WEK DE GAL IN UW LEVER OP GEMENGD NIEUWS. LAATSTE BERIGHTEN. RECHTSZAKEN. DUITSCHLAND. SPANJE. MEXICO. CHINA. VER. STATEN. De nieuwe gevechten in Noord-China. KL0ETINGE. WAAROM IN ZEELAND GEEN VOLKSZANG? worden teruggekomen. Voorts wordt van de arbeiderspartij verlangd, dat zij in onderhandeling zal treden met de communistische partij ten einde de or ganische, loyale en totale eenheid van de arbeidersklasse in België te verze keren. (N.R.C.) Koning Carol te Brussel, Koning Carol van Roemenië is voor een particulier bezoek te Brussel aan gekomen. Hij werd aan het station ver welkomd door koning Leopold. Heden zou de Roemeensche koning *een be zoek aan Gent brengen. Drama van den waanzin. In de Vlaamsche gemeente Willebroek is de 29-jarige vrouw J. de Heel in het kanaal gesprongen, nadat zij haar twee zoontjes van 6 en 5 jaar met een laken aan haar armen had gebonden. De lij ken werden eerst zes uur later opge haald, Men vermoedt met een drama van den waanzin te doen te hebben. Dominee Wilhelm Niemoeller vrijgelaten. Dominee Wilhelm Niemoeller, 1 de broer van Martin Niemoeller, den pre dikant van Dalhem, die Zondag werd gearresteerd, is gisteten weer vrijge laten. BRUNETE IN HANDEN VAN DE FRANCO-TROEPEN. Thans wordt ook te Madrid toege geven, dat het ten Westen van de hoofdstad gelegen plaatsje Brunete, na herhaalde verwoede aanvallen der op standelingen, door de regeeringstroepen ontruimd is moeten worden. Blrunete is nu in handen der rechtschen geval len. Bij het offensief dat de regeerings troepen ongeveer drie weken geleden inzetten, was Brunete hun eerste ver overing, Deze plaats verschafte hun een steunpunt van groote beteekenis. om dat men van daaruit de aankomst van mogelijke versterkingen voor den vij and kon verhinderen en omdat de ver overing van Quijorna en Villanueva de la Canada gemakkelijker gemaakt werd. Het verlies van Brunete kan thans dezelfde ongunstige beteekenis hebben, ditmaal voor de regeeringstroe pen. Deze trekken thans terug op Vil la Nueva de la Canada, 5 kilometer ten Noorden van Brunete. De beide le gers zijn slaags op ongeveer twee ki lometer van Villa Nueva. Indien de regeeringstroepen verder zouden moe ten terugtrekken, zouden zij gevaar loopen tusschen Villa Nueva en Quijor na te worden afgesneden. Gisteren konden alle aanvallen der opstandelingen in dezen sector door spervuur onschadelijk worden gemaakt. Versterkingsbrigades leggen inderhaast verdedigingswerken aan ten Zuiden en ten Oosten van Villanueva en aan den rechteroever van de Rio Aulencia. De generale staf der regeeringstroe pen raamt de verliezen der opstande lingen tijdens de gevechten ten Wes ten van Madrid op een totaal van 25,000. Het groot hoofdkwartier der opstan delingen te Salamanca zegt ;n zijn com munique van gisteren, dat de opmarsch van de rechtschen voortduurt. Meer dan 50 tanks der regeeringstroepen zouden in dè laatste gevechten door de rechtschen vernield zijn. Het aan tal dooden der regeeringstroepen, dat het slagveld bij Brunete bedekt, be draagt verscheidene duizenden. Het Engelsche witboek aan de regeeringen voorgelegd, In de bijeenkomst van de niet-inmen- gingscomm:'ssie heeft de Italiaansche vertegenwoordiger Grandi, gistermiddag een eigen vragenlijst ingediend die, naar hij zeide, een getrouwe reproductie van de Britsche voorstellen is, doch dat zij ter aanvulling en verbetering daarvan zal dienen. In de vragenlijst zijn de punten gerangschikt in de volg orde der oorspronkelijke Britsche voor stellen, zoodat de terugtrekking der vrijwilligers na het herstel van het toe zicht en de