BINNENLAND. BUITENLAND. ZEELAND. NOORD-BEVELAND. De strijd in Noord-China. DUITSCHLAND. MIDDELBURG. ENGELAND. BEURS VAN AMSTERDAM. JAPAN. Z. AMERIKA. SPANJE. GOES. ZWITSERLAND. De mosselen. slagen. Want na hun aankomst op hetl terrein begon het werk voor de jongens pas: het meegebrachte materiaal moest worden uitgepakt en met vaardige hand verrezen geleidelijk overal de verschil lende tenten, groote en kleine shelters, zoodat reeds spoedig het terrein in een groot tentenkamp was herschapen, waarbij allerlei nationale vlaggen het] geheel een fleurigen aanblik gaven. Ook vele eerepoorten en demonstra tietorens waren spoedig gebouwd zoo dat reeds voor den avond de echte kampstemming heerschte. Maaltijden werden door de jongens zelf bereid, en men kon het hun aan zien, dat het eten hun na dezen ver- moeienden eersten dag zeer goed be-| kwam. Tot laat in den avond kwamen nog] troepen binnen, telrwijl vele kampbe woners, die alles voor den nacht reeds in gereedheid hadden, de omstreken van] het kamp eens gingen verkennen, zoo dat het anders zoo stille dorp Vogelen- I zang-Bennebroek als het w'are door padvinders ingenomen scheen. Heden, Donderdag zouden hier de I verschillende extra-treinen met buiten- landsche deelnemers aankomen. Op het station was gisteren alles in gereedheid gebracht om deze contingenten zoo vlug mogelijk te verwerken. De jamboree heeft haar poorten geopend en alles doet verwachten dat zij een groot suc ces zal worden. Een resolutie van den Ned. bond van| varkenshandelaren. De algemeene vergadering van denl Nederlandsche bond van varkenshande-1 laren, te Zeist gehouden, heeft een re solutie aangenomen, waarin het hoofd-1 bestuur wordt opgedragen met kracht te blijven ijveren voor: a. opheffing van de onnoodige en be- I lemmerende crisismaatregelen met be trekking tot den handel in en afzet van varkens, opdat de uitschakeling van den varkenshandelaar, grossier en ex porteur geen verderen voortgang hetf-1 ben en hij zijn normale functie in het bedrijfsleven kan hernemen; b. verbetering van de positie der le den bij de uitoefening van hun bedrijf, door namens den bond van varkens handelaren zelfstandig of tezamen met de daarvoor in aanmerking komende in stanties middelen te beramen, welke aan dit doel bevorderlijk zijn; c. meer medezeggenschap van de vak-1 organisatie der varkenshandelaren maatregelen van bestuur, welke nauw I verband houden met de belangen van| den varkenshandel in het algemeen; d. samenwerking onder de georgani-1 seerden in de vee- en vleeschbranche. De kermis. Gedurende de a.s. kermis die gehou den wordt van 17 tot en met 24 Augustus zal een standplaats worden in genomen op de Groote Markt door een luchtschommel, miniatuur auto-race baan, zweefmolen, kinderdraaimolen, golfbaan, auto-scoter, een Redeo, wa felkraam, schiettent, palingkraam, 3 ge bakkramen benevens diverse kleine kramen. WISSENKERKE. De gemeentereke ning dienst 1936 werd gister aangebo den met een batig slot van den gewo nen dienst ad f 8409 en met 'n nadeelig slot van den kapitaaldienst ad 13041. Aan de berichten uit Noord-China valt geen touw meer vast te knoopen. Het eenige, wat men kan zeggen, is d^t er nu op talrijke plaatsen dapper of niet dapper gevochten wordt en dat het een strijd met veel vreugde schijnt te zijn, nademaal beide partijen op alle plaatsen overwinningen behalen. Ver moedelijk hebben de krijgsverrichtingen echter nog geen erg grooten omvang aangenomen en blijft de kans bestaan, dat de schermutselngen de komende dagen weer zullen luwen. Merkwaardig is het althans, dat zoowel te Tokio alsj Juli zekere Spaansche schepen te Ca diz zijn aangekomen met troepen, die uit het westen kwamen.'' Italiaansche deserteurs