OFFIE „„YSENDYK CEEL MERK HEEL LEKKER VINDT Knelt Uw trouwring ZEELAND. SPORT. 3IE HEN BüU I De A.V.R.0.-reportage van Veere. MIDDELBURG. GOES. US de Middefburgsche Courant VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. i (Ingez. Med.) zaken in het scheepvaartbedrijf hebben gebruik gemaakt, om haar kasmiddelen, noodig voor de vernieuwing van haar vloot, aan te vullen. Een goede belangstelling bestond er voor tabaksaandeelen, meer in het bij zonder voor aandeelen Deli Maatschap pij (z.g. oude-Deli), in verband met het gunstige jaarverslag en het aangekon digde dividend van 12 tegen 8 over het vorige jaar. Overgaande tot de beleggingsmarkt kunnen we constataeren dat de tendenz aldaar vast blijft; slechts midden der week trad plotseling een daling voor de 3 Staatsleening Nederland in. Ten opzichte van haar hoogsten stand, t.w. circa 98, zakte zij in tot circa 96 H, naar verluidt op geruchten dat de komende staatsleeningen op aanmerkelijk gunsti ger voorwaarde zouden worden geemit- teerd. In dier voege b.v. dat voor het eerst 'n principe van den wisselenden rentevoet in de leeningsvoorwaarden zou worden opgenomen, teneinde aldus tegemoet te komen aan het bezwaar dat bij stijgende rente, de houder van nieu we staatsleeningen, zich zoowel in ren te als kapitaalsom zou zien benadeeld. Men zou zich dus kunnen voorstellen, dat b.v. voor de eerste 10 jaren een ren te van 3 wordt gegarandeerd, voor de tweede 10 jaar 3% en voor de derde 4%. Hieronder laten we nog eenige koer sen volgen: H.A.Lj 134—135 1 St. Mij. Nederland 127—128 Ned. Bank 161162. Amsterd. Rubber 288280 H.V.A. 524—526 Senembah 333330. Anaconda 4041 Koninklijke 417412. Philips 340—339. 3 Nederland 1935 101 101 3 Nederland 1937 9T/H—91. Een eenzijdig geval, dat velen heeft verwonderd en teleur gesteld. Een groot aantal inwoners van Veere, de intellectueel en artistiek meest vooraanstaanden der bevolking, heeft aan de Alg. Ver. Radio Omroep te Hil versum den volgenden brief doen toeko men: Ondergeteekenden, .allen personen die Veere kennen en liefhebben, en er ten deele wonen, willen U hiermede hunne verwondering en teleurstelling kenbaar maken over het feit, dat in de jongste A.V.R.Oj.-reportage de beken de Schotsche Huizen slechts zeer ter loops zijn genoemd. Het moet toch in de bedoeling gele gen hebben, om zonder eenig aanzien des persoons, aan de meest beziens waardige monumenten in Veere meer bekendheid te geven, In deze prachtige Gothische Huizen, nl. .,Het Lammetje" en „De Struys", na de Groote Kerk en. het Stadhuis wel de mooiste der oude gevels in dit st.adje en misschien van geheel ons land, en bovendien uniek door haar historische beteekenis het centrum van den Schotschen wol-handel in deze landen in deze in Veere oudst-be woonde huizen is een museum geves tigd van Zeeuwsche oudheden en scheepsmodellen, historische boeken, oude Zeeuwsche volksdrachten enz., en wordt een permanente tentoonstelling gehouden van schilderijen, vervaardigd door kunstenaars, die of in Veere wo nen of er werken, welke tot ver over onze grenzen bekend is. Er is in de reportage voortdurend sprake van de vergane glorie en de rust van het oude stadje deze ech ter heeft tallooze Nederlandsche en buitenlandsche schilders geïnspireerd tot nieuwe levende schoonheid; en iets daarvan is steeds in het „Lammetje" te zien en geeft nog weer een .ander beeld van Veere dan de oppervlakkige toerist bemerkt. Dat de A.V.R.O., die zich toch hare „cultuureele missie" zoo zeer bewust meent te zijn, aan d't alles is voorbij gegaan, valt zeer te betreuren. Zou een en ander niet aanleiding' kunnen zijn nog een tweede, verbeter de reportage te