Onrechtmatig bezit KRONIEK van den DAG. ZEELAND. Kant en KLaatToet £an yeeteiljo. naar ENGELAND TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 23 JUU 1937. No. 171. Een vacantie op de fiets MIDDELBURG. ;/37- VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. Het Engelsche Lagerhuis en de verdeeling van Palestina. In het Engelsche Lagerhuis heeft een debat plaats gehad over het voorstel tot verdeeling van Palestina. De verslagen daarvan wekten den indruk, dat het Huis het voorstel van de hand zou hebben ge wezen. Op de keper beschouwd blijkt zulks echter geenszins het geval te zijn geweest. Ten onrechte werd die conclu sie uit de verwardheid der discussi s ge trokken Naar de N.R.C. meldt, komt in het kort de zaak hierop neer: De regeering vroeg het Huis zijn goed keuring te geven aan haar voorgestelde beleid inzake Palestina, dat gebaseerd is op het rapport van de Koninklijke commissie. Zooals bekend, voorziet dit rapport in een opheffing van het Brit- sche mandaat en de verdeeling van Palestina in een onafhankelijken Jood- schen staat en een Arabisclien dito en de neutralisatie onder Britsch toezicht van de heilige plaatsen. Had het Huis d gevraagde goedkeuring gegeven, dan had de Engelsche regeering als gevolmachtig de van het Pariement haar plan aan de mandatencommissie van den Volken bond kunnen voorleggen, Indien deze gunstig adviseerde en de Volkenbonds vergadering tenslotte met dit advies meeging, zou de Engelsche regeering 't plan dan kunnen toepassen zonder bij de technische uitwerking verder met de wenschen van het parlement rekening te houden. Dit nu wilden leden van a'le partijen in het Huis voorkomen. Of hun vrees, dat de regeering, nadat zij eenmaal de prin- eipieele goedkeuring van het Huis had gekregen, het plan verder op eigen hout je zou uitwerken, gerechtvaardigd was, doet niets ter zake. Genoeg is, dat deze vrees bestond. Plet Huis wilde er tot el- ken prijs voor waken, dat zijn recht om controle te blijven oefenen op het be leid inzake Palestina, bewaard bleef. Het heeft daarom geweigerd nu reeds zijn principieele goedkeuring aan het plan van de regeering te hechten en heeft er zich toe beperkt de regeering te machtigen het plan aan Genève voor te leggen, zich daarbij de vrijheid voorbe houdend een woordje mee te spreken als het tot de uitwerking van gedetailleerde maatregelen komt. M.a.w. de handen van het Parlement blijven ong'ebonden, het heeft zich niet onomwonden voor 't plan uitgesproken en behoudt naar allen schijn het recht de voorstellen na ver der onderzoek te amendeeren of zelfs te verwerpen. Of het ooit tot dit laatste zal komen, is een andere kwestie, Al schrijft de Daily Herald ook, dat het resultaat van het debat een zware nederlaag voor de regeering en het einde van haar ver- deelingsplan beteekent, blijft het toch uitermate twijfelachtig of het Lagerhuis als puntje bij paaltje komt het plan zal durven of kunnen verwerpen. De reden is, dat zelfs de grootste tegenstanders van het plan geen alternatieve oplossing hebben kunnen bedenken. Vrijwel ieder een, de regeering incluis, is het er over eens, dat verdeeling een weinig bevre digende en even weinig glorierijke op lossing is. Er zijn niet alleen tallooze practische bezwaren aan verbonden, maar het doet ook geen eer aan het po litieke prestige van den Mandataris (En geland). die door aanvaarding van het plan erkent zijn beloften aan Arabieren en Joden niet gestand te kunnen doen en zich onmachtig verklaart den vrede tus- schen twee volken te bewaren. De al ternatieven ,zijn echter nog onbevredi gender, want als men verdeeling ver werpt, schijnen er slechts twee andere wegen open: of de Engelsche regeering blijft trachten het mandaat uit te voeren door DOROTHEA GERARD. 