkloozen, die van minimum-inkomens moeten rondkomen, nog buiten beschouwing. De praktijk heeft uitgewezen, dat een daling der koopkracht zich mede het eerste wreekt in de vleeschconsump- tie Deze consumptie is zulks in te genstelling met die van andere eerste levensmiddelen buitengewoon gevoe lig voor prijsschommelingen. Dit is o.m. gebleken bij de invoering der crisishef- fing op varkensvleesch en daarna op rundvleesch; dit blijkt ook thans weer nu de rundvleesch prijzen t.o.v. 1936 aanzienlijk zijn gestegen. Iedere opslag der vleeschprijzen wordt prompt gevolgd door een consumptie daling, Het behoeft dan ook geen ver wondering te wekken, dat de slager slechts zeer rioode tot prijsverhooging die voor hem immers debiet-vermin- dering beteekent overgaat. De cijfers die het centraal bure,au voor de statistiek publiceert, omtrent het verloop van groot- en kleinhandelsprij zen van vleesch toonen dan ook duide lijk aan, d,at de stijging der groothandels- prijzen van vleesch slechts zeer aarze lend en langzaam door een stijging der detailprijzen wordt gevolgd. Het gevolg is, dat de distributiemarge het bedrag dat de slager op zijn verkoopsprijzen moet zetten om belasting, loonen, huren etc. etc. te betalen en waarvan hij zelf met zijn gezin ook eten moet volko men in de knel raakt en inplaats van met een bescheiden bedrijfswinst met verlies gewerkt wordt. Wanneer de slagers-organisaties vechten voor afschaffing der crisishef- iing op rundvleesch dan isdit :'n de eerste plaats met de bedoeling den sla ger in staat te stellen tot een weer eenigszins loonend bedrijf te komen en een sterke teruggang van het vleesch- verbruik te voorkomen. Het is tenslotte een zeer ongezonde en ook absoluut met het algemeen belang strijdende toestand, ifen belangrijk middenstandsbedrijf a s het slagersbedrijf is, practisch over Me+ J e linie. noodlijdend is. f* en scbrijver van het artikel zijn eens, dat de oorzaken der mis- ne ïd,en °°k elders nl. bij een tot on zinnige hoogte opgevoerde concurrentie gezocht moeten worden. Zooals de schrijver terecht constateert, laten de organisaties niet na te trachten hierin verbetering te brengen. Het feit. dat het slagersbedrijf het eerste bedrijf is, dat na de aanvaarding der vestigingswet kleinbedrijf een verzoek tot het stellen van vestigingseischen bij de regeering heeft ingediend, zegt in dit opzicht vol doende. Evenmin als afschaffing der crisishef fing of een andere verlaging der over heidslasten alleen uitkomst voor het slagersbedrijf kan brengen en daarnaast saneering van het bedrijf noodzakelijk is. is echter ook het omgekeerde het ge val en moet saneering van het bedrijf op haar beurt gepaard gaan aan een der gelijke verlaging van overheidslasten, dat een behoorlijk vleeschdebiet blijft bestaan. Dit is niet alleen het belang van den slager maar evenzoo dat van den con sument, die het vleesch als voedingsmid del gebruikt en van 'den producent (vee mester, wiens bedrijf voor een belangrijk deel steunt op de opbrengst fijner vleeschproductie. AAN DEN VOORAVOND VAN DE JAMBOREE. De A.N.B-verslaggever op het jam boree-terrein meldt: Nu de verschillende sub-kampen zich zoo langzamer met deelnemers beginnen te vullen, hebben we eens een kijkje ge nomen bij de voedselmagazijnen, van waar de diverse etenswaren worden ge distribueerd. Dat er heel wat komt kijken om de hongerige magen van al die duizenden jongens van voedsel te voorzien, behoeft geen betoog' en; er zijn dan ook uitge breide maatregelen genomen teneinde stagnatie in de verzending te voorko men. Alle levensmiddelen worden in porties voor veertig man aangevoerd en daarna worden de voor elk der sub- kampen benoodigde aantallen pakketten op de voor ieder kamp bepaalde plaats opgestapeld. Dan verschijnen tegen zes uur avonds elf groote vrachtwagens. Voortrekkers laden snel de pakketten, en vervolgens wordt de tocht naar het subkamp ondernomen, waar het voedsel over de verschillende patrouilles wordt onderverdeeld, waar het met vreugde geroep door de jongens wordt ontvan gen. Het is trouwens een lust om de boys hun eigen potje te zien bereiden. Allen helpen zonder morren aan de voorberei ding mee en met door velen niet met al te veel graagte gedane aardappelen- schillen wordt thans, vaak onder het zingen van padvindersliederen, tot een goed einde gebracht. 