toekenning van de rechten van oorlogvoerenden geplaatst is. Gran di verzocht deze vragenlijst gelijktijdig in behandeling te nemen met de Engel sche vragenlijst. Lord Plymouth meende dat de volg orde van behandeling er weinig toe doet aangezien het antwoord op alle vragen tegelijk moet worden ingediend. De vertegenwoordiger der Sovjet- Unie, Maisky, zeide dat zijn regeering in geen geval het toekennen van de rechten van oorlogvoerende aan Fran co zou goedkeuren. Tenslotte werd besloten het witboek voor te leggen aan de regeeringen en hun de vraag te stellen of zij instemmen met elk der in het witboek neerdeletf- de voorstellen. De regeeringen worden verzocht voor Donderdagmiddag te antwoorden. Aardbeving. Gisteravond is Mexico-stad door 'n aardbeving geteisterd, waarvan het epicentrum ongeveer 183 kilometer naar het Zuidoosten lag. Ook andere plaat sen zijn door de aardbeving geteisterd Te Vera-Cruz zijn vier personen om het leven gekomen en twintig gewond tengevolge van het instorten van het plafond van de operatiezaal van het Madro-hospitaal. De telegraaf- en tele foonlijnen naar Vera Cuz zijn vernield. In Jalapa en Terra Blanca zijn even eens huizen ingestort. Het totaal aan tal slachtoffers is nog niet bekend. Zeven dooden bij treinongeluk. Volgens een mededeeling van de spoor wegdirectie zijn zeven personen gedood en zeventien gewond, toen een locomó- tief tusschen Tampico en Cardenas op een spoorwegovergang' inreed op een autobus. DRIE JAPANSCHE MILITAIRE AUTO'S IN DE LUCHT GEVLOGEN. Twintig dooden. Tengevolge van het ontploffen van handgranaten zijn bij Tsjang Gi Men, de Westelijke stadspoort van Peiping. drie Japansche militaire auto's in de lucht gevlogen. Naar ver.luidt zijn hier bij een twintigtal Japansche soldaten om het leven gekomen en een Chinee- sche politieagent. Stakingsonlusten. Een aantal postende stakers voor de fabrieken van de Republic Steel Company te Cleveland is slaags ge raakt met de politie, toen deze in auto's werkwilligen langs de stakersposten wilde brengen. In het g'evecht is een persoon gedood en werden 25 personen gewond, waarvan twee politiemannen. Elf personen werden gearresteerd. Volgens een mededeeling van het de partement van oorlog, heeft de Ameri- kaansche regeering tien groote bommen werpers besteld, die een snelheid zullen kunnen bereiken van ongeveer 370 km per uur. Zij worden voortbewogen door vier motoren, krijgen een bewapening van vijf machinegeweren en een. beman ning van 7 tot 9 personen aan boord. Ronselaars aangehouden. De centrale recherche te Amsterdam heeft Zaterdag de hand gelegd op een communistischen bewoner van de over zijde van het Y, tegen wien reeds ge- ruimen tijd ernstige verdenkingen be stonden, dat hij zich schuldig maakte aan ronselaarspraktijken en die, nadat was komen vast te staan, dat hij een eveneens in Amsterdam-Noord wonen den werklooze had trachten te bewegen naar Spanje te gaan om daar naar hij duidelijk liet uitkomen tegen een be hoorlijke betaling dienst te nemen bij de regeeringstroepen, in verzekerde bewa ring is gesteld. Daar van de ronselaarspraktijken ook de hoofdstad haar deel krijgt, is de cen trale recherche voortdurend op onder zoek uit naar feiten, welke, zooals in het onderhavige geval, voldoende materiaal opleveren om met kracht op te treden. Gisteren is, verband houdende met de arrestatie van Zaterdag, opnieuw een aanhouding geschied, ditmaal van een man uit de Jacob van Lennepbuurt, te gen wien eveneens ernstige aanwijzingen bestaan, dat hij als ronselaar is opgetre den. De aangehoudene is in het hoofd bureau