22). Reeds op den dag, dat Panna Rudkows- ka haar had medegedeeld, hoe de Swi- gello's haar in een eerste opwelling ge dane verklaring hadden opgenomen, had zij zich een vraagstuk ter oplossing voor gelegd en sedert had zij er telkens weer een antwoord voor gezocht. Die dag had haar een nieuw gevoel doen kennen, dat van vernedering. Onder dien tot nog toe onbekenden prikkel was haar vrou welijke trots ontwaakt en tegelijk daar mee een zekere koppigheid, die door de omstandigheden ruimschoots voedsel kreeg. Geen van hen wilde haar heb ben, niet waar? Zij versmaadden haar, zonder haar te zien of te hooren? Maar als zij nu eens in staat werden gesteld om haar te zien en te hooren, als zij nu eens gedwongen konden worden om dat zoo minachtend ter zijde geschoven idee in nader overweging te nemen? Was haar wil, haar vastberadenheid niet te gen die van die beide mannen opgewas sen, vooral wanneer de scherpzinnigheid van een vrouw ook een woordje mee spreekt, nog ongeacht de schoonheid van die vrouw. Want Katya was niet zoo dom, dat zij niet wist dat zij mooi was. Het vooruitzicht om haar macht ten de zen op de proef te stellen door middel van die schoonheid, had de aantrekke wat naar allen schijn alleen niet einde loos geweld en bloedvergieten mogelijk zal zijn of het tracht den vrede te her stellen door de belangen van een der partijen aan de andere partij op te offe ren. Het zijn deze weinig' rooskleurige over wegingen, die het Huis er uiteindelijk waarschijnlijk toe zullen brengen het principe van verdeeling te aanvaarden, Door zijn weigering nu reeds zijn princi pieele goedkeuring te geven, heeft het zich de mogelijkheid voorbehouden bij de technische uitwerking van het ver- deelingsplan een duidelijk woordje mee te spreken. Voor Palestina zelf is dat waarschijnlijk een goed ding, want de technische moeilijkheden van verdeeling zijn zoo groot, dat er constructieve bij dragen van alle kanten van het Lagerhuis voor noodig' zullen zijn om z'e op bevre digende wijze op te lossen. Dan Purol meenemen! Dit voorkomt, verzacht en geneest doorzitten en zonne brand. Doos 30 ct, (Ingez. Med.) Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvanger der di recte belastingen enz. L, J. M, iMazai- rac van het kantoor der directe belas tingen enz, te Zierikzee ver plaatst naar het kantoor dier middelen te Sas van Gent; de inspec teur der directe belastingen enz, J. Hogenesch, met intrekking van zijn verplaatsing naar Amsterdam, ver plaatst van de sub-inspectie der in voerrechten en accijnzen te T e r- neuzen naar Heerlen en toege voegd aan het hoofd van de inspectie der d recte belastingen aldaar. i Bij beschikking van den directeur- generaal der P, T. en T, is met ingang van 16 September a.s. aangewezen als directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Axel, de com mies bij den P, T. en T.-dienst U. Siju tema, th,ans te Sneek. DE VISSCHERIJ IN DE ZEEUWSCHE STROOMEN EN ZEEGATEN. De mosselteelt in 1936. Alle leverbare mosselen zijn het vorig jaar weer verhandeld over het centraal mosselkantoor te Bergen op Zoom. In het voorjaar hadden visscherij en handel een gunstig verloop en was de verzending vrij goed te noemen. Van half April tot begin Juni is de verzending stil gelegd. Het nieuwe seizoen is begin Juni geopend, al waren de meeste dit jaar uitgezaaide mosselen nog te klein voor aflevering, Van het vorig jaar wa ren evenwel nog genoeg mosselen over om aan de vraag te kunnen voldoen. De qualiteit was in alle districten buitenge woon goed, mosselen van 25 tot 30 kg. vischgewicht per 100 kg waren geen zeldzaamheid. Niettegenstaande deze puike qualiteit was de verzending zeer slap en lag men soms weken te wachten op een order. Algemeen hoorde men de klacht, dat de mosselen te duur waren; van de eerste soort was de prijs f 2.75, van de tweede