GOISCHE COURANT - MOEDERSCHAP CITY-THEATER MATERNITÉ W.9d€ PI6I3 BINNENLAND. DONDERDAG A.S. Onthulling monument Christoffel Pullman. NUMMER 174. TWEE BLADEN. DINSDAG 27 JULI 1937. EERSTE BLAD. 180e JAARGANG. MIDDELBURG VOORTGEZET tot en met H.K.H. Prinses Juliana eert soldatentrouw. WEERtfERICRÏ. MlDDELBURGSCHE COURANT OagbiaJ Voor Middelburg, Goes en agent- X-n*,» Viissingen 2.30, elders 2.50 per Kirirtaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 et. p, r. Bij coctr. voor beide veel lager; tar. op asnvr. Uitgeefster: Naamlooze Vennootschap „De Middelhurgsche Courant"; Bureaux: Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon: Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bi» bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen i7 fsgo!» 2.10, elke r m. "0 c' Robriet „Kleine Advertentiè'r: ter b" jgste 6 rog hl», a 75 ct. b." vocraitbeta!-. g- Adv. n. s „Brieven" ,3 .ragen bu-cau dezer cou rant" 10 ct. extra SewysnGnimeih 5 canst Het prinselijk echtpaar te Soestdijk terug. Gisteravond te zes uur zijn Prinses Juliana en Prins Bernhard per auto van Het Loo ten paleize Soestdijk aangeko men. HET PRINSELIJK JACHT, i Wordt op 14 Augustus a.s. te water gelaten. Naar wij vernemen, zal het motor jacht „Piet Hein", dat op de Amsterdam- sche scheepswerf G. de Vries Lentsch Jr. te Amsterdam voor het prinselijk paar in aanbouw is, op Zaterdag 14 Augustus a.s. te water worden gelaten. Het ligt in het voornemen van Prinses Juliana en Prins Bernhard zoo mo gelijk bij den stapelloop tegenwoordig te zijn. Met den bouw van het jacht is men thans zoover gevorderd, dat men tot de afwerking genaderd is. De machineka mer is nagenoeg gereed, slechts moeten wat de technische installatie betreft de noodige pijpleidingen nog worden aangebracht. In het inwendige van het schip is de betimmering ook reeds voor het grootste gedeelte klaar, daaraan wordt thans de laatste hand gelegd. De schilders zijn thans op het jacht aan het werk en het laat zich aanzien, dat op den dag der tewaterlating het jacht nagenoeg gereed zal zijn. De plechtigheid der tewaterla ting zal een eenvoudig karakter dragen. Zoodra de „Piet Hein" geheel gereed zal zijn, zal het jacht door het comité tot aanbieding van een nationaal huwe lijksgeschenk van den bouwer worden overgenomen om vervolgens op een na der vast te stellen tijdstip aan Prinses Juliana en Prins Bernhard te worden overgedragen. De in Duitschland gearresteerde gebrs. Holland. Ten vervolge op de beantwoording van vragen van den heer Boon betref fende het doen van stappen bij de Duit- sche regeering tot onmiddellijke invrij heidstelling van de door Duitsche be ambten gearresteerde gebroeders Hol land, heeft de minister van buitenland- sche zaken a.i., dr. H. Colijn, medege deeld, dat uit het ingestelde onderzoek naar aanleiding van de gevangenneming in Duitschland op 27 Maart 1937 van de Duitsche onderdanen A. Th, en J. H. Holland, eerstgenoemde wonende te Twistede in Duitschland en de andere wonende te Well, gemeente Bergen, in Limburg, is gebleken, dat deze vreemde lingen vrijwillig naar Duitschland zijn gegaan naar aanleiding van een hun door een Duitschen douanebeambte monde ling overgebracht verzoek om met een anderen hun bekenden Duitschen dou anebeambte te komen spreken. Deze beide Duitschers, die zich uit hoofde van hun beroep herhaaldelijk in Duitschland bevonden, hebben niet ge- vraagt, waarover de douanebeambte hen wenschte te spreken en zijn, na het ver trek van den eersten douanebeambte, op eigen gelegenheid naar Duitschland ver trokken, alwaar zij vervolgens zijn aan gehouden. Na 4 weken is J. H. Holland in vrijheid gesteld, terwijl zijn broeder A. Th. Holland, die in Duitschland nog een gevangenisstraf van 3 maanden te goed had, in verzekerde bewaring ge houden is. DE STEUN AAN DE INHEEMSCHE