van politie opgesloten. MOTORVRACHTBOOT GEKAPSEISD. De acht opvarenden zijn gered. Gisteravond omstreeks zes uur is op de Nieuwe Maas een eind ten Oosten van de IJsselhaven te Rotterdam de mo torvrachtboot Alpine V van de Neder- landsch-Zwitsersche Rijnvaart Maat schappij, welke op weg was naar Bazel, bij het opdraaien van de rivier gekap seisd en langzaam gezonken. Een toe geschoten bootje van de firma Tazelaar heeft de acht opvarenden aan boord kunnen nemen. Een deel van de lading, welke naar verluidt, een waarde ver tegenwoordigt van een halve ton, werd drijvend op het water gevonden. Het schip, metende 444 ton, had als lading een deklast van 440 ton stukgoed, be staande uit pakken cellulose, tabak en chemicaliën, bestemd voor Italië. De opvarenden, de 37-jarige schipper A. Breitbach uit Salsich aan den Rijn, zijn vrouw en drie kinderen, een meisje van 11, een jongen van 8 en een jongetje van 1 jaar, de schippersknecht, de 26 jarige G, Breitbach, broer van den schip per en zijn vrouw, eveneens uit Salsich, alsmede de 16-jarige dekknecht O. Rein- hardt uit Neuburg, begaven zich, toen de boot begon over te hellen, onmiddel lijk naar het voorste deel van de boot. Inmiddels had men op de rivier reeds gezien, dat het mis ging met de Alpine V, zoodat direct assistentie op weg toog, Het gelukte alle opvarenden voordat de boot zonk, van boord te halen. Man door trein aangereden en omgekomen. Gistermorgen is op de spoorbaan nabij de spoorbrug te Bareveld, bij Wilder- vank, het deerlijk verminkte lijk gevon den van den 42-jarigen haringkoopman G. B. Timmer, afkomstig uit Winschoten Timmer, die jaarlijks de veemarkt te Wildervank bezoekt, lag hier met zijn schuit. Bij onderzoek is gebleken, dat de man Zondagavond door den laatsten trein, die om 10.10 uur uit Stadskanaa naar Zuidbroek was vertrokken, is aan gereden en op slag gedood. Het slacht offer laat een vrouw met negen kinde ren achter. Nederlander in Antwerpen bestolen Een handelaar van het eiland Mar ken, die vermoeid was en op een bank van het De Coninckplein te Antwerpen in slaap was gevallen, werd aldaar van zijn portefeuille beroofd met een in houd v,an f 550, benevens geldswaard! ge papieren. .De bestolene had van de berooving niet het minste gemerkt. DE SCHAARSCHTE VAN BROODGRAAN IN DUITSCHLAND. Uit Berlijn: De rijksminister voor voe ding en landbouw heeft ter voorziening in de behoefte aan broodgraan een ver ordening uitgevaardigd, waarin bepaald wordt, dat ieder producent van binnen- "andsch broodgraan verplicht is al het door hem geoogste broodgraan, met uit zondering van hetgeen hij voor eigen be- ïoefte noodig heeft, af te leveren. Het is een ieder verboden broodgraan, rog ge en tarwe, als veevoer te gebruiken. Vijfhonderd Chineezen gedood en gewond. UT Tientsin wordt gemeld, dat de Japansche troepen met medewerking hunner luchtstrijdkrachten een eenheid van het 29ste Chineesche leger hebben omsingeld en vernietigd op 25 km ten Oosten van Peking. Na,ar gemeld wordt zouden 500 Chineezen gedood en ge wond zijn, terwijl een tiental Japan- neezen gedood of gewond is. Het Japansche garnizoen in Noord-China heeft het recht zelfstandig maatregelen te nemen. U t Tokio: Het Japansche kabinet heeft een vergadering gehouden,, waar in besloten werd in verband met de incidenten bij Langfang thans besliste maatregelen te nemen tegen „de vij andige houding van de Chineesche troepen in Noord-China". Het Japansche garnizoen in Noord- China, aldus wordt ;n een mededeeling over de kabinetsberaadslagingen ge zegd, heeft hans het recht zelfstandig alle