soort f 2.25, De schipper ontving f 1.75 en de handelaren verdien den gemakkelijk veel geld, hetgeen ech ter het ergste nog niet was. De uit de handelaren geyormde combinaties, die ieder een deel van Beglië aangewezen kregen, waar zij mochten leveren, zorg den er voor, dat er vraag bleef, hetgeen wel goed voor den handel was, doch ten gevolge waarvan de kweekers werden gedupeerd. Alleen Philippine maakte hierbij een uitzondering, waar men als lijkheid van het nieuwe. Want nog nim mer had zij haar macht ten deze nage gaan, behalve bij Klobinski, en die telde niet mede. Rekening houdend met den vermoedelijken leeftijd van de broeders, leek het haar niet onmogelijk, dat zij den een of den anderen broeder op zich verliefd zou maken, en de een zou zoo goed zijn als de ander. Als het eenmaal zoover was, zou de tijd zijn gekomen om na te gaan, of de zaak het offer waard was, want zij bleef 't nog altijd als een offer beschouwen. Trouwens, liefst kiest men zelve een man en laat de keuze niet over aan het lot of het geweten. Onder steld, dat zij vrij in haar keuze waren, dan was zij overtuigd, dat zij het liefst had gehad een echtgenoot met een baard, een korten, bruinen baard, zoo iets als de vreemdeling droeg, dien zij onder den lindeboom had bespierd, was het in- tusschen niet dezelfde boom geweest als waarop zij nu zat? En wat het gelaat en de gestalte betreft, ook die mochten overeen komen met die van den onbe kenden binnendringer. Dat zou zeker geen van beiden kwaad hebben gedaan. Maar weg met al wat op fantasie lijkt en terug tot het vraagstuk, hoe de uit haar bezit gedreven familie benaderd? Onder haar eigen naam was dat onmo gelijk natuurlijk. Niet alleen haar natio naliteit, maar ook haar gansche persoon lijkheid moest daarvoor vermomd wor den. Maar dat was geen bezwaar, veel eer het tegendeel. Dergelijke dingen ge beuren vaak, in 't werkelijke leven en in romans, vooral in romans. Het voor kweeker en handelaar dubbel goede za ken maakte. Ook nadat in dezen gang van zaken eenige verbetering was ge bracht, bleven toch nog in verband met de g'oede qualiteit te weinig mosselen afgeleverd. Er waren vele kweekers, die moesten volstaan met een afname van 1500 tot 3000 ton mosselen, hetgeen geen bestaan oplevert. iVooral van Tholen en Ierseke zijn vele geschoonde mosselen verzonden, wat aan vele menschen werk gaf. De handel op Engeland ging evenmin naar wensch. Dit land nam steeds de grootste soort af, doch een door de leveranciers ge vormde combinatie wilde het thans dwin gen gemengde soorten te aanvaarden, waarvoor de slechtste mosselen werden gebruikt, nu de prikkel weg was om goede waar te leveren. Deze wijze van doen had echter niet het minste succes en ook toen men het hierna probeerde met betere soorten, bleek Engeland van deze comlbinatievorming niet gediend en de voorkeur te g'even aan afname van de van ouds bekende adressen. Door niet spoedig de bakens te verzetten, mede als gevolg van de niet dadelijk tot toe geven geneigde houding van het cen traal mosselverkoopkantoor, liet men den besten tijd voorbij gaan, met het re sultaat, dat de omzet in dit jaar met mos selen van puike qualiteit slechts 3754 ton was tegen 8796 ton mosselen van zeer slechte qualiteit in 1935 en 11.610 ton evenzeer goede vette mosselen in 1934 De sterfte onder de leverbare mosse len kwam niet tot staan; hoe meer men de perceelen bevischte, des te meer schelpen kreeg men. Nagenoeg alle mos selen moesten worden gezeefd en op sommige perceelen, voornamelijk in de Grevelingen, had men een schelpentarra van 2/3 op de vangst. Niettemin hielden nog vele kweekers groote mosselen over. Het overbrengen v,an halfwas mosse len naar de consumptieperceelen be gon dit jaar zeer vroeg, sommigen wa ren hiermede half Januari reeds bezig. Over het