TARWE. Een adres van den graan- en meelhanael. De Nederlandsche Vereeniging van Meelimporteurs, de Bond van Neder landsche Meelimporteurs en de Neder- andsche Bond van Graan- en Meelhan- e aren, hebben zich met een adres tot en minister van oeconomische zaken ™aarin wordt gezegd, dat naar ening voor bestendiging van den steun aan den u j r-ii 0\n 1 *kerbouw, de veehoude- Al ig deze in 's ]ands belang noodzakelijk mocht zijn, bij de inheem! scfae tarwe een systeem kan worden toegepas waarbij de meelimporteur en ■de meelhandelaar hun nuttige functies kunnen blijven vervullen en algeheele vernietiging van hun bedrijven wordt voorkomen en dat indien geldelijke ba ten geleverd moeten worden aan het landbouwcrisisfonds, deze kunnen wor den verkregen door een heffing op tar webloem, zonder dat zulks een verhoo ging van den broodprijs tot gevolg zou moeten hebben. Door toepassing van een systeem in dezen geest aldus adr. kan niet alleen worden voorkomen de vernietiging van onze bedrijven, doch kan eveneens een zeer belangrijke besparing van totale lasten worden verkregen. Zij verzoeken derhalve den minister, dringend op korten termijn den steun aan de inheemsche tarweteelt in den tegenwoordigen vorm af te schaffen en voor zoo ver noodig te vervangen door de door hen aanbevolen heffing op tar webloem. Zij hopen dat de minister in ieder ge val ten spoedigste zal willen overgaan tot een verruiming van hun werkgele genheid door een aanmerkelijke verhoo ging van de 5 pet. ongemengde tarwe bloem, die de Nederlandsche bakkers thans nog als maximum mogen gebrui ken, of anders de regeling inzake de te gemoetkoming in hun schade, die des tijds is tot stand gekomen in verband met bepaalde toezeggingen van de toen malige regeering, niet verder te beknot ten en met terugwerkende kracht op de oorspronkelijke basis te herstellen. Verzoek om verlaging van den bieraccijns. De Bond van Ned. Brouwerijen heeft dezer dagen in een request aan den mi nister van financiën om verlaging van den bieraccijns gevraagd en daarvoor de volgende gronden aangevoerd: De te hoog opgeschroefde accijns drukt nu 13 maal zoo zwaar als voor 1917. De schat kist ondervindt hiervan nadeelen. Het biergebruik en dus ook de accijnsop brengst zijn thans nog niet de helft van 1930. De brouwerijen teren in en het koffiehuisbedrijf verkeert in een nood toestand. In dit bedrijf heeft de elders optredende opleving geen verbetering gebracht. Dit alles komt o.m. omdat het bier te duur is vanwege den accijns. Zoodoende is Nederland veel soberder dan de om- Er zijn zoovele menschen, die zulk een armzalig leven hebbendat zij, wanneer men hun de stoffelijke goe deren ontneemt, niets overhouden. ringende landen, waar per hoofd wel tienmaal meer bier gedronken wordt dan hier, HET VOORONTWERP LANDBOUWORDENINGSWET. Uit Den Haag wordt gemeld: Dezer dagen is het bericht versqhenen, dat het voorontwerp landbouw-ordeningswet door den minister van economische za ken zou zijn teruggenomen. Van bevoeg de zijde vernemen wij, dat dit bericht in dezen vorm niet juist is. De minister heeft zijn standpunt ten aanzien van dit voorontwerp nog niet bepaald, maar aan de adviseerende instanties verzocht haar arbeid voorloopig op te schorten, ten einde te voorkomen, dat mogelijk onnoodig werk zou worden verricht. Ned. Herv. radio omroep. Dezer dagen kwam het bestuur van de vereeniging tot oprichting van een Ned.-Herv. radio-omroep in vergadering bijeen te Middelburg. Uit het verslag van den scretaris bleek, dat reeds een honderdtal predi kanten van de Ned. Herv. kerk deze beweging steunt. In verschillende plaat sen, (o.a. Leiden, Rotterdam, Dordrecht, Amsterdam) zullen propaganda-vergade- ringen worden gehouden in de eerstko mende maanden. Het plan is om in den loop van Octo ber een algemëenen ledenvergadering in Utrecht te beleggen, teneinde defini tief tot een landelijke organisatie te ge raken. De vertooningen van de film worden op veelvuldig verzoek (Ingez. Med.) DE RESTAURATIE VAN DE GROOTE KERK TE ALKMAAR. Kosten op 520.000 geraamd. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft aan het gemeente bestuur van Alkmaar medegedeeld, dat de restauratiekosten van de groote kerk te Alkmaar geraamd kunnen worden op 520.000. De minister stelt voor, dat het rijk daarvan zal betalen 52 procent, de provincie en de burgerlijke gemeente ieder 22 pet. en de kerk 4 pet. Men zal trachten het werkfonds in te schakelen om de gelden bij wijze van voorschot te verkrijgen. In een begeleidenden brief doet de mi nister uitkomen, dat deze kerk een der meest waardevolle monumenten van ons land is en dat daarom redding plicht kan worden genoemd van de overheid. Men hoopt thans spoedig overeen stemming te bereiken. Heden was het anderhalve eeuw ge leden, dat de grenadier Christoffel Pull- mann, schildwacht voor het paleis te Soestdijk, den dood boven den ontrouw verkoos. Het eenvoudige houten gedenk- teeken bij het paleis Soestdijk, dat de nagedachtenis aan deze heldendaad le vendig heeft gehouden, is thans door een waardiger monument vervangen. Heden ochtend heeft H.K.H. Prinses Juliana het nieuwe bronzen standbeeld van den trouwen grenadier, dat door mej. I. A. van Beeck Calkoen in opdracht van de koninklijke vereeniging „Ons Leger" is vervaardigd, in tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard en vele autori teiten onthuld. Te half elf hedenochtend was de rijks weg AmsterdamAmersfoort evenals de bij het Paleis uitkomende zijwegen, voor het verkeer gesloten. Tegenover de his torische plaats, waar Pullmann het alarmschot, dat hem het leven heeft ge kost, heeft gelost, stonden eenige mili taire afdeelingen opgesteld, t.w. twee compagnieën infanterie van het 5e regi ment uit Amersfoort, een batterij motor artillerie uit Naarden, een eskadron ca valerie en een batterij veldartillerie uit Amersfoort. In de nabijheid van het mo nument verzamelde zich een klein ge zelschap genoodigden, onder wie zich bevonden de commandant in de vierde militaire afdeeling generaal-majoor P. W. Best, de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. W. Bosch ridder van Rosenthal, de burge meester van Baarn, en de loco-burge meester van Soest, verschillende verte genwoordigers van militaire en burgerlij ke vereenigingen, o.a. het bestuur van de koninklijke vereeniging „Ons Leger". Te elf uur arriveerden Prinses Juliana en Prins Bernhard bij het monument, waar de stafmuziek uit Amersfoort hen met het spelen van het „Wilhelmus" ver welkomde. De vorstelijke personen on derhielden zich eenige oogenblikken met eenige genoodigden, waarna de waarne mende voorzitter van „Ons Leger", gep. kolonel K. E. Oudendijk, een rede uit sprak. De heldendood van Pullmann. De vraag zij gesteld, aldus spr.: „wat is de bedoeling van deze plechtigheid?" riet antwoord luidt: Wij willen heden met diepen eerbied hulde brengen aan de nagedachtenis van een eenvoudigen soldaat, die liever sterven wilde, dan zijn soldatenplicht verzaken, wij willen de elementaire soldatendeugd eeren v&n trouw te zijn tot in den dood. Wat is er dan geschied in den nacht van den 27sten Juli 1787, toen Christoffel Pull mann op post stond op dezelfde plek, waarop wij nu het voor hem opgerichte gedenkteeken zullen vernieuwen? Als wij ons van het gebeurde van dien nacht eenigszins juist rekenschap willen geven, dan zijn het helaas geen schoone blad zijden, welke wij daartoe in het geschied boek van ons volk moeten opslaan. In ons land heerschte verdeeldheid, Oranje- gezinden en patriotten waren in feilen strijd gewikkeld. De staten der provin cie Holland hadden troepen en vrijkorp sen in de provincie Utrecht gelegd, om