KRONIEK van den DAG. Onrechtmatig bezit mmmm gekard. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 24 JUU 1937. No. 172. IN 'T KIELZOG VAN DE WEEK. Nogmaals de financieele moeilijkheden in Frankrijk. China en Japan. Als er geen' nieuwe kink in den kabel komt, zal de vrede in 't Verre Oosten be waard blijven. Het is misschien een wat rare vrede, maar 's lands wijs 's lands eer. De Japanners houden er bijzon dere begrippen op na ten .aanzien van het nationale mijn en dijn. De vrede, welke op die begrippen gehandhaafd moeten worden, is navenant. Noord-China beschouwt men te To kio als een terrein voor een zekere politieke vrijbuiterij. De Chineesche regeering te Nanking is niet bij machte om in dit deel van het Hemelsche Rijk haar gezag deugdelijk te laten gelden. Dan zullen wij er wel een beetje ge zag uitoefenen, zeggen de Japanners. Noord-Ch'na is economisch voor ons v.an veel belang. En ook strategisch: als boiweik voor onzen vazal-staat Mantsjoekwo, Het is een opvatting, die i hoe zot op 't stuk der souvereiniteir de realiteit min of meer aan haar zijde kan schijnen te hebben. Maar de Japanners doen ook alles, om die rea liteit zich zoo veel mogelijk te hunnen gunste te laten ontw'kkelen. De schermutselingen, welke er nu zijn voorgevallen, zonder dat ze een oorlog in het leven riepen, moet men vermoedelijk als een voorspel beschou wen van een gewapend conflict, dat toch eens zal moeten komen, China is sinds het einde der vorige eeuw een losbandige bende geweest. De politieke chaos in het Hemelsche Rijk stelde de Japanners in staat, een heel stuk van hun imperialistischen droom te ver wezenlijken, op Chineesche kosten. Maar men ziet nu China weer naar een nationale eenheid toegroeien. De repu- blikeinsche regeering te Nanking, met den bekwamen militair en polit'cus Tsjang-kai-sjek als min of meer dictato riaal leider, breidt haar gezag gestadig uit. Het best ontwikkelde en rijkste deel van het Land luistert thans naar haar bevelen. Qp bijgaand kaartje '-indt men de situatie in beeld gebracht. Bij 't bekijken er van realiseere men zich. dat ten a.anzien v.an de Japansch-Chi- neesche controverse het reusachtige onder Sovjet-invloed staande gebied der N.W. provinciën: (Sinkiang etc.) als op de hand van Nank'ng gerekend moet worden. Als de Nankingsche regeering er in mag slagen het proces der consol'datie voort te laten duren, en een geregel- den toestand in het door haar beheersch- te gebied te scheppen, zal het onver biddelijk het oogenblik aanbreken, waarop de militaire controle van Ja pan in Sjansi, Hopei en Sjantoeng niet langer geduld wordt. Het ontwaken v.an het nationaliteitsbesef onder het Ch - neesche volk zeer sterk in de Zui delijke provincies en zich dan manifes- teerend in anti-Japansche leuzen werkt deze consolidatie uit den aard der z,aak 'n de hand. Meer en meer zien de denkende Chineezen in Tsjang- kai-sjek den man, die hen van de schande der Japansche hegemonie rroet verlossen. (Evenals trouwens van de bolsjewistische invloeden in de Wes telijke provinciën). Het is natuurlijk volslagen onmoge lijk, om ook m,aar met een schijn van zekerheid, een gerlei voorspelling te doen omtrent het tijdstip, waarop de ontwikkeling op het punt, der groote botsing zal zijn aangeland. Allerlei an dere factoren: de economische en fi~ nancieele moeilijkheden van Japan, de houding der Sovjets, spelen ten deze mede een voorname rol; en kunnen het proces in .allerhande onvoorziene richt ngen stuwen. Maar menschelijker- wijs gesproken moet in een niet al te verre toekomst een strijd om Noord- China ontbranden. Tegen elkaar in drij ven hier twee machten, tusschen welke een verzoening onmogelijk schijnt. Grens v. h. chineescme rmK .1 V. m EIGENLMKe china 118 provinciën) GDEmeew oer Losgescheurde g.ebieoeu. pooviwcie gc7emzcu BurreuLAWDscH bezit Landgrenzen HHEjSowjET defensieve alliantie geb. SSSCHlUEESCHE COMMUNISTISCHE HMRDtl nfpa Invloedssfeer v. EugeLand Lmmm.' en Amerika BiB) Onafhankelijk verklaard geb i OwcowtroLeerbare gebiedeh der CertraLe