algemeen waren de halfwas mosselen slecht gegroeid. Ook op de consumptieperceelen w.as de groei voor Augustus langzaam. Echter waren de halfwas mosselen in tegenstelling met het vorige jaar thans mooi getrost, het geen een zeker teeken is van goede qualteit. Door een kweeker is een proef ge nomen met het koken van voor den handel niet geschikte mosselen, die d.aarna te Yerseke aan den wal zijn ge lost voor f 0,75 per ton. Het halen van het mosselvleesch uit de schelpen, dat dan voor industrieele doeleinden wordt gebruikt!, verschafte aan velen werk. Op de publieke mosselzaadbanken is in het algemeen weinig mosselzaad aangetroffen, alleen op den vrijen grond n de Roompot en de Hammen was een goede hoeveelheid aanwezig. Bij de openstelling der mosselzaadbanken in September waren ruim 100 motor vaartuigen aanwezig. Gemiddels is ruim 100 ton per vaartuig gevangen. In het .algemeen is er dit jaar in het voorjaar veel mosselzaad van elders n de Zeeuwsche stroomen uitgezaaid, af komstig van de Waddenzee, Lauwer zee en verschillende hoofden en z.aad- banken. De in totaal aangevoerde hoe veelheid wordt gesch.at op 183,000 ton. Een bi) het Brouwershavensche gat gelegen mosselzaadbankje is te vroeg afgevischt, waartegen evenwel, aange zien het buiten het gebied van de Zeeuwsche stroomen lag helaas niets te doen was. Vele mosselperceelen h.adden in het najaar te lijden van zware stormen, als gevolg waarvan op de perceelen zand kwam en deze zware golfslag de mosselen wegsloeg. Over het .algemeen is er we'nig schot gevangen en was men al blij, wanneer men zooveel ton leverbare mosselen uitzicht van een onmisbare vermomming was juist iets om Katya's verbeelding te prikkelen. Zij had nu al drie maanden lang over mogelijkheden zitten soezen, maar eerst gister was iets, dat leek op een oplos sing van de moeilijkheid voor haar gees tesoog op komen doemen. Want gister had zij van de schooljuffrouw gehoord, dat Kazimira Swigello naar Zalkiew was vertrokken om daar een open lucht- kuur te ondergaan. Zalkiew was, gelijk Katya wist, een druk bezochte badplaats in de Oostenrijksche Karpathen, zeer in trek gekomen nu er een spoorweg heen liep. Kon ooit iets gelukkiger treffen? Want op zoo'n badplaats, openstaande voor den gaanden en komenden man, be hoefde niemand in het oog te vallen. En de bekendheid met Kazimira, welke op de een of andere manier moest worden verkregen, moest onvermijdelijk leiden tot de kennismaking met de broeders, die, daar Krakau niet ver weg lag, haar zeker zouden opzoeken. Volgens Panna Rudkowska betaalde de oudste broeder, de ingenieur, de kosten van de kuur van zijn zuster. Hij was in den laatsten tijd flink vooruit gekomen, naar het scheen, en had het vooruitzicht op een goede betrekking ergens in Bulgarije. Dit al leen scheen reeds een reden voor haar te zijn om spoed met de zaak te maken, want als een van de broeders niet meer binnen bereik was, zou haar plan de helft van zijn kans op succes verliezen. Maar hoe zich een identiteit verschaft, waarmee zij bij Kazimira aan boord zou ving als men halfwas had gezaaid, In de Westerschelde zijn alleen door vis- schers v.an Bouchoute leverbare mosse len op de perceelen gekweekt, in het Hellegat kweekte men mosselzaad. De perceelen in den Braakman doen slechts dienst als verwaterplaatsen. Hier zijn 39 perceelen in concessie uit gegeven, in de Wester-Schelde 46, in het Sloe zijn 4 perceelen verpacht. In de Grevelingen zijn 12 n'euwe percee len uitgegeven, doch de meesten be antwoordden niet aan de verwachting, reeds 4 erv.an zijn dan ook als onbruik baar ingegeven, In de Ooster-Schelde W.D, zijn 7 nieuwe perceelen aangelegd in het Zee hondengat, die echter, aangezien alles wat gezaaid is verzandde, spoedig we der zijn ingegeven, daarmee zijn 7 n'eu we perceelen