in Frankrijk aangekomen. Drie vreemdelingen die een poging deden om, zonder te voldoen aan de eischen der controle op de niet-mmen- ging, de grens naar Spanje te passeeren, zijn nabij Hendaye door de gendarmerie gearresteerd. Voorts zijn twee Italiaan sche soldaten Farijs Constantino en Molinaro Enrico er in geslaagd over de bergen te deserteeren en de Fransche grens te bereiken. Zij zijn naar de poli tiepost in Hendaye overgebracht. Con stantino verklaarde vrijwillig gestreden te hebben aan de fronten van Guadala jara, Bilbao en Santander. Molinaro zei- de in dienst te zijn genomen voor Abes- sinië. Zijn aankomst in Spanje bracht hem, zoo zeide hij, een dusdanige te leurstelling, dat hij protesteerde. Hij werd toen voor den krijgsraad gebracht en veroordeeld tot verscheidene jaren gevangenisstraf. Beiden verklaarden ten slotte te hebben besloten te desertee ren wegens de ondergane slechte be handeling. Vier dooden bij spoorwegongeluk. Een van Elsterwerda komende goede rentrein is vanmorgen op het station Ra- debeulKoetzschenbroda (Saksen) door nog niet opgehelderde oorzaak op een stootblok gereden. Hierbij werden vier Ie Nanking min of meer ostentatief bij I personen gedood en bekwam één per herhaling wordt verkondigd, dat men'0""" alsnog op een minnelijke schikking blijft Overtreding arbeidswet. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen den directeur eener ven nootschap, wegens het arbeid doen ver richten door eenige arbeiders voor den wettelijken tijd, zoomede voor het niet aanwezig hebben van een arbeidsregis- ter, dat aan de voorschriften der ar beidswet voldoet. Verminder niet plotseling vaart. Gisteren werd door de politie proces verbaal opgemaakt tegen een automobi list, die plotseling vaart verminderde zonder daarvan tijdig te hebben doen blijken. Deze fout wordt ook veel door jeugdige wielrijders gemaakt, zonder dat men beseft welk een gevaar men daardoor voor zichzelf en anderen schept. Werkt mede aan een goed geregeld verkeer. Bij een door de politie gehouden con trole is gebleken, dat er verscheidene bestuurders van automobielen van paarden- en handwagens zijn,, die op plaatsen waar wel geparkeerd mag wor den, hun voertuigen maar neerzetten, zonder zich verder om het verkeer te bekommeren. Zoo ziet men aan de ka den dikwijls voertuigen op den rijweg staan, terwijl deze zonder eenig be zwaar achter de boomen aan de water zijde kunnen worden neergezet, zelfs veel veiliger voor deze voertuigen zelf terwijl het rijverkeer toch van aldu neergezette voertuigen of auto's geen hinder ondervindt. In sommige straten worden auto's en voertuigen tegen over elkaar geplaatst; men voldoet dikwijls nog juist aan het vereischte dat de vrij heid van het verkeer niet ernstig mag worden belemmerd, maar verkeerd is het. Waarom deze voertuigen niet aan een richting geplaatst, zoodat er één hopen. De animo voor een oorlog is noch bij de Japansche noch bij de Chi- neesche regeering bijster groot. Uit de telegrammen, die wij in den loop van vandaag ontvingen schijnt te moeten worden afgeleid, dat de hevig ste schermutselingen gisteravond en vannacht te Tientsin plaats vonden Om twee uur vannacht, zoo meldt een H,a- vas-bericht, brak hier ,,een weionder- houden geweervuur" los tusschen het Centraal Station en het Oostelijk Sta tion, zoodat alle aanwezigen in de bui- tenlandsche concessies gewekt en ge alarmeerd werden. Mortieren en ma chinegeweren werden in den strijd ge mengd. Chineesche troepen van de 38e divisie vielen de beide stations aan. Om drie uur deed het gerucht de ronde, dat de Ch'neezen het Centraal Station hadden bezet en pogingen in het werk stelden de Japanneezen te verdrijven van het Oostelijke Station. Om