geven, waarbij de fout werd hersteld? HET DUBBELE AFSCHEID AAN DE RIJKSLEERSCHOOL. Het was te begrijpen, dat het niet zou blijven bij het afscheid dat mejuffrouw De Liefde en de heer Luteijn namen van de oudercommissie en de ouders van de leerlingen en van vroegere leerlingen, doch dat ook de leerlingen en het per soneel van kweekschool en leerschool behoefte gevoelden te toonen hoe hoog de beide met pensioengaanden bij hen staan aangeschreven. Vrijdagmiddag was daarom eerst een bijeenkomst belegd in het gymnastiek lokaal, waarbij alle leerlingen der school, het personeel, de directeur en verschil lende kweekelingen der kweekschool en leden van de oudercommissie, aanwezig waren. Nadat beide genoemden met hun fa milieleden door den heer J. W. Spin- naay waren binnen genoodigd en de voor hen bestemde plaatsen hadden ingeno men, zongen de kinderen onder leiding van den heer A. Bosdijk, een voor deze gelegenheid gemaakt en door mej. Caro en een paar leerlingen geaccompagneerd welkomstlied met zeer toepasselijke be woordingen. Twee der kleine meisjes reikten daarna aan den heer Luteijn en mejuffrouw De Liefde bloemen over. De heer Spinnaay wees op het bijzon dere van het samenzijn, op de groote liefde waarmede mej. De Liefde haar taak vervulde en dit, zooals ook de kin deren gezongen hadden, op een wijze, die bewees, dat zij haar mooien naam volkomen waard is. Tegen den heer Luteijn zeide spr., dat het weemoedig aandoet, dat deze, kern gezond, opgewekt van geest, gedwongen wordt, door een gebrek, ontijdig den dienst te verlaten. Spr. gaf daarop het woord aan een der kinderen, Sienie Ort, die in wel gekozen woorden namens de kinderen dank bracht aan den heer Luteijn en mej. De Liefde voor alles wat zij voor de kleinen zijn geweest. Dit terwijl den heer Lu teijn een schilderstuk en mejuffrouw De Liefde een mooie blauwe vaas werd aan geboden namens de ouders der leerlin gen. Het schilderstuk stelt voor een typisch Zeeuwschen molen en is van de hand van den heer Louis Heymans. Namens de kweekelingen getuigde de heer C. Leune van de groote waardee ring voor de practische opleiding, die zij van de beide scheidenden genoten en bood den heer Luteijn een boekwerk en mejuffrouw De Liefde bloemen aan. De kinderen zongen nog een mooi af scheidslied, dat niet naliet indruk te maken. Mej. De Liefde bracht de kinderen dank voor deze hulde en hoopte, dat zij ook in de toekomst, als zij haar tegen komen, de oude juffer zullen blijven groeten en zij verzekerde van haar kant nog wel eens te zullen komen kijken. Ook de kweekelingen bracht spr. dank. De heer Luteijn zeide, dat de kinderen wel weten waarom hij heen gaat en bracht hartelijk dank voor het zeer op prijs gestelde geschenk, dat een goede plaats in zijn woning zal krijgen. Speciaal tot de kleine spreekster richtte de heer Luteijn zich en daarna tot de kweekelingen, wier aanwezigheid hij op hoogen prijs stelde alsmede het aangeboden souvenir. Aan de kinderen werd ten slotte een „ijsje" aangeboden, waarna zij de zaal die nu herschapen werd in een ruimte voor het laatste afscheid, n.l. van perso neel van Kweek- en leerschool en van verschillende andere personen. De directeur der Kweekschool, de hr. K. Dekker, deelde mede, dat de hoofd inspecteurs van het L. O., bericht van verhindering zonden, evenals het col lege van B. en W. van Middelburg. Spr. wees er op, dat mej. De Liefde een groote takt van omgang met kleine kin deren had en in deze een voorbeeld was voor een zeer groot aantal kweekelin gen. Tegen den hr Luteijn zeide spr., dat deze wel niet zoolang als mej. De Liefde, doch toch ook 23 jaar aan de school ver bonden was, wat toch ook een