in het Geultje beneden Neltje Jans- en Roggeplaat met het oog op de velerlei .aanvragen publiek ver- pacht tegen jaarlijksche pachtsommen van f 140 tot f 640, die evenwel niet aan de hooge verwachtingen beant woordden. Kindertoelage politiepersoneel. Nadat in Februari kindertoelage voor het gemeentepersoneel, met uitzonde ring evenwel van de politie, was vast gesteld, wendden B, en W', zich tot de ministers van Justit'e en Binnenland- sche Zaken met de vraag of zij in be ginsel bezwaar zouden hebben tegen het geven van een kindertoelage aan den Commissaris van politie en het overige politiepersoneel. De Minister van Binnenlandsche Zaken deelde me de, dat hij geen bedenking heeft, ter wijl de Minister van Justitie een Kon. besluit uitlokte, waarbij gerekend te zijn ingegaan op 1 Februari 1937. aan den Comm'ssaris een kindertoelage werd toegekend. B, en W. geven daarom in overwe ging nu ook voor de andere ambtena ren te bepalen, van het derde kind .af voor de kinderen beneden 18 jaar een toelage wordt verstrekt van ten min ste f 60 en ten hoogset f 205 per kind per jaar en zulks met terugwerkende kracht tot 1 Februari 1937. Beheersverordening bedrijven, Ged, Staten hebben enkele wijzigin gen wenschelijk geacht in de in Febru ari vastgestelde Beheersverordening bedrijven, Ged. Staten wenschen o.a. het be drag, door de dr'e bedrijven jaarlijks aan de gemeente uit te keeren, als aandeel in de beheerskosten, door den Raad vastgesteld op f 10,000 per be drijf, verlaagd te zien tot f 2000 per bedrijf. Hoewel elk bedrag terzake wil lekeurig is, achten B. en W. het door Ged. Staten genoemde bedrag wel laag en stellen zij na nadere overweging voor het bedrag te brengen op f 3Ö00 per bedrijf en op een maximum van f 7500 zoo lang de gemeentebegrooting sluitend moet worden gemaakt met eenige extra-bijdrage van het Rijk, B. en W. hebben aanleiding aan te nemen, dat een dergelijke wijzig'ng door Ged. Staten zal worden goedge keurd. Een opmerking betreffende de vor ming van reserve's meenen B. en W, voor kennisgeving te kunnen aannemen, omdat thans reeds de praktijk zoo is, dat de winsten niet voor reservevor ming mogen worden gebruikt, zoolang de gemeente eenige extra-bijdrage van het Rijk noodig heeft. Ged. Staten hebben bezwaar tegen de bepaling, dat winsten van de be drijven allereerst zullen worden ge bruikt tot dekking van door de gemeen te wegens eerder geleden verlièzen uitbetaalde bedragen. B, en W. achten deze bepaling niet meer dan billijk, al meenen zij, dat deze dient te worden naar LONDEN per St.Mij. ZEELAND Van Donderdagavond tot Zondagmorgen. In Juli en Augustus eiken Donderdag, uitgezonderd Donderdag fa Augustus. REISKOSTEN VLISSINGEN- LONDEN v.v., GOED HOTEL, ALLE MAALTIJDEN. 'SIGHTSEEING met TOURING CAR; ALLES INBEGREPEN slechts kunnen komen? Daar zat de moeilijk heid. Natuurlijk schoot er niets anders over dan een valschen naam aan te ne men. Maar nu kwam de moeilijkheid van het paspoort, een nog lastiger kwestie nu de onrustige tijden aanleiding waren om een pas scherper te controleeren. Katya zat daarover te piekeren, toen een lichte stap op het grindpad haar het hoofd deed omwenden, Het was Nation- ka slechts, die iets Kwam vragen omtrent de grootte van de letters waarmee zij 'n stel doeken moest merken. Een vriende lijk lachje krulde Katya's lippen, want zij mocht het meisje, dat zij haast van kindsbeen had gekend, zeer graag. Na- tionka was namelijk bij haar in dienst ge komen als een dier aankomende meisjes, die door Timosh weer weggebonjourd werden als zij den leeftijd bereikten dat zij naar de mannen gaan kijken. Op haar passieve wijze had het meisje haar aan aanhankelijkheid betoond, die bijna deed spreken van hondentrouw. Dat deze toe gewijde ondergeschikte van haar be hoorde tot de