vier uur scheen de strijd zich uit te breiden. Japansche -vliegtuigen stegen op om ae Chineezen aan te vallen. Tijdens de gevechten zijn een Anna- mitische en een Italiaansche soldaat ge dood. De Annamiet werd 'n de Fran sche concessie gedood, de Italiaan in de Italiaansche. Aanvullende Japansche be' grooting. De financieele commissie v,an het Huis van Afgevaardigden te Tokio heeft een aanvullende begrooting van 97 m 1- lioen yen voor de uitgaven in verband met het conflict in Noord-China goed gekeurd. Tijdens de debatten in de commissie verklaarde minister-president Konoje, dat de Japansche regeering de hoop op een vreedzame regelng niet opgaf, doch het gebrek aan ernst van de Chineezen was zoo groot, dat de Japansche troe pen in Noord-China gedwongen waren krachtig op te treden". Een der leiders van de partij der so ciale massa, Kanisjiro Kamei, voerde het incident terug tot de activiteit van de Kom'ntern in Noord-China en tot in ternationale invloeden in Zuid- en Cen- traal-China, welke door Britsch kapi taal zouden worden beheerscht. Spreker achtte het vraagstuk niet door een plaatselijke regeling op te lossen en hij I daar onafgebroken door honderden po- 1 1 1 n/wt /-.«iIIti'M lro_ I i -f t *11 1 1 i t 11 soon ernstige verwondingen. De aanklacht tegen ds. Niemoeller. Het openbaar ministerie heeft bij de bijzondere rechtbank te Berlijn tegen den predikant ds. Martin Niemoeller uit Berlijn-Dahlem, die sedert 1 Juli in pre ventieve hechtenis is, een aanklacht in gediend wegens overtreding van de wet °P „arglistige aanvallen", wegens het misbruik maken van den kansel, wegens opruiing tot ongehoorzaamheid jegens verordeningen en wegens overtreding van de ministerieele verordening van 18 Februari 1937. Straatgevechten te Barbados. Een Britsche kruiser heeft te Bridge town op Barbados (W. Indië) mariniers gedebarkeerd om de orde te herstellen, nadat gedurende 36 uur straatgevechten waren geleverd, waarbij zes personen werden gedood en twintig gewond. De wanordelijkheden zijn ontstaan na een betooging van arbeiders die loons- verhooging eischten. Terrorisme tijdens Kon. bezoek aan Ierland. Terwijl de Koning en de Koningin van Engeland gister onder het gejuich van duizenden Noord-Ieren te Belfast voet aan wal zetten, werden aan weerszijden van de grens tusschen Ulster en den Vrij staat daden van terreur bedreven. Spoorwegbruggen en douanekantoren werden in brand gestoken en voorbij gangers door gewapende individuen aan gehouden. Men heeft den indruk, dat de actie reeds geruimen tijd van tevoren is voor bereid door republikeinen, die op dui delijke wijze uiting willen geven aan hun haat jegens Engeland. Tusschen Mount Pleasant en Dundlk is een brug door dynamiet vernield, op verscheidene plaatsen werden de telefonische verbin dingen verbroken. Te Omagh zijn per sonen gearresteerd, die niet de minste inlichting wilden verstrekken omtrent de redenen, waarom zij revolvers en ka rabijnen bij zich hadden. In verband met de aanslagen op den spoorweg Dublin Belfast moesten vele reizigers een groo ten afstand in autobussen afleggen. Zij, die van de grens komen, vertellen, dat Eerste noteering is vorige koers(en); daarachter officieele noteering van he den; beteekent geen noteering ontvangen. Denemarken Oblig. 