Prins Willem V met zijn troepenmacht, dat was dus met het leger der Vereenig- de Provinciën het leger van den ge- heelen Nederlandschen staat buiten Utrecht en Holland te houden. Daarom waren de prinsgezinde staten van Utrecht uit de hoofdstad hunner provin cie naar Amersfoort getrokken. In Juli 1787 lag het leger der Staten- Generaal onder bevel van kapitein-ge neraal, den prins van Oranje, met zijn hoofdmacht in het kamp bij Zeist ter sterkte van ongeveer 3500 man. De te genpartij wapende zich geducht. Te Utrecht lagen ongeveer 7000 man, voor een groot deel weinig geoefende vrij korpsen met 200 stukken geschut. De patriotten trachtten in dien tijd van spanning de troepenmacht van den Prins van Utrecht uit, voortdurend te verontrusten door uitzending van deta chementen, meestal des nachts, naar de voorposten en wachten van het leger van den Prins. In den nacht van 26 op 27 Juli rukte een detachement van onge veer 500 man uit Utrecht naar Soest dijk om het bewakingsdetachement van den Prins aldaar te overrompelen. Dit mislukte, doordat bij den driesprong van het prinselijk paleis een man op wacht stond, die slechts één plicht kende, n.l. den soldatenplicht. Een man, die toen de aanvallers hem trachtten over te ha len om zijn wapens af te geven en de wacht niet te alarmeeren, daar hij anders zou worden gedood, alleen maar wist te antwoorden: „Ich bin ein ehrlichen kerl" en daarop het alarmschot loste. Dit schot boette hij op hetzelfde oogenblik met zijn leven, maar de wacht vloog in het geweer en het prinselijk paleis werd op den overmachtigen aanvaller behouden. Wat zich op dat oogenblik op dien eenzamen post in het nachtelijk duister heeft afgespeeld, was een heldendaad van het zuierste gehalte. Het is die ver heven soldatendeugd van den gewonen plichtsgetrouwen soldaat, dien wij hier willen eeren. Christoffel Pullmann stierf hier voor 150 jaar den heldendood in dienst van het Huis van Oranje. Het is Verwachting tot morgenavond: DE BILDT: Ma':'gc tot zwakke W. tot N.W. wind, betrekken tot zwaar of hall bewolkt, weinig cf geen regen, aanvan kelijk weinig verandering in tempera tuur, later warmer. UKKEL: Lichte wind, voornamelijk uit W, richtingen, bewolkt tot schoon weer, geleidelijk warmer, met een nach telijk minimum van ongeveer 12 gxsGon. Morgen schoon, zacht weer, O Di. 27 Juli, Zon op: 5 h 13; onder: 20 h 58. Licht op: 21 h 28. Maan op: 22 h 05; onder: 9 h 59. L.K. 30 Juli. Hoog- en Di. 27 S Wo. 28 Do. 29 Laagwater te Viissingen» Juli. Hoogwater. Laagwater. 4.33 16.44 10.52 23.32 5.12 17.25 11.31 24.14 5.55 17.08 12.15 24.54 Hoog- en Laagwater te Wemeldinges Juli. Hoogwater. Laagwater. Di. 27 6.25 18.40 12.00 24.29 Wo. 28 S 7.00 19.17 12.40 Do. 29 7.39 19.55 1.10 13.23 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veare 38 min. later (S =r springtij). daarom een mooie gedachte, dat aan stonds een afvaardiging van den „Bond van Ridders der militaire Willemsorde beneden den rang van officier", dat is dus een afvaardiging van mannen, die ook eenmaal met moed, beleid en trouw hun leven hebben gewaagd voor vorsten huis en vaderland, aan den voet van het nieuwe gedenkteeken een krans zal neer leggen. Het nieuwe gedenkteeken, ter eere van Pullmann opgericht, aldus ging spr. voort, stelt een schildwacht voor in de uniform van 1787, in verdedigende hou ding met den vinger aan den trekker om het waarschuwend schot af te geven, dat naar hij weet hem het leven zal kos ten. Het eenvoudige veelzeggende op schrift hebben wij van het oude gedenk teeken overgenomen: „Christoffel Pull mann, grenadier van de lijfcompagnie in het regiment infanterie van den Prins van Hessen-Darmstadt, oud 28 jaren, verkiezende liever het leven te verliezen dan zijn wapens over te geven, in den nacht van 27 Juli 1787". Hij viel in dienst van huis van