Regccpiug. jgqafl japahsche vasaalstaat i IJAPAMSCHE iwvLoed5£>FEER li 11 IT H Ouder Militaire ComtroLe vJapau Gebied v.d.cemtraLe regeeriug (uaukiwg) BJAPAW5CWE VLOOTSTEUU- - puuteu door 23). Nationka's papieren was het eerste wat zij noodig had, en Katya wist, dat zij ze even gemakkelijk in haar bezit zou kunnen krijgen als Nationka's hoofd, als zjj daarom had gevraagd. Als tzij eenmaal de papieren had, dan kwam in de twee de plaats de commissaris van politie aan de beurt. Voor dergelijke dingen kon hij haar nuttig zijn. Een paar inuten later was Katya in de naaikamer aan het praten met Nationka- .Luister eens, Nationka, je hebt je pa pieren te Feliksoto, niet waar? Ik bedoel 'e doopacte en het trouwbewijs van je ouders „Ja, meesteres, zoo is het". „Nu, haal ze morgen. Ik heb 2e noo- dig. Je wilt mij ze wel toevertrouwen, niet waar? Slechts voor een paar da gen". „Mijn meesteres weet wel, dat ik haar van ganscher harte vertrouw" zeide Na tionka, terwijl hare donkere oogen voch tig werden van ontroering. „Ja, dat weet ik. Maar de papieren zijn het eenige wat ik noodig heb voor het oogenblik. Zorg, dat je ze mij brengt". „Daar kunt u op rekenen", zeide Na tionka, blindelings gehoorzamend. Te vragen, wat Katya met haar papieren wilde beginnen, kwam even-min bij het naaimeisje op als dat Katya er aan dacht haar die mede te deelen. Dien avond begon zij Malania Petrow- na op de komende gebeurtenissen voor te bereiden. Zij deelde haar niet alles mede, dat zou tot op het allerlaatste oogenblik worden uitgesteld, maar al leen de algemeene trekken van haar plan. Het was geen moeilijke taak voor haar, want sedert het begin van de on lusten verkeerde Malania eiken nacht in de overtuiging, dat zij in haar bed vermoord zou worden. De mededeeling dat zij den zomer zouden doorbrengen te Zalkiew, onder de beschermende vleugels van den Oostenrijkschen ade laar, leek haar een verademing, al keek zij er ook ten hoogste verbaasd over. Hoewel zij nog nimmer tevoren de gren zen van haar geliefd vaderland was over getrokken, vond zij het thans een heer lijk vooruitzicht ongedeerd aan de an dere zijde er van te vertoeven. Gretig overhandigde zij de papieren welke noo dig waren voor de aanvrage van 'n pas poort. „Zal het lang duren eer we het krij gen?" vroeg zij, „Ik denk het niet, als ik het geluk heb den commissaris op zijn bureau te tref fen. /Ik zal er morgen zelve heen gaan. Zaken zijn altijd veel gauwer in orde, als je ze mondeling afdoet". Toen den volgenden dag Katya met de noodige papieren in de hand onaange afmntuwnw uil i I—I—TfI Honderden schoolbellen hebben het lied der bevrijding gezongen: een gelukkige jeugd is uitgezwermd, op de broze zilveren wieken der zorgeloos heid, naar de open paleizen van Moe der Natuur. En met zwaarderen slag wieken mêe, wien van een ouder ge slacht het gegeven werd, het gareel van den strijd om het bestaan voor een wijle af te leggen. Vacantie: de tijde lijke verlossing uit de dagelijksche be slommeringen; de korte vogelvlucht v.an den mensch op de winden der ver getelheid. Ach neen, geenszins overal en altijd even sierlijk en verheven zijn deze wiekslagen van den onttoomden homo sapiens; maar wat wil men: werden der musch niet de stat'ge wolkenvlucht van den arend, mitsgaders de dartel- charmante buitelingen van de kievit ontzegd? Op de reusachtige duiventil van het Haarlemsche Vogelenzang strijken thans de jonge vogels der dagelijksche goede daad neer. Uit alle oorden der wereld komen ze aangevlogen, met den tak der internationale verbroedering in den ideal stischen gelen snavel. Straks zal onze Landsvrouwe het heilige vuur hunner jamboree ontsteken; met eene koninklijke fakkel des Vredes. En dan kan geen Babylonische spraakverwar ring den zuiveren gloed hunner broe derschap door de walmende vlammen der chauvinistische benepenheid ver ontreinigen hopen we. Er is al walm genoeg 'n deze wereld: de kruithuizen onzer nationale samen leving, die kanselarijen heeten, wor den er zwart door beslagen. Adelaar Snijders is van zijn vlucht