1926-5 103 %r—103% Amsterdam 1934-4 100% Zeeuws. Hyp. B-4 100 Cit es Service Cy. P. 1958 5 53%53% A Pref. Jurgens A 135134% A Ned, Gist- en Sp.fabr. 476%485 A De Schelde N.B. 49%49% C Am. Smelt Ref. 67%67 A Born. Sum. H.M, 212%—212% A Houth. Alberts 102 C Union P,ac. Rr. 96%95% C Int. Nickel Cy. 47%—47% Ned. 1000-4 100%—100% O. Indië 34 1000-4 100%—100% Engeland 1960-90 4 82%82% A Koloniale Bnk. 163%163% A N.I. Hbk. 600 167%—168 C Ned. H. M. 1000 193—(192 A v. Berkels Pat. 5856% C Calvé-Delft 93%—94-93% A Philips Gem. B. afg. 343%344-45 C Unilever 167%168%-67% C Am. Car en Foundry 3837 C Anaconda Cop. 41%41%-41 C Bethlehem St. 67%67%-% C Kennec Copper 44%43%-% C U. States St. C. 86-85%-% C North Am. Cy. 21%—21% A Kon. Petr. Mpij. 421%—419%-21% C Contin, Oil Cy. 34%—34% C Phillips Petr. Comp. 45%44 C Shell Union O.C. 21%—21%-20% C Tide Water Ass. Oil 15%^15%-% A Ned. Scheepv. U. 141%141-42 A H.V. Amsterdam 530%529%-28% A Java Cult. Mij, 235% A N.I. Suiker U. 168168% A Deli Batavia 240%240% BEURSTHERMOMETER DONDERDAG Koninkl. Markt Amerika Wettig. - Philips - Schepen ObLMarkt Suiker ITabak Gedeponee;.' C Deli Mij. 1000 331—330%-31% A Senembah 337%—337% C Baltimore en Ohio 20%20%-% C Southern Pac. Cy. 35%35% A Southern Rlw. 24%23% A Amst. Rubb. C. 286%286%84 A Deli-Bat. Rubb. 225—230 A Hessa Rubber 240238% A Serbadjadi S.R. 168—168%-71% WISSELKOERSEN. Heden. Londen 9.03 Berlijn 73.00 Parijs 6.80 Brussel 30.55 New-York 1.81% Gister. 9.02% 72.92% 6.79% 30.54 1.81% i Dagelijksche indexcijfers, medege deeld door het Centraal Bureau voor de Statistiek, 28 Juli: Aandeelenkoer- sen 110,4; goederen groothandelsprijzen 98,5. Gedurende het tweede kwartaal is het aantal bouwvergunningen in verge lijking met het vorige jaar bijna verdub beld. Het bedroeg thans 2945 tegen 1552 in dezelfde periode van 1936. Gedurende het laatste kwartaal is het aantal werkloozen met 37.800 vermin derd, terwijl voorts nog 10.200 gedeelte lijk werkloozen weer arbeid gekregen hebben. Spoorwegongeluk. De uit Osaka komende Japansche Zuid-West-Express is op het station van Okayama in botsing gekomen met den uxe sneltrein „Foeji". De locomotief en twee wagons van den express werden vernield. Dertig reizigers werden ge dood of gewond. Rivierstoomer in brand gevlogen. Op de Amazone, nabij Breves (Brazi lië), op een afstand van 160 mijl van 5ara, is brand ontstaan aan boord van den rivierstoomer „Jose Antunes". Het schip was toen aangekomen nabij het eiland Marajo. Het brandde geheel uit en zonk. Bij deze ramp zouden 17 per sonen verbrand of verdronken zijn. stelde de regeering voor een onafhanke: lijke wereld-politiek te formuleeren RUST AAN DE FRONTEN. Het schijnt dat het rechtsche offensief ten Westen van Madrid in den sector Brunete-Villa Nueva de la Canada in kracht is afgenomen, althans er komen weinig berichten over den strijd aan dit gedeelte van het front. De opstandelin gen deelen mede dat de opmarsch ge leidelijk wordt voortgezet, terwijl de regeeringstroepen melden, dat eenige aanvallen der Franco-troepen zijn afge litie-agenten gepatrouilleerd wordt. Alle auto's uit de richting van Dublin wor den aangehouden: de inzittenden worden ondervraagd en soms gefouilleerd. Ook te Dublin zijn politiemaatregelen geno men. De feestelijkheden te Belfast zijn echter niet door incidenten verstoord, Gisteravond heeft het Britsche Ko ningspaar met het koninklijk jacht Ier land weer verlaten. Nader wordt nog gemeld, dat zich ook te Belfast in een vereenigingsgebouw een ontploffing heeft voorgedaan. Het lijdt geen twijfel, of de explosie is ver oorzaakt door ontplofbare stoffen. In het slagen. Ook aan de andere fronten heb- door de ontploffing ontstane gat heeft ben eenige schermutselingen plaats men een zak lompen gevonden, waarin gehad, doch gevechten van beteekenis kwamen ook hier niet voor. Schadevergoeding voor de „Hunter". Minister Eden heeft in het Engelsche Lagerhuis medegedeeld, dat het Brit sche ministerie van marine besloten heeft, vergoeding te eischen voor de schade, door de strijdkrachten van verkeersrichting vrij blijft? Het is de I ,p~anoo' toegebracht aan den Engelschen