noodige maatregelen te nemen ter bescherming van leven en eigendom van de Japansche bevolking in Peipim' en in het gebied v,an Tientsin en het nakomen der verdragen af te dwingen. De Japansche regeering garandeert, dat, zij bij de uitvoering van haar zelfver dedigingsmaatregelen geenerlei territo riale eischen wil stellen aan Noord- Ch'na en de internationale belangen wil beschermen. Zij hoopt door haar vastberaden ingrijpen het conflict uit sluitend tot Noord-China te kunnen be perken en het incident spoedig te kun nen bijleggen, In politieke kringen te Tokio ver wacht men in verband met deze ver- klar'ngen van uur tot uur het uitbre ken van nieuwe hevige gevechten. STAATSLOTERIJ. (Trekking v.an heden). 1500: 5551. 1000 9106, 9804, 16894. 200 6370, 10671. 100: 3126, 4633, 5047, 14273, 14427, 22538. ABONNEMENTEN en AD VERTEN- TIEN voor dit blad worden aangenomen door den Agent MARINUS KOLE Politierechter te Middelburg., Zitting van Dinsdag 27 Juli. De volgende personen waren o.a, gedagvaard: M. v. B,, 40 jaar, arbeider, Arnemui- den, wegens vervalsching van de gezins inkomsten door daarin gezamenlijk 44,66 te weinig op te verantwoorden, waardoor aan hem teveel steun is uit betaald. Eisch en vonnis een maand voorwaar delijk met 3 jaar proeftijd en 20 b. s. 10 d. h. C. G. S., 24 jaar, schipper, Yerseke, wegens mishandeling van fl. J. Zuidweg te Yerseke" op 19 Mei 1.1.. Eisch en vonnis f 15 b s 10 dh. G. P., 49 jaar schipper te Yerseke, wegens mishandeling van M. C. Dagevo$ te Kapelle op 22 Juni 1.1.. Eisch en vonnis f 15 b s 10 dh. R. T., 32 jaar, koopman, Vlissingen wegens het niet voldoen aan de vorde ring van den agent van politie Van der Heijden om met een door hem bereden rijwiel stil te houden op 26 Juni 1.1. Eisch en vonnis: 15 b. s. 10 d. h. E. B., 28 jaar, zonder beroep, Vlissin gen, wegens het niet voldoen aan de vordering van den agent van politie Van Bennekom om het politiebureau te ver laten, en wegens beleediging van den genoemden agent van politie alles op 26 Juni 1.1. Eisch: 4 dagen gev. straf, vonnis een maand voorwaardelijk 3 j. proeftijd 20 b. s. 10 d. h. A. J. K., 29 jaar, koopman, Middel burg, wegens een paard opzettelijk pijn of letsel aandoen, door het met een stok te slaan, te Domburg op 24 Juni 1.1. Eisch en vonnis: 15 b. s. 10 d. h. A. J. G., 42 jaar, timmerman, Sou burg, wegens beleediging van den rijks veldwachter Van Renen te Oost- en W, Souburg op 12 Juni 1.1. toen deze hem wegens dronkenschap onbracht naar het arrestantenlokaal. Eisch en vonnis: 15 b. s. 10 d. h. W. A. H., 20 jaar, arbeider, 's Heeren hoek, wegens poging tot oplichting van den Concoursbond Zuidbeveland, door bij een wedvlucht van duiven de ringen te verwisselen, om zoodoende een prijs te krijgen, te 's Heerenhoek in het laatst van Mei of het begin van Juni 1.1. Eisch en vonnis: 25 b. s. 20 d. h. P. V„ 19 jaar, slagersknecht te Mid delburg wegens diefstal van een rijwiel, toebehoorende aan L. Botting te Mid delburg op 17 Juni 1.1. Eisch: 4 maanden, vonnis 3 maanden gevangenisstraf. „Het is de plicht van hen, die het kunnen, ons Volk bekend te maken met onze Nederland- sche liederen, in onze schoone Moedertaal, Men moet ons Volk leeren durven zingen". Arnold Spoel, Mlen schrijft ons: Mijn gedachten g'aan dertien jaren te rug, naar een mooien zomerschen avond op een van onze grootste Noordzeeter- rassen. Een spiegelgladde zee vormt de ieflijkst denkbare achtergrond. Een vele ïonderd-koppige menigte is bijeen, bad gasten en terrasbezoekers. Er is één centrale figuur, de eeuWig-jonge grijs aard. Arnold Spoel. Hij