in de politieke luchtlagen op den hoogen horst zijner nationale bo- venpartijdigheid teruggekeerd. Het was geen edele vlucht, waardig aan de voormalige v,an het opperbevelhebber schap van leger en vloot. Een adelaar hoort niet in de luchtlagen, waar zoo veel ganzen vliegen; een dier, dat wel iswaar het Kapitool vodr nachtelijke overrompeling behoedde, doch d'an zijns ondanks, door zijn angstig gesnater Ach, als met snateren een natie was te herstellen. Maar k,an men ook teveel scheuren zien in het huis van een goedaardig volk? Valt er aan het onze inderdaad zooveel te restaureeren, dat een gene raal, die, rustend, toch de exponent moet heeten van onze imperiale lucht vaart, zich in de politieke luchtlagen moest wagen? Wat zon hij ooit zonder zwaard dat met eere aan den wand hangt tegen haar oorverdoovend ge snater vermogen? Zonder zwaard.... het alternatief vindt men in Spanie De broze wieken der zorgeloos heid.... Hoe kloek en sterk moeten niet de wieken der Amersfoortsche vindingrijkheid zijn geweest. waarop een kei - een kei van 3% maal dui zend kilo uit het Lippisch paleis van Moeder Natuur n,aar het paleis Soest dijk is komen zweven. En hoe dartel tegelijk: een gansche natie deden ze glimlachen. Maar dan de teederheid: hier streelt niet de hand van een sprookjesprins de stevige herinnering aan den ouden va- derlandschen bodem, die hem door het wonder in zijn nieuwe vaderlanc gewerd. Zoo kunnen concrete keien de zachtheid eener stille aandoening be komen. Misschien was het de steen der wijzen, die den Amersfoorters dezen kei deed vinden, Op de wieken van den dood is een groot man de vacantie der eeuwig heid ingegaan: Marconi. Hij heeft de diend het bureau in kwestie binnenstap te, scheen de uitdrukking op het leder achtige gelaat van den Pool inderdaad de vrees van Malania eenigszins te rechtvaardigen, „Waaraan heb ik dit geluk te dan ken?" prevelde hij, juist zacht genoeg om niet verstaan te worden door den klerk, die verderop in een hoek van het groote, kale vertrek,, hoofdzakelijk mei loketten jjemefubeld, zal Zijtn kleine oogen schitterden, toen hij in de hare keek, maar zij keek hem ijskoud aan. „Och, een kleinigheid", zeide zij zon der op den stoel te letten, welke hij zich gehaast had voor haar neer te zetten. „Ik heb een paar paspoorten noodig, en u gaat, als ik me niet vergis, over de paspoorten. „Gaat mademoiselle naar het buiten land?" vroeg hij, terwijl hij zijn onderlip bijna liet hangen. „Ja, er schijnt meer kans op een rus- tigen zomer in Oostenrijk te zijn dan lier". „Och, u maakt u bezorgd? Ik kan me dat begrijpen, maar geloof mij, het ge vaar is niet zoo groot als de bladen be weren. De arm van het gezag is nog al tijd machtig, en als ik u op eenigerle* wijze van dienst kan zijn om u te b schermen. .,Ja. dat geloof ik graag, maar ik heb er irijn zinnen op ge/.at om in Oosten rijk een kijkje te nemen. Mijn plannen ujn al opgemaakt. Het eenige wat ik u h-?h te vragen, is mij Je paspoorten zoo menschheid den bliksemsnelle® onhoor- baren, wiekslag der draadlooze teleb grafie leeren beheerschen. En daarme de het beeld dezer wereld een andér aanzien helpen geven. Schooner, maar niet louter schooner. Ook in den dienst van den gepantserden moloch, wien nu weer in Spanje wordt geofferd, is zijn Uitvinding gesteld. Zal de menschheid ooit leeren zijn uitvindingen moreel te beheerschen? Karl Mannheim spreekt van een Dis- proportionalitat in onze moderne sa menleving: 's menscben technische vlucht heeft zijn moreele ontwikkeling verre achter zich gelaten. Zoo smeedt hij zich wapenen, welker aanwending de volkomen zelfvernietiging zou kun nen beteekenen. Merkwaardig beeld: juffer techniek in de vliegmachine, juffer moraliteit in den kruiwagen. Kan de laatste de eer ste nog ooit inhalen, opdat zij! hand in hand den mensch een edeler vlucht laten beoefenen? Wie zal het weten: wellicht staat er een nieuwe Marconi op, de Marconi van het Goddelijk be ginsel. wiens draadlooze wiekslag juf fer moraliteit uit het zeer aardsche voertuig verlost. „De