politie ernst hieraan een einde te ma-I •- - n-t» ken, waarom zij alle van vervoermidde len gebruikmakende weggebruikers ver zoekt hierbij hunne medewerking te wil len verleenen, zoodat ook zonder het opmaken van proces-verbaal deze „ver- keersfouten" niet meer gemaakt wor den. Goes. Het aangekondigde tuinconcert van de harmonie „Euphonia" dat a.s torpedobootjager „Hunter". De noodige maatregelen zullen genomen worden, zoodra men over de nauwkeurige cijfers beschikt» Geruchten over Italiaansche troepenverschepingen. Naar aanleiding van verschillende vragen heeft Eden in het Engelsche La gerhuis verklaard, dat hij geen enkele bevestigSfag had gekregen van de berich- zich ontplofbare stoffen bevonden, die nabij het gebouw waar het incident zich voordeed, was neergelegd. Een lange lont was aan de ontplofbare stoffen beves tigd. Verder ontdekte de politie in den avond een samenzwering om de treinen die de bezoekers, die aan de feesten ter gelegenheid van het koninklijk be zoek hadden deelgenomen, naar huis te rugbrachten, te doen ontsporen. Nabij Patrick, een plaats op 20 kilometer af stand van de hoofdstad van Noord Ier land, was de spoorlijn ondermijnd. Vermindering van de werkloosheid. Volgens mededeeling van het departe ment van industrie, handel en arbeid, is de vestiging van nieuwe fabrieken ge durende het tweede kwartaal voortge gaan. Er werden 86 nieuwe ondernemin ten, volgens welke gedurende de laatste dagen Italiaansche generaals en s°ldp--1 gen geStiehtf terWijl er vijftig Werden op Vrijdag gegeven zou worden, kan we-1 ten in Spanje waren aangekomen. „Ik I geheven. De vermeerdering die thans 36 gens ziekte niet doorgaan. Het concert I meen evenwel te weten aldus ver-1 bedrijven bedraagt, bedroeg in dezelfde zal een week worden uitgesteld. volgde Eden dat tusschen 22 en 251 periode van het vorige jaar slechts vier. Men schrijft ons uit Yerseke: Vele zijn de moeilijkheden d e de mosselkweekers overkomen. Reeds meermalen kwamen we in de gelegen heid op te merken dat de mosselkwee kers vertrouwen kregen in de tegen woordige leiding van het Centraal Ver koopkantoor, maar nu doen zich ver schillende dingen voor, die het zoolang reeds gekoesterde vermoeden: Leent het artikel mosselen zich voor centralist e ten volle wettigen. De moeilijkheden van kwaliteit en kwantum doen zich nu ten volle voor, daardoor is een stijgende ontevreden heid over bijna de geheele lijn van kweekers te constateeren. Eerstens de schattingen van de voorraad mosselen in drie soorten naar gelang van grootte en kwaliteit. A, B en C genaamd. Nu is er geen grooter moeilijkhe d dan schat ten van mosselen op een perceel. Ga ven voorheen de kweekers hun h.i. le verbare mosselen op, de practijk be wees dat ze veel te veel opgaven. De leiding van het Centraal Verkoopkan toor was zoo kwiek de kweekers uit te noodigen om vertrouwensmannen te kiezen, die op kosten van den bond nu de perceelen eens zouden schatten. Op de perceelen zelf eens op zouden ne men hoeveel mosselen ieder zou kunnen leveren. De uitkomst was dat de hee- ren aan een hoeveelheid van bijna 1 millioen tonnen kwamen. Als men nu weet dat verleden jaar ongeveer slechts de helft van die hoeveelheid is wegge gaan, kan men begrjjipen dat ial die schatters te samen eens ernstig gingen besnoeien en het millioen tot een 700.000 terug brachten. Toen ieder evenwel zijn geschatte hoeveelheid thuis kreeg, ging er, ten rechte of ten onrech te een storm van verontwaardiging op. Voordat deze geluwd was deed zich een nieuwe zorg op: op een goeden avond kregen meerdere kweekers eens klaps bericht dat zij een bepaalde order niet hadden uitgevoerd en daardoor geacht werden deze mosselen reeds te hebben geleverd. Dies