oranje, hij bewaakte het paleis, dat nog niet lang geleden werd bewoond door H.M de Koningin-Moeder, die jaarlijks op 27 Juli aan het oude gedenkteeken een krans liet hechten ten blijke dat H.M. zich steeds Pullmanns schoone daad her innerde." Hierop was het oogenblik der onthul ling gekomen. Prinses Juliana ontdeed het nieuwe gedenkteeken van zijn om hulsel. De kolonel zeide vervolgens, dat de Kon. Ned. Vereeniging „Ons Leger" als nog een bronzen plaat op het gedenk teeken zal laten aanbrengen, die er steeds aan zal herinneren, dat onze ge liefde en hoogvereerde Prinses dit ge denkteeken heeft onthuld. Hierna legde een afvaardiging van den „Bond van Ridders der militaire Wil lemsorde beneden den rang van officier" een krans op het nieuwe gedenkteeken. Na deze plechtigheid klonken com mando's en begon het défilé der troepen voor de beide vorstelijke personen langs den betonweg naar Bilthoven, waarlangs zich intusschen ook de genoodigden had den geschaard. Achter de troepen slo ten zich de deputaties van de plaatse lijke Oranjevereenigingen aan, welke bij het passeeren het prinselijke paar en thousiast toejuichten. De plechtigheid had ruim een uur ge duurd, toen de beide vorstelijke perso nen zich in het paleis terugtrokken. Nadat kolonel Oudendijk het gedenk teeken aan den intendant van het ko ninklijk paleis jhr. De Jonge van Zwijns bergen had overgedragen, vereenigden de genoodigden zich nog korten tijd in het hotel Trier, Koninklijke belangstelling voor de Jamboree. Naar wij vernemen zullen de Indische padvinders de voor Prinses Juliana en Prins Bernhard meegebrachte geschen ken uit Indië op 4 Augustus, tijdens het Koninklijk .bezoek aan de Jamboree, aan het prinselijk paar overhandigen. Mocht de Prinses niet aanwezig kunnen zijn, dan zal de Prins de geschenken mede namens de Prinses in ontvangst nemen. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mede, dat in de week van 5 tot en met 10 Juli 1937 bij gesub sidieerde vereenigingen met werkloo- zenkas waren aangesloten 463.600 per sonen (de Landarbeidersbonden met 74.800 leden zijn hierin niet begrepen). Van deze 463.600 verzekerden was in genoemde week de geheele week werk loos 23,3 pet. (in de vorige verslagweek, 21 tot en met 26 Juni, was dit percen tage 22,8). Ten opzichte van de vorige verslagweek is de werkloosheid dus eenigszins toegenomen, een verschijnsel dat zich in dezen tijd van het jaar steeds heeft voorgedaan, doch thans op een la ger peil dan in de drie voorafgaande ja ren. Het werkloosheidspercentage bedroeg in de eerste verslagweek van de maand Juli 1934: 23,9 1935: 26,9 1936: 28,9 Bij 1053 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 10 Juli 1937 in totaal 328.982 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 310.895 mannen. Van deze waren 312.604 werkloos, onder wie 299.522 mannen. KERK EN SCHOOL. Te Rotterdam slaagden voor de hoofdakte de dames H. L. de Belle en R. L. van Eek, beiden uit St. Jansteen. Te Dordrecht slaagde voor het voorbereidend examen gemeente-ad ministratie de heer P. J. Koene te Middelburg. Voor 't Staats-examen (diploma A) is geslaagd de heer K. F. P. van Voorst Vader te M' i d d e 1 b u r g. Voor het examen Nederlandsche handelscorrespondentie, afgenomen vanwege de vereeniging van leeraren in de handelswetenschappen, is ge slaagd de heer J. P. Dommisse te Viissingen, SCHORE. De heer J. van Nieuwen- huize, hoofd der o. 1. school alhier, komt als no. 2 voor op de voordracht voor hoofd der o. 1. school te IJsselmonde. Aan de rijks tuin- en landbouw school te Vilvorde (België) werd bevor derd van het eerste naar het tweede studiejaar de heer H. K. Persant Snoep uit K a p e 1 1 e. Geslaagd voor het federatie-exa men (Mercurius-diploma) boekhouden de heer J. Seijmoer te Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 1