geest is het, die levendig maakt; het vleesch en is niet nut." Maar zal Finsterwolde weldra gedwongen worden, zijne geesten te stellen? De geest van de philosophie van Marx, geborgd (vermoedelijk) uit een niet al te propere tweede hand, of i(pog waarschijnlijker) opgevischt uit de walmende goot der politische slagerijen van de firma Stalin en Co., werpt zijn schaduwen over dit Groi- ningsche Lundbouwdorp. Och, in de praktijk der gemeentelij ke huishouding kan (allerwaarschijn lijkst) de bruinroode kookkunst van de beide vroede v,aderen. aan wier op voeding de strafrechter te pas kwam, niet al te veel potten en pannen be derven, Ook over deze keuken waken de bedachtzame goden van den Haag- schen Olympos, En dan is het een strekkend voorbeeld: in een boterbon vat men weinig wijsheid des geestes sa men. Kwartiermeester, Financieel economisch weekoverzicht. Herwaardeering van den goud voorraad en een steunfonds om de koersen der Fransche staats- leeningen op peil te houden. Ten onzent was de markt over 't geheel tamelijk vast. Het meest opmerkelijke feit van de week was de bijzondere handigheid waarmede enkele vooraanstaande lan den de valuta-schaar ter hand namen als middel om „kas" te maken. Want hoe ongelooflijk het ook in de ooren mag klinken, tot geen ander doel were door hen opnieuw het mes der muntbe- snoeiing gebruikt dan om aan middelen te komen, die elders, dus noch op geld noch op kapitaalmarkt meer te vinden waren. Als eerste in de rij trad hierbij Japan naar voren, welk land, bij monde harer regeering zeer laconiek liet ver klaren, dat „met het oog op het hand haven van een zoo stabiel mogelijke munt, het noodig werd geoordeeld, de goudvoorraad van de Bank van Japan welke toch reeds tot de helft was ge reduceerd, te herwaardeeren". Een doeltreffender middel om opeens aan geld te komen kan men zich nauwelijks denken. Jammer slechts dat men het maar zelden kan aanwenden, hoewel Frankrijk ons in dezen toch weer een spoedig mogelijk te verschaffen, ik zo hei aangenaam vinden als ik vóór het ei.: de der voig'jncb week kon vertrek ken. lik heb er drie noodig. Hier zijn de de papieren." Hoewel zij er feitelijk maar twee noo dig had, was het natuurlijk onvermijde lijk, dat izij er ook een op haar naam aanvroeg, Klobinski nam de papieren aan met een bedroefde zucht, terwijl hij met een zenuwachtig geh'aar van de linker hand over zijn sluik haar streek. „Drie?" vroeg hij somber. „Ja, voor mij, voor Malania Petrowna eni voor Nationka Sagorksa". „Wie is dat?" „Och, een meisje, dat nu en dan eens voor mij naait. Ik geloof, dat u haar wel eens in mijn huis heeft gezien". „Ja, dat herinner ik mij. En u neemt ïaar mede?" „Waarom zou ik dat niet, als ik dat verkies?" „Natuurlijk, natuurlijk! U zal een be diende noodig hebben. Nu, als uw besluit vast staat, zal ik natuurlijk aan uw ver zoek voldoen", zei Klobinski met een grafstem. „De stukken zijn in mijn be zit. Wat betreft de signalementen, zal dat van Malania Petrowna geen moei lijkheden opleveren, veel minder dan dat vah u", vervolgde hij met een flikkering in zijn ongen, „maar wat dat meisje be treft „Maak haar signalement zooals u het van mij zou geven", zei Katya stoutweg, het niet versmadend om een heel klein lesje heeft gegeven, door binnen een tijdsbestek van nog geen jaar, twee maal zijn goudvoorraad te herwaardee ren. De Fransche regeering paste het deze week ook weer eens toe. Ditmaal 'geeft het „slechts" een bate van frs 8 milliard, oogenschijnlijk een forsch be drag, doch voor een land, waar het volksfront de leiding van de Staatsza ken heeft, beteekent het slechts een druppel in een emmer water. De Fransche regeering heeft deze tweede herwaardeering van den goud voorraad gemotiveerd door te wijzen op de noodzaak om een fonds in het leven te roepen dat moet dienen om de koer sen van de Fransche staatsfondsen, de z.g. rentes, die allengs op noodpeil zijn gekomen, te steunen. Hierbij verwijst de regeering naar analoge fondsen, door de regeeringen van de Vereenigde Staten en België in het