werden ze van hun kwantum afgeschreven. Zoo kreeg om eens een voorbeeld te noemen ie mand die in geen week thuis geweest was, bericht dat van zijn kwantum een 100-tonnen was afgeschreven en de man had heelemaal geen order gehad. Men vraagt zich met zorg af wat nu te ko men staat, welke verrassingen nu weer boven hun hoofd hangt. Al deze dingen vinden een rijken voedingsbodem in de zorgen, die de ge ringe afname van mosselen heeft toe bereid. De zorg, kom ik van mijn pro duct af. En dat is de menschen niet kwalijk te nemen. Wat h.i. ziet de toe komst er slecht uit. De Fransche franc is gedaald tot f 6,70 f 3 per 100 minder d,an in 1936, De handel op Frankrijk is miniem en de winstmarge voor den han del daardoor tot een bedenkeiiik cijfer teruggeloopen. En nu moet Parijs nog komen. Parijs, dat anders veel mosselen trok, zal zeker door den duren prijs van de mosselen veel m nder gaan afnemen. Ook de kwaliteit v,an de mosselen is veel milnder dan verleden jaar. Kon toen gezegd worden dat mosselen van 2530 kg vischgewicht van 100 kg geen zeldzaamheid waren, nu zijn in een en kel district mosselen van 1213 kg geen uitzondering. Vooral Bruinisse zal daar veel last v,an hebben. Dit betee kent voor de betrokken kweekers wei nig kans om te leveren. Nu kan nog veel ten goede keeren, maar op het oogenblik zware zorg. De kleine han delaar die b.v, 30 ton mosselen in de week van het Centraal Verkoopkantoor afneemt, van 14,20 kg vischgewicht in België gaat leuren is zwaar gehandicapt. Die man wordt op die wijze afgemaakt. Zoo zijn de zorgen vele. Voegt daarbij; de ontevredenheid onder de. kweekers over het combinatiestelsel, dat ook in het jongste verslag van het laatste jaar opgenomen in uw courant van 23 Juli 1.1, tot uiting komt. Daar wordt de vin ger op de wondeplek gelegd, zij, nl. de uit handelaren gevormde comb natie zorgden er voor dat de vraag bleef, het geen wel goed voor den handel was, doch tengevolge waarvan de kweekers werden gedupeerd. Het is dan ook te hopen dat de lei ding van het Centraal Verkoopkantoor de combinatiegeest ga bestrijden. Dat ze dit vooral met het oog op de Parij- sche combinatie bedenke. De maatrege len genomen door de Brusselsche com binatie hebben de Belg sche afnemers tot organisatie gedwongen en tegen maatregelen doen nemen. De Fransche regeering heeft tot op heden weinig gedaan, maar te verwach ten is dat zij ook repressaille-maatrege- len zal gaan nemen. De contingentee- ringsmaatregelen en invoerverboden en heffingsrechten der diverse regeeringen» zijn allen gevolgd door grooter handels belemmeringen. Dat dan ook de leiding van het Centraal Verkoopkantoor van Mosselen voor het te laat is het roer omgooie. En voor Parijs vrijen handel voorschrijve. Dat Philippine goede za ken maakt en ook als kweeker-hande- laar goede zaken maakt is vooral in 37 het geval van de regeling van 1839. Ook hebben zij aan de Vermosin geen schat ting te betalen. Een dubbel voordeel. Reeds maken verschillende kweekers handelaren plannen om zich in Philipine te vestigen, zij willen ook van deze voordeelen profiteeren. Naar het getij verloopt verzet men de bakens. De centralisatie die in het belang van de kweekers, speciaal de kleine kwee kers is opgericht en onder regeerings- dwang is gebracht schiet haar doel voor bij en bezorgt de handel, de koopman vette winsten en komt alleen hun ten goede. De handel wordt in bescherming Daarom een ernstige raad prijs de een kunst door niet of als baas liteit Men zijn genomen. - - aan allen die het goed meenen met de mosselkweekers. Dat de handel vrij wor de, alleen daardoor zal de omzet wor den vergroot. Dat een ieder kan ex-

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 2