heele tijd is te noemen. Spr. wees er verder op, dat tijdens het hoofdschap van den heer Luteijn veel veranderingen zijn voorge komen. Spr. herinnerde aan de opheffing van het ambulantisme; opheffing van de vak onderwijzers; verandering van den leer tijd aan de kweekschool van 4 op 3 leer jaren enz. Het was voor den heer Lu teijn een zware stap om zelf keuring en daarna ..ontslag aan te vragen. Spr. brengt hulde daarvoofr, omdat er uit bleek, dat de belangen van het onder wijs bij den heer Luteijn hooger stonden aangeschreven dan zijn eigen belangen. Spr. besloot met er op te wijzen, dat twee plichtsgetrouwe personen, wier arbeid een zegen voor het onderwijs was, afscheid nemen. Nog las de heer Dekker een schrijven voor van den heer J. J. 't Hart, hoofd inspecteur van het 1. o. voor de onder wijsopleiding, gericht tot den heer Lu teijn, waarin deze ook in zeer waardee- rende woorden getuigt van de groote achting voor het scheidende hoofd. Ook de heer 't Hart schrijft speciaal over het vrijwillig heengaan van den heer Lu teijn, een daad, die eerbied afdwingt. De heer Spinnaay die thans sprak na mens het personeel der leerschool zeide dat het z.i. juist gezien is van mej. De Liefde om gelijk met den heer Luteijn heen te gaan. Laatstgenoemden schetste spr. als een zeer humaan chef, die ook zoo geheel medeleefde met de huiselijke omstandigheden van allen. Spr. weet dat de hr Luteijn nog wel op de school zal komen en hoopt verder dat deze zijn tijd zal weten te vullen met ander werk, ook van dat in dienst der ge meenschap. Ook tot mevr. Luteijn richt te spr. woorden van hoogachting, terwijl hij den eenigen zoon zijn vader tot voor beeld stelde. Zich tot mej. De Liefde richtende, zei de hij dat deze een stuk van de school was, en hij bracht ook haar namens allen dank voor de vriendschap en genegenheid die allen van haar mochten ondervinden. Ook bij meeningsverschil waardeerde men haar om haar oprecht heid. Namens het personeel bood spr. hier den heer Luteijn een electrische kroon en mejuffrouw De Liefde een sa londoek aan. De heer C, J. Bakker, leeraar aan de Kweekschool sprak namens het perso neel de rschool, en wees er op, dat hij evenals de heer Luteijn uit „het landje" komt en dat er, wat hij nader toelicht- te veel overeenstemming is in hun le vensloop, beide werkten in Duiveland, en vonden daar hun levensgezellin, beide kwamen later naar Middelburg, en hebben nu hier weer contact. Na mens allen bood spr. een ets van Hey mans aan, een gezicht op Veere. Ook tot mej. De Liefde richtte spr. woorden van groote waardeering en bood een vaas met bloemen aan, na een fraai, toepasselijk vers te hebben voor gelezen. De heer Bosdijk had ter zake wel geen opdracht, maar wist zeker namens allen oud-kweekelingen der school te spreken als hij uiting gaf van aller groo te waardeering voor hetgeen zij vooral ook van mej. De Liefde hebben geleerd ten opzichte van het omgaan met kleine kinderen. De heer J. Ph. Koene, voorzitter der oudercommissie, wilde ook in deze bijeenkomst nog eens getuigen van zijn groote waardeering voor beide heen gaande onderwijskrachten. Mej. De Liefde zeide in haar dank woord o.a. dat de verhouding tot de collega's altijd prettig was. Zij bracht dank voor de tot haar gerichte woorden en de geboden geschenken. In het bij zonder bracht zij ook oud-collega's dank voor hun. aanwezigheid om ten slotte met van aandoening trillende stem af scheid te nemen van den heer Luteijn. De heer Luteijn gaf op onderhouden de wijze een overzicht van zijn loop baan bij het onderwijs te Oosterland, Biervliet, Cats en Middelburg, om daar na te getuigen van zijn groote erkente lijkheid