haar vijandig gezinde natie verhoogde enkel in Katya's oogen de waarde van haar aanhankelijkheid. Toen zij, nadat de kwestie van de let ters was opgelost, met haar oogen het zwartharige meisje volgde, dat zich weer over het grindpad verwijderde, moest Katya glimlachen om een herinnering welke bij haar opkwam. Wat was dat toch een malle vergissing van den com missaris van politie geweest om Nation- ka voor haar aan te zien! En wat had hij een wroeging aan den dag gelegd! VL1SSI NGEN-H ARW1CH v.v. OVERTOCHT 1ste KLASSE. INCLUSIEF LOGIES E* ONTBIJT c. rKfc (Ingez. Med.) beperkt tot één jaar. Zij; stellen dan ook voor nader te bepalen, dat de winst voorzooveel noodig gebruikt wordt om een door de gemeente aan dat bedrijf over het onmiddellijk voorafgaand jaar uitgekeerd nadeelig saldo terug te be talen, Zeebaden, In de week van Vrijdag tot en met Donderdag 22 Juli werden aan het ge meentelijk badbedrijf 4183 zeebaden ge nomen, n.l. 2726 in het gewone en 1457 in het volksbad. Vreemdelingenbezoek. De provinciale boot van Breskens ver voerde Donderdag 3400 passagiers, gas ten van de Belgische badplaatsen, die een bezoek aan Walcheren brachten. Er werden 171 auto's overgezet. (Op den zelfden Donderdag van het vorig jaar waren het er 3210 passagiers en 122 auto's.) BAARLAND. Zaterdag a.s. geeft het fanfarecorps „Prinses Juliana' bij gun stig weder een concert op haar muziek tent. Aanvang 8 uur O, T. HANSWEERT^ Het Belgische motor jacht „La Sirene", hetwelk in de bui tenhaven voor anker lag is gisternacht van zijn anker losgeslagen en tegen den dijk gewaaid. Gistermiddag tegen hoog water is het schip op e gen kracht vlotgekomen en naar Zierikzee vertrok ken. Bij visitatie aan boord van de passagiersboot „Eugenie" vonden de ambtenaren gister een partijtje ciga- rettenpapier, dat getracht werd frau duleus in te voeren. Nadat de kell- ner bekend had zich h'eraan te heb ben schuldig gemaakt, kon de boot de reis naar Rotterdam voortzetten. IERSEKE. Donderdagavond werd in den boomgaard van den heer I. Willem- sen een oefenavond gehouden van de Kon. Ned. Politiehondenvereeniging ,,Z.- Beveland". Aanwezig waren de honden Carlo, Max, Bobby en Barra, resp. eigenaren van deze zijn de heeren Oli vier van Goes, J. van der Endt van Ier seke, Paauwe van Goes en veldwachter Griep van Ierseke. Een 6-tal oefeningen werden gedemonstreerd, waaronder het dief aanhouden op de fiets, voor de tal rijk aanwezigen wel het mooiste was. Niet zonder reden. Maar toch, zoo op den rug gezien was er toch wel wat tot zijn, verontschuldiging aan te voeren. De gestalte en de kleur van het haar kwamen met de hare overeen. In eenig officieel stuk, bijvoorbeeld in een pas poort Langzaam ging Katya rechtop op haar bank zitten. Was dat een inspiratie of enkele een begin van krankzinnigheid? Na een minuut lang van ingespannen nadenken kwam Katya tot de slotsom, dat het een gelukkige ingeving' was. Ja, in hoofdzaak kwamen zij met elkaar overeen. Dat de eene een knap gelaat had en de andere een leelijk, deed er niet toe, daar in officieele stukken geen oordeel over het uiterlijk schoon wordt uitgesproken maar volstaan wordt met de kenmerken voor een signalement. Er zou geen verschil zijn op te merken, dat ook maar de minste achterdocht zou wekken. En Nationka's Poolsche naam was op zich zelf al een uitkomst. Met behulp daarvan en van haar kennis van het Poolsch, dat zij sedert haar jeugd vloeiend had leeren spreken, was het in den haak met de verdonkeremaning van haar nationaliteit, Een ander voordeel was de omstandigheid, dat 'Nationka geen enkel familielid had, geen ouders die zich er in zouden kunnen mengen, geen broeders of zusters, die hun onder zoekenden neus in de zaak zouden kun nen steken. (Wordt vervolgd)

Middelburgsche Courant | 1937 | | pagina 5