leven geroepen. Zij ver geet daarbij echter dat deze regeerin gen niet met ruïneuze deficitten hadden te kampen en dat feitelijk de aankondi ging van dergelijke fondsen reeds vol doende was om het staatscrediet weer op peil te brengen. Hiervan is echter in Frankrijk geen sprake. Men mag veilig aannemen dat de middelen van het fonds in record-tijd zullen zijn verbruikt, omdat door het volmaakte ontbreken van vertrouwen, de houders van staats fondsen, een eventueele koersstijging, in het leven geroepen door de activiteit van het nieuw ingesteldde fonds, zullen aangrijpen om zich van het Fransche staatspapier te ontdoen. En daarom doet het ook eenigszins misleidend aan, indien men verneemt, dat het in de be doeling van de regeering ligt, zoo spoe dig mogelijk, dus na liquidatie van het steunfonds, de middelen van dit fonds aan te wenden tot aflossing van de en orme voorschotten welke de Banque de France aan den Staat heeft verstrekt, Eerst dan toch kan ze tot aflossing van dit voorschot overgaan indien de middelen van het (steunfonds daartoe de mogelijkheid laten; zoo lang dit ech ter aldoor fondsen zal moeten aankoo- pen, worden inplaats van dat er midde len vrijkomen, middelen geblokkeerd. De mededeeling der Regeering dat zij langs dien weg vertrouwt de mogelijke inflationistische tendenzen te keeren, doet al evenmin serieus aan; die kiem daartoe werd immers reeds veel eerder gelegd, n.l. door de voorschotten van de Bank aan den Staat. Dat men d.w.z. de markt de aangekondigde plannen der regeering niet al te ernstig neemt, bleek wel uit het feit dat na de aankon diging van de steunplannen, de contante koers van den franc scherp inzakte tot 6.60, of 20 punten ten opzichte van den dag te voren. Het ziet er dan ook niet naar uit, dat een verdere depreci atie van den franc zal kunnen worden voorkomen en dat nog slechts een radi caal ingrijpen en een volkomen breken met de Volksfront-principes, het land van een inflatie en een chaos zullen kunnen redden. Maar daartoe lijkt de huidige regeering allerminst in staat; daarvoor leeft zij te zeer bij de gratie van de socialisten. Op onze beurs was de stemming nog al prijshoudend en dat de ondertoon goed is kan men afleiden uit het feit dat zoodra de andere internationale beur zen ook maar eenigszins „meewillen Amsterdam, aanstonds de leiding neemt. Vandaar dan ook dat verschillende Amerikaansche favorieten hier boven New Yorksche pariteit noteeren. Op de aandeelen markt blijven scheepvaartwaarden gezocht. Het is op merkelijk dat ook op de emissiemarkt, feitelijk alleen de reederijen van zich hebben doen spreken; zij zijn de eenige die van de huidige gunstige stemming op de kapitaalmarkt en den goeden gang van tikje coquetterie in haar lachje te bren gen. „U heeft haar toch al eens voor mij gehouden", Klobinski wierp een wanhbpigen blik naar den ijverig werkenden klerk, ver geefs een middel zoekend om hem kwijt te ralken. „Ik begrijp nog niet recht. „Ik ibest. Daar, ga maar eens zitten met een stuk papier voor u, en ik zal u haar persoonsbeschrijving geven voor het geval u het signalement vergeten is: lengte gemiddeld, gestalte slank, oogen zwart, mond groot, neus kort, tanden ge lijk, U ziet hoe de bijzonderheden met elkaar overeenstemmen, u zou dat sig nalement voor ons allebei kunnen ge bruiken. Neen, neen", vervolgde zij, toen hij met een bilk van verzet opkeek van het papier, dat hij gehoorzaam had in gevuld, „ik heb nu geen tijd om de zaak langer met u te bespreken, en ik zal u ten hoogste dankbaar zijn als u den grootsten spoed wil betrachten. U heeft mij vaak verklaard, dat het u zoo'n bij zondere vreugde zou zijn mij een dienst te kunnen bewijzen. Mijn bezoek aan uw bureau mag voor u het bewijs zijn, dat ik u aan uw woord houd". Zij was reeds aan de deur, hem vrien delijk toeknikkend, en een oogenblik later stond zij buiten, in zich zelve la chend bij de gedachte, hoe netjes zij dat had opgeknapt en hoe gemakkelijk de mannen zich laten bedriegen. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 7