'Bij een rondgang gistermiddag langs de ondrscheidene kampen, konden we eerst goed het enthousiasme constatee- ren, dat al deze jongens naar de jambo ree heeft gedreven. Overal heerschte de meest opgewekte stemming en vol vuur waren allen bezig om hun kamp er zoo goed mogelijk te doen uitzien. En vele groepen zijn in de aankleeding ervan schitterend gëslaagjd. Totempalen, eerepoorten, seintorens, vlaggemasten, altaren en toegangspoor ten verrezen als paddestoelen uit den grond, en nog steeds is men doende het geheel nog verder te voltooien en te ver fraaien, De echte jamiboreegeest waart hier reeds rond. Het doel van deze vier- jaarlijksche bijeenkomst: de bevordering der internationale verbroedering van de jeugd aller landen, wordt volkomen ver wezenlijkt. Over en weer maakt men kennis met elkaar, handteekeningen worden gewisseld, en men is elkander in alle opzichten behulpzaam. Dat is de kracht van de verkennersbe weging en daarin ligt de verklaring, hoe geheel vreemde contingenten bij hun aankomst telkens met zoo hoog oplaai end enthousiasme worden begroet en daarna zonder veel verdere plichtple gingen in het groote geheel worden op genomen. JamboreeHet woord is niet van de lucht en bij het dwalen door het kamp hoort men telkens weer het door de ra dio nu wel zeer bekend geworden: ,,in negentien drie zeven" met het aardige jamboree-refrein. Ook de muziek ont breekt niet en onder de tonen van vroo- lijke wijsjes zitten de jongens langen tijd in een genoeglijke sfeer rondom hun ten ten, uitrustend van de vermoeienissen van den dag. Want naast hun drukke bezigheden gaan velen eens rondneuzen in andere kampen en na zoo 'n rond gang kunnen ze hun beenen wel voelen. Veel belangstelling bestaat er voor het Indische contingent, dat bezig is aan de bekleeding van de pendoppo met atapibladeren de laatste hand te leggen. De Amerikanen, die gisteren zijn "aan gekomen, hadden hun vreugde over de jamboree tot uiting gebracht door hun bagage en hun stokken vol te plakken met allerlei jamboreemateriaal en met Nederlandsche kleuren, Bij hun aankomst in subkamp 8 brachten zij drie cheers uit BP .Holland", dat door de aanwezige Nederlandsche scouts onmiddellijk met drie hoera's voor Amerika werd beant woord. Heden en morgen komen de laatste buitenlandsche contingenten en- dan Wat niet goed is voor den korf, kan niet goed zijn voor de bij. neemt de eigenlijke jamboree, waarna de harten van zooveel duizenden jongens uit de geheele wereld reeds maandenlang hebben g'epopeld, een aanvang. DE RAMP VAN DE „FLAMINGO". Tot gisteravond laat is men op de plaats waar Woensdagmorgen het K.L. M. vliegtuig de Douglas DC 2 „Flamin go" nabij Halle, ten Zuiden van Brussel, neerstortte, bezig geweest met de iden tificatie van de slachtoffers. Dit leverde groote moeilijkheden op, daar de slacht offers afgrijselijk waren verminkt. Aan de hand van papieren, juweelen en ge deelten van kleedingstukken, slaagde men er tenslotte in alle slachtoffers te identificeeren. Het overschot van de omgekomen Nederlanders zal waar schijnlijk heden naar ons land worden overgebracht. Vermoedelijk zal de be grafenis van de leden der bemanning Maandag a.s. geschieden. Op het hoofdkantoor kon de heer A. Plesman, directeur van de K.L.M., slechts enkele mededeelingen doen. De experts van de K.L.M., ter plaatse van het ongeval aanwezig, zijn met het uit graven van de motoren nog niet begon nen. Zij zouden het liefst, wanneer dit werk eenmaal is gebeurd, de motoren naar Amsterdam doen vervoeren om al daar in de motorwerkplaatsen na te zien. De heer Bruinesteyn is als motordes- kundige naar België vertrokken. Ook een deskundige van de Wrightfabrieken is op de plaats van bet ongeval aanwe zig. Deelneming Belgische regeering De Belgische militaire attache heeft namens den tijdelijk zaakgelastigde in opdracht van de Belgische regeering op het departement van buitenlandsche za ken aan de Nederlandsche regeering deelneming betuigd. Fransch rouwbeklag.. De voorzitter van den