voor het. schrijven van hoofdin specteur 't Hart en voor de woorden en geschenken, die de verschillende spre kers deden hooren en aanboden. Behalve tot de sprekers richtte spr. zich tot den concierge en zijn echtge- noote en tot de schoonmaakster der school en haar man, om ook hen dank te brengen voor hun steun bij het ver richten van zijn taak. Het was duidelijk dat ook spr. voelde wat het voor mej. De Liefde wilde zeggen haar taak neer te leggen. Onder het gebruik van de thee bleef men nog eenigen tijd bijeen. verkrijgende, wijdde ook waardeerende woorden aan het feit, dat mej. West- steijn in Goes zal blijven. Spr. dankte voorts allen die leiding aan de school gaven, en wees vervolgens op de nuttige instelling der Ochtman-prijzen. Iedereen kan nu eenmaal niet goed leeren maar iedereen kan wel zijn best doen, en vooral daar komt het in 't leven op aan. De scheidenden dienen te bedenken, dat ze nu op een ladder komen, die slechts langzaam stijgt. En alleen is resultaat te bereiken, als Jmen zich uitermate in spant. Spr. hoopte, dat allen een hoog heid van karakter een hoog begrip van moraliteit zouden weten te bewaren, en wenschte hen het beste in hun verder le ven. De voorz. sprak nog een woord van gelukwensch namens het bestuur, en uitte de hoop, dat allen de woorden van directrice en voorzitter ter harte zul len nemen. Spr. besloot daarna met di rectrice, leeraressen, leeraar en verder personeel, dank te zeggen voor hen werkzaamheden, ook bij de Oranjefees ten. of is hij te wijd geworden? In 2 minuten Uw ring op de juiste maat, zonder eenige beschadiging, geheel gra tis, volgens de nieuwste Amerikaansche vinding, in Wïtkam's Geschenkenhuis. (Ingez. Med.) Openbaar Kerkconcert. Het programma voor de orgelbespe ling, Dinsdag 27 Juli, des namiddags 2 3 uur, in de Groote- of Maria Magdale- nakerk te Goes, te geven door den hr. Adr. Kousemaker, met medewerking van den heer Bob van Marken (Amster dam) cello, luidt als volgt: 1. Preluduim en fuga in c kl. terts, Joh. Seb. Bach; 2. Uit de 2e violoncel sonate, Joh. Seb. Bach, a. Adagio, b. Angante; 3. Orgelkoraal „Nun komm' der Heiden Heiland", Joh. Seb. Bach; 4. Uit de violoncel-sonate in g kl. terts, Henry Eccles, a. Largo, b. Adagio; Chan son Louis XIII Louis Couperin; 5. a. Prière (gebed), César Franck, b. Offer- toire; 6, a. „So seems it in my deep regret" F. Purcell Warren; b. Serenade, Frederick Delius, (Eerste uitvoering in Nederland); 7. Koraal, Adr. Kousemaker. Gedurende het concert is het verbo den door de kerk te loopen. Na elk num mer is er gelegenheid tot binnenkomen en verlaten der kerk. VAKSCHOOL MEISJES. Uitreiking diploma's en Ocht- manprijzen. Vrijdagmiddag vond in één der loka len van de Vakschool voor Meisjes de uitreiking der diploma's en Ochtman- prijzen plaats. Ook burgemeester Van Dusseldorp behoorde tot de aanwezi gen. De heer Brink, als vertegenwoor diger van het bestuur, heette in zijn openingswoord speciaal den burgemees ter welkom, wiens tegenwoordigheid weer een bewijs is van het medeleven van het gemeentebestuur. Spr. prees het feit, dat de directrice voor de school behouden werd. (Spontaan applaus). Spr. wenschte voorts mej. Zellenrath geluk met haar herstel, den hr. Grondel met zijn vaste aanstelling tot leeraar, en den heer Wolterman met zijn benoeming tot administrateur, Spr. dankte voorts de gemeente voor haar medewerking bij een uitbreiding die tot stand moest ko men, De school groeit en bloeit nog steeds en het aantal leerlingen neemt regelmatig toe (Applaus). De directrice mej. Weststeijn, ging hierna tot het bekendmaken der uitsla gen en diploma's over. Spr. gaf daarna een uiteenzetting