is daar met zijn volktszamgkoor, dat hij op de hem eigene wijze aanvuurt met die tinteling van geestdrift, die het geheim van dezen succesvollen compo nist-dirigent scheen. Daar schalt door de zomersche avond lucht het Liedje van de zee uit Valerius Gedenckclanck: Wie g'aat met ons mêe over zee? Hou je roer recht! Frisch blaast de wind langs de rêe. Blijf je thuis in 't nest met de rest, Hou je roer recht! Ons lijkt de zee 't allerbest! Wie wat worden wil, wel die zit niet fsril; Neen, hij trekke 't zeegat uit, Hem wacht rijke buit, enz. enz. De roep om de zee, die des Nederlan ders is! En dan dat fijne stukje compositie, dat aan regie en voordracht geen geringe eischen stelt: „Oene van Sneek"', waar van ik mij het tweede couplet zoo leven dig herinner: Zeg Griete! wat zucht gij zoo diep en zoo [bang? Lief bruidje, wees lustig en blij! Uw bruigom heeft knechten en schatten [en rang Geen wees heeft een voogd zooals gij! VLijn Gijsbert is Grietman van Dantu- [madeel, n Heer van Engwierumerbeek. ..Och, titel en schatten beduiden niet [veel: Jaar hart was bij Oene van Sneek. En als de kerk versierd en de priester gereed is, de gasten verschijnen en de bruigom aanrijdt, dan ishet lieve sruidje zoek: Maar ver over zee was het bruidje [gevlucht, Gevlucht met haar Oene van Sneek. Natuurlijk, een „happy ending" moet er zijn. Zoo zingt afgewisseld door solo zang van een der koorleden het volkszangkoor tot aan de pauze, telkens brengend van die aardige, melodieuze liedekens, die in ieders gehoor liggen, nu eens oor en gemoed lieflijk streelend, dan weer golven van opbruisende le venskracht aanstuwend. En na de pauze „community-singing", samenzang van de vergaderde menigte Kun je nog zingen, zing dan mee, en ge dachtig aan Schiller's woorden: „Böse Menschen haben keine Lieder' klinken uit honderden kelen de frissche pittige, leutige wijzen of de gedragen verklankingen van ons Hollandsch lied als een uitbundige of eerbiedige opdracht aan Neerland's landschap, zijn volk en zijn cultuur. Dan treedt op verzoek van den leider en geïntroduceerd op Spoel-sche wijze een zanglustige uit het publiek op het podium om een lied naar keuze voor te dragen, Waarvoor den held ongeacht de vraag of zijn prestatie in meerdere o" mindere mate of in het geheel niet op kunstzinnigheid aanspraak maken kan een hartelijk applaus ten deel valt Mlen vergete bovenal niet: kunstbevor dering is niet de opzet van de volks zangavonden. Als de blaren gaan vallen of Koning Winter zijn intree heeft gepreekt, dan openen zich de groote zalen voor zin gend Nederland. Zoo herinner ik mij een avond in het tot de nok gevulde Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag, ditmaal onder auspiciën van de Nationale Vereeniging voor den Volks zang, Afd-. 's Gravenhage en Omstreken en onder leiding van J. D. van Rams horst, die reeds ten tijde van Spoel' overlijden zijn sporen op dit gebied ver diend had en thans onze bekendste volkszang-leider is geworden. Ook daa zonder koristische hulp zelfs een daverend succes. Helaas, geldt, ondanks de ijverige po gingen van de Nationale Vereeniging voor den Volkszang, nog altijd of schoon verbetering te bespeuren valt Ons volk zingt te weinig! Zingen is ge en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet Uw lever een liter gal In da -ngewanden doen vloeien. Wanneer de galaf- scheiding onvoldoende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het bederft. Er vormen zich gas sen in Uw lichaam, U raakt verstopt. Uw orga nisme wordt vergiftigd en U wordt humeurig en loom. U ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zön slechts lap middelen een geforceerde stoelgang neemt de oorzaak niet weg. Maar CARTER'S LEVERPILLETJES zullen zorgen voor de vrije toevoer van gal, waardoor U weer geheel herstelt. Een plantaardig, zacht. Onovertroffen middel om de gal te doen vloeien. Elscht Carter's Leverpilletjes, verkrijgbaar bij apothekers en drogisten in flacons van 0.75. (Ingez, Med.) zond, zingen is uiting van levensvreug de, die boven de stoffelijke dingen uit gaat. In dit opzicht kunnen we aan onze Oosterburen een voorbeeld nemen. De Juitschers kennen de innerlijke waarde van 't lied, ook het eenvoudige volks- "ied, beter dan wij. En zij durven! Zij zingen, waar zij maar zingen kunnen. Ein kleines Lied, wie geht's nur an, 'Dass man so lieib es haben kann, Was liegt darin Erzahle! Es lieg't darin ein wenig Klang, Ein wenig Wohllaut und Gesang Und eine ganze Seele. Inderdaad, het lied heeft een ziel. Zoo zouden wij ook in Zeeland volks zang wenschen, Middelburg en Vl'ssin- gen en Goes hebben daarvoor uitmun tende gelegenheden. Men kan ook in een zaal beginnen. Wie neemt en hier ligt een aller aardigste taak voor de gezamenlijke zangvereenigingen ter plaatse het initiatief? Wie brengt het lied dichter 3ij Zeeland? Dichter bij Middelburg en Goes en Vlissingen? Ja, laten wij, Zeeu wen, durven zing'en. Tot een hulde aan Spoel en opdat ook hier bevorderd wor de het nobele doel en streven van de Nationale Vereeniging voor den Volks zang, dat wel het best uitdrukking vindt in „Ons Lied". Woorden van H. W. van der Mey en Ml J. Hofland. Muziek van Arnold Spoel. k ben de zanger, die trekt door het land, Een zwerver langs velden en wegen, In dorpen en steden, langs weiden en [strand, Klinkt helder mijn stemme U tegen: Ik ben de drager van 't Hollandsche lied, Ik breng het in huizen en zalen, Dat lied is mijn trots, ik ruil- het niet Voor 't schoonst niet uit oneigen tale. tk ben de zanger van lust en van leed, Ik deel in de vreugde en smarten, En waar ik verschijne, mijn lied is ge- treed, Dat spreekt tot de Hollandsche harten; Ik ben de drager van 't Hollandsche lied, Ik breng het in huizen en zalen, Dat lied is mijn trots, ik ruil het niet Voor 't schoonst niet uit oneigen tale. Ik ben de zanger, die zing't voor zijn [land, Of anderen ook smalen en tarten, Ik klop aan uw woning, mijn luit in de [hand, En roep met mijn lied tot uw harten: Weest met mij de dragers van 't [Hollandsche lied, O, brengt het in huizen en zalen; Het blijve Uw trots, ons Vaderlandsch [lied, Dat lied onzer eigene tale, Hier ligt nationaal werk van den eer sten rang. Kun je nog zingen, zing dan mee! BURGERLIJKE STAND. Vlissingen. Van 22 tot 28 Juli. Ondertrouwd: G. Schroevers 25 j. en R, E, A. Perwez 21 j.; T. Brouwer 27 j. en N. A. Pekaar 19 j.A. W. L. van Megen 28 j. en M. E. Ballieul 26 j. Getrouwd: C. J. de Moor 26 j. en M. M. M. de Clercq 20 j.; H, Blaauw 43 j. en M, Blankenburg 38 j.; G. A. Weltjens 41 j. en L. Löh 3.6 j. Bevallen: N. Roelse geb. V,an der Meule z.; L. H. Krijger geb, Goethart z.; A, J, Gillissen geb, Mallie d. Overleden: M. Berwald 70 j,, wed, P. A. Ribbens; T. van den Broeke 71 j., vrouw van J. Roelse. (VI. Crt.) 475STE STAATSLOTERIJ. lste klasse, 1ste lijst. Trekking van Maandag 26 Juli. PRIJZEN VAN: f 20,000 729 f 15,00 8404 f 2000 18843 f 1000 17707 5703 f 400 4413 8661 13711 20591 f 200 8963 10837 19660 f 100 3161 9592 14650 14862 16580 21328 21632 21795 Prijzen van f 20: 5115 5124 5150 14250 14271 14287 14327 18671 18674 18687 23060 23089

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 3