Parijschen ge meenteraad, Failliot, heeft den Neder landsche gezant te Parijs, jhr. mr. J. Loudon, een telegram gezonden, waarin hij het medeleven van de Fransche hoofdstad betuigt met de ramp, welke de Nederlandsche luchtvaart heeft ge troffen en waarin hij den gezant ver zoekt het rouwbeklag van de bevolking en het bestuur van de Fransche hoofd stad aan de zoo smartelijk getroffen fa milies mede te deelen. DE TEELTBEPERKING VAN RUNDVEE. Ter voorloopige beantwoording van de op 29 Juni jl ingezonden vragen van den heer Bierema betreffende beëindi ging van de teeltbeperking van rundvee, heeft de minister van economische za ken medegedeeld, dat hij nog' nadere gegevens omtrent den huidigen omvang en hoedanigheid van den veestapel ver wacht. Zoodra mogelijk zal een definitieve beantwoording volgen. DE INVOER VAN DEENSCH RUNDVLEESCH. Op de vragen van den heer Weiikamp betreffende den invoer van rundvleesch uit Denemarken heeft de minister van economische zaken voorloopig geant woord, dat hij nog nadere gegevens over de positie der vleeschmarkt verwacht. Zoodra mogelijk zal een definitieve beantwoording volgen. Overeenkomst met België in zake den leurhandel.. De minister van buitenlandsche zaken a.i. heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen den tekst van een overeen komst met België inzake den leurhan del, op 9 Juni 1937 te Brussel ondertee kend. Een niet onbelangrijk aantal kleine kooplieden van Nederlandsche nationa liteit vindt sinds jaar en dag zijn be staan m het drijven van leurhandel op Belgisch grondgbied. Bedoelde personen zijn deels hier te lande, deels in België gevestigd. Toen in 1935 in België een begin werd gemaakt met het van rijkswege regie menteeren van den leurhandel, stonden de betrokken Belgische autoriteiten toe, dat belanghebbenden in het algemeen hun bedrijf ongehinderd bleven uit oefenen. Intusschen werd van Belgische zijde de wensch te kennen gegeven, ten deze tot een vaste regeling te geraken Als resultaat van het desbetreffend overleg met de Belgische regeering (Ingez. Med.) VOETBAL. Donderdagavond had in het concert gebouw te Vlissingen een intieme, doch spontane huldiging plaats van den voor zitter van de voetbalvereeniging „Vlis singen", de heer R. Brijsse, die zijn 15- jarig jubileum als zoodanig vierde. Verschillende personen huldigden den heer Brijsse en boden bloemen en ca- deaux aan. Een Walchersch elftal tegen R.B.C. Naar wij vernemen heeft de Roosen- daalsche voetbalvereeniging R.B.C. aan den Zeeuwschen Voetbalbond verzocht een Walchersch elftal samen te stellen, teneinde op 15 Augustus a.s. te Roosen daal, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van R.B.C,, een wedstrijd te komen spelen. o Zaterdagavond wordt op het Gem. sportterrein te Goes, een voetbalwed strijd gespeeld tusschen de „Goes"-Ve- teranen en het Den Boer Middelb. Crt. Eelftal. KORFBAL. Wedsirijdprogr.amma competitie Oos telijk Zeeland: Terneuzen: Seolto-Volharding; Goes; Togo-S.S.S. WIELRENNEN, Ronde van Middelburg. Morgenmiddag zal op het parcours Oude- en Nieuwe Veerscheweg de Ron de van Middelburg verreden worden, onder auspiciën van den Wielerbond Nederland. Aan dezen wedstrijd is het kampioenschap van Zeeland van dien bond verbonden. Ongeveer 70 renners, uit alle deelen van Nederland, o.a. Gro ningen en Limburg, hebben ingeschre ven, terwijl ook eenigë Belgische ren ners zullen deelnemen. De start en fi nish is op den Nieuwen Veerschen weg. MIDDELBURGS VERKEER. Twee echt Rollandsche spreekwoor den kwamen me te binnen, toen ik het ingezonden stuk van „Arts" las. Ze^ zijn „De beste stuurlui staan aan wal" en „Schoenmaker blijf bij je leest". Een in gezonden stuk, vol tegenstrijdigheden en een regeling voor een parkeerverbod in onze goede stad gevende, die de Ver- keerscommissie nimmer zou hebben dur ven voorstellen. Over die verkeerscom- missie: Ik ben toch erg blij, dat daarin mannen zitting hadden, die èn van Mid delburg èn van het verkeer „iets" af weten! U noemde haar in Uw naschrift zoo terecht: een alzijdig-deskundige Commissie! En daar wordt nu den Volke kond gedaan dat er vrijwel niets van deugt! De heele verkeersregeling in dui gen! 