van den aard der Ochtman-prijzen, die niet uitgereikt worden aan de knapste leerlingen maar aan de beste, d.w.z. aan de leerlingen die zich het best gedjragen en het ijverigst zijn. Spr. merkte nog op, dat deze prijzen slechts eenmaal aan een leerling uitgereikt worden. De Ochtman-prijzen werden hierna aan de volgende leerlingen uitgereikt: M. Verbrugge, J. Groenewege, S. Maartense, C. Dieleman. L. v. d. Weele, M. Krijger, B. Verboom en J. Provoost. De directeur wenschte hierna de ge slaagden geluk. Tegen hen, die van school weggaan zeide spr.: doe je best. En wees tevreden met een bescheiden begin. Alleen een grondslag werd ge legd, waarop het leven verder op kan bouwen. Spr. betuigde voorts, dat allen op haar steun kunnen blijven rekenen en zij steeds gaarne inlichtingen ver strekken zal. De burgemeester, hierna het woord Nieuwe banen „Sla Raak", Gisteravond nam de Goesche Ten nisclub „Sla Raak" haar nieuwe ba nen op het gemeentelijke sportterrein in gebruik. Aanwezig waren o.a. de heer A. Hoekstra, als vertegenwoordi ger van de stichting „Goesche Sport- belangen", bestuursleden der tennis- vereeniging ,-,'t Halve Maantje" en der G. V. en A. V, „Goes." De voorzitter van „SJ,a Raak". de heer Van Koon, heette de aanwezigen welkom, in 't bijzonder de hierboven genoemden. Spr. deelde mede, dat de burgemeester verhinderd was aanwezig te zijn, doch schriftelijk een felicitatie gezonden had. Spr. betuigde echter zijn erkentelijkheid aan B. en W. voor hun medewerking bij het tot standkomen van deze banen, en in 't bijzonder aan wethouder De Roo, tevens voorzitter der stichting, voor hetgeen hij in deze voor „Sla Raak" deed. Spr. uitte dan de hoop, dat de leden veel genoegen van" de nieuwe banen zouden beleven, en er steeds een prettige verstandhou ding onder allen zou heerschen, en ver klaarde de banen d,an voor geopend. De voorz. werd hierna van verschil lende zijden gefeliciteerd, de banen werden door een paar leden in gebruik genomen, en de andere aanwezigen ble ven nog geruimen tijd onder het ge bruik van ververschingen gezellig bij- MM lgXX, - Jtlir van vóór vpig jaar. t\ i tt 29e week^ De heer J. H. B, Dommisse, hoofd commies bij de indirecte belastingen, is benoemd tot hoofdcommies ter gemeen te-griffie. Bij de gehouden overgangsexamens aan de R.H.B S. alhier zijn o.a. bevor derd van de eerste naar de tweede klas se P. J. Boog'aert, J. B. van Boven, D. A. Dronkers, P. J. Elout, L. A. van der Harst, van de derde naar de vierde klas se J. Mj Slegt. Dp 1 Juli jl. aren bij de Ned. Herv< Kerk reeds meer dan 340 plaatsen, waar bij 70 gemeenten gedurende meer dan vijf jaar, vacant. Voor deze vacature zijn thans nog slechts 4 candidaten beroep- I baar. Volgens de G. Ct. is door den burge meester van Wolfaartsdijk bij de rijks politie aanvrage gedaan om adsistentie bij gelegenheid van de op Woensdag a. te openen stembus Aan die aanvrage zal worden voldaan. Of de toestand ook gespannen is. Bij de gehouden verkiezing' voor leden van den raad dezer gemeente waren 402 van de 851 kiezers opgekomen. Herkozen zijn de aftredende leden J. J, van der Harst Az„ met 340, M. B. G, Hogerwaard met 293, M. Volkrijk Lie- bert met 286 en P. M. Ligny met 329 stemmen. Voor de vacature Snijders waren uit gebracht 194 stemmen op den heer C. J'. J. A. van Teylingen, 176 op den heer J. H. Snijders (aftredenden lid) en 124 op den heer 'Hj P. den Bouwmeester. Her stemming alzoo tusschen de heeren C, J. J. A. van Teijlingen en J. H. Snijders- In Vlissingen werden herkozen de heeren C. Mortier, C. A. Kalbfleisch en F. Deivoyje en gekozen de heeren I. Harder en E M. Chevalier, terwijl voor eene tusschentijdsche vacature herstem ming moet plaats hebben tusschen de heeren M. P, Troelstra en J. Ie Sage van Hoeve. In Goes werden de aftredende leden J. J. Ramondt (L.), G. van den Hoek (L.)' en B. Quist (A.) herkozen, terwijl her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren mr. N. C. H. van Daalen Wet- ters en D. Hildemisse. Heden werd in het kanaal alhier ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der bad. en zweminrichting een zwem wedstrijd gehouden. Er loopt een gerucht dat Stanley door inboorlingen vermoord zou zijn. Haast U langzaam! Sedert Augustus 1886 is te Zoutelande de telepboon ge plaatst en een telephoonkantoor ge maakt, maar nog altijd niet in gebruik genomen. 't Kostbare ding wacht misschien op zijn kameraad de tram, waarvoor ook reeds lang geleden de bakens zijn uitge zet. Men is weer begonnen met op het wrak van Lutine hel goudschip? te wer ken. Men bracht echter tot heden weinig van waarde naar boven. Het Duitsche motorschip „Dreisam" geladen met stukgoed van Duitschland naar Antwerpen kreeg op de Wester- schelde machinesdjiade. De sleepboot „Marya" heeft de boot opgepikt en naar Antwerpen gesleept. een. Zieke matroos van boord gehaald. De kapitein van het Belgische stoom schip „Le Phoque", op weg' van Ant werpen naar Lissabon, riep Vrijdag avond, bij het passeeren van Vlissingen, geneeskundige hulp in voor één zijner schepelingen. Per motorboot van het Belgische. Loodswezen is daarop dr. Grippeling, vergezeld van een inspecteur van politie naar het schip gevaren, waar bleek dat een matroos zoodanig ziek was, dat de dokter het noodig oordeelde hem van boord te halen. De matroos is daarop alhier aan den wal gebracht en in hetj St. Joseph Ziekenhuis opgenomen. Het schip heeft de reis voortgezet. HANSWEERT. De Belgische sleep boot „Scaldis" met sleep onderweg van Dordrecht naar Antwerpen kreeg op de Oosterschelde machineschade. De sleepboot „Rivière" heeft de boot met sleep opgepikt en naar Antwerpen ge sleept. Gistermorgen passeerde hier het Nederlandsche Zeemotorvrachtschip „Confid" met machineschade gesleept door de sleepboot Zoom. Het schip was op weg naar Vlissingen alwaar het ge repareerd moet worden. Jhr. mr. J. Th, Smits van Oyen, voorzitter van de K.N.A.C. In een buitengewone algemeene leden vergadering van de koninklijke Neder landsche, Automobiel Club, die gister middag in Hoiel „Wïttebrug" te Den Haag werd gehouden, is in de plaats van mr. J. Linthorst Homan tot voorzitter van de K.N.A.C, met algemeene stem men gekozen Jhr. mr. J, Th. M. Smits van Oyen. Mr. J. Linthorst Homan heeft als voor zitter der K.N.A.C. moeten bedanken in verband met zijn benoeming tot Com missaris der Koningin in de provincie Groningen. De nieuwe voorzitter der K.N.A.C., jhr. mr. J. Th. M. Smits van Oyen, werd in 1888 te Eindhoven geboren. Na zijn studies te hebben beëindigd aan de rijksuniversiteit te Utrecht, volgde in 1919 zijn benoeming tot burgemeester van Bennebroek, daarna van de ge meente Nuenen. In 1922 werd hij tot lid van de provncjale staten van Noord-Brabant gekozen en sedert 1931 is de heer Smits van Oyen lid van Ge deputeerde Staten van genoemde pro vincie. In 1928 werd de nieuwe voor zitter tot bestuurslid van de K.N.A.C, benoemd in welke functie hij zeer veel nuttig werk voor het automobilisme in het algemeen en voor de club in het bij zonder heeft verricht. De heer Smits van Oyen is kamerheer in buitengewo nen dienst van H. M. de Koningin, lid van het dagelijksch bestuur van het Na tionaal Fonds voor Bijzondere Nooden en I'd van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis.

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 8