't Is toch jammer! Maar och, laten we 't maar doen met deze regeling dan met de betere (zie regeling parkeerver bod) die „Arts" wellicht nog in de pen heeft! ,,'t Gaat keer op keer met hem verkeerd, Die in 't verkeer verkeerd verkeert." 29-7-'37. Schout. [Heeft „Arts" het zóó hard verdiend? Hij heeft zijn hart eens hartig willen luchten en nadat de regeling eenige maanden werkte meenden wij hem dit zoo van harte te moeten gunnen. En, Zeggen wij het ook eens in berijmde [verzen Deez' regeling is toch óók niet een [van Meden en van Perzen? Red.] kwam zoodoende bedoelde regeling tot stand. Verwachting tot morgenavond.' DE BILDT: In het Noorden meest zwakke wind uit N. richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, weinig o! geen regen, iets warmer. In het Zuiden meest zwakke wind uit Oostelijke richtingen, hall tot zwaar bewolkt, weinig oi geen regen, iets warmer, UKKEL: Zwakke tot matige N.O. tot O. wind, vrij schoon weer, tijdelijk be wolkte hemel, matige temperatuur met een nachtelijk minimum van ongeveer 10 graden. Morgen vrij schoon weer bij Oosten wind. Vr, 30 Juli, Zon op: 5 h 18; onder; 20 h 54, Licht op: 21 h 24. Maan op: 23 h 17; onder: 13 h 53. L.K.: 30 Juli. Vr. Za. Zo. Vr. Za. Zo. en 30 31 1 en 30 31 Laagwater Juli. Hoogwater. Laagwater. 6.43 19.01 13.03 7.34 19.53 1.44 13.56 Augustus. 8.34 21.04 2.43 15.04 Laagwater te Wemeldinges Juli. Hoogwater. Laagwater. 8.23 20,40 1.51 14.10 9.10 21.29 2.41 15.04 Augustus, 10.08 22.36 3.40 16.06 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veare 38 min. later (S springtij). 1 DE WINDHOOS VAN 15 JULI. En de gedupeerde marktkoop lieden. Toen op Donderdag 15 Juli, plotseling de wind hevig opstak en een kleine windhoos over Middelburg trok. waren het vooral verschillende marktkooplie den, die daarvan groote schade onder vonden, De Midde'burgsche Marktkoop- liedenbond begreep voor zijn getroffen leden iets te moeten doen en kreeg toe stemming van B. en W. tot het houden van een collecte om de getroffenen eeni ge schadevergoeding te kunnen toeken nen. Het bestuur besloot echter bij nader inzien van deze op prijs gestelde ver gunning geen gebruik te maken, doch 't voorbeeld te volgen van de andere marktkoopliedenorganisaties, die uit ei gen middelen de getroffen leden een schadevoeding gaven. Gisteren heeft 't bestuur der IMiddelburgsche organisatie de toegedachte uitkeer'ngen verstrekt, wat door de betrokken kooplieden na tuurlijk op hoogen prijs werd gesteld. DE KERMIS, Toen gisteren tegen den avond de laatste marktkramen van de Markt nog niet verdwenen waren, reden de eerste kermiswagens aan en nam de politie de maatregelen om het verhoogde deel voor nieuwsgierige ouderen en jongeren als verboden terrein te doen eerbiedi gen. Er kwamen echter niet zooveel kermisklanten als andere jaren op Don derdagavond het geval is, wat zijn oor zaak, daarin vindt, dat een groot deel van de pachters niet uit Vlissingen, doch van verder af gelegen plaatsen naar hier komt en de hen vervoerende trein nog niet aan was. Maar dat wil niet zeggen, dat niet bekend zou zijn wat er volgende week op de Markt zal staan. Aan grootere inrichtingen zullen dit zijn een auto- schooter, een raketten-caroussel, een vrolijk rat, een golfbaan, een inrichting „derbyrennen' iets nieuws voor Mid delburg'. Verder een groote en een klei nere wafelkraam, een varété theater; de vogelpiek, die dit jaar wat meer naar achter komt te staan, om de belangstel lenden meer ruimte te geven; een schiettent, een miniatuur racebaan; een hengeltent, terwijl de verschillende ge bak en koekkramen ook nu niet ontbre ken en ook een vlooientheater, een somnabule en verschillende kleinere in richtingen de belangstelling van de ker- misgangers zullen trachten te trekken. De gewone caroussel is ditmaal op de Pottenmarkt opgeslagen, terwijl op de Dam een tweetal kramen met lekker nijen zijn geplaatst. Tot zoover de eigenlijke kermisver makelijkheden, maar ook op andere wij zen zal men zich kunnen amuseeren, In het Schuttershof komt de heer Fa veur met een non